ΣΤΡΟΦΗ

Ψαροταβέρνες

Λεωφόρος Ειρήνης 33, Πέραμα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κλασική ψαροταβέρνα, με ποικιλία θαλασσινών μεζέδων.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Μεσημερακι θυμηθηκαμε τα παλια και ειπαμε δεν παμε να πιουμε κανα ουζακι στο Περαμα ?! Καλος ο καιρος, το ξεραμε απο παλια και βρεθηκαμε στη Στροφη.

Παλια το μαγαζι ηταν 15 βηματα πιιο κατω και εβγαζε τραπεζια πανω στο παρτερι, τωρα πλεον εχει γινει μεζεδοπωλειο με την αναλογη αυξηση τιμων χωρις ομως την αναλογη αυξηση σε ποιοτητα υλικων και γευσης.

Οσο ηταν καφενειο - κατασταση, το VFM ηταν στα 4, τωρα με τις τιμες αυτες και το υφος ψαρομεζεδοπωλειου παει στα 2 με 2,5..

Ο,τι παραγγειλαμε ηταν απο ανοστο εως και μετριο, η εξυπηρετηση γρηγορη, τα τραπεζακια λιγο στριμωχτα στο σημειο που ειχαμε κατσει, γενικα δε τον ευχαριστηθηκαμε, δε θα ηθελα να αναλυσω τι πηραμε και τι οχι, απλα μελαγχολησα οταν θυμομουν τα παλια.......

Θα προτιμουσα το παλιο, καλο μαγαζακι, με τις αυθεντικες παρεες που μαζευομασταν στο μεσα χωρο και απλα υπηρχαμε!

Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Μεγαλη Παρασκευη και κατα την τραγικη προσφιλη συνηθεια ολων των Ελληνων αποφασισε η παρεα να κλεισουμε τραπεζι σε καποιο μεζεδοπωλειο με θαλλασσινα για να τραβηξουμε κι εμεις κατα το εθιμο την ταλαιπωρια μας.
Αδιανοητο για εμενα ενας λαος που κατα συνηθεια και με την βοηθεια του καλου καιρου ειναι εξω σε διαφορες διασκεδασεις ολο τον χρονο να πρεπει να βγει και αυτες τις συγκεκριμενες ( τσικνοπεμπτη, καθαρα Δευτερα, μεγαλη Παρασκευη κλπ κλπ )μερες και να ταλαιπωρηθει μαζι με ολο τον κοσμο

Αφου σαφως πηραμε τα απειρα; τηλεφωνα και φαγαμε πορτα απο ολα τα μαγαζια αποφασισαμε να κλεισουμε τραπεζι στην στροφη ( ενα τσιγαρο δρομος απο το Παλαιο Φαληρο που μενουμε ) που ειχαμε παει αρκετες φορες αλλα δεν ετυχε ποτε να γραψω κατι για το συγκεκριμενο μαγαζι.

Φτασαμε λοιπον στο Περαμα στις δεκα και κατι το βραδυ και σαφως κατα το αναμενομενο παρολο που ειχαμε κλεισει τραπεζι δεν υπηρχε τραπεζι να κατσουμε οποτε επαληθευτηκε η αποψη μου περι επικειμενης ταλαιπωριας.
Μετα απο καποιες σχετικες διαβουλευσεις καταφεραμε και κατσαμε καπου ( που σιγουρα καποιοι αλλοι δυστυχοι θα ψαχνανε σε λιγο να βρουνε το τραπεζι τους ) και περιμεναμε υπομονετικα καποιον σερβιτορο να μας δωσει καποια σχετικη σημασια.

Το μαγαζι μεσα ειναι ενα παλιο εγκταλελλημενο μαγαζι που σαφως δεν χρηζει και μεγαλης κριτικης. Μια σκαλα σε οδηγει στον επανω οροφο που σαφως ειναι επιεικως χειροτερος απο τον κατω.

Ενας παγκος καφενειου στην ακρη του μαγαζιου επεχει θεση υποδοχης του φαγητου για να προωθηθεί στην σαλα ( ο Θεος να την κανει σαλα )
Σαφως τα τραπεζια ειναι παλια και καφενειου και ο χωρος αβολος με τραγικη βαβουρα και καπνα. Εχω την εντυπωση οτι αυτο το μαγαζι δεν ασχοληθηκε και πολυ με την εξελιξη του και την προοδο του γιατι προφανως ειναι απο τα πολυ παλια και πολυ γνωστα μαγαζια του Περαματος τα οποια, κατα το κοινως λεγομενο, πηγαινανε τρενο ανεκαθεν και προφανως οι ιδιοκτητες θεωρησαν οτι αυτος θα ειναι παντα ο ανταγωνισμος και οτι ο κοσμος θα μπαινει τυφλα να τρωει σε οτιδηποτε χωρις να δινει καμια αξια στον περιβαλοντα χωρο

Πισω απο τον τραγικο παγκο που οδηγει στην κουζινα εναλασοντε διαφοροι τυποι που ενιοτε ειναι τα αφεντικα του μαγαζιου ενιοτε οι μαγειρες ( πρεπει να μαγειρευουν δυο τρεις εκει μεσα ) και ενιοτε οι σερβιτοροι που πηγαινοερχοντε ατακτως εδω κι εκει.
Στους προχειροβαμμενους τοιχους του μαγαζιου τιποτα το ιδιαιτερο. Κατι απο κορνιζες και καδρα εποχης σχετικα κακογουστα.

Θα αφησω ασχολιαστο τον εξω χωρο του μαγαζιου που ειθναι επιεικως απαραδεκτος και απεριποιητος και ειναι μια απλη εκμεταλευση παζοδρομιου με προσθηκη δυο τριων σομπων μανιταρια.

Οποτε ας παμε στο φαγητο που θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι και το πολυ δυνατο χαρτι ενος τετοιου μαγαζιου για να σταθει ακομα στην αγορα με τον υπαρχοντα ανταγωνισμο.
Να διευκρινίσω οτι η παρεα ηταν πολυπληθης περι τα 10 ατομα οποτε ειχα την ευχερια να δοκιμασω σχεδον ολη την γκαμα των πιατων του μαγαζιου

Μολις καθισαμε μας εφεραν αμεσως ( μετα απο κανενα εικοσαλεπτο δηλαδη ) τα κουβερ τα πιατα και τα ποτηρια.

Προσπαθησαμε να πεισουμε και καποιον σερβιτορο να μας φερει και κατι να πιουμε μεχρι την αποφραδα ωρα που θα διναμε παραγγελεια για να βαλουμε κατι στο στομα μας αλλα αυτο σταθηκε σχετικα αδυνατον οποτε καποιος απο την παρεα πηγε στον ιερο εσωτερικο χωρο παρακαλεσε και μας εδωσαν κατι να πιουμε μεχρι να ερθει το φαγητο.

Η παραγγελεια ηταν η εξης

Δυο πατζαρια; που ηρθαν με τα χορτα τους κανονικα οποτε σαφως ηταν φρεσκα του μαγαζιου αλλα αυτο το καταλαβαινες και στο οτι οι βολβοι ηταν παραβρασμενοι και δεν κραταγαν καθολου οποτε αυτο το πιατο θα παρει επιεικως 2/4

Μια φαβα η οποια ηταν κρυα πολυ λιωμενη και σαφως απεχει πολυ απο το πιατο που θα σε ξαναφερει στο συγκεκριμενο μαγαζι 2/4

Δυο η τρεις πατατες τηγανητες αρκετα καλα τηγανησμενες που θα μπορουσαν ομως να ειναι πιο πολλες στο πιατο και να μην μοιραζουμε τις πατατες στα πιατα λες και ειναι γαριδες νουμερο μηδες ελεος 3/4

Μια αχινοσαλατα ( σπανιο οντως πιατο ) το οποιο το κρινεις μονο ως γευση γιατι ειναι πολυ δυσκολο να εχεις μετρο συγκρισης.
Οι αχινοι μεσα αρκετοι αλλα δεν την ετοιμασαν επαρκως με το λεμονι της το οποιο φερανε εξτρα για να βαζει ο καθενας και να δοκιμαζει 2/4

Μια ταραμοσαλατα που σαφως αξιζει τα συγχαρητηρια και ειναι ισως η καλυτερη ταραμοσαλατα που εφαγα φετος. Σπιτικη τελεια υφη τελεια γευση 4/4

Δυο σκορδαλιες οι οποιες μπορουν καλιστα να σερβιριστουν στα καλυτερα μαγαζια της Αθηνας σαν πιατο γκουρμε. Τ Ε Λ Ε Ι Α.... απλα τελεια. Πρωτη φορα το σκορδο ειναι τοσο εντονο μεσα σε μια σκορδαλια οστοσο δεν ενοχλεισε κανενα και καταναλωθηκαν ευχαριστα απο ολους τελεια υφη τελεια γευση και αυτη που θα μπορουσε σαφως χωρις υπερβολη να παρει 5/4. Αυτη η σκορδαλια φερει μεγαλη ευθηνη για το γενικο 3/4 της γευσης του μαγαζιου.

Κολοκυθακια τηγανητα και μελιτζανες τηγανητες πολυ εξυπνα κομμενες σε στυλ τηγανητης πατατας και παρα πολυ καλα τηγανισμενες τοσο κραντσυ οσο θελει κανεις αυτα τα τηγανητα εδεσματα αλλα σαφως ενα ευκολο πιατο 3/4

Δυο μεριδες χταποδι ξυδατο το οποιο μονο χταποδι ξυδατο δεν ηταν αλλα ενα μαγειρεμενο χταποδι σε κατσαρολα με καποια αδιευκρίνιστη κοκκινη σαλτσα που εμενα προσωπικα δεν μου ειπε τιποτα και μου χαλασε και την διαθεση που ειχα να φαω χταποδακι ξυδατο δεδομενου οτι μου αρεσει πολυ ως μεζες για τσιπουρο 1/4

Δυο μεριδες γονο καλαμαρι τηγανητο αξιοπρεπεστατο και καλα τηγανισμενο αλλα και παλι οχι κατι το ξεχωριστο που θα σου μεινει ως γευση 3/4

Πηραμε και μια μεριδα μυδια αχνιστα που δεν θα τα σχολιασω καν αλλα δεν ειδα και κανενα να τα μνημονευει ως κατι ιδιαιτερο

Στην παραγγελεια υπηρχε ακομα μια μεριδα γαριδες τηγανητες ( πολυ τηγανιλα ρε παιδι σε αυτο το γευμα ) τεσσερις η πεντε τον αριθμο σε καλο επιπεδο αλλα η γευση δεν επιανε το απολυτο σε καμια περιπτωση 2/4

Τελος μια μεριδα γαριδακι συμιακο που ηταν οντως ενα απο τα πιατα που αφησαν καλη εντυπωση και φαγωθηκε ευχαριστα αν και ηρθε στο τελος οποτε ολοι ειχαμε ταγκιασει απο την χολιστερινη και απλα δοκιμασαμε χωρις να μπορουμε να αποτελειωσουμε ισως το καλυτερο πιατο της βραδιας παρα μονο να δοκιμασουμε 3/4.

Τελος θα επισημανω οτι το χυμα τσιπουρο του μαγαζιου περνει επισης τα ευσημα και αν ηταν φαγητο θα το βαθμολογουσα με 4/4 εξου και η ποσοτητα η οποια καταναλωσαμε που δεν ηταν διολου ευκαταφρονητη

Γενικη αποψη για το μαγαζι..... μολις πιεις το πρωτο διακοσαρακι τσιπουρο ολα σου φαινοντε ομορφα και καλα. Αλλα σιγουρα ενα μαγαζι δεν στεκεται στην αγορα ετσι γιατι πρεπει πρωτα να πεισεις τον κοσμο να κατσει στο μαγαζι σου και να του δωσεις λογο να πιει το πρωτο διακοσαρακι

Το 3/4 στην γευση μπορει να να το επαινει παραπανω απο οτι πρεπει και μπορει και για καποιους να το αδικει.

Σιγουρα παντως δεν ειναι το μαγαζι που θα προτεινω σε φιλους απο εδω μεσα και που κι εγω θα ξαναπηγαινα αν ειχα καποια αλλη επιλογη.

Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Αυτό το μαγαζί είναι θεσμός στην ευρύτερη περιοχή του Περάματος. Χρόνια εκεί, δουλειά με φούντες, τραπέζια ολούθε. Ψαρικά, οστρακοειδή, σαλάτες και κάποια κρεατικά. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αλλά παλιότερα (ειχα ξαναπάει πριν καμμιά 10ρια χρόνια) τζιπ διασχίζαν το μισό λεκανοπέδιο για να ρουφήξουν γυαλιστερές που σαλεύουν με τις σταγόνες του λεμονιού, στην πολυεπίπεδη ψαροταβέρνα σχεδόν απέναντι από το φέρρυ για Σαλαμίνα, ενώ τα καλά pr -υποθέτω- το κατατασσαν πάντα στα sos της ψαρο-οστρακοφαγίας.

Εμ, λοιπόν καλύτερα να έπαιρνα το φέρρυ -ή εναλλακτικά, τα βουνά.
Εξηγούμαι: παρκάρουμε -άνετα- και μπαίνουμε, έξω κρύο αν και γεμάτα τα τραπέζια. Το ισόγειο γεμάτο, ανεβήκαμε στο πατάρι. Γεμάτο και αυτό, βρήκαμε ένα τραπέζι πάντως μέσα στους καπνούς και την καταχνιά από όλα τα τσιγάρα -στου παταριού προστίθενταν και του ισογείου, έτσουζε λαιμός, μάτια κλπ, φεύγοντας μυρίζα σαν τασάκι. Η μισάνοιχτη μπαλκονόπορτα δεν ξέρω αν βοηθούσε την κατάσταση και πόσο χειρότερα θα ήταν χωρίς αυτή.

Καθήσαμε, ο άνθρωπος ήρθε και μας έστρωσε το χάρτινο τραπεζομάντηλο, κι απίθωσε ένα μπλοκ και ένα ακόμα μπλοκάκι παραγγελίας. Το μεγάλο μπλοκ ήταν ο κατάλογος, δηλαδή μια σελίδα όπου ήταν γραμμένα με στυλό τα καλούδια της μέρας -της εβδομάδας; του μήνα; Σκέτα. Χωρίς τιμές από δίπλα. Λεπτομέρεια μάλλον το θεωρούν, άνευ σημασίας; Πιθανόν. Λαρτζ κ εμείς, παραγγέλνουμε μια χόρτα, μια πεσκανδρίτσα τηγανητή, μια γόνο καλαμάρι και μια πατάτες. Ζητάμε τσίπουρο -μας είπε πως έχει χύμα ρακή. Μόνο! Ενα εμφιαλωμένο τσίπουρο δεν υπήρχε! Παίρνουμε τη ρακή, έρχεται το ψωμί (με φανταστείτε πολυτέλειες φρυγανίσματα, ελαιοραντίσματα με ρίγανη κλπ) -ένα basic ψωμί ήταν.

Ερχονται τα χόρτα, συμπαθητικά αλλά λιγοστά, και εκείνη την ώρα αρχίζει το ταρατατζούμ, ήρθε η μπάντα -οπότε μπουμπουνίζει ο ενισχυτής, τα ντεσιμπέλ ανεβαίνουν επικίνδυνα και αρχιζει το λαϊκό πρόγραμμα (δεν ξέρω κατά πόσον υπάρχει κόσμος που τη βρίσκει με μουσική έντασης κλαμπ την ώρα που τρώει χταπόδι, αλλά μάλλον θα έχει το κοινό της και αυτή η τάση, όπως αποδεικνύεται).

Λοιπόν ο γόνος καλαμαράκι (είχα διαβάσει πρόσφατα πως είναι ο μόνος γόνος που δεν απειλείται με γενοκτονία και είναι οκ να τον τρώμε) δεν ήταν κακός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο-πολύ λάδι. Το ίδιο για την πεσκανδρίτσα, καλή αλλά λαδίλα στην επίγευση. Οι πατάτες ήρθανε όταν είχαν τελειώσει τα άλλα, μάλλον τις είχανε ξεχάσει. Χλιαρές, μαλακές, μαραγκιασμένες, ταλαίπωρες πατάτες, που καλύτερες βρίσκεις στο πιο χύμα σουβλατζήδικο. Πραγματικά εξεπλάγην -περίμενα κάτι αξιοπρεπέστερο, αυτό ήταν ο ορισμός της ξεπέτας.

Ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας ξεχάσανε, περιμέναμε, περνούσε η ώρα είχαμε να πάμε και θέατρο, σηκωθήκαμε, κατεβήκαμε και πήγαμε στον πάγκο να πληρώσουμε €35. Κέρασμα σε γλυκό, φρούτο ή αλκοολ δεν υπήρξε. Ο χαμογελαστός υπεύθυνος μάλλον έχει επίγνωση των τρωτών του μαγαζιού, ζήτησε συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Εν τέλει, το μαγαζί μου δημιούργησε την εντύπωση ότι ζει με τις δάφνες του παρελθόντος, έχοντας κατεβάσει σημαντικά τον πήχη σε όλους σχεδόν τους τομείς.

Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Κυριακη βραδυ εψαχνα με την παρεα μαγαζι με ενδιαφερον ειχα ακουσει για το συγκεκριμενο καλα λογια και ετσι τραβηξα προς περαμα.

Ειδικος στις κριτικες δεν ειμαι αλλα μετα απο την αστοχη πραγματικα εξοδο ειπα να ξεκινήσω να γράψω καμιά κριτική μήπως βοηθήσω τον οποιοδήποτε να πάει κάπου που πραγματικά αξιζει.

Φτάνοντας βρήκα εύκολα παρκινγκ έξω απο το μαγαζί εκείνη την ώρα είχε 4 τραπέζια και καθίσαμε περιμένοντας τον σερβιτορο. Ηρθε λοιπόν ο νεαρός και μας αφησε στο τραπέζι ένα χαρτι με γραμμένο τον κατάλογο και ένα μπλοκάκι για να γράψουμε εμείς την παραγγελια εκείνο που με χάλασε ήταν ότι στο χαρτί δεν αναγράφοταν καμία τιμή με αποτέλεσμα να μην έχω αποψη για το κόστος του τραπεζιού μάλλον θα ήταν η έκπληξη που ακολούθησε στο τέλος.

Η παραγγελία μας ήταν μια χορτα που ήταν παραβρασμένα και μισή μερίδα τη μιση 1/4 ήταν με χρέωση 2,2€ ένα σκουμπρί καπνιστό μέτριο προς το καλό 8€ μία μερίδα μύδια αχνιστα 18 κομμάτια μετρημένα αχνιστά και κάπως στεγνα 8,4€ ένα σαγανάκι τυρί μέσα στο λάδι 4,4€ κολοκυθάκια άνοστα και τηγανισμένα σε λάδι καποιου ψαριού προφανώς 3,8€ μια μερίδα ουρές πεσκανδρίτσας ψητές 2 κομμάτια μεγάλα καλοψημένα με τιμή 15€!! και το αποκορύφωμα μια μερίδα μαρίδες με σχετικά καλό τηγάνι στην καταπληκτική τιμή των 8,2€ πήραμε και ένα εμφιαλωμένο ούζο.

Γευστικά αδιάφορο εως άσχημο το σέρβις με προθυμία και απλό ο χώρος πάνω στον δρόμο με πολύ φασαρία και απο τιμή μακριααααααα....

Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Επισκέφτηκα πρώτη φορά τη Στροφή πριν από λίγες ημέρες, βράδυ με παρέα, συνολικά 8 άτομα. Το μαγαζί δεν το ξέραμε και το μάθαμε από ένα άρθρο/διαφήμιση στο internet, από αυτές βέβαια που δεν εμπιστεύεσαι ιδιαίτερα. Διάβασα και κάποιες κριτικές εδώ που με αποθάρρυναν αλλά τελικά αποφασίσαμε να πάμε κυρίως λόγω περιέργειας για την περιβόητη σκορδαλιά. Δεν ξέρω εάν γενικώς βελτιώθηκε το μαγαζί τον τελευταίο καιρό ή εάν τύχαμε σε εξαιρετική ημέρα, αλλά έχω να εκθέσω διαφορετική γνώμη.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, παίρνει πολλές βελτιώσεις.
Το σέρβις αρκετά καλό, ο υπάλληλος ευγενέστατος, ενώ μας κέρασαν και κρασί.

Το φαγητό: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ό, τι κι αν παραγγείλαμε, φρέσκο και καλομαγειρεμένο. Συνιστώ οπωσδήποτε μπακαλιάρο σκορδαλιά ακόμα και αν δεν είσαι φίλος. Η σκορδαλιά ίσως η καλύτερη που έχω φάει, το ίδιο ισχύει και για το μπακαλιάρο.

Τα υπόλοιπα, τηγανιτές πατάτες φρέσκιες και καλομαγειρεμένες. Γαύρος τηγανιτός, άριστος. Σαρδέλα επίσης, παντζάρια, χόρτα και τα συναφή πάρα πολύ ωραία και το κρασί πολύ καλό. Οπωσδήποτε χταπόδι! Όσο για την τιμή, δεν γνωρίζω γιατί μας κέρασαν δύο εορτάζουσες, αλλά υποθέτω ότι δεν πρέπει να ήταν ιδιαίτερα ακριβά.

Γενικά, δε θα σταθώ στα υπόλοιπα αλλά κυρίως στο φαγητό που μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα και εύχομαι να είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Υ. Γ. Μαριλένα - Χρυσούλα να σας χαιρόμαστε!