Κλασικές επιλογές ταβέρνας με ειδίκευση στα κρεατικά. Τρίτη κλειστά.

09 Φεβ 2017

Σάββατο βράδυ και με προτροπή φίλου που μένει στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, παρέα τεσσάρων ατόμων, επισκεφτήκαμε τη "Μουριά". Είναι μια παραδοσιακή ελληνική ταβέρνα-εστιατόριο που για πάνω από εξήντα χρόνια λειτουργεί εκεί.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι ό, τι περιμένει κάποιος από μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Λιτά τραπεζοκαθίσματα με κλασικά τραπεζομάντιλα, απλό δάπεδο, συνηθισμένη διακόσμηση. Μάλιστα έτσι όπως είναι στενόμακρος και σε δύο επίπεδα, μερικές φορές καθίσταται δύσκολη η μετακίνηση των πελατών, ειδικά, αν αποφασίσουν να επισκεφτούν την τουαλέτα που βρίσκεται στο βάθος. Για τις μέρες καλοκαιρίας υπάρχει και μια μικρή εξωτερική αυλή. Για αναλυτικότατη περιγραφή του χώρου, καθώς και για αναφορές στην ιστορία του καταστήματος, σας παραπέμπω σε παλαιότερη κριτική του έμπιστου χρήστη piperman.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, δεν χρειαζόταν κιόλας, η αίθουσα ήταν γεμάτη κατά τα δύο τρίτα. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος μας πρότεινε τραπέζι, καθίσαμε και μας έφερε καταλόγους και μια κανάτα νερό βρύσης. Ο κατάλογος είναι εκτενέστατος και περιλαμβάνει μαγειρευτά φαγητά (καθώς το εστιατόριο έξι μέρες την εβδομάδα λειτουργεί από το μεσημέρι) και πάρα πολλές επιλογές από της ώρας.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα ακόλουθα:

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη. Ήταν πολύ καλά φρυγανισμένο, ήμασταν και πεινασμένοι, δεν πρόλαβε να μας το φέρει ο σερβιτόρος και σχεδόν αμέσως παραγγείλαμε να μας ξαναφέρει!

- Βραστά λαχανικά για σαλάτα. Πολύ σωστά βρασμένα, τόσο, ώστε να "κρατάνε" λίγο στο στόμα, μας άρεσαν πολύ. Ειδικά τα μπρόκολα ήταν τέλεια!

- Τυρί φέτα. Συνηθισμένη γεύση, όχι κάτι το ξεχωριστό, δεν μας ενθουσίασε.

- Πατάτες τηγανιτές. Κι αυτές απλά συμπαθητικές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

- Αρνίσια παϊδάκια. Ζητήσαμε από τον υπεύθυνο να τα ψήσει πολύ καλά, σύμφωνα με τα γούστα μας και πραγματικά ο ψήστης τα πέτυχε ακριβώς όπως τα θέλαμε. Καλά ψημένα, χωρίς να αφήνουν γεύση κρεατίλας, χωρίς να μυρίζουν και ταυτόχρονα αρκετά ζουμερά.

- Ψαρονέφρι χοιρινό. Αρκετά νόστιμο, σωστά ψημένο, κομμένο σε ροδέλες. Σερβιρίστηκε με ρύζι, το οποίο ήταν εντελώς άγευστο.

- Φιλέτο κοτόπουλο. Καλά ψημένο, καλή ποιότητα κοτόπουλου, χωρίς ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Ήπιαμε κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά εύγευστο και πάντως γλυκόπιοτο.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα, ραβανί με παγωτό βανίλια, πολύ νόστιμο, μας βοήθησε να αλλάξουμε γεύση από τα κρεατικά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 15-16 ευρώ το άτομο, τιμή που η παρέα εκτίμησε ως λογική γι' αυτά που προσφέρει η ταβέρνα-εστιατόριο.

Συνολική εκτίμηση: Θετική. Η "Μουριά" προσφέρεται, αν αναζητάτε ελληνική κουζίνα, γνωστές γεύσεις, χωρίς εξάρσεις. Είναι μια "τίμια" ταβέρνα, χωρίς κάτι το ξεχωριστό από πλευράς διακόσμησης και χώρου, με καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Πιθανότατα, δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να την επισκεφτώ, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα αποτελούσε μία από τις πιθανές εναλλακτικές λύσεις.

22 Μάρ 2016

Την Τετάρτη 16/3 βρισκόμουνα στο Παλαιό Φάληρο με μια φίλη και - για να μην ξεχνάμε την παράδοση- μου πρότεινε τη ΜΟΥΡΙΑ (Μ), μια κλασική πια ταβέρνα στην οδό Αχιλλέως που λειτουργεί από το 1954, όταν ο Μπάμπης κι Αγγελική, οι οποίοι ήρθαν εδώ απ’ την Πόλη, αποφάσισαν να αξιοποιήσουν τα μαγειρικά τους ταλέντα στη δική μας πόλη. Είναι άλλωστε γνωστό ότι το Παλαιό Φάληρο είναι οι κατ’ εξοχήν συνοικία των Κωνσταντινουπολιτών. Τώρα πλέον τα ηνία τα κρατάει η τρίτη γενιά, που έχει εκμοντερνίσει, εν τω μεταξύ, τη γαστρονομική γκάμα των εδεσμάτων.

Λειτουργούν από Τρίτη με Σάββατο, απ’ τη μία το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, την Κυριακή, μόνο το μεσημέρι, 1-5 μ. μ., και τη Δευτέρα είναι κλειστά. Ενώ το πάρκιν στην Αχιλλέως είναι αρκετά δύσκολο, πρέπει να σας θυμίσω ότι ακριβώς μπροστά απ’ τη Μ περνάει το τραμ, οπότε σας προτείνω να το προτιμήσετε, κατεβαίνοντας στη Στάση ΑΜΦΙΘΕΑΣ, από όπου απέχει λιγότερο από 100 μέτρα!!

Η ΜΟΥΡΙΑ πήρε το όνομά της απ’ τις όμορφες μουριές που κοσμούν την οδό Αχιλλέως. Το παλιό χρώμα και η ατμόσφαιρα περασμένων δεκαετιών κυριαρχούν αμέσως στον χώρο. Στις επιμέρους γωνιές του εσωτερικού χώρου υπάρχουν πολλά μεγάλα ξύλινα τραπέζια και 3-4 μικρότερα, συνολικής χωρητικότητας περίπου 60 ατόμων. Η Μ μου θύμισε την παλιά ταβέρνα ΧΩΡΙΟ που υπήρχε μέχρι πρόσφατα κοντά στην οδό Κατεχάκη, και πολλές άλλες ακόμα στη Αθήνα μας, όπου παλιό και νέο ευτυχώς συνυπάρχουν, εναλλάσσοντας το παραδοσιακό με το μοντέρνο, αλλά και το μινιμαλιστικό μεταμοντέρνο, κατά τα γούστα μας. Ο χώρος λοιπόν είναι ρουστίκ, το δάπεδό του είναι στρωμένο με πέτρινες πλάκες, ενώ στα τραπέζια είναι στρωμένα κόκκινα τραπεζομάντιλα με ρίγες, που προδίδουν μια ζωντάνια στην πατίνα της παλιάς αυτής ταβέρνας. Υπάρχει βέβαια κι η εξωτερική αυλή, όταν ο καιρός το επιτρέψει, στην οποία ήδη παρατήρησα 2-3 μεγάλα τραπέζια.

Την ώρα που πήγαμε, κατά το απομεσήμερο, υπήρχε αρκετή ησυχία, οπότε κουβεντιάζαμε άνετα με το προσωπικό. Οι δυο σερβιτόροι, ένα νέο παιδί και ένα ώριμος κύριος, ήταν ενημερωμένοι, ευγενείς και ξεκούραστοι, και έτσι μας περιποιήθηκαν δεόντως.

Ο κατάλογός τους είναι αρκετά μεγάλος, οπότε θα σας αναφέρω τελείως συνοπτικά το περιεχόμενό του.
Υπάρχουν καμιά δεκαριά ζεστά και κρύα ορεκτικά, 3-8 € (μανιτάρια, πιπεριές, λουκάνικο, συκωταριά, …), περί τις 10 σαλάτες, 4-7 €, γύρω στα 10 πιάτα ημέρας, από 4-13 €, και επίσης καμιά εικοσαριά πιάτα της ώρας, από 7 ως 25 € (φιλέτα, μπριζόλες, παϊδάκια, σουβλάκια, ψαρονέφρι, γαριδομακαρανόδα, T-bone steak 600 gr., Tagliata …). Με την ευκαιρία αυτή, θεωρώ ότι τα τελευταία τρία πιάτα, περί τα 25 €, έχουν κάποια περιθώρια συμπίεσης, αφού άλλωστε μιλάμε μια παραδοσιακή, τοπική ταβέρνα. Για τον λόγο αυτό, θα βαθμολογήσω επιεικώς το vfm με 3, και κυρίως επειδή τα περισσότερα απ’ τα υπόλοιπα πιάτα, όπως κι αυτά που δοκιμάσαμε, κινούνται σε πιο λογικά πλαίσια τιμών.

Ο κατάλογος των ποτών είναι αρκούντως πιο συμμαζεμένος, περιλαμβάνοντας τα περισσότερα αναψυκτικά και τις μπύρες, από 2-3 €, ενώ το χύμα κρασί τιμάται περίπου 6-7 € το λίτρο.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε, αποκλειστικά από τη ξεχωριστή κάρτα τους με τα πιάτα ημέρας, τα οποία πιστεύω ότι είναι συνήθως ο καθρέφτης του μαγαζιού. Διαλέξαμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθε καλαθάκι με άφθονες πεντανόστιμες φέτες ψωμιού, που είχαν γεύση σαν brioche (1.40 €), καθώς και νερό εμφιαλωμένο, που το δεχτήκαμε χωρίς να ζητήσουμε νερό κανάτας (1.80 €).
• Μια φάβα, ζεστή και άψογη σε γεύση (4 €).
• Μια γίγαντες, επίσης εξαιρετικά γευστικοί (5.50 €).
• Μια μακαρόνια με κιμά, απόλυτα μαμαδίστικα (5.50 €).
• Μια τσιπούρα ιχθυοτροφείου με ποικιλία βραστών λαχανικών (13 €).
• Ήπια, για δοκιμή, ¼ λίτρου χύμα λευκό κρασί, το οποίο ήρθε σε ένα ψηλό ποτήρι – καραφάκι και ήταν ό, τι έπρεπε. Τιμή 1.75 €.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 33 €, οπότε -χωρίς τα ποτά- έρχεται κατ’ άτομο στα 15 € (κατηγορία 10/16 €). Πρέπει εδώ να προσθέσω ότι το φαγητό ήταν νόστιμο και παράλληλα, οι μερίδες, περιποιημένες και χορταστικές.

Έτσι, βαθμολογώ επίσης τη γεύση αλλά και την εξυπηρέτηση με 3 στα 4. Εκ των υστέρων, διάβασα στο site ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει αντιφατικές βαθμολογίες και γι’ αυτό δεν έχει ακόμη αξιολογηθεί. Θα ήθελα λοιπόν να πιστεύω ότι με την επίσκεψη και τη σύντομη αυτή κριτική μου θα υπάρξουν κι άλλοι φίλοι χρήστες, οι οποίοι θα το επισκεφθούν, ώστε και με τη δική τους επίσης ματιά να αρχίσει η ΜΟΥΡΙΑ, που αντέχει στο χρόνο (62 χρόνια είναι άλλωστε αυτά) να αξιολογείται και πάλι. Ελπίζω, η τρίτη γενιά που τώρα τη λειτουργεί να σταθεί κάπως σ’ αυτά τα σχόλιά μας, τόσο τα δικά μου, όσο και των υπολοίπων χρηστών.

Συμπερασματικά, αγαπητοί φίλοι, αν ο δρόμος σάς φέρει κοντά στο Φάληρο και τη ΜΟΥΡΙΑ, κι αν η παλιά, παραδοσιακή ατμόσφαιρα ταβέρνας δεν σας χαλάει, δώστε της μια ευκαιρία και πείτε ελεύθερα τις απόψεις σας!