ΠΟΝΤΙΚΙ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Επτανήσου 9 & Άνδρου, Π.Αρεως [Χάρτης]
  210 8232971 - 210 8226995

ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ με ιστορια 29 χρονων. Στεγαζεται σε ενα ιδιαιτερο νεοκλασικο κτηριο.Προσφερει ζωντανη μουσικη και μενου παραδοσιακων πιατων. Το προγραμμα αναφερεται επιλεκτικα σε εντεχνα λαικα ρεμπετικα τραγουδια αυτα που τραγουδαμε και αγαπαμε..σημειο αναφορας η η ποιοτητα των μουσικων και των τραγουδιστων.Επισης το κεφι ο χορος ειναι τα σημεια που το χαρακτηριζουν.το μενου ειναι λιτο και τιμιο με ενδιαφερον στην ποιοτητα. ΟΙ Τιμες ειναι τετοιες που θα μπορουσε καποιος να το επισκεπτεται συχνα για φαγητο και διασκεδαση αξιοπρεπως.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κυψέλη, Αθήνα

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Τα τελευταία χρόνια έχουμε καθιερώσει να επισκεπτόμαστε μετά την πρωτοχρονιά (και όχι να κάνουμε ρεβεγιόν την παραμονή) σε κάποιο εστιατόριο που να συνδυάζει και τη μουσική. Τα έφερε έτσι η μοίρα που πάλι διαλέξαμε την 2α Ιανουαρίου για να βγούμε. Αν έτυχε πέρσι να διαβάσετε την πανωλεθρία που ζήσαμε στο Αιγάλεω (μακράν η χειρότερη εμπειρία του 2015), τότε μετά βεβαιότητος μπορώ να σας πω πως φέτος τουλάχιστον δεν την πατήσαμε!

Σε καμία περίπτωση δεν δηλώνω ενθουσιασμένος αλλά επειδή είχαμε επισκεφθεί και αντίστοιχου στυλ κέντρο στις 26/12, μια βδομάδα νωρίτερα δηλαδή, μπορώ να πω πως τουλάχιστον το Ποντίκι έχει κάποιες σταθερές.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που λειτουργεί κοντά στα 30 χρόνια. Όπως αναφέρουν με χιούμορ στην ιστοσελίδα τους, μπορείτε να το συναντήσετε σε πολλές κατηγορίες όπως ρεμπετάδικο, μεζεδοπωλείο, μουσική σκηνή. Αυτοί αναφέρουν πως είναι ΣΧΟΛΗ στη λαϊκή διασκέδαση. Και κρίνοντας από τη Σαββατιάτικη επίσκεψη μου, έχει φανατικούς φίλους.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα. Κατ'αρχάς βρίσκεται κοντά σε μια πλατεϊτσα με μια εκκλησία (νομίζω Άγιος Γεώργιος Κυψέλης λέγεται). Για το παρκάρισμα θα δυσκολευτείτε καθώς πρόκειται για πυκνοκατοικημένη περιοχή. Κάποιοι αναγκάστηκαν να παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια, κάποιοι άλλοι να αφήσουν το όχημα τους στο κοντινό πάρκινγκ επί πληρωμή. Εγώ πάλι έκανα κάποιους κύκλους "σημαδεύοντας" το γήπεδο του Πανελληνίου για να γνωρίζω πως θα φύγω. Όπως και να έχει βρίσκεται κοντά σε κεντρικές περιοχές.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό γωνιακό σπίτι (;;). Όμορφο εξωτερικά για την περιοχή, καλή διάθεση να έχεις για τον εσωτερικό χώρο. Η ονομασία του καταστήματος ίσως να πηγάζει και από την τοποθέτηση του πελάτη στον εσωτερικό χώρο. Να πω την αλήθεια ένιωσαν σαν να στριμώχνομαι σε μια τρύπα σαν το ποντίκι. Θα περίμενα μεγαλύτερη άπλα σε έναν χώρο που κάποιοι θέλουν να χορέψουν. Μπαίνοντας αντικρύζεις μπροστά σου την πίστα και τους μουσικούς.

Από εκεί και πέρα ένα μεγάλο ποσοστό της διασκέδασης σου "κρίνεται" και από το που θα καθήσεις. Αν είσαι μπροστά, θα ανοίγει η πόρτα συχνά από τον κόσμο που μπαινοβγαίνει. Αν είσαι άτυχος και βρίσκεσαι αλλού, δε νομίζω πως θα έχεις και πολλές πιθανότητες για να έχεις οπτική επαφή με το μουσικό σχήμα. Θα συναντάς κολώνες με καθρέφτες παντού.

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο από διακόσμηση. Λευκοί τοίχοι που σπάνε τη μονοτονία με τουβλάκι. Εντάξει, το καταλαβαίνω. Εκεί πας να χορτάσεις από διασκέδαση. Το μόνο θετικό για τους άνδρες είναι πως θα χορτάσει το μάτι τους δροσερά κοριτσίστικα προσωπάκια με το χαμόγελο στα χείλη. Να και ένα καλό του στριμωξίματος! Ευνοούνται οι διαπροσωπικές σχέσεις.

Η εξυπηρέτηση προσπαθεί με τόσο κόσμο να τα βγάλει πέρα και σε γενικές γραμμές τα καταφέρνει, αν συνυπολογίσουμε και τη δυνατή ακουστική του χώρου αλλά και το πλήθος των ανθρώπων που αναμένουν να φάνε. Καλού-κακού μελετήστε τον κατάλογο που είναι αναρτημένος στο ίντερνετ γιατί πολύ εύκολα μπορείτε να χάσετε τη σειρά σας.

Εμείς ζητήσαμε 5 λεπτά ακόμα για να αποφασίσουμε και ξαναείδαμε τον σερβιτόρο μετά από μισάωρο τουλάχιστον. Μου μπήκε η ιδέα να πεταχτώ στις κοντινές Νοστιμιές της Μαίρης να εξυπηρετηθώ πιο γρήγορα! Τώρα για αποδείξεις κλπ μην έχετε απαιτήσεις σε τέτοιες συνθήκες. Και πιάτα θα ξεχαστούν και εξτρά πραγματάκια (πχ νερό) μπορεί να ζητήσετε. Να έχετε πάει με χαλαρή διάθεση.

Στα του φαγητού υπάρχει η κωδική ονομασία "20 ευρώ". Τόση ήταν η ελάχιστη χρέωση κατ'άτομο στην επίσκεψη μας. Στον κατάλογο αναφέρεται σε 15 ευρώ, ίσως τηρείται σε άλλες μέρες και εκτός εορτών. Από εκεί και πέρα μπορείτε να παίξετε με μενού που περιλαμβάνει σαλάτα, ποικιλία κρεατικών και ένα μπουκάλ κρασί 750 μλ ανά άτομο. Εμείς 8 άτομα,7 κοπέλες κι εγώ (!!! ) παίξαμε με 4 μενού και τα υπόλοιπα 80 ευρώ σε πιάτα από τον μικρό κατάλογο.

- Οι ποικιλίες κρεατικών είχαν φιλέτο κοτόπουλο, μπριζολάκια χοιρινά, λουκάνικο και μπιφτεκάκια. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές, μπάρμπεκιου σως και λαχανικά. Η τιμή κατ'άτομο είναι στα 8 ευρώ. ΟΚ μην περιμένετε κάτι φοβερό, απλώς τρώγονται για να πηγαίνει και το πιώμα κάτω. Αν είναι ζεστά είναι ΟΚ, το μπιφτεκάκι σχετικά νόστιμο, το λουκάνικο καλοψημένο.

- Σαλάτα αγροτική. Φρέσκα λαχανικά όπως μαρούλι-λάχανο-καρότο λεπτοκομένα στον τρίφτη. Η σως μηλόξιδου ήταν άφαντη. Εντελώς άτονη γεύση σαν να βελάζεις.

- Πατάτες τηγανιτές επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Καραπροκάτ, τις έσωζε το αλάτι και η πείνα μας. Ίδιες ήταν και στις ποικιλίες. Μικρή ποσότητα.

- Τυροκαυτερή επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Μάλλον προκάτ κι αυτή, δεν έκαιγε.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ.5 τεμάχια στο ίδιο σχήμα ακριβώς, βιομηχανοποιημένοι. Απο γεύση λίγα πράγματα. Σαν να ήταν άδειοι.

- Ψητά λαχανικά με βαλσάμικο και μέλι στα 7 ευρώ. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

- Κρασί κόκκινο σε πλαστικό μπουκάλι, μέτριο.
- Κρασί λευκό σε πλαστικό μπουκάλι, λίγο καλύτερο. Δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Τιμή καταλόγου στα 15 ευρώ.

- Αναψυκτικά στα 3 ευρώ έκαστο.
- Ούζο Σμυρνιώ στα 14 ευρώ τα 200 μλ επί 2 μπουκαλάκια, σύνολο 28 δηλαδή.

Ξέχασαν μια φέτα ψητή, το 4ο μπουκάλι κρασί (αν και δεν χρειάστηκε) αλλά μας έφερναν νερό σε μπουκάλι όποτε τους το ζητούσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί είναι μια ΟΚ επιλογή αν θες να ακούσεις μουσική συνοδεία φαγητού. Οι μουσικοί έκαναν κέφι, δεν είχαν άσχημες φωνές που επί το πλείστον τραγουδούσαν παλιά τραγούδια και όχι τα σημερινά εμπορικά και μετά τις 3 τη νύχτα πολλοί χόρευαν στα τραπέζια. Οι ηλικίες είναι στην πλειοψηφία κάτω των 35. Έχω μια ένσταση όμως. Για φοιτητοκατάσταση όπως λέγεται, στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης και της ανεργίας, τα 20 ευρώ για ελάχιστη κατανάλωση δεν είναι πολλά;

Ίσως μεγαλώνω όμως ποτέ δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή διασκέδασης. Σίγουρα πάντως δεν έφαγα μπριζόλα όπως στο κέντρο της προηγούμενης βδομάδας που ακόμα τη σκέφτομαι και αηδιάζω.

Decent επιλογή αν δεν σκέφτεσαι μόνο το φαγητό. Αν πάτε μόνο για φαγητό ΟΧΙ, δεν έχει θέση στο παρόν σάιτ και δε νομίζω πως μπορώ να πείσω τους εμπειρότερους χρήστες του σάιτ για την ποιότητα του.

Υ. Γ Για γλυκό ούτε κουβέντα. Έψαχνα στις 4.30 το πρωί φούρνο στο Χαϊδάρι (Elias ευτυχώς 24ωρος) για να ικανοποιηθώ!