Κρέας στη σχάρα και τη σούβλα. Και μεσημέρι.

31 Δεκ 2019

Τελευταία κριτική για το 2019, από τις λίγες ομολογουμένως αν κρίνουμε τον πρότερο βίο μου στο σάιτ. Λόγω εορτών το πρόγραμμα χαλάρωσε και βρήκα λίγο χρόνο να βγω και για φαγητό. Παρέα από την Κερατέα μας είχε καλέσει για φαγητό στα Καλύβια, Σάββατο αργά το βράδυ. Η θερμοκρασία στους 3-4 βαθμούς κελσίου, κόσμος πολύ λίγος μιας και η ώρα πλησίαζε 23.45 …

Μουρούζης και Χριστόφορος έχουν δοκιμαστεί στο παρελθόν και είπαμε να δώσουμε μια ευκαιρία και στο Τρίγωνο. Το Τρίγωνο λοιπόν βρίσκεται απέναντι από την εκκλησία, το πάρκινγκ εκείνη τη μέρα πανεύκολο … Ποιος τρελός να βγει στο χωριό τέτοια ώρα …

Ο χώρος είναι όπως στη φωτογραφία. Ζεστός, τυπικός χασαποταβέρνας. Ακριβώς ότι πρέπει για τον σκοπό του. Αν πιείς κρασί και τρως κρέας δεν θα σε χαλάσει. Βασικά δεν θα τον σκέφτεσαι. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Ένα μεγάλο συν θα δώσω στις τουαλέτες που είναι επιπέδου καλού εστιατορίου. Μεγάλες, καθαρές και σύγχρονες.

Ούτε στην εξυπηρέτηση θα περιμένετε να αναπτύξετε φιλίες με τους σερβιτόρους. Αυτοί είναι εκπαιδευμένοι να τρέχουν και να παραδίδουν τα πιάτα όταν το μαγαζί είναι γεμάτο. Τις χαλαρές μέρες δεν θα σε ενοχλήσουν. Ίσως βοηθούν και στην κουζίνα και κάνουν χαμαλοδουλειές. Στην περίπτωση μας, κάποιος κύριος από την κουζίνα γνώριζε μέλος της παρέας μας και ήρθε να μας χαιρετίσει.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές στα κρεατικά. Αρνί και κατσίκι 34.8 ευρώ/κιλό), μοσχάρι γάλακτος 29 ευρώ/κιλό), κοκορέτσι, κοντοσούβλι (33 ευρώ/κιλό)κλπ. Να είστε προετοιμασμένοι να μην πάρετε πολλά ορεκτικά γιατί σίγουρα θα περισσέψει το κρέας.

- Ψωμί στα 0.6 ευρώ το άτομο. Μια τεράστια φρατζόλα προσγειώθηκε στο τραπέζι, ανοιγμένη στα 2. Ψημένο και λαδωμένο.

- Χωριάτικη με φέτα στα 6 ευρώ. Δοκίμασα μόνο την καλής ποιότητας φέτα. Φάνηκε φρέσκια, με αρκετό κρεμμύδι και την τομάτα στον πάτο του πιάτου. Προσωπικά δεν με συγκίνησε.

- Πατάτες τηγανιτές κομμένες σε στρογγυλές ροδέλες (κάποιες υπερβολικά μακριές), στα 3.2 ευρώ. Νόστιμες ως συνοδευτικές και τίποτα παραπάνω. Δεν πας για τις πατάτες!

- Λουκάνικο, στα 4.5 ευρώ. Κέρασμα του καταστήματος. Για τα δικά μου γούστα ήταν καλύτερο του αναμενόμενου. Καλοψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει. Μεγάλη μερίδα, αν παραγγείλετε θα φτάσει άνετα 4 άτομα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι στα 9 ευρώ (350-400 γραμμάρια η μερίδα). Αξιοπρεπές, νόστιμο αλλά όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Σε κάποια σημεία είχε ξεφύγει το ψήσιμο. Το ήθελα λίγο πιο ζουμερό.

- Κοντοσούβλι αρνίσιο. Το πιο αδύναμο πιάτο για τα γούστα μου. Μου φάνηκε αρκετά λιπαρό και δεν το τίμησα ιδιαίτερα. Ίσως και λόγω ώρας δεν ήταν και το καλύτερο κομμάτι. Παραδόξως όμως απέκτησε φαν από μέλος της παρέας.

- Μπιφτέκι, στα 11.8 ευρώ η μερίδα. Πληθωρικό σε γεύση, γεμιστό με την φέτα να ξεχειλίζει και τεράστιο σαν φρίσμπι. Μου άρεσε αρκετά αλλά μετά χρειάστηκα οπωσδήποτε αναψυκτικό για να ρεφάρω την αλμύρα της φέτας. Το προτείνω πάντως!

- Φιλέτο μόσχου, στα 39 ευρώ το κιλό. Το πρότεινα μιας και πάντα το τιμάω στα Καλύβια. Πήραμε ένα κομμάτι στη μέση, ζουμερό και εύγευστο. Σε πιθανή επίσκεψη σας φροντίστε να πάρετε ατομική μερίδα αν το αντέχει η τσέπη σας.

- Κόκκινο κρασί χύμα 1 λίτρου, αρκετά καλό για την περίσταση και χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Εύγευστο.

- 2 αναψυκτικά …

* Κέρασμα σε επιδόρπιο δεν υπήρξε, μας κέρασαν όμως 0.5 μλ κρασί και το λουκάνικο.

Σύνολο στα 69 ευρώ σχεδόν.

Συμπερασματικά θα πω πως φάγαμε αρκετά καλά αλλά όχι ανεπανάληπτα και σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη επίσκεψη μου στα Καλύβια. Θα του έδινα και άλλη ευκαιρία. Με ενδιέφερε να κάνω την βόλτα μου και να ξεφύγω από τις κοντινές μου επιλογές. Ο ανταγωνισμός έχει φουντώσει και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές που πλέον κάποιος θα κάνει δεύτερες σκέψεις αν συνυπολογίσει την απόσταση και την βενζίνη/διόδια που θα κληθεί να πληρώσει.

Μιας και το 2019 μας αφήνει, να ευχηθώ υγεία πάνω από όλα σε όλους τους χρήστες. Το 2020 να είναι μια καλύτερη χρονιά για όλους αλλά και για το σάιτ … Αρκετοί ενεργοποιηθήκαν πάλι, έστω και αν κάποιοι μόνο ψηφίζουν τις κριτικές και έχουμε χάσει τα ίχνη τους (λογικό αν έχουν μεταναστεύσει σε άλλα μέρη της Ελλάδος αλλά ακόμη και αν έχουν αλλάξει ήπειρο! ), εύχομαι το ίδιο και για την πλατφόρμα.