Ανοιχτά και το μεσημέρι.

Παραμονές 15 Αύγουστου με πολλά αγαπημένα εστιατόρια/ταβερνάκια κλειστά αποφασισαμε να πάμε μία βόλτα στην Πειραϊκή για να δούμε λίγη θάλασσα(και να αναπολήσουμε τις διακοπές που -δυστυχώς- τελείωσαν) και να να παίξουμε εκ του ασφαλούς -τόσα καταστήματα στην Πειραϊκή κάτι θα είναι ανοιχτό....
Φτάνοντας κατά τις 21:45 στην περιοχή, με έκπληξη είδαμε ότι όλα -μα- όλα -τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά και γεμάτα κόσμο (όχι που νομίζαμε ότι είμαστε μόνοι μας στην Αττική για την εβδομάδα του 15Αύγουστου).

Στο Αγκυροβόλι του Σωτήρη βρήκαμε το ένα και μοναδικό τραπεζάκι έξω στο πεζοδρόμιο που μας χωρούσε (3 άτομα, μη φανταστείτε κανένα πλήθος... ).

Καθίσαμε, υπήρξε σχετική άμεση ματιά από τον "υπεύθυνο" ? του καταστήματος που δήλωνε ότι μας είδε και έρχεται αμέσως.
Πράγματι, σύντομα μας έστρωσαν το τραπέζι με το κλασσικό χάρτινο "τραπεζομάντηλο¨ και πριν μας πάρουν παραγγελία μας έφεραν ένα εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό το οποίο και ζήτησα να επιστραφεί και να αντικατασταθεί με κανάτα.
Εκτός από την έκπληξη στη ματιά του "υπεύθυνου" εισέπραξα και μία δυσφορία η οποία έγινε εκνευρισμός στο πρόσωπό του! Φυσικά το πήρε πίσω και η κανάτα δεν ήρθε ποτέ....

Για το χώρο τι να πω, όπως τα περισσότερα μαγαζιά κατά μήκος της Πειραϊκής, έχουν τραπέζια στο πεζοδρόμιο, με μεγάλο ατού τη θέα θάλασσα στην οποία εκείνο το βράδυ καθρεφτιζόταν το μεγάλο φεγγάρι και παράλληλα στολιζόταν από τα φωτισμένα διερχόμενα πλοία - και αυτό είναι που αξίζει σε αυτή την περιοχή.

Το μεγάλο αρνητικό -δε φέρουν καμία ευθύνη τα καταστήματα- είναι οι ατελείωτοι μικροπωλητές ή και επαίτες οι οποίοι περνούν με συχνότητα δευτερολέπτου από κάθε τραπέζι προβάλοντας τη δυστυχία τους και ζητώντας βοήθεια....

Λοιπόν, στο θέμα μας: παραγγείλαμε μία χωριάτικη η οποία έφτασε σε ικανοποιητική ποσότητα (λαδόξυδο υπήρχε στο τραπέζι μας και πράξαμε κατά βούληση), μία μύδια αχνιστά που -ενώ ήταν "γεμάτα φαγητό" δυστυχώς δεν ειχαν μαγειρευτεί με μυρωδικά για να απογειωθεί η γεύση, οπότε απλώς βάλαμε λίγο λεμονάκι για να νοστιμίσουν, μία αθερίνα και μία πατάτες τηγανητές-καλό τηγάνι, χωρίς λαδίλα και μυρωδιές προηγούμενου τηγανίσματος.
Συνοδεύσαμε με 1 κιλό λευκό κρασί χύμα, σε αποδεκτά επίπεδα.

Στο τέλος, ζουμερό, δροσιστικό, γευστικότατο καρπουζο-πεπόνι.

Λογαριασμός στα 28,00 euro, δεν το λες ακριβό (βέβαια υπήρξει σύνεση στην παραγγελία -αφού δεν πεινούσαμε και πήγαμε μόνο για ένα κρασί).
Η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλο βαθμό αυτού του επιπέδου μαγαζιά της περιοχής προσφέρουν λίγο-πολύ τα ίδια, απλώς κάποια άλλα παίρνουν 1 βαθμό παραπάνω στη γεύση και στη γενική εικόνα τιμών του καταλόγου.

27 Μάρ 2017

Σαν παιδια και μεις αποφασισαμε να βγουμε εξω για ουζοκατασταση.. πηγαμε λοιπον στη φρεατιδα...

απο αναγκη λογω κοσμοσυρροης και παιδιου αποφασισαμε να κατσουμε στο πρωτο μαγαζι το αγκυροβολι του σωτηρη.. παρεα 5 ατομων. Ερχονται να αλλαξουν τραπεζομαντηλα και βαζουν τα "καθαρα" οπως μας ειπαν μετα απο ελαφρια παρατηρηση τα οποια ηταν μεσα σε λαδιες και διαφορους λεκεδες.. το προσπερασαμε... ερχεται η ωρα της παραγγελιας.. Mια σκορδαλια τιγκα στο αλατι και στον ετοιμο πουρε.

Μεριδα καλαμαρακια 1 καλαμαρακι για καθε ατομο... μεριδα χταποδι νορμαλ θα ελεγα.. ψωμι μετα απο πολλες παρατηρησεις αποφασισαν να φερουν 1 φετα για καθε ατομο και 1 παραπανω σε περιπτωση που κρυβαμε κανα περιστερι στη τσεπη σαν το Σανκαρα.. 1 σαλατα χορτα που αντι να ειναι στραγγισμενα ειχαν μεσα οσα λιτρα νερο χρειαζεται ενας ανθρωπος για να κανει μπανιο.2 μεριδες πατατες ισα ισα 1,5 ανθρωπο.. γαριδες σαγανακι δε το σχολιαζω..

Μπακαλιαρος 1 κομματι κανονικο κομμενο σε 5 μπουκιτσες.. Και ολα αυτα μονο ΜΟΝΟ 76 ευρω... ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΧΑΡΗ... και μετα λενε η δουλεια εχει πεσει... οι περαιτερω σκεψεις δικες σας..

15 Μάρ 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι και έχοντας κάνει κράτηση.

Γρήγορη εξυπηρέτηση από το προσωπικό και δώσαμε την παραγγελία μας άμεσα.
Το μαγαζί δεν είχε γεμίσει ακόμα, είχε γύρω στα 5 τραπέζια γεμάτα.

Σχετικά με τα όσα παραγγείλαμε:

#βραστά χόρτα: ξέχασαν να στραγγίξουν το ζουμί στο οποίο είχαν βράσει και ήταν σαν να έτρωγες σούπα

#πατάτες, πιπεριές & κολοκυθάκια τηγανητά: ωραία όλα

#τυροκαυτερή & ταραμοσαλάτα: καλές αλλά όχι χειροποίητες

#γαρίδες σαγανάκι: τίποτα το ιδιαίτερο για την τιμή του (13€)

#καλαμαράκι τηγανητό: μέτριο (κατεψυγμένο)

#γαύρος τηγανητός: ωραία τηγανισμένος

#σαρδέλες ψητές: καλές

#μύδια αχνιστά: τίποτα το ιδιαίτερο

Σε γενικές γραμμές μέτριο φαγητό, τίποτα που να σε κάνει να ενθουσιαστείς.
4 άτομα πληρώσαμε 70€ (με ένα καραφάκι ούζο & μια Coca Cola).
Στο τέλος μας πρόσφεραν και γλυκό (χαλβά σιμιγδαλένιο με γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι).