Κλασική ψαροταβέρνα, με ποικιλία θαλασσινών μεζέδων.

21 Ιαν 2016

Μεσημερακι θυμηθηκαμε τα παλια και ειπαμε δεν παμε να πιουμε κανα ουζακι στο Περαμα ?! Καλος ο καιρος, το ξεραμε απο παλια και βρεθηκαμε στη Στροφη.

Παλια το μαγαζι ηταν 15 βηματα πιιο κατω και εβγαζε τραπεζια πανω στο παρτερι, τωρα πλεον εχει γινει μεζεδοπωλειο με την αναλογη αυξηση τιμων χωρις ομως την αναλογη αυξηση σε ποιοτητα υλικων και γευσης.

Οσο ηταν καφενειο - κατασταση, το VFM ηταν στα 4, τωρα με τις τιμες αυτες και το υφος ψαρομεζεδοπωλειου παει στα 2 με 2,5..

Ο,τι παραγγειλαμε ηταν απο ανοστο εως και μετριο, η εξυπηρετηση γρηγορη, τα τραπεζακια λιγο στριμωχτα στο σημειο που ειχαμε κατσει, γενικα δε τον ευχαριστηθηκαμε, δε θα ηθελα να αναλυσω τι πηραμε και τι οχι, απλα μελαγχολησα οταν θυμομουν τα παλια.......

Θα προτιμουσα το παλιο, καλο μαγαζακι, με τις αυθεντικες παρεες που μαζευομασταν στο μεσα χωρο και απλα υπηρχαμε!

02 Ιουν 2016

Κυριακη βραδυ εψαχνα με την παρεα μαγαζι με ενδιαφερον ειχα ακουσει για το συγκεκριμενο καλα λογια και ετσι τραβηξα προς περαμα.

Ειδικος στις κριτικες δεν ειμαι αλλα μετα απο την αστοχη πραγματικα εξοδο ειπα να ξεκινήσω να γράψω καμιά κριτική μήπως βοηθήσω τον οποιοδήποτε να πάει κάπου που πραγματικά αξιζει.

Φτάνοντας βρήκα εύκολα παρκινγκ έξω απο το μαγαζί εκείνη την ώρα είχε 4 τραπέζια και καθίσαμε περιμένοντας τον σερβιτορο. Ηρθε λοιπόν ο νεαρός και μας αφησε στο τραπέζι ένα χαρτι με γραμμένο τον κατάλογο και ένα μπλοκάκι για να γράψουμε εμείς την παραγγελια εκείνο που με χάλασε ήταν ότι στο χαρτί δεν αναγράφοταν καμία τιμή με αποτέλεσμα να μην έχω αποψη για το κόστος του τραπεζιού μάλλον θα ήταν η έκπληξη που ακολούθησε στο τέλος.

Η παραγγελία μας ήταν μια χορτα που ήταν παραβρασμένα και μισή μερίδα τη μιση 1/4 ήταν με χρέωση 2,2€ ένα σκουμπρί καπνιστό μέτριο προς το καλό 8€ μία μερίδα μύδια αχνιστα 18 κομμάτια μετρημένα αχνιστά και κάπως στεγνα 8,4€ ένα σαγανάκι τυρί μέσα στο λάδι 4,4€ κολοκυθάκια άνοστα και τηγανισμένα σε λάδι καποιου ψαριού προφανώς 3,8€ μια μερίδα ουρές πεσκανδρίτσας ψητές 2 κομμάτια μεγάλα καλοψημένα με τιμή 15€!! και το αποκορύφωμα μια μερίδα μαρίδες με σχετικά καλό τηγάνι στην καταπληκτική τιμή των 8,2€ πήραμε και ένα εμφιαλωμένο ούζο.

Γευστικά αδιάφορο εως άσχημο το σέρβις με προθυμία και απλό ο χώρος πάνω στον δρόμο με πολύ φασαρία και απο τιμή μακριααααααα....

12 Μάρ 2016

Επισκέφτηκα πρώτη φορά τη Στροφή πριν από λίγες ημέρες, βράδυ με παρέα, συνολικά 8 άτομα. Το μαγαζί δεν το ξέραμε και το μάθαμε από ένα άρθρο/διαφήμιση στο internet, από αυτές βέβαια που δεν εμπιστεύεσαι ιδιαίτερα. Διάβασα και κάποιες κριτικές εδώ που με αποθάρρυναν αλλά τελικά αποφασίσαμε να πάμε κυρίως λόγω περιέργειας για την περιβόητη σκορδαλιά. Δεν ξέρω εάν γενικώς βελτιώθηκε το μαγαζί τον τελευταίο καιρό ή εάν τύχαμε σε εξαιρετική ημέρα, αλλά έχω να εκθέσω διαφορετική γνώμη.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, παίρνει πολλές βελτιώσεις.
Το σέρβις αρκετά καλό, ο υπάλληλος ευγενέστατος, ενώ μας κέρασαν και κρασί.

Το φαγητό: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ό, τι κι αν παραγγείλαμε, φρέσκο και καλομαγειρεμένο. Συνιστώ οπωσδήποτε μπακαλιάρο σκορδαλιά ακόμα και αν δεν είσαι φίλος. Η σκορδαλιά ίσως η καλύτερη που έχω φάει, το ίδιο ισχύει και για το μπακαλιάρο.

Τα υπόλοιπα, τηγανιτές πατάτες φρέσκιες και καλομαγειρεμένες. Γαύρος τηγανιτός, άριστος. Σαρδέλα επίσης, παντζάρια, χόρτα και τα συναφή πάρα πολύ ωραία και το κρασί πολύ καλό. Οπωσδήποτε χταπόδι! Όσο για την τιμή, δεν γνωρίζω γιατί μας κέρασαν δύο εορτάζουσες, αλλά υποθέτω ότι δεν πρέπει να ήταν ιδιαίτερα ακριβά.

Γενικά, δε θα σταθώ στα υπόλοιπα αλλά κυρίως στο φαγητό που μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα και εύχομαι να είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Υ. Γ. Μαριλένα - Χρυσούλα να σας χαιρόμαστε!