Κλασικές ιταλικές σπεσιαλιτέ και ποικιλίες αλλαντικών-τυριών. Και μεσημέρι. Κυριακή κλειστά.

16 Φεβ 2017

Previous:

Ο kandrik διένυε χωρίς να το καταλάβει μία έντονη γαστρονομική εβδομάδα όπου οι προτάσεις για φαγητό έξω στην στολισμένη πόλη της Αθήνας, έπεφταν βροχή και ο δύσμοιρος δεν μπορούσε να πει όχι. Pars, Feedέλ και μετά την περιπετειώδη νύχτα του blackout στο Ristorante Italia αποσύρθηκε στον οίκο του και έκλεισε τα μάτια υποσχόμενος στον εαυτό του ότι από την επόμενη ημέρα θα έδειχνε εγκράτεια στις γευστικές ακολασίες που τον παρέσερναν άθελά του…

... το επόμενο πρωί με βρήκε στο Mall να μοιράζουμε δώρα για τα παιδάκια του Ομίλου στο γνωστό πολυσινεμά, όταν έπεσε η πρόταση από την αγαπητή συνάδελφο να επισκεφθούμε με το πέρας της εκδήλωσης το μαγαζί που δούλευε ο αδερφός της κάπου στην Κηφισιά. Εμένα η Κηφισιά μου πέφτει μακριά αλλά μου αρέσει η αύρα της περιοχής αυτής και πάντα αλλάζει η διάθεσή μου όταν την επισκέπτομαι οπότε ήταν μονόδρομος να ακολουθήσω. Ακολούθησε η απαραίτητη κράτηση για το μεσημέρι και έτσι γύρω στις 14:30 ημέρα Σάββατο διαβαίναμε το κατώφλι αυτού του οίκου εστίασης 6 άτομα συνάδελφοι και μη.

Απ’ έξω αν και πεζόδρομος δεν καταλαβαίνεις τίποτα λόγω αρκετής προσεγμένης βλάστησης με περιποιημένες μεγάλες γλάστρες και φυτά που κοσμούν το κατάστημα τόσο εκτός όσο και εντός και δίνουν μια πολύχρωμη ήρεμη αίσθηση φιλοξενίας. Με το που μπήκα βέβαια άρχισα τα ααα-ωωω και διάφορα άλλα επιφωνήματα γιατί ο χώρος ήταν ένα μεγάλο ντελικατέσεν, μία μίξη μπακάλικου-εστιατόριου-καφέ που λένε και στο σάιτ τους οι ίδιοι. Το ύφος αυτό του μαγαζιού με άγγιξε προσωπικά: αντικρύζοντας τα μαρμάρινα τραπέζια, την καταπληκτικά όμορφη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, τον όμορφο τρούλο της οροφής με τα στυλ βιτρό τζάμια, τα ράφια με τα κρασιά και τα αλλαντικά και τις γυάλινες βιτρίνες με τα λογιών λογιών τυριά, τους σερβιτόρους με τα λευκά πουκάμισα και τις ποδιές, με γύρισε πίσω στο χρόνο και θυμήθηκα την πρωτοπόρο μητέρα μου που έφυγε νωρίς και μας γύριζε μικρά με τα αδέρφια μου στο ντελικατέσεν του Βασιλόπουλου στη Σταδίου, σε γνωστά ζαχαροπλαστεία εποχής, στον στολισμένο Πάλλη για χριστουγεννιάτικα στολίδια και σχολικά, στον ΑΒ του ψυχικού για ψώνια και λιχουδιές για το εορταστικό τραπέζι του πατέρα μου…

Τέλος πάντων, ξεπερνώντας βιαστικά την νοσταλγική διάθεση, βολευτήκαμε σε δυο μαρμάρινα στρογγυλά τραπέζια και άρχισε μία ανεπανάληπτη παρέλαση πιάτων και γεύσεων που μου έχει μείνει ακόμα αξέχαστη σαν αίσθηση περισσότερο γιατί τις ονομασίες δεν μπόρεσα να τις συγκρατήσω. Θα τα σουμάρω όλα και θα πω ότι όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ά. Πήραμε διάφορες γεύσεις στην μέση για να δοκιμάσουμε όλοι από όλα, σούπες κολοκύθας και κάστανο, φρεσκοκομμένα αλλαντικά και τυριά, ριζότο, καρπάτσιο μοσχαρίσιο, σαλάτα, foie grass και κάποια άλλα που μάλλον ξεχνάω και τι κρίμα.

Η αλήθεια είναι ότι αφεθήκαμε στα έμπειρα χέρια των παιδιών του σέρβις και λόγω και της ιδιαίτερης φροντίδας από τον head waiter αδερφό της Μ. μας χάρισε ένα υπέροχο μεσημεριανό σαββάτου, ανέλπιστο και αξιομνημόνευτο. Προς τιμήν του ο άνθρωπος, δεν ασχολήθηκε φανερά με το σέρβις μας, αλλά μας περιποιήθηκαν τα υπόλοιπα παιδιά (αυτός μας φρόντισε backstage προφανώς φέρνοντας και καταπληκτικά κρασιά επιλογής του) για να έχουμε όλο το χρόνο να νιώσουμε άνετα και οικογενειακά. Αλλά είμαι πεισμένος ότι βλέποντας τις κινήσεις και του έτερου συναδέλφου του στο σέρβις, τα παιδιά αυτά είναι γνώστες τόσο του μενού, είναι χαμογελαστοί, καθόλου ψωνισμένοι, δείχνουν ότι κάνουν αυτή τη δουλειά και την γουστάρουν όσο γουστάρουν και το μαγαζί τους, τόσο προσιτοί που και γνωστοί να μην ήμασταν δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είχαμε άλλη εξυπηρέτηση. Αν το έχεις φίλε μου έτσι θα εξυπηρετείς. Χαμόγελο, ενδιαφέρον, παροχή κάθε βοήθειας στη σύνθεση της παραγγελίας και κάμποσος αυτοσχεδιασμός πάντα με τόσο τρομερή άνεση που πραγματικά κατά πρώτον ένιωσα σαν να είμαι καλεσμένος σε σπίτι κάποιου και δεύτερον εντυπωσιάστηκα στο σύνολο. Οπότε μπράβο και πάλι μπράβο, εδώ το σέρβις ήρθε στα ίσια με την κουζίνα.

Για να επιστρέψω και στις γεύσεις, τα πάντα ήταν άψογα μαγειρεμένα και παρουσιασμένα σε καταπληκτικά λευκά σερβίτσια με λεπτομέρειες στο γείσο τους, γυαλισμένα στιβαρά μαχαιροπήρουνα, όλα όπως πρέπει να είναι σε ένα μαγαζί επιπέδου. Τα δε γλυκά στο τέλος - τάρτα lime με κόκκινα βατόμουρα ολίγον ξινούτσικη γεύση και ένα υπέροχο τιραμισού που στο τέλος άφηνε την έντονη γεύση του από καφέ στο στόμα ήταν για να βάλεις τα κλάματα από γευστική συγκίνηση - τα φωτογράφισα και τα ανέβασα και στο Instagram κιόλας, έκλεισαν ένα υπέροχο μεσημεριανό που κράτησε περίπου τρεις ώρες.

Καθ’ όλη την διάρκεια της παραμονής μας εκεί το μαγαζί γέμιζε και άδειαζε καθώς βρίσκεται και σε κεντρικό σημείο της αγοράς της κηφισιάς, κόσμος έμπαινε φορτωμένος με τα σαββατιάτικα ψώνια του, άλλοι χαλαροί με τις φόρμες τους να πίνουν ένα καφέ έξω και άλλοι κάθονταν για ένα γρήγορο σνακ σε ψηλά σκαμπουδάκια στο μαρμάρινο πάσο απέναντί μας, αρκετός κόσμος νεαρός και μη πρόσφερε πολύ ζωντάνια στον όμορφο αυτό χώρο. Κρίμα που δεν έχουμε κι εμείς στην Νέα Σμύρνη ένα ανάλογο μέρος, έχουμε πήξει στα καφέ.

Να πω και δυο λόγια για τις τιμές των προϊόντων που αν κάποιος ρίξει μια ματιά στο μενουδάκι τους θα εντυπωσιαστεί για δύο κυρίως λόγους, το πλήθος των πιάτων, εμένα μου τράβηξε το ενδιαφέρον η ποικιλία των γεύσεων σε ριζότι αλλά και οι υψηλές τιμές. Ναι είναι ένα ακριβό ντέλι, παρότι εμείς προνομιακά πληρώσαμε ελάχιστα, οι τιμές όμως μπορεί για κάποιους να είναι ακριβές έως απαγορευτικές (υπάρχει πλήρης τιμοκατάλογος στο σάιτ τους). Αλλά πιστέψτε με, μη πτοηθείτε, θα φύγετε νομίζω φουλ ικανοποιημένοι έστω και πίνοντας απλά το κρασί σας συνοδεία μιας φρέσκιας ποικιλίας αλλαντικών. Κάποιες φορές δεν έχει σημασία το πόσο πληρώνεις, αν αυτό που εισπράττεις σε ικανοποιεί πλήρως σε όλα τα επίπεδα.

Οπότε ναι θα ξαναπάω, υποσχέθηκα νοερά να φέρω εδώ κάποια στιγμή τον μπον βιβέρ αδερφό μου και ναι, κανονίστε μια βόλτα στα βόρεια, κάντε την περατζάδα σας και καθίστε χαλαρά στο Salumaio… θα με θυμηθείτε.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

26 Οκτ 2016

Βραδυ Σαβάτου καλεσμένος απο φίλους. Καθήσαμε μέσα. Αρχική εντύπωση πολύ μικρό τραπέζι, δίχως τραπεζομάντηλο. Καρέκλες άβολες. Χώρος που έχει στοιχεία σαλουμερίας με έντονη προσπάθεια νότας νεοελληνικής πολυτέλειας της δεκαετίας τού πούρου.....
Λίστα κρασιών ανύπαρκτη με εξωφρενικές τιμές, με υποτιθέμενη παρουσία σομελιέ που ας μου επιτραπεί μάλλον μαθητευόμενος σχολής τουριστικών επαγγελμάτων είναι.
Κουζίνα τώρα. Σαλάτα με μπουράτα πολύ καλή και πολύ ακριβή.
Φιλέτο πολύ καλοψημένο σε οριακά επαρκες μέγεθος.
Σέρβις φιλικό αλλά όχι επαγγελματικό.
Θορυβώδες μέρος με αρκετή προσέλευση κόσμου, σίγουρα δύσκολο έως ακατόρθωτο να συζητήσεις παρα τον υψηλό τόνο που προσπαθείς να διατηρήσεις, αλλά αυτό είναι φαινόμενο των Ελλήνων....
Τιμές που θα έπρεπε να είναι κατά 25% φθηνότερες για να ξαναπήγαινα.

08 Δεκ 2015

Κατα την γνώμη μου το καλύτερο εστιατόριο στην Κηφισιά.

ΧΩΡΟΣ: Πανέμορφος είτε μέσα είτε έξω με σόμπες (το καλοκαίρι είναι τέλεια έξω) με μόνο μειονέκτημα ότι στον χώρο για τους καπνιστές δεν έχει εξαερισμό και ντουμανιάζει.

ΠΙΑΤΑ:

Καλωσόρισμα με σουπίτσα καρότου σε ποτηράκι. Πολύ βελουτέ και νόστιμη.

Καρπάτσιο μοσχαρίσια: Πεντανόστιμο, ίσως το κορυφαίο που έχω δοκιμάσει.

Φιλέτο Ροσσίνι: Ο σερβιτόρος μου είπε ότι θεωρείται το καλύτερο φιλέτο στην Αθήνα και είναι το μόνο πιάτο που δεν έχει αλλάξει ποτέ από τον κατάλογο. Είχε δίκιο, έχει από κάτω φρυγανισμένο ψωμί και από πάνω φουαγκρά. Το δε κρέας είναι τόσο νόστιμο και μαλακό που είτε το φας medium well ή medium rare, είναι πολύ τρυεφρό και δεν έχει καθόλου αίμα. 10/10

Ριζότο με καραβίδες και τρούφα: Άριστο. 10/10

VFM. Γενικά είναι πολύ ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του γενικά. Θα ήθελα να είναι ένα τικ πιο φθηνό. πχ το ριζότο κοστίζει 29€! Το φιλέτο 31€ πες ότι παλεύεται αλλά οι σαλάτες και τα πάντα γενικά είναι πανάκριβα. Παρόλα αυτά το θεωρώ το καλύτερο εστιατόριο στα Βόρεια Προάστια.

23 Μάρ 2014

Ένα πολύ ωραίο μίγμα bistro/delicatessen εστιατορίου. Ο χώρος ωραίος καθαρός και η εξυπηρέτηση επαγγελματική.

Η κουζίνα του είναι πολύ καλή με ποιοτικά και ακριβά υλικά αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να κατεβάσει ένα κλικ τις τιμές.

Ενδεικτικά 4 κυρίως, 3 ορεκτικά και ένα μπουκάλι κρασί 178 ευρώ.

Αξίζει αλλά είναι ακριβουτσικο.

21 Ιαν 2014

Η επίσκεψή μας στο εστιατόριο ήταν συνολικά μια πολύ ευχάριστη εμπειρία.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και ευχάριστος, ενώ η μουσική είναι στην κατάλληλη ένταση, ώστε να δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα και ταυτόχρονα να σε αφήνει να μιλήσεις. Παρόλο που υπάρχει χώρος για καπνιστές, σε εμάς τους μη καπνιστές δεν ήρθε καθόλου καπνός καθ' όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Ό,τι παραγγείλαμε ήταν εξαιρετικό. Για ορεκτικό πήραμε την καταπληκτική πίτσα με μοτσαρέλλα καπνιστή. Για κυρίως πήραμε φρέσκες πένες gorgonzola (πολύ νόστιμες, αν και η έντονη γεύση και μυρωδιά του τυριού μπορεί να μην αρέσει σε όλους) και risotto με μαύρη τρούφα (πεντανόστιμο). Για γλυκό πήραμε μαρέγκα με καραμελωμένα κάστανα, σαντιγύ και σοκολάτα, το οποίο ήταν εξαιρετικό.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη από την αρχή ως το τέλος. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν εξυπηρετικοί, γρήγοροι και γενικώς άψογοι στη δουλειά τους. Εδώ θα πρέπει να επισημάνουμε ότι δε μας σέρβιραν με το ζόρι εμφιαλωμένο νερό και ψωμί, αλλά μας ρώτησαν αν θέλουμε. Και φυσικά έκοψαν αποδείξεις για ό,τι παραγγείλαμε, όπως οφείλει να κάνει κάθε επαγγελματίας που σέβεται τους πελάτες του.

Όλα τα παραπάνω όμως είχαν ένα κάπως υψηλό τίμημα για τα δεδομένα της εποχής. Ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 60€, χωρίς κρασί, ψωμί ή σαλάτα. Δεν το λες και value for money αυτό. Παρόλα αυτά, το συστήνω ανεπιφύλακτα το μέρος, γιατί συνολικά αποτελεί μια εξαιρετική εμπειρία.

24 Ιούλ 2013

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί στις 23.6.2013.

Ο στόχος της επίσκεψης μας δεν ήταν να φάμε με την ευρεία έννοια του όρου αλλά να «τσιμπήσουμε» κάτι με το κρασί μας..
Έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε από τον κατάλογο μια σαλάτα, επιλέξαμε αυτή με το κατσικίσιο τυρί, λόγο ιδιαιτερότητας στην γεύση του και μια πιατέλα αλλαντικών και τυριών, παρα του γεγονότος ότι δεν την περιέγραφε ο κατάλογος.

Από την λίστα των κρασιών (μου έκανε εντύπωση που δεν την έφερε μαζί με τους καταλόγους του φαγητού) επιλέξαμε να πιούμε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί.
Η ποιότητα του φαγητού ήταν άριστη αλλά και οι ποσότητες αρκετά ικανοποιητικές.

Υπήρχε η δυνατότητα να παραγγείλουμε ψωμί μόνο σίκαλης ή ολικής άλεσης, κατι το οποίο το εκτίμησα αρκετά.

Το κατσικίσιο τυρί ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, το οποίο ήταν και σε ικανοποιητική ποσότητα.

Τα αλλαντικά πολύ καλά και σε μεγάλη ποσότητα τα τυριά λιγότερα, ποσοτικά, και εάν εξαιρέσουμε ένα από αυτά τα υπόλοιπα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Το κρασί, αρχικά, δεν ήρθε στην σωστή θερμοκρασία, ήταν λίγο υψηλότερη από αυτήν που θα έπρεπε να το προσφέρουν, αλλά η σαμπανιέρα (χωρίς πάγο, απλά με κρύο νερό !!) έκανε την δουλειά της.

Επιδόρπιο, παγωμένο γιαούρτι με φράουλες ,δεν μπορώ να πω πολλά καθώς το συγκεκριμένο «γλυκό» από μόνο του δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 80€
Για την σαλάτα γύρω στα 20€, η ποικιλία αλλαντικών & τυριών γύρω στα 25€ και το εμφιαλωμένο κρασί 26€, επιδόρπιο 8€, προσωπικά το θεώρησα πολύ ακριβό.

H εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Ο χώρος, παρά του γεγονότος ότι είχα πολύ καιρό να πάω, δεν έχει αλλάξει παραμένει «προσιτά ελιτιστικός» με πολλά στοιχεία ιταλικής φινέτσας συνδυασμένη καλα και με απλά στοιχεία του χώρου και με ωραία μαρμάρινα τραπέζια και πολύ αναπαυτικές καρέκλες.

Διαπίστωσα ότι έχει γίνει επέκταση των εξωτερικών τραπεζιών σε παρακείμενο χώρο.

Αυτή η αίσθηση των φυτών τα οποία «στολίζονται» από τα πολλά μικρά φωτεινά λαμπάκια μου άρεσε.

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι στο διπλανό τραπέζι προσέφεραν κάποιον επιδόρπιο οίνο, κάτι το οποίο δεν έγινε με εμάς.

05 Ιουν 2013

επισκεψη: λιγοτερο απο μια εβδομαδα (κ σχεδον 1 φορα το 2μηνο)

φαγητο: τα κυρια πιατα με κρεας κ τα ριζοτι ειναι εξαιρετικα. το ψαρι γενικα ειναι καλο οπως κ τα πιατα με παστα (καθως ειναι ιταλικο εστιατοριο θα περιμενε κανεις να ειναι καλυτερα)
η ποσοτητα της μεριδας ειναι κανονικη (χορταινεις χωρις να χρειαστει να αφησεις φαγητο)- παλαιοτερα (πριν 2 χρονια) ηταν μεγαλυτερες.

σερβις: πολυ καλο. τα γκαρσονια ειναι εξυπηρετικα οσον αφορα πληροφοριες για τα πιατα, τα ποτα, κλπ κ το σερβις ειναι γρηγορο. επισης υπαρχει ευελιξια στις προτιμησεις πιατων, δηλ μπορει ενα πιατο να σερβιριστει με η χωρις κατι αναλογα με την προτιμηση του πελατη.

η μαργαριτα (το ποτο) δεν ειναι καλη. δηλ: εαν καποιος δεν ειναι σαφης την φτιαχνουν με ετοιμο χυμο (αμιτα).

χωρος: ο μεσα κ ο εξω χωρος, αν κ μικροι σε χωριτικοτητα τραπεζιων, ειναι ανετοι με ωραια διακοσμηση χωρις να ειναι εξεζητημενοι. ο χωρος (μεσα) για τους καπνιζοντες ειναι πολυ κρυος τον χειμωνα καθως δεν θερμενεται καλα.

ατμοσφαιρα: φιλικη, χωρις δυνατη μουσικη που δυσκολευει την συζητηση, ανετη. πας με οτι ντυσιμο θελεις. βρισκει κανεις ολες τις ηλικιες πραγμα που το κανει πιο ευχαριστο.

τιμες: ακριβο για αυτο που προσφερει οσον αφορα το φαγητο, 2 ατομα χωρις κρασι με 2 κυρια πιατα κ 1 σαλατα, 1 μαργαριτα, νερο απο την βρυση, πανω απο 100Ε.

το γλυκο κ ο καφες στο τελος ηταν προσφορα του καταστηματος.

24 Απρ 2013

Είχα πολύ καιρό να πάω, και ευτυχώς ή δυστυχώς τίποτε δεν είχε αλλάξει. Καλό φαγητό, τσουχτερές τιμές, που πλέον είναι εκτός εποχής.

Και δεν πιστεύω ότι έχουμε φτάσει στο σημείο να ανεχόμαστε εξωφρενικές τιμές, μόνο και μόνο επειδή το φαγητό είναι καλό. Αξίζουμε κάτι καλύτερο, και ήδη υπάρχει παντού στην Ελλάδα, και ειδικά στη βόρειο Ελλάδα, Θεσσαλονίκη και περίχωρα, όπου μπορεί να βρεις και εξαιρετική ποιότητα φαγητού, και ακριβά υλικά, και πιο σεμνές τιμές.
Μην μας παραμυθιάζουν ότι οι τιμές ανεβαίνουν λόγω ποιότητας των υλικών. Αυτά είναι φούμαρα.

Εδώ οι άνθρωποι του Salumaio έχουν μείνει ακόμη σε άλλη εποχή, και προφανώς σε αυτή θα μείνουν όσο έχουν σταθερή πελατεία που μπορεί ακόμη να τους πληρώσει και άρα να τους βγάζει τα έξοδα τους. Να δούμε για πόσο καιρό θα αντέξουν, όμως, με αυτό το μπαϊράκι, διότι γύρω γύρω η Κηφισιά (για όσους πηγαίνουν τακτικά) αδειάζει και θα αντέξουν μόνο όσοι σέβονται το πελάτη, αλλά και τη τσέπη του.

Εγώ ευτυχώς πήγα καλεσμένη (ναι ευτυχώς, υπάρχει ακόμη λίγος κόσμος που κερνάει) αλλά πρόσεξα τι παρήγγειλα, αλλά δεν θα ξαναπήγαινα διότι θα ήταν σαν να τους επιβράβευα

01 Απρ 2013

Aπαράδεκτη συμπεριφορά του καταστήματος που ακόμα δεν έχει καταλάβει ότι στους πελάτες πρέπει να συμπεριφέρεσαι σωστά.

Κυρίως σε ένα εστιατόριο όπου οι τιμές είναι ακριβές αφού το άτομο κοστίζει περίπου 40-45 ευρώ χωρίς να πάρεις τίποτα το ιδιαίτερο. Όταν η σαλάτα κοστίζει 18 ευρώ με μαρούλι και τυρί.

Το να μη μπορείς να εξυπηρετήσεις τους πελάτες στο τραπέζι επειδή δεν παραγέλλουν όλοι φαγητό και δεν θα βγάλεις όσα θα ήθελες είναι εντελώς αντιεπαγγελματικό.

29 Δεκ 2012

Από την αρχή το δηλώνω ότι είμαι παλιός γνώριμος του Salumaio. Άρα σημαίνει ότι μου αρέσει τόσο το φαγητό του, όσο και το ύφος του. Ακόμα μπορεί να έχω και προνομιακή εξυπηρέτηση.

Ο λόγος που γράφω τώρα είναι γιατί πραγματικά οι τιμές του είναι εξωπραγματικές για την Ελλάδα του σήμερα. Ενώ βέβαια ήταν σωστές για τα Βόρεια προάστια τις προηγούμενης δεκαετίας...

Προσοχή λοιπόν σε όλους αυτούς τους φίλους, που βλέπουν στο Salumaio ένα "ελαφρό" μέρος για πρόχειρο καφέ-σαλάτα-φαγητό. Απευθυνόταν σε πορτοφόλια του 2004, με ανεβασμένα αισθητικά κριτήρια.

Η ποιότητα εξακολουθεί να είναι σωστή, όπως παλιά, αλλά πλέον φαίνεται αδύνατη για να υποστηρίξει την τιμή του.