ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ με ιστορια 29 χρονων. Στεγαζεται σε ενα ιδιαιτερο νεοκλασικο κτηριο.Προσφερει ζωντανη μουσικη και μενου παραδοσιακων πιατων. Το προγραμμα αναφερεται επιλεκτικα σε εντεχνα λαικα ρεμπετικα τραγουδια αυτα που τραγουδαμε και αγαπαμε..σημειο αναφορας η η ποιοτητα των μουσικων και των τραγουδιστων.Επισης το κεφι ο χορος ειναι τα σημεια που το χαρακτηριζουν.το μενου ειναι λιτο και τιμιο με ενδιαφερον στην ποιοτητα. ΟΙ Τιμες ειναι τετοιες που θα μπορουσε καποιος να το επισκεπτεται συχνα για φαγητο και διασκεδαση αξιοπρεπως.

Έχει ζωντανή μουσική
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Τελικά το ένστικτο είναι πολύ μεγάλο πράγμα....
Όταν σου βροντοφωνάζει "όχι- μείνε μακριά" καλό θα είναι να το ακολουθείς -αντί να ακολουθείς τις κοινωνικές επιταγές.
Η επίσκεψή μου στο ποντικι επιβεβαίωσε ακόμη μία φορά το παραπάνω απόφθεγμα (το οποίο πιστέψτε με προσπαθώ να τηρήσω όσο -βεβαίως-με παίρνει).

Το θέμα είναι ότι το ποντίκι δεν το επέλεξα, αφορούσε κοινωνική υποχρέωση χωρίς κανένα περιθώριο άρνησης και κάπως έτσι βρέθηκα να ¨κάθομαι" ανυπεράσπιστη, ακίνητη και κυριολεκτικά σαρδελοποιημένη σε τραπέζι κοντά στην πίστα.
Είχε προηγηθεί τακτοποίηση του οχήματος σε κοντικό parking αφού η ανεύρεση θέσης στάθμευσης αυτοκινήτου έχει τεράστιο βαθμό δυσκολίας.
Παραδέχομαι ότι τέτοιοι χώροι και τρόποι διασκέδασης δεν ήταν ποτέ -και ακόμη δεν είναι-μέσα στα θέλω μου, παρόλα αυτά η κριτική που παραθέτω είναι αντικειμενική ως οφείλουμε όλοι μας εδώ μέσα.

Ξεκινώ από το χώρο (1/4) και δεν αφορά τόσο στο διακοσμητικό κομμάτι, όσο στις απαράδεκτες συνθήκες που καλείσαι να λειτουργήσεις(?) για όσες ώρες παραμείνεις στο Ποντίκι.
Ευτυχώς που δεν είχαμε κανέναν ιδιαίτερα ευτραφή στην παρέα, δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρει να χωρέσει στην καρέκλα του. Το τραπέζι μας για 12 άτομα χωρούσε πραγματικά 8, φανταστείτε ο 12ατος της παρέας έπρεπε να σηκώνεται κάθε λίγο από τη θέση του για να περνάει ο σερβιτόρος για να εξυπηρετήσει το τραπέζι πίσω μας!!!!!
Φυσικά χρησιμοποιούσαμε τα μαχαιροπήρουνα με βάρδιες (δεν κάνω πλάκα! ) δηλαδή για να κόψω εγώ το κρέας στο πιάτο μου, ο διπλανός μου απλώς καθόταν σε στάση προσοχής, αφού οι αγκώνες μας ξιφουλκούσαν σε κάθε ταυτόχρονη κίνησή μας.
Ο χώρος κάνει ¨στυλιστική" προσπάθεια για να φέρνει σε ρεμπέτικο (όπως χαρακτηρίζεται στο site του), δεν μπορείς όμως πραγματικά να τον αξιολογήσεις λόγω των κακών συνθηκών και του κάκιστου εξαερισμού τα οποία δημιουργούν αρνητική εικόνα.

Το φαγητό και ποτό ήταν προ-κανονισμένο από το διοργανωτή/χορηγό της εκδήλωσης (ο οποίος είναι fun του καταστήματος και γνωρίζει τις προσφορές / set menu):

Πρώτα ήρθαν σαλάτες/4 άτομα, εντάξει δεν περιμένεις και να έχει κοπεί το ζαρζαβατικό εκείνη την ώρα, η σαλάτα ήταν μίξη λάχανου, μαρουλιού με το κλασσικό dressing, μπορώ να πω καλή.
Πιατάκι/4 άτομα με 2 ειδών τυριά και αλλαντικά -φτωχό και αδιάφορο πιάτο συν 4 μικρά μπουρεκάκια/4άτομα συνηθισμένο προκατ ορεκτικό.
Για κυρίως έφτασαν πιατέλες με κρέας, πατάτες τηγανητές (προκατ) και πιτούλες/4άτομα.
Κάθε πιατέλα είχε μία μικρή χοιρινή κομμένη_με_ξυραφάκι μπριζόλα η οποία παρότι πολύ λεπτοκομμένη ήταν σχετικά καλά ψημένη χωρίς να είναι ιδιαίτερα σκληρή, 2 μικρούτσικα και μέτρια σε γεύση μπιφτεκάκια, 1-2 κομμάτια κοτόπουλου και λίγες ροδέλες λουκάνικου. Δίπλα στα κρέατα και η σχετική sauce για ενίσχυση της γεύσης.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν αποδεκτό, ίσως ένα τικ παραπάνω από ότι ήμουν προετοιμασμένη να γευτώ (ενθυμούμενη πολύ παλαιότερη επίσκεψή μου του ιδίου χορηγού).

Το λευκό χύμα κρασί που κυκλοφόρησε στο τραπέζι μας ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Δεν είχα την απαίτηση να σερβιριστώ chardonnay, αλλά ένα μέτριο κρασί που να μπορεί να καταναλωθεί ευχάριστα.
Μετά τις πρώτες γουλιές κρασιού, προχώρησα σε άμεση αντικατάσταση με νερό βρύσης (και ένα αναψυκτικό)- να και μία φορά που δε χρειάστηκε να συννενοηθούμε με το έτερο ήμισυ ποιος θα πιει και ποιος θα οδηγήσει.

Για το service αξίζει να δώσω 4 ντομάτες (μη σας πω και 5). Παρατηρώντας τα νέα παιδιά στο service, να ελίσσονται στα χιλιοστά ελεύθερου χώρου κουβαλώντας φορτωμένους δίσκους, να ανταποκρίνονται αμέσως σε κάθε απαίτησή μας, να ζητάνε συγνώμη για την ανάγκη να σε μετακινήσουν για να περάσουν.... η δε κοπέλα του service -εκτός από σερβίρισμα- εκτελεί εξαιρετικά τα καθήκοντα της λουλουδούς, της γκαρνταρόμπας και πάει λέγοντας....

Εν κατακλείδι, 4 ώρες ακινησίας κορμού (υπέροχο και λατρεμένο pilates σ'ευχαριστώ που μπορώ και βγαίνω αλώβητη μετά από πολύωρες άβολες στάσεις σώματος), με τον αυχένα γυρισμένο προς την πίστα, η οποία βρισκόταν πίσω μου, κουνώντας ρυθμικά τα πόδια -μιας και ήταν το μοναδικό σημείο σώματος που μπορούσες να μετακινήσεις, πέρασε αυτή η βραδιά ακούγοντας -η αλήθεια είναι- πολύ ωραία τραγούδια από μία καλά κουρδισμένη ορχήστρα και τραγουδιστές, παρατηρώντας τη νεολαία αλλά και τους πιο ώριμους σε ηλικία που κατακλύζουν το ποντίκι και την πίστα του να χορεύουν χορούς κυκλωτικούς και όχι μόνο, να διασκεδάζουν και να τραγουδούν από λαικά έως νησιώτικα και ικαριώτικα.
Μία - δύο προσπάθειες να χορέψουμε κι εμείς δεν ευόδωσε μιας και δεν καταφέραμε να φτάσουμε στην πίστα μέσα στα χρονικά όρια του εκάστοτε τραγουδιού, αρκεστήκαμε όμως σε επιτόπου κίνηση στο ρυθμό του τραγουδιού, στεκόμενοι όρθιοι μπροστά από την καρέκλα μας.

Στις 03:30 μου έδωσα το ελεύθερο να φύγω-είχα τιμήσει το φίλο που μας προσέφερε αυτή τη βραδιά, πάνω που άλλαξε το ρεπερτόριο σε πιο ¨λαικοποπ" την κάναμε με ελαφριά πηδηματάκια.

Και τώρα που βλέπω -εκ των υστέρων- την κριτική του VAGELIS θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του ότι στο Ποντίκι δε θα πας για το φαγητό παρά μόνο για τη διασκέδαση -εάν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που διασκεδάζουν με αυτό τον τρόπο.

05 Ιαν 2016

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Τα τελευταία χρόνια έχουμε καθιερώσει να επισκεπτόμαστε μετά την πρωτοχρονιά (και όχι να κάνουμε ρεβεγιόν την παραμονή) σε κάποιο εστιατόριο που να συνδυάζει και τη μουσική. Τα έφερε έτσι η μοίρα που πάλι διαλέξαμε την 2α Ιανουαρίου για να βγούμε. Αν έτυχε πέρσι να διαβάσετε την πανωλεθρία που ζήσαμε στο Αιγάλεω (μακράν η χειρότερη εμπειρία του 2015), τότε μετά βεβαιότητος μπορώ να σας πω πως φέτος τουλάχιστον δεν την πατήσαμε!

Σε καμία περίπτωση δεν δηλώνω ενθουσιασμένος αλλά επειδή είχαμε επισκεφθεί και αντίστοιχου στυλ κέντρο στις 26/12, μια βδομάδα νωρίτερα δηλαδή, μπορώ να πω πως τουλάχιστον το Ποντίκι έχει κάποιες σταθερές.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που λειτουργεί κοντά στα 30 χρόνια. Όπως αναφέρουν με χιούμορ στην ιστοσελίδα τους, μπορείτε να το συναντήσετε σε πολλές κατηγορίες όπως ρεμπετάδικο, μεζεδοπωλείο, μουσική σκηνή. Αυτοί αναφέρουν πως είναι ΣΧΟΛΗ στη λαϊκή διασκέδαση. Και κρίνοντας από τη Σαββατιάτικη επίσκεψη μου, έχει φανατικούς φίλους.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα. Κατ'αρχάς βρίσκεται κοντά σε μια πλατεϊτσα με μια εκκλησία (νομίζω Άγιος Γεώργιος Κυψέλης λέγεται). Για το παρκάρισμα θα δυσκολευτείτε καθώς πρόκειται για πυκνοκατοικημένη περιοχή. Κάποιοι αναγκάστηκαν να παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια, κάποιοι άλλοι να αφήσουν το όχημα τους στο κοντινό πάρκινγκ επί πληρωμή. Εγώ πάλι έκανα κάποιους κύκλους "σημαδεύοντας" το γήπεδο του Πανελληνίου για να γνωρίζω πως θα φύγω. Όπως και να έχει βρίσκεται κοντά σε κεντρικές περιοχές.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό γωνιακό σπίτι (;;). Όμορφο εξωτερικά για την περιοχή, καλή διάθεση να έχεις για τον εσωτερικό χώρο. Η ονομασία του καταστήματος ίσως να πηγάζει και από την τοποθέτηση του πελάτη στον εσωτερικό χώρο. Να πω την αλήθεια ένιωσαν σαν να στριμώχνομαι σε μια τρύπα σαν το ποντίκι. Θα περίμενα μεγαλύτερη άπλα σε έναν χώρο που κάποιοι θέλουν να χορέψουν. Μπαίνοντας αντικρύζεις μπροστά σου την πίστα και τους μουσικούς.

Από εκεί και πέρα ένα μεγάλο ποσοστό της διασκέδασης σου "κρίνεται" και από το που θα καθήσεις. Αν είσαι μπροστά, θα ανοίγει η πόρτα συχνά από τον κόσμο που μπαινοβγαίνει. Αν είσαι άτυχος και βρίσκεσαι αλλού, δε νομίζω πως θα έχεις και πολλές πιθανότητες για να έχεις οπτική επαφή με το μουσικό σχήμα. Θα συναντάς κολώνες με καθρέφτες παντού.

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο από διακόσμηση. Λευκοί τοίχοι που σπάνε τη μονοτονία με τουβλάκι. Εντάξει, το καταλαβαίνω. Εκεί πας να χορτάσεις από διασκέδαση. Το μόνο θετικό για τους άνδρες είναι πως θα χορτάσει το μάτι τους δροσερά κοριτσίστικα προσωπάκια με το χαμόγελο στα χείλη. Να και ένα καλό του στριμωξίματος! Ευνοούνται οι διαπροσωπικές σχέσεις.

Η εξυπηρέτηση προσπαθεί με τόσο κόσμο να τα βγάλει πέρα και σε γενικές γραμμές τα καταφέρνει, αν συνυπολογίσουμε και τη δυνατή ακουστική του χώρου αλλά και το πλήθος των ανθρώπων που αναμένουν να φάνε. Καλού-κακού μελετήστε τον κατάλογο που είναι αναρτημένος στο ίντερνετ γιατί πολύ εύκολα μπορείτε να χάσετε τη σειρά σας.

Εμείς ζητήσαμε 5 λεπτά ακόμα για να αποφασίσουμε και ξαναείδαμε τον σερβιτόρο μετά από μισάωρο τουλάχιστον. Μου μπήκε η ιδέα να πεταχτώ στις κοντινές Νοστιμιές της Μαίρης να εξυπηρετηθώ πιο γρήγορα! Τώρα για αποδείξεις κλπ μην έχετε απαιτήσεις σε τέτοιες συνθήκες. Και πιάτα θα ξεχαστούν και εξτρά πραγματάκια (πχ νερό) μπορεί να ζητήσετε. Να έχετε πάει με χαλαρή διάθεση.

Στα του φαγητού υπάρχει η κωδική ονομασία "20 ευρώ". Τόση ήταν η ελάχιστη χρέωση κατ'άτομο στην επίσκεψη μας. Στον κατάλογο αναφέρεται σε 15 ευρώ, ίσως τηρείται σε άλλες μέρες και εκτός εορτών. Από εκεί και πέρα μπορείτε να παίξετε με μενού που περιλαμβάνει σαλάτα, ποικιλία κρεατικών και ένα μπουκάλ κρασί 750 μλ ανά άτομο. Εμείς 8 άτομα,7 κοπέλες κι εγώ (!!! ) παίξαμε με 4 μενού και τα υπόλοιπα 80 ευρώ σε πιάτα από τον μικρό κατάλογο.

- Οι ποικιλίες κρεατικών είχαν φιλέτο κοτόπουλο, μπριζολάκια χοιρινά, λουκάνικο και μπιφτεκάκια. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές, μπάρμπεκιου σως και λαχανικά. Η τιμή κατ'άτομο είναι στα 8 ευρώ. ΟΚ μην περιμένετε κάτι φοβερό, απλώς τρώγονται για να πηγαίνει και το πιώμα κάτω. Αν είναι ζεστά είναι ΟΚ, το μπιφτεκάκι σχετικά νόστιμο, το λουκάνικο καλοψημένο.

- Σαλάτα αγροτική. Φρέσκα λαχανικά όπως μαρούλι-λάχανο-καρότο λεπτοκομένα στον τρίφτη. Η σως μηλόξιδου ήταν άφαντη. Εντελώς άτονη γεύση σαν να βελάζεις.

- Πατάτες τηγανιτές επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Καραπροκάτ, τις έσωζε το αλάτι και η πείνα μας. Ίδιες ήταν και στις ποικιλίες. Μικρή ποσότητα.

- Τυροκαυτερή επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Μάλλον προκάτ κι αυτή, δεν έκαιγε.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ.5 τεμάχια στο ίδιο σχήμα ακριβώς, βιομηχανοποιημένοι. Απο γεύση λίγα πράγματα. Σαν να ήταν άδειοι.

- Ψητά λαχανικά με βαλσάμικο και μέλι στα 7 ευρώ. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

- Κρασί κόκκινο σε πλαστικό μπουκάλι, μέτριο.
- Κρασί λευκό σε πλαστικό μπουκάλι, λίγο καλύτερο. Δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Τιμή καταλόγου στα 15 ευρώ.

- Αναψυκτικά στα 3 ευρώ έκαστο.
- Ούζο Σμυρνιώ στα 14 ευρώ τα 200 μλ επί 2 μπουκαλάκια, σύνολο 28 δηλαδή.

Ξέχασαν μια φέτα ψητή, το 4ο μπουκάλι κρασί (αν και δεν χρειάστηκε) αλλά μας έφερναν νερό σε μπουκάλι όποτε τους το ζητούσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί είναι μια ΟΚ επιλογή αν θες να ακούσεις μουσική συνοδεία φαγητού. Οι μουσικοί έκαναν κέφι, δεν είχαν άσχημες φωνές που επί το πλείστον τραγουδούσαν παλιά τραγούδια και όχι τα σημερινά εμπορικά και μετά τις 3 τη νύχτα πολλοί χόρευαν στα τραπέζια. Οι ηλικίες είναι στην πλειοψηφία κάτω των 35. Έχω μια ένσταση όμως. Για φοιτητοκατάσταση όπως λέγεται, στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης και της ανεργίας, τα 20 ευρώ για ελάχιστη κατανάλωση δεν είναι πολλά;

Ίσως μεγαλώνω όμως ποτέ δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή διασκέδασης. Σίγουρα πάντως δεν έφαγα μπριζόλα όπως στο κέντρο της προηγούμενης βδομάδας που ακόμα τη σκέφτομαι και αηδιάζω.

Decent επιλογή αν δεν σκέφτεσαι μόνο το φαγητό. Αν πάτε μόνο για φαγητό ΟΧΙ, δεν έχει θέση στο παρόν σάιτ και δε νομίζω πως μπορώ να πείσω τους εμπειρότερους χρήστες του σάιτ για την ποιότητα του.

Υ. Γ Για γλυκό ούτε κουβέντα. Έψαχνα στις 4.30 το πρωί φούρνο στο Χαϊδάρι (Elias ευτυχώς 24ωρος) για να ικανοποιηθώ!

Επτανήσου 9 & Άνδρου, Π.Αρεως

210 8232971 - 210 8226995