TRATTORIA

Ιταλία

Αναξαγόρα 19, Ν, Ερυθραία [Χάρτης]

Κλασσικό ιταλικό μενού με κάποιες μοντέρνες επιλογές. Και μεσημέρι ανοιχτό. Τρίτη βράδυ ζωντανή μουσική.

2017

Είναι από τα μέρη που αλλιώς μπαίνεις και αλλιώς βγαίνεις......
Όταν εισήλθα στον χώρο ( ύστερα από πολλά πολλά χρόνια ) με μάγεψε η φινέτσα του σε συνδυασμό με την εκλεκτή ναπολιτάνικη μουσική 50's και 60's και το ευγενικό καλωσόρισμα του προσωπικού.

Στη συνέχεια, παρά το φημισμένο όνομα του ναπολιτάνου σεφ και ιδιοκτήτη με τη σχεδόν εικοσαετή παρουσία στον χώρο και στα media, βρήκαμε τις ιταλικές γεύσεις του μάλλον συνήθεις και υποτονικές. Αφήστε που στο θέμα τιμολόγησης, που σπάνια αναφέρομαι σε τέτοια θέματα, συναντήσαμε σοβαρές ατασθαλίες....
Και φανταστείτε παραμονές Πρωτομαγιάς ο χώρος όλο και γέμιζε.... Τίποτα δεν είναι τυχαίο εν τέλει!!! Ίσως να ήμουν πιο επιεικής αν συναντούσα θεϊκές γεύσεις ή αν έβρισκα έστω και κάποιο ευδιάκριτο κομματάκι καβουριού στη καβουρομακαρονάδα των ΕΥΡΩ 18,00 παρακαλώ, που μάλιστα ξεχάστηκε επί μισή ώρα και βάλε....

Τώρα να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν θα πρέπει να επεκταθώ στην περιγραφή του γοητευτικού χώρου με την περιποιημένη αυλή αλλά έτσι για να μη χαλάσω την παράδοση..... άντε θα του πιστώσω δυο λόγια: Όμορφη πλακόστρωτη, φωτισμένη, αυλή με φροντισμένα φυτά, καλοστρωμένα τραπέζια με κηροπήγια, ρομαντικός φωτισμός, πίνακες με ναπολιτάνικη αύρα, καλλιτεχνικές φωτογραφίες και όλα τα σχετικά, τουαλέτες-κουκλόσπιτο. Οι δύο εσωτερικοί χώροι ( καπνιστών και μη καπνιστών ) είναι στολισμένοι με ένα σωρό μικροαντικείμενα και μάλιστα στον χώρο των καπνιστών συναντάμε μια γιγαντοοθόνη με τον σεφ - τηλεπερσόνα επί το έργον...

Η παραγγελία μας σερβιρίστηκε σε πολύ όμορφα πιάτα και περιελάμβανε:

Από τα ορεκτικά της ημέρας επιλέξαμε Κροκέτες ρυζιού με μοτσαρέλα (11,50 ), πολύ νόστιμο ορεκτικό με δύο σουβλάκια, με τρεις κροκέτες το καθένα, και κλωναράκια αντιδιού ως διακοσμητικό στοιχείο!! Συνοδεύεται από μπολάκι με σος ντομάτας.

Πίτσα Vera Napoli ( 7 τεμ., ΕΥΡΩ 16,00 ), με ολόλευκη βουβαλίσια μοτσαρέλα, φρέσκα κομμάτια ντομάτας και βασιλικό. Νόστιμη πίτσα, χωρίς πάντως να αναδεικνύεται η φημισμένη τέχνη του γνωστού σεφ ή να δικαιολογείται η υπερτίμηση.

Λιγκουίνι με κάβουρα (πιάτο ημέρας ), ΕΥΡΩ 18,00, αφού αρχικά ξεχάστηκε και ήρθε με αρκετή καθυστέρηση, διαπιστώσαμε αφενός ότι το πιάτο μύριζε κάπως σαν γαριδομακαρονάδα και αφετέρου ότι στον πάτο του υπήρχε ελαχιστότατη ποσότητα αδιευκρίνιστης ψίχας......... πράγμα για το οποίο διαμαρτυρηθήκαμε..... Δυστυχώς δεν διαθέταμε μεγεθυντικούς φακούς!

Από τα γλυκά προτιμήσαμε το ιταλικό Προφιτερόλ , ΕΥΡΩ 5,50. Πλούσια ποσότητα, ικανοποιητική γεύση!

Το εμφιαλωμένο νερό ( Vikos ) έρχεται κατευθείαν ( 1,70 )

Ήπιαμε μπύρα Μc Farland κόκκινη, ΕΥΡΩ 5,50, σερβιρισμένη σε υπέρκομψα ποτήρια της ζ (ΕΖΑ) ζυθοποιίας!

Λένε πως ο έρωτας τυφλώνει..... οπότε αν θέλετε μπορείτε να πάτε!!

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

1η Κυριακή του Σεπτεμβρίου και μετά από τρελό πρωινό σε παιδική χαρά με 4 μικρά, είχαμε όρεξη για Ιταλικό και καλή μακαρονάδα. Έτσι 2 ζευγάρια και 4 παιδάκια καταλήξαμε στη Ν. Ερυθραία, στη γνωστή σε εμάς, όχι στους φίλους μας Τραττορία, του γνωστού και από την τηλεόραση σεφ Enzo Vincenzo.
Χώρος ιδιαίτερα φορτωμένος, που όμως παραπέμπει σε κλασσική Ναπολιτάνικη τρατορία. Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι ωστόσο δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε και μάλιστα στο πίσω μέρος της αυλής, που είναι και πιο ήσυχα και πιο ωραία διακοσμητικά με τα φυτά.
Το προσωπικό όπως πάντα πολύ ευγενικό και μόλις μας είδαν με 4 παιδάκια, αμέσως να φέρουν τα αντίστοιχα παιδικά καρεκλάκια για τα 2 τα μικρότερα καθώς και μπλοκ και μολύβια ζωγραφικής για να απασχοληθούν όλα.
Μας πρόσφεραν αμέσως ένα καλαθάκι με ποικιλία φοκάτσιας και ζεστού ζυμωτού ψωμιού συνοδεία με μους μαγιονέζας-τυριού με παξιμαδάκια μαύρου ψωμιού.
Μας ρώτησαν αν θα θέλαμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης καθώς επίσης αν προτιμούσαμε να παραγγείλουμε πρώτα τα πιάτα των παιδιών ώστε να μην καθυστερούν και εμείς να είχαμε το χρόνο να δούμε τον κατάλογό τους αναλυτικά στη συνέχεια.
Θετικά σχόλια και από τους 4 μας για αυτή την κίνηση καθώς όταν έχεις παιδιά, ο χρόνος αναμονής και φαγητού μεγενθύνεται τρελά.
Για ορεκτικά παραγγείλαμε μία σαλάτα με σπανάκι, μανιτάρια πλευρώτους, παρμεζάνα και καρύδια, που ήρθε πραγματικά σε πολύ μεγαλύτερο και βαθύ πιάτο από ότι συνήθως και το ίδιο νόστιμη. Ήδη με αυτή και είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε. Για ορεκτικό πήραμε ένα γεμιστό καλτσόνε με σπανάκι, κρέμα τυριού, προσούτο και ναπολιτάνικο σαλάμι. Τεράστιο που μόνο και με αυτό θα μπορούσαμε άνετα να πούμε ότι χορτάσαμε. Οι φίλοι μας εξεπλάγησαν από το μέγεθος, την πολύ ωραία γεύση του καθώς και ότι παρότι αυτών των υλικών, δεν ήταν καθόλου λιπαρό και δεν σε βάραινε. Άνετα και για 6 ενήλικες. Τόσο νόστιμο που άρεσε ακόμα και στα παιδιά, τα οποία όλοι ξέρουμε πόσο απαιτητικά είναι μερικές φορές σε θέματα γεύσεων.
Για κυρίως πήραμε μία μερίδα μπιφτεκάκια με πατάτες και φρέσκια ντομάτα καθώς και πένες με βούτυρο για τα παιδιά, λιγκουίνι αλά πουτανέσκα, με κάπαρι και ελιές, λίγο παραπάνω σε ποσότητα οι ελιές οπότε έδιναν πιο όξινη γεύση στο πιάτο και 3 από τα πιάτα ημέρας: 2 πιάτα με λιγκουίνι και καβούρι σε κόκκινη σάλτσα και ραβιόλια με κόκκινο κρασί και χειροποίητο χωριάτικο Ιταλικό λουκάνικο και μοτσαρέλλα. Και τα δύο πραγματικά εξαίσια, al dente, με το καβούρι να είναι σε μεγάλη ποσότητα, να το καταλαβαίνεις σε κάθε πηρουνιά, να αφήνει ένα ωραίο και γλυκό άρωμα η σάλτσα του και τα ραβιόλια να δένουν άψογα με το λουκάνικο. Πιο χειμωνιάτικό ωστόσο το πιάτο αυτό λόγω του κρασιού και του λουκάνικου, οπότε με τη ζέστη που είχε, ο φίλος μας ήδη από τα μισά του πιάτου είναι αρχίσει να ιδρώνει και να ζεσταίνεται πάρα πολύ. Αυτό που πρέπει να σημειωθεί σε αυτό το σημείο είναι οι πραγματικά μεγάλες μερίδες τόσο στα ορεκτικά όσο και στα ζυμαρικά τους. Τα δε πιάτα τους, τεράστια.
Στο τέλος μας πρόσφεραν λεμοντσέλο, αρκετά δυνατό για μένα, που άρεσε ωστόσο στους υπολοίπους.
Για όλα αυτά, μαζί με ένα λίτρο κρασί χύμα, αξιοπρεπές για χύμα, πληρώσαμε 105 Ευρώ. Θα μπορούσε να είναι λίγο χαμηλότερες οι τιμές θα έλεγα, καθώς πλέον Ιταλικά εστιατόρια και πιο οικονομικά κατακλύζουν την Αθήνα, ωστόσο η ποσότητα πραγματικά σε ανταμείβει και έρχεται να ισορροπήσει τον τιμοκατάλογο.
Το προσωπικό ερχόταν συχνά για να ρωτήσει εάν ήμασταν ευχαριστημένοι ή αν δεν μας άρεσε κάτι και θα θέλαμε να το αλλάξουμε. Η αλήθεια είναι ότι το μπιφτέκι δεν ήταν καλοψημένο όπως ειχαμε αναφέρει για τα μικρά και χρειάστηκε να το πάρουν πίσω, όμως αμέσως ήρθε στη σωστή θερμοκρασία και ψήσιμο μετά από λίγο. Για αυτό το λόγο συν του ότι το λιγκουίνι αλά Πουτανέσκα ήταν πιο όξινο από ότι του αρμόζει, η κριτική μου στη γεύση είναι μικρότερη.
Η όλη εντύπωση όμως πολύ θετική και οι φίλοι μας έμειναν ευχαριστημένοι όχι μόνο από τη γεύση, αλλά και από το γεγονός ότι δεν ήταν καθόλου λιπαρά που να σε κάνουν να αισθάνεσαι άσχημα με το στομάχι σου μετά.

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Νομίζω δεν έχω ξαναεπισκεφθεί εστιατόριο, πού να έχει τόσο πολυδιαφημιστεί και να έχω απογοητευθεί τόσο πολύ...

Ο χώρος είναι το μόνο πού αξίζει και σε αυτό πρέπει να εξαιρέσεις μιά τεράστια οθόνη πού δείχνει όλη την ώρα τον σεφ να μαγειρεύει---δεν είχαμε διάθεση γιά τόση αντανάκλαση μέσα στα μάτια μας---
Τρία άτομα δοκιμάσαμε: την δική τους σαλάτα βουτηγμένη στο λάδι κ το ξίδι, τυράκι ίσα πού φαινόταν.... παϊδάκια πού αντικαταστάθηκαν από τον σεφ με μιά μπριζόλα προψημένη ή τηγανισμένη-δεν το καταλάβαμε- σκεπασμένη από μια τεράστια ποσότητα λιωμένου σπανακιού... πιτούλες από ζυμάρι πίτσας με εξαφανισμένο τυρί κ φυσικά παπαρωμένες με τι άλλο;;; σπανάκι...... Αν ωστόσο επιμένετε να πάτε πάρτε τουλάχιστον λουκάνικο Σικελίας πού ήταν σωστά ψημένο.

Να προσθέσω ότι υπήρχε μόνο ένας σερβιτόρος πού κατάκοπος περιέφερε το αλάτι κ το πιπέρι από τραπέζι σε τραπέζι γιατί δεν υπήρχε παρά μόνο μία ξύλινη συσκευασία.!!!!!
Αν πείς καί γιά λίγο limoncello κέρασμα με τον λογαριασμό, απλά δεν υπήρχε... (ιταλική φιλοξενία... Νομίζω ανήκει στον ιταλό σεφ η trattoria).

Αντε να σας πω κ γιά την πληρωμή, -βγάλε τρία ποτήρια κρασί χύμα-, 109 ευρώ...... α π ί σ τ ε υ τ ο... ;;;;;
Να θυμηθώ να μην ξαναπάω όσο λειτουργεί με αυτή την διεύθυνση...

3/6/2015 Τετάρτη βράδυ, 6 άτομα με κράτηση που δεν χρειάστηκε

Πέρασε καιρός από την τελευταία μου ανάρτηση. Λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων, δεν βρήκα ποτέ χρόνο να μοιραστώ τις θετικές και αρνητικές εμπειρίες στον πολυτάραχο χώρο της εστίασης. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο να παραθέσω τις σημαντικότερες από τις γαστρονομικές μου εμπειρίες!

Πρώτη στάση του γευσηλατρικού λεωφορείου, η Trattoria του ιταλού σεφ που εμφανίζεται αραιά και που στην εκπομπή της Ελένης Μενεγάκη. Πληθωρικός μάγειρας, με γνώση του αντικειμένου και ωραία παρουσίαση συνταγών, τουλάχιστον τηλεοπτικά.

Περνάμε στην εμπειρία μας στο εστιατόριό του. Ωραίος χώρος φορτωμένος με πολλά διακοσμητικά αντικείμενα με θέμα, τα εργαλεία της κουζίνας και τις πρώτες της ύλες. Πολλούς τους κουράζουν τέτοιες φλύαρες διακοσμητικές προσεγγίσεις, εμένα μου αρέσουν, ειδικά σε χώρους που δεν ζω μέσα. Πάντα προτιμώ το κάτι παραπάνω, από το κάτι λιγότερο.

Το προσωπικό απαρτιζόταν από μία ευγενική κοπέλα και έναν αυστηρό Ελληνό-Ιταλό χωρίς καθόλου κέφια. Η πρώτη κακή εντύπωση ήρθε με το καλημέρα. Φτάσαμε οι 3 και ζητήσαμε το τραπέζι της κράτησής μας. Η κοπέλα μας πήγε στο 8αρι τραπέζι της τζαμαρίας, καθώς η κράτηση που είχαμε κάνει ήταν για 8. Τους είπαμε ότι τελικά θα ήμασταν 6 και πετάχτηκε ο άλλος σερβιτόρος και της είπε χαμηλόφωνα να μας πάρει από εκεί διότι... Τελικά αργότερα καταλάβαμε ότι ο λόγος αλλαγής του τραπεζιού, ήταν ότι έκανε κράτηση τελευταία στιγμή κάποιος κλασικός πελάτης (και αυτοί 6 άτομα) του μαγαζιού. Ο τρόπος που μπροστά μας προσπάθησαν να τακτοποιήσουν το θέμα, ήταν άκομψος. Εμείς χωρίς καμία όρεξη να δώσουμε διαστάσεις σε κάτι τόσο μικρό, μεταφερθήκαμε σε ένα άλλο 5αρι τραπέζι που στριμωχτά καθίσαμε και οι 6 -καλοί, γιατί χωρέσαμε-.

Μας έφεραν τους καταλόγους, λίγο καθυστερημένα, για τις 4 παρέες που είχε εκείνη την στιγμή το μαγαζί, αδικαιολόγητο. Επιδοθήκαμε στην αναζήτηση και επιλογή των πιάτων και της σειράς που θα ακολουθούσαμε. Δεύτερο προβληματάκι, ο κατάλογος. Ούτε μικρός, ούτε μεγάλος. Ικανοποιητικός σε έκταση, στα ζυμαρικά όμως, ενώ υπάρχουν αρκετές επιλογές, λείπουν οι "περίεργες" επιλογές. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι φρέσκα ζυμαρικά αναφέρονται σε 2 άντε 3 πιάτα. Σαν γνήσιος Ιταλός θα έπρεπε να είχε μενού ζυμαρικών χωρισμένο στα δύο. Το μισό με φρέσκα ζυμαρικά και το άλλο μισό όχι, αν όχι όλο με φρέσκα. Οι ποικιλία στις πίτσες μεγάλη και με περισσότερη φαντασία!

Όταν τελικά μαζεύτηκε η παρέα, παραγγείλαμε τα εξής:

Για ορεκτικά:
- Σαλάτα πρασινάδων με ξηρούς καρπούς και φρούτα και σάλτσα πορτοκάλι, φρεσκότατη και γευστική με αστοχία στον συνδυασμό των μεγεθών και των υφών. Με αποτέλεσμα ο πάτος της πιατέλας να γεμίζει με όλα σχεδόν τα υλικά και να τα "ψαρεύεις" με κόπο για να τα συνδυάσεις με την πρασινάδα.
- Πίτσα με ρόκα, σάλτσα, μοτσαρέλα, προσούτο Πάρμας και παρμεζάνα. Φανταστικός συνδυασμός, θεϊκό ζυμάρι, εκπληκτική γευστική καθαρόαιμη ιταλική πίτσα.

Για κυρίως:
- 2 μακαρονάδες Cacio e Pepe. Σχετικά καλές γευστικά, αρκετά "νερουλιασμένες". Βέβαια αν έχεις δοκιμάσει την ίδια συνταγή στην Ιταλία, νομίζεις ότι πρόκειται για άλλο πιάτο.

- 1 πένες με ντοματίνια, κόκκινη σάλτσα και τσίλι, αρκετά καυτερό πιάτο και γευστικό

- 1 πίτσα με σπανάκι, μοτσαρέλα, ρικότα, κρέμα, παρμεζάνα. Γευστικότατη με μία μικρή ένσταση στο σπανάκι, το οποίο ήταν πολύ σοταρισμένο για τα γούστα μου.

- 1 φρέσκο ζυμαρικό με μανιτάρια και σάλτσα μανιταριών, το πιο καλό από τα πιάτα με ζυμαρικά που δοκιμάσαμε, αλλά ακόμα και αυτό με μεγάλη απόσταση από τα αυθεντικά ιταλικά πιάτα που τρώγαμε στην Ιταλία τα Χριστούγεννα.

-1 φρέσκο ζυμαρικό γεμιστό με ρικότα, κρέμα και ντοματίνια, καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο

- 1 προφιτερόλ, φαντασικές κρέμες γεμισμένες σε 2 με 3 σουδάκια περιχυμένα με παχουλή σοκολάτα, ωραίο γλυκό, σχετικά μικρό

- 1 ciococcione. Ήταν σαν κρέπα-καλτσόνε φούρνου γεμιστή με σοκολάτα και μασκαρπόνε, πασπαλισμένη με άχνη. Διπλό σε τιμή από τα άλλα γλυκά και τριπλό σε μέγεθος! Ο ωραιότερος τρόπος να κλείσεις το γεύμα.
- 1 1/2 κιλό λευκό κρασί, από τα καλύτερα χύμα που έχω πιει.

Πληρώσαμε 155 περίπου με απόδειξη. Για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε ήταν παααααρα πολλά!!! Ιταλικό φαγητό που ξεπερνάει τα 15 με 18 ευρώ το άτομο είναι αδικαιολόγητο.

Το τρίτο κακό στιγμιότυπο συνέβη όταν παραγγείλαμε τα ζυμαρικά Cacio e Pepe. Ο σερβιτόρος μας ρώτησε απορημένος αν ξέρουμε πως φτιάχνονται, με ύφος μα καλά θα πάρετε αυτό ??? Δεν ασχοληθήκαμε ούτε με αυτό και συνεχίσαμε την παραγγελία. Γενικά μας έκανε κακή εντύπωση ο αρχισερβιτόρος, ο οποίος, αν δεν είχε κάποιο προσωπικό του θέμα σοβαρό, ήταν αδικαιολόγητος και ακατάλληλος για μαγαζί τόσο ακριβού μενού.

HIGHLIGHTS: Οι ποικιλία, η ποιότητα και αυθεντικότατη εκτέλεση στις πίτσες!!! Το ciococcione στο τέλος έκλεψε την παράσταση.

Υ. γ.: Το συγκεκριμένο ιταλικό εστιατόριο θα πρέπει να αναπροσαρμόσει τις τιμές του στην εποχή που διανύουμε και την κουζίνα που σερβίρει... Προσωπικά, το προτείνω και θα ξαναπάω για πίτσες και ciococcione αυστηρά! Τα υπόλοιπα ήταν κατώτερα των περιστάσεων και πολύ ακριβά. Δεν ξέρω πόσα χρήματα δαπανά για να εμφανίζεται στην εκπομπή της Ελένης, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να τα πληρώνω εγώ!

Υ. γ.2: Θα περίμενα, με τόσο κόπο που κάνει ο σεφ, τηλεοπτικά, να βγαίνει από την κουζίνα και να κάνει μια βόλτα από τα τραπέζια να δει πως πήγε το βράδυ, ειδικά σε μέρα που είχα να ταΐσει 20 με 25 άτομα μόνο.

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μετα απο αρκετο καιρο αποφασισα να γραψω για ενα μαγαζι, που εδω και πολυ καιρο επισκεπτομαι τακτικα, αρα θελω να πιστευω οτι ηκριτικη μου θα ειναι τεκμηριωμενη και σωστη.

Πρωτα απ ολα νομιζω οτι πρεπει να αναφερθω στο προσωπικο. Αψογο με τον Κωστα πανταχου παροντα, να εξυπηρετει με ευγενεια και ταχυτητα.

Ο χωρος ζεστος, προσεγμενος με σαφη διαχωρισμο καπνιστων και μη. Παραφωνια η μεγαλη οθονη που παιζει διαρκως τα ανδραγαθηματα του σεφ στις τηλεοπτικες εκπομπες που εχει εμφανισθει(καποιος πρεπει να του πει να τηνα πομακρυνει).

Οσον αφορα το μενου τωρα, σαν τακτικος πελατης εχω δοκιμασει ενα μεγαλο μερος του.

Απο τις σαλατες θα ξεχωριζα δυο. Την Καπρεζε (με πολυ καλης ποιοτητας μοτσαρελα)και μια με σπανακι, μανιταρια και καρυδια. Πολυ καλης ποιοτητος, ολοφρεσκα υλικα. Η ποσοτητητα και των δυο υπερ του δεοντος χορταστικη.

Ορεκτικα. Εξαιρετικο σφιλιατινο(ζυμαρι πιτσας που τυλιγεται και περιεχει σπανακι, ρικοτα, λουκανικο), πολυ καλα μανιταρια σχαρας.

Απο τα κυρια. Πιτσα πραγματικα Ναπολιτανικη. Φοβερο λεπτο ζυμαρι, πλουσια σε υλικα, καλοψημενη.
Μακαρονια. πολυ καλα τα μπολονεζ(πολυ καλη σαλτσα με πληθωρικη γευση), καρμποναρα αυθεντικη, πεστο πουευωδιαζει.

Κρεατα εξαιρετικης ποιοτητος πολυ καλα μαγειρεμενα. Ξεχωριζωτο μοσχαρι(λεπτες φετες πανω σε πολυ ωραιο ζυμαρακι με ολοφρεσκη ροκα). μπιφτεκια νοστιμοτατα, χαμπουργκερ υπερπαραγωγη. Νοστιμοτατο με καταπληκτικες πατατες.
Δικο του κρασι πολυ καλο.

Απο τα γλυκα νομιζω ολα τα λεφτα ειναι τα δικα τους παγωτα
Τιμες ?Μαλλον τσιμπημενες για την εποχη μας.

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Φάγαμε προ ημερών στην Trattoria. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, αλλά μοιάζει αρκετά φορτωμένος. Το σέρβις ευγενικό. Μας προσφέρθηκε ψωμάκι και φάβα στην αρχή ως κέρασμα. Ως πρώτα επιλέξαμε δύο σαλάτες. Η μια με σπανάκι, πλευρώτους, φυστίκια και μπαλσάμικο μου άρεσε πολύ, φρέσκια και με καλή ισορροπία υλικών.

Η δεύτερη (σαλάτα με ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σάλτσα πορτοκάλι) δεν με ενθουσίασε: βρήκα άστοχο τον συνδυασμό πορτοκαλιού και φράουλας (η φράουλα εξάλλου είναι εκτός εποχής) και τη σάλτσα χωρίς καθόλου χαρακτήρα. Οι φίλοι μας δοκίμασαν κολοκυθόσουπα ημέρας με λουκάνικο. Το μενού με μπέρδεψε κάπως. Η τραττορίες αναδεικνύουν τις τοπικές κουζίνες. Εδώ έχουμε πολλές προτάσεις, ιδίως στην επιλογή πίτσας, αλλά απουσιάζουν τα τοπικά πιάτα που δίνουν χαρακτήρα. Προσφέρονται πχ μόνο δύο πιάτα με φρέσκα ζυμαρικά.

Θα περίμενα περισσότερες επιλογές στα φρέσκα σπιτικά ζυμαρικά, καθώς και πιο ιδιαίτερες προτάσεις στις σάλτσες. Ως κυρίως πιάτα επιλέξαμε πίτσα σπέσιαλ (νόστιμη, αλλά με τα λαχανικά αρκετά ζωντανά για τα γούστα μου), φετουτσίνι με μανιτάρια και σάλτσα μανιταριών, αρκετά νόστιμο, παντσέτα χοιρινή στη σχάρα με επιτυχημένη σάλτσα και φρέσκες τηγανητές πατάτες, πένες με σάλτσα ντομάτας στο φούρνο (δεν με ενθουσίασε) και σνίτσελ μοσχαρίσιο με τηγανητές πατάτες, που θα το ήθελα πιο ζουμερό. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με χύμα κόκκινο κρασί καλής ποιότητας. Προσπεράσαμε το επιδόρπιο δεδομένης της ώρας. Μας προσφέρθηκε κέρασμα λιμοντσέλο σφηνάκι που μου άρεσε πολύ.

Η συνολική μου εντύπωση, ωστόσο, είναι μέτρια. Βρίσκω καταρχήν πολύ δυσανάλογη τη σχέση ποιότητας-τιμής (35/άτομο με το κρασί). Επίσης, χρειάζεται δουλειά στο μενού, ώστε να ανταποκρίνεται στο είδος της ιταλικής τραττορίας. Δυστυχώς, σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα τα ιταλικά εστιατόρια δεν αναδεικνύουν την πλούσια γευστική παράδοση της χώρας, ενώ οι τιμές τους παραμένουν αδικαιολόγητα υψηλές.

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επίσκεψη βράδυ Παρασκευής (12/6) δύο ενήλικες και ένα παιδί. Μετά από πολλά χρόνια ξαναδοκιμάσαμε τις γεύσεις τους. Αν και χωρίς προγραμματισμό αποφασίσαμε εν κινήσει να πάμε για ιταλική γεύση. Χωρίς κράτηση δεν είχαμε επιλογή να καθίσουμε στην αυλή τους, αλλά καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο στον οποίο αργότερα κάθισαν κι άλλες παρέες.

Η διακόσμηση εσωτερικά είναι πραγματικά φορτωμένη με φωτογραφίες, αντικείμενα, ρολόγια κλπ στους τοίχους, αλλά χωρίς αρνητική κριτική. Τα υπόλοιπα όντως αποδεικνύουν ένα μπαρουτοκαπνισμένο ιταλικό μαγαζί, χωρίς τους τεράστιους χώρους.

Για την ανταπόκριση στο σερβίρισμα αν και δεν ήταν στην αιχμή του (γύρω στις 10.00μμ καθίσαμε), δεν διακρίναμε καμία σβελτάδα ώστε να πέσουμε κάτω. Αργότερα πραγματικά γέμισε η αυλή.

Για το φαγητό λοιπόν πήραμε μια σαλάτα καπρέσε με πολύ καλή μοτσαρέλα γλυκιές ντομάτες κατακόκκινες και πρασινάδα (ίσως πλέον στην εποχή της κρίσης το σερβίρισμα σε μεγάλα πιάτια είναι αρνητικό και όχι καθως πρέπει εστιατορίου), το ψωμί δικό τους (απλά δυό φέτες ήταν ζυμάρι πίτσας με φρέκια σάλτσα ντομάτας) τίποτε το ιδιαίτερο.

Για ορεκτικό στη συνέχεια πήραμε το σφολιατίνο ναπολιτάνο, ζυμάρι γεμισμένο με κρέμα τυριού - προσούτο σπανάκι και ναπολιτάνικο σαλάμι (πολύ καλό πιάτο).

Για κυρίως ραβιόλι πομοντόρο με φρέσκο ζυμάρι ρικότα-σπανάκι και σάλτσα τεσσάρων τυριών (καλό πιάτο αλλά λιγο κι αυτό σε μερίδα) και τέλος μοσχαρίσια μπριζολάκια στη σχάρια παναρισμένα (ίσως θα ήθελαν λίγο ψήσιμο ακόμα) και όλα αυτά με μισό κιλό λευκό χύμα κρασί.

Πραγματικά αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός όντως οι τιμές του έχουν ανοδική τάση (λόγω περιοχής ίσως αυτό να τους κρατάει και όχι πώς διαφημίζεται ο ιταλός σεφ). Θα πρέπει να είσαι όμως προκατειλημμένος για να πείς πως δεν ξαναπάω. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σαν κι αυτή στα βόρεια.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 64,40€ με απόδειξη. Στην εποχή που ζούμε όλα παίζουν το ρόλο τους. Βέβαια πού τα κεράσματα στο τέλος - πουθενά-...

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό, όπως οι περισσότεροι λόγω κρίσης, αποφασίσαμε να βγούμε για φαγητό με την γυναίκα μου. Λόγω της ακατανίκητης επιθυμίας της για μακαρόνια καταλήξαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ο χώρος είναι ελκυστικός ενώ την προσοχή μου τράβηξαν οι φωτογραφίες με εγχώριους "σταρ" και ένα δίπλωμα για πραγματική πίτσα. Είναι γεγονός πως τα Βόρεια Προάστια (Κηφισιά, Ερυθραία και πάνω) δεν διαθέτουν ένα αξιόπιστο ιταλικό εστιατόριο, οπότε η επίσκεψη μου στην Trattoria είχε μεγάλη δόση προσμονής.

Δυστυχώς οι ελπίδες μου δεν επιβεβαιώθηκαν ή μάλλον διαψεύστηκαν οικτρά. Παραγγείλαμε μια μπολονέζ, μια καρμπονάρα και μια πίτσα μαργαρίτα. Θεωρητικά είναι οι πλέον ασφαλείς και λιγότερο απαιτητικές επιλογές.

Στη μπολονέζ τα μακαρόνια ήταν al dente αλλά η σάλτσα ήταν μέτρια χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Σίγουρα όμως ήταν το καλύτερο πιάτο καθώς τόσο η πίτσα όσο και η καρμπονάρα ήταν επιεικώς απαράδεκτες. Η ζύμη της πίτσας ουδεμία σχέση είχε με ιταλική πίτσα σε υφή και πάχος ενώ η προσθήκη υπερβολικής ποσότητας ντομάτας εξαφάνισε κάθε πιθανότητα η ζύμη να είναι τραγανή. Ακόμα και η προσπάθεια να φαγωθεί ήταν εξαιρετικά δύσκολη καθώς ήταν σχεδόν μουλιασμένη.

Η καρμπονάρα, την οποία λατρεύω όταν είναι σωστά φτιαγμένη, ήταν απαράδεκτη. Δεν θα σταθώ ότι δεν ήταν φτιαγμένη με αβγό αλλά με κρέμα γάλακτος, ούτε στο ότι η γεύση της απείχε έτη φωτός από μια αυθεντική καρμπονάρα. Αλλά ότι θα είχε πρασινωπό χρώμα ήταν κάτι που συναντώ πρώτη φορά στη ζωή μου.

Το γεύμα έκλεισε με ένα στεγνό σουφλέ σοκολάτας και - προς τεράστια έκπληξή μας - μια αξιοπρεπέστατη μιλφέϊγ με πεντανόστιμη κρέμα.

Ήμουν σκεπτικός αν έπρεπε να ξοδέψω έστω και μερικά λεπτά για να γράψω την παρούσα κριτική ανακαλώντας στη μνήμη την τραυματική αυτή εμπειρία. Μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο το γεγονός πως πρέπει να γράψω μια τόσο αρνητική κριτική αλλά θεωρώ πως ο κόσμος πρέπει να ενημερώνεται ώστε να μην ξοδεύει άσκοπα τα λεφτά του, ιδιαίτερα σε περιόδους που δεν μας περισσεύουν κιόλας.

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή βράδυ 13.12.15 μετά της συζύγου!
Το μέρος γνωστό το έχουμε επισκεφθεί κάμποσες φορές και στο παρελθόν...

Οπότε στο μυαλό μας έχουμε κάποιο στανταράκι...
Ο φόβος μας μάλιστα ήτανε αν θα βρούμε να καθίσουμε.

Τελικά με το που φτάσαμε βρήκαμε και παρκάραμε ακριβώς απ' έξω,

Ευτυχώς για εμάς με το που μπήκαμε το μαγαζί είχε άλλα 5 τραπέζια γεμάτα οπότε βρήκαμε και καθίσαμε αρκετά άνετα.

Χώρος:
Ο χώρος ζεστός και φιλόξενος όπως πρέπει να είναι σε μια Ιταλλική ταβέρνα! Παλ χρώματα... φωτογραφίες στον τοίχο και έξτρα διακόσμηση Χριστουγέννων! Το μόνο αρνητικό στην όλη ιστορία ήταν ότι στην πίσω πλευρά του μαγαζιού (πηγαίνοντας προς την κουζίνα) είχανε βάλει μια τεράστια τηλεόραση η οποία έδειχνε το μάγειρα/ ιδιοκτήτη του μαγαζιου (πιθανος από κάποια εκπομπή/ γυρίσματα) να μαγειρεύει... πράγμα γενικά που σου αποσπούσε την προσοχή και δεν σε άφηνε να χαλαρώσεις και να μιλήσεις με την παρέα σου.

Εξυπηρέτηση:
Ο σερβιτόρος ευγενικός, χαμογελαστός και ομιλητικότατος έτοιμος να μας εξυπηρετήσει. Η παραγγελίας μας ήρθε στην ώρα της όπως έπρεπε..

Γεύση:
Παραγγείλαμε:
- ένα spaghetti al olio με οδηγίες για τον μάγειρα να το κάνει όσο πιο spicy γινότανε..!
- ένα ριζότο ημέρας (με μανιτάρια porcini).
- μία σαλάτα του καίσαρα.
- ψωμί με dip και
- μισό κιλό λευκό κρασί!
Πιάτα απλά και γενικά κλασικά για το μαγαζί.

Δυστυχώς όμως απογοητευτήκαμε πλήρως.... και ξεκινάμε η σαλάτα του καίσαρα είχε μόνο ένα κομμάτι κοτόπουλο (σαν τι να πω τώρα... σε μέγεθος μικρού καρότου) και μετά όλο πρασινάδα!: (
Το ριζότο άνοστο σαν να τρως λαπά!!!

Το spaghetti (al olio) επειδή δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο γευστικά να επιδείξη παίζεις με την ένταση στο πόσο καυτερό και με το πόσο μάστορας στο al dente έχει βγάλει το μακαρόνι ο μάγειρας! Για το al dente δεν έχω παράπονο... αλλά όταν έχεις πάρει οδηγίες για xtra spicy... και τελικά ούτε που καίει... εεε τι να πω...! Συν το ότι το ψωμάκι που μας έφερε ήτανε λες και είχε μείνει από την πρωινή βάρδια γιατί ήταν άλλα κομμάτια λίγο πιο ξεραμένα άλλα όχι!
Ευτυχώς το κρασί ήτανε δροσερό!!!

Τιμή:
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 49.50€ και μείναμε απογοητευμένοι όχι γιατί μας φάνηκε ακριβό... αλλά γιατί δεν ήτανε αυτό που ήτανε πιο παλία... Και δυστυχώς την παραπάνω αλλαγή την επαλήθευσα και από φίλο καλό ο οποιός μου μετέφερε την απογοήτευση του για τις τελευταίες του επισκέψεις.

Αν θα ξαναπάω;;;
Φυσικά και ναι γιατί ελπίζω ότι έτυχε! Όπως ελπίζω η επόμενη επίσκεψη μου να μην είναι και η τελευταία, αλλά να με ξανακερδίσει...!

Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Κατ'αρχάς όσοι έχουν γράψει στην κριτική τους ότι το ζυμάρι της πίτσας ήταν χάλια και δεν ήταν τραγανή πρέπει να μάθουν ότι η ναπολετάνικη πίτσα, όπως και θα έπρεπε γενικά όλες οι ιταλικές πίτσες, δεν είναι καθόλου τραγανές αλλά ψήνονται για ελάχιστα λεπτά στο ξυλόφουρνο και το ζυμάρι πρέπει να είναι τόσο μαλακό ώστε αν θες τη διπλώνεις και την τρως σα σαντουιτς!
Αυτά τα γράφει κάποιος που έζησε πολλά χρόνια στη Νάπολι και Ρώμη και πασχιζα να βρω στη Ρώμη καλή πιτσαρία...
Ασχέτως αν στην Ελλάδα έχουμε μάθει την αμερικάνικη πίτσα και όταν ακούμε ιταλική ή παραγγέλνουμε από και καλά ιταλικό εστιατόριο (με έλληνα σεφ) περιμένουμε μια τραγανή λεπτή πίτσα.
Μόνο στη βόρεια Ιταλία η πίτσα είναι τραγανή και προσωπικά τη βρίσκω αδιάφορη.
Αναφορικά με τα υπόλοιπα του μαγαζιού, το φαγητό είναι πολύ καλό αλλά δεν ανανεώνεται συχνά το μενού, το σέρβις είναι απίστευτα καλό και φιλικό, ο χώρος του εστιατορίου ικανοποιητικός γιατί σχεδόν πάντα θα βρεις κάπου να παρκάρεις.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες (ίδια πίτσα στην Ιταλία είναι με τα μισά χρήματα) αλλά πληρώνεις την αυθεντικότητα της ιταλικής κουζίνας και βέβαια την τοποθεσία (Ν. Ερυθραία). Επίσης, φαντάζομαι ότι αρκετά από τα υλικά θα τα φέρνει από Ιταλία. Μεγάλη παραφωνία το τραπεζάκι μπροστά απο την πόρτα της κουζίνας και η τηλεόραση που παίζει βίντεο με το Σεφ. Γνήσιος Ναπολιτάνος θα έλεγα αλλά εδώ δεν είναι Ναπολι!