Ταβέρνα με ελληνική παραδοσιακή κουζίνα. Διαθέτει κήπο.

15 Οκτ 2019

Τα θετικά του ΜΙΧΑΛΗ: η απλόχωρη και δροσερή αυλή του (μέσα δεν έχω άποψη), η εγκάρδια εξυπηρέτηση από το σύνολο των σερβιτόρων και... μόνον αυτά. Τα αρνητικά του ΜΙΧΑΛΗ: οι γεύσεις στα πιάτα (τίποτε το αξιομνημόνευτο που να με κάνει να επιστρέψω), οι παράλογες τιμές & χρεώσεις, το μπιφτέκι του (πολύ κακό δυστυχώς).

Και θα με ρωτήσεις γιατί πήγα; Έ, ήταν καλοκαίρι, ήμασταν σε χαλαρό mood, είχαμε βαλθεί να κάνουμε αυτοψία και σε αυτό το Χαλανδριώτικο ταβερνάκι, είχαμε ακούσει & διαβάσει πράγματα θετικά, είχε ζέστη, πήγαμε χωρίς πρόγραμμα.
Μια χαρά μας υποδέχτηκαν, αν και χωρίς κράτηση. Η μεγάλη αυλή του μπορεί να αντεπεξέλθει σε μεγάλο όγκο πελατών και η ατμόσφαιρά του είναι αυτή που προσδοκάς. Χαλαρή και απλή. Στο ζητούμενο όμως, δηλαδή το φαγητό μετά του vfm, δυστυχώς, απέτυχαν.

Το παγωμένο νεράκι σε κανάτα κατέφθασε άμεσα, όπως και το παγωμένο καρπούζι στο τέλος κερασμένο. Στα ενδιάμεσα, τρικυμία. Ο κατάλογος τους είναι αρκετά περιεκτικός αλλά μας δυσκόλεψε αρκετά στην ανάγνωση, μιας και πολλές από τις τιμές ήταν ξεθωριασμένες και ο μαρκαδόρος σε πολλά σημεία είχε ξεβάψει.
Η παραγγελία μας ήταν μια κλασική ταβερνίσια εκ τους ασφαλούς παραγγελία (3 ατόμων) με ορεκτικά και κάποια κρεατικά. Το μεγάλο μου σφάλμα ήταν που διάλεξα το μπιφτέκι και η ιεροσυλία μεγάλη να το συγκρίνω με του ΛΥΧΝΙΟΝ. Μάλιστα ήταν τόσο "τραυματικό" το συμβάν, που ξαναπήγα τρέχοντας τις επόμενες εβδομάδες στο Λυχνίον για να μπορέσω να διαγράψω από τη μνήμη μου το λάθος.

Κατά τα λοιπά, απαράδεκτο για ταβέρνα να χρεώνει 0,90 το άτομο για ψωμί. Μας έφεραν 6 φέτες μετρημένες (ψημένο μεν, θεόσκετο δε) οι οποίες χρεώθηκαν στο δελτίο παραγγελίας (απόδειξη δεν) προς 2,70 ευρώ. Το τζατζίκι ήταν καλό αλλά πολύ λίγο (4,30 e), τα κολοκυθάκια συμπαθητικά αν και παραπάνω λαδερά από όσο τους πρέπει (4,40 e) ενώ και το λουκάνικο ως ορεκτικό ήταν ασθενική μερίδα, 5 σκέτα μικρά λουκάνικα με λίγο λεμόνι (5,50 e). Γενικώς οι μερίδες τους είναι αντιστρόφως ανάλογες με την τιμολόγησή τους, πράγμα που για συνοικιακή ταβέρνα... το θεωρώ ανεπίτρεπτο, μιας και η πρώτη ύλη δεν είναι δα και χρυσάφι.

Αντί σαλάτας, που δεν ήθελε η παρέα, ζήτησα μια μερίδα χόρτα (βλήτα), αναμένοντας το μεγάλο φάουλ της βραδιάς. Στον κατάλογο υπάρχει αναφορά περί "ελαιόλαδου 55 μλ" με εξτρά χρέωση. Πάτε καλά μωρέ; Τί απατεωνιές είναι αυτές που πλασάρετε στον Έλληνα;
Προφανώς και κάποιο περαστικό αυτί άκουσε το έντονο σχόλιό μου, και μου έφεραν το κλασικό λαδόξυδο που ευτυχώς δεν χρεώθηκε. Τα δε ταπεινά βλήτα, 4,50 ευρώ.

Τα τυροπιτάκια (καλούτσικα ήταν) τα παραγγέλνεις με το τεμάχιο και είναι τα κλασικά τριγωνικά με φύλλο κρούστας, που όσο νάναι το ρουφάνε κι αυτά το λαδάκι τους. Κόστος 1,50 το κάθε ένα.
Τέλος, τα κυρίως πιάτα μας ήταν τα εξής: μπριζόλα χοιρινή (9 e), ψαρονέφρι (11 e) και το πολύ κακό μπιφτέκι (9 e).
Tα δύο πιάτα συνοδεύονταν με λίγες τηγανητές πατάτες που δεν άρεσαν καθόλου γιατί ήταν αφυδατωμένες και σε καμία περίπτωση φρεσκοτηγανισμένες. Το κρέας ήταν συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί.
Για το μπιφτέκι που δεν μπόρεσα να φάω, τί να πω... Απίστευτα σκληρό, κανένα καρύκευμα ή κάποιο έστω αρωματικό, με πολλή ντομάτα από πάνω για να κρύψει τα κακώς κείμενα. Ακόμη και για κάποιον άλλο πελάτη που θα του αρέσει η συγκεκριμένη γεύση/υφή, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι ένα και μόνο ένα μπιφτέκι χωρίς καμία πατάτα ή κάτι άλλο δίπλα του, και αυτή η μερίδα εδώ κοστολογείται 9 ευρώ!

Η σούμα στο δελτίο παραγγελίας έφτασε στα σχεδόν 62 ευρώ, μαζί με 2 μπύρες που ήπιαμε. Σχεδόν εξοργιστικό το ποσό των 21 ευρώ/άτομο, για το συγκεκριμένο μέρος και το είδος του φαγητού που δοκιμάσαμε. Λυπάμαι πραγματικά αλλά αυτό δεν ήταν vfm.
Ναι μεν η παρέα πάντα βοηθάει στο να ξεπερνιούνται τέτοιες απογοητευτικές επιλογές, αλλά το να βάζεις μετά από μία και μοναδική επίσκεψη ένα τόσο ξεκάθαρο Χ, παραμένει γεγονός αρκετά στενάχωρο.
Από εμένα λοιπόν είναι όχι. Ψαχτείτε για κάτι πιο τίμιο.

28 Απρ 2018

Στην ταβέρνα του Μιχάλη στο Χαλάνδρι, πηγαίνω εδώ και δεκαετίες και ουσιαστικά δεν το θεωρώ κάτι σαν έξοδο αλλά περισσότερο σαν συνήθεια. Κάποιες φορές βέβαια έχω πάει και με μεγαλύτερες παρέες ή συγγενείς αλλά πάντα είναι το outsider των επιλογών μου ειδικά όταν αποτυγχάνω να βρω τραπέζι ή parking σε πιό πολυσύχναστους δρόμους στη γύρω περιοχή.

Επίσης ό ΜΙΧΑΛΗΣ έχει πλέον αντικαταστήσει τα σουβλάκια delivery στο οικογενειακό τραπέζι, διότι επιτέλους κατάλαβα ότι (αν και fun του εθνικού μας street food) όσο και να πειραματίζομαι δεν πρόκειται ποτέ να φάω αξιοπρεπή σουβλάκια εκτός κι αν κατέβω στου Λευτέρη στην Ομόνοια ή στον Μαραζιώτη στη Ν. Ερυθραία άντε και σε κάτι στο Ν. Κόσμο ή στη Νίκαια.

Οπότε ο κύβος ερίφθη τέρμα τα άθλια πιτόγυρα από φερέλπιδες εγκαταστάσεις ( θα επανέλθω επ' ατού) που είναι όλο φύκια και μεταξωτές κορδέλλες και βουρ για τα σίγουρα.
Βέβαια ο ΜΙΧΑΛΗΣ δεν κάνει delivery καθότι ταβέρνα, αλλά αν πάρεις ένα τηλέφωνο 30 λεπτά πριν, θα σου ετοιμάσει τα πάντα όμορφα και τακτικά και θα πας απλώς για πληρωμή και παραλαβή. Εχω δε να πω ότι εκπλήξεις δυσσάρεστες δε θα σε περιμένουν, θα δοκιμάσεις την ίδια ακριβώς ποιότητα με το να φας επί τόπου.
Ας πάμε όμως στην ουσία

Η επίσκεψη δύο ενηλίκων Κυριακή μεσημέρι πριν απο κανά μήνα( ήταν Πρωταπριλιά) σε μία οικογενειακή ταβέρνα και μάλιστα ημέρα που υπήρχε κάπου κοντά κάποια διοργάνωση αθλητική μπορεί να εξελιχθεί σε πραγματικό εφιάλτη. Ευτυχώς στην περίπτωσή μας τα πράγματα στράβωσαν αφού είχαμε φάει όταν κατέφθασαν ορδές με παρέες γονιών με πιτσιρικαρία οι οποίοι κάθιδροι εισέβαλλαν στην αίθουσα και με τη φόρα που είχαν από τον αθλητισμό, κυριολεκτικά σάρωναν τα πάντα. Μπάλες πετάγονταν, χέρια στηρίζονταν στο τραπέζι μας, από πάνω μας συνεδριάζαν φωναχτά για το που τους αρέσει να καθίσουν, τα μικρά ζήταγαν τουαλέττα δλδ μία κατάσταση γκραν γκινιόλ.

Όχι ότι πριν δεν υπήρχαν παιδιά, ίσα ίσα, άλλωστε αυτό σημαίνει Κυριακή μεσημέρι σε οικογενειακή ταβέρνα, παπούδες, παιδιά, σόγια, κάποιες οικογενειακές συγκεντρώσεις κλπ. Τουλάχιστον όμως τα πράγματα ήταν πιο κόσμια. Εντάξει μπαινόβγαιναν τα παιδάκια να πάνε να παίξουν έξω αλλά μέχρι εκεί. Τέλος πάντων ευτυχώς είχαμε αποφάει όταν συνετελέσθη η εισβολή οπότε μικρό το κακό.

Κατά τα άλλα ο Μιχάλης είναι κλασσικός προορισμός των βορείων συνοικιών για ένα βραδάκι αλλά και για μεσημέρια αν κάποιος ειδικά το ΣΚ δεν ενοχλείται από μια μεγαλύτερη βαβούρα. Επίσης ο Μιχάλης όσα χρόνια εγώ τον επισκέφτομαι δεν έχει αλλοιώσει σε τίποτα ούτε την ποιότητά του ούτε έχει προσθέσει μοντερνιές στο μενού του. Σερβίρει κυρίως κρεατικά στη σχάρα με αποκορύφωμα κατ’ εμέ το μπιφτέκι του σε δύο εκδοχές (σπέσιαλ με ψιλοκομμένη ντομάτα κα σκέτο με πατατάκια τηγανητά) και έχει και τα κλασσικά συνοδευτικά, χόρτα, κολοκυθάκια, τυροπιτάκια, 2-3 σαλάτες, τζατζίκι, γενικώς αυτά που βρίσκει κανείς σε μια ταβέρνα της γειτονιάς.

Ακόμη ο Μιχάλης έχει και το καλό ότι διαθέτει πολλούς χώρους ως όφειλε μια και διατίθεται για βαφτίσεις ή άλλες γιορτές οπότε σε γενικές γραμμές δε θα δυσκολευτεί κανείς να βρει τραπέζι οποτεδήποτε, αφού η μονοκατοικία περιλαμβάνει μεγάλη εσωτερική σάλα και ο κήπος της επίσης, έχει διαμορφωθεί με στέγαστρα, σε χώρους κλειστούς και ανοιχτούς αφήνοντας και χώρο για μία ωραία αυλή. Το πιο δύσκολο είναι να βρεί κάποιος να παρκάρει αφού εκτός από τους μονόδρομους μιλάμε για Χαλάνδρι όπου οι θέσεις παρκινγκ είναι χρυσές λίρες αγγλίας συν ότι εκεί βρίσκεται και ένα πάρκο-μπασκετάκι.
Στα του φαγητού τώρα:

Με το που καθήσαμε χωρίς καμία αναμονή, προσγειώθηκαν στο τραπέζι, σερβίτσια και μία κανάτα κρύο νερό και ψωμί. Επίσης ο σερβιτόρος πήρε και την παραγγελία που αποτελείτο από:
1 κολοκυθάκια τηγανητά (4,5 ευρώ)
1 τζατζίκι (4 ευρώ)
2 τυροπιτάκια τριγωνάκια (2, 80 ευρώ) ναι ναι τα πουλάνε με το κομμάτι όχι μερίδα
2 μπιφτέκια απλά (2Χ7 ευρώ)
1/2 κιλό κρασί χύμα κόκκινο (4 ευρώ)
Συνολικά πληρώσαμε 32 ευρώ και οι μερίδες ήταν κανονικές σε όλα. Το κυριότερο όμως είναι το μπιφτέκι του που πραγματικά δημιουργεί εθισμό. Αν και ποτέ μου στο ΜΙΧΑΛΗ δεν έχω παραγγείλει κάτι άλλο εκτός από μπιφτέκι, έχω δοκιμάσει από τους συνδαιτημόνες και άλλα αρκετά καλά πιάτα. Για παράδειγμα έχει πολύ καλή καπνιστή χοιρινή, ωραίο μοσχαρίσιο σουβλάκι σχάρας και απ'ότι λένε (εγώ το σιχαίνομαι) εκπληκτικό ψητό συκώτι.
Φυσικά μην περιμένει κανείς μαγειρευτά διότι είναι μία κλασσική ταβέρνα που σερβίρει πιάτα της ώρας.
Συνοψίζοντας αυτό που έχω να πώ είναι ότι ο Μιχάλης χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό (το μπιφτέκι είναι) με ένα χώρο παλιάς αστικής ταβέρνας, ναι μεν δεν δρέπει δάφνες πρωτοτυπίας η γκουρμεδιάς, αλλά δεν απογοητεύει και ποτέ, αφού τρως αυτό που περιμένεις.
Εχει το πλεονέκτμα/μειονέκτημα του μεγάλου χώρου αν και όχι ενιαίου, πράγμα καλο αφού δεν δημιουργεί την αίσθηση ότι έχεις πάει σε αρραβώνες και αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζονται κρατήσεις αφού πάντα θα βρεθεί κάπου τραπέζι και για σένα. Από την άλλη ειδικά γιορτές και σαββατοκύριακα μεσημέρι τα πράγματα είναι λίγο θορυβωδη έως ενοχλητικά.
Ομως τώρα που καλοκαιριάζει το βραδάκι στην δροσερή αυλή του Μιχάλη είναι μιά χαρά.
Το σέρβις του είναι αρκετά καλό δεδομένου του φόρτου αν και υπάρχουν παραλείψεις. Για παράδειγμα σέρβιρε φρούτο σε κάποια τραπέζια ενώ σε μας το ξέχασε και επίσης την τελευταία φορά λίγο έλειψε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε αφού καθυστέρησε υπερβολικά να φέρει το λογαριασμό και αυτό μετά από πολλά παρακάλια.
Γενικά τον συστήνω κυρίως γιατί η ποιότητά του αμετάβλητη εδώ και πολλά χρόνια συνοδεύεται και από αρκετά καλές τιμές.

Βαλαωρίτου 20 & Αιγαίου, Χαλάνδρι