Κλασσικό ιταλικό μενού με κάποιες μοντέρνες επιλογές. Και μεσημέρι ανοιχτό. Τρίτη βράδυ ζωντανή μουσική.

08 Μαι 2019

Επισκεφτήκαμε με τον σύζυγό μου το Σάββατο μεσημέρι το εν λόγο εστιατόριο. Ο χώρος για μεσημέρι ήταν αρκετά σκοτεινός (ίσως κάτι τέτοιο το βράδυ να μην με ενοχλούσε) και τπτ ιδιαίτερο. Ο σερβιτόρος ήταν αποδοτικός αλλά καθόλου πρόσχαρος όχι αγενής βέβαια αλλά αγέλαστος και με ύφος θυμωμένου.

Παραγγείλαμε για αρχή πίτσα CALZONE ήταν εκπληκτικό. Κυρίως πιάτο εγώ πήρα καρμπονάρα και ήταν η πιο νόστιμη που έχω φάει ever. Ο άντρας μου πήρε πιάτο ημέρας που ήταν μπιφτέκι, ήρθε συνοδευόμενο από πιτάκι και χόρτα ήταν επίσης θαυμάσιο. Τέλος πήραμε 2 γλυκά πανακότα πεντανόστικη και μιλφέιγ που δεν ήταν ωραίο (ξερό φύλλο λίγο ξινή κρέμα).

Μαζί με 1/2 κιλό κρασάκι και 1 αναψυκτικό πληρώσαμε 72 ευρώ. Πριν φύγω όμως είχα έντονη ενόχληση στο στομάχι με τα επακόλουθα που δεν θέλω να αναφέρω και ελπίζω πως ήταν τυχαίο γεγονός. Θα το επισκεφτώ άλλη μια φορά και ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο.

13 Οκτ 2017

Καταπληκτική ιταλική πίτσα, με υλικά εξαιρετικής ποιότητας. Έχουμε δοκιμάσει και άλλα πιάτα, τα οποία είναι πάντα εξαιρετικά, τις περισσότερες όμως φορές παίρνουμε πίτσα.

Ο χώρος πολύ ευχάριστος, 1-2 μόνο πράγματα εδώ κι εκεί που θα τα ήθελα λίγο διαφορετικά, π. χ. πιο χαμηλό φωτισμό το βράδυ και κυρίως κάπνισμα εντός, το οποίο αν και είχε απαγορευτεί άρχισε να επιτρέπεται πάλι προς απογοήτευσή μου. Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο διάσημος σεφ (ιδιοκτήτης) είναι τα περισσότερα βράδια εκεί και επιμελείται ο ίδιος το φαγητό. Πραγματικά μπράβο.

Μόνο στο value for money βάζω λίγο χαμηλότερο σκορ, όχι επειδή θεωρώ ακριβές τις πίτσες, στα 12-14 ευρώ αυτές που παίρνουμε τις οποίες αν τις πάρεις για έξω είναι 3-4 ευρώ φθηνότερες, δηλαδή μια χαρά και είναι και χορταστικές με το παραπάνω, αλλά επειδή κάποια άλλα πιάτα, π. χ. ορεκτικά και σαλάτες, θα μπορούσαν να ήταν πιο φτηνά. Η τιμή 10-16 που έβαλα, είναι αντιπροσωπευτική αν πάρεις μία πίτσα/πιάτο ανά άτομο, αλλιώς λίγο παραπάνω.

Λεπτομέρειες όλα αυτά, θεωρώ ότι η πίτσα του είναι πραγματικά άριστα εκτελεσμένη ναπολιτάνικη πίτσα και η ποιότητά της (φρεσκάδα ζύμης και υλικών) αψεγάδιαστη. Προσωπική γνώμη, είναι το καλύτερο ιταλικό που έχω πάει στα Βόρεια Προάστια και Κέντρο Αθήνας.

Είναι η πρώτη κριτική που κάνω και ο λόγος είναι απλός όσο και παράδοξος. Το καλύτερο ίσως μπέργκερ που έχω δοκιμάσει ποτέ, το έχω βρει σε ιταλικό εστιατόριο και αυτό δεν είναι άλλο από την Trattoria.

Το ψωμάκι είναι χειροποίητο τύπου μπριός, το μπιφτέκι ζουμερό και τέλεια ψημένο και γενικά όλα τα υλικά είναι αγνά και δίνουν μία "διαφορετική" και γνήσια γεύση συγκριτικά με ότι άλλο έχουμε δοκιμάσει.

Η σταθερή επιλογή μου είναι το Burger Bismarck, το οποίο πέρα από το τεράστιο μπιφτέκι έχει τυρί, μαρούλι, ντομάτα, μανιτάρια, αυγό και προσούτο. Η τιμή του είναι στα 13.5 ευρώ και θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπής συγκριτικά με το μέγεθος της μερίδας αλλά και τον ανταγωνισμό. Το μόνο σημείο ίσως που επιδέχεται βελτίωσης είναι οι τηγανιτές πατάτες, οι οποίες είναι μεν σπιτικές αλλά μπορούν να βελτιωθούν.

Αν το συνδυάσετε με μία μπίρα Peroni, το κόστος έρχεται περίπου στα 20 ευρώ το άτομο.

Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε τη "σπιτική" κέτσαπ του καταστήματος.

Καλή όρεξη!