Κλασσικό ιταλικό μενού με κάποιες μοντέρνες επιλογές. Και μεσημέρι ανοιχτό. Τρίτη βράδυ ζωντανή μουσική.

15 Μαι 2017

Είναι από τα μέρη που αλλιώς μπαίνεις και αλλιώς βγαίνεις......
Όταν εισήλθα στον χώρο ( ύστερα από πολλά πολλά χρόνια ) με μάγεψε η φινέτσα του σε συνδυασμό με την εκλεκτή ναπολιτάνικη μουσική 50's και 60's και το ευγενικό καλωσόρισμα του προσωπικού.

Στη συνέχεια, παρά το φημισμένο όνομα του ναπολιτάνου σεφ και ιδιοκτήτη με τη σχεδόν εικοσαετή παρουσία στον χώρο και στα media, βρήκαμε τις ιταλικές γεύσεις του μάλλον συνήθεις και υποτονικές. Αφήστε που στο θέμα τιμολόγησης, που σπάνια αναφέρομαι σε τέτοια θέματα, συναντήσαμε σοβαρές ατασθαλίες....
Και φανταστείτε παραμονές Πρωτομαγιάς ο χώρος όλο και γέμιζε.... Τίποτα δεν είναι τυχαίο εν τέλει!!! Ίσως να ήμουν πιο επιεικής αν συναντούσα θεϊκές γεύσεις ή αν έβρισκα έστω και κάποιο ευδιάκριτο κομματάκι καβουριού στη καβουρομακαρονάδα των ΕΥΡΩ 18,00 παρακαλώ, που μάλιστα ξεχάστηκε επί μισή ώρα και βάλε....

Τώρα να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν θα πρέπει να επεκταθώ στην περιγραφή του γοητευτικού χώρου με την περιποιημένη αυλή αλλά έτσι για να μη χαλάσω την παράδοση..... άντε θα του πιστώσω δυο λόγια: Όμορφη πλακόστρωτη, φωτισμένη, αυλή με φροντισμένα φυτά, καλοστρωμένα τραπέζια με κηροπήγια, ρομαντικός φωτισμός, πίνακες με ναπολιτάνικη αύρα, καλλιτεχνικές φωτογραφίες και όλα τα σχετικά, τουαλέτες-κουκλόσπιτο. Οι δύο εσωτερικοί χώροι ( καπνιστών και μη καπνιστών ) είναι στολισμένοι με ένα σωρό μικροαντικείμενα και μάλιστα στον χώρο των καπνιστών συναντάμε μια γιγαντοοθόνη με τον σεφ - τηλεπερσόνα επί το έργον...

Η παραγγελία μας σερβιρίστηκε σε πολύ όμορφα πιάτα και περιελάμβανε:

Από τα ορεκτικά της ημέρας επιλέξαμε Κροκέτες ρυζιού με μοτσαρέλα (11,50 ), πολύ νόστιμο ορεκτικό με δύο σουβλάκια, με τρεις κροκέτες το καθένα, και κλωναράκια αντιδιού ως διακοσμητικό στοιχείο!! Συνοδεύεται από μπολάκι με σος ντομάτας.

Πίτσα Vera Napoli ( 7 τεμ., ΕΥΡΩ 16,00 ), με ολόλευκη βουβαλίσια μοτσαρέλα, φρέσκα κομμάτια ντομάτας και βασιλικό. Νόστιμη πίτσα, χωρίς πάντως να αναδεικνύεται η φημισμένη τέχνη του γνωστού σεφ ή να δικαιολογείται η υπερτίμηση.

Λιγκουίνι με κάβουρα (πιάτο ημέρας ), ΕΥΡΩ 18,00, αφού αρχικά ξεχάστηκε και ήρθε με αρκετή καθυστέρηση, διαπιστώσαμε αφενός ότι το πιάτο μύριζε κάπως σαν γαριδομακαρονάδα και αφετέρου ότι στον πάτο του υπήρχε ελαχιστότατη ποσότητα αδιευκρίνιστης ψίχας......... πράγμα για το οποίο διαμαρτυρηθήκαμε..... Δυστυχώς δεν διαθέταμε μεγεθυντικούς φακούς!

Από τα γλυκά προτιμήσαμε το ιταλικό Προφιτερόλ , ΕΥΡΩ 5,50. Πλούσια ποσότητα, ικανοποιητική γεύση!

Το εμφιαλωμένο νερό ( Vikos ) έρχεται κατευθείαν ( 1,70 )

Ήπιαμε μπύρα Μc Farland κόκκινη, ΕΥΡΩ 5,50, σερβιρισμένη σε υπέρκομψα ποτήρια της ζ (ΕΖΑ) ζυθοποιίας!

Λένε πως ο έρωτας τυφλώνει..... οπότε αν θέλετε μπορείτε να πάτε!!

13 Οκτ 2017

Καταπληκτική ιταλική πίτσα, με υλικά εξαιρετικής ποιότητας. Έχουμε δοκιμάσει και άλλα πιάτα, τα οποία είναι πάντα εξαιρετικά, τις περισσότερες όμως φορές παίρνουμε πίτσα.

Ο χώρος πολύ ευχάριστος, 1-2 μόνο πράγματα εδώ κι εκεί που θα τα ήθελα λίγο διαφορετικά, π. χ. πιο χαμηλό φωτισμό το βράδυ και κυρίως κάπνισμα εντός, το οποίο αν και είχε απαγορευτεί άρχισε να επιτρέπεται πάλι προς απογοήτευσή μου. Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο διάσημος σεφ (ιδιοκτήτης) είναι τα περισσότερα βράδια εκεί και επιμελείται ο ίδιος το φαγητό. Πραγματικά μπράβο.

Μόνο στο value for money βάζω λίγο χαμηλότερο σκορ, όχι επειδή θεωρώ ακριβές τις πίτσες, στα 12-14 ευρώ αυτές που παίρνουμε τις οποίες αν τις πάρεις για έξω είναι 3-4 ευρώ φθηνότερες, δηλαδή μια χαρά και είναι και χορταστικές με το παραπάνω, αλλά επειδή κάποια άλλα πιάτα, π. χ. ορεκτικά και σαλάτες, θα μπορούσαν να ήταν πιο φτηνά. Η τιμή 10-16 που έβαλα, είναι αντιπροσωπευτική αν πάρεις μία πίτσα/πιάτο ανά άτομο, αλλιώς λίγο παραπάνω.

Λεπτομέρειες όλα αυτά, θεωρώ ότι η πίτσα του είναι πραγματικά άριστα εκτελεσμένη ναπολιτάνικη πίτσα και η ποιότητά της (φρεσκάδα ζύμης και υλικών) αψεγάδιαστη. Προσωπική γνώμη, είναι το καλύτερο ιταλικό που έχω πάει στα Βόρεια Προάστια και Κέντρο Αθήνας.

04 Οκτ 2016

1η Κυριακή του Σεπτεμβρίου και μετά από τρελό πρωινό σε παιδική χαρά με 4 μικρά, είχαμε όρεξη για Ιταλικό και καλή μακαρονάδα. Έτσι 2 ζευγάρια και 4 παιδάκια καταλήξαμε στη Ν. Ερυθραία, στη γνωστή σε εμάς, όχι στους φίλους μας Τραττορία, του γνωστού και από την τηλεόραση σεφ Enzo Vincenzo.
Χώρος ιδιαίτερα φορτωμένος, που όμως παραπέμπει σε κλασσική Ναπολιτάνικη τρατορία. Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι ωστόσο δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε και μάλιστα στο πίσω μέρος της αυλής, που είναι και πιο ήσυχα και πιο ωραία διακοσμητικά με τα φυτά.
Το προσωπικό όπως πάντα πολύ ευγενικό και μόλις μας είδαν με 4 παιδάκια, αμέσως να φέρουν τα αντίστοιχα παιδικά καρεκλάκια για τα 2 τα μικρότερα καθώς και μπλοκ και μολύβια ζωγραφικής για να απασχοληθούν όλα.
Μας πρόσφεραν αμέσως ένα καλαθάκι με ποικιλία φοκάτσιας και ζεστού ζυμωτού ψωμιού συνοδεία με μους μαγιονέζας-τυριού με παξιμαδάκια μαύρου ψωμιού.
Μας ρώτησαν αν θα θέλαμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης καθώς επίσης αν προτιμούσαμε να παραγγείλουμε πρώτα τα πιάτα των παιδιών ώστε να μην καθυστερούν και εμείς να είχαμε το χρόνο να δούμε τον κατάλογό τους αναλυτικά στη συνέχεια.
Θετικά σχόλια και από τους 4 μας για αυτή την κίνηση καθώς όταν έχεις παιδιά, ο χρόνος αναμονής και φαγητού μεγενθύνεται τρελά.
Για ορεκτικά παραγγείλαμε μία σαλάτα με σπανάκι, μανιτάρια πλευρώτους, παρμεζάνα και καρύδια, που ήρθε πραγματικά σε πολύ μεγαλύτερο και βαθύ πιάτο από ότι συνήθως και το ίδιο νόστιμη. Ήδη με αυτή και είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε. Για ορεκτικό πήραμε ένα γεμιστό καλτσόνε με σπανάκι, κρέμα τυριού, προσούτο και ναπολιτάνικο σαλάμι. Τεράστιο που μόνο και με αυτό θα μπορούσαμε άνετα να πούμε ότι χορτάσαμε. Οι φίλοι μας εξεπλάγησαν από το μέγεθος, την πολύ ωραία γεύση του καθώς και ότι παρότι αυτών των υλικών, δεν ήταν καθόλου λιπαρό και δεν σε βάραινε. Άνετα και για 6 ενήλικες. Τόσο νόστιμο που άρεσε ακόμα και στα παιδιά, τα οποία όλοι ξέρουμε πόσο απαιτητικά είναι μερικές φορές σε θέματα γεύσεων.
Για κυρίως πήραμε μία μερίδα μπιφτεκάκια με πατάτες και φρέσκια ντομάτα καθώς και πένες με βούτυρο για τα παιδιά, λιγκουίνι αλά πουτανέσκα, με κάπαρι και ελιές, λίγο παραπάνω σε ποσότητα οι ελιές οπότε έδιναν πιο όξινη γεύση στο πιάτο και 3 από τα πιάτα ημέρας: 2 πιάτα με λιγκουίνι και καβούρι σε κόκκινη σάλτσα και ραβιόλια με κόκκινο κρασί και χειροποίητο χωριάτικο Ιταλικό λουκάνικο και μοτσαρέλλα. Και τα δύο πραγματικά εξαίσια, al dente, με το καβούρι να είναι σε μεγάλη ποσότητα, να το καταλαβαίνεις σε κάθε πηρουνιά, να αφήνει ένα ωραίο και γλυκό άρωμα η σάλτσα του και τα ραβιόλια να δένουν άψογα με το λουκάνικο. Πιο χειμωνιάτικό ωστόσο το πιάτο αυτό λόγω του κρασιού και του λουκάνικου, οπότε με τη ζέστη που είχε, ο φίλος μας ήδη από τα μισά του πιάτου είναι αρχίσει να ιδρώνει και να ζεσταίνεται πάρα πολύ. Αυτό που πρέπει να σημειωθεί σε αυτό το σημείο είναι οι πραγματικά μεγάλες μερίδες τόσο στα ορεκτικά όσο και στα ζυμαρικά τους. Τα δε πιάτα τους, τεράστια.
Στο τέλος μας πρόσφεραν λεμοντσέλο, αρκετά δυνατό για μένα, που άρεσε ωστόσο στους υπολοίπους.
Για όλα αυτά, μαζί με ένα λίτρο κρασί χύμα, αξιοπρεπές για χύμα, πληρώσαμε 105 Ευρώ. Θα μπορούσε να είναι λίγο χαμηλότερες οι τιμές θα έλεγα, καθώς πλέον Ιταλικά εστιατόρια και πιο οικονομικά κατακλύζουν την Αθήνα, ωστόσο η ποσότητα πραγματικά σε ανταμείβει και έρχεται να ισορροπήσει τον τιμοκατάλογο.
Το προσωπικό ερχόταν συχνά για να ρωτήσει εάν ήμασταν ευχαριστημένοι ή αν δεν μας άρεσε κάτι και θα θέλαμε να το αλλάξουμε. Η αλήθεια είναι ότι το μπιφτέκι δεν ήταν καλοψημένο όπως ειχαμε αναφέρει για τα μικρά και χρειάστηκε να το πάρουν πίσω, όμως αμέσως ήρθε στη σωστή θερμοκρασία και ψήσιμο μετά από λίγο. Για αυτό το λόγο συν του ότι το λιγκουίνι αλά Πουτανέσκα ήταν πιο όξινο από ότι του αρμόζει, η κριτική μου στη γεύση είναι μικρότερη.
Η όλη εντύπωση όμως πολύ θετική και οι φίλοι μας έμειναν ευχαριστημένοι όχι μόνο από τη γεύση, αλλά και από το γεγονός ότι δεν ήταν καθόλου λιπαρά που να σε κάνουν να αισθάνεσαι άσχημα με το στομάχι σου μετά.

Είναι η πρώτη κριτική που κάνω και ο λόγος είναι απλός όσο και παράδοξος. Το καλύτερο ίσως μπέργκερ που έχω δοκιμάσει ποτέ, το έχω βρει σε ιταλικό εστιατόριο και αυτό δεν είναι άλλο από την Trattoria.

Το ψωμάκι είναι χειροποίητο τύπου μπριός, το μπιφτέκι ζουμερό και τέλεια ψημένο και γενικά όλα τα υλικά είναι αγνά και δίνουν μία "διαφορετική" και γνήσια γεύση συγκριτικά με ότι άλλο έχουμε δοκιμάσει.

Η σταθερή επιλογή μου είναι το Burger Bismarck, το οποίο πέρα από το τεράστιο μπιφτέκι έχει τυρί, μαρούλι, ντομάτα, μανιτάρια, αυγό και προσούτο. Η τιμή του είναι στα 13.5 ευρώ και θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπής συγκριτικά με το μέγεθος της μερίδας αλλά και τον ανταγωνισμό. Το μόνο σημείο ίσως που επιδέχεται βελτίωσης είναι οι τηγανιτές πατάτες, οι οποίες είναι μεν σπιτικές αλλά μπορούν να βελτιωθούν.

Αν το συνδυάσετε με μία μπίρα Peroni, το κόστος έρχεται περίπου στα 20 ευρώ το άτομο.

Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε τη "σπιτική" κέτσαπ του καταστήματος.

Καλή όρεξη!

06 Οκτ 2016

Κατ'αρχάς όσοι έχουν γράψει στην κριτική τους ότι το ζυμάρι της πίτσας ήταν χάλια και δεν ήταν τραγανή πρέπει να μάθουν ότι η ναπολετάνικη πίτσα, όπως και θα έπρεπε γενικά όλες οι ιταλικές πίτσες, δεν είναι καθόλου τραγανές αλλά ψήνονται για ελάχιστα λεπτά στο ξυλόφουρνο και το ζυμάρι πρέπει να είναι τόσο μαλακό ώστε αν θες τη διπλώνεις και την τρως σα σαντουιτς!
Αυτά τα γράφει κάποιος που έζησε πολλά χρόνια στη Νάπολι και Ρώμη και πασχιζα να βρω στη Ρώμη καλή πιτσαρία...
Ασχέτως αν στην Ελλάδα έχουμε μάθει την αμερικάνικη πίτσα και όταν ακούμε ιταλική ή παραγγέλνουμε από και καλά ιταλικό εστιατόριο (με έλληνα σεφ) περιμένουμε μια τραγανή λεπτή πίτσα.
Μόνο στη βόρεια Ιταλία η πίτσα είναι τραγανή και προσωπικά τη βρίσκω αδιάφορη.
Αναφορικά με τα υπόλοιπα του μαγαζιού, το φαγητό είναι πολύ καλό αλλά δεν ανανεώνεται συχνά το μενού, το σέρβις είναι απίστευτα καλό και φιλικό, ο χώρος του εστιατορίου ικανοποιητικός γιατί σχεδόν πάντα θα βρεις κάπου να παρκάρεις.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες (ίδια πίτσα στην Ιταλία είναι με τα μισά χρήματα) αλλά πληρώνεις την αυθεντικότητα της ιταλικής κουζίνας και βέβαια την τοποθεσία (Ν. Ερυθραία). Επίσης, φαντάζομαι ότι αρκετά από τα υλικά θα τα φέρνει από Ιταλία. Μεγάλη παραφωνία το τραπεζάκι μπροστά απο την πόρτα της κουζίνας και η τηλεόραση που παίζει βίντεο με το Σεφ. Γνήσιος Ναπολιτάνος θα έλεγα αλλά εδώ δεν είναι Ναπολι!