Μεζέδες από όλη την Ελλάδα. Ανοιχτό από το πρωί για καφέ.

05 Ιαν 2017

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά εύχομαι σε όλους!!
Το 2016 μας άφησε ήδη, ωστόσο, χρωστάω κάποιες κριτικές για μέρη που επισκέφθηκα κατά τη διάρκεια του. Και η αρχή θα γίνει με το ΚΑΦΕΝΕΙΟ στην Πλάκα. Ένα μεσημεράκι προς απόγευμα του Νοεμβρίου, βρεθήκαμε δύο άτομα στην Πλάκα, με όρεξη για κρασί και τσιμπολόγημα. Έχοντας διαβάσει κάποιες πρόσφατες θετικές κριτικές στο site, έριξα την ιδέα οπότε κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί.

Ο καιρός, για την εποχή, αρκετά ζεστός, οπότε καθήσαμε στα έξω τραπεζάκια. Ο χώρος απλός χωρίς, κάτι ιδιαίτερο. Μικρά, περιποιημένα τραπεζάκια, πάνω σε πεζόδρομο και με αρκετά δεντράκια γύρω – γύρω. Βρίσκεται, ωστόσο, στην πιο όμορφη περιοχή της πρωτεύουσας, κάτω από την Ακρόπολη, οπότε το άριστο στη βαθμολογία δικαιολογείται απόλυτα. Μοναδικό αρνητικό, η σχετική κλίση του πεζοδρόμου. Εξάλλου, και ο εσωτερικός χώρος, από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου φάνηκε συμπαθέστατος και περιποιημένος.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και αποτελεσματικά, όχι ιδιαίτερα φιλική και άμεση, ωστόσο. Δεν θα συναντήσεις προβλήματα, δεν θα σου μείνει όμως και αξιομνημόνευτη, δικαιολογημένα ενδεχομένως λόγω τοποθεσίας και πολυκοσμίας.

Από γεύσεις, ο μικρός σχετικά κατάλογος παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, με αρκετές επιλογές για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν σε ένα πανεράκι μερικά ψωμάκια (απλά και με ελιές), το οποία χρεώθηκαν 1 € κατά άτομο. Νόστιμα δυστυχώς σχετικά, όχι ιδιαίτερα φρέσκα δυστυχώς.
- 1 φάβα (4,80 €), πολύ νόστιμη, σερβιρισμένη με λάδι, κρεμμυδάκι και λίγη κάππαρη, με ωραία υφή και καθόλου νερουλή.
- μηζυθροπιτάκια (3,60 €), τέσσερα, εάν θυμάμαι καλά, στον αριθμό, καταναλώθηκαν ευχάριστα. Λογικά κατεψυγμένα, σε κάθε περίπτωση νόστιμα.
- κεφτεδάκια με σάλτσα (7,90 €). Πρόκειται με διαφορά για το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Πλούσια μερίδα, νοστιμότατα και όχι βαριά τα μεγάλου μεγέθους κεφτεδάκια, ενώ η σάλτσα, στην οποία κυριαρχούσε το κάρυ, ολοκλήρωνε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Προτιμήστε το...
- ντολμαδάκια (4,50 €), δυστυχώς το λιγότερο καλό, για τα γούστα μου, πιάτο, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν ήταν προσεγμένο. Τα ντολμαδάκια, λοιπόν, ήταν χειροποίητα και με νόστιμη γέμιση, με χάλασε ωστόσο το γεγονός ότι το αμπελόφυλλο ήταν αρκετά σκληρό και σε μεγάλη ποσότητα, ενώ θα τα προτιμούσα και με λιγότερο λεμόνι, καθώς μου φάνηκαν αρκετά ξινά, για τα δικά μου δεδομένα πάντα.
- ένα λίτρο χύμα λευκό κρασί μοσχάτο (9,20 €). Τσιμπημένη, σχετικά, η τιμή του για χύμα, ήταν ωστόσο πολύ νόστιμο, δροσερό και αρωματικό, χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες, όπως συχνά συμβαίνει με τα αμφιβόλου ποιότητας χύμα «κρασιά» που κυκλοφορούν στην χώρα μας και, κυρίως, σε τόσο τουριστικά μέρη.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε, με απόδειξη, στα 32 €, τιμή αρκετά λογική για την ποιότητα του φαγητού – ποτού αλλά και της τοποθεσίας. Έξαλλου, νόστιμα και περιποιημένα μεζεδάκια, μακριά από τις ετοιματζίδικες λύσεις που απλώς τοποθετούνται στον φούρνο μικροκυμάτων και μετά σερβίρονται στον πελάτη, προσεγμένο χύμα κρασάκι, σε μια τόσο τουριστική περιοχή, δεν συναντάς συχνά. Σίγουρα δεν ενδείκνυται για πλήρες γεύμα, για να χορτάσεις, αλλά ως επιλογή για τσιμπολόγημα, συνοδεία κρασιού, προτείνεται ανεπιφύλακτα, καθώς αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να σκεφθώ καλύτερη επιλογή για τέτοιου είδους έξοδο στην ευρύτερη περιοχή Πλάκα – Θησείο – Μοναστηράκι. Από όσο θυμάμαι, μόνο ίσως στο Γεύομαι και Μαγεύομαι, στο Θησείο, να έχω δοκιμάσει εξίσου νόστιμα μεζεδάκια, αλλά η τελευταία μου επίσκεψη σε αυτό έγινε προ τριετίας και εξάλλου δεν προσφέρει τραπεζάκια σε πεζόδρομο κάτω από την Ακρόπολη.

Οπότε, μέχρι νεωτέρας, εάν θελήσετε να κάνετε μια όμορφη έξοδο στην Πλάκα, Ακρόπολη κλπ., κατευθυνθείτε άφοβα προς το ΚΑΦΕΝΕΙΟ, δεν θα το μετανιώσετε...