Η ιστορία μας στον κόσμο του εστιατορίου ξεκινά το 1974, όπου η μαμά Δόμνα (κωνσταντινοπολίτισα μαγείρισα) ανοίγει ταβέρνα στη Βούλα, στο σημερινό χώρο, βρισκόμαστε από το 1988, η πίτσα μας, παρασκευάζεται καθημερινά από εμάς, όπως και όλα μας τα προιόντα, από τις μακαρονάδες μας, τις ολόφρεσκες σαλάτες μας, τα κρεατικά μας, ακόμα και τη μαγιονέζα τη φτιάχνει με μεράκι ο Willy , μέχρι το ολόφρεσκο παγωτό μας και τα υπόλοιπα γλυκά μας, ολόφρεσκα χωρίς ίχνος συντηρητικών.Ο χώρος μας χωρίζεται σε 3 επίπεδα, ο επάνω όροφος , που είναι καθιστικό, το ισόγειο που είναι καθιστικό και φούρνος πίτσας και το υπόγειο, στο οποιο είναι οι τουαλέτες και η κυρίως κουζίνα.

Τρίτη μέχρι και Κυριακή από της 20:00 μέχρι τη 01:00. Κάθε Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Take away

13 Φεβ 2018

Μετά από τις κριτικές των φίλων του a4f είχε μπει στην Wish list και τελικά Παρασκευή βράδυ πραγματοποιήσαμε επίσκεψη οικογενειακώς.

Χώρος (3/4):

Συμπαθητικός, καθαρός με ξύλινα τραπέζια και παγκους αλλά σχετικά μικρός ο χώρος στο ισόγειο που καθίσαμε. Στις 21.30 που φτάσαμε ήταν full σχεδόν κάτω και σίγουρα είχε πολύ κόσμο και πάνω.

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πίτσες, μακαρονάδες και κρεατικα. Εμεις δοκιμάσαμε

Μια σαλάτα poulet δηλαδή με κοτόπουλο (μεγάλη και νόστιμη,9/10)

Μια jumbo πίτσα 40εκ με 3 τυριά κίτρινα, σάλτσα ντομάτας και φρέσκια ντομάτα (πλούσια σε τυρί, πολύ νόστιμη, 8.5/10)

Φιλετάκια κοτόπουλου στο grill με φρέσκιες τηγανητές πατάτες (8.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα αρνητικά ήταν ότι άργησαν πάρα πολύ να μας φέρουν την πίτσα, ότι την πατάτα στο αλουμινόχαρτο που τους ζητήσαμε λίγο πριν φέρουν την πίτσα θυμήθηκαν να μας ενημερώσουν ότι είχε τελειώσει.

Τα θετικά είναι ότι έφεραν παιδικά πιατάκια και πιρουνακια για τα παιδιά και το ότι οι 2 νεαρές σερβιτόρες ήταν ευγενεστατες.

Value for money (3/4):

Για να πω την αλήθεια σημειώστε 3.5/4 καθώς για όλα τα παραπάνω μαζί με μια κόκα κόλα και το νερό σε κανάτα που έφεραν μόνοι τους καθώς και τα ψωμάκια με τις ελιές πληρώσαμε 35 ευρώ. Ηταν όλα πολύ νόστιμα αλλά δεν το λες φθηνό αλλά σε καμμία περίπτωση και ακριβό.

Συμπέρασμα:

Ενα διαχρονικό μαγαζί που άντεξε και έχει ακόμα πολύ κόσμο. Αξιζει την επίσκεψη σας για αυτόν τον λόγο καθώς και για το φαγητό.

07 Ιουν 2017

Η Τρίτη 30/5/2017 ήταν βραδιά πίτσας. Αφού εξέτασα διεξοδικά πολλές επιλογές όπως Ramino, Vincenzo, Parlo κλπ, αποφάσισα να πάμε στα Πετράλωνα στο Colibri που είχα κάνει επισκέψεις πριν 4 χρόνια και "χρωστούσα" κριτική. Aφού παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι η κουζίνα θα λειτουργεί ως τις 22.30-23.00, παίρνω την απόφαση!

Αφού φτάνουμε λοιπόν στον ίδιο χώρο με το Colibri και μπαίνουμε μέσα να τακτοποιηθούμε, καθόμαστε. Λαϊκή μουσική που αρχίζει να με παραξενεύει και έρχονται οι κατάλογοι. Για να μην πολυλογώ, το Colibri έχει γίνει Παξιμαδοκλέφτρα. Ευγενέστατα μπορώ να πω το παλικάρι μας είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλουμε να φύγουμε, έτσι και κάναμε.

Ψάχνουμε για άλλες επιλογές, ευτυχώς ο Willy ήταν κοντά και είχα εξετάσει την περίπτωση του. Σε 5 λεπτά είχαμε φτάσει,22.00. Το πάρκινγκ γενικότερα στην Καλλιθέα είναι δράμα αλλά βρήκαμε ακριβώς απ'έξω. Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι ευχάριστα cult! Φωτεινή επιγραφή του 1990, ξύλινα υπερυψωμένα τραπεζάκια εξωτερικά, τηλεόραση εσωτερικά στο ισόγειο που πιθανολογώ μπορεί να δείχνει κάποιο αθλητικό γεγονός και όχι βίντεο τύπου National Geographic (την ημέρα επίσκεψης μας). Ίσως οι μεγαλύτερες ηλικίες δυσκολευθούν να καθίσουν με τις ώρες μιας και υπάρχουν καναπεδάκια το πολύ για παρέα 4 ατόμων (2+2)... Η μουσική ξένη, με κομμάτια και από παλαιότερα χρόνια. Ευχάριστη ατμόσφαιρα πάντως και ωραίος κόσμος!

Η εξυπηρέτηση από ένα παλικάρι αξιολογείται με σχεδόν άριστα. Με αρκετό χιούμορ, με συνεχές τρέξιμο μέσα στον χώρο, το δεξί χέρι του ιδιοκτήτη. Γνώστες του μενού, ψάχνουν συνεχώς να ανανεώνονται και να μην επαναπαύονται. Φαίνεται πως έχουν πολύ καλές σχέσεις με τους πελάτες τους μιας και οι περισσότεροι μιλούσαν με τον κύριο Willy. Πως άλλωστε να διατηρηθεί μια επιχείρηση σχεδόν 30 χρόνια τώρα;Το μόνο μελανό τους σημείο είναι πως το διπλανό μας τραπέζι παρήγγειλε 2-3 λεπτά νωρίτερα και είχαν ολοκληρώσει σχεδόν το δείπνο τους όταν εμείς βάζαμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας.

Το μενού παίζει με ορεκτικά, κρεατικά (αυτό το σνίτσελ θέλω να το δοκιμάσω), σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες σε 3 μεγέθη (20-30-40 εκατοστά) και γλυκά! Οι τιμές είναι σε λογικό επίπεδο για να καθιερωθεί ως στέκι.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Πίτσα Τζέιμς. Κοτόπουλο, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, καλαμπόκι, λίγη φρέσκια ρόκα.20 εκατοστά που αντιστοιχούν σε 4 κανονικά κομμάτια στα 5.8 ευρώ.

- Hot Dog Pizza. Λουκάνικο Φρανκφούρτης, καραμελωμένο κρεμμύδι, σως μουστάρδας, σως πικάντικης κέτσαπ, φρεσκοκομμένο καρότο, λάχανο. Πάλι στα 20 εκατοστά, τιμή στα 5.3 ευρώ.

Και οι 2 εξαιρετικής ποιότητας, με αρκετή προσοχή στο ζυμάρι, τραγανό όσο πρέπει. Η γέμιση δεν ξεχείλιζε αλλά δεν ήταν και περιορισμένη. Τόση όση χρειάζεται. Τα υλικά καλής ποιότητας, και το τελικό αποτέλεσμα δεν σε βάραινε καθόλου. Τα 20 εκατοστά είναι value for money για κάποιον που δεν πεινάει πολύ. Από τα πιο δυνατά χαρτιά του μαγαζιού, φημίζεται άλλωστε. Η hot dog αν και ακούγεται περίεργη, ήταν πρωτότυπη και γευστική, με πολύ καλό λουκάνικο. Έχει και ιδιαίτερη εμφάνιση με το λάχανο-καρότο να είναι απλωμένο πάνω από την πίτσα και να καλύπτει όλη την επιφάνεια της!

- ΣΠΑΓΓΕΤΙ De Cuba. Φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς, λαχανικά, τομάτα και μυρωδικά, στα 6.5 ευρώ. Τα ζητήσαμε με ριγγατόνι και να ψηθούν στον φούρνο. Όχι κάτι ανεπανάληπτο, ούτε κάτι που να μοιάζει ιδιαίτερα με ψαγμένη Ιταλική κουζίνα. Πρόκειται για πιάτο με πλούσια υλικά, αρκετό κιμά και εμφανέστατα κομμάτια πιπεριάς. Πικάντικο πιάτο, όχι όμως ιδιαίτερα βαρύ, ακόμα και για καλοκαιρινά βράδια.

- 2 μπύρες βαρελίσιες 400 μλ, στα 3.6 ευρώ έκαστη. Αρκετά παγωμένες!

- Το γλυκό της μαμάς (του Willy) στα 2.9 ευρώ. Περιγράφεται ως κλασικό και αξεπέραστο, ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του με το άνοιγμα της Willy’s το 1989 και συνεχίζει πάντα φτιαγμένο από τα χεράκια της μαμάς. Δεν μας άρεσε καθόλου. Εμφανισιακά μοιάζει με κορμό σοκολάτας αλλά πρόκειται για μαλακή παρασκευή, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο υλικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση ήταν μπουχτιστικό. Καθόλου γευστικό, δυστυχώς.

Σύνολο στα 28 ευρώ περίπου, και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Συνολικά:

Δεν πρόκειται για Ιταλικό μαγαζί! Είναι ένα στέκι για εύκολη λύση, κυριώς τοπικού βεληνεκούς. Και ο ίδιος ο Willy πιθανολογώ πως γνωρίζει πως δεν ανήκει στη δημιουργική κουζίνα, όμως έχει καλή ποιότητα υλικών, ψάχνει για παραλλαγές πιάτων και όπως ανέφερα και παραπάνω, κάτι κάνει καλά. Πολύ σημαντικό το γεγονός πως οι εργαζόμενοι του φαίνονται να απολαμβάνουν την παρουσία τους στον χώρο. Και κάτι πολυ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω!

Στα σουπλά που βρίσκονται στα τραπέζια του, αναγράφονται το TripAdvisor και το Ask4food, παροτρύνοντας τους πελάτες να δημοσιεύσουν την εμπειρία τους!

Τίμιος ο Willy... Αν πάτε χωρίς τρελές προσδοκίες θα ευχαριστηθείτε...