Η ελληνική παράδοση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την φιλοξενία και το τρατάρισμα φαγητών σε επισκέπτες εδώ και αιώνες. Με το εστιατόριο μας ¨Φίλεμα¨θέλαμε να αναδείξουμε ακριβώς αυτό: ότι για κάθε επισκέπτη του κέντρου της Αθήνας, θα είμαστε εκεί να τον φιλέψουμε ποιοτική παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, σε ένα περιβάλλον απλό μα συνάμα φιλόξενο.

Δευ – Πεμπ 12:00 – 00:00 | Παρ- Σαβ 12:00 – 01:30 | Κυρ. 12:00 – 00:00

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Οκτ 2017

Παρασκευή Βράδυ κατηφορίζοντας από Σύνταγμα με τη γυναίκα για Κολοκοτρώνη και να βρούμε κάτι που να μας κεντρίσει το ενδιαφέρον να φάμε ή να πάμε στο etnico μια ακόμα φορά.

Μπαίνουμε στη Ρόμβης και αγνοούμε το not just felafel (έχω φάει καλύτερα φελάφελ σε μη τουριστικά μέρη) και βλέπουμε τραπεζάκια πιο διπλα σε ένα ωραίο κλίμα και χαλαρή διάθεση και λέμε ας κάτσουμε να δοκιμάσουμε.

Τουαλέτες πεντακάθερες και το εσωτερικό από ότι ξέκλεψα με το βλέμμα μου σαν μικρό καφενεδάκι.

Παραγγείλαμε μια πολιτική σαλάτα, μαστέλο Χίου, μπριζολάκια χοιρινά και συκώτι μοσχαρίσιο και ροζέ κρασάκι μισό κιλό.

Πάμε επιμέρους να τα δούμε

Πολίτικη πολύ καλή με έντονο το σκορδάκι (για μένα θα ήθελε μια οξύτητα παραπάνω). 3/4

Μαστέλο Χίου ήρθε με κρέμα μπαλσαμικού (χάθηκε βρε παιδάκια μια μαρμελάδα σύκου. ένα τσάτνει ντομάτας κάτι να αλλάξει το επίπεδο).2/4

Μπριζολάκια λαιμού με πατατούλες μια χαρά αν και οι πατάτες ήταν μερικές από την προηγούμενη τηγανιά και φαινόντουσαν 2/4

Συκώτι μόσχου ρωτήθηκα για το ψήσιμο μου (περιεργώς) και απάντησα μέτριο ήρθε καλοψημένο αλλά ήταν ζουμερό και δεν το άλλαξα. Προς τιμήν τους επέμεναν να τα αλλάξουν και ήρθε και η σεφ να μας ζητήσει συγνώμη. Απλά όταν ζητάς το βαθμό ψησίματος σε ελληνική ταβέρνα τότε πρέπει να είσαι μάστορας σε συκώτι να το πετύχεις. (α και βρήκα και ένα νευράκι που αυτό δεν το συγχωρώ).
2/4

Το ροζέ ήταν καλό (πολυποικιλιακό (μοσχάτο σαββατιανό και αγιωργίτικο αν δεν κάνω λάθος)

Στο τέλος μας κέρασαν κρεμ καραμελέ ελαφρή και αεράτη 4/4

ΜΙα καλή εμπειρία που αν προσέξουν 1-2 πραγματάκια θα γίνουν καλύτεροι.
Ο ανταγωνισμός στην περιοχή είναι αμείλικτος.

27 Αυγ 2016

Πήγα τυχαία, με έναν φίλο, που ήμασταν για μια πολύωρη δουλειά στην Κολοκοτρώνη.
Ψάχναμε να κάτσουμε, κάπου, κ θυμήθηκα το όνομα του μαγαζιού, απο μια φιλή, που μου το είχε περιγράψει, σαν σουπερ-ουαου!
Μάλιστα την πήρα κ τηλέφωνο πριν καθίσουμε.
Και δεν μας απογοήτευσε.

Γρήγορο κ ευγενικό σέρβις. Με μια χαμογελαστή και πολύ ευδιάθετη σερβιτόρα.
Μερίδες χορταστικές, εξαιρετικό τσίπουρο(!!! ) και έντιμες σπιτικές γεύσεις.
Είναι αυτό που βλέπεις, ένα παρεϊστικο στέκι, που νιώθεις οικεία, να κάτσεις,
κ να απολαύσεις φαγητό κ ποτό.

θα ξαναπάμε!

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ