Ασιατική, πολυεθνική κουζίνα. Και μεσημέρι ανοιχτό.

08 Νοε 2018

Κυριακή 4/11, τα μαγαζιά ανοιχτά, ο καιρός καλός, και το παρατεταμένο καλοκαιράκι του Αγίου Δημητρίου, κοινώς γαϊδουροκαλόκαιρο, μας οδηγεί με τη φίλη μου στο GOLDEN HALL και δη στο WAGAMAMA (W), το εστιατόριο με την κουζίνα της Άπω Ανατολής (κυρίως Γιαπωνέζικης και Thai) του Β’ ορόφου, που τον Δεκέμβρη κλείνει την πρώτη του δεκαετία. Εν τω μεταξύ, προ τετραετίας άνοιξε και δεύτερο W στην Κηφισιά, κατά τη γνώμη μου, σε χώρο πολυτελέστερο.

Ξέρετε πόσο μου αρέσει τα ψάχνω το background των χώρων και την ονομασία τους. Με δυο λόγια, λοιπόν, το W είναι μια Βρετανική αλυσίδα, που ιδρύθηκε το 1992 στο Λονδίνο, ήδη δε περιλαμβάνει 130 εστιατόρια στη Βρετανία και τουλάχιστον άλλα 60 ανά τον κόσμο!
Τι όμως μπορεί να σημαίνει η ονομασία WAGAMAMA;; Η γιαπωνέζικη αυτή λέξη έχει μια ευρεία αμφίσημη έννοια, αφού αφορά τον πεισματάρη, απαιτητικό και λαίμαργο, που ταυτόχρονα όμως θέλει να περνάει πάντα το δικό του, μιας και είναι επίσης εγωιστής και κακομαθημένος ή, αν προτιμάτε, παραχαϊδεμένος και υπερβολικά καπριτσιόζος, αγγλιστί spoiled και γαλλιστί enfant gâté!!

Κυριολεκτεί, άραγε, η ευφυής αυτή ονομασία για τον υπόψη χώρο εστίασης; Το W θα ικανοποιήσει τους γαστρονομικά απαιτητικούς και καπριτσιόζους, αξίζοντας ίσως ένα 4 στα 4 στη γεύση, ή μήπως, για τον απαιτητικό Ελληνάρα, είναι γευστικά κάπως άχρωμο και ουδέτερο στις εξωτικές σπεσιαλιτέ του;;
Μη βιάζεστε, όμως, αφού σκοπεύω να σας τα εξιστορήσω όλα ευθύς αμέσως.

Τα δυο μαγαζιά είναι ανοιχτά απ’ το μεσημέρι μέχρι 23.30, οι κουζίνες τους, το δε συγκεκριμένο, όταν φθάσαμε στις 13.30 ήταν μισογεμάτο από κόσμο κάθε ηλικίας, και αρκετές οικογένειες με μικρά παιδιά. Στους δύο εσωτερικούς χώρους, σχήματος γάμα και στον εξωτερικό χωράνε γύρω στα 200 άτομα, αλλά βέβαια έξω κάθονταν ελάχιστοι, γιατί ο χώρος είναι στεγασμένος και επικρατούσε σχετική ψύχρα, αφού στην πλευρά εκείνη δεν υπήρχε τότε ήλιος!

Στους μέσα χώρους επικρατεί ύφος μινιμαλιστικό, ίδιον της διεθνούς αλυσίδας, με σουηδική ξυλεία σε τραπέζια, καρέκλες και καναπέδες, ενώ στα τραπέζια εκτός απ’ τη σόγια σος, υπάρχουν όμορφα πορτατίφ, καθώς και σουπλά χάρτινα που διαφημίζουν το νέο τους γιαπωνέζικο έδεσμα chicken teriyaki donburi!
Διακρίνεται η ημιανοιχτή κουζίνα με νεαρούς Έλληνες σκουφάτους μάγειρες και τα διάφορα πιάτα που πηγαινοέρχονταν στις δύο αίθουσες. Μέτρησα περί τους 20 μάγειρες, βοηθούς, σερβιτόρους και άτομα επί της υποδοχής, που αντιλαμβάνομαι ότι θα δουλεύουν σε 2 βάρδιες.
Υπήρχαν 2+2 WC, ανδρών και γυναικών, στρωμένα με κόκκινα και μαύρα πλακάκια. Τα WC ήταν καθαρά, γεγονός που σημαίνει ότι τα φροντίζουν τακτικά!
Ο χώρος δεν είναι πολυτελής, αλλά αισθάνεσαι μια κάποια άνεση, τρώγοντας, ενώ ταυτόχρονα παρατηρείς την περατζάδα των επισκεπτών του εμπορικού κέντρου, απ’ τους οποίους λιγοστοί ήταν αυτοί που ψώνιζαν…

Η εξυπηρέτηση απ’ το επαρκές και πρόθυμο προσωπικό ήταν καλή και αρκετά γρήγορη, αν όμως κι αυτή υστερεί σε κάτι, αυτό οφείλεται βασικά στο γεγονός ότι τα κυρίως πιάτα δεν έρχονται ταυτόχρονα, αλλά όπως βγαίνουν απ’ την κουζίνα. Θεωρώ ότι μια τέτοιας φήμης διεθνής αλυσίδα θα έπρεπε να διεκπεραιώνει πιο σωστά τις παραγγελίες, και δεν φτάνει να λένε στον πελάτη ότι τα πιάτα θα καταφθάνουν ένα-ένα, τη στιγμή που βγαίνουν απ’ την κουζίνα.
Φανταστείτε ένα μεγαλύτερο γκρουπ, με εδέσματα πολύ διαφορετικής χρονικής προετοιμασίας, όπου κάποιοι μόλις θα αρχίζουν να τρώνε, ενώ κάποιοι άλλοι θα έχουν ίσως τελειώσει, ειδικά αν είναι και λαίμαργοι, όπως ο όρος wagamama το επιτάσσει…

Το μενού τους είναι όντως αρκετά πλουσιοπάροχο, ισάξιο της φήμης του W, πρόσφατα δε περιέλαβε και ορισμένα πιάτα vegan. Υπάρχουν 8 ορεκτικά στα 4-7 €, διάφορα ρύζια σαν έξτρα συνοδευτικά, 6 σαλάτες από 8-12 €, 7 πιάτα ramen με ζεστές σούπες και λεπτά ομώνυμα noodles, στα 10-14 €, 3 πιάτα κάρυ σε παραλλαγές (κοτόπουλο, γαρίδες, κρεατικά), στα 12-13 €, πιάτα soba teppanyaki, με διαφορετικά μαγειρεμένα noodles, στα 12-16 €, 10 πιάτα sushi (uramaki, tataki, hosomaki, sashimi, & vegan με καβούρι, τόνο, σολομό, γαρίδες, κ. λπ. ), τα περισσότερα στα 4-8 €, όπως επίσης και mixed plates, από 7 μέχρι 23 €, για το Wagamama special selection των 24 τεμαχίων, που προφανώς απευθύνεται στους πιο λαίμαργους ιαπωνολάτρες!!

Διατίθεται ξεχωριστός κατάλογος επιδορπίων, με 4-5 γλυκά (cheesecakes.. ), ισάριθμα παγωτά και sorbets, όλα γύρω στα 5 €, όπως και τα συνήθη αναψυκτικά και αφεψήματα.

Η λίστα των ποτών περιλαμβάνει μια ευρεία γκάμα φρέσκων χυμών 400 ml σε τιμή 3.60 €, μπύρες στα 4 €, αλλά και διάφορα σάκε (γιαπωνέζικο ποτό από ζυμωμένο ρύζι) στα 6 €, καθώς και 12 ετικέτες κρασιών, από 16-26 €, τιμή που αφορά το Κτήμα Άλφα Ξυνόμαυρο, όπως βέβαια και αντίστοιχα ποτήρια κρασί, σε τιμές από 4-6.50 €.

Σε ένα περιβάλλον όπου σαφώς κυριαρχούσαν ρύζια, noodles & sushi, εμείς τελικά διαλέξαμε:

• Ένα ορεκτικό Duck wraps, μέσα σε πιατελάκι με μικρά κομμάτια νόστιμης πάπιας και 3-4 πιτάκια για το σχετικό περιτύλιγμα. Στη μέση η δημοφιλής cherry hoisin sauce (από κεράσια, φυστικοβούτυρο, σκόρδο, σόγια, κ. λπ. ). Μας άρεσε, η δε τιμή του ήταν στα 6.60 €.

• Ένα edamame, που ήταν ένα μπολ μαύρο με αρκετά αλατισμένα πράσινα φασόλια στον ατμό. Στην Ιαπωνία μάλιστα έχουν μια παράδοση οκτώ αιώνων στο πιάτο αυτό! Καλό vegan ορεκτικό, στα 4.60 €.

• Εγώ πήρα για κυρίως πιάτο ένα κοτόπουλο ramen, όπου ήδη αναφέρθηκα. Ήταν ζωμός κοτόσουπας μέσα σε ένα μεγάλο μπολ, και μέσα υπήρχαν 6-7 ευμεγέθη κομμάτια στήθους κοτόπουλου στη σχάρα, φύλλα από σπανάκι στις άκρες του πιάτου, ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμύδι και κομματάκια από bamboo. Το πιάτο ήταν ελαφρύ, ανάλατο τελείως και γευστικά ουδέτερο. Απογοητεύτηκα κάπως… Τιμή στα 10.80 €.

• Η φίλη μου πήρε ένα Pad Thai, Ταϊλανδέζικο πιάτο με χοντρά noodles ρυζιού, σκόρδο, κρεμμύδι, κολίανδρο, αυγό, 3-4 γευστικά tofu, λαχανικά κι ένα lime, ενώ στην άκρη του πιάτου υπήρχε μια μικρή ποσότητα από τριμμένα φιστίκια, για να το διαποτίζουν γευστικά. Άρεσε στη φίλη μου, αλλά και σε μένα που απλά το δοκίμασα. Όπως ήδη ανέφερα, μας χάλασε το ότι ήρθε 5-10 λεπτά μετά το δικό μου πιάτο… Τιμή στα 11.40 €.

• Για γλυκό μοιραστήκαμε ένα white chocolate cheesecake, που ήταν γευστικό αν και μικρούλι. Μας είπαν ότι είχε και ginger που δεν το πολυκαταλάβαμε, φύλλα μέντας, που τα είδαμε, και σιρόπι καραμελωμένου βουτύρου. Αυτό, μας εξήγησαν, όπως και κάποια άλλα γλυκά τους έρχονται κατεψυγμένα από έναν παραγωγό συνεργάτη τους. Προσωπικά, πάντως, από μια αλυσίδα-κολοσσό θα περίμενα γλυκίσματα και καλούδια από δικό τους ζαχαροπλάστη!! Τιμή στα 5.20 €.

Ο λογαριασμός ανήλθε έτσι στο ποσό των 39 €, ποσό λογικό για ό, τι δοκιμάσαμε στο W. Κατά κεφαλήν, βρισκόμαστε στην κατηγορία 17/25 €.

Προκειμένου να ολοκληρώσω, με το δημοφιλές WAGAMAMA, θα έλεγα ότι εφόσον τυχόν βρεθείτε στο GOLDEN HALL του Μαρουσιού, και είστε λάτρης της εξωτικής κουζίνας της Άπω Ανατολής ή της vegan κουζίνας, το W θα σας προσφέρει μια μάλλον απολαυστική εμπειρία!

Με την ευκαιρία, θα πρότεινα σε κάποιες φίλες και φίλους καλοφαγάδες να είναι πιο αναλυτικοί στις περιγραφές και τιμές των πιάτων. Απλή καταγραφή εδεσμάτων δεν κατατοπίζει ιδιαίτερα τους χρήστες ή αναγνώστες του ask4food.
Ας αποφεύγονται λοιπόν, όσο είναι δυνατό, κάποιες τηλεγραφικές κριτικές με μονολεκτικά συμπεράσματα.