Ελληνική κουζινα με μαγειρευτά και θαλασσινά.

24 Ιούλ 2016

Έναν θησαυρό γεύσεων αποτελεί το " θεραπευτήριο " καταμεσής των Α. Πετράλωνων. Ο κατάλογος περιλαμβάνει θαλασσινά, μαγειρευτά και κρεατικά. Εμείς προτιμήσαμε θαλασσινά καθώς είχαμε μάθει ότι είναι ολόφρεσκα και ψαρεύονται στον Σαρωνικό από τον "παππού" του εστιατορίου. Ό, τι δοκιμάσαμε αποτέλεσε μια ευχάριστη περιπέτεια γεύσεων που σίγουρα θα επαναληφθεί λίαν συντόμως!

Μάλλον πρόκειται για μια μοντέρνα ταβέρνα με παραδοσιακές γεύσεις όπου μερικές από αυτές έχουν εκμοντερνιστεί με επιτυχία! Ο χώρος βρίσκεται από παλιά στο ίδιο σημείο με οικογενειακή παράδοση στο ποιοτικό φαγητό. Το σύγχρονο "θεραπευτήριο" στεγάζεται πλέον σε δύο αντικριστούς χώρους, αριστερά και δεξιά της οδού Κυδαντινών. Ο μεγαλύτερος και παλαιότερος χώρος της ταβέρνας είναι πολύ απλά φτιαγμένος, φωτεινός, με κοινές τζαμαρίες, απλό μωσαϊκό στο δάπεδο, αρκετά απλά τραπέζια και με ορισμένες καλλιτεχνικές διακοσμητικές πινελιές όμως όπως τα όμορφα ράφια κρασιών, κάποια ρετρό καδράκια ή το "ξεχασμένο" επιβλητικό μαγκάλι.
Παρά την απλότητα του χώρου, το μαγαζί ενδείκνυται για κάθε είδους έξοδο και σίγουρα θα περάσετε ευχάριστα.
Ο χώρος που βρίσκεται η κουζίνα δεν φαίνεται καθαρά καθώς χωρίζεται με γκριζωπά οριζόντια και κάθετα χωρίσματα. Στον εξωτερικό χώρο ορισμένα λαμπιόνια θυμίζουν ταβέρνες περασμένων καιρών. Εκεί βρίσκονται και λίγα τραπεζάκια τα οποία είναι κατάλληλα για το βραδάκι...

Ο απέναντι χώρος είναι πιο "φρέσκος" και μοντέρνος με όμορφα χρώματα και κομψά τραπεζάκια δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα μπαρ-εστιατορίου.

Τη μεσημεριανή ώρα που πήγαμε εμείς όλοι οι θαμώνες βρίσκονταν στον κυρίως, μεγάλο, χώρο του "Θεραπευτηρίου" προς γαστρονομικήν τους ίασιν.... όχι αδίκως βέβαια.

Το μενού είναι χειρόγραφο και έρχεται σε απλό χαρτί με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις. Ο κατάλογος περιλαμβάνει κλασικά μαγειρευτά όπως π. χ γεμιστά (5,00) και γιουβέτσι (6,50), λαδερά, ποικιλία σαλατών απλές και πρωτότυπες, π. χ σαλάτα με παντζάρι, σελινόριζα, ρόδι και γιαούρτι (6,00) ή διάφορα κρεατικά όπως μπιφτέκια σχάρας (6,00 ). Και λίγα λέω...

Χωρίς να είμαι σίγουρη, διότι δεν δοκίμασα άλλα πιάτα, θεωρώ ότι τα ψαρικά είναι εκείνα που δίνουν ρεσιτάλ σε αυτό το μέρος κυρίως για το γεγονός ότι είναι φρεσκότατα...

Τρία άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

Στην αρχή έρχονται απλές φέτες ψωμιού φρεσκότατες( 0,50 )!
Νερό σε κανάτα.

Σαλάτα με άισμπεργκ, αβοκάντο και χαλούμι (6,00). Πέρα από την περιγραφή του καταλόγου, η σαλάτα περιείχε και μικρά κομμάτια μάνγκο. Το χαλούμι ήταν πολύ καλά ψημένο και το συνολικό αποτέλεσμα εξαιρετικό!

Γαύρο τηγανητό(8,00) που όμοιό του δεν έχετε δοκιμάσει, φρεσκότατος και σωστά τηγανισμένος, χωρίς περιττή λαδίλα. Η ποσότητα είναι χορταστική και τρώγεται εντελώς αβασάνιστα και ευχάριστα αφού μιλάμε για φρέσκο ψάρι....

Γαριδάκι φρέσκο, τηγανητό (8,00), εξαιρετικής ποιότητας, ποσότητας και γεύσης, ούτε που καταλάβαμε για πότε το καταφροχθίσαμε!!!

Τόσο ο γαύρος όσο και το γαριδάκι σερβίρονται σε μεγάλες πιατέλες συνοδεία φέτας λεμονιού μόνο και πρόκειται για απόλυτα καθαρές γεύσεις!

Λαβράκι με λαχανικά στη λαδόκολλα (12,00). Το φρέσκο ψάρι σερβιρίστηκε γκουρμεδιάρικα μέσα στη λαδόκολλα με κιτρινωπό νοστιμότατο ζουμάκι και τα μυρωδικά του. Λίγη ποσότητα κόκκινης πιπεριάς, σέλινου, λίγων χόρτων και βραστής πατάτας απογείωναν το πιάτο αυτό. Το λαβράκι είχε μαλακή υφή και η γεύση του ήταν το κάτι άλλο!!

Ήπιαμε 1/4 κρασί μοσχοφίλερο (1,50), εξαιρετικό!

Στο τέλος, ενώ είχαμε τελειώσει το φαγητό μας, προσφέρθηκε ποσότητα ψαρόσουπας από κομμάτι φαγκριού που είχε περισσέψει. Νοστιμότατη ψαρόσουπα με γλυκόπικρη γεύση που πέρα από λεμόνι ίσως περιείχε και λίγο τζίντζερ (?). Κίνηση ματ που μας εξέπληξε...!

Επιπλέον, μας κέρασαν και φέτες καρπουζιού που δρόσισαν ευχάριστα τον ουρανίσκο μας ύστερα από την καταπληκτική ψαροφαγία που είχαμε την τύχη να δοκιμάσουμε.

Το σέρβις είναι απολύτως φιλόξενο και οι τιμές άκρως ανταγωνιστικές εάν σκεφθούμε την εξαιρετική ποιότητα της πρώτης ύλης και την πολύ καλή μαγειρική τεχνική!

Μια ωραία λύση ανάμεσα σε πληθώρα αντίστοιχων χώρων πολλοί από τους οποίους είναι δήθεν...!

15 Φεβ 2017

Σήμερα πήγα για ακόμη μία φορά στο Θεραπευτήριο. Το γνώρισα πριν μερικούς μήνες κι έχω γίνει πιστή θαμώνας, δικαιολογημένα:

Το φαγητό (που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο! ) είναι νόστιμο και καλό μαγειρεμένο αφού στην κουζίνα πρωταγωνιστεί μία μαμά, άρα τρώμε σπιτικό φαγητό και με πολύ καλής ποιότητας υλικά. Το εστιατόριο σερβίρει μαγειρευτά (μαμαδίστικα! ), κρεατικά αλλά και ψάρια.
Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και φιλική.
Ο χώρος είναι απλός αλλά καθαρός και ζεστός ( η μεγάλη ξυλόσομπα ζεσταίνει πολύ ωραία! )
Οι τιμές είναι αυτό που λέμε value for money. Και για του λόγου το αληθές, σήμερα φάγαμε (2 άτομα): 1 χωριάτικη σαλάτα, πλούσια και νόστιμη, 1 ταλαγάνι σχάρας (μμμμμμ!!! ), 1 μερίδα κολοκυθάκια και πιπεριές γεμιστά κοκκινιστά στην κατσαρόλα που μόνο εκεί το έχω φάει κι είναι εξαιρετικό, 1 μερίδα μπριζολάκια με πατάτες τηγανητές φρέσκιες παρακαλώ και 1 μερίδα πανσέτα με πατάτες. Στα συν το λαχταριστό χωριάτικο ψωμί και το κόκκινο χύμα κρασί που πίνεται ευχάριστα χωρίς να "χτυπάει". Στο τέλος μας κέρασαν φρεσκοφτιαγμένο σιμιγδαλένιο χαλβά! Σύνολο λογαριασμού 33,50€

Εννοείται ότι δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα καθώς οι μερίδες είναι χορταστικές οπότε ο, τι έμεινε το πήραμε σε πακέτο για το σπίτι.

Εννοείται πως θα ξαναπάμε!

05 Φεβ 2017

Στο θεραπευτήριο έχω παει άλλες δυο φορές. Ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα αλλά πάντα περνούσα ευχάριστα, ίσως γιατί τα Πετράλώνα σαν περιοχή σου το βγάζει αυτό.

Για δυο σαλάτες δυο ψητά μπακαλιαρακια φρέσκα (800g έλεγε ο λογαριασμός) ένα βακαλάο χωρις την σκορδαλιά την παραγγείλαμε χωριστά σουπιές κρασάτες μύδια αχνιστά τυρόπιτα καλαμάρι τηγανητό ένα κιλό κρασί ένα τσίπουρο και μια cola πληρώσαμε 103€. Για πεντε άτομα δεν το λες και άσχημα.

Πολύ άσχημο ειναι όμως όταν οι μερίδες σου ειναι τυπου μεζεδάκι απο καφενείο και τις χρεώνεις για εστιατόριο. Οι σουπιές πολυ λίγες ο βακαλαος το ίδιο και οι σαλάτες δύσκολα χαρακτηρίζονται δυο ατόμων. Τα καλαμαράκια τίμια η τυρόπιτα που ηταν και πρότεινομενη απο τον σερβιτόρο μέτρια και αυτή.

Απο γεύση δεν μπορω να πω ότι κάτι μου έμεινε αξέχαστο, το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και για Κυριακή μεσημέρι που γίνετε πανικός παντού μπορω να πω πως είχαμε καλή εξυπηρέτηση.

Καλλισθένους & Κυδαντιδών 41, Άνω Πετράλωνα