Η ιστορία μας στον κόσμο του εστιατορίου ξεκινά το 1974, όπου η μαμά Δόμνα (κωνσταντινοπολίτισα μαγείρισα) ανοίγει ταβέρνα στη Βούλα, στο σημερινό χώρο, βρισκόμαστε από το 1988, η πίτσα μας, παρασκευάζεται καθημερινά από εμάς, όπως και όλα μας τα προιόντα, από τις μακαρονάδες μας, τις ολόφρεσκες σαλάτες μας, τα κρεατικά μας, ακόμα και τη μαγιονέζα τη φτιάχνει με μεράκι ο Willy , μέχρι το ολόφρεσκο παγωτό μας και τα υπόλοιπα γλυκά μας, ολόφρεσκα χωρίς ίχνος συντηρητικών.Ο χώρος μας χωρίζεται σε 3 επίπεδα, ο επάνω όροφος , που είναι καθιστικό, το ισόγειο που είναι καθιστικό και φούρνος πίτσας και το υπόγειο, στο οποιο είναι οι τουαλέτες και η κυρίως κουζίνα.

Τρίτη μέχρι και Κυριακή από της 20:00 μέχρι τη 01:00. Κάθε Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Take away

07 Ιουν 2017

Η Τρίτη 30/5/2017 ήταν βραδιά πίτσας. Αφού εξέτασα διεξοδικά πολλές επιλογές όπως Ramino, Vincenzo, Parlo κλπ, αποφάσισα να πάμε στα Πετράλωνα στο Colibri που είχα κάνει επισκέψεις πριν 4 χρόνια και "χρωστούσα" κριτική. Aφού παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι η κουζίνα θα λειτουργεί ως τις 22.30-23.00, παίρνω την απόφαση!

Αφού φτάνουμε λοιπόν στον ίδιο χώρο με το Colibri και μπαίνουμε μέσα να τακτοποιηθούμε, καθόμαστε. Λαϊκή μουσική που αρχίζει να με παραξενεύει και έρχονται οι κατάλογοι. Για να μην πολυλογώ, το Colibri έχει γίνει Παξιμαδοκλέφτρα. Ευγενέστατα μπορώ να πω το παλικάρι μας είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλουμε να φύγουμε, έτσι και κάναμε.

Ψάχνουμε για άλλες επιλογές, ευτυχώς ο Willy ήταν κοντά και είχα εξετάσει την περίπτωση του. Σε 5 λεπτά είχαμε φτάσει,22.00. Το πάρκινγκ γενικότερα στην Καλλιθέα είναι δράμα αλλά βρήκαμε ακριβώς απ'έξω. Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι ευχάριστα cult! Φωτεινή επιγραφή του 1990, ξύλινα υπερυψωμένα τραπεζάκια εξωτερικά, τηλεόραση εσωτερικά στο ισόγειο που πιθανολογώ μπορεί να δείχνει κάποιο αθλητικό γεγονός και όχι βίντεο τύπου National Geographic (την ημέρα επίσκεψης μας). Ίσως οι μεγαλύτερες ηλικίες δυσκολευθούν να καθίσουν με τις ώρες μιας και υπάρχουν καναπεδάκια το πολύ για παρέα 4 ατόμων (2+2)... Η μουσική ξένη, με κομμάτια και από παλαιότερα χρόνια. Ευχάριστη ατμόσφαιρα πάντως και ωραίος κόσμος!

Η εξυπηρέτηση από ένα παλικάρι αξιολογείται με σχεδόν άριστα. Με αρκετό χιούμορ, με συνεχές τρέξιμο μέσα στον χώρο, το δεξί χέρι του ιδιοκτήτη. Γνώστες του μενού, ψάχνουν συνεχώς να ανανεώνονται και να μην επαναπαύονται. Φαίνεται πως έχουν πολύ καλές σχέσεις με τους πελάτες τους μιας και οι περισσότεροι μιλούσαν με τον κύριο Willy. Πως άλλωστε να διατηρηθεί μια επιχείρηση σχεδόν 30 χρόνια τώρα;Το μόνο μελανό τους σημείο είναι πως το διπλανό μας τραπέζι παρήγγειλε 2-3 λεπτά νωρίτερα και είχαν ολοκληρώσει σχεδόν το δείπνο τους όταν εμείς βάζαμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας.

Το μενού παίζει με ορεκτικά, κρεατικά (αυτό το σνίτσελ θέλω να το δοκιμάσω), σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες σε 3 μεγέθη (20-30-40 εκατοστά) και γλυκά! Οι τιμές είναι σε λογικό επίπεδο για να καθιερωθεί ως στέκι.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Πίτσα Τζέιμς. Κοτόπουλο, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, καλαμπόκι, λίγη φρέσκια ρόκα.20 εκατοστά που αντιστοιχούν σε 4 κανονικά κομμάτια στα 5.8 ευρώ.

- Hot Dog Pizza. Λουκάνικο Φρανκφούρτης, καραμελωμένο κρεμμύδι, σως μουστάρδας, σως πικάντικης κέτσαπ, φρεσκοκομμένο καρότο, λάχανο. Πάλι στα 20 εκατοστά, τιμή στα 5.3 ευρώ.

Και οι 2 εξαιρετικής ποιότητας, με αρκετή προσοχή στο ζυμάρι, τραγανό όσο πρέπει. Η γέμιση δεν ξεχείλιζε αλλά δεν ήταν και περιορισμένη. Τόση όση χρειάζεται. Τα υλικά καλής ποιότητας, και το τελικό αποτέλεσμα δεν σε βάραινε καθόλου. Τα 20 εκατοστά είναι value for money για κάποιον που δεν πεινάει πολύ. Από τα πιο δυνατά χαρτιά του μαγαζιού, φημίζεται άλλωστε. Η hot dog αν και ακούγεται περίεργη, ήταν πρωτότυπη και γευστική, με πολύ καλό λουκάνικο. Έχει και ιδιαίτερη εμφάνιση με το λάχανο-καρότο να είναι απλωμένο πάνω από την πίτσα και να καλύπτει όλη την επιφάνεια της!

- ΣΠΑΓΓΕΤΙ De Cuba. Φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς, λαχανικά, τομάτα και μυρωδικά, στα 6.5 ευρώ. Τα ζητήσαμε με ριγγατόνι και να ψηθούν στον φούρνο. Όχι κάτι ανεπανάληπτο, ούτε κάτι που να μοιάζει ιδιαίτερα με ψαγμένη Ιταλική κουζίνα. Πρόκειται για πιάτο με πλούσια υλικά, αρκετό κιμά και εμφανέστατα κομμάτια πιπεριάς. Πικάντικο πιάτο, όχι όμως ιδιαίτερα βαρύ, ακόμα και για καλοκαιρινά βράδια.

- 2 μπύρες βαρελίσιες 400 μλ, στα 3.6 ευρώ έκαστη. Αρκετά παγωμένες!

- Το γλυκό της μαμάς (του Willy) στα 2.9 ευρώ. Περιγράφεται ως κλασικό και αξεπέραστο, ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του με το άνοιγμα της Willy’s το 1989 και συνεχίζει πάντα φτιαγμένο από τα χεράκια της μαμάς. Δεν μας άρεσε καθόλου. Εμφανισιακά μοιάζει με κορμό σοκολάτας αλλά πρόκειται για μαλακή παρασκευή, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο υλικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση ήταν μπουχτιστικό. Καθόλου γευστικό, δυστυχώς.

Σύνολο στα 28 ευρώ περίπου, και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Συνολικά:

Δεν πρόκειται για Ιταλικό μαγαζί! Είναι ένα στέκι για εύκολη λύση, κυριώς τοπικού βεληνεκούς. Και ο ίδιος ο Willy πιθανολογώ πως γνωρίζει πως δεν ανήκει στη δημιουργική κουζίνα, όμως έχει καλή ποιότητα υλικών, ψάχνει για παραλλαγές πιάτων και όπως ανέφερα και παραπάνω, κάτι κάνει καλά. Πολύ σημαντικό το γεγονός πως οι εργαζόμενοι του φαίνονται να απολαμβάνουν την παρουσία τους στον χώρο. Και κάτι πολυ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω!

Στα σουπλά που βρίσκονται στα τραπέζια του, αναγράφονται το TripAdvisor και το Ask4food, παροτρύνοντας τους πελάτες να δημοσιεύσουν την εμπειρία τους!

Τίμιος ο Willy... Αν πάτε χωρίς τρελές προσδοκίες θα ευχαριστηθείτε...

22 Νοε 2015

Επισκεφτήκαμε το willy πριν μερικές μέρες. ο χώρος θυμίζει παλιά ταβέρνα που κυριαρχεί το ξύλο παντού. ξυλινα τραπεζάκια κολλητά μεταξύ τους.

Παραγγειλαμε μια σαλάτα πρασινάδες κοτόπουλο και παρμεζάνα. καλη γεύση αλλά σε λάθος πιάτο. Η σαλάτα σερβίρεται σε βαθύ πιάτο και όχι σε ρηχό.

Μια πίτσα 8 κομμάτια με γαλοπούλα και φιλέτο κοτόπουλο. η πίτσα περίμενα να ήταν καλύτερη μιας και το μαγαζί ειναι πιτσαρία. δεν με ικανοποίησε.

17 Ιαν 2016

το προσωπικο ευγενικο προθυμο να σε βοηθησει με το χαμογελο στο στομα ΑΡΙΣΤΑ 10/10

ο χωρος καθαρος το κυριοτερο ξυλινο πατωμα καλος φωτισμος ουτε πολυ εντονος ουτε πολυ σκοτεινος οπως πρεπει

οι τιμες θεωρω οτι θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερες δεν ηταν ακριβες παρολαυτα για 5 ατομα ο λογαριασμος ηρθε κατι λιγοτερο απο 50 ευρω

φαγαμε σαλατα με κατικι νοστιμη πολυ 9/10

πιτσα σπεσιαλ θεωριτικα μεγαλου μεγεθους ηταν πολυ μεγαλο (υπαρχει κ πιο μεγαλη) ζεστη νοστιμη 8/10

πιτσα ιταλικη θα μεσαιου μεγεθους (ηταν μεγαλη υπαρχουν 2 μεγεθη παραπανω) παρα πολυ νοστιμη (10/10)

ειναι βεβαιο οτι θα ξαναπαω μειναμε ολοι πολυ ικανοποιημενοι

24 Οκτ 2015

Επισκέπτομαι το εστιατόριο Willy's τα τελευταία 5 χρόνια, και ποτέ δεν έμεινα απογοητευμένη. Έχω έρθει ως ζευγάρι, με φίλους, με τα πεθερικά μου, ακόμα και για πάρτυ γενεθλίων!

Ο χώρος είναι ζεστός, με έντονο το στοιχείο του ξύλου.
Από τον κατάλογο έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, και όλα πάντα είναι γευστικά και καλοψημένα.
Αγαπημένα πιάτα:
Πίτσα Φιλαδέλφεια-με κάθε μπουκιά να τρέχει το τυράκι, Πίτσα Χοτ-ντογκ-πικάντικη με λουκάνικα και δροσερό ξινολάχανο, Πίτσα Βίβα Ιτάλια-με φρέσκια ρόκα, μοτσαρέλα και προσούτο.

Από τις σαλάτες θα έλεγα ότι προτιμώ την Πουλέ. Στα μακαρόνια προσωπικά ξεχωρίζω την καρμπονάρα.
Στα κρεατικά προτιμώ τα πικάντικα μπιφτεκάκια ή το τρυφερό κοτοπουλάκι! Αν και χτυπάω και το σνίτσελ που και που!
Από τα γλυκά ξεχωρίζω τη βελούδινη Πανακότα και τη Μπόμπα Σοκολάτας-ακριβέστατη ονομασία!

Θεωρώ πως η ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούνται στην κουζίνα, είναι πολύ ανώτερη από αυτή των γνωστών αλυσίδων και γι' αυτό ξεχωρίζει.
Οι τιμές έχουν κατέβει από παλαιότερες εποχές και πιστεύω πως είναι σε φυσιολογικά πλαίσια.
Το προσωπικό είναι πάντα φιλικό και ο ίδιος ο κ. Willy εξυπηρετικότατος.
Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

26 Μάρ 2016

Το προσωπικο ευγενικο προθυμο να σε βοηθησει με το χαμογελο στο στομα. Επίσης ο Γουλιέλμος, το αφεντικό, πάντα είναι προσβάσιμος και κάνει ότι ειναι δυνατό για την άμεση εξυπηρέτηση του πελάτη.

Ο χωρος καθαρος το κυριοτερο ξυλινο πατωμα καλος φωτισμος ουτε πολυ εντονος ουτε πολυ σκοτεινος οπως πρεπει

Οι τιμες είναι απόλυτα λογικές για τη ποιότητα του φαγητού και της εξυπηρέτησης.

Είμαι πελάτης από τα 90s και δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα το γεγονός αυτό, επίσης κάτι λέει αυτό.

25 Μάρ 2016

Αψογη εξυπηρετηση - ποιοτητα γευσεις.
Οικογενειακο μαγαζι.
Τελειες πιτσες, νοστιμα μινι χάμπουργκερ, τελεια τα ψωμάκια.
Εχω παει αρκετες φορες και παντα θα βρω μια νεα γευση να με εκπληξει ( πχ η κολοκυθοσουπα το χειμωνα ).
Λιγω στεναχωρα στο ισογειο τα τραπεζια καθίσματα.

28 Δεκ 2015

Πάμε στο μαγαζί του κύριου Γουλιέλμου εδώ και αρκετά χρόνια. Καλοψημένες και πρωτότυπες φρέσκιες πίτσες, ζυμαρικά βρασμένα όσο πρέπει με φρέσκιες σάλτσες και σαλάτες λίγο τσιμπημένες για την ποσοτητά τους αλλά κι αυτές φρεσκότατες. Τα ορεκτικά σε φυσιολογικές προς οικονομικές τιμές.

Σαν εστιατόριο αξίζει τα χρήματά του καθώς απέχει σε ποιότητα και ποικιλία συγκριτικά με άλλα της κατηγορίας του.

Αγαπημένα πιάτα χοτ ντογκ πίτσα, μπάρμπεκιου πίτσα, σαλάτα βεράνο εκπληκτική, φιλετάκια χοιρινά με σάλτσα bbq και ζυμαρικά στη λαδόκολλα και τένεσι! Στο άτομο περίπου 12-20 ευρώ ανάλογα την παραγγελία.

13 Νοε 2015

Πήγαμε στο Willy's βράδυ Παρασκευής μετά από πρόταση ενός φίλου που πάει χρόνια στο μαγαζί. 4 άτομα παρέα μετά από την προπόνηση μας οπότε πειναγαμε αρκετά κ πραγματικά βλέποντας τον κατάλογο θέλαμε να τα παραγγείλουμε όλα!

Όντως παραγγείλαμε ένα πιάτο απ όλη την ποικιλία του menu του εστιατορίου! Εξαιρετική σπαγγέτι Αλλαντε με κοτόπουλο κ κρέμα γάλακτος, πανσετακια με whisky sauce, pizza με τυρί philadelphia αλλαντικο γαλοπούλας κ σουσάμι, φιλετάκια κοτοπουλο BBQ με πράσινη σαλάτα κ διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι!! Στο τέλος δοκιμάσαμε το σπιτικό παγωτό Βανίλια - Σοκολατα που παρασκευαζεται από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού κ πραγματικά καταλάβαμε πως είναι το πραγματικό παγωτό!

Ωραίο ζεστό ξύλινο περιβάλλον με μουσική επένδυση δημιουργούν μια όμορφη ατμόσφαιρα. Εντύπωση μας εκανε το Fitness Menu με πιο "θρεπτικές" επιλογές φαγητού με πιο χαμηλά λιπαρά... Σίγουρα θα ξαναπάμε!

23 Οκτ 2015

Πηγαίνω αρκετά συχνά στο συγκεκριμένο μέρος, είναι πολύ φιλικά και ζεστά.

Η ποιότητα στο αποκορύφωμά της, προτείνω ανεπιφύλακτα τα ψητά στο μενού και στην πίτσα πραγματικά διαλέξτε κάτι με κλειστά μάτια, σίγουρα θα ενθουσιαστείτε! Highlight θα θεωρηθεί και η καπνιστή μπύρα (ειδικά σε συνδιασμό με την ποικιλία των λουκάνικων).

Δημοσθένους 54 & Αγ. Πάντων, Καλλιθέα

210 9587891 - 210 9596388