ΠΕΠΠΑΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πλατεία Σταμάτας, Σταμάτα [Χάρτης]

Κρέας στη σούβλα και τα κάρβουνα. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
2017

Κυριακή μεσημέρι και μία παρέα 6 ενηλίκων και 4 μωρών δίνουμε ραντεβού στην Πλατεία της Σταμάτας. Λόγω του όλοι είχαμε μικρά παιδάκια, είχα φροντίσει από την προηγούμενη μέρα και να κλείσω τραπέζι και να τονίσω ότι ήταν σημαντικό να δεσμεύσουμε και τα 2 παιδικά καθισματάκια, δεδομένου ότι θα πηγαίναμε και νωρίς για φαγητό.
Η τοποθεσία διευκολύνει και για τον εντοπισμό της ταβέρνας και για πάρκινγκ. Άνετος χώρος, καθαρός και ζεστός.
Δυστυχώς, με το που μπήκαμε στο χώρο, μας ενημέρωσαν ότι δεν θυμήθηκαν και δεν κατέγραψαν την παράκλησή μας για τα παιδικά καθισματάκια, και το ένα μόλις το είχαν δώσει. Δεν το θεώρησα καθόλου επαγγελματικό, όμως λόγω του ότι ήμασταν μεγάλη παρέα, δεν φύγαμε και απλά το ένα παιδάκι ήταν στην αγκαλιά μου (καταλαβαίνετε πόσο άνετα φάγαμε).
Στη συνέχεια παραγγείλαμε αρκετά πιάτα με τις 4 μερίδες μπιφτέκι να παρακαλούμε να έρθουν πρώτα καθώς ήταν για τα μικρά της παρέας. Πραγματικά όλα ήρθαν αμεσότατα, πρώτα των παιδιών και μετά το ορεκτικά. Εξυπηρέτηση ταχύτατη, με μία μικρή αστοχία όταν άρχισε να μαζεύεται πολύ κόσμος στο μαγαζί σχετικά με τα επιπλέον ποτά μας.
Τα κρεατικά τους πολύ καλά και γευστικά και ποιοτικά. Ιδίως ο κιμάς φαινόταν ολόφρεσκος, συνοδείας αληθινής τηγανιτής πατάτας.
Πήραμε τα εξής, πλέον από τις 4 αυτές μερίδες μπιφτέκι:

- 1 μερίδα χόρτα, 1 σαλάτα λάχανο εποχής και μία άλλη με μαρούλι - λιαστή ντομάτα - ντοματίνια & μανούρι. Φρέσκα λαχανικά, μεγάλες μερίδες και ωραία αναλογία υλικών.
- 2 μερίδες καταΐφι με 4 τυριά και συνοδείας μαρμελάδας ντομάτας. Πραγματικά πολύ νόστιμο ορεκτικό, με καθόλου τη γεύση τηγανιτού.
- 1 σαγανάκι, κάπως σκληρό και ελάχιστα καμμένο. Ίσως το πιο ατυχές ορεκτικό.
- 2 μερίδες τζατζίκι, που είχε όσο έπρεπε σκόρδο και φαινόταν ότι ήταν όντως φρέσκο.
- 3 μερίδες φρέσκιες πατάτες, κομμένες στο χέρι, με χρώμα χρυσαφένο και πολύ-πολύ λεπτά κομμένες.
- 1 πεϊνιρλί με τυρί και αυγό (για τα μικρά κυρίως). Από ότι κατάλαβα, το πεϊνιρλί με διάφορα υλικά επάνω, πρέπει να είναι από τα δημοφιλή πιάτα τους καθώς είδα σχεδόν όλα τα τραπέζια να το παραγγέλνουν.
- 2 μερίδες κοκκορέτσι, αρκετά μεγάλη ποσότητα, πολύ καλά ψημένο με μείον το ότι κάποια κομμάτια είχαν αρκετό λίπος στο 2ο στρώμα εσωτερικά.
- 1 μερίδα μελιτζάνα φούρνου με κόκκιμη σάλτσα και ντομάτα. Συμπαθητικό και νόστιμο πιάτο, χωρίς να είναι και κάτι το ιδιαίτερο.
- 1 πίτα με πράσο και τυρί. Ήρθαν 2 μεγάλα τεμάχια, νόστιμα και ευτυχώς στεγνά από λάδι τα φύλλα εξωτερικά.
- 1 μερίδα τηγανιτά κολοκυθάκια, πολύ λεπτά κομμένα, με λεπτή κρούστα κουρκούτι. Μεγάλη πολύ μερίδα, με καθόλου λαδίλα.
- 1 μερίδα ψαρονέφρι, που ήταν πεντανόστιμο και πολύ καλά ψημένο. Ολόφρεσκο κρέας που και αυτό συνοδευόταν από τις πολύ λεπτά κομμένες τηγανιτές πατάτες.
- 2 μερίδες αρνάκι γάστρας με πατάτες. Μεγάλη μερίδα, το κρέας πραγματικά έλιωνε και οι πατάτες, χοντρές κομμένες, νοστιμότατες, δεν είχαν καθόλου τη γεύση λαδίλας.

Για όλα αυτά, μαζί με τις 4 μερίδες μπιφτέκια συν 2 λίτρα κρασί χύμα, 1 ούζο και 2 ποτήρια τσίπουρο, πληρώσαμε 176 Ευρώ. Να σημειωθεί ότι μας ρώτησαν για το αν θα θέλαμε νερό στην αρχή εμφιαλωμένο, που και πήραμε 3 μπουκάλια, αλλά όχι για το ψωμί που μας έφεραν.
Στο τέλος δεν είχε κάποιο κέρασμα, αλλά δεν είχαν και άλλα γλυκά διότι στην ερώτησή μας τι γλυκά έχουν για να παραγγείλουμε, μας είπαν ότι τους είχαν τελειώσει, απάντηση που δεν περιμέναμε να είμαι ειλικρινής.
Όταν ήρθε και η ώρα της πληρωμής, θέλαμε να πληρώσουμε και τα 3 ζευγάρια με χρεωστική κάρτα, όμως ο υπεύθυνος μας έφερε αντιρρήσεις και χωρίς να μας ζητήσει κάποια συγνώμη για το αρχικό λάθος με τα παιδικά καθισματάκια, επέμενε να γίνει η πληρωμή με τη μία κάρτα και να τα βρούμε μεταξύ μας οι υπόλοιποι. Στο τέλος δέχτηκε, αλλά αφήνοντας να εννοηθεί ότι μας έκανε χάρη.

Συμπέρασμα; Νόστιμα πιάτα, καθαρά και ποιοτικά κρέατα, άμεσο σέρβις, λίγο πιο τσιμπημένες ωστόσο οι τιμές για την εποχή μας και για την περιοχή. Η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη θέλει λίγο βελτίωση ώστε να είναι πιο ευέλικτος στους νέους τρόπους πληρωμής.