Παραδοσιακή ταβέρνα γνωστή για τα παϊδάκια της και τα μαγειρευτά. Σάββατο, Κυριακή & μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

Το στέκι του Ηλία το είχα βάλει στο μάτι από πολύ καιρό, αλλά πάντα κάτι τύχαινε και αναβάλλαμε την επίσκεψη.

Κυριακή μεσημέρι, από τις τελευταίες (μάλλον) ημέρες που ο καιρός ακόμη επιτρέπει χαλαρές βόλτες στο κέντρο, ακόμη και καφέ-φαγητό έξω (ευλογημένη Αττική που μέσα Νοέμβρη καθόμαστε έξω φορώντας μία ζακετούλα) εκμεταλλευτήκαμε τον ελεύθερο χρόνο μας και κάναμε τους τουρίστες στα Αναφιώτικα και στο Μοναστηράκι.
Όπως ήταν φυσικό, κατά τις δύο το μεσημέρι το στομάχι άρχισε να δίνει σήματα πείνας, έπεσαν διάφορες προτάσεις για να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι, τελικά επικράτησε η δική μου για το Στέκι του Ηλία.

Ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο άδειο τραπέζι για 4 άτομα πάνω στον πεζόδρομο.
Ο εσωτερικός χώρος είναι σκοτεινός & με έντονη τη μυρωδιά της ψησταριάς- σε αντίθεση με τον εξωτερικό που έχει τραπέζια απλωμένα στον πεζόδρομο κάτω από τα δέντρα και τον Αττικό ουρανό.
Τα τραπέζια μεταλλικά παλιάς κοπής στρώνονται με λαδόκολα, σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους ώστε να ακούς τις συζητήσεις των διπλανών σου και τούμπαλιν, οι γατούλες στη γύρα περιμένουν τη φιλανθρωπία μας...
Με το που καθίσαμε, μας έστρωσαν το τραπέζι, έφεραν μουκάλι με νερό βρύσης και μας άφησαν το ψωμάκι με τα σερβίτσια μας.
Παραγγείλαμε λευκό κρασί -το οποίο και επιστρέψαμε -ομόφωνα και οι 4 της παρέας- ως πολύ κακό (3/4 στη γεύση-κόστισε μία ντοματούλα) και καταλήξαμε σε μπύρα (play safe).

Μελετώντας τον κατάλογο διαπιστώσαμε ότι ουσιαστικά διαθέτει ψητά της ώρας και ουχί μαγειρευτά, έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε μία μεγάλη ποικιλία κρεάτων με διάφορα ορεκτικά.
Μας ανακοινώθηκε όμως ότι η ποικιλία δεν είναι διαθέσιμη, οπότε αποφασίσαμε να "τσιμπήσουμε" 1 κιλό παϊδάκια, 2 πατάτες τηγανητές, 2 τζατζίκια, μία χόρτα και μία κολοκυθάκια νερόβραστα (φανταστείτε τι παραγγέλνουμε όταν αποφασίσουμε να φάμε!!!! ).
Ενώ τα ορεκτικά έφθασαν άμεσα, τα παϊδάκια καθυστερούσαν με αποτέλεσμα να κοντεύουμε να χορτάσουμε (που λέει ο λόγος) με τα πρώτα...
Να σημειώσω ότι τα χόρτα και τα κολοκυθάκια ήταν εξαιρετικά, βρασμένα τόσο ώστε να κρατάνε και σερβιρισμένα χωρίς τσιγκουνιές στο λαδάκι και στο λεμόνι, οι πατατες τηγανητές κομμένες στο χέρι και το τζατζίκι πλούσιο και μέτριο σε ένταση.
Επιτέλους έφτασαν τα παϊδάκια και μας αποζημίωσαν για τη σχετικά μεγάλη αναμονή.
Σωστό ψήσιμο, ζουμερά, πασπαλισμένα με μπόλικη φρέσκια ρίγανη, τα αφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού...
4-5 μπύρες συνόδευσαν το "τσιμπολόγημά μας"

Λογαριασμός στα 66,00, άρα 33,00/ζευγάρι αξιοπρεπές κόστος για το συγκεκριμένο γεύμα.

29 Δεκ 2016

Στον Ηλία πας για τα παϊδάκια και τα συνοδεύεις με παϊδάκια. Αντε και καμία σαλάτα χωριάτικη στη μέση, πατάτες τηγανιτές πλέον στο χέρι, κολοκυθάκια χωρίς πολύ λάδι και μπύρες ή κρασί.
Ο χώρος κλασσικής ταβέρνας με ωραία θέα στο Θησείο ο εξωτερικός στον πεζόδρομο, τραπεζάκια μεταλλικά και λαδόκολλα από πάνω. Όσα χρόνια και να περάσουν τα παϊδάκια του παραμένουν το ίδιο ζουμερά και γευστικά.
Επίσης έχω δοκιμάσει το μπιφτέκι που είναι πολύ καλό, ζουμερές μπριζόλες και καλό λουκάνικο. Ο ψήστης είναι εξαιρετικός.
Την τελευταία φορά που πήγαμε παρέα 4 ατόμων πήραμε 1.5 κιλό εξαιρετικά πεντανόστιμα παϊδάκια, τζατζίκι λίγο καυτερό, πατάτες τηγανιτές πολύ ωραίες, 2 λουκάνικα ωραία και 1 μερίδα μπιφτέκια που δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο. Ήπιαμε και 1 λίτρο ωραίο λευκό χύμα κρασί στην κατάλληλη θερμοκρασία. Ψωμί ζητήσαμε να το ψήσει όπως και έκανε.
Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, κλασσικής ταβέρνας όπως είναι άλλωστε ο Ηλίας.
Οι τιμές καλές δεν ξεφεύγουν αφού για πλήρες φαγητό ταβέρνας μαζί με τα παϊδάκια δώσαμε 15-20 ευρώ.

02 Δεκ 2016

Βρέθηκαμε λόγω βροχής εγκλωβισμένοι στην περιοχή του Θησείου τις προάλλες. Παρκάραμε, ευτυχώς για εμάς, σε στενό χωρίς τον κίνδυνο πλημμύρας. Και αφού κατεβήκαμε ακούσαμε το διπλανό ζευγάρι που πάρκαρε δίπλα μας να λέει πάμε στο Στέκι του Ηλία. Τι είναι αυτό το Στέκι του Ηλία ρε παιδιά ρωτήσαμε και μείς σαν πεινασμένοι και ταλαιπωρημένοι; Ελάτε να πιούμε μπυρίτσα οι 4 μας και θα καταλάβετε! Πέσαμε σε ευγενικό ζευγάρι οι οποίοι μάλιστα απ ότι απεδείχθη διατηρούν και λογαριασμό εδώ! Έτσι λοιπόν μες τη ταραχή μας αποκτήσαμε και νέους φίλους! Ευτυχώς βρήκαμε άμεσα τραπέζι και παραγγείλαμε γρήγορα 4 μερίδες μπιφτέκια ολόφρεσκα και λαχταριστά με ολόφρεσκες πατάτες κομμένες στο χέρι, 2 ονειρικές χωριάτικες με μπόλικο χωριάτικο ψωμί στα κάρβουνα, 2 σαγανάκια γεμάτα και απολαυστικά, 1 χειροποίητη μελιτζανοσαλάτα, 1 κιλό κόκκινο κρασί χύμα και 1 φιάλη εμφιαλωμένο νερό. Χωρίς να το γνωρίζουμε πέσαμε σε νέο αγαπημένο στέκι. Όμοιο δεν θα βρείτε στην ευρύτερη περιοχή. Σας προτείνουμε λοιπόν, όσοι απο εσάς βρεθείτε στη περιοχή και θέλετε καλό, ποιοτικό ψητό κρέας στα κάρβουνα, απευθυνθείτε εδώ. Θα φύγετε απόλυτα ευχαριστημένοι!!! Εμείς τουλάχιστον φύγαμε αποζημιωμένοι για την όποια ταλαιπωρία, και με το παραπάνω!! Θεωρώ πως με λιγότερο απο 20 ευρώ ανά άτομο, είστε υπερκαλυμμένοι σε αυτό το εστιατόριο.