Κρέας στη σχάρα και τη σούβλα. Και μεσημέρι.

29 Μαι 2017

Άλλη μια Κυριακή, άλλη μια φορά που γιορτάζει η μισή Ελλάδα (Κωνσταντίνου και Ελένης) και η οικογενειακή υποχρέωση μας έκανε να βρεθούμε στο στάνταρ (για την οικογένεια) των Καλυβίων, το Τρίγωνο, ανάμεσα σε πάρα πολύ κόσμο που είχαν ακριβώς την ίδια ιδέα.

Κλείσαμε τραπέζι από Σάββατο βράδυ, το οποίο όντως ήταν στρωμένο, στη σκια, μεγάλο και μας περίμενε. Οκ μέχρις εδώ. Τα γκαρσόνια ήρθαν γρήγορα για την παραγγελία, οκ και εδώ. Η παραγγελία ήταν:
1 κιλό αρνί σούβλας - σχετικά καλό στο ψήσιμο
1 μερίδα κοκορέτσι (δεν το δοκίμασα αλλά όσοι το δοκίμασαν δεν τους άρεσε και είχε πολύ άψητο λίπος στο εσωτερικό του)
1 λουκάνικο (αδιάφορο)
3 μεριδες πατάτες (πολύ χειρότερες από προηγούμενες φορές που είχαμε φάει στο συγκεκριμένο κατάστημα, δεν είχαν γεύση)
1 τυροκαυτερή (έμοιαζε σα να είχαν λιώσει περισσεύματα φέτας με απροσδιόριστα άλλα υλικά όπως ντομάτα και πιπέρι)
1 τζατζίκι (μια λευκή κρέμα που η γεύση της έφερνε λίγο σε σκόρδο)
1 σαλάτα χωριάτικη (αποδεκτή)
1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο σκέτο
1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο γεμιστό με φέτα
Κρασί, μπύρες, κ. λπ.

Για το κοκορέτσι έχω να προσθέσω ότι είδα στη ψησταριά ένα να ψήνεται και το πάχος του ήταν τουλάχιστον 15-20 εκατοστά, κάτι που εξηγεί το κακό του ψήσιμο.

Δεν έχω γράψει κάτι για το μπιφτέκι, γιατί όταν τελικά έφτασε, όλοι οι υπόλοιποι είχαν φάει, σχεδόν μας είχαν πάρει και τα πιάτα, είμασταν έτοιμοι να φύγουμε και με κόπο συγκρατηθήκαμε μην κάνουμε φασαρία. Μύριζε πάντως ωραία. Όπως το φέρανε, τυλίχθηκε σε αλουμινόχαρτο για να φαγωθεί την επόμενη ημέρα (ήρθε 1 ώρα μετά από όλα τα προηγούμενα, όταν όλοι οι υπόλοιποι στο τραπέζι είχαν φάει και όσοι παραγγείλαμε μπιφτέκι είχαμε χορτάσει με πατάτες, αλοιφές και σαλάτα).

Σε γενικές γραμμές ήταν μια απογοήτευση.

Να προσθέσω ότι η ταβέρνα είναι γενικώς μέτρια, αλλά έχει γίνει και εξαιρετικά ακριβή τον τελευταίο καιρό. Ακριβό δεν είναι μόνο να ανεβαίνει η τιμή ενός προϊόντος, αλλά και το να πέφτει αισθητά η ποιότητα στην ίδια ή ελαφρώς ανεβασμένη τιμή.

Συμπέρασμα:
Μην πάτε.

30 Σεπ 2015

Σάββατο μεσημέρι βρεθήκαμε 4 ενήλικες και ένα μωρό στα Καλύβια. Οι επιλογές εκεί συγκεκριμένες οπότε αποφασίσαμε να πάμε στο Τρίγωνο που δεν είχα ξαναφάει και καθώς βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις στο ask4food.
Να τονίσω ότι γενικά οι χασαποταβέρνες δεν είναι πολύ του γούστου μου, οπότε όποιος διαβάσει αυτή την κριτική ας το λάβει αυτό υπόψιν του (σε περίπτωση που δεν είμαι πολύ αντικειμενικός)

Χώρος (1/4):

Είναι ο κλασσικός χώρος, αίθουσα που συναντάς στα Βλάχικα, στην Πεντέλη, στην Πάρνηθα, στην Χασιά κτλ. Διακόσμηση ανύπαρκτη, χώρος μεγάλος γεμάτος με τραπέζια και καρέκλες, οχλαγωγία-φασαρία και γενικά ένα καταθλιπτικό περιβάλλον.
Το πάρκινγκ στο συγκεκριμένο αλλά και γενικά δεν είναι πολύ εύκολο.

Ποιότητα φαγητού (2/4):

Το μενού αποτελείται μόνο απο κρεατικά αλλά σχεδόν όλη την γκάμα. Τα ορεκτικά και οι σαλάτες επίσης κλασσικές οπότε μπαίνω στο ψητό γράφοντας τι πήραμε εμείς:

Σαλάτα χωριατικη (δροσερή χοντροκομμένη ντομάτα, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 6/10)

Κοκορέτσι (λίγο καμένο, μεγάλη μερίδα, μέτριο σε γεύση, βαθμολογία 6/10)

Πατάτες σε ροδέλες (καλοτηγανισμένες, δεν είμαι σίγουρος εάν ήταν φρέσκες, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο (μεγάλο σαν μερίδα, ψημένο στην σχάρα, βαθμολογία 7/10)

Τζατζίκι (το χρώμα του περίεργο σαν της μαγιονέζας, χωρίς αγγούρι, μέτριο σε γεύση βαθμολογία 6/10)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (μεγάλο και χοντρό, ήθελε λίγο ψήσιμο παραπάνω, λίγο βαρύ, μέτριο σε γεύση, βαθμολογία 6.5/10)

Παιδάκια αρνίσια (εμένα δεν μου αρέσουν οπότε δεν δοκίμασα αλλά στους άλλους άρεσαν πολύ, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη μηχανή όπου όλα έρχονται γρήγορα αλλά απρόσωπα. Έχω όμως να σημειώσω 2 φάουλ: ότι μας φέρανε εμφιαλωμένο νερό χωρίς να μας ρωτήσουν και δεύτερον ότι δεν μας έφεραν κατάλογο αλλά μας είπαν τα φαγητά τους προφορικά. Τα 2 θετικά όμως ήταν ότι μας κέρασαν απο μόνοι τους το λουκάνικο και στο τέλος κεράσανε γιαούρτι με μέλι ή κυδώνι.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 3 αναψυκτικά και μισό κιλό λευκό κρασί κόστισα γύρω στα 77 ευρώ (30ευρώ κόστιζαν τα παιδάκια και 12 ευρώ το μπιφτέκι). Δεν μπορώ να το πώ ακριβό αλλά σε καμία περίπτωση και φθηνό. Για παράδειγμα το μπιφτέκι που ήταν μεγάλο μέν αλλά χωρίς γαρνιτούρα ή κάτι, τα 12 ευρώ ήταν πολλά, κυρίως γιατί δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα:

Δεν μου αρέσουν οι χασαποταβέρνες!! Τότε γιατί πήγες θα μου πείτε!!!

17 Σεπ 2015

Για άλλη μιά φορά το αυτοκίνητο μας, έκανε τα δικά του.
Αυτή την φορά η τσίκνα των Καλυβίων μας έπιασε από την Βάρκιζα.
Κυριακή μεσημέρι μετά το καφεδάκι μας στην εν λόγω παραλία, ανηφορίσαμε τρία άτομα όχι ομολογουμένως ιδιαίτερα φαγανά προς Καλύβια.
Και στα Καλύβια το αμάξι σταματάει μόνο έξω από το Τρίγωνο. Όσες φορές έχω κάνει κύκλους για να βρω κάποιο άλλο μαγαζί, πάντα χάνομαι και τελικά κάθομαι στο Τρίγωνο. Όχι ότι με χαλάει βέβαια, η ποιότητα των κρεάτων του είναι αδιαμφισβήτητη.

Φτάσαμε περίπου στις 2μμ και βρήκαμε τραπέζι στον παράπλευρο δρόμο δίπλα στα πεύκα. Ήταν δροσερά και άνετα. Μετά από 15 λεπτά δεν έπεφτε φύλλο, όλα γεμάτα. Υπήρχαν μόνο στο οπτικό μου πεδίο περίπου 10 τραπέζια που περίμεναν να σερβιριστούν. Εδώ λοιπόν χρειάζεται να επιμείνεις για την μπύρα, την σαλάτα, τα λεμόνια κλπ. Αν πρήξεις λίγο τον σερβιτόρο θα εξυπηρετηθείς, αν απλώς περιμένεις καρτερικά και δεν μιλήσεις καθόλου σίγουρα θα βγεις χαμένος, γιατί θα δεις τραπέζια που ήρθαν μετά από εσένα να σερβιρίζονται.

Τώρα στα Καλύβια πας με δύο γυναίκες που η μία κάνει και ανεπίσημη δίαιτα?
Ξέρετε τώρα τα χαζά, άμα φάω κρέας δεν θα φάω τυροκομικά, αλλά τσακίζω το φρυγανισμένο ψωμί, ή δεν πίνω μπύρα γιατί φουσκώνει αλλά για πρωινό έχω φάει τρία γλυκά με στέβια από το Slim Bites που μετακόμισε στην περιοχή μας.
Κατάλαβα ότι το βάρος θα πέσει σ´εμένα και παραγγείλαμε μιά χωριάτικη με πλούσιας ποσότητας και νοστιμιάς φέτα. Τυροκαυτερή που έφαγα μόνος μου την μισή.

Και από κρεατικά, μια μερίδα κοκορέτσι, καλοψημένο με τραγανό το εξωτερικό αντεράκι. Δοκιμάσανε πάντως τα κορίτσια.
Και δυό μοσχαρίσιες. Την πρώτη την ζήτησα γάλακτος, και την δεύτερη σταυλίσια.

Η πρώτη ήταν πιό μαλακή, και οι δυό γυναίκες και εγώ που δοκίμασα δεν την καταφέραμε ( 580 γραμ. ). Την δεύτερη την ανάλαβα εγώ και κατάφερα περίπου την μισή. Πολύ νόστιμες, σωστά ψημένες, όπως τις θέλαμε, χωρίς αίμα αλλά όχι στεγνές. Ήπιαμε 3 μπύρες και ένα μπουκάλι νερό.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 65€. Παλιότερα νομίζω την βγάζαμε φθηνότερα, αλλά αυτή την φορά φάγαμε μοσχάρι που το κοστολογούν 29€ το κιλό. Πάλι καλά δηλαδή, αλλού με 29€ παίρνεις μια πικάνια περίπου 500 γραμ.

Για άλλη μιά φορά φεύγω με πολύ καλές εντυπώσεις στην ποιότητα του κρέατος, αλλά οι τιμές πλέον έχουν φτάσει κοντά στον μέσο όρο και δε το αποφασίζεις εύκολα να ξεκινήσεις από Αθήνα. Αν όμως έχεις και κάτι άλλο σχεδιάσει ή είσαι λάτρης της κρεατολαγνίας ξεκίνα.
Κέρασμα συνήθως υπάρχει, αλλά Κυριακή μεσημέρι με τόσο κόσμο, δεν είδαμε κάποια κίνηση. All time classic!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη hammer.

19 Ιουν 2016

Μετα απο πιεση και τα πολυ καλα λογια
του αδερφικου μου φιλου για το Τριγωνο ξεκινησαμε απο Αθηνα
6 ατομα για μεσημεριανο φαγητο.
1 Κοκορετσι -καλουτσικο
1 Κοντοσουβλι-καλοψημενο

1 Λουκανικο-μετριο
1 Τυροσαλατα-χμ...
1 Σαλατα- οκ...
3 σταβλισιες μπριζολες-καλοψημενες, πολυ μεγαλη μεριδα..
1 μπιφτεκι-μετριο, πολυ μεγαλη μεριδα
Εξυπηρετηση- γρηγορη αλλα απροσωπη...
Για να μην σας στοιχησει ο κουκος αηδονι
παραγγειλτε μια μεριδα κυριως για να φατε δυο ατομα,

αλλιως θα βαλετε πολυ βαθια το χερι στην τσεπη οπως την πατησαμε εμεις.....
24 ευρω το ατομο...
Ο χωρος τιποτα το ιδιαιτερο, καθισαμε εξω κατω απο τα πευκα...

19 Αυγ 2015

έχω γράψει παλιότερα κριτική για το ίδιο εστιατόριο και μιας και ο 15Αυγουστός είναι η κλασσική ημερομηνία που πηγαίνω, έτσι και σήμερα πήγα με "μικρές προσδοκίες" καθώς εξαιτίας του αυξημένου κόσμου ξέρεις πως θα αργήσεις να εξυπηρετηθείς..

Έτσι μετά από 15 λεπτά αναμονής δώσαμε την παραγγελία μας, σχετικά λογικός χρόνος για την ημέρα. Δέχομαι την αναμονή της "εορτής". Αυτό που δεν δέχομαι από ένα μαγαζί με την εμπειρία και το μεγάλο πελατολόγιο του "Τριγώνου" είναι το σερβίρισμα στην τιμή των 10ευρώ του άψητου και διαλυμένου πραγματικά κοκορετσιού.

Μας έφεραν κυρίως συκώτια με ελάχιστα κι άψητα -κάτασπρα εντεράκια. Πήραμε και παϊδάκια... για τα γούστα μου ήθελαν κι άλλο ψήσιμο. Τα ορεκτικά, κολοκυθάκια, πατάτες, σαλάτα και τζατζίκι σχετικά καλά, το τζατζίκι παραήταν ελαφρύ...

Για τα λέμε και τα καλά η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ήταν άψογη αλλά για μένα για τοσο εμπειρα μαγαζια δεν υπαρχει η δικαιολογια του "τέτοιες μέρες" (Παναγίας κλπ) ειδικά όταν ο λογαριασμός είναι 25ε/ άτομο. Μάλλον θα αλλάξω στέκι για τα Καλύβια..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

20 Νοε 2015

Ανήμερα 28ης αλλά και έτσι και αλλιώς δεν έχει καμία σημασία γιατί η αναμονή είναι σίγουρη όποτε και αν πας. Ακόμα και αν κλείσεις τραπέζι, πάλι περιμένεις. Αν έχεις λοιπόν υπομονή, αξίζει να δοκιμάσεις, τα εξαίσια, καταπληκτικά, λαχταριστά παϊδάκια του (37 ευρώ το κιλό! ) και το μπιφτέκι του που είναι θεσπέσιο. Τα υπόλοιπα φρέσκα και αυτά, αλλά απλά συνοδευτικά.

Θα ξαναπήγαινα άνετα!!!

Σημείωση: Βάλτε τον πιο υπομονετικό της παρέας να περιμένει και εσείς πηγαίνετε για καφέ πιο πάνω στην πλατεία. Όταν έρθει η ώρα, να σας πάρει τηλέφωνο!

13 Νοε 2015

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, όποτε θέλουμε κρέας, τα καλύβια και το τρίγωνο είναι η απάντηση.
προβατίνα, παϊδάκια, μπριζόλες, μπιφτέκια, ότι και να πάρεις δεν παίζεται.

Από ορεκτικά δεν περιμένεις πολλά πράγματα, έχει τα απολύτως απαραίτητα.

Ο χώρος του θέλει μια ανανέωση και ρε παιδιά βάλτε λίγο μουσικούλα να σιγοπαίζει.

Οι τιμές του είναι φυσιολογικές για το κρέας που προσφέρει.
Ζητείστε από τον Γιάννη να σας προτείνει τα καλύτερα.