ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ με ιστορια 29 χρονων. Στεγαζεται σε ενα ιδιαιτερο νεοκλασικο κτηριο.Προσφερει ζωντανη μουσικη και μενου παραδοσιακων πιατων. Το προγραμμα αναφερεται επιλεκτικα σε εντεχνα λαικα ρεμπετικα τραγουδια αυτα που τραγουδαμε και αγαπαμε..σημειο αναφορας η η ποιοτητα των μουσικων και των τραγουδιστων.Επισης το κεφι ο χορος ειναι τα σημεια που το χαρακτηριζουν.το μενου ειναι λιτο και τιμιο με ενδιαφερον στην ποιοτητα. ΟΙ Τιμες ειναι τετοιες που θα μπορουσε καποιος να το επισκεπτεται συχνα για φαγητο και διασκεδαση αξιοπρεπως.

Έχει ζωντανή μουσική
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Τελικά το ένστικτο είναι πολύ μεγάλο πράγμα....
Όταν σου βροντοφωνάζει "όχι- μείνε μακριά" καλό θα είναι να το ακολουθείς -αντί να ακολουθείς τις κοινωνικές επιταγές.
Η επίσκεψή μου στο ποντικι επιβεβαίωσε ακόμη μία φορά το παραπάνω απόφθεγμα (το οποίο πιστέψτε με προσπαθώ να τηρήσω όσο -βεβαίως-με παίρνει).

Το θέμα είναι ότι το ποντίκι δεν το επέλεξα, αφορούσε κοινωνική υποχρέωση χωρίς κανένα περιθώριο άρνησης και κάπως έτσι βρέθηκα να ¨κάθομαι" ανυπεράσπιστη, ακίνητη και κυριολεκτικά σαρδελοποιημένη σε τραπέζι κοντά στην πίστα.
Είχε προηγηθεί τακτοποίηση του οχήματος σε κοντικό parking αφού η ανεύρεση θέσης στάθμευσης αυτοκινήτου έχει τεράστιο βαθμό δυσκολίας.
Παραδέχομαι ότι τέτοιοι χώροι και τρόποι διασκέδασης δεν ήταν ποτέ -και ακόμη δεν είναι-μέσα στα θέλω μου, παρόλα αυτά η κριτική που παραθέτω είναι αντικειμενική ως οφείλουμε όλοι μας εδώ μέσα.

Ξεκινώ από το χώρο (1/4) και δεν αφορά τόσο στο διακοσμητικό κομμάτι, όσο στις απαράδεκτες συνθήκες που καλείσαι να λειτουργήσεις(?) για όσες ώρες παραμείνεις στο Ποντίκι.
Ευτυχώς που δεν είχαμε κανέναν ιδιαίτερα ευτραφή στην παρέα, δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρει να χωρέσει στην καρέκλα του. Το τραπέζι μας για 12 άτομα χωρούσε πραγματικά 8, φανταστείτε ο 12ατος της παρέας έπρεπε να σηκώνεται κάθε λίγο από τη θέση του για να περνάει ο σερβιτόρος για να εξυπηρετήσει το τραπέζι πίσω μας!!!!!
Φυσικά χρησιμοποιούσαμε τα μαχαιροπήρουνα με βάρδιες (δεν κάνω πλάκα! ) δηλαδή για να κόψω εγώ το κρέας στο πιάτο μου, ο διπλανός μου απλώς καθόταν σε στάση προσοχής, αφού οι αγκώνες μας ξιφουλκούσαν σε κάθε ταυτόχρονη κίνησή μας.
Ο χώρος κάνει ¨στυλιστική" προσπάθεια για να φέρνει σε ρεμπέτικο (όπως χαρακτηρίζεται στο site του), δεν μπορείς όμως πραγματικά να τον αξιολογήσεις λόγω των κακών συνθηκών και του κάκιστου εξαερισμού τα οποία δημιουργούν αρνητική εικόνα.

Το φαγητό και ποτό ήταν προ-κανονισμένο από το διοργανωτή/χορηγό της εκδήλωσης (ο οποίος είναι fun του καταστήματος και γνωρίζει τις προσφορές / set menu):

Πρώτα ήρθαν σαλάτες/4 άτομα, εντάξει δεν περιμένεις και να έχει κοπεί το ζαρζαβατικό εκείνη την ώρα, η σαλάτα ήταν μίξη λάχανου, μαρουλιού με το κλασσικό dressing, μπορώ να πω καλή.
Πιατάκι/4 άτομα με 2 ειδών τυριά και αλλαντικά -φτωχό και αδιάφορο πιάτο συν 4 μικρά μπουρεκάκια/4άτομα συνηθισμένο προκατ ορεκτικό.
Για κυρίως έφτασαν πιατέλες με κρέας, πατάτες τηγανητές (προκατ) και πιτούλες/4άτομα.
Κάθε πιατέλα είχε μία μικρή χοιρινή κομμένη_με_ξυραφάκι μπριζόλα η οποία παρότι πολύ λεπτοκομμένη ήταν σχετικά καλά ψημένη χωρίς να είναι ιδιαίτερα σκληρή, 2 μικρούτσικα και μέτρια σε γεύση μπιφτεκάκια, 1-2 κομμάτια κοτόπουλου και λίγες ροδέλες λουκάνικου. Δίπλα στα κρέατα και η σχετική sauce για ενίσχυση της γεύσης.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν αποδεκτό, ίσως ένα τικ παραπάνω από ότι ήμουν προετοιμασμένη να γευτώ (ενθυμούμενη πολύ παλαιότερη επίσκεψή μου του ιδίου χορηγού).

Το λευκό χύμα κρασί που κυκλοφόρησε στο τραπέζι μας ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Δεν είχα την απαίτηση να σερβιριστώ chardonnay, αλλά ένα μέτριο κρασί που να μπορεί να καταναλωθεί ευχάριστα.
Μετά τις πρώτες γουλιές κρασιού, προχώρησα σε άμεση αντικατάσταση με νερό βρύσης (και ένα αναψυκτικό)- να και μία φορά που δε χρειάστηκε να συννενοηθούμε με το έτερο ήμισυ ποιος θα πιει και ποιος θα οδηγήσει.

Για το service αξίζει να δώσω 4 ντομάτες (μη σας πω και 5). Παρατηρώντας τα νέα παιδιά στο service, να ελίσσονται στα χιλιοστά ελεύθερου χώρου κουβαλώντας φορτωμένους δίσκους, να ανταποκρίνονται αμέσως σε κάθε απαίτησή μας, να ζητάνε συγνώμη για την ανάγκη να σε μετακινήσουν για να περάσουν.... η δε κοπέλα του service -εκτός από σερβίρισμα- εκτελεί εξαιρετικά τα καθήκοντα της λουλουδούς, της γκαρνταρόμπας και πάει λέγοντας....

Εν κατακλείδι, 4 ώρες ακινησίας κορμού (υπέροχο και λατρεμένο pilates σ'ευχαριστώ που μπορώ και βγαίνω αλώβητη μετά από πολύωρες άβολες στάσεις σώματος), με τον αυχένα γυρισμένο προς την πίστα, η οποία βρισκόταν πίσω μου, κουνώντας ρυθμικά τα πόδια -μιας και ήταν το μοναδικό σημείο σώματος που μπορούσες να μετακινήσεις, πέρασε αυτή η βραδιά ακούγοντας -η αλήθεια είναι- πολύ ωραία τραγούδια από μία καλά κουρδισμένη ορχήστρα και τραγουδιστές, παρατηρώντας τη νεολαία αλλά και τους πιο ώριμους σε ηλικία που κατακλύζουν το ποντίκι και την πίστα του να χορεύουν χορούς κυκλωτικούς και όχι μόνο, να διασκεδάζουν και να τραγουδούν από λαικά έως νησιώτικα και ικαριώτικα.
Μία - δύο προσπάθειες να χορέψουμε κι εμείς δεν ευόδωσε μιας και δεν καταφέραμε να φτάσουμε στην πίστα μέσα στα χρονικά όρια του εκάστοτε τραγουδιού, αρκεστήκαμε όμως σε επιτόπου κίνηση στο ρυθμό του τραγουδιού, στεκόμενοι όρθιοι μπροστά από την καρέκλα μας.

Στις 03:30 μου έδωσα το ελεύθερο να φύγω-είχα τιμήσει το φίλο που μας προσέφερε αυτή τη βραδιά, πάνω που άλλαξε το ρεπερτόριο σε πιο ¨λαικοποπ" την κάναμε με ελαφριά πηδηματάκια.

Και τώρα που βλέπω -εκ των υστέρων- την κριτική του VAGELIS θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του ότι στο Ποντίκι δε θα πας για το φαγητό παρά μόνο για τη διασκέδαση -εάν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που διασκεδάζουν με αυτό τον τρόπο.

Επτανήσου 9 & Άνδρου, Π.Αρεως

210 8232971 - 210 8226995