Κλασικές επιλογές ταβέρνας με ειδίκευση στα κρεατικά. Τρίτη κλειστά.

09 Φεβ 2017

Σάββατο βράδυ και με προτροπή φίλου που μένει στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, παρέα τεσσάρων ατόμων, επισκεφτήκαμε τη "Μουριά". Είναι μια παραδοσιακή ελληνική ταβέρνα-εστιατόριο που για πάνω από εξήντα χρόνια λειτουργεί εκεί.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι ό, τι περιμένει κάποιος από μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Λιτά τραπεζοκαθίσματα με κλασικά τραπεζομάντιλα, απλό δάπεδο, συνηθισμένη διακόσμηση. Μάλιστα έτσι όπως είναι στενόμακρος και σε δύο επίπεδα, μερικές φορές καθίσταται δύσκολη η μετακίνηση των πελατών, ειδικά, αν αποφασίσουν να επισκεφτούν την τουαλέτα που βρίσκεται στο βάθος. Για τις μέρες καλοκαιρίας υπάρχει και μια μικρή εξωτερική αυλή. Για αναλυτικότατη περιγραφή του χώρου, καθώς και για αναφορές στην ιστορία του καταστήματος, σας παραπέμπω σε παλαιότερη κριτική του έμπιστου χρήστη piperman.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, δεν χρειαζόταν κιόλας, η αίθουσα ήταν γεμάτη κατά τα δύο τρίτα. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος μας πρότεινε τραπέζι, καθίσαμε και μας έφερε καταλόγους και μια κανάτα νερό βρύσης. Ο κατάλογος είναι εκτενέστατος και περιλαμβάνει μαγειρευτά φαγητά (καθώς το εστιατόριο έξι μέρες την εβδομάδα λειτουργεί από το μεσημέρι) και πάρα πολλές επιλογές από της ώρας.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα ακόλουθα:

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη. Ήταν πολύ καλά φρυγανισμένο, ήμασταν και πεινασμένοι, δεν πρόλαβε να μας το φέρει ο σερβιτόρος και σχεδόν αμέσως παραγγείλαμε να μας ξαναφέρει!

- Βραστά λαχανικά για σαλάτα. Πολύ σωστά βρασμένα, τόσο, ώστε να "κρατάνε" λίγο στο στόμα, μας άρεσαν πολύ. Ειδικά τα μπρόκολα ήταν τέλεια!

- Τυρί φέτα. Συνηθισμένη γεύση, όχι κάτι το ξεχωριστό, δεν μας ενθουσίασε.

- Πατάτες τηγανιτές. Κι αυτές απλά συμπαθητικές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

- Αρνίσια παϊδάκια. Ζητήσαμε από τον υπεύθυνο να τα ψήσει πολύ καλά, σύμφωνα με τα γούστα μας και πραγματικά ο ψήστης τα πέτυχε ακριβώς όπως τα θέλαμε. Καλά ψημένα, χωρίς να αφήνουν γεύση κρεατίλας, χωρίς να μυρίζουν και ταυτόχρονα αρκετά ζουμερά.

- Ψαρονέφρι χοιρινό. Αρκετά νόστιμο, σωστά ψημένο, κομμένο σε ροδέλες. Σερβιρίστηκε με ρύζι, το οποίο ήταν εντελώς άγευστο.

- Φιλέτο κοτόπουλο. Καλά ψημένο, καλή ποιότητα κοτόπουλου, χωρίς ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Ήπιαμε κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά εύγευστο και πάντως γλυκόπιοτο.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε για κέρασμα, ραβανί με παγωτό βανίλια, πολύ νόστιμο, μας βοήθησε να αλλάξουμε γεύση από τα κρεατικά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 15-16 ευρώ το άτομο, τιμή που η παρέα εκτίμησε ως λογική γι' αυτά που προσφέρει η ταβέρνα-εστιατόριο.

Συνολική εκτίμηση: Θετική. Η "Μουριά" προσφέρεται, αν αναζητάτε ελληνική κουζίνα, γνωστές γεύσεις, χωρίς εξάρσεις. Είναι μια "τίμια" ταβέρνα, χωρίς κάτι το ξεχωριστό από πλευράς διακόσμησης και χώρου, με καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Πιθανότατα, δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να την επισκεφτώ, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα αποτελούσε μία από τις πιθανές εναλλακτικές λύσεις.

Έκπτωση μέχρι 10%

Αχιλλέως 101, Π. Φάληρο