Παραδοσιακή ταβέρνα γνωστή για τα παϊδάκια της και τα μαγειρευτά. Σάββατο, Κυριακή & μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

Το στέκι του Ηλία το είχα βάλει στο μάτι από πολύ καιρό, αλλά πάντα κάτι τύχαινε και αναβάλλαμε την επίσκεψη.

Κυριακή μεσημέρι, από τις τελευταίες (μάλλον) ημέρες που ο καιρός ακόμη επιτρέπει χαλαρές βόλτες στο κέντρο, ακόμη και καφέ-φαγητό έξω (ευλογημένη Αττική που μέσα Νοέμβρη καθόμαστε έξω φορώντας μία ζακετούλα) εκμεταλλευτήκαμε τον ελεύθερο χρόνο μας και κάναμε τους τουρίστες στα Αναφιώτικα και στο Μοναστηράκι.
Όπως ήταν φυσικό, κατά τις δύο το μεσημέρι το στομάχι άρχισε να δίνει σήματα πείνας, έπεσαν διάφορες προτάσεις για να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι, τελικά επικράτησε η δική μου για το Στέκι του Ηλία.

Ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο άδειο τραπέζι για 4 άτομα πάνω στον πεζόδρομο.
Ο εσωτερικός χώρος είναι σκοτεινός & με έντονη τη μυρωδιά της ψησταριάς- σε αντίθεση με τον εξωτερικό που έχει τραπέζια απλωμένα στον πεζόδρομο κάτω από τα δέντρα και τον Αττικό ουρανό.
Τα τραπέζια μεταλλικά παλιάς κοπής στρώνονται με λαδόκολα, σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους ώστε να ακούς τις συζητήσεις των διπλανών σου και τούμπαλιν, οι γατούλες στη γύρα περιμένουν τη φιλανθρωπία μας...
Με το που καθίσαμε, μας έστρωσαν το τραπέζι, έφεραν μουκάλι με νερό βρύσης και μας άφησαν το ψωμάκι με τα σερβίτσια μας.
Παραγγείλαμε λευκό κρασί -το οποίο και επιστρέψαμε -ομόφωνα και οι 4 της παρέας- ως πολύ κακό (3/4 στη γεύση-κόστισε μία ντοματούλα) και καταλήξαμε σε μπύρα (play safe).

Μελετώντας τον κατάλογο διαπιστώσαμε ότι ουσιαστικά διαθέτει ψητά της ώρας και ουχί μαγειρευτά, έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε μία μεγάλη ποικιλία κρεάτων με διάφορα ορεκτικά.
Μας ανακοινώθηκε όμως ότι η ποικιλία δεν είναι διαθέσιμη, οπότε αποφασίσαμε να "τσιμπήσουμε" 1 κιλό παϊδάκια, 2 πατάτες τηγανητές, 2 τζατζίκια, μία χόρτα και μία κολοκυθάκια νερόβραστα (φανταστείτε τι παραγγέλνουμε όταν αποφασίσουμε να φάμε!!!! ).
Ενώ τα ορεκτικά έφθασαν άμεσα, τα παϊδάκια καθυστερούσαν με αποτέλεσμα να κοντεύουμε να χορτάσουμε (που λέει ο λόγος) με τα πρώτα...
Να σημειώσω ότι τα χόρτα και τα κολοκυθάκια ήταν εξαιρετικά, βρασμένα τόσο ώστε να κρατάνε και σερβιρισμένα χωρίς τσιγκουνιές στο λαδάκι και στο λεμόνι, οι πατατες τηγανητές κομμένες στο χέρι και το τζατζίκι πλούσιο και μέτριο σε ένταση.
Επιτέλους έφτασαν τα παϊδάκια και μας αποζημίωσαν για τη σχετικά μεγάλη αναμονή.
Σωστό ψήσιμο, ζουμερά, πασπαλισμένα με μπόλικη φρέσκια ρίγανη, τα αφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού...
4-5 μπύρες συνόδευσαν το "τσιμπολόγημά μας"

Λογαριασμός στα 66,00, άρα 33,00/ζευγάρι αξιοπρεπές κόστος για το συγκεκριμένο γεύμα.

07 Ιούλ 2016

Αρχικά, να πούμε ότι υπάρχουν δύο μαγαζιά με το ίδιο όνομα, το ένα λίγα μέτρα πιο κάτω από το άλλο. Το πρώτο (όχι αυτό που σχολιάζουμε εδώ) βρίσκεται κοντά στο παρκάκι πίσω από τη στάση του ηλεκτρικού "Θησείο" και τα τραπέζια απλώνονται σε μία αυλή δίπλα στην εκκλησία. Το δεύτερο, βρίσκεται λίγο παρακάτω με τραπέζια επί του πεζόδρομου της οδού Θεσσαλονίκης (υπάρχει και συμπαθητικός εσωτερικός χώρος, χωρίς τραπέζια όμως τώρα το καλοκαίρι).

Γενικά, εμένα αυτό το μαγαζί μου αρέσει πολύ.

Τα τραπεζάκια απλά ξύλινα με λαδόκολλα για τραπεζομάντηλο. Ίσως λίγο μικρά αν θέλετε να πάρετε πολλά πιάτα, αλλά εκτιμώ το γεγονός ότι έχουν σε γενικές γραμμές αποστάσεις μεταξύ τους.

Το μενού είναι αυτό μίας κλασσικής ταβέρνας: ψητό κρέας, πατάτες, σαλάτες και γαλακτο-συνοδευτικά. Το κρέας ψήνεται σε κάρβουνα (ορατά στο εσωτερικό) και όσες φορές έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον είναι καλοψημένο και με σωστά τα αλατοπίπερά του. Οι πατάτες ωραία τηγανισμένες και οι σαλάτες απλές με καλό λάδι.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και οι τιμές λογικότατες.

Τι άλλο να θέλει δηλαδή κανείς από μία ταβέρνα;

(Να πω ότι πριν χρόνια είχα επισκεφθεί το αδελφό κατάστημα και μου είχε φανεί μάλλον αδιάφορο. Αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε και κατάλογος και σου έλεγαν το μενού προφορικά - πράγμα που απεχθάνομαι. Επομένως, σίγουρα έχουν γίνει αλλαγές προς το καλύτερο. )

29 Δεκ 2016

Στον Ηλία πας για τα παϊδάκια και τα συνοδεύεις με παϊδάκια. Αντε και καμία σαλάτα χωριάτικη στη μέση, πατάτες τηγανιτές πλέον στο χέρι, κολοκυθάκια χωρίς πολύ λάδι και μπύρες ή κρασί.
Ο χώρος κλασσικής ταβέρνας με ωραία θέα στο Θησείο ο εξωτερικός στον πεζόδρομο, τραπεζάκια μεταλλικά και λαδόκολλα από πάνω. Όσα χρόνια και να περάσουν τα παϊδάκια του παραμένουν το ίδιο ζουμερά και γευστικά.
Επίσης έχω δοκιμάσει το μπιφτέκι που είναι πολύ καλό, ζουμερές μπριζόλες και καλό λουκάνικο. Ο ψήστης είναι εξαιρετικός.
Την τελευταία φορά που πήγαμε παρέα 4 ατόμων πήραμε 1.5 κιλό εξαιρετικά πεντανόστιμα παϊδάκια, τζατζίκι λίγο καυτερό, πατάτες τηγανιτές πολύ ωραίες, 2 λουκάνικα ωραία και 1 μερίδα μπιφτέκια που δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο. Ήπιαμε και 1 λίτρο ωραίο λευκό χύμα κρασί στην κατάλληλη θερμοκρασία. Ψωμί ζητήσαμε να το ψήσει όπως και έκανε.
Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, κλασσικής ταβέρνας όπως είναι άλλωστε ο Ηλίας.
Οι τιμές καλές δεν ξεφεύγουν αφού για πλήρες φαγητό ταβέρνας μαζί με τα παϊδάκια δώσαμε 15-20 ευρώ.

02 Δεκ 2016

Βρέθηκαμε λόγω βροχής εγκλωβισμένοι στην περιοχή του Θησείου τις προάλλες. Παρκάραμε, ευτυχώς για εμάς, σε στενό χωρίς τον κίνδυνο πλημμύρας. Και αφού κατεβήκαμε ακούσαμε το διπλανό ζευγάρι που πάρκαρε δίπλα μας να λέει πάμε στο Στέκι του Ηλία. Τι είναι αυτό το Στέκι του Ηλία ρε παιδιά ρωτήσαμε και μείς σαν πεινασμένοι και ταλαιπωρημένοι; Ελάτε να πιούμε μπυρίτσα οι 4 μας και θα καταλάβετε! Πέσαμε σε ευγενικό ζευγάρι οι οποίοι μάλιστα απ ότι απεδείχθη διατηρούν και λογαριασμό εδώ! Έτσι λοιπόν μες τη ταραχή μας αποκτήσαμε και νέους φίλους! Ευτυχώς βρήκαμε άμεσα τραπέζι και παραγγείλαμε γρήγορα 4 μερίδες μπιφτέκια ολόφρεσκα και λαχταριστά με ολόφρεσκες πατάτες κομμένες στο χέρι, 2 ονειρικές χωριάτικες με μπόλικο χωριάτικο ψωμί στα κάρβουνα, 2 σαγανάκια γεμάτα και απολαυστικά, 1 χειροποίητη μελιτζανοσαλάτα, 1 κιλό κόκκινο κρασί χύμα και 1 φιάλη εμφιαλωμένο νερό. Χωρίς να το γνωρίζουμε πέσαμε σε νέο αγαπημένο στέκι. Όμοιο δεν θα βρείτε στην ευρύτερη περιοχή. Σας προτείνουμε λοιπόν, όσοι απο εσάς βρεθείτε στη περιοχή και θέλετε καλό, ποιοτικό ψητό κρέας στα κάρβουνα, απευθυνθείτε εδώ. Θα φύγετε απόλυτα ευχαριστημένοι!!! Εμείς τουλάχιστον φύγαμε αποζημιωμένοι για την όποια ταλαιπωρία, και με το παραπάνω!! Θεωρώ πως με λιγότερο απο 20 ευρώ ανά άτομο, είστε υπερκαλυμμένοι σε αυτό το εστιατόριο.

27 Ιούλ 2016

Μόλις γύρισα απ'το εν λόγω ταβερνάκι περνώντας ένα όμορφο βράδυ σε ένα πολύ ήσυχο μέρος... Βρίσκεται σε πεζόδρομο ακριβώς δίπλα απ'τις γραμμές του τρένου και προσφέρεται για καλοκαιρινές νύχτες...

Να περάσω στην ουσία τώρα που είναι κατά βάση το φαγητό, κάνοντάς σας μια διευκρίνηση. Η παρέα μου δεν τρώει φυσιολογικά... τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο, όπου κι αν πάμε...

Ξεκινώ λοιπόν με την παραγγελία μας...
1)4 μερίδες πατάτες-συμπαθητικές
2)2 μερίδες λουκάνικο-δεν μου άρεσε καθόλου
3)2 μερίδες μπιφτέκι-εξαιρετικό
4)3 τζατζίκια-αδιάφορο
5)2 χωριάτικες-η σαλάτα είχε κάτι που μου αρέσει πολύ, ήταν ζεστή η ντομάτα
6)1 μερίδα πανσέτες-εξαιρετικές
7)2,5 κιλά παιδάκια*(δεν θυμάμαι πως βάζουμε διαλυτικά... φυσικά και δεν φάγαμε παιδάκια)-πολύ νόστιμα
Μπορεί να έχω ξεχάσει κ κάτι...
14 μπύρες,2 coca, μισό κιλό κρασί λευκό (απαράδεκτο).
Να αναφέρω ότι όλες οι μερίδες σαν ποσότητα ήταν τίμιες.
Κέρασμα ήρθε καρπουζάκι..

Ο λογαριασμός 261€ για 9 άτομα-29€ το άτομο δηλαδή πράγμα το οποίο δεν το θεωρώ vfm. Πληρώσαμε τουλάχιστον κανονικά νομίζω γι'αυτά που φάγαμε, ίσως και λίγο παραπάνω απ'το κανονικό.
Γενικά πάντως μια τίμια πρόταση για μπυρίτσα το καλοκαίρι, τον χειμώνα θεωρώ ότι δεν έχει να σου προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

10 Δεκ 2015

Και τι άλλο να κάνει κανείς το Σάββατο το βράδυ από το να συνευρεθεί με καλούς φίλους και να φάει στο στέκι του Ηλία; Εύκολη πρόσβαση με το μετρό (στάση Κεραμεικός) και ποδαράτα μέχρι τις ράγες του τρένου, όπου βρίσκεται η συμπαθέστατη ταβερνούλα του Ηλία.

Το μαγαζί είναι ισόγειο, παλιό αλλά προσεγμένο με ωραίο περιβάλλον, μην ξεχνάμε ότι έχουμε έρθει σε ταβέρνα. Στα πλαίσια αυτής της επιλογής είναι πολύ αξιοπρεπές.

Στο σέρβις είναι μάλλον ο κυρ Ηλίας (;) και ο γιος του (;), δεν πολυκατάλαβα, πάντως είναι γρήγοροι και εξυπηρετικοί. Ένεκα που ένας εκ των συνδαιτημόνων (και φρέσκος πατήρ) ήταν γνωστός του μαγαζιού, είχαμε και το κάτι παραπάνω στην προσοχή.

Στο ψητό τώρα! Κανονικές οι μερίδες, φτηνός κατάλογος, ωραία μεζεδάκια δηλαδή: καλό σαγανάκι, ολόφρεσκη χωριάτικη και η ντομάτα άριστη για Δεκέμβρη μήνα, καλό λουκάνικο (λίγο παραπάνω αλμυρό), πολύ ωραία ζυμωμένα και άριστα ψημένα μπιφτέκια (η παραγγελία επαναλήφθηκε εις διπλούν), αναπάντεχα καλή φάβα, σωστά βρασμένα χόρτα, καλή και η τυροκαυτερή (δεν παίρνω όρκο - μπορεί και να ήταν μια καλή του εμπορίου). Η φέτα και οι πατάτες καλά, όχι όμως αξιομνημόνευτα.

Και φτάνουμε στο ενδιαφέρον σημείο της βραδιάς: ΠΑΪΔΑΚΙΑ! 3 κιλά παϊδάκια ήταν αρκετά για να πάρουμε μία γεύση του τι εστί καλό και σωστά ψημένο παϊδάκι. Εύγε στον ψήστη, πολύ ωραία στη γεύση, λεπτά ως οφείλουν να είναι τα σωστά παϊδάκια, απλά τέλεια!

Από τιμές, το μαγαζί είναι φτηνό (εντάξει τα παϊδάκια αποτιμώνται προς 30€ το κιλό, αλλά αυτή είναι γενικότερα η τιμή που παίζει γι' αυτό το έδεσμα), και μαζί με τις - πολλές είναι η αλήθεια - μπύρες, coca και μυρωδάτο κρασάκι μοσχοφίλερο, πληρώσαμε περί τα 20€ το άτομο. Καθόλου άσχημα για ποιοτικό φαγάκι σε ένα απλό, προσιτό περιβάλλον.

Τελευταία σχόλια: στο τέλος, προσγειώθηκαν πιατέλες με χαλβά σιμιγδαλένιο (πετυχημένο) και μηλαράκια. Η απόδειξη έφτασε στο τραπέζι χωρίς να ζητηθεί, πράγμα που χρεώνεται στα συν του μαγαζιού.

Συμπέρασμα: για ένα χαλαρό φαγητό με έμφαση στο παϊδάκι και στα ψητά, προτείνεται σαν μία καλή λύση, δεδομένου ότι βρίσκεται σε κεντρικό σημείο και εύκολα προσβάσιμο με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Τίμιο φαγητό, καλή εξυπηρέτηση, καθαρό περιβάλλον, σωστές τιμές χαρακτηρίζουν το Στέκι του Ηλία.

Θεσσαλονίκης 7, Θησείο

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη