Ξεχωριστή μεξικάνικη κουζίνα, ατμοσφαιρικός κήπος για γευστικές απολαύσεις!

Τρίτη - Πέμπτη 18:00 - 00:00 Παρασκευή & Σάββατο 18:00 - 01:00 Κυριακή κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

29 Ιουν 2018

Στην δευτέρα λυκείου, αν θυμάμαι καλά δίναμε πανελλαδικές σε 9 μαθήματα. Ένα από αυτά (για να μην αναφέρω κι άλλα) ήταν το μάθημα της γεωμετρίας. Ρε, και 10 ώρες μάθημα να μου έκανες, την επόμενη στιγμή δεν είχα καταφέρει τίποτα να θυμηθώ. Ακόμη και τον καλύτερο καθηγητή να μου έφερνες. Η εμπειρία μου από το Taco Bueno, θυμίζει έντονα … γεωμετρία. Δεν θυμάμαι τίποτα αξιομνημόνευτο από την έξοδο μας!

Βασικά, ψέμα. Πάμε πάλι. Θυμάμαι όλα τα τριγύρω αλλά όχι το φαγητό! Ίσως η χειρότερη έξοδος μας για φαγητό τον τελευταίο καιρό. Όλοι οι φίλοι μου είχαν προτείνει Hermanos, όμως το άφησα για κάποια άλλη στιγμή. Θα πω τι μου άρεσε πρώτα, ώστε να καταλήξω στο φαγητό.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατη από το προσωπικό, με καλές προθέσεις και γνώση του καταλόγου. Την παράσταση κλέβει η υπεύθυνη του καταστήματος, μια σπιρτόζα κυρία, που προσπαθεί να σε κάνει να νιώσεις σαν στο σπίτι σου. Άτομο της παρέας την θυμάται και στο προηγούμενο μαγαζί να έχει την ίδια αντιμετώπιση στους πελάτες. Χαμογελαστή, σα να κάνει χόμπυ και όχι δουλειά (με την καλή έννοια).

Το μεγάλο ατού του καταστήματος είναι ο κήπος. Παλαιότερα στεγαζόταν το 1920 (αν θυμάμαι καλά την επωνυμία). Σε μια έπαυλη, με δέντρα και τεράστιες αυλές, μπορείς να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Λουλούδια, χρώματα, σχετική άνεση μεταξύ των τραπεζιών. Πολύ μεγάλος χώρος που σίγουρα μπορεί να σε φιλοξενήσει, πολύ κοντά στο μετρό.

Και από φαγητό τι;Δυστυχώς, όσο και σκληρό να φαίνεται … νομίζω πως από το 1993 που άνοιξαν, δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Το ίδιο στήσιμο σε κάθε πιάτο, κανένα διαφορετικό σκεύος. Τα γνωστά κλασικά λευκά πιάτα. Οι ίδιες γαρνιτούρες σχεδόν σε κάθε πιάτο, χωρίς καμιά φαντασία στο στήσιμο. Σα να βρίσκεσαι σε γάμο.

Κίτρινο ρύζι-τομάτα-γιαούρτι

Για να είμαι δίκαιος, τίποτα δεν μας χάλασε το στομάχι, ούτε μας έπεσε βαρύ … αν και μεξικάνικο. Με λίγα λόγια, εύκολα παρασκευάζονται τα πιάτα που δοκιμάστηκαν … ακόμη και στο σπίτι. Δεν θα γράψω πολλές λεπτομέρειες για το φαγητό γιατί θα χαθεί η ουσία.

Νάτσος με λιωμένο τυρί, τομάτα, φασόλια κλπ που απλώς έχουν τοποθετηθεί το ένα πάνω στο άλλο (9 ευρώ παρακαλώ). Το τσίλι κον κάρνε τιμάται στα 10 ευρώ και δεν ήταν καν πικάντικο, για καυτερό ούτε λόγος. Το κλασικό ρύζι που λέγαμε με λιωμένο τυρί, τομάτα και τσιπς καλαμποκιού. Η κεσαντίγια με τσορίθο (12 ευρώ), ήταν φλατ και με σαφή αναφορά στο λουκάνικο που και μόνο του να το έτρωγα, μάλλον την ίδια γεύση θα είχα. Ούτε πίτες ούτε τίποτα. Καλοψημένο πάντως.

Θα βαρεθείτε τη ζωή σας (αν δεν το κάνατε ήδη) αν γράψω και για τα υπόλοιπα 2-3 πιάτα που πήραμε. Τα ίδια λόγια θα γράφω.

Αυτό που ξεχώρισε ήταν η καλή μαργαρίτα και το επιδόρπιο...

Sopapillas, στα 5 ευρώ. Πρόκειται για (όντως! ) φρεσκοτηγανισμένα τσίπς τορτίγιας, καλλυμένα με ζάχαρη, κανέλα και σως σοκολάτας. Όχι βαριά γεύση, σου αφήνουν τραγανή αίσθηση και δεν μπορείς να φας μόνο ένα. Προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για κάποια υπερπαραγωγή.

Ευτυχώς είχαμε έκπτωση 20% με e-table και ο λογαριασμός ανήλθε στα 90 ευρώ περίπου.

Η τελική εντύπωση είναι πως:

Πρόκειται για υπερκοστολογημένα πιάτα, αδιάφορης γεύσης. Δεν θυμάμαι τίποτα να με ενθουσιάζει, ούτε να με ικανοποιεί ιδιαίτερα. Ενώ τα υλικά τους είναι καλής ποιότητος, σε καμία περίπτωση δεν δίνουν το κάτι παραπάνω.

Πρέπει οπωσδήποτε να εστιάσουν στο μαγειρικό κομμάτι. Στα υπόλοιπα, οι εντυπώσεις είναι καλές. Μιλάμε όμως για εστιατόριο, όχι για bar.

Υ. Γ Για να είμαι δίκαιος, άτομο της παρέας ήρθε αργότερα από εμάς και παρήγγειλε δικό του πιάτο, δεν θυμάμαι τι. Δήλωσε αρκετά ευχαριστημένο. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, καταγράφω την δική μου εμπειρία...