Tο κατάστημα "ΑΚΡΟΓΙΑΛΙ" βρίσκεται στην Π.Φώκαια Αττικής στη Λεωφόρο Αθηνών-Σουνίου 5. Απέχει 54 χλμ από την Αθήνα και 16 χλμ από το Ναό του Ποσείδωνος στο Σούνιο.
Ιδρύθηκε το 1963 και από τότε λειτουργεί όλο το χρόνο καθημερινά.
Το κατάστημα βρίσκεται επάνω στη θάλασσα και έχει χωρητικότητα 200 ατόμων. Προσφέρεται για γεύματα συνεδρίων και για οργανωμένα γκρουπ.
Λειτουργεί κυρίως σαν ψαροταβέρνα όπου καθημερινά προμηθεύεται φρέσκα ψάρια και θαλασσινά από τα καΐκια της περιοχής. Παράλληλα προσφέρουμε φαγητά της ώρας και τους θερινούς μήνες και μαγειρευτά δικά μας φαγητά.
Το κατάστημα μας δίνει μεγάλη έμφαση στην καθαριότητα, το άψογο σέρβις και τις προσιτές τιμές.

Έχει parking
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

04 Μαι 2014

Η αλήθεια είναι ότι είχα χρόνια να επισκεφθώ τις ψαροταβέρνες στην παραλία της Αναβύσσου, που κάποτε αποτελούσαν μέρος πολυσύχναστο, καλή ώρα σαν τα Βλάχικα της Βάρης.

Ξαναπήγα την Κυριακή του Θωμά, υποθέτοντας ότι μετά την κρεοφαγία του Πάσχα θα είχαν κόσμο. Η εικόνα απογοητευτική. Το πολύ τέσσερα πέντε τραπέζια σε κάθε μία, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλαν οι κράχτες έξω από κάθε μαγαζί. Σημείο των καιρών, είναι σαφές ότι το σχετικά υψηλό κόστος και η μεγάλη απόσταση από την πόλη κρατάνε την πελατεία μακριά.

Το ΑΚΡΟΓΙΑΛΙ είναι η μεγαλύτερη και πιο καλοβαλμένη από τις ψαροταβέρνες που έχουν απομείνει. Ακριβώς πάνω στη θάλασσα, με τζαμαρία αντί νάιλον, ξύλινο δάπεδο και ξύλινη στέγη, σχετικά αραιά, άνετα τραπέζια, βολικές καρέκλες, πεντακάθαρα λευκά τραπεζομάντηλα και γενικά art de la table που σε εκπλήσσει ευχάριστα. Επαρκές, έμπειρο προσωπικό, και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης παρών για να πάρει παραγγελία. Κανένα παράπονο.

Ο κατάλογος πλήρης, με όλα όσα περιμένει κανείς να βρει σε ένα τέτοιο κατάστημα. Το ότι απουσιάζει οποιοσδήποτε πρωτότυπος θαλασσινός μεζές, όπως αυτοί που σε περιμένουν π. χ. στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ περίπου αναμενόμενο. Εδώ τα ρολόγια ακολουθούν τον παλιό ρυθμό. Πάντως σχεδόν όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά. Ο μαρινάτος γαύρος όσο όξινος έπρεπε, σε ακτινωτή διάταξη σε μεγάλο πιάτο με ψιλοκομμένη πράσινη πιπεριά και καλό ελαιόλαδο. Τα αχνιστά μύδια, που επιλέξαμε έπειτα από σύσταση του ιδιοκτήτη, σχεδόν τέλεια, ευμεγέθη και με ζουμάκι που, παρά το κάπως υπερβολικό αλάτι, το στραγγίσαμε μέχρι την τελευταία σταγόνα.

Χωριάτικη σαλάτα απλώς καλή, με πολύ καλής ποιότητας φέτα. Για το κύριο πιάτο ακολουθήσαμε επίσης τη συμβουλή του ιδιοκτήτη, και πολύ καλά κάναμε. Τα μπαρμπουνάκια, σε μέγεθος κουτσομούρας, ήταν φρεσκότατα και άψογα τηγανισμένα, τόσο τραγανά που ακόμα κι εγώ τα έφαγα με το κεφάλι. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ουζάκι, το ψωμί ήρθε φρυγανισμένο με λαδορίγανη, και για επιδόρπιο-κέρασμα μια πιατέλα με φρέσκα φρούτα και καρυδόπιτα. Νερό, εννοείται σ’ αυτό το μέρος, εμφιαλωμένο.

Σύνολο λογαριασμού: 65 ευρώ, όσα περίπου υπολόγιζα ότι θα πληρώσω. Με τα ορεκτικά γύρω στα 8+ ευρώ και τα ψαρικά από 30 (για το φρέσκο καλαμάρι), 40 (φρέσκος μπακαλιάρος), 50 (μπαρμπούνια, τσιπούρες και τα συναφή) έως και 60 (για τις γαρίδες) ποσό εύλογο, που ομολογώ ότι αγόγγυστα κατέβαλα. Το 2 που βάζω στην τιμή είναι 3 μείον 1, επειδή ο λογαριασμός ακούμπησε στο τραπέζι μας, για να αναληφθεί πάραυτα σαν δεύτερος Ιησούς Χριστός μαζί με τα χρήματά μας. Με ενόχλησε πολύ, γιατί έχω δει αυτή την τακτική να εφαρμόζεται αρκετές φορές, κακώς δεν το έκανα θέμα, ίσως επειδή είχα δει πόσο άδειο ήταν το μαγαζί.

Αυτό που μπορώ να πω κλείνοντας είναι ότι στο ΑΚΡΟΓΙΑΛΙ θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως - κι αυτή τη φορά θα γράπωνα το λογαριασμό πριν βγάλω το πορτοφόλι μου. Το περιβάλλον, η κουζίνα και η εξυπηρέτηση πιο καλά δεν γίνονται. Αν δεν ήταν τόσο μακριά από την Αθήνα, σίγουρα θα το τιμούσα συχνότερα, όποτε μου ερχόταν η όρεξη για απλή, παραδοσιακή ψαροφαγία.

Λεωφόρος Σουνίου 5 - Π. Φωκαια , Σαρωνικός