WAGAMAMA

Ιαπωνία - Sushi

Λ.Κηφισιας 37Α & Σπ.Λουη (Golden Hall), Μαρούσι [Χάρτης]
  210 6836843-4
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ασιατική, πολυεθνική κουζίνα. Και μεσημέρι ανοιχτό.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Μετά από ένα εντατικό shopping στο εμπορικό κέντρο, ανεβήκαμε στον όροφο των εστιατορίων για να φάμε κάτι, και η διάθεση για κάτι το ασιατικό ήταν παρούσα κι έντονη, οπότε επιλέξαμε το Wagamama, που δεν είχα ποτέ επισκεφθεί, ούτε το συγκεκριμένο, ούτε το κατάστημα της Κηφισσιάς.

Το πάνω επίπεδο του Golden Hall, είναι αισθητά μικρότερο σε τετραγωνικά και διαμορφωμένο για food and leisure. ΑΙσθητικά προσεγμένα όλα τα εστιατόρια, το εν λόγω θα έλεγα ότι θυμίζει ένα μίνιμαλ ντηζαιν ταχυφαγείο, με ξύλινους πάγκους-καναπέδες με κοκκινωπή επένδυση, σχετικά μικρά ανοιχτόχρωμα ξύλινα τραπέζια που έχουν πάνω τους ενσωματωμένο πορτατίφ πολύ συμπαθητικό και από πίσω την ημιανοιχτή κουζίνα που βλέπεις τους μάγειρες εν δράσει. Δεν σε προσκαλεί για να καθήσεις με τις ώρες, αλλά για εκεί που είναι, είναι ό, τι χρειάζεται για την περίπτωση.

Ο σερβιτόρος, χαμογελαστός και ευγενικός -και ταχύτατος, αλλά βέβαια να σημειώσω πως δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο εκείνη τη μέρα και ώρα (9 το βράδυ καθημερινής). Το μενού ήταν σουπλά στο τραπέζι μας. Πρακτικό και διαφωτιστικό.

Το japanese inspired restaurant που αυτοσυστήνεται το Wagamama μάλλον εννοεί αυτό το fusion πείραγμα της κουζίνας της υπέροχης αυτής χώρας.
Οι επιλογές του μενού πολύ ενδιαφέρουσες - αισθητό το πείραγμα προς την χερσόνησο της Κορέας με την επίσης εκπληκτική κουζίνα.

Παραγγείλαμε:

- Σάκε (εννοείται) (Sho Chiku Bai) (€6)
- Caterpillar uramaki -maki sushi, με μέσα τόνο, αβοκαντο και από πάνω σολωμό και τα πορτοκαλοκόκκινα αυγά του, μαγιονέζα και σχοινόπρασο. 8 κομμάτια, πολύ νόστιμα εκτός από εικαστικά πανέμορφα (€9,75).
- Φιλέτο τόνου ψητό μετρίως (μέτριο το ψήσιμο ζητήσαμε, μας βγήκε πιο ψημένο απ' ότι θέλαμε). To όλον βέβαια πιάτο ήτο superfood με τα όλα του, καθώς ακολουθούνταν από ένα ωραίο μείγμα κινόας, κέηλ, κόκκινης πιπεριάς, κρεμμυδιών και αυτών των χαρακτηριστικών ιαπωνικών edamame φασολιών. Ηταν καλό, λίγο πιο ωμό το ψάρι και θα ήταν σούπερ (€12,40).
- Gyoza. Πέντε πιτάκια τηγανητά, με γέμιση κοτόπουλο λαχανικά και το ανάλογο ντιπ. Οκ ήταν δεν θα τα ξαναέπαιρνα όμως (€6,30).
- Τerriyaki beef donburi. Ενα μεγαλούτσικο μπωλ με ψητό μοσχάρι με σως τεριγιάκι και ρύζι, λαχανικά, σουσάμι και κάποια τουρσιά kimchee που ήρθαν χωριστά. Μας άρεσε πολύ (€11,70).

Ευχαριστηθήκαμε και χορτάσαμε αμφότεροι. Και μας έχει ανοίξει η όρεξη να δοκιμάσουμε και αρκετά ακόμα από τα πιάτα του. Και πληρώσαμε αρκετά νορμάλ -είχα και -20% με την κάρτα αθηνόραμα - δηλαδή €37 (κανονικά θα ήταν €46), και όπως είδα παίζει με σημαντική έκπτωση και για κράτηση μέσω διαδικτύου. Αξίζει σίγουρα να τσιμπήσετε κάτι, αν βρεθείτε εκεί.

Ιαπωνία - Sushi - Μαρούσι, Αθήνα

Παρότι τα Wagamama είναι διεθνής και γνωστή αλυσίδα, δεν είχε τύχει να επισκεφθώ κάποιο ποτέ (μάλλον ορθώς), μέχρι που Σάββατο μεσημέρι το Golden Hall λόγω βροχής και της ανθρωπιστικής κρίσης που θερίζει ήταν τόσο γεμάτο ώστε δεν βρήκαμε να κάτσουμε ούτε στο - εξαιρετικό - Au Delicieux του ισογείου, ούτε στο Pastis, ούτε στο Πρυτανείο. Και το Wagamama είχε πολύ κόσμο, αλλά τουλάχιστον, λόγω του μεγέθους του, βρήκαμε ένα τραπέζι.

Ο χώρος τελείως αδιάφορος, όπως και όλων των μαγαζιών που βρίσκονται σε αυτό το επίπεδο του Golden Hall, το συγκεκριμένο μάλιστα φέρνει εντονότερα σε φαστ φουντ. Πάγκοι με καναπέδες χωρίς πλάτη, ανοιχτή κουζίνα, άχρωμος περίγυρος. Κατάλογος ταχυφαγείου, αρκετές επιλογές σε noodles, διάφορα ρύζια, σούσι κλπ.

Αυτά που δοκιμάσαμε ήταν από κάτω του μετρίου μέχρι συμπαθητικά. Οι γαρίδες τεμπούρα (κάπως αλλιώς τις λέει αλλά επι της ουσίας περί αυτού πρόκειται) ήταν μέτριες, περισσότερο κουρκούτι παρά γαρίδα, πεταμένες στο πιάτο με λίγη - συμπαθητική - πικάντικη σως από δίπλα. Το σούσι μετριότατο: τα nigiri με γαρίδες διαλύονταν από το πιάτο μέχρι το μπολάκι με τη σόγια, αλλά γευστικά ήταν καλύτερα από τα california rolls (άγευστα, επίσης διαλύονταν με την παραμικρή κίνηση και παραήταν υγρά). Γενικώς, αποφύγετε το σούσι στο Wagamama.

Υπάρχουν στην Αθήνα φθηνά μαγαζιά με καλό ή έστω αξιοπρεπές σούσι, το εν λόγω δεν είναι σε καμία περίπτωση μεταξύ αυτών. Την παρτίδα έσωσαν κάπως τα noodles με μοσχάρι, τα οποία ήταν νόστιμα και χορταστικά (16 ευρώ βέβαια για μία μερίδα noodles με λίγο κρέας είναι υπερβολική τιμή κατά την άποψή μου).

Το σέρβις πολύ μέτριο επίσης. Αντιλαμβάνομαι ότι την ώρα που το επισκεφθήκαμε είχε πολύ κόσμο, αλλά δεν επιτρέπεται το ένα κυρίως πιάτο να φτάνει στο τραπέζι με 15 λεπτά διαφορά από το άλλο, και η μία από τις δύο μερίδες σούσι να έρχεται μετά τα κυρίως (ενώ είχε παραγγελθεί σαν ορεκτικό).

Η ποιότητα του φαγητού και ιδίως των πρώτων υλών, η όλη βιαστική αντίληψη, ο χώρος και το σέρβις δεν δικαιολογούν τιμές της τάξεως των 20-25 ευρώ το άτομο.

Ιαπωνία - Sushi - Μαρούσι, Αθήνα

Παρασκευή που οι δουλειές σέρνονται (κι εγώ επίσης, ακόμη στην ανάρρωση γαρ) και που δεν φαίνεται να μπορω να διεκπεραιώσω τίποτα ουσιαστικό. Και ενώ είμαι έτοιμη να τα παρατήσω μεγαλοπρεπώς και να κρεμάσω την ταμπέλα "κλειστόν μέχρι νεωτέρας" στο λαιμό μου, και ψάχνω μια κάποια δικαιολογία, να 'σου χτυπά κι ο πειρασμός!!

Δηλαδή η πρόσκληση της αδερφούλας μου, που είναι έγγυος και εκτός εργασίας για λίγες ημέρες, η οποία έχει βαρεθεί να βολτάρει στο Golden Hall και να αργοσχολιάζει, και θέλει παρέα -δεν χρειάζεται να ρωτάτε, ναι φυσικά πήγα να τη βρω και η δουλειά πήγε περίπατο!! Κι είναι και μεσημέρι, ευκαιρία για μασούλημα!!

Να σημειώσω εδώ ότι καθώς πρέπει να είμαι ίσως η μοναδική που αυτά τα υπερλουξ mall δεν με συγκινούν (μη σου πω τα βαριέμαι) δεν τα πολυεπισκέπτομαι και συνακόλουθα ψιλοαγνοώ και τα μαγαζιά εστίασης που φιλοξενούν. Ίσως επειδή προέρχομαι από εμπορική γειτονιά και για μένα η βόλτα στα μαγαζιά έχει τελείως άλλο νόημα.

Η μικρή λοιπόν έχει παρκάρει την κοιλιά της σε ένα βολικό καναπεδάκι και με περιμένει (να έρθω να τη σηκώσω πρωτίστως!! Είπαμε έγγυος = τη σηκώνει γερανοφόρο!! )

Αποφασίζουμε να τσιμπήσουμε εντός του ναού του καταναλωτισμού, λέμε ας πάμε στο Wagamama. Ονομαστό το μαγαζί, με γεύσεις ασιατικές. Ο χώρος είναι ενιαίος και τα διάφορα καταστήματα εστίασης είναι το ένα δίπλα στο άλλο σε έναν όροφο, καθαρά διεκπεραιωτικά, οπότε σαν χώρος δεν μπορεί να λάβει πάνω από δυο ντοματούλες (δύο και όχι μία λόγω αξιοσημείωτης καθαριότητας).

Είναι ακόμη νωρίς και εργάσιμη μέρα οπότε υπάρχουν πάρα πολλά διαθέσιμα τραπέζια με καναπεδάκια. Ένας πολύ ευγενικός νεαρός μας παροτρύνει να διαλέξουμε όποιο θέλουμε για να καθήσουμε και μας φέρνει τον κατάλογο. Μας ρωτά αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (μπράβο το αγόρι) και μας αφήνει το χρόνο μας. Εδώ οφείλω να σημειώσω ότι από ασιατική κουζίνα κάτι λίγα από κινέζικο ξέρω, σούσι μούσι και τέτοια παντελής άγνοια (δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά το σούσι για μένα τη φαγανή μου φαντάζει λιγάκι απάτη, μη σου πω δεν το λες φαγητό μάλλον δόλωμα για παραγάδι το λες, έτσι?? τρως κι ένα σουβλάκι μετά για να χορτάσεις... ) Οπότε ο μισός και παραπάνω κατάλογος πάει άκλαυτος!! Λέω να φάμε κάνα ριζάκι? Τα πιάτα με το ρύζι ως συνοδευτικό είχαν και το τσιτσί τους οπότε μια χαρά!

Διαλέξαμε, εγώ bbq κοτόπουλο donburi (το οποίο ήταν μικρά κομματάκια από φιλέτο κοτόπουλου με καραμελωμένο κρεμμυδάκι σε σως τεριγιάκι πασπαλισμένα με σουσάμι και σερβιρισμένα με μανιτάρια πάνω σε άσπρο ρύζι ατμού με καρότο ψιλοκομμένο και λεπτά φύλλα από σπανάκι, σερβιρισμένα σε ένα μεγάλο βαθύ μπωλ σε ικανότατη ποσότητα) και η αδερφή μου τηγανητό ρύζι cha han (το οποίο ήταν ένα ωραιότατο τηγανητό ρύζι με κομματάκια κοτόπουλου και γαρίδες αυγο μανιτάρια καλαμπόκι φρέσκο κρεμμυδάκι και το οποίο έφτασε κι αυτό στο αντίστοιχο τεράστιο μπωλ και στο πλάι είχε ένα πιο μικρό μπωλ με σουπίτσα και ένα πιατάκι με πίκλες)

Και τα δύο πιάτα που διαλέξαμε ήταν ονειρεμένα μαγειρεμένα, πεντανόστιμα, έφτασαν στο δεκάλεπτο ήταν χορταστικότατα και κόστος είχαν λίγο κάτω από 10 ευρώ το καθένα, το οποίο εν προκειμένω δεν το θεωρώ ακριβό γιατί πρώτον ήταν επαρκέστατα για να χορτάσει κανείς και το καθένα τους ήταν ένα πλήρες γεύμα.. σε μπωλ! Αν ληφθεί υπόψιν κιόλας το ότι ήταν και έθνικ κουζίνα θεωρώ δίκαιες τις τρεις ντοματούλες στο vfm. Αν και κραταω μια μικρούλα επιφύλαξη, γιατί δεν ξερω τι γινόταν στον υπόλοιπο κατάλογο (μπορεί να "ξύριζαν" στο σούσι, δεν είδα τιμές)..

Αλλά αυτό που με ξεπέρασε ήταν το επίπεδο της εξυπηρέτησης! Πέρα από τα χαμόγελα και την απροσποίητη ευγένεια, εντυπωσιάστηκα από την πλήρη έλλειψη τουπέ (ξέρετε τι εννοώ... ) ιδίως όταν ζητήσαμε.. πηρούνι (που να το φάω με το ξυλάκι βρε παιδιά το ρύζι κόκκο κόκκο! ), αλλά και από το ενδιαφέρον τους για τον πελάτη, πχ από το ότι μόλις διαλέξαμε τα πιάτα μας, μας επισήμαναν ότι επειδή τα φτιάχνουν όλα εκείνη τη στιγμή ενδεχεται να μην φτάσουν ταυτόχρονα στο τραπέζι μας (εμείς ζητήσαμε να φτάσουν μαζί και όντως έτσι και έγινε), ή όταν μας τα έφεραν ο άνθρωπος κάθισε και μας εξήγησε λεπτομερώς τα πάντα (ιδίως για την επιλογή της αδερφής μου που ήταν τρία πιατάκια) και κάπου στα μισά του γεύματος ήρθαν και μας ρώτησαν αν όλα είναι καλά κι αν είμαστε ευχαριστημένες, εντάξει δεν έχω λόγια, άψογο σέρβις!! Δικαιωματικά οι τέσσερις ντοματούλες από εμένα! Μόνο και μόνο γι'αυτό εγώ ξαναπάω, να δοκιμάσω κι εκείνα τα σούσι κι ας μην είμαι στο τρελό φανκλαμπ των ωμών ψαριών!!