ΑΜΠΙΜΠΑΓΙΟ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Ηρακλειδών 3, Θησείο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά ανοικτό για καφέ και φαγητό από της 9:00 το πρωί έως της 1:00 το βράδυ. Παρασκευή και Σάββατο το βράδυ με ζωντανή ορχήστρα.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το Αμπιμπάγιο στεγάζεται στον πεζόδρομο της Ηρακλειδών 3 στο Θησείο από το 1997.
Δουλεύει καθημερινά με τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο με καφέ και σνακ κουζίνα από το πρωί.
Στον εσωτερικό χώρο είναι διαμορφωμένο σαν παλιό μεζεδοπωλείο με ζεστή ατμόσφαιρα σε δυο επίπεδα.
Σερβίρει δροσερές σαλάτες, ζεστά και κρύα ορεκτικά καθώς και κυρίως πιάτα που μαγεύουν σε κάθε μπουκιά.
Αξίζει να δοκιμάσετε το παραδοσιακό παγωτό που παράγει σε φανταστικές γεύσεις όπως και τα γλυκά του.
Όλα τα υλικά προμηθεύονται καθημερινά και με επιλογή από διάφορα μέρη της Ελλάδας με υπευθυνότητα.

Κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ η αυλαία ανοίγει με ζωντανή μουσική για βραδιές οινομαγείας ως το πρωί σε Ελληνικούς παλιούς και νέους ρυθμούς.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Θησείο, Αθήνα

Κι υστερα ηρθαν οι μελισσες.... ασχετο σχολιο αλλα βαρεθηκα να αρχιζω καθε φορα τον σχολιασμο με το " μαζευτηκαμε μια παρεα"

Μεζευτηκαμε λοιπον μιια παρεα Σαββατοβραδο μερες αποκρεων και αποφασισαμε να παμε να περασουμε καλα σε καποιο μαγαζι με μουσικη. Η αρχικη επιλογη ηταν ενα μαγαζι στον Αγιο Δημητριο που τραγουδουσε και καποιος γνωστος αλλα μετα απο την ακυρωση της εμφανισης μπηκαμε στην διαδικασια να ψαξουμε καποιο αλλο μαγαζι για να μην ακυρωθει εντελως η εξοδος.

Αφου ταλαιπωρηθηκαμε ενεκα των ημερων και δεν βρισκαμε κιολας τραπεζι σε διαφορα μαγαζια και διαφορε συνοικιες της Αθηνας επεσε η ιδεα του Θησειου που συνδιαζει το κεντρο με την διασκεδαση.

Το θεμα ηταν οτι στο Θησειο Πετραλωνα και περιχωρα λιγα τα μαγαζια που εχουν ζωντανη μουσικη κι αυτα ειχαν συμπληρωσει τις κρατησεις τους οποτε το μαγαζι που βρηκαμε μετα απο αρκετο ψαξιμο ηταν το Αμπιμπαγιο.

Ως γνωστης της περιοχης γνωριζα το μαγαζι χρονια αλλα ποτε δεν ετυχε να παω εκει για φαγητο και ενεκα που η περιοχη εχει το ονοιμα του πολυ τουριστικου μερους ειχα καποιες πολυ εντονες επιφυλαξεις.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι τμηματικα σαφως λογω του αρκετα μεγαλου αριθμου ατομων της παρεας. Η οδος Ηρακλειδων ειναι ενα must για τους γνωριζοντες την περιοχη. Ειναι ο κλασικος πεζοδρομος που ξεκιναει απο την πλατεια του Θησειου και καταληγει στην γεφυρα του Πουλοπουλου στα Πετραλωνα και εκει μπορεις να βρεις ολα τα μπαρακια και τα μεζεδοπωλεια που ξεκινησαν να κανουν την περιοχη σημειο συναντησης και διασκεδασης.

Εξω απο το μαγαζι ενας αρκετα μεγαλος χωρος με τραπεζια κλασσικο μαγαζι της Ηρακλειδων που η καλοκαιρινη εποχη ειναι και η σεζον που βασικα δουλευουν τα μαγαζια στον συγκεκριμενο πεζοδρομο. Μπορεις να το πεις ομορφο και τακτοιποιημενο μαγαζι με πολυ αξιοπρεπη χωρο εξω και πολυ ωραια εισοδο.
Μπαινοντας τωρα μεσα στο μαγαζι βλεπεις οτι αυτο χωριζεται σε δυο κυριως χωρους τραπεζιων εναν που βλεπεις μολις μπαινεις στο μαγαζι και καλυπτει το μπροστινο μερος και εναν αλλον που ειναι στο βαθος πισω απο μια τζαμαρια και σε ενα πιο χαμ, ηλο επιπεδο απο τον πρωτο, μια εισοδο σαν μικρος διαδρομος και μια αλλη στο βαθος που οδηγει μαλλον στην κουζινα και την τουαλετα.

Ολοτο μαγαζι διακοσμημενο στο ρετρο στυλ με ξυλινα τραπεζια και καρεκλες ( αρκετα αβολες για να κατσεις αρκετη ωρα οφειλω να ομολογησω ) ενα μπαρ στην μα ακρη του μαγαζιου που σου επιτρεπει να ακουσεις την ομολογουμενως πολυ ωραια ορχηστρα του μαγαζιου πινωντας το ποτο σου αν δεν θελεις να τσιμπησεις κατι και τα κλασσικα ξυλινα παραθυρα στον τοιχο του μαγαζιου που ολοκληρωνουν το ρετρο του θεματος.

Τα τραπεζια του μαγαζιου ειναι τοσο πολυ στριμωγμενα ( δεν ξερω αν ειναι ετσι γενικα η ετυχε η μερα ) που ειναι αδυνατον ολοι να κατσουν ανετα. Ειναι δεδομενο οτι θα υπαρξουν παρεες στριμωγμενες που δεν θα μπορουν να κουνησουν απο την καρεκλα. Ακομα και η μετακινηση για τουαλετα καθισταται επιτευγμα σε δδεδομενες στιγμες μεσα στο μαγαζι.
Η ορχηστρα τοποθετημενα ακυρα εντελως στο κεντρο του μαγαζιου εχοντας πλατη στο μισο μαγαζι δηλαδη στην κατω αιθουσα που αποτελει και το μεγαλο μερος τραπεζιων. Σιγουρα θα μπορουσε το μαγαζι αν θυσιαζε ορισμενα τραπεζια να εχει μια πολυ καλυτερη διαρυθμιση και να αφηνει τον κοσμο να διασκεδαζει πολυ καλυτερα.

Στο θεμα εξυπηρετηση το μαγαζι σαφως θα σχολιαστει πολυ ευμενως και θα παρει τα ευσημα. Ολο το προσωπικο ειναι εκει για σενα ειτε για να σου ανοιξει την πορτα ειτε για να αλαξει τασακια ειτε για να φερει νερο η κρασι ειτε ακομα ακομα και για να σε βοηθησει στην παραγγελεια οποτε αυτο χρειαστει. Η εξυπηρετηση θεωρω οτι ειναι ενα απο τα πολυ καλα στοιχεια του μαγαζιου και επισης θεωρω οτι ειναι κατι που μπορει να σε οδηγησει ξανα εκει ασχετα με τις γευστικες απολαυσεις. Επισης οφειλουμε να ομολογησουμε οτι το μουσικο συγκροτημα που εχει αναλαβει την διασκεδαση ηταν εξαιρετο και θα δεχτει την οποια παραγγελεια την οποια θα εκτελεσει αψογα στην γκαμα βεβαια της μουσικης που παιζουν. Πολυ καλος και ο κυριος που ειχε αναλαβει την ψυχαγωγεια στο μετρο του αστειου στο μαγαζι που εκανε πολυ κεφι και ηταν και κατι σαν δημοσιες σχεσεις.

Και ξεφευγοντας απο τα διαδικαστικα του μαγαζιου θα παμε να σχολιασοπυμε τις γευσεις που προσφερει δεδομενου οτι η πλειοψηφια αυτων των μαγαζιων δινουν πολυ μεγαλη εμφαση στην μουσικη και οχι στην κουζινα που πλειστες οσες φορες δεν υπαρχει καν μιας και ολα ειναι κατεψυγμενα η προκατασκευασμενα αμφιβολου ποιοτητας ισαι ισα για να ξεπερασουν τον σκοπελο του μεζεδοπωλειου με διαδικαστικο χαρακτηρα.

Αυτο δεν συμβαινει σε καμια περιπτωση στο Αμπιμπαγιο. Η κουζινα του ξεποερναει αρκετα τον μεσο ορο αναλογων μεζεδοπωλειων

Σαν αρκετα μεγαλη παρεα πηραμε και αρκετα πιατα οποτε ειχαμε μια πιο σφαιρικη αποψη για το τι μπορει να προσφερει το μαγαζι.

Απο σαλατες πηραμε ενα ντακο και μια αναμικτη λαχανικων.
Ο ντακος πολυ καλος με μπολικη φρεσκια ντοματα και φετα σε πολυ καλες αναλογιες και πολυ καλη γευση. Απο τα απλα πιατα μενα αξιοπρεπεστατο δε οποτε ενα 3/4. Η αναμικτη σαλατα λαχανικων μπορει μονοι να σχολιαστει ως φρεσκια γιατι δεν εχει κατι αλλο να σχολιασεις σε λαχανο καροτο ντοματα και μαρουλι. Ισως καποια σως μπαλσαμικου να βοηθουσε. Εδω ενα 2/4 ειναι καλα.

Απο ορεκτικα πηραμε.

Δυο τυροκαυτερες παρα πολυ καλες που ακομα και ετοιμες να ηταν ειχαν την υφη και την ενταση που χρειαζεται οποτε σαφως δικαιουντε ενα 3/4

Μια μεριδα μανιταρια πολυ καλα ψημενα που θα ειχαν και μια τελεια γευση αν δεν ηταν λουσμενα στο αλατι. Οντως πολυ καλο πιατο που ερχεται και ζεστο ( σπανιο για μανιταρια ) αλλα καποιος εριξε δυστηχως το διπλο αλατι Θα βαλω ενα 3/4 οχι για τιποτα αλλο αλλα για το πολυ καλο ψησιμο και το σερβιρισμα.

Μια μεριδα κεφτεδες που ηταν ομολογουμενως απο τα πολυ καλα πιατα και εγινε αναρπαστο. Μεσα σε ενα μεταλικο σαγανακι με πολυ σαλτσα τελεια μαγειρεμενοι με απιθανοι γευση. Πιατο που σου μενει και το ξαναπερνεις. Σαφεστατα ενα 4/4 στου κεφτεδες.

Επισης απο τα απιθανα πιατα του μαγαζιου και μπραβο στον μαγειρα ηταν ενα πολυ νοστιμμο κοκκινιστο μοσχαρακι που σαφως ηρθε σαν μεζες και το μονο παραπονο που μπορει να εχει καποιος απο αυτο το πιατο ειναι η ποσοτητα του. Ενα τετοιο πιατο θελουν να το δοκιμασουν ολοι και σαφως οταν εισαι μεγαλη παρεα δεν φτανει να τσιμπησουν ολοι μια επαρκη ποσοτητα αλλα απλα να δοκιμασουν. Εδω κι αν αξιζει το 4/4

Ενα σπετσοφαι που σαφως υπερισχυε το λουκανικο πολυ καλο πιατο με πολυ καλη σαλτσα και αρωμα. Σε καμια περιπτωση ομως κατι το ιδιαιτερο που να ζητησεις να ξαναερθει στο ταπεζι σου.2/4 ειναι καλο για αυτο το πιατο

Μια παστουρμαδοπιτα που εδω σαφως θα θεωρησω ( χωρις να ειμαι απολυτος ) οτι ηταν ετοιμη κατεψυγμενη και απλα την ψησανε διοτι δεν ειχε κατι που να θυμιζει ιδιοκατασκευη μαγειρα. Δεν το λες κακο αλλα σιγουρα δεν το λες και πανδαισια γευσης. Ελλειπης σε παστουρμα κυριως και ενταση μετρια 2/4 κι εδω

Δυο τρεις μεριδες πατατας τηγανητης πολυ καλες, τηγανησμενες τελεια οσο πρεπει θα παρουν ενα 3/4 οχι για καποια αστοχια αλλα γιατι οι πατατες δεν δικαιολογουν οπως και να ειναι 4/4

Τελος απο ορεκτικα ( απο οσα θυμαμια τουλαχιστον ) ηταν ενα κοτοπουλο με σαλτσα που επισης ακολουθησε την πεπατημενη των δυο προηγουμενων ( κεφτεδες και μοσχαρακι ) και ηταν πολυ αξιολογο πιατο που αξιζει να παρει καποιος για μεζε. Θα παρει κι αυτο επαξια ενα 4/4

Σαν κυριως πιατα ( που δεν τα λες πιατα ) η παρεα επελεξε με την βοηθεια του μαγαζιου βεβαια δυο ποικιλιες απο κρεατα σερβιρισμενα με πιτες που και ολα μαζι και ενα ενα ξεχωριστα τα κρεατα περνουν ευκολα 5/4. Εκπληκτικο ψησιμο σε ολα. Οποιο κα να πρωτοσχολιασεις ηταν τελειο. Λες και εχεις κατσει σε ψησταρια στην χασια η στην Βαρη. Τι το λουκανικο τελιο τι το μπιφτεκι εκπληκτικο οι πανσετες απιθανες και γενικα ακομα και οι πιτες που ειχε μεσα η ποοικιλια παρα πολυ καλες.

Εδω πρεπει να σχολιασουμε οτι στο ξεκινημα του τραπεζιου ερχεται ενα απιθανο ψωμι το οποιο ειναι ψημενο τελιεα και σαφως ολοκληρωνει την ολη καλη εικονα της γευσης.
Γενικα παντως απο θεμα γευσης το μαγαζι ειναι πολυ καλο και αξιζει να πας εστω και αν η μουσικη δεν ηταν τοσο καλη.

Και ηρθε η μαυρη ωρα του λογαριασμου. Εδω χαλαει λιγο η εικονα του μαγαζιου. Καλη η πλακα καλος ο χαβαλες καλο το σερβις και πολη καλη η κουζινα σου κε Αμπιμπαγιο..... αλλα με 260 ευρω 7 ατομα πηγαιναμε και περναμε δυο μπουκαλια στον Καρρα. Δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αν θα μου πεις οτι πηραμε ποτα που ηταν εμφιαλωμενα επειδη δεν ειχες χυμα. Σε ενα μαγαζι που ο κοσμος παει για να πιει και οχι για να φαει ιδιαιτερα φροντιζεις να του εξασφαλισεις καποιο καλο και φθηνο χυμα κρασι η τσιπουρο χυμα για να μπορεσει να διασκεδασει χωρις να φαγωθει ο μισος προυπολογισμος του μηνα. Νομιζω επισης οτι σαφως δεν εγινε και η εκπτωση του 10 % που δικαιουμουνα μεσα απο το site που εκλεισα το τραπεζι οποτε κι αυτο ειναι δικο σου φαουλ κε Αμπιμπαγιο γιατι δεν σε υποχρεωσε κανεις να κανεις την προσφορα οποτε αφου εσυ την προσφερεις πρεπει να την σεβαστεις.

Οποτε κλεινωντας θα προσπαθησω να ισοροπησω αναμεσα στην τελεια διασκεδαση και τις ομολογουμενως καλες γευσης σε εντιπαραθεση με το value for money που για τις εποχες που ζουμε μαλλον θυμιζει απαγορευτικη κοροιδια.
Σαφως θα ξαναεπισκεφτομουνα το μαγαζι ( μεχρι και θαμωνας θα γινομουνα ) αλλα οχι με αυτες τις τιμες που λιγα πορτοφολια στις μερες μας μπορουν να αντεξουν.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Θησείο, Αθήνα

Δευτέρα βράδυ και η ρομαντική, να το πω, διάθεση μας ήθελε ρομαντζάδα στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου... Η βραδιά πολύ γλυκιά, ο κόσμος να πάει και να έρχεται χαλαρός (δεν έχω περπατήσει μια φορά εκεί και να μην περπατάει η μισή Αθήνα) και η κατάληξη μας στο Θησείο και τα μαγαζιά του.

Για κάποιο λόγο εγώ τα μαγαζιά του Θησείου δεν τα πολυσυμπαθώ, μου βγάζουν πολύ πασαρέλα και τουριστικά... Μάλιστα δεν είναι λίγες οι φορές που μετά την βόλτα μας καταλήγουμε σε άλλη περιοχή για φαγητό... Εχθές, όμως, η αρχική πρόθεση ήταν να πιούμε καφεδάκι και να επιστρέψουμε πάλι περπατώντας αλλά επειδή η βόλτα μας κράτησε πολύ άρχισε να γουργουρίζει λίγο το στομάχι και είπαμε ο καφές να γίνει μεζές και τσιπουράκι... Επιπλέον, στα καφέ υπήρχαν τεράστιες γιγαντοοθόνες για το παιχνίδι Παναθηναϊκού - Ολυμπιακού και δεν θα άντεχα με τίποτα τον χαμό που γινόταν. Επειδή, λοιπόν, το Θησείο δεν το πολυξέρω, το μόνο μέρος που μέσω του αγαπημένου Ask4food μου είχε φανεί ενδιαφέρον και κατάλληλο για την περίσταση ήταν το Υρία αλλά όταν φθάσαμε εκεί είδαμε ότι ήταν κλειστό. Κάναμε, λοιπόν, μια περαντζάδα για να δούμε σαν τουρίστες και εμείς πιο μας φαίνεται πιο ενδιαφέρον...

Περνώντας, λοιπόν, από το Αμπιμπάγιο είδαμε ότι είχε αρκετές παρέες για Δευτέρα βράδυ, ήταν συμπαθητικά στημένο το σκηνικό του (είχε και ένα μεγάλο παρτέρι με μυρωδικά για την κουζίνα του) και είπαμε να κάτσουμε. Έρχεται η χαμογελαστή σερβιτόρα και εδώ γίνεται το μεγάλο αλλά και μοναδικό φάουλ της βραδιάς, προσγειώνεται ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και επειδή έχω αποφασίσει να μην το κρατάω με το έτσι θέλω την ρωτάω "αν υπάρχει βρύσης" και η απάντηση που πήρα ήταν "όχι", δεν είχαν βρύση στο μαγαζί τι να πω; Τελοσπάντων, επειδή αν το συνέχιζα θα χαλούσε η βραδιά μας το άφησα στην άκρη και συνεχίσαμε με τους καταλόγους...

Ο κατάλογος ήταν αρκετά μεγάλος, όχι τεράστιος, με αρκετά μεζεδάκια και πιάτα... Οι τιμές για τουριστική περιοχή δεν ήταν κακές, όχι και το απόλυτο vfm αλλά οκ, μάλιστα τα κυρίως πιάτα σε πολλές περιπτώσεις ήταν πιο φθηνά και από τα μεζεδάκια... Εμείς επιλέξαμε: μια φάβα με σπετζοφάι (αν δεν κάνω λάθος στα 7,30 ευρώ, το οποίο αν και όχι κάτι ιδιαίτερο ήταν νόστιμο), μία χοιρινές μπουκιές κοκκινιστές με τυρί και πιτούλες (και αυτό στα 7,30 ευρώ, μια χαρά, νόστιμο και μαλακό το κρέας αλλά μέχρι εκεί), μια μελιτζάνα σαγανάκι (στα 5,60 ευρώ, την οποία την περιέγραφαν πολύ πιο ενδιαφέρουσα από ότι τελικά ήταν), πατάτες τηγανιτές στα 3,50 ευρώ (το πιο νόστιμο πιάτο της βραδιάς) και τέλος δύο καραφάκια τσικουδιά δικής τους όπως έγραφαν στα 3 ευρώ έκαστο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στα πιάτα τους ήταν ότι ήρθαν σε μια θερμοκρασία χλιαρή (όχι περασμένα από μικροκυμάτων αλλά χλιαρή), κάτι που τα κάνει να χάνουν πόντους σίγουρα. Πρέπει, όμως, να τονίσω για να είμαι δίκαιη ότι μπορεί από γεύση να μην ξετρελαθήκαμε αλλά οι πρώτες ύλες τους φαινόντουσαν καλές και δεν τα νιώσαμε καθόλου βαριά στο στομάχι μας...

Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι με ελιές και μια κόκκινη πάστα (νομίζω πελτές) αλλά το ψωμάκι ήταν πολύ καλό και στο τέλος μας κέρασαν παγωτό (ήταν πολύ νόστιμο, μάλλον χειροποίητο) αλλά εμένα δεν μου αρέσει το παγωτό γενικά. Το σύνολο του λογαριασμού ήταν στα 32,50 ευρώ δηλαδή στον μέσο όρο... Γενικά όλο το μαγαζί ήταν λίγο πάνω από την βάση για το λόγο αυτό και έχω μοιράσει με αυτόν τον τρόπο την βαθμολογία...

Αν θα σας παρακινούσα να πάτε; Νομίζω πως όχι (προπάντων αν γνωρίζετε κάτι καλύτερο στην περιοχή), δεν θα σας απέτρεπα, όμως, κιόλας. Νομίζω περιπτώσεις μαγαζιών όπως το Αμπιμπάγιο παρόλο που δεν είναι τουριστικό, είναι πραγματικά αυτό που λέμε "ήθελα κάπου να κάτσω και αυτό βρέθηκε στον δρόμο μου"...

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Θησείο, Αθήνα

Πήγαμε 9 άτομα Δευτέρα βράδυ. Δε μας ενόχλησε κάτι, πράγμα μάλλον δύσκολο για 9 άτομα, κάποια ιδιαίτερα απαιτητικά. Έντιμη προσπάθεια, ειδικά για μια περιοχή αρκετά τουριστική που περιμένεις φάλτσα σε αντιστάθισμα της ομορφιάς της περιοχής και του γεγονότος ότι είναι ακόμα και Δευτέρα ζωντανή.

Κάποια ιδιαίτερα πιάτα πλαισιώνουν ένα αξιοπρεπές βασικό μενού με γεύσεις ιδιαίτερα καλές. Μόνο τα πολύ καλά κατά τα άλλα κολοκυθάκια ήταν πολύ αλατισμένα. Καλές μπύρες και ούζο, τσίπουρο.

Άνετα, όμορφα, ακόμα και ανεμιστήρες καλοί που τη συγνεκριμένη μέρα χρειάζονταν.

Well done, πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.