Ελληνική κουζινα με μαγειρευτά και θαλασσινά.

24 Ιούλ 2016

Έναν θησαυρό γεύσεων αποτελεί το " θεραπευτήριο " καταμεσής των Α. Πετράλωνων. Ο κατάλογος περιλαμβάνει θαλασσινά, μαγειρευτά και κρεατικά. Εμείς προτιμήσαμε θαλασσινά καθώς είχαμε μάθει ότι είναι ολόφρεσκα και ψαρεύονται στον Σαρωνικό από τον "παππού" του εστιατορίου. Ό, τι δοκιμάσαμε αποτέλεσε μια ευχάριστη περιπέτεια γεύσεων που σίγουρα θα επαναληφθεί λίαν συντόμως!

Μάλλον πρόκειται για μια μοντέρνα ταβέρνα με παραδοσιακές γεύσεις όπου μερικές από αυτές έχουν εκμοντερνιστεί με επιτυχία! Ο χώρος βρίσκεται από παλιά στο ίδιο σημείο με οικογενειακή παράδοση στο ποιοτικό φαγητό. Το σύγχρονο "θεραπευτήριο" στεγάζεται πλέον σε δύο αντικριστούς χώρους, αριστερά και δεξιά της οδού Κυδαντινών. Ο μεγαλύτερος και παλαιότερος χώρος της ταβέρνας είναι πολύ απλά φτιαγμένος, φωτεινός, με κοινές τζαμαρίες, απλό μωσαϊκό στο δάπεδο, αρκετά απλά τραπέζια και με ορισμένες καλλιτεχνικές διακοσμητικές πινελιές όμως όπως τα όμορφα ράφια κρασιών, κάποια ρετρό καδράκια ή το "ξεχασμένο" επιβλητικό μαγκάλι.
Παρά την απλότητα του χώρου, το μαγαζί ενδείκνυται για κάθε είδους έξοδο και σίγουρα θα περάσετε ευχάριστα.
Ο χώρος που βρίσκεται η κουζίνα δεν φαίνεται καθαρά καθώς χωρίζεται με γκριζωπά οριζόντια και κάθετα χωρίσματα. Στον εξωτερικό χώρο ορισμένα λαμπιόνια θυμίζουν ταβέρνες περασμένων καιρών. Εκεί βρίσκονται και λίγα τραπεζάκια τα οποία είναι κατάλληλα για το βραδάκι...

Ο απέναντι χώρος είναι πιο "φρέσκος" και μοντέρνος με όμορφα χρώματα και κομψά τραπεζάκια δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα μπαρ-εστιατορίου.

Τη μεσημεριανή ώρα που πήγαμε εμείς όλοι οι θαμώνες βρίσκονταν στον κυρίως, μεγάλο, χώρο του "Θεραπευτηρίου" προς γαστρονομικήν τους ίασιν.... όχι αδίκως βέβαια.

Το μενού είναι χειρόγραφο και έρχεται σε απλό χαρτί με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις. Ο κατάλογος περιλαμβάνει κλασικά μαγειρευτά όπως π. χ γεμιστά (5,00) και γιουβέτσι (6,50), λαδερά, ποικιλία σαλατών απλές και πρωτότυπες, π. χ σαλάτα με παντζάρι, σελινόριζα, ρόδι και γιαούρτι (6,00) ή διάφορα κρεατικά όπως μπιφτέκια σχάρας (6,00 ). Και λίγα λέω...

Χωρίς να είμαι σίγουρη, διότι δεν δοκίμασα άλλα πιάτα, θεωρώ ότι τα ψαρικά είναι εκείνα που δίνουν ρεσιτάλ σε αυτό το μέρος κυρίως για το γεγονός ότι είναι φρεσκότατα...

Τρία άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

Στην αρχή έρχονται απλές φέτες ψωμιού φρεσκότατες( 0,50 )!
Νερό σε κανάτα.

Σαλάτα με άισμπεργκ, αβοκάντο και χαλούμι (6,00). Πέρα από την περιγραφή του καταλόγου, η σαλάτα περιείχε και μικρά κομμάτια μάνγκο. Το χαλούμι ήταν πολύ καλά ψημένο και το συνολικό αποτέλεσμα εξαιρετικό!

Γαύρο τηγανητό(8,00) που όμοιό του δεν έχετε δοκιμάσει, φρεσκότατος και σωστά τηγανισμένος, χωρίς περιττή λαδίλα. Η ποσότητα είναι χορταστική και τρώγεται εντελώς αβασάνιστα και ευχάριστα αφού μιλάμε για φρέσκο ψάρι....

Γαριδάκι φρέσκο, τηγανητό (8,00), εξαιρετικής ποιότητας, ποσότητας και γεύσης, ούτε που καταλάβαμε για πότε το καταφροχθίσαμε!!!

Τόσο ο γαύρος όσο και το γαριδάκι σερβίρονται σε μεγάλες πιατέλες συνοδεία φέτας λεμονιού μόνο και πρόκειται για απόλυτα καθαρές γεύσεις!

Λαβράκι με λαχανικά στη λαδόκολλα (12,00). Το φρέσκο ψάρι σερβιρίστηκε γκουρμεδιάρικα μέσα στη λαδόκολλα με κιτρινωπό νοστιμότατο ζουμάκι και τα μυρωδικά του. Λίγη ποσότητα κόκκινης πιπεριάς, σέλινου, λίγων χόρτων και βραστής πατάτας απογείωναν το πιάτο αυτό. Το λαβράκι είχε μαλακή υφή και η γεύση του ήταν το κάτι άλλο!!

Ήπιαμε 1/4 κρασί μοσχοφίλερο (1,50), εξαιρετικό!

Στο τέλος, ενώ είχαμε τελειώσει το φαγητό μας, προσφέρθηκε ποσότητα ψαρόσουπας από κομμάτι φαγκριού που είχε περισσέψει. Νοστιμότατη ψαρόσουπα με γλυκόπικρη γεύση που πέρα από λεμόνι ίσως περιείχε και λίγο τζίντζερ (?). Κίνηση ματ που μας εξέπληξε...!

Επιπλέον, μας κέρασαν και φέτες καρπουζιού που δρόσισαν ευχάριστα τον ουρανίσκο μας ύστερα από την καταπληκτική ψαροφαγία που είχαμε την τύχη να δοκιμάσουμε.

Το σέρβις είναι απολύτως φιλόξενο και οι τιμές άκρως ανταγωνιστικές εάν σκεφθούμε την εξαιρετική ποιότητα της πρώτης ύλης και την πολύ καλή μαγειρική τεχνική!

Μια ωραία λύση ανάμεσα σε πληθώρα αντίστοιχων χώρων πολλοί από τους οποίους είναι δήθεν...!

08 Μαι 2016

Και επανερχομαι μετα απο καιρο απουσιας ( λογω διατροφης που απαγορευει τα νοστιμα και χορταστικα θεματα ) με μια κριτικη για ενα πολυ προσφιλες μαγαζι που τυγχανει να ειναι και ενα απο τα πιο παλια της περιοχης.
Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι εκει απο το ξεκινημα της καριερας της οδου Τρωων πολυ πριν ανοιξουν τα μυρια οσα μαγαζια και επεχει μια θεση " συνοικιακου μαγειριου " στα ματια ολων των ιθαγενων της περιοχης.

Σαν χωρος σαφως δεν θα εντυπωσιαστει κανεις απο την διακοσμηση το χρωμα και την ποικιλια εικονων που προσφερει το μαγαζι. Μια αιθουσα δικειν αιθουσας δεξιωσεων για γαμους και βαφτισεις γεματος με τραπεζια τακτοποιημενα και με σειρα στρατιωτικης βασης. Στον ενα τοιχο υπαρχει μια μεγαλη ραφιερα με κρασια που λογικα συμπερενεις οτι η ετικετα ειναι της επιχειρησης εκτος αν ειναι καποιου παραγωγου που δεν γνωριαζα. Ολο τον διακοσμο συμπληρωνει μια σομπα πετρελαιου η ξυλων ( θα σας γελασω ). Το μονο παραταιρο στην αιθουσα δεξιωσεων ειναι οτι η εισοδος ειναι τοσο στριμωγμενη αναμεσα στον χωρο αναμονης και υποδοχης και ενος ψυγειου απεναντι που δεν κολαει με τον ολο χωρο. Λογω συχνου φορτου εργασιας προφανως το μαγαζι εχει επεκταθει και απεναντι σε εναν εξισου κρυο και κοινοτυπο χωρο, επισης σαν αιθουσα αυτη την φορα για μνημοσυνα, ωστε να μποτρει να εξυπηρετει ολο τον κοσμο.
Στον εξωτερικο χωρο του μαγαζιου σαφως ολο το πεζοδρομιο εχει κατακλειστει απο τραπεζια ( στενο πεζοδρομιο οποτε σειρα εφ ενος ζυγου ) κατι που μονο και μονο επειδη η περιοχη οντας μακρυα λιγο απο την Τρωων ειναι ανεκτο.

Στο θεμα εξυπηρετησης τωρα.
Δεν θα χρειαστει να πλατιασω δεδομενου οτι το μαγαζι απασχολει παρα πολυ κοσμο οποτε σαφως οποτε σε καθε περιπτωση εκτος της κυριας σερβιτορου παντα υπαρχει καποιος να εξυπηρετησει. Ειναι βεβαια στιγμες που διακρινεις τον μη επαγγελματισμο στα παιδια που δουλευουν στο μαγαζι μιας και μπορει να βλεπεις μπροστα σου 6 ατομα που να ατενιζουν το μελλον με απλανες βλεμμα αλλα κανενα να μην κοιταει εσενα που εχεις το χερι σηκωμενο. Μονο για το απλανες βλεμμα αλλα και το απροσωπο του πραγματος δεν περνει 4/4 η εξυπηρετηση. Κατα τα αλλα θα φας και συντομα και με ακριβεια.

Και ας ξεκινησουμε να δουμε τι αξιζει κατα την προσωπικη μου αποψη παντα, το συγκεκριμενο μαγειριο
Οπως προειπα το θεραπευτηριο δεν επεχει θεση μεζεδοπωλειου αλλα ενος μαγαζιου που μπορεις να φας ενα μεσημερι σπιτικο φαγητο γιατι δεν εχει μαγειρεψει στο σπιτι η νοικοκυρα. Και θα φας καλα.
Τα φαγητα του ειναι πολυ ωραια μαγειρεμενα με σπιτικο χρωμα και γευση και αυτος ειναι και ο λογος που θα δεις κοσμο ολων των ηλικιων να εχουν την μεριδα τους του μαγειρευτου φαγητου ( πλουσια σε ποσοτητα ) με μια μπυρα και ολα καλα.

Επι μερους γευσεις τωρα.

η κλασικη τυροκαυτερη που σαφως ειναι οπως στα πιο πολλα τετοια μαγαζια στο οριο του μετριου χωρις καμμια ενταση και καμμια ιδιαιτερη γευση. Πολυ λιγη η πιπερια η καυτερη μεσα στην τυροσαλατα οποτε ενα ανουσιο ντιπ χωρις χρωμα.2/4 πολυ επιοικως και αυτο γιατι η τυροκαυτερη δεν ειναι απο τα κυριως πιατα του μαγαζιου.

Δευτερο πιατο μια λαχανοντολμαδες οι οποιοι ηταν υπεροχη με το αυγολεμονο τους και με ολα τα υπαρχοντα ενος λαχανοντολμα. Φρεσκομαγειρεμενοι τελοιοι ζεστοι με ενα επαξιο 4/4

Τριτο πιατο που παραγγειλαμε μια αγκιναρες αλα πολιτα που σαφως ηταν η γευση της γιαγιας και η εμφανιση της γιαγιας. Καμμια επιτηδευξη απλα ενα υπεροχο πιατο με τελια σαλτσα την οποια γλυψαμε απο το πιατο.5/4 και ας μην εχει

Επομενο πιατο ενεκα των ημερων ενα κοκορετσακι αξιοπρεπεστατο μικρο και νοστιμο και σε πολυ επαρκη ποσοτητα για μια μεριδα. Ωραια ψημενο αν και λιγο κρυο φαγωθηκε πολυ ευχαριστα.3/4 το κοκορετσακι

Επομενο πιατο ενα λουκανικο ψητο το οποιο δεν θα κουρασω περιγραφοντας το γιατι ηταν ενα απλο αξιοπρεπες ψημενο χωριατικο λουκανικο.3/4 κι αυτο

Μια σαλατα με ροκα και λιαστη ντοματα που σαφως θα μπορουσε να ειναι λοιγο πιο ψιλοκομενη και με περισσοτερη σως. Η σως ηταν πολυ νοστιμη αλλα δεν ηταν αρκετη για να ποτισει ολα τα φυλα ροκας. Η λιαστη ντοματα αρκετη και αυτο βοξθησε να εχει η σαλατα μια πιο δροσερη γευση και να αναπληρωση την ελλειψη σως.3/4 και η σαλατα.

Αυτα ολα με κατι κρασια ( 1 κιλο ) και κατι πατατες τηγανητες μας κοστισαν ουτε πολυ ουτε λιγο ( μαλλον λιγο θα ελεγα γα την περιοχη ) περι τα 37 ευρω ποσο που καθιστα το μαγαζι στα προσφιλη και αξιοπρεπεστατα της περιοχης.
Το μαγαζι σιγουρα ειναι μεσα στις αγαπημενες λιστες των γειτονων για ενα προχειρο γευμα αλλα και στις λιστες πολλων αλλων που μενουν πιο μακρυα γιατι εκει μπορεις να φας ενα πολυ αξιοπρπες σπιτικο φαγητο χωρις μεν φρου φρου και αρωματα αλλα και χωρις να ξοδεψεις τον προυπολογισμο μιας εβδομαδας.

Προτεινεται ανεπιφυλκακτα.

12 Νοε 2015

Έχεις τρελαθεί όλο τον μήνα να τρως έξω ή να παραγγέλνεις delivery... & έρχεται η ώρα που ορκίζεσαι ότι θα συμμαζευτείς, γιατί Χριστούγεννα έρχονται...

Έλα, όμως, που ζεις στην ηλιόλουστη Αθήνα & αποφασίζει να σου κάνει ο καιρός πλάκα με μια ανοιξιάτικη Κυριακή μέσα στον Νοέμβρη & λες τώρα??? Τον καταπατάω τον όρκο ή πάω στο Θεραπευτήριο... οπότε η αμαρτία δεν πιάνεται?

Ε λοιπόν εγώ επιλέγω δαγκωτό το δεύτερο!
Κατά την δική μου ταπεινή άποψη το επίπεδο φαγητού στα μεζεδοπωλεία που βρίσκονται περίχωρα της οδού Τρωάδων κινείται πάνω κάτω σε μέτρια επίπεδα. (εξαιρώ το Θείο Τραγί, που δεν έχω πάει αλλά ουτως ή άλλως δεν κατατάσσεται στα μεζεδοπωλεία).

Το Θεραπευτήριο για μένα είναι ιδανική επιλογή, όταν θέλω να πάω να φάω ένα νόστιμο μαγειρευτό φαγητό, να πιω το κρασακι μου (μέτριο βεβαια το χύμα του) & κυρίως να μαζέψω βιταμίνη D, δίνοντας 10-15 Ε το άτομο το πολύ.

Η βαθμολογία είναι υψηλή, επηρεασμένη κυρίως από την γλυκιά αίσθηση που σου αφήνει η παραπάνω βόλτα στα όμορφα Πετράλωνα.

Για τον εσωτερικό χώρο & τα ψαρικά του, δεν ισχύουν οι παραπάνω ντοματούλες.
'Όπως επίσης για τα τραπέζια όταν αποφασίζει να τα βάλει στην απέναντι πυλωτή, αν κ τώρα τελευταία έχει περιορίσει αυτές τις επεκτατικές του τάσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη COCO.

30 Δεκ 2015

Εχω παει πολλές φορες.. Τα κρεατα ειναι καλης ποιοτητας και τα ψητα ειδικά ειναι φοβερά, έχουν καλό ψηστη.. απο μαγειρευτα δεν εχω αποψη.. κρασι αρκετά καλο.. απο θεμα χώρου δεν λεει τίποτα, ειναι κρύο γενικα..

Απο τιμές, ειναι λιγο τσιμπημένο αλλα θεωρω πως το αξιζει..

15 Φεβ 2017

Σήμερα πήγα για ακόμη μία φορά στο Θεραπευτήριο. Το γνώρισα πριν μερικούς μήνες κι έχω γίνει πιστή θαμώνας, δικαιολογημένα:

Το φαγητό (που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο! ) είναι νόστιμο και καλό μαγειρεμένο αφού στην κουζίνα πρωταγωνιστεί μία μαμά, άρα τρώμε σπιτικό φαγητό και με πολύ καλής ποιότητας υλικά. Το εστιατόριο σερβίρει μαγειρευτά (μαμαδίστικα! ), κρεατικά αλλά και ψάρια.
Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και φιλική.
Ο χώρος είναι απλός αλλά καθαρός και ζεστός ( η μεγάλη ξυλόσομπα ζεσταίνει πολύ ωραία! )
Οι τιμές είναι αυτό που λέμε value for money. Και για του λόγου το αληθές, σήμερα φάγαμε (2 άτομα): 1 χωριάτικη σαλάτα, πλούσια και νόστιμη, 1 ταλαγάνι σχάρας (μμμμμμ!!! ), 1 μερίδα κολοκυθάκια και πιπεριές γεμιστά κοκκινιστά στην κατσαρόλα που μόνο εκεί το έχω φάει κι είναι εξαιρετικό, 1 μερίδα μπριζολάκια με πατάτες τηγανητές φρέσκιες παρακαλώ και 1 μερίδα πανσέτα με πατάτες. Στα συν το λαχταριστό χωριάτικο ψωμί και το κόκκινο χύμα κρασί που πίνεται ευχάριστα χωρίς να "χτυπάει". Στο τέλος μας κέρασαν φρεσκοφτιαγμένο σιμιγδαλένιο χαλβά! Σύνολο λογαριασμού 33,50€

Εννοείται ότι δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα καθώς οι μερίδες είναι χορταστικές οπότε ο, τι έμεινε το πήραμε σε πακέτο για το σπίτι.

Εννοείται πως θα ξαναπάμε!

05 Φεβ 2017

Στο θεραπευτήριο έχω παει άλλες δυο φορές. Ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα αλλά πάντα περνούσα ευχάριστα, ίσως γιατί τα Πετράλώνα σαν περιοχή σου το βγάζει αυτό.

Για δυο σαλάτες δυο ψητά μπακαλιαρακια φρέσκα (800g έλεγε ο λογαριασμός) ένα βακαλάο χωρις την σκορδαλιά την παραγγείλαμε χωριστά σουπιές κρασάτες μύδια αχνιστά τυρόπιτα καλαμάρι τηγανητό ένα κιλό κρασί ένα τσίπουρο και μια cola πληρώσαμε 103€. Για πεντε άτομα δεν το λες και άσχημα.

Πολύ άσχημο ειναι όμως όταν οι μερίδες σου ειναι τυπου μεζεδάκι απο καφενείο και τις χρεώνεις για εστιατόριο. Οι σουπιές πολυ λίγες ο βακαλαος το ίδιο και οι σαλάτες δύσκολα χαρακτηρίζονται δυο ατόμων. Τα καλαμαράκια τίμια η τυρόπιτα που ηταν και πρότεινομενη απο τον σερβιτόρο μέτρια και αυτή.

Απο γεύση δεν μπορω να πω ότι κάτι μου έμεινε αξέχαστο, το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και για Κυριακή μεσημέρι που γίνετε πανικός παντού μπορω να πω πως είχαμε καλή εξυπηρέτηση.

20 Ιαν 2016

Καλησπέρα, σήμερα επισκέφτηκα το θεραπευτήριο με την παρέα μου. Η επιλογή μας έγινε λόγο καλής κριτικής που είχαμε διαβάσει.. Δυστυχώς όμως δεν ήταν αυτό που περιμέναμε..

Τα φαγητά που πήραμε ήταν: χωριάτικη (ίσως και από τα καλύτερα πιάτα ), φέτα με μέλι, πατάτες τηγανιτές ( με λάδι που πρέπει να είχα να αλλαχτει αρκετό καιρο) γαρίδες σαγανακι και γαριδομακαροναδα όπου η κυρία γεύση τους ήταν ελαιόλαδο και δεν υπήρχε καμία γεύση θαλασσινού. Χταπόδι νεροβραστο με καμιά ιδιαίτερη γεύση, μύδια αχνιστα και τέλος καλαμάρι τηγανιτο που μόνο καλαμάρι δεν θύμιζε.. ήμασταν 4 άτομα και δώσαμε 80 ευρώ..

Τα χρήματα αρκετά για αυτό που προσέφερε το μαγαζί.. Υπάρχουν αντίστοιχα μαγαζιά με πολύ καλύτερες γεύσεις και πιο οικονομικά...

18 Σεπ 2015

Η γεύση των πιάτων που δοκιμάσαμε ήταν από μέτρια έως αδιάφορη. Κατά την γνώμη μου πάντα, πιάτα "πειραγμένα" δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο μαγαζί ούτε σαν φιλοσοφία αλλά και σαν εκτέλεση. Πιστεύω οι πιο παραδοσιακές γεύσεις ήταν καλύτερες.

Η εξυπηρέτηση θα έλεγα πως ήταν άμεση αλλά δεν ήταν καθόλου ζεστή να σε κάνει να νιώσει πιο άνετα, σε έναν χώρο ήδη "κρύο". Πήγαμε μεσημέρι και ίσως το βράδυ η ατμόσφαιρα να είναι καλύτερη.

Καλλισθένους & Κυδαντιδών 41, Άνω Πετράλωνα