Θαλασσινοί μεζέδες με ούζο για συνοδευτικό. Και μεσημέρι.

15 Ιούλ 2012

Το Yaouzaki άλλαξε διεύθυνση και έγινε "Votsalo". Πήγαμε Σάββατο βράδυ δύο άτομα, χωρίς να έχουμε κλείσει τραπέζι γιατί ο αριθμός τηλεφώνου που είχαμε δεν ίσχυε πια, και δεν υπήρχε καμία πληροφορία στο ίντερνετ. Μας "υποδέχτηκε" ένα σχετικά μεγάλος σε ηλικία κύριος, ο οποίος μας είπε πως είναι όλα κλεισμένα και έπρεπε να έχουμε κλείσει. Είπαμε πως προσπαθήσαμε μα δεν έχουν ενημερώσει πουθενά για την αλλαγή, αλλά αδιαφόρησε και μας είπε πως δεν υπάρχει κάτι. Το θεώρησα τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό το να μην κάνει μία προσπάθεια να μας εξυπηρετήσει, ειδικά αφού υπήρχε χώρος.

Εκείνη την ώρα ήρθε ο μετρ λέγοντας μας πως θα μας βρει κλπ κλπ, και πράγματι καθίσαμε. Ο κατάλογος ήρθε μετά από πολύ ώρα, κι εγώ ήδη ήθελα να φύγω καθώς με είχε νευριάσει ο προηγούμενος κύριος.
Το μενού πολύ περιορισμένο, και ελάχιστα ιδιαίτερα πιάτα. Απογοητευτήκαμε μα είπαμε να κάνουμε μια δοκιμή. Πήραμε καλαμαράκια τηγανιτά, πατάτες τηγανιτές, γαρίδες σαγανάκι και μπουγιουρντί.

Προς μεγάλη μου έκπληξη, μετά από αρκετή ώρα, μας έφερε στο τραπέζι τα καλαμαράκια, χωρίς να έχει φέρει καν το ψωμί! Είπα στην κοπέλα πως δεν στέκει αυτό, και σε λίγο ήρθε το ψωμί και οι πατάτες. Ομολογώ πως τα καλαμαράκια ήταν πολύ μαλακά, και οι πατάτες κομμένες στο χέρι. Το ψωμί φρέσκο χωριάτικο.
Στη συνέχεια ήρθαν και τα υπόλοιπα δύο, μπουγιουρντί μελιτζάνες με σύγκλινο και σάλτσα, πολύ νόστιμο, και οι γαρίδες σαγανάκι, τις οποίες ξεχώρισα και περισσότερο απ' όλα.

Οι μερίδες χορταστικές, και τα υλικά φαίνονταν φρέσκα.
Συμπέρασμα? Χρειάζονται λίγο εμπλουτισμό στο κατάλογο, πολύ καλύτερη οργάνωση και εξυπηρέτηση, και νομίζω πως θα είναι μια χαρά. Και φυσικά να διατηρήσουν τις τιμές και τις μερίδες!
Για τα 4 πιάτα που ανέφερα, συν ούζο, γύρω στα 40 ευρώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη popi_k.

11 Ιουν 2012

Σάββατο βράδυ και δεν είχαν βασικούς μεζέδες διότι είχαν τελειώσει παρόλο που αρχικά μας είχαν πάρει παραγγελία . Οι πατάτες δεν ήρθαν ποτέ . Η σαλάτα ήρθε τελευταία.

Να είναι καλά το παιδί που μας εξυπηρέτησε ο οποίος είχε επαγγελματισμό και χιούμορ. Δυστυχώς όμως το μαγαζί τον εκθέτει.

28 Νοε 2011

Είναι η μόνη λύση μετά τη θάλασσα, για αυτό και οι τιμές που βλέπουμε. Συμπαθητικό απλώς, δε με ξεγελά η πείνα μετά το μπάνιο για να το κατατάξω στα αγαπημένα στέκια ψαροφαγίας.

21 Οκτ 2011

Το καλοκαίρι μετά το μπανάκι, ψάχναμε κάτι να φάμε στην περιοχή της Βάρκιζας. Είχα κάτσει μερικές φορές στο για ουζάκι πριν χρόνια. Το περιβάλλον του είναι εξαιρετικά καλοκαιρινό. Πήραμε μια πατάτες(μια χαρά),μια σαλάτα ,μύδια αχνιστά με σώς μουστάρδας και φέτα, ένα ριζότο θαλλασινών, κολοκυθοκεφτέδες και μια καλαμαράκια.

Ήπιαμε δυο μπύρες. Χωρίς να ξετρελαθώ ήταν όλα αρκετά νόστιμα. Δώσαμε γύρω στα 25 το άτομο(θα μπορούσε άνετα να ανέβει στο 30). Για την περιοχή είναι μια αρκετά καλή λύση.

07 Αυγ 2011

Πήγαμε ένα σαββατόβραδο του Αυγούστου,μετά από κράτηση.Ενα γνήσιο μεζεδοπωλείο μέσα στην πλάζ της Βάρκιζας, δροσερό,πάνω στο κύμα.Ο κατάλογος αρκετά πλούσιος.

Πήραμε μια σαλάτα του χωριάτη,μελιτζάνα τυλιχτή με τυρί,αθερίνα (ήταν της προηγούμενης μέρας),σαρδέλα ψητή,μύδια αχνιστά με σώς μουστάρδας και φέτα,πατάτες τηγανητές και φυσικά ουζάκι. Η ποιότητα των φαγητών ήταν καλή,η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, ο χώρος πολύ καλός, η μουσική πολύ απαλή σε σημείο που δεν ακουγόταν, οι τιμές θα μπορούσαν σε μερικά πιάτα να ήταν καλύτερες.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 56 ευρώ.Το μαγαζί ήταν γεμάτο. Εχει και κάποια πιάτα με κρέας. Από ούζα και τσίπουρα έχει μεγάλη ποικιλία (Μπαμπατζιμ,Γιοκαρίνη,.......).

Πηγαμε νωρις, μεσημερι καθημερινης για ουζακι. Συνηθως δεν προτιμω τα νεο-ουζερι, αλλα μας μυρισε ουζακι και δεν υπαρχει κατι πιο κλασσικο στην Βαρκιζα.

Ο χωρος πολυ ομορφος, μεσα στην ακτη Yabanaki. Καθησαμε διπλα στις τζαμαριες με απροσκοπτη θεα στην στην παραλια. Το μαγαζι φωτεινοτατο, μοιαζει σχεδον σαν να καθεσαι εξω.
Μοναδικη μου ενσταση τα ασπρα τραπεζακια και οι καρεκλες σε νησιωτικο στυλ, το οποιο οταν πρωτοηλθε στην Αθηνα ηταν κατι φρεσκο και διαφορετικο, εκτοτε το εχει θιοθετησει το 80% των μεζεδοπωλειων στην Αθηνα. Ελεος!

Το φαγητο, τουλαχιστον αυτα 2-3 πιατα που πηραμε να συνοδεψουμε το ουζο μας, ηταν νοστιμο, χωρις ομως να εχει κατι το ξεχωριστο. Βεβαια τα φαγητα που πηραμε δεν ενδεικνυνται για να κρινει καποιος τον σεφ, οποτε η οποια βαθμολογια μου ισως να μην αντιστοιχει στην πραγματικοτητα. Τραγανος γαυρος μαρινατος, αναλαφρα καλαμαρακια τηγανιτα χωρις πολυ λαδι και αρκετα νοστιμοι ντοματοκεφτεδες, αν και προσωπικα θα τους ηθελα πιο τραγανους απο εξω. Μεσα ομως ηταν ζουμεροι και νοστιμοτατοι.

Υποψιν οτι τo μαγαζι δεν εχει ποικιλιες, και θα πρεπει να παραγγειλεις διαφορα πιατα. Αυτο δεν ειναι προβλημα για τις μεγαλυτερες παρεες αλλα για ζευγαρια ειναι θεμα, αφενος ανεβαζει αρκετα τις τιμες αφετερου ποσο να φανε δυο ανθρωποι;

Για αυτα τα τρια πιατα και ενα καραφακι ουζο πληρωσαμε 33 ευρω. Δεν το λες φτηνο, αλλα δεδομενου του χωρου και του υφους του μαγαζιου θεωρω οτι οι τιμες ηταν καπου στο μεσο ορο. Δεν θα το πεις φτηνο ομως....

Η εξυπηρετηση ηταν μια χαρα. Στο τελος κερασαν μαστιχακι που πολυ μας αρεσε.

Εν κατακλειδι, το μαγαζι εχει καλα στοιχεια. Αν ειστε παρεα, σας βγαλει ο δρομος απο την Βαρκιζα και σας αρεσει το στυλ νεο-ουζερι, να το εχετε στα υποψιν σας.

Συνδιαζεται πολυ καλα με βολτιτσα στην παραλια για να ανοιξει η ορεξη, η για την χωνεψη. Απο την αλλη υπαρχουν καλυτερα ουζερι στην Αθηνα και αρκετα πιο φτηνα.

07 Σεπ 2010

- YAMEZE -

(+): ο ωραίος χώρος πάνω στην παραλία, οι τεράστιες μερίδες, η άψογη εξυπηρέτηση
(-): οι τιμές για την ποιότητα του φαγητού

Χώρος: Ωραίος και προσεγμένος χώρος πάνω στη μεγάλη παραλία της Βάρκιζας.

Εξυπηρέτηση: Άψογη, από νέα παιδιά. Φεύγοντας ξεχάσαμε μία πρόσκληση στο τραπέζι, την οποία μας έφεραν στο δρόμο για το αμάξι...

Φαγητό: 3 άτομα πήραμε 1 σαλάτα του καίσαρα, 1 τυρί του πρίγκηπα (σκαρμόζα με πέστο βασιλικού), ρολά μελιτζάνας με τυρί και χτυπητή (παξιμαδάκια με τυρί και λιαστή ντομάτα), 1 γαριδοπίλαφο, 1 γαριδομακαρονάδα και 1 ψαρονέφρι. Στην αρχή μας έφεραν amuse buche και στο τέλος μας κέρασαν 'παγοσφηνάκι'. Στα ορεκτικά οι ποσότητες είναι προσαρμοσμένες στα 4 άτομα, ενώ οι μερίδες του φαγητού, τουλάχιστον για το ψαρονέφρι και το γαριδοπίλαφο θα έλεγα ότι απευθύνονταν σε 2 άτομα η κάθε μία. Ξεχώρισα τη γαριδομακαρονάδα και τα ρολά μελιτζάνας. Το πιλάφι έμοιαζε ξαναζεσταμένο. Γενικά, οι γεύσεις κινούνται σε μέτριο επίπεδο χωρίς να απογειώνουν.

Τιμή: Τα παραπάνω με 1 ποτήρι Moscato d'asti και μία μπύρα στα 71,00 ευρώ.

Συμπέρασμα: Μοντέρνο μεζεδοπωλείo με εξυπηρέτηση, ατμόσφαιρα και γεύσεις εστιατορικές, που προτείνεται άνετα για ζευγάρια και παρέες για μια στο τόσο, ιδίως για την ωραία ατμόσφαιρα.

23 Αυγ 2010

Ωραίο spot, καλό φαγητό, άψογο σέρβις.
Βοnus το frozen κέρασμα.
Μετά από αρκετές επισκέψεις η πιο ευχάριστη έκπληξη του καλοκαιριού.
Recommended!

12 Ιούλ 2010

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη popi_k.

Είχα πάει αρκετές φορές πριν δυο χρόνια και ξαναπήγα φέτος. Ωραίο περιβάλλον,συνδιάζει την απλότητα της ψαροταβέρνας με το κάτι παραπάνω όπως τα φωτάκια,η απαλή μουσική. Αρκετά καλό φαγητό, όμως αρκετά ακριβό, γύρω στα 16 ευρώ η γαριδομακαρονάδες-μυδοπίλαφα κλπ, 8-10 ευρώ καλαμάρια,χταπόδια κ 5-9 τα ορεκτικά, σε μικρές ποσότητες. Χωρίς να πάρεις κάποιο ακριβό ψάρι,πολύ λιτά,χωρίς γλυκό ή πολύ ποτό 30 το άτομο.

Αξίζει όμως για την ωραία ατμόσφαιρα που σε κάνει να ξεχνάς ότι είσαι στην Αθήνα.

02 Αυγ 2009

Τρομερη παρεα ,πολυ καλοι ουζομεζεδες ολα τα ουζα μυτιληνης και χιου ,κεφι περιβαλλον τρομερο με ζωντανη μουσικη καποιες κυριακες.Περνας σιγουρα μια παρα πολυ καλη μερα