Η ελληνική παράδοση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την φιλοξενία και το τρατάρισμα φαγητών σε επισκέπτες εδώ και αιώνες. Με το εστιατόριο μας ¨Φίλεμα¨θέλαμε να αναδείξουμε ακριβώς αυτό: ότι για κάθε επισκέπτη του κέντρου της Αθήνας, θα είμαστε εκεί να τον φιλέψουμε ποιοτική παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, σε ένα περιβάλλον απλό μα συνάμα φιλόξενο.

Δευ – Πεμπ 12:00 – 00:00 | Παρ- Σαβ 12:00 – 01:30 | Κυρ. 12:00 – 00:00

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Οκτ 2017

Παρασκευή Βράδυ κατηφορίζοντας από Σύνταγμα με τη γυναίκα για Κολοκοτρώνη και να βρούμε κάτι που να μας κεντρίσει το ενδιαφέρον να φάμε ή να πάμε στο etnico μια ακόμα φορά.

Μπαίνουμε στη Ρόμβης και αγνοούμε το not just felafel (έχω φάει καλύτερα φελάφελ σε μη τουριστικά μέρη) και βλέπουμε τραπεζάκια πιο διπλα σε ένα ωραίο κλίμα και χαλαρή διάθεση και λέμε ας κάτσουμε να δοκιμάσουμε.

Τουαλέτες πεντακάθερες και το εσωτερικό από ότι ξέκλεψα με το βλέμμα μου σαν μικρό καφενεδάκι.

Παραγγείλαμε μια πολιτική σαλάτα, μαστέλο Χίου, μπριζολάκια χοιρινά και συκώτι μοσχαρίσιο και ροζέ κρασάκι μισό κιλό.

Πάμε επιμέρους να τα δούμε

Πολίτικη πολύ καλή με έντονο το σκορδάκι (για μένα θα ήθελε μια οξύτητα παραπάνω). 3/4

Μαστέλο Χίου ήρθε με κρέμα μπαλσαμικού (χάθηκε βρε παιδάκια μια μαρμελάδα σύκου. ένα τσάτνει ντομάτας κάτι να αλλάξει το επίπεδο).2/4

Μπριζολάκια λαιμού με πατατούλες μια χαρά αν και οι πατάτες ήταν μερικές από την προηγούμενη τηγανιά και φαινόντουσαν 2/4

Συκώτι μόσχου ρωτήθηκα για το ψήσιμο μου (περιεργώς) και απάντησα μέτριο ήρθε καλοψημένο αλλά ήταν ζουμερό και δεν το άλλαξα. Προς τιμήν τους επέμεναν να τα αλλάξουν και ήρθε και η σεφ να μας ζητήσει συγνώμη. Απλά όταν ζητάς το βαθμό ψησίματος σε ελληνική ταβέρνα τότε πρέπει να είσαι μάστορας σε συκώτι να το πετύχεις. (α και βρήκα και ένα νευράκι που αυτό δεν το συγχωρώ).
2/4

Το ροζέ ήταν καλό (πολυποικιλιακό (μοσχάτο σαββατιανό και αγιωργίτικο αν δεν κάνω λάθος)

Στο τέλος μας κέρασαν κρεμ καραμελέ ελαφρή και αεράτη 4/4

ΜΙα καλή εμπειρία που αν προσέξουν 1-2 πραγματάκια θα γίνουν καλύτεροι.
Ο ανταγωνισμός στην περιοχή είναι αμείλικτος.

27 Αυγ 2016

Πήγα τυχαία, με έναν φίλο, που ήμασταν για μια πολύωρη δουλειά στην Κολοκοτρώνη.
Ψάχναμε να κάτσουμε, κάπου, κ θυμήθηκα το όνομα του μαγαζιού, απο μια φιλή, που μου το είχε περιγράψει, σαν σουπερ-ουαου!
Μάλιστα την πήρα κ τηλέφωνο πριν καθίσουμε.
Και δεν μας απογοήτευσε.

Γρήγορο κ ευγενικό σέρβις. Με μια χαμογελαστή και πολύ ευδιάθετη σερβιτόρα.
Μερίδες χορταστικές, εξαιρετικό τσίπουρο(!!! ) και έντιμες σπιτικές γεύσεις.
Είναι αυτό που βλέπεις, ένα παρεϊστικο στέκι, που νιώθεις οικεία, να κάτσεις,
κ να απολαύσεις φαγητό κ ποτό.

θα ξαναπάμε!

24 Οκτ 2015

Πηγαίνω τα τελευταια χρονια..
Το προσωπικο ευγενικο

Το φαγητο αρκετα καλο αλλα δυστυχως καποια απο τα τοπ πιατα κατα τη γνωμη μου τα εβγαλε απο τον καταλογο οπως την τηγανια της κατερινας κ το μπιφτεκι κοτοπουλο.. κριμα!
Οι τιμες λιγο τσιμπημενες..

Το μονο αρνητικο δεν σερβιρουν τα κυριως πιατα ολα μαζι μου εχει τυχει αρκετες φορες να εχει σερβιριστει η παρεα κ εμενα μετα απο κανα τεταρτο τ
τουλαχιστον..

Α! ξεχασα κ τη μουσικη.. καποια τραγουδια ειναι too much...

29 Δεκ 2014

Εύκολη πρόσβαση πολύ δυσκολο έως αδύνατο το παρκάρισμα.
Από Σταδίου στρίβεις δεξιά στην Καραγιώργη Σερβίας, και πάλι δεξιά στον πεζόδρομο της Ρόμβης.
Ενοείται ότι αν βρείς πάρκιν κάπου τριγύρω συνεχίζεις με τα πόδια.

Απογευματάκι τρίτης 23/12 αφού τελειώσαμε διάφορες αγορές που έιχαμε και αφου μας έφυγαν καμιά 15αριά ε για πάρκιν είπαμε να καθίσουμε κάπου για φαγητό.

Στον πεζόδρομο της Ρόμβης (Πεζόδρομο να τον πείς όλο και πέρναγε κάποιο όχημα), πέσαμε πάνω στο Φίλεμα και καθίσαμε στα τραπεζάκια έξω.
Μικρός εσωτερικός σχετικά περιποιημένος χώρος, λίγα τραπεζάκια στον πεζόδρομο και άλλα τόσα απέναντι.

Πήραμε ένα καραφάκι ούζο
Σαλάτα σπανάκι, κόκκινο λόλα, καρύδια, τοματίνια, μανιτάρια, παρμεζάνα, βινεγκρέτ μπαλσάμικο
λουκάνικο πικάντικο
Μπιφτέκι γεμιστό
κεφτεδάκια
Η σαλάτα πολύ καλή τα υπόλοιπα μέτρια.

Το σέρβις ικανοποιητικό μόνο που ζητήσαμε δυο φορές έξτρα πάγο για να μας τον φέρουν

Πληρώσαμε 39 ε μάλον λίγο ακριβά για ότι φάγαμε εκτός αν το κέντρο δικαιολογεί πιό αυξημένες τιμές

02 Μαι 2014

Μεσημέρι αργίας και πολλά μαγαζάκια στο κέντρο ήταν κλειστά οπότε περνώντας από τη Ρόμβης (ήσυχος πεζόδρομος 80μ από την Ερμού, παράδρομος της Κ. Σερβίας) είδαμε κοσμοπλημμύρα. Κάποτε ένα μαγαζάκι μια σταλίτσα τώρα έχει πιάσει διάφορους χώρους αριστερά δεξιά. Το θέμα βέβαια μια ζεστή μέρα με μεζεδοπωλεία αυτού του τύπου είναι να βρεις έξω και να αράξεις με κρασάκι και 2-3 μεζεδάκια κάνοντας χάζι την περατζάδα, περιμέναμε κανα δεκάλεπτο μέχρι να αδειάσει κάτι και κάτσαμε.

Πήραμε μισόκιλο χύμα λευκό κρασί (4e) και ένα αναψυκτικό (2e). Στον κατάλογο υπήρχε εμφιαλωμένο νερό (1e), μπύρες Amstel/Αλφα 500ml(3e), Heineken/Fischer/Amstel Pilsener 500ml(3,5e), Buckler 330ml(4e), καραφάκια ούζο (7e) ή ποτήρι(2,5e), ρακί ή τσίπουρο (7,50e), μισόκιλο κόκκινο (4,5e)

To ψωμάκι (1,80e) δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο ενώ το νερό ήρθε σε καράφα, καλή εντύπωση κάνει και η διευκρίνιση του καταλόγου στο ότι δεν είναι ταχυφαγείο, δεν έχουν φούρνο μικροκυμάτων και θέλουν τον χρόνο τους: )

Υπάρχουν 11 σαλάτες (3,6-7e), πήραμε σαλάτα Ποπάυ (7e) που είχε σπανάκι, κόκκινο λόλα, καρύδια, τοματίνια, μανιτάρια, παρμεζάνα, βινεγκρέτ μπαλσάμικο) και ήταν ικανοποιητική αφού τα υλικά ήταν φρέσκα.

Τα κρεατικά δε τα ακουμπήσαμε, υπήρχαν διάφορα πάντως, λοουκάνικο πικάντικο(6e), χοιρινά μπριζολάκια/κοτόπουλο φιλέτο/κεφτεδάκια/πανσέτα(7,20e), μπιφτέκι(8e), μπιφτέκι γεμιστό/κεμπάπ αρμένικο/κεφτεδάκια φίλεμα(8,10e)

Από θαλασσινά πήραμε θραψαλάκια τηγανιτά (8,50e), υποφερτό αλλά όχι και εντυπωσιακό και σαρδέλα ψητή (7,50e) που ήταν απρόσμενα καλή.

Παρά τη δουλειά το σέρβις ήταν γρήγορο και με χαμόγελο. Ο λογαριασμός για τέτοιο μαγαζί τσίμπαγε λίγο (στα 30,80e, φέρανε απόδειξη) ενώ δεν είδαμε γλυκό στο τέλος όπως είχα ακούσει κάτι που χάλασε τη γενική εικόνα.

Στο φαγητό πάντως έβαλα 2 ενώ είναι στο 2,5 (πρέπει να το ξανασκεφτούν εδώ και να δώσουν τη δυνατότητα των μισών) ενώ ο χώρος μέσα είναι αδιάφορος αλλά ήταν χαλαρά έξω και έτσι έβαλα εκεί τον έξτρα πόντο

23 Απρ 2014

Κάποιες προσπάθειες ξεκινάνε με πολύ καλές προϋποθέσεις, χαίρεσαι να είσαι από τους λίγους που γνωρίζουν κάποια μαγαζάκια κρυμμένα καλά από τον πολύ κόσμο, που σου προσφέρουν ωραίο ποιοτικό φαγητό με σεβασμό. Και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι το παιδί μεγάλωσε, έχει μπει στην εφηβεία και δεν το αναγνωρίζεις. Τουλάχιστον ελπίζεις ότι θα περάσει το στάδιο αυτό κάποια στιγμή και θα ξαναγίνει αυτό που ήξερες παλιά.

Αυτό ισχύει μέσες άκρες για το Φίλεμα. Ένα μικρό μαγαζάκι σε παράδρομο της Καραγιώργη Σερβίας κοντά στο Σύνταγμα, το οποίο ξεκίνησε από μια πολύ μικρή αίθουσα που ίσα-ίσα χώραγε 6 τραπέζια. Με φαγητό νόστιμο, σπιτικό, με καλά υλικά. Μια πολύ αξιόπιστη λύση του κέντρου για όλες τις ώρες. Μετά τη δουλειά, μετά τη βόλτα του Σαββάτου, ένα βράδυ Παρασκευής.

Τώρα όμως; Τώρα μεγάλωσε, πήρε χώρο από εδώ, πήρε χώρο από εκεί και έπιασε το μισό πεζόδρομο. Λογικό θα μου πεις λόγω του ότι σιγά-σιγά το μάθανε πολλοί. Ναι, λογικό. Το παράλογο είναι ότι το φαγητό, το ατού του Φιλέματος, έχει πορεία αντιστρόφως ανάλογη της επέκτασης. Για να τα λέμε βέβαια όλα, η εξυπηρέτηση παραμένει εξαιρετική, το περιβάλλον πολύ ωραίο καθότι ο πεζόδρομος είναι ήσυχος και ευνοεί το τρίπτυχο τραπεζάκι έξω-κρασάκι-κουβεντούλα.

Στην τελευταία μας επίσκεψη πήραμε:

-Σαγανάκι κεφαλοτύρι: απλά οκ. Θα μπορούσε να είναι πιο πικάντικο

-Πατάτες τηγανητές: Κομμένες στο χέρι, τηγανισμένες σε φρέσκο λάδι

-Φάβα: Απογοήτευση νο.1, ήρθε άνοστη χωρίς αυτή τη βελούδινη υφή που θα έπρεπε να έχει

-Λουκάνικο: Μεγάλο κομμάτι το οποίο όμως ήταν πααααρα πολύ καυτερό. Για να μην αδικούμε το μαγαζί, ο κατάλογος το έγραφε, όμως άλλο να το διαβάζεις και άλλο να το τρως.

-Μπριζολάκια χοιρινά: Απογοήτευση νο.2: Σκληρά, κακοψημένα, ανάλατα. Κανονικά έπρεπε να τα επιστρέψουμε. Παρόλα αυτά η μερίδα ήταν μεγάλη, με συνοδεία πατάτας τηγανιτής.

-Κοτόπουλο φιλέτο: Απογοήτευση νο.3: Επίσης σκληρό και άνοστο. Βρε παιδιά, λίγο αλάτι. Δεν είπαμε να το λυσσάξετε, αλλά όχι και έτσι.

-Κεφτεδάκια Φίλεμα: Το πιο ωραίο πιάτο. Μεγάλο κεφτέδες με συνοδεία μιας σάλτσας γιαουρτιού με ντομάτα.

- 2 κιλά χύμα κρασί

Στο τέλος ήρθε το σήμα κατατεθέν γλυκάκι-κέρασμα του μαγαζιού, το οποίο όμως και αυτό είχε χάσει κάτι από τη λάμψη του.

Λογαριασμός 79 ευρώ για 4 άτομα. Παλιά (προ κρίσης) θα έλεγα οκ, λίγο τσιμπημένο αλλά το φαγητό με αποζημίωσε. Τώρα; Θα του δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία μήπως και έτυχα στην ημέρα. Όλοι μας δικαιούμαστε μια άτυχη στιγμή. Και ελπίζω να αναγνωρίσω το παλιό καλό Φίλεμα.

21 Απρ 2014

Σάββατο Απριλίου, reunion με το μεταπτυχιακό.

Το μεγαλύτερο ατού του είναι οι τιμές και ο πεζόδρομος. Πολύ παρείστικο μαγαζί, για μεζεδοκατάσταση και πολύ ποτό.

Το συνιστώ όταν ο καιρός είναι καλός για να κάτσει κανείς έξω.

16 Απρ 2014

Σάββατο πρωί και έχουμε ξεχυθεί στα μαγαζιά της Ερμού, με την αδερφή μου, για εύρεση λαμπάδων και παπουτσιών για τα 4 βαφτιστήρια μας (ποτέ δε θα καταλάβω γιατί είναι τοοοσο ακριβά)……και αφού τα βρήκαμε, καθίσαμε στο Φίλεμα, έξω, σε ένα τραπεζάκι που έγερνε.

Παραγγείλαμε σε μια αγέλαστη κοπέλα (οκ μπορεί να μην ήταν η μέρα της)….. σαλάτα με μανούρι, πάρα πολύ νόστιμη (κουτάλι δεν υπήρχε για ανακάτεμα-σερβίρισμα)/φέτα σε φύλλο κρούστας και μέλι πολύ ωραίο / πατάτες τηγανιτές, αδιάφορες/χοιρινό με πράσο και πιπέρι (κόκκοι ολόκληροι και πολλοί)... δε μου άρεσε καθόλου/κεφτεδάκια φίλεμα με γιαούρτι καταπληκτικά!!!!

Στο τέλος, δε μας έφεραν γλυκό και ας λέτε οι υπόλοιποι ….18euro η καθεμιά μάς

07 Ιαν 2014

έχω επισκεφτεί αρκετές φορές το φίλεμα, είναι μια όμορφη και γευστική λύση για διάλειμμα εάν δουλεύεις κοντά και μια ωραία πρόταση αν έχεις βρεθεί για ψώνια στο κέντρο και θες να τσιμπήσεις κάτι. Όλες τις φορές η ποιότητα του φαγητού μου φάνηκε ίδια και ποτέ δεν παραπονέθηκα γι' αυτό και συνεχίζω να το επισκέφτομαι.

Ο χώρος συμπαθητικός, ειδικά αν κάτσεις στον πεζόδρομο έχεις μια αίσθηση ελευθερίας ενώ είσαι τόσο κοντά στο κέντρο. Το σέρβις εξυπηρετικότατο, ευγενέστατο πάντα. Στα συν είναι σίγουρα το νερό με κανάτα που έρχεται στο τραπέζι και το γλυκό που πάντα σε κερνάνε στο τέλος.

Οι σαλάτες γευστικές αλλά συνηθισμένες, δεν αφήνουν κάποια ιδιαίτερη γεύση αλλά πάντα τα λαχανικά είναι φρεσκότατα.

Για ορεκτικά προτιμάμε μαστέλο Χίου, φέτα με μέλι και σουσάμι, παστουρμαδόπιτα πολύ γευστικά και τα τρία, με την παστουρμαδόπιτα ίσως να υστερεί λίγο. Στα καλύτερα ίσως κυρίως συγκαταλέγονται η γιαουρτλού και το κότσι (νομίζω έτσι το λένε) με πατάτες τυλιγμένο σε λαδόκολλα και ψημένο στον φούρνο.

06 Ιαν 2014

Πηγαμε στις 28 Δεκεμβριου παρεα 4 ατομων. Παραγγειλαμε πολιτικη σαλατα, 2 παστουρμαδοπιτες, λουκανικο, κεφτεδακια, συκωτακια, μελιτζανες, 2 πατατες και απο ποτα 6 μπυρες και ενα κιλο κρασι.

Εκτος απο την παστουρμαδοπιτα που παραμενει εξαιρετικη τα υπολοιπα ηταν απλα μετρια. Εχουμε επισκεφθει αλλες 2 φορες το μαγαζι και η πορεια του ειναι πτωτικη.

Συνολικα 76 ευρω 19/ατομο.