«Η Αντιόχεια καυχιέται που είναι πόλις παλαιόθεν ελληνική» Κ. Π. Καβάφης Από την Αντιόχεια ορμώμενοι κι εμείς, φτάσαμε εδώ το 1960 και από το 1992 ο «Μπάρμπα Αλέξης» άνοιξε τις πύλες του γευστικού παραδείσου του. Χάρη σ’ εσάς ανδρώθηκε και μεγάλωσε και τώρα μπορεί να σας ανταποδώσει απλόχερα την εμπιστοσύνη που του δείξατε. Πατώντας στέρεα στις βάσεις της ανατολίτικης κουζίνας, εξαντλούμε για την απόλαυσή σας όλες τις δυνατότητες του πλούσιου «ρεπερτορίου» της. Φροντίζουμε για την γεύση σας γνωρίζοντας πάντα ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Σας ευχόμαστε χρόνια πολλά και γευστικά και καλή σας όρεξη. Και για να μην ξεχνιόμαστε: Περί ορέξεως «Μπάρμπα Αλέξης» φυσικά και όχι… κολοκυθόπιτα!

Δευτέρα, Τρίτη μόνο βράδυ. Τετάρτη - Κυριακή από το πρωί.

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

10 Μαι 2017

Έχετε ακούσει για τα Βασιλικά Ανάκτορα στο Τατόι? Είναι μια πολύ μεγάλη έκταση πρασίνου που ενδείκνυται για βόλτα (με το σκύλο σας, τα παιδιά σας ή το ρομαντικό και περιβαλλοντικά ευσυνείδητο αμόρε σας), πικ-νικ, μικρή πεζοπορία ή απλώς για να δείτε το τζακούζι που είχε ο βασιλιάς κάποτε. Είναι υπέροχο μέρος για μίνι απόδραση (βρίσκεται λίγο μετά τη Βαρυμπόμπη), ιδιαίτερα την άνοιξη που είναι καταπράσινο.

Tip: μη χάσετε την ευκαιρία να το επισκεφθείτε αν σας αρέσει η φύση, αλλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, μην διαλέξετε να το κάνετε, όπως εμείς, την πρωτομαγιά. Το μποτιλιάρισμα που επικρατεί στο δρόμο (χωρίς φανάρια) που οδηγεί στο δασόκτημα, είναι άνευ προηγουμένου.

Αφού, λοιπόν, κάναμε αυτό το λάθος, είπαμε να κάνουμε και δεύτερο και να επισκεφθούμε το Μπάρμπα Αλέξη για φαγητό. Είναι λάθος ο Μπαρμπαλέξης? Όχι. Λάθος είναι ότι την πρωτομαγιά στη Νέα Φιλαδέλφεια έχουν πανηγύρι (το εστιατόριο βρίσκεται στα σύνορα Νέας Φιλαδέλφειας και Νέας Χαλκηδόνας). Άλλος χαμός από κει. Αυτή τη φορά προνοήσαμε βέβαια και είχαμε κάνει κράτηση, ενώ φτάσαμε και νωρίτερα για να έχουμε χρόνο για παρκάρισμα.

Το τραπέζι μας ήταν τοποθετημένο στην Αυλή. Ως αυλή νοείται ένας εξωτερικός χώρος απέναντι από το κυρίως κατάστημα, περιτριγυρισμένος από δεντράκια και θαμνάκια, μερικές ανάλαφρες ξύλινες κατασκευές και πράσινο τάπητα. Πολύ ευχάριστη διαρρύθμιση που βοηθά αρκετά στο να κρύβεται η υπόλοιπη πόλη για όσο διαρκέσει η παραμονή στο εστιατόριο.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά απλός, μα προσεγμένος. Η καθαριότητα ήταν αρκετά καλή, αν εξαιρέσουμε ότι μερικά από τα πιάτα που μας περίμεναν στο τραπέζι χρειάστηκαν αλλαγή.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχεδόν άριστη. Η ανταπόκριση σε όλα τα αιτήματά μας ήταν άμεση. Η παραγγελία δόθηκε σε φύλλο που συμπληρώσαμε εμείς. Η απόδειξη ήρθε κανονικά μαζί με πλούσιο κέρασμα γλυκού. Σαν μόνα ψεγάδια μπορώ να αναφέρω τη σχετική καθυστέρηση να έρθει ο λογαριασμός και το ότι δύο πιάτα για τη μέση έφτασαν μετά τα κυρίως.

Στα του φαγητού τώρα. Το μενού του Μπαρμπαλέξη έχει ξεκάθαρη τάση προς το «ανατολίτικο». Κεμπάπ, παστουρμάς, πίτες και αρκετό τηγάνι είναι αυτά που συναντήσαμε περισσότερο.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής:

- Αρχικά αντί ψωμιού ήρθαν δύο τεράστιες ψωμένιες πίτες με πολύ σουσάμι. Η ποσότητα του σουσαμιού ήταν ενοχλητικά μεγάλη (έκανε όλα τα πιάτα χάλια) ωστόσο η γεύση της πίτας-ψωμιού ήταν εξαιρετική. Το ίδιο και η πρωτοτυπία του. Χρεώθηκε 8€ για 11 άτομα. Επίσης ήρθε ένα εμφιαλωμένο νερό και στη συνέχεια κανάτες με νερό. Το εμφιαλωμένο δεν χρεώθηκε.

- Σαλάτα Τσομπάν (6€). Θυμίζει μια ψιλοκομμένη αγγουροντομάτα (μαζί με κρεμμυδάκια και πιπεριές). Αρκετά καλή και δροσιστική (3/4).

- Σαλάτα Μπαρμπαλέξης (7€). Αρκετή πρασινάδα με ωραία σος από βαλσάμικο και μέλι (3/4).

- Λαχματζούν (8€). Ποσότητα μεγάλη όπως και το κόστος του. Αρκετά ελαφρύ για τα γούστα μου, γενικά καλό όμως, άρεσε (2/4).

- Παστουρμαλί (7€). Εδώ είμαστε. Πίτα γεμιστή με παστουρμά, λαχανικά και (νομίζω) τυρί. Μούρλια. Η έλλειψη της τηγανίλας-λαδίλας που συναντάται στην κλασσική παστουρμαδόπιτα ήταν πολύ σημαντική για να επιτευχθεί το σούπερ αποτέλεσμα (4/4).

- Τηγανιά Μπαρμπαλέξης (8€). Πιάτο κόλαση και αυτό. Τηγανητή πατάτα σε στικς που σχηματίζουν κρούστα και από πάνω 4 αυγά μάτια, λωρίδες παστουρμά και φέτες από σουτζούκι. Πολύ καλό μέγεθος της μερίδας, δεδομένου και του υψηλού κόστους. Η σωστή πιρουνιά είχε λίγο από όλα τα υλικά και ήταν πολύ νόστιμη (4/4).

- Κοτόπουλο κεμπάπ (8€). Ήρθαν 3 μεγαλούτσικα τεμάχια, αρκετά καλής γεύσης πάνω σε πίτα. Οι λάτρεις του κεμπάπ σίγουρα θα μείνουν ικανοποιημένοι, εγώ μάλλον πρέπει να σταματήσω να το παραγγέλνω μιας και δεν μου κάνει ιδιαίτερο κλικ με τα χρόνια σε σύγκριση με τα άλλα ψητά (2/4).

- Γιαουρτλού κεμπάπ (8€). Αντίστοιχα, 3 τεμάχια με πιτούλες, σος γιαουρτιού και λίγη ντομάτα στην κορυφή. Πολύ ωραία και πλούσια η σος γιαουρτιού, χρησιμοποιήθηκε και για παπάρα με το λαχματζούν (3/4)!

- Ήπιαμε διάφορες μπύρες από τις κλασσικές (Φιξ, Κάιζερ, Μύθος) προς 4€ έκαστη.

- Στο τέλος ήρθε κέρασμα με κιουνεφέ, καζάν ντιπί και 1-2 μπακλαβαδάκια για κάθε 4 άτομα. Τίμιο κέρασμα.

Λυπητερή: η τυπική παραγγελία στον Μπαρμπαλέξη θα ήταν μια σαλάτα, μια πίτα/τηγανιά για τη μέση και 2 κυρίως. Κόστος στα 14-16€ χωρίς ποτό. Ταβάνι τα 20€ στη συνολική σούμα. Εμείς με ένα κυρίως (για κάθε άτομο) και 7 πιάτα στη μέση για 11 άτομα πληρώσαμε 13€ για το φαγητό (16€ μαζί με το ποτό και το τιπ) και σκάσαμε.

Η πρότασή μου θα ήταν εάν δεν είστε φανατικοί με τις σαλάτες ή τα κεμπάπ να αφήσετε τη σαλάτα ή/και το ένα κυρίως και να εντρυφήσετε στις πίτες και τις τηγανιές τους που είναι πεντανόστιμες, χορταστικές και πρωτότυπες.

«Ανατολίτικες γεύσεις» αναγράφεται κάτω από το λογότυπο του Μπάρμπα Αλέξη και πράγματι προς τα εκεί νιώσαμε να μας ταξιδεύουν αρκετά από τα πιάτα τους. Τα περισσότερα πιάτα τους είναι αρκετά οικονομικά, ενώ ότι είναι πιο ακριβό είναι και αντίστοιχα μεγάλο.

Εν κατακλείδι, στο Μπαρμπαλέξη δοκιμάσαμε γεύσεις που δεν τις βρίσκουμε κάθε μέρα, χορτάσαμε καλά, και πληρώσαμε σχετικά λίγα. Και όλα αυτά σε ένα αρκετά ικανοποιητικό περιβάλλον και χωρίς παράπονα από την εξυπηρέτηση. Όταν τελειώσω με όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά στη wish-list που βρίσκονται στη Νέα Φιλαδέλφεια, θα επιστρέψω στο Μπαρμπαλέξη με ευχαρίστηση.

Οι λάτρεις του παστουρμά και των έντονων γεύσεων μην αμελήσετε να δοκιμάσετε:
• Παστουρμαλί
• Τηγανιά Μπαρμπαλέξης

08 Ιαν 2017

Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2017, μετά από μια σύντομη βόλτα προς Βαρυμπόμπη, Κρυονέρι, να δούμε λίγο χιόνι, κατηφορίζουμε τη Δεκελείας. Ελάχιστα φαγάδικα είναι ανοικτά και αυτά φαίνονται άδεια αν και η ώρα είναι περασμένες τρεις.
Ξάφνου θυμάμαι ότι δεν έχουμε ποτέ πάει στον “Μπαρμπαλέξη”, αν και είναι κοντά στην περιοχή μας και έχουμε ακούσει καλά λόγια.
Δεν πάμε να δούμε να δούμε αν είναι ανοιχτά; Και ναι, είναι και μάλιστα έχει και αρκετό κόσμο, για τη μέρα και την ώρα.
Εύκολο το πάρκινγκ, φωτεινός, συμπαθητικός ο χώρος. Μια μεγάλη παρέα-οικογένεια στο βάθος, ένα ζευγαράκι παραπέρα και άλλα τρία τραπέζια με αντροπαρέες γεύονται τα φαγητά και πίνουν το κρασάκι τους. Ευχαριστημένοι δείχνουν. Διαλέγουμε τραπέζι, καθόμαστε, ένας ευγενικός νεαρός μας φέρνει αμέσως νερό βρύσης σε ωραίο μπουκάλι και δυο καταλόγους, συν ένα ειδικό τυπωμένο χαρτί για να γράψουμε την παραγγελία μας.
Πολύ μου άρεσε αυτό το σύστημα, δεν το είχα ξανασυναντήσει.

Δεν θέλαμε κάτι σε κρεατικό-κεμπάπ, οπότε παραγγείλαμε:
πίτα – τεράστια, χειροποίητη, ζεστή, νόστιμη
κολοκυθάκια τηγανητά – κομμένα σε στικς, τραγανά απέξω, ζουμερά από μέσα, χωρίς καθόλου λαδίλα, σκέτη γλύκα
πατάτες τηγανητές – λεπτοκομμένες, καλοτηγανισμένες
σαλάτα Βόσπορος – φρέσκα λεπτοκομμένα σαλατικά συν κόκκινο λάχανο τουρσί, που έδινε χρώμα και ιδιαίτερη γεύση
Αλί ναζίκ – απαλός πουρές μελιτζάνας και από πάνω μια στρώση πικάντικου μοσχαρίσιου κιμά, υπέροχο
κρέμα κόκκινης πιπεριάς -δεν θυμάμαι το όνομα- καυτερό πιάτο
χειροβομβίδες - τρία μεγάλα “σουτζουκάκια” σε κρούστα από πληγούρι, συνοδεία ελαφριάς κρέμας γιαουρτιού

Oι μερίδες πάρα πολύ πλούσιες, πήραμε και στο σπίτι, όλα φρέσκα, καλοφτιαγμένα, ωραία παρουσιασμένα. Κέρασμα ένα ζεστό κομμάτι κιουνεφέ και δύο τραγανά μπακλαβαδάκια.
Ο λογαριασμός 29€, απόδειξη επί τόπου, κουβεντούλα με τον πρόθυμο σερβιτόρο, αλλά και με τον υπεύθυνο του μαγαζιού, που ήλθε να μας χαιρετήσει στην έξοδο.
Φιλικότητα, χαμόγελο, χαρά. Θα ξαναπάμε με φίλους, να γευτούν και να χαρούν κι αυτοί.

01 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε σήμερα τον Μπαρμπα Αλέξη της Χαλκηδόνας. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μείναμε ευχαριστημένοι και δεν θα ξαναπάμε άλλη φορά.

Αρχικά, το τραπέζι μας ήταν μέσα, ο χώρος είναι ανατολίτικου στυλ, και σου παραπέμπει τούρκικο στέκι, μου άρεσε ο χώρος. Όμως, αφότου καθίσαμε, συνειδητοποιήσαμε ότι το μαγαζί έχει πολύ φασαρία και χαυρα, καθώς εχει πολλά τραπέζια, το ένα πανω στο άλλο σχεδον.

Οι κατάλογοι ήταν κατατοπιστικοί, βέβαια σου δινει το χαρτί παραγγελίας και το συμπληρώνεις εσύ. Τα πρώτα πιατα ήρθαν ασυνήθιστα γρήγορα, και ενώ δεν είχε ουτε 15 λεπτά που είχαν έρθει τα ορεκτικά, μας έφεραν τα κυρίως. Δεν υπάρχει πιο άκομψος τρόπος να μας πούν: Ξέρετε, τρώτε γρήγορα και άντε.... να καθίσουν και άλλοι! Οι σερβιτόροι δεν επαρκούν για το μαγαζί και τον τόσο κόσμο που έχει τις Κυριακές, και φέρνουν τα πιατα υπερβολικά γρήγορα, τους εντόπισα να φωνάζουν προκειμένου να τα δώσουν όσο γρηγορότερα γίνεται, προκαλώντας μου άγχος σε κάποια φάση. Αυτά όμως, είναι το λιγότερο! Αν το φαγητό ήταν καλό, τότε θα τα παράβλεπα!

Αλλά το φαγητό ήταν το πιο αδυναμο του σημείο. Η μελιτζανοσαλάτα άγευστη, τα παστουρμαδοπιτάκια λαδωμένα και άγευστα επίσης, το αρνί ήταν υπερβολικά σκληρό σαν τσίχλα και είχε ψιλοκαεί, ενώ το γιαουρτλού μου ήταν πολύ βαρύ με μια περίεργη σαλτσα σκόρδου, που ακόμα, μετά από τόσες ώρες έχω μια ενόχληση στο στομάχι! Η ομελέτα με τον παστουρμά οφείλω να πω πως ήταν πολύ ωραία, καθώς και το επιδόρπιο που μας προσέφεραν, το καζάν ντιμπι. Γενικά σε όλη την παρέα, τα πιατα δεν μας άρεσαν!

Οι τιμές του είναι μέτριες, δεν είναι ακριβές, αλλά δεν είναι σίγουρα εφάμιλλες με αυτά που φάγαμε. Ίσως ήταν η ημέρα, ο συνδιασμός πιάτων, δεν ξερω.... Έχω να πω σημείο προς βελτίωση, αναδείξτε την πολίτικη κουζίνα καλύτερα, το μενού είναι καλό όμως βγάζετε καλύτερα φαγητά από την κουζίνα, μαγειρέψετε με αγνά υλικά, και αναδείξτε την γεύση τους.