Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει, λέει μια λαϊκή παροιμία.

Γι’ αυτό, το Τρίκυκλο έχει τρεις τροχούς.

Από το 1997, κυλώντας στον χρόνο ψάχνουμε στις γεύσεις, βασικά, της ελληνικής κουζίνας. (Πενήντα περίπου συνταγές, που ανανεώνονται συνέχεια).
Λατρεύουμε τις γεύσεις των Ελληνικών αμπελώνων και των παραδοσιακών ποτών
Θέλοντας να κάνουμε το μεράκι μας δουλειά και να το μοιραστούμε με τον κόσμο, ανοίξαμε ένα χώρο για να γίνει το στέκι μας,
Θέλαμε να φέρουμε σε επαφή τους ανθρώπους, με γεύσεις, με μουσικές, με την τέχνη. Τον έναν με τον άλλο...
Τον χειμώνα, ανήσυχοι μουσικοί, δημιουργούν ευχάριστες εκπλήξεις

Φιλοξενούμε και διοργανώνουμε εκθέσεις φωτογραφίας και ζωγραφικής

Ανοιχτό από το μεσημέρι κάθε μέρα. Δευτέρα μόνο βράδυ.

ΑΝΟΙΧΤΑ(Η ΚΟΥΖΙΝΑ) : Δευτέρα 17:00 ΕΩΣ 1:00 Τρίτη - Παρασκευή 14:00 ΕΩΣ 1:00 Σάββατο & Κυριακή 12:00 ΕΩΣ 1:00 ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΕΜΠΤΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Νοε 2017

Λοιπον, λοιπον, αλλη μια κριτικη για το ηλεκτρονικο περιοδικο σας. Ητανε Κυριακη βραδυ αφου κανονισαμε 6 ατομα, και μετα απο ερευνα στο site σας, να παμε στο τρικυκλο το οποιο ειχε αρκετα καλες κριτικες απο μελη σας.

Μπαινω λοιπον, αφου βρηκα σχετικα ευκολα παρκαρισμα στον πεζοδρομο, περι τις 21:00 και βλεπω εναν ισογειο παρα πολυ ομορφο χωρισμενο σε τρεις χωρους (μιλαω παντα για το ισογειο γιατι ειχε και πανω χωρο για τον οποιο μας ενημερωσε ο μπαρμαν οτι εχει ζωντανη μουσικη και διαφορα σκετσακια Παρασκευη Σαββατο και Κυριακη μεσημερι, πραγματα λοιπον ακρως ενδιαφεροντα για ενα συνοικιακο μεζεδωπολειο - καφενειο).

Το ντεκορ κατ'εμε αψογο με ωραιες παραδοσιακες αλλα και μοντερνες πινελιες. Ο χωρος πεντακαθαρος. Κατσαμε λοιπον με το μαγαζι να ειναι μισογεματο, λογω της ημερας και της ωρας και παραγγειλαμε για αρχη κρασι ημιγλυκο χυμα το οποιο ητανε πολυ καλο και μετα με τα εδεσματα παραγγειλαμε και λευκο το οποιο και αυτο ητανε πολυ καλο.

Τωρα οσο αφορα τα φαγητα, παραγγειλαμε σαλατα κουκουβαγια παρα πολυ καλη φρεσκια και δροσερη με διαλεγμενα υλικα και σε καλη ποσοτητα-τιμη. Μανιταρια λαζαρινες, εκπληκτικα με τελεια ισορροποια γευσεων. Σαγανακι φετας με μελι και σουσαμι πολυ καλο αλλα οχι ιδιαιτερο σε κανονικη ποσοτητα και τελος παραγγειλαμε μια ποικιλια κρεατων για 4 ατομα και μια ποικιλια κρεατων για 2 ατομα καθ'οτι ημασταν 6.

Εδω λοιπον εχω τις ενστασεις μου. Η ποικιλια ειχε μπριζολάκι χοιρινό παρα πολυ καλο, κοτόπουλο αριστο, καπνιστό
χοιρινό αριστο, λουκάνικο απλα καλο, μπιφτέκι αριστο, πιτες αραβικές καλουτσικες και φρεσκιες πατατες τηγανιτες. Εδω λοιπον ενισταμαι διοτι παρολο που οι γευσεις της ποικιλιας ητανε σχεδον αριστες, η ποσοτητα δεν ητανε για να πληρωσεις 30 ευρω (μιλαω παντα για την ποικιλια των 4 ατομων) καθως επισης και για την ποικιλια των 2 ατομων που ειχε τα ιδια πραγματα περιπου αλλα σαφως σε ακομα μικροτερη ποσοτητα ητανε λίγα!

Δεν νοειται κατα την αποψη μου παντα σε ενα συνοικιακο, πλην αρτιο, μεζεδοπωλειο να εχει τοσο ακριβες ποικιλιες και να μην εχει βουνο απο καλα κρεατα. Αυτη δεν ειναι η αποψη μου αλλα επειδη εχω φαει και αλλου και μπορω να συγκρινω. Παρ'ολ'αυτα ομως βγαζω το καπελο στα παιδια διοτι εχει γινει πολυ μεγαλη και αξιεπαινη προσπαθεια σε ολα τα επιπεδα (καθαριοτητας, ντεκορ, σερβις, γευσεων) κρατοντας το μαγαζι σε επιπεδα τελειοτητας.

Τελος μας κερασανε και σοκολατενιο κορμο απο μπισκοτα ο οποιος ητανε καλος. Για ολα αυτα πληρωσαμε 89 € δηλαδη 15 ευρω το ατομο, περασαμε πολυ καλα, δεν χορτασαμε σε καμοια των περιπτωσεων, αλλα δοκιμασαμε αρτιες γευσεις που μαλλον ειναι και ο στοχος των ιδιοκτητων. Ναι θα ξαναπαω διοτι ειναι πολυ παρεϊστικο μαγαζακι (μαλλον μαγαζαρα θα ελεγα) και εχει αψογες γευσεις με αρκετα''τσιμπιμενες''τιμες ομως στις ποικιλιες.

09 Δεκ 2016

3 άτομα, 3 του Δεκέμβρη, επιλέξαμε το συγκεκριμένο μαγαζί λόγω και της ύπαρξης ζωντανής μουσικής.

Το τραπέζι μας ήταν στον πάνω όροφο του μαγαζιού, όπου βρισκόταν και η τριμελής ορχήστρα.
Ο χώρος συμπαθητικός, μικρός, με σωστό φωτισμό και πυκνο- τοποθετημένα τραπεζάκια. Αν είναι έτσι, γιατί τότε δύο ντοματούλες;;; Ευλόγως θα αναρωτηθεί κάποιος... Η απάντηση είναι ότι η ηχητική του μαγαζιού είχε θέμα.... Το δικό μας, δε, τραπέζι ήταν κάτω από ηχείο, γεγονός που επέτεινε το πρόβλημα.. Δυσκολευόμασταν να ακούσουμε ο ένας τον άλλον και να συννενοηθούμε, παρά το γεγονός ότι ήμασταν τρεις. Μάλιστα, απ' ότι με ενημέρωσαν οι συνδαιτημόνες μου είχαν ζητήσει προτού φτάσω εγώ στο μαγαζί από την υπάλληλο, αν γινόταν, να χαμηλώσει την ένταση της μουσικής (όχι της live), αίτημα που εισακούστηκε.
Η ορχήστρα έκανε κέφι αν και η επιλογή του ρεπερτορίου θα μπορούσε να είναι και πιο επιτυχημένη.

Η εξυπηρέτηση ήταν σβέλτα και παρ' όλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα ή κάποια καθυστέρηση.

Πάμε τώρα στη γεύση.... Πήραμε:
1) Μία μερίδα γεμιστά μανιτάρια (Λαζαρίνες αναγραφόταν στον κατάλογο), με τυρί και καπνιστό χοιρινό και από πάνω μαϊντανό (7/10)- Ίσως χρειαζόταν λιγότερη κρέμα γάλακτος για να μην καλύπτεται η γεύση του μανιταριού.

2) Μία μερίδα χοιρινά μπριζολάκια τα οποία, κατόπιν δικής μας επιλογής, ήρθαν σερβιρισμένα με πατάτες τηγανιτές (οι άλλες εναλλακτικές ήταν πατάτες φούρνου ή ρύζι) (7/10)- Γευστικά ήταν, δεν ξετρελλάθηκα κιόλας, έχω φάει και πιο νόστιμα.

3) Έναν κοτομεζέ, ο οποίος περιειχε κοτόπουλο, χρωματιστές πιπεριες και γλυκόξινη κόκκινη σάλτσα - Θύμιζε κινέζικο πιάτο, η δε σάλτσα τιμήθηκε ιδιαιτέρως και φαγώθηκε και αυτή, με συνοδεία ψωμιού (8/10).

4) Μετά από σκέψη για το αν θα καταφέρουμε να το φάμε και παρότρυνση και από τη σερβιτόρα (η οποία μας είπε ότι θα μας έβαζε ένα μικρό κότσι, το οποίο ήταν βεβαία ότι θα το καταφέρναμε, όπερ και εγένετο) ενδώσαμε στην επιλογή "χοιρινό κότσι", το οποίο ήρθε σερβιρισμένο σε μια ξύλινη πιατέλα με σαλάτα πράσινη, πατάτες και ένα μικρό μπολάκι με μουστάρδα καθώς και άλλο ένα με μία σος η οποία σίγουρα ως συστατικό είχε τη μουστάρδα, ήταν ελαφρώς πικάντικη (ζητήσαμε δε και κέτσαπ την οποία μας έφεραν αμέσως) και ταίριαζε πολύ με το κότσι το οποίο ήταν ξεροψημένο και μπορώ να πω πως ήταν το καλύτερο εδεσμα απ΄αυτά που παραγγείλαμε (9/10).

Ήπιαμε γύρω στα δύο κιλά λευκό κρασί (καλής ποιότητας για χύμα) και μας κέρασαν στο τέλος σοκολατένιο κορμό.
Δώσαμε γύρω στα 20 ευρώ έκαστος (Να σημειώσω εδώ το εξής: Παρά το γεγονός ότι δεν μας φάνηκε ακριβό αναλογικά με το τι φάγαμε και ήπιαμε, η σημείωση στον κατάλογο ότι υπάρχει 4 ευρώ χρέωση ανά άτομο για τη ζωντανή μουσική, αν και τίμια διευκρίνιση, προσωπικά δε μου χτύπησε καθόλου καλά στο μάτι.... ).

Αυτά από μένα για το "ΤΡΙΚΥΚΛΟ"... Βελτίωση του ήχου-ακουστικής, ως πρόταση βελτίωσης, κατα τ' άλλα είναι ένα αξιοπρεπές μαγαζί, με καλή, για το είδος του, ποιότητα φαγητού.

Έκπτωση μέχρι 20%

Πυθέου 34 & Γεωμέτρου 1, Ν.Κόσμος