Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει, λέει μια λαϊκή παροιμία.

Γι’ αυτό, το Τρίκυκλο έχει τρεις τροχούς.

Από το 1997, κυλώντας στον χρόνο ψάχνουμε στις γεύσεις, βασικά, της ελληνικής κουζίνας. (Πενήντα περίπου συνταγές, που ανανεώνονται συνέχεια).
Λατρεύουμε τις γεύσεις των Ελληνικών αμπελώνων και των παραδοσιακών ποτών
Θέλοντας να κάνουμε το μεράκι μας δουλειά και να το μοιραστούμε με τον κόσμο, ανοίξαμε ένα χώρο για να γίνει το στέκι μας,
Θέλαμε να φέρουμε σε επαφή τους ανθρώπους, με γεύσεις, με μουσικές, με την τέχνη. Τον έναν με τον άλλο...
Τον χειμώνα, ανήσυχοι μουσικοί, δημιουργούν ευχάριστες εκπλήξεις

Φιλοξενούμε και διοργανώνουμε εκθέσεις φωτογραφίας και ζωγραφικής

Ανοιχτό από το μεσημέρι κάθε μέρα. Δευτέρα μόνο βράδυ.

ΑΝΟΙΧΤΑ(Η ΚΟΥΖΙΝΑ) : Δευτέρα 17:00 ΕΩΣ 1:00 Τρίτη - Παρασκευή 14:00 ΕΩΣ 1:00 Σάββατο & Κυριακή 12:00 ΕΩΣ 1:00 ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΕΜΠΤΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

22 Απρ 2019

Σπάνια ενα εστιατόριο μένει ψηλά στην ποιότητα και στην γεύση μετά απο 20 χρόνια. Έτσι λοιπόν επιβεβαιώνεται ο κανόνας και στην περίπτωση αυτή.

Χώρος (4/4):

Δίπλα από το Λοστρέ Κουζίνα στο πάρκο σε μια μονοκατοικία με έναν κήπο μπροστά βρίσκεται το Τρίκυκλο με τους 3 χώρους του. Ισόγειο χωρισμένο σε 2 δωμάτια και ο πάνω όροφος. Το τρίκυκλο προσφέρει φαγητό, καφέ και ποτό.

Διαθέτει ξεχωριστό χώρο για τους μη καπνιστές και είναι και kids friendly καθώς διαθέτει παιδικά καθισματάκια, παιδικά παιχνίδια αλλά και τάβλι και άλλα για πιο μεγάλους.

Ο χώρος είναι περιποιημένος και καθαρός με ωραία διακόσμηση και άνετα τραπέζια και καθίσματα.

Γεύση (2/4):

Εδώ λοιπόν είναι τα δύσκολα αλλά και τα πιο ουσιαστικά. Διαλέξαμε

1 μερίδα των 6 τηγανητών κεφτέδων (5/10)

1 τηγανιτές πατάτες (7/10)

1 τηγανιά χοιρινή (5/10)

1 πικάντικο κοτομεζέ στο τηγάνι (7/10)

1 μερίδα μπιφτέκια σχάρας (5/10)

1 μοσχαράκι κατσαρόλας (5.5
/10)

1 χωριάτικη σαλάτα (7/10)

1 σαλάτα του Μάστορα (7/10)

1 πατάτες τηγανιτές με τυρί (7/10)

1 μερίδα μπριζολάκια χοιρινά (7/10)

1 πατάτα γεμιστή με μανιτάρια, πεκορίνο κτλ (6/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και άμεσοι. Χωρίς λάθη με χαμόγελο και κατανόηση πραγματικά μας εντυπωσίασαν.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί, γύρω στα 4 αναψυκτικά και ψωμί και γλυκό κορμό και χαλβά κερασμένο πληρώσαμε 80 ευρώ τα 6 άτομα.

Δεν το λες ακριβό αλλά για την ποιότητα αυτή κυρίως στους κιμάδες δεν το λες value for money.

Συμπέρασμα:

Ωραίος χώρος, μεγάλη ιστορία ίσως καλύτερο για καφέ και ποτό με live μουσική. Το φαγητό του στην καλύτερη περίπτωση θα το χαρακτήριζα (εγώ και όλη η παρέα στην καλύτερη μέτριο).

24 Νοε 2017

Λοιπον, λοιπον, αλλη μια κριτικη για το ηλεκτρονικο περιοδικο σας. Ητανε Κυριακη βραδυ αφου κανονισαμε 6 ατομα, και μετα απο ερευνα στο site σας, να παμε στο τρικυκλο το οποιο ειχε αρκετα καλες κριτικες απο μελη σας.

Μπαινω λοιπον, αφου βρηκα σχετικα ευκολα παρκαρισμα στον πεζοδρομο, περι τις 21:00 και βλεπω εναν ισογειο παρα πολυ ομορφο χωρισμενο σε τρεις χωρους (μιλαω παντα για το ισογειο γιατι ειχε και πανω χωρο για τον οποιο μας ενημερωσε ο μπαρμαν οτι εχει ζωντανη μουσικη και διαφορα σκετσακια Παρασκευη Σαββατο και Κυριακη μεσημερι, πραγματα λοιπον ακρως ενδιαφεροντα για ενα συνοικιακο μεζεδωπολειο - καφενειο).

Το ντεκορ κατ'εμε αψογο με ωραιες παραδοσιακες αλλα και μοντερνες πινελιες. Ο χωρος πεντακαθαρος. Κατσαμε λοιπον με το μαγαζι να ειναι μισογεματο, λογω της ημερας και της ωρας και παραγγειλαμε για αρχη κρασι ημιγλυκο χυμα το οποιο ητανε πολυ καλο και μετα με τα εδεσματα παραγγειλαμε και λευκο το οποιο και αυτο ητανε πολυ καλο.

Τωρα οσο αφορα τα φαγητα, παραγγειλαμε σαλατα κουκουβαγια παρα πολυ καλη φρεσκια και δροσερη με διαλεγμενα υλικα και σε καλη ποσοτητα-τιμη. Μανιταρια λαζαρινες, εκπληκτικα με τελεια ισορροποια γευσεων. Σαγανακι φετας με μελι και σουσαμι πολυ καλο αλλα οχι ιδιαιτερο σε κανονικη ποσοτητα και τελος παραγγειλαμε μια ποικιλια κρεατων για 4 ατομα και μια ποικιλια κρεατων για 2 ατομα καθ'οτι ημασταν 6.

Εδω λοιπον εχω τις ενστασεις μου. Η ποικιλια ειχε μπριζολάκι χοιρινό παρα πολυ καλο, κοτόπουλο αριστο, καπνιστό
χοιρινό αριστο, λουκάνικο απλα καλο, μπιφτέκι αριστο, πιτες αραβικές καλουτσικες και φρεσκιες πατατες τηγανιτες. Εδω λοιπον ενισταμαι διοτι παρολο που οι γευσεις της ποικιλιας ητανε σχεδον αριστες, η ποσοτητα δεν ητανε για να πληρωσεις 30 ευρω (μιλαω παντα για την ποικιλια των 4 ατομων) καθως επισης και για την ποικιλια των 2 ατομων που ειχε τα ιδια πραγματα περιπου αλλα σαφως σε ακομα μικροτερη ποσοτητα ητανε λίγα!

Δεν νοειται κατα την αποψη μου παντα σε ενα συνοικιακο, πλην αρτιο, μεζεδοπωλειο να εχει τοσο ακριβες ποικιλιες και να μην εχει βουνο απο καλα κρεατα. Αυτη δεν ειναι η αποψη μου αλλα επειδη εχω φαει και αλλου και μπορω να συγκρινω. Παρ'ολ'αυτα ομως βγαζω το καπελο στα παιδια διοτι εχει γινει πολυ μεγαλη και αξιεπαινη προσπαθεια σε ολα τα επιπεδα (καθαριοτητας, ντεκορ, σερβις, γευσεων) κρατοντας το μαγαζι σε επιπεδα τελειοτητας.

Τελος μας κερασανε και σοκολατενιο κορμο απο μπισκοτα ο οποιος ητανε καλος. Για ολα αυτα πληρωσαμε 89 € δηλαδη 15 ευρω το ατομο, περασαμε πολυ καλα, δεν χορτασαμε σε καμοια των περιπτωσεων, αλλα δοκιμασαμε αρτιες γευσεις που μαλλον ειναι και ο στοχος των ιδιοκτητων. Ναι θα ξαναπαω διοτι ειναι πολυ παρεϊστικο μαγαζακι (μαλλον μαγαζαρα θα ελεγα) και εχει αψογες γευσεις με αρκετα''τσιμπιμενες''τιμες ομως στις ποικιλιες.

Έκπτωση μέχρι 10%

Πυθέου 34 & Γεωμέτρου 1, Ν.Κόσμος