Γεύσεις με μεσογειακό στυλ. Ανοιχτό ως αργά το βράδυ με ποτό.

24 Φεβ 2017

Αγίου Βαλεντίνου ανήμερα και είπαμε με την καλή μου να πάμε να φάμε γιατί ως γνωστόν ο ερωτας περνάει από το στομάχι. Το μαγαζί είναι διαμορφωμένο για club και όχι για εστιατόριο αλλα δεν μας πείραξε τόσο πολύ. Είχαμε κλείσει μέσω etable που είχε έκπτωση 30% αλλα ο σερβιτόρος μας πρότεινε ένα menu με 28 euro το οποιο ακούστηκε δελεαστικότατο.

Ο κατάλογος ήταν μια εκτυπωμένη κολλα A4...
Πάμε κατευθείαν στο ψητό γιατί και γω βαριέμαι αυτές τις κριτικές του τύπου "το περιβάλλον είχε ένα ημίφως που ταίριαζε τέλεια με τις κουρτίνες τύπου μπαρόκ μπλα μπλα μπλα... "

Όταν ζήτησα τον κατάλογο με τα κρασιά μου είπε "Θα σας πω εγώ. Έχω ποτήρι με 5 euro και μπουκάλι με 17". Φαντάζομαι ότι σε ένα εστιατόριο έχουν τουλάχιστον 2-3 κρασιά από τα οποια μπορείς να διαλέξεις... Πήραμε ποτήρια. Το κρασί ήταν ικανοποιητικό και το ποτήρι είχε μπολικο κρασί μέσα.

Η σαλάτα ήταν θεοξινη(σπανάκι με μανούρι και διαφορα τζιτζιμπλίκια μέσα), με το ζόρι φάγαμε δυο πιρουνιές και κυνηγούσα τις σταφίδες που είχε μέσα μήπως και γλυκαθώ λιγάκι.

Το ορεκτικό(πίτες με γαρίδα) ήταν αδιάφορο.

Το κυρίως(ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί) ήταν ένα μικροσκοπικό κομμάτι το οποιο το είχαν καλύψει με ρύζι και από πάνω μια σάλτσα μουστάρδας. Δεν καταλάβαινες αν έτρωγες χοιρινό, κοτόπουλο ή δεινόσαυρο.

Το γλυκό(σοκολατόπιτα με παγωτό) ήταν μια χαρά αλλα αυτό φαντάζομαι είναι δύσκολο να το κανεις λάθος όταν και τα δυο είναι κατεψυγμένα έτοιμα προϊόντα.

Εδώ να τονίσω ότι το μαγαζί δεν είχε καθόλου θέρμανση με αποτέλεσμα να έχουμε ξεπαγιάσει. Πάλι καλά που ήταν του αγίου Βαλεντίνου(μεγάλη η χάρη του) και κάναμε μερικές αγκαλίτσες παραπάνω για να ζεσταθούμε.

Η μουσική που έπαιζε το μαγαζί ήταν από το youtube(κανένα πρόβλημα με το youtube) αλλα κάθε 5 λεπτά περίπου έσκαγαν διαφημίσεις και ο μαγαζάτορας έτρεχε πανικόβλητος να πατήσει το skip. Μετά από αρκετές φορες κουράστηκε και προλαβαίναμε να ακούσουμε τη μιση διαφήμιση μιας που πήγαινε με το πάσο του. Να το ήξερα να έφερνα απο το σπίτι ενα στικάκι με 10 ώρες μουσική.

Επίσης καλο είναι ο μαγαζάτορας που εκτελούσε και χρέη υποδοχής(no problem με αυτό) να μην τρώει στο bar που είναι φάτσα φορα σα να τρώει στο σπίτι του. Ο δε σερβιτόρος αν θέλει να καπνίσει μπορεί να πάει κάπου αλλου να το κάνει και όχι σα να δουλεύει σε κουτοκοταβερνα. Εκτος αν πήγα σε κουτουκοταβερνα και δε το πήρα χαμπάρι.

Αυτά. Τα πιάτα για κανένα λόγο δεν αξίζουν όσο τα έχουν κοστολογήσει. Η τιμή ανά ατομο που έχω βάλει είναι χωρίς την προσφορά.

Με αρκετή δουλειά μπορούν να φέρουν το μαγαζί εκεί που του αξίζει.

29 Νοε 2015

Στο Venti βρεθήκαμε ένα Σάββατο βράδυ με το συνοδό μου χωρίς τη θέλησή μας! Πώς γίνεται; Γίνεται, με κουπόνι 28€ για φαγητό 2 ατόμων που μου χάρισε ως δώρο γενεθλίων συγγενικό μου πρόσωπο -που δεν είχε πάει ποτέ στο μαγαζί αυτό. Οι κριτικές που διάβασα ήταν παλιές κι όχι εγκωμιαστικές. Πάμε και βλέπουμε...
Κλείσαμε τραπέζι για δύο από το τηλέφωνο και ο ευγενικός κύριος μας παρακάλεσε να πάμε μετά τις 9:15 μμ. Φτάσαμε λίγο μετά από εκείνη την ώρα, αλλά δεν είχε ετοιμαστεί το κατάστημα ακόμη. Μετά από βόλτες που κράτησαν αρκετά, κι αφού είχαμε ξαναπεράσει από εκεί, στις 10 μμ αποφασίσαμε να μπούμε μέσα. Μαζί μας μπήκαν κι άλλες δύο παρέες που μάλλον περίμεναν σαν κι εμάς.

Μπαίνοντας βλέπεις μία άνετη σάλα, με μία ελιά αληθινή, με τη μπάρα, μια που το Venti είναι κυρίως μπαρ, με καναπέδες μαξιλάρες και μεγάλους καθρέφτες. Στο βάθος μία σκάλα σε οδηγεί στο πατάρι, εκεί που βρίσκονται 4-5 τραπέζια για φαγητό με θέα την κάτω αίθουσα. Κάπως σκοτεινός χώρος. Λίγο το σκοτάδι, λίγο η όρασή μου, δεν έβλεπα καλά τι έτρωγα.

Το όνομα Venti (αέρηδες στα ιταλικά) οφείλεται νομίζω στο ότι όλη η οροφή είναι γυάλινη και μάλλον το καλοκαίρι ανοίγει. Αδιάφορη διακόσμηση που χρειάζεται ανανέωση και λόγω φθοράς.

Το σέρβις προσπαθούσε να είναι επαγγελματικό με λίγο αργούς ρυθμούς από έναν κύριο (μάλλον ο ιδιοκτήτης) και νεαρούς βοηθούς. Κι εξηγούμαι: ζητήσαμε το σολομό από τον κατάλογο, που μας έφεραν και μας είπαν να διαλέξουμε ό, τι θέλουμε. Ο κύριος μας είπε "όχι", λέμε εμείς: "δεν περιλαμβάνεται στο κουπόνι;", "όταν λέω όχι εννοώ όχι, μην το πάρετε" μας είπε. Μείναμε κι οι δύο με την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο πιάτο είναι πολύ άσχημο! Ασχολίαστο...

Για καλωσόρισμα μας έφεραν πάστα ελιάς με ψωμί.
Μετά μία σαλάτα πολύ νόστιμη και σε μεγάλη ποσότητα, με πρασινάδες κοτόπουλο φιλέτο και σος.
Το νερό ήταν εμφιαλωμένο. τα ποτήρια κολωνάτα και τα μαχαιροπήρουνα 2 για κάθε άτομο.
Το ορεκτικό κεσαντίγια γεμιστή με κοτόπουλο, όπως μας το έφερναν, από μακριά έμοιαζε με γλυκό μωσαϊκό στην εμφάνιση. Ήταν κομμένο σε φετούλες με σχέδια από σος μπαλσάμικο. Νοστιμότατο!

Τα κυρίως:
> μία μερίδα ψαρονέφρι με σος μουστάρδας με πιλάφι, που στο συνοδό μου άρεσε, αλλά εμένα μου φάνηκε υπερβολική η ποσότητα της μουστάρδας.
> μία μερίδα φιλέτο κοτόπουλο με ωραίο ρύζι μπασμάτι και λαχανικά γλασαρισμένα. Το κοτόπουλο ήταν λίγο σε ποσότητα, στεγνό κι αρκετά βαρύ στη γεύση λόγω του παναρίσματός του με αρωματικά χόρτα. Δεν μας ικανοποίησε.

Ο συνοδός μου ήπιε ένα ποτήρι λευκό κρασί, με αρκετά καλή γεύση.
Για επιδόρπιο ζητήσαμε τις δύο επιλογές του καταλόγου, τιραμισού και σοκολατόπιτα με παγωτό. Ο κύριος όμως μας πληροφόρησε ότι μόνο η δεύτερη επιλογή υπήρχε εκείνο το βράδυ. Τουλάχιστον άξιζε. Πολύ νόστιμα και η σοκολατόπιτα και το παγωτό.
Στη διάρκεια του δείπνου μας το μπαρ γέμισε κυρίως από νεαρόκοσμο κι εμείς από τον εξώστη μπορούσαμε να κόβουμε κίνηση στην κάτω αίθουσα, χωρίς να μας ενοχλεί η φασαρία, και να ακούμε τις μουσικές επιλογές του DJ, που ήταν αρκετά του γούστου μας.

Μας έφεραν την απόδειξη και πληρώσαμε 5€ για το ποτήρι το κρασί.
Να σημειωθεί ότι οι τιμές του καταλόγου χωρίς κουπόνι ήταν 12€ περίπου για τις σαλάτες, 13€ για τα ορεκτικά και 15€ κατά μέσο όρο για τα κυρίως πιάτα. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι υπερβολικές για την ποιότητα που προσφέρει. Αλλά και με κουπόνι 28€ τα δύο άτομα δεν τρελαίνομαι. Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που προσφέρουν καλύτερη ποιότητα με την ίδια τιμή. Σαν μπαρ θα το συνιστούσα μια που παίζει καλή μουσική κι ο χώρος είναι άνετος.

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...