Κλασικά κινέζικα πιάτα. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

Αν με ρωτουσαν σε ποιο μαγαζι δεν παιζει να παω ποτε, με το Π πιο μεγαλο απο το Ν του νεου οδηγου, ή το Μ του ελληναρα οδηγου, θα σου ελεγα χωρις δευτερη σκεψη το Cookart. Το θυμαμαι απο τοτε που ημουν γυμνασιο και εβγαινα με τη φιλη μου βολτα στον ΟΠΑΠ παραδιπλα που δουλευε η μαμα της, και φανταζε πανακριβο για το 10ευρω εβδομαδιαιο χαρτζιλικι μου. Τα χρονια περασαν, το χαρτζιλικι μου παχυνε αποτομα, αλλα εγω εκει, βραχος, να μην το υπολογιζω καν σαν προταση εξοδου.

Αν δε μου ερχοταν ουρανοκατεβατη προσκληση για δειπνο εκει μια Τεταρτη βραδυ, κοβω και το χερι μου οτι δεν επροκειτο να αλλαξω γνωμη γι αυτο ποτε. Και να λεγες οτι το δολιο ειναι οντως ακριβο, να εχει μια βαση η επιμονη αρνηση μου, αλλα μιλαμε, καμια σχεση. Ομως, αμα μου κολλησει εμενα κατι σαν τσιχλα στο μυαλο, δεν το ξεριζωνει απο κει ουτε ταινια αποτριχωσης. Επειδη, εντουτοις, τα καλα πρεπει να λεγονται και τα λαθη να αναγνωριζονται, ειπα να γραψω 2 αραδες για ενα μαγαζι που πετυχε την παγκοσμια πρωτη: δεν ειχα κανενα καημο να παω, μου φανηκε ευχαριστο, μα παρολα αυτα συνεχιζω να μην το υπολογιζω σαν πιθανο μελλοντικο προορισμο.

Παρα την γενναια ψυχρα που επιασε αποτομα, η εντελως ανεγκεφαλη φωνη μεσα μου με επεισε να διαλεξω τα τραπεζακια στην πλακοστρωτη πλατεια, με αμεσο αποτελεσμα να κροταλιζουν τα δοντια μου απο το κρυο. Εδω καπου παρενεβη ο ευγενεστατος, σουπερ εγκαρδιος ιδιοκτητης και προτεινε να μου φερει μια πασμινα, αλλα εγω εκει, βραχος αναλγητος, να προτιμω να στρωσω δερμα. Τραπεζια μαυρα μεταλλικα με ασορτι καρεκλες, επενδυμενες με πολυ ανετα κοκκινα μαξιλαρια, συνθετουν εναν πολυ ομοιομορφο εξωτερικο χωρο, ενα ο εσωτερικος ειναι ακομα πιο προσεγμενος, στις ιδιες αποχρωσεις αλλα σε ξυλο. Οι τοιχοι και τα πατωματα σε γλυκες μπεζ, ζεστες αποχρωσεις, ξεκουραστος φωτισμος και ενας υπεροχος πινακας με μια κινεζικη υδατογραφια.

Εχοντας εξοικειωθει σε τεραστιο βαθμο με τη διαρρυθμιση της διασημης υπερκιτς κινεζικης ταβερνας, με τα φαναρια, τους δρακους και το πλαστικο παραπετασμα, σχεδον απογοητευτικα οταν ειδα ενα χωρο τοσο ομορφο, καθαρο και καλοβαλμενο. Προσεγμενα κοκκινα σουπλα και κολονατα ποτηρια συνθετουν το αριστο σκηνικο. Ισως αυτο φταιει που το ειχα στο μυαλο μου ως ακριβο, εχει χωρο κυριλε εστιατοριου με τιμες κινεζοταβερνας.

Επιπλεον, εχει σερβις που δε συναδει με τις τιμες του, για να σε μπερδεψει περισσοτερο. Η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν αψογη, διακριτικη να μην επεμβαινει ακαιρα στην κουβεντα που ειχαμε, εκανε τις προτασεις της, πηρε τα πιατα των πρωτων μολις αδειασαν, γεμισε νερο. Χωρις πολλα πολλα ηταν ευχαριστη, ρωτησε με ενδιαφερον αν δε μου αρεσε το πιατο μου που της επιστραφηκε σχεδον αθικτο, χωρις να προσπαθει να γινει κολλητη μας, ηταν πολυ καλη στη δουλεια της.

Για να σε αποτελειωσει και να ζησεις το απολυτο inception, εχει παρουσιαση και γευση φαγητου που δεν συμβαδιζει με τις τιμες. Εμεις, μετα απο αποφαση του φιλου που με καλεσε και το χει χτισει το μαγαζι απ οτι εμαθα εκ των υστερω, πηραμε:

Τυρενια wonton (6.5) τα οποια ηταν υπεροχα. Τεσσερα κομματια με πλουσια γεμιση και γευση, με τη σαλτσα τους τη γλυκοξινη να τα συνοδευει πιστα. Δεν ειχαν καμια λαδιλα, σα να μην τηγανιστικαν ηταν, και το φυλλο τους ηταν το καλυτερο που εχω φαει ποτε. Και εχω φαει πολλα.

Τηγανιτες φτερουγες με σουσαμι (3.8) Παλι τεσσερα κομματια, ντυμενα σε μια κολλωδη μαυρη σως και σε σουσαμι, εξισου πετυχημενα, με ενα κουρκουτι εξισου αλαδο. Ειναι σαν ολοστρογγυλες μπαλιτσες νοστιμιας, με το κοκκαλακι να λειτουργει σαν χερουλι, μου αρεσαν πολυ.

Τηγανιτο ρυζι με κοτοπουλο (6) Το πιατο που διαλεξε ο φιλος, ητοι ενα λοφακι μακρυκοκκο ρυζι με ολα τα αναμενομενα, αρακαδες, καλαμποκια, καροτα και αυγο, συν καμποσα κομματια κοτοπουλο, ηταν μεν καλομαγειρεμενο και πλουσιο υλικων, αλλα περαν αυτου, τιποτα το συγκλονιστικο. Θα μου πεις, αν θες κατι συγκλονιστικο, δεν παιρνεις ρυζι με κοτοπουλο, αλλα να χαμε να λεγαμε.

Παπια πεκινου με πιτακια και σως δαμασκηνο (12) Αρτιο πιατο με τεραστια ποσοτητα παπιας, μπαστουνια καροτου, αγγουριου και φρεσκου κρεμμυδιου, πιτακια ζεστα και 2 σως. Η παπια ηταν αρκετα λιπωδης και οχι οσο τραγανη θα την ηθελα, χωρις αυτο βεβαια να επηρεαζει την υπεροχη γευση της ευτυχως. Θα ηθελα και τις σαλτσες ενα τσικ πιο εντονες, να δινουν προσωπικοτητα στο αρκετα αγευστο τυλιχτο, αλλα και ετσι τρωγοταν αρκετα ευχαριστα. Χωρις ιδιαιτερες συγκινισεις, ομως ποιοτικο, πολυ ωραιο το παπι και τοσο πολυ που, αν ενωνα τα κομματια, θα αρχιζαν τα κουακ.

Η αποτιμηση της βραδιας ειναι περιεργα θετικη, σε σχεση με τα καταλοιπα που αφησε στο υποσυνειδητο μου. Τι θελω να πω? Ενω δεν βρισκω καποιο ψεγαδι ουσιαστικο και ανυποφορο στην ολη βραδια, αντιθετως θυμαμαι τα παντα αρκετα ικανοποιητικα, δε βρισκω και κανενα λογο μεσα μου να επιστρεψω. Οχι επειδη με χαλασε κατι, καθε αλλο. Απλως δεν με κερδισε και κατι, σε σημειο να θελω να επαναλαβω την εμπειρια. Εννοειται πως δεν θα αποφυγω συναντηση εκει αν προταθει, κινεζικη κουζινα ειναι και μαλιστα σε ομορφο χωρο, οικονομικη και καλοφτιαγμενη. Αυτο απο μονο του αρκει για να ειμαι ευχαριστημενη. Αλλα εχω τετοια κινεζοφαγιαση που εχω ηδη τα στεκια μου, και αυτα δυσκολα αλλαζουν. Καλομαθε η κυρα στα συκα, βλεπετε.

Παραταυτα αν βρεθειτε στην Ερυθραια και κανετε ορεξη για την εθνικιά σας, με το κρασακι σας το χαλαρο σε εναν χωρο κατευναστικο και να μην αδειασει η τσεπη σας, το Cookart ειναι μια αξιοπρεπης, αλλα οχι ξεσηκωτικη επιλογη, που θα σας δικαιωσει. Τι και αν δε με ξαναδει προσωπικα, ελπιζω να δει εσας και να μη σας συναρπασει με τον ιδιο τροπο.

Υγ. για οσους αφορα. Θα πω αυτο που ολοι σκεφτομαστε: τα πολυεθνικα εστιατορια ειναι το παιδι για τα θεληματα του γραφειου. Χωρις σαφη ταυτοτητα και ειδικοτητα, κανουν λιγο απ ολα, κανεις δεν εχει πολλες απαιτησεις απο το αποτελεσμα της δουλειας τους και, γιατι να το κρυβουμε, κανενας αλλος συναδελφος τους δεν τα σεβεται. Με αυτες τις σκεψεις πηγα στο Αλταμιρα, με τις ιδιες εφυγα. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα γραψω για το εξαιρετικα οργανωμενο ask4foodικο τραπεζωμα μας εκει, εκτος απο τον προφανη λογο οτι εχετε ηδη διαβασει ενα σκασμο κριτικες για το μαγαζι, οποτε δεν εχω κατι να σας προσφερω περα απο ανία και πονοκεφαλο. Περα απο προκατειλημμενη απεναντι σε καθε κουζινα που συνδυαζει κακτο, σουμακ, πρασινο καρυ και ταντουρι, δε θεωρω οτι η εμπειρια ηταν αντικειμενικη, επομενως, θα αρκεστω να υπερευχαριστησω την θεοτρελη αρμοδια και το team της, καθως και τα, σε ευρεια κλιμακα, παλαβα ατομα που μοιραστηκαν μαζι μου την κακτο-σουμακο-ταντουρο κουζινα, και θα αποφυγω να γραψω χιλιομετρα για κατι που ηδη εχει γραφτει μακροσκελως.

Χαριλάου Τρικούπη 127 (εμπορικό κέντρο Καμάρες), Νέα Ερυθραία

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι