Κλασική ψησταριά. Και μεσημέρια, εκτός Δευτέρας.

04 Μάρ 2019

Τι Τσικνοπέμπτη τι Τσικνοκυριακή!! Ετσι και εμείς είπαμε να το τσικνίσουμε σε χασαποταβέρνα κόντρα στο ρεύμα!

Χώρος (2/4):

Εντάξει το έχουμε ζήσει όλοι αρκετές φορές στην ζωή μας. Είναι πλέον κεφάλαιο στις σχολές interior decoration του εξωτερικού Greek Χασαποταβέρνα decor style. Σε απλά Ελληνικά, αίθουσα τεράστιων διαστάσεων, οχλαγωγία, ταγάρια ή χαζοαφίσες στον τοίχο (π. χ του ΕΟΤ για κάποιον τόπο) κτλ. Καπως ετσι ειναι και εδώ με την διαφορά οτι ειχε τζάκι, δεν είχε πολύ κιτς στους τοίχους κτλ και ότι ήταν καθαρό.

Γεύση (3/4):

Γνωστό το μενού ισως ενα κλικ πιο πλούσιο απο αλλα ανταγωνιστικά μαγαζιά. Πήραμε:

Σπανακόπιτα (8/10)

Στριφτάρι με φέτα (7.5/10)

2 πατάτες τηγανιτές (7/10)

2 μερίδες τζατζίκι (7/10)

1 χωριάτικη σαλάτα (7/10)

1 σαλάτα Αμυγδαλέζα (5.5/10)

1 κοκορέτσι (7/10)

1 κοντοσούβλι χοιρινό (6/10)

1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7/10)

1 αρνάκι γάστρα με πατάτες (6.5/10)

1.5 κιλό παϊδάκια (7/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, ταχύτητα φωτός χωρίς υπερβολή, στην εξυπηρέτηση και στο φαγητό. Ο σερβιτόρος πήρε με pos την παραγγελία μας και σχεδόν πρίν προλάβει να φύγει άρχισαν τα πιατα να έρχονται.

Value for money ( 3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά, ψωμί ψημένο, 1.5 κιλό κρασί και 1 εμφιαλωμένο νερό καθώς και ποικιλία γλυκών, 6 άτομα συνολικά μαζί με τα παιδιά, πληρώσαμε 130 ευρω περίπου.

Για ποσότητα και ποιότητα είμαστε πολύ ικανοποιημένοι απο τον λογαριασμό (με αναλυτική αποδειξη).

Συμπέρασμα:

Λάτρεις της κατηγορίας αυτής σπεύσατε να την επισκεφθείτε!!!

28 Ιαν 2019

Στης ερημιάς το μονοπάτι βρέθηκα για να τσιμπήσω κάτι ή χωριό μου χωριουδάκι μου, θα μπορούσαν να είναι εναλλακτικοί τίτλοι για μια ταβέρνα στη Μεγ. Αλεξάνδρου στη Σταμάτα. Πέσαμε μάλλον και στην περίπτωση με τις βροχές και τα έργα στους τοπικούς δρόμους, αλλά ακόμη και internet να μην έχεις, το καλό είναι ότι υπάρχει ταμπέλα που σου δείχνει τη σωστή κατεύθυνση για την Αμυγδαλέζα!

Ακριβώς απέναντι από την είσοδο έχει θέσεις για πάρκινγκ (καλά, χωράφι, μη φανταστείς), ενώ το πρώτο πράγμα που αξίζει να προσέξεις είναι ένα μεγάλο κλουβί με πουλάκια που σου τιτιβίζουν το καλώς ήρθες. Ο χώρος σπάει σε τρία μέρη: Αρχικά συναντάς μια μικρή αίθουσα για καπνίζοντες που διαθέτει ωραίο τζάκι, περνάς από ένα διάδρομο που βρίσκεται το ταμείο και στα αριστερά σου εδρεύει η κουζίνα και μετά καταλήγεις σε μια μεγαλύτερη αίθουσα δύο επιπέδων όπου, κοίτα να δεις, άλλο ένα τζάκι, κυκλικό αυτή τη φορά και τοποθετημένο στο κέντρο του δωματίου! Τέλος, υπάρχει και κήπος που έδειχνε ελκυστικός αλλά χειμώνας γαρ, ακόμη δεν πήραμε γεύση.

Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο και είναι πεντακάθαρες. Γενικά το μαγαζί είναι family friendly, καθώς διαθέτει μεγάλα τραπέζια, παιδικά καθισματάκια, αλλαξιέρα στις τουαλέτες και πελατεία που κάνει ευχάριστη φασαρία.

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και φυσικά υπάρχουν πίτες και πιάτα ημέρας. Εμείς προτιμήσαμε:

• Σαλάτα αμυγδαλέζα: Αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καρότο, μαυρομάτικα, λευκή σως και δεν ξέρω αν ξεχνάω και κάτι… Άψογη, μπόλικη και πρωτότυπη.
• Σπανακοτυρόπιτα: Λουκούμι! Το φύλλο είναι χειροποίητο.
• Πατάτες τηγανητές με λιωμένη γραβιέρα Νάξου. Κάτι δεν πήγαινε καλά εδώ, όπως και στις συνοδευτικές τηγανητές πατάτες στο ένα από τα δύο κυρίως που πήραμε. Δεν σερβιρίστηκαν ζεστές, ούτε ήταν φρεσκοκομμένες. Κρίμα να χαλάει η εικόνα από το πιο απλό συνοδευτικό.
• Κατσικάκι στη γάστρα με πατάτες φούρνου. Απλά πεντανόστιμο.
• Μπιφτέκι γεμιστό με τυρί και ντομάτα. Είχε αρπάξει λίγο γύρω γύρω, αφού η μικρή μου παραπονέθηκε ότι δε θέλει κουκούτσια χαχαχαχα. Αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί και επιπλέον το εσωτερικό διατηρήθηκε ζεστό για αρκετή ώρα και έτσι το απολάμβανες χωρίς βιασύνη.

Ψωμάκι φρέσκο δεν είχε αλλά μας ήρθε το next best thing, δηλαδή ωραιότατα ψημένο με λαδάκι και ρίγανη. Δώσαμε συνολικά 42 €, ενώ μας κέρασαν στο τέλος ραβανί με γιαούρτι και μέλι. Το service ταχύτατο και με χαμόγελο.

Συμπερασματικά, η Αμυγδαλέζα αποτελεί μια έντιμη πρόταση για μαγειρευτά και ψητά της ώρας, με δίκαιες τιμές και πλούσιο κατάλογο τον οποίο σκοπεύουμε να εξερευνήσουμε περεταίρω…

20 Ιουν 2017

Αν ο ιδιοκτήτης της ΑΜΥΓΔΑΛΕΖΑΣ διαβάσει αυτή την κριτική, το πιθανότερο είναι να με τοποθετήσει στην black list της επιχείρησης του. Ζητώ ταπεινά συγνώμη φίλτατε ιδιοκτήτη, το ξέρω ότι είμαι μάλλον ‘’χρονικά ασυνεπής’’ ως προς την κατάθεση του συγγραφικού πονήματος που ακολουθεί.

Δεν είναι ούτε μια, ούτε δύο, αλλά τρεις οι επισκέψεις μας στην ΑΜΥΓΔΑΛΕΖΑ σε διάστημα λιγότερο του τελευταίου έτους. Ας όψεται λοιπόν η πρόσφατη κριτική του piperman, γεγονός που με ανάγκασε να στρωθώ και να καταγράψω τις δικές μου εμπειρίες.

Στην ΑΜΥΓΔΑΛΕΖΑ αναζητήσαμε τον καταληκτικό προορισμό μιας ‘’αυτοκινητάδας’’ ΣΚ, με βόλτες εντός Αττικής, χρονικά σχετιζόμενες με τις αλλαγές των εποχών. Πήγαμε στην αλλαγή του φθινοπώρου και του χειμώνα, με πιο πρόσφατη πριν δύο μήνες μια όμορφη ανοιξιάτικη μέρα.

Η περιοχή είναι προσεγγίσιμη από διάφορες κατευθύνσεις. Από Άγιο Στέφανο, από Άνοιξη, από Δροσιά-Σταμάτα, από Νέα Μάκρη-Πεντέλη-Διόνυσο και βεβαίως αντίστροφα από την λίμνη του Μαραθώνα. Αν τα πάτε καλά με τον προσανατολισμό εμπιστευθείτε τον ‘’κοντορεβυθούλη’’ ή τον κ. Γούγλη όπως λέει η φίλη Ucook, εγώ προτίμησα να αφεθώ στις ικανότητες του GPS και μάλλον έπραξα σωστά διότι η περιοχή μου είναι παντελώς άγνωστη.

Το concept κινείται μεταξύ της ψησταριάς, της κρεατοταβέρνας ή του εξοχικού κέντρου. Όπως και να το πείτε μέσα θα πέσετε. Ατάκτως παρκαρισμένα πριν και μετά το εστιατόριο, θα συναντήσετε όλα τα τελευταία μοντέλα SUV (πάντα μαύρα έτσι για να μην ξεχνιόμαστε), των γνωστών ‘’premium’’ Γερμανών κατασκευαστών. Μου ήρθε αυτόματα ένα μειδίαμα, βλέποντας αυτό το μοναδικό (υπερ)θέαμα και θυμούμενος την σχετική εύστοχη αναφορά του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ. Ευτυχώς παρκαδόρο δεν αντικρίσαμε!!

Το μειδίαμα συνεχίσθηκε και στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος είναι λιτός, old fashioned, ένας πραγματικός αχταρμάς, ότι να ‘ναι, όπως να ’ναι και όπου να ’ναι. Δεν θα συνεχίσω, διαβάστε την περιγραφή του Γιάννη, τα αναλύει πολύ γλαφυρά. Στα θετικά θα καταγράψω ότι μου άρεσε ο προαύλιος χώρος με το συντριβανάκι (πριν την κύρια είσοδο) και ο πίσω κήπος ο οποίος είναι συμπαθητικός.

Η εξυπηρέτηση, τουλάχιστον στις off rush hours που επισκεφθήκαμε εμείς, ήταν φιλική, πελατοκεντρική, ευγενική, ενίοτε με δόση χιούμορ και σε λογικούς χρόνους, γεγονός που εκτιμήθηκε δεόντως. Για τις ώρες αιχμής τα ΣΚ σίγουρα η κατάσταση πρέπει να είναι κάπως διαφορετική, αλλά ‘’εν οίδα ότι ουδέν οίδα’’.

Θα καταγράψω συνολικά τα πιάτα τα οποία δοκιμάσαμε και στις τρεις επισκέψεις μας:

-Συμπαθητικό λαδοριγανάτο ψωμάκι.

-Αρκετά καλές τηγανιτές πατάτες.

-Σαλάτα λάχανο, καρότο, φρεσκότατη και γενναιόδωρη.

-Σαλάτα χόρτα βραστά, κινούμενα στον τυπικό μέσο όρο.

-Από πίτες ημέρας, στην πρώτη επίσκεψη μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κρεατόπιτα και την δεύτερη φορά ένα καλό τυροπιτάρι.

-Αρκετά καλή τυροκαυτερή.

Πάμε τώρα στα κρεατικά στα οποία πρέπει να σταθώ λίγο παραπάνω και πιο αναλυτικά.

-Μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος, την οποία τιμήσαμε στις δύο από τις τρεις επισκέψεις μας. Στο μοσχάρι όπως φαίνεται και από το avatar που κοσμεί το προφίλ μου έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία. Στην περίπτωση μας ως μια απλή ταβερνίσια μοσχαρίσια μπριζόλα, ήταν από τις πιο αξιόλογες (του είδους) που έχω δοκιμάσει. Μέγεθος μέτριο, πολύ ζουμερή, γευστική, προσεκτικά αρτυμένη και σερβιρισμένη κοντά στο medium well. Ιδιαίτερα θετική εντύπωση προκάλεσε το εξωτερικό ‘’ροζαλί’’ χρώμα του κρέατος, το οποίο και υποδηλώνει ότι όντως πρόκειται για μοσχαράκι γάλακτος και όχι για (mega)βούβαλο από τα λιβάδια της Βόρειας Ντακότας.

-Αρνίσια παϊδάκια. Πέρασαν με επιτυχία το test της σάρωσης με την κλασσική κίνηση ''φυσαρμόνικας''. Σωστά ψημένα, ζουμερά, τρυφερά και εύγεστα.

-Παϊδάκια προβατίνας. Ακροβατούσαν επικίνδυνα ανάμεσα στην μετριότητα και το epic fail, λόγω της υπερβολικής σκληρότητας και του άστοχου ψησίματος. Ο ιδιοκτήτης μας έδωσε δίκιο, πλην όμως γνωρίζοντας εκ των προτέρων το θέμα της σκληρότητας, έπρεπε να μας αποτρέψει από το να τα παραγγείλουμε. Συγχωρείται λόγω ειλικρίνειας και επιτυχίας των κρεάτων που ακολουθούν.

-Κατσικάκι γάστρας με κυδωνάτες πατάτες. ΛΟΥΚΟΥΜΙ, ίσως εφάμιλλο ενός σπιτικού.

-Γουρουνοπούλα. ΛΟΥΚΟΥΜΙ εις το τετράγωνο, χωρίς υπερβολή μια ηδονή για τον ουρανίσκο.

-Συμπαθητικό κρασί, χωρίς όμως τίποτε το αξιομνημόνευτο.

Κέρασμα στο τέλος από αξιόλογο έως αυτοκρατορικό (τουλάχιστον στην πρώτη επίσκεψη). Πιατέλα με πορτοκαλόπιτα, χαλβά και καρυδόπιτα, από 2 μπαμπάτσικα κομμάτια το άτομο και κάποια φορά αν θυμάμαι καλά πιατέλα με φρούτο.

Check please
Οι λογαριασμοί δύο ατόμων για ένα αρκετά πλούσιο γεύμα κυμάνθηκαν από 37 έως 43€. Δεκτή και η πιστωτική κάρτα.

Κατέληξα ότι:

Στην ΑΜΥΓΛΑΛΕΖΑ θα πας εφόσον:

Σου αρέσουν οι βόλτες με το αυτοκίνητο και η εξοχή.

Στο τελευταίο σου check up, πήρες το ‘’πράσινο φως’’ από τον παθολόγο, τον καρδιολόγο και τον μικροβιολόγο.

Δεν είσαι ανορεκτικός, μίζερος και μονίμως σε δίαιτα.

Δεν δηλώνεις λάτρης της μοριακής ή της δημιουργικής κουζίνας και της lounge ή industrial τεχνοτροπίας διακόσμησης. Οι παραπάνω ‘’οπαδοί’’ μάλλον θα φύγουν τρέχοντας.

Last but not least, για τους φίλους του κρέατος, εφόσον μπορούν έστω και για λίγο να ζήσουν χωρίς black angus, wagyu, tomahawk, New York strip και όλα τα premium steaks που έχουν κατακλύσει την επικράτεια. Τα τελευταία θα τα αναζητήσετε κάπου αλλού και βεβαίως θα τα πληρώσετε ανάλογα.

Εδώ θα έρθετε για γουρουνοπούλα. Απλά και ξεκάθαρα!!

Μεγάλου Αλεξάνδρου 86, Σταμάτα