Tαβέρνα με αυθεντικά κρητικό μενού.

03 Ιουν 2017

Υπέροχος χώρος, εύκολο πάρκινγκ, πολυ καλό κρητικό φαγητό και λογικές τιμές. Πήραμε τα πραγματικά πολυ καλα μπιφτεκακια (και με μοσχάρι και με γαλοπούλα), μια τυροκαυτερη που ηταν απο τος καλυτερεσ Που εχουμε δοκιμάσει, κοχυλιού μπουρμπουριστούς( πολυ καλοί) και μια σαλάτα.

Πληρωςαμε μαζι με μισο κιλό κρασί, 75€. Στα αρνητικά το ότι δεν δέχονται κάρτες (αναγκαστήκαμε να πεταχτούν μεχρι την τράπεζα) & το προσωπικό θα μπορούσε να ήταν λιγο φιλικότερο&πιο επεξηγηματικό.

Μόλις καθήσαμε μας ενημέρωσε το γκαρσόνι οτι δεν δέχονται κάρτες, αλλα ο τρόπος του ηταν τέτοιος που ηταν σαν να μας έλεγε: Αν σας αρέσει!!! Οταν αργοτερα τον ρωτήσαμε τι ηταν κάτι απο τον κατάλογο μας έδωσε στεγνά την απάντηση που ήδη γραφόταν στον κατάλογο....

Πάντως αν εξαιρέσεις αυτά τα δυο μελανά σημεία, σίγουρα το φαγητό μας έκανε να θελουμε να ξαναπάμε.

29 Μάρ 2016

"Ποτε μην πηγαινεις σε εστιατοριο χωρις να το εχεις τσεκαρει στο ash4food! "

Πολυ συχνα το επαναλαμβανω επιμονα στον εαυτο μου, αλλα παρολα αυτα υπαρχουν και φορες που ξεφευγω! Ετσι εγινε και εκεινη την Παρασκευη. Με παρακινησε ενας φιλος, μιας και βρισκομασταν εκει κοντα. Δηλαδη στον κεντρικο δρομο του Χολαργου, την Λεωφορο Περικλεους.

Εκ πρωτης οψεως το μαγαζι φαινεται ομορφο. Δηλαδη ειναι ομορφο, μονο που εκεινο το υποτιθεμενο(στο ορια του κιτς-ισως και λιγο μετα το οριο) αμπελι-περγκολα στο ταβανι, δεν ειναι καθολου πειστικο εφοσον ειναι πλαστικο! Κατα τα αλλα ομως ειναι μια χαρα.

Το ιδιο θα'λεγα και για την εξυπηρετηση. Ενας μαλλον ευγενικος και αρκετα επαγγελματιας σερβιτορος μας τοποθετησε σε ενα ανετο τραπεζι, αφου πρωτα μας ρωτησε αν θελαμε να κατσουμε σε χωρο καπνιζοντων η μη. Συχνα αυτο ειναι μια παγιδα με την εννοια, οτι αν το μαγαζι ειναι μικρο η κάπνα θα παει παντου. Εδω ευτυχως δεν ειχαμε τετοιο προβλημα, ειναι ευρυχωρο το "Μπιφτεκαατσι". Ημασταν δυο ατομα και παραγγειλαμε:

-Σαλατα μπιφτεκαατσι. Πλουσιοπαροχη ντοματοσαλατα, με αρκετο παξιμαδακι, μπολικο τυρι(κατι σαν ανθοτυρο), και ελαχιστα μανιταρια("αμανιτες" τα λενε αυτοι). Δεν εχω καταλαβει ακριβως για ποιον λογο μου φανηκε άνοστη. Σιγουρα ομως, ουτε εγω, ουτε ο φιλος μου φαγαμε αρκετη. Μετριοτατη λοιπον γευστικα.

-Μπουρεκι Χανιωτικο. Ενα ειδος τυροπιτας ειναι αυτο, μονο που ακολουθωντας τον δρομο της σαλατας και αυτη, δεν ειχε κανενα ενδιαφερον στη γευση. Θα ελεγα πως απλως τρωγοταν, αλλα Μεχρι εκει.

-Πιτακια γεμιστά. Δύο Πιτακια με τυρί και δύο με σπανάκι. Αμφότερα αδιάφορα. Καλη ποσότητα αλλά τι να το κάνεις?

-Πατατες τηγανιτες με στακα. Αυτο ηταν ισως το χειροτερο πιατο. Οι πατατες χοντροκομμενες μεν, αλλα Οχι τηγανιτες! Ηταν τύπου τηγανιτες, δηλαδη στην ουσια προβρασμενες και στη συνεχεια περασμενες για πολυ λιγο απο το τηγανι. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ερθει κατι Εντελως ανοστο που θα το ελεγα και "ξενερωτο" με ολη τη σημασια της λεξης.

-Μπακαλιαρος με σκορδαλια. Το ψαρι θα το χαρακτηριζα καλουτσικο, σωστα τηγανισμενο, αφρατο και σχετικα νοστιμο. Η σκορδαλια πολυ μακρια απο μια νοστιμη σπιτικη, σαν εκεινην που εχω φαει σε πολλα σπιτια-αλλωστε ειναι και ενα σχετικα ευκολο εδεσμα. Στα μειον και η μικρη ποσοτητα του Μπακαλιαρου. Δηλαδη ενα καλο ειχαμε, το τσιγκουνευτηκαμε και αυτο!

-Κρασι χυμα κοκκινο. 3/4 του λιτρου καταναλωσαμε αλλα κακως. Ηταν και εκεινο οριακο.

Στην αρχη μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο(παλι αυτο! ) που χρεωθηκε 1,50. Μαζι και δυο σφηνακια ρακη. Στο τελος απο ενα μικροσκοπικο κομματι χαλβα συμιγδαλενιο(αρκετα πετυχημενος αυτος) στον καθενα.

Ο λογαριασμος για τα παραπανω εφτασε τα 45 ευρω! Ευτυχως που εκμεταλλευομενοι την εκπτωσουλα (-15%) του σαιτ ο λογαριασμος "επεσε" στα 38.

Ομως ρε παιδια, για ενα κυριως πιατο και τρια ορεκτικα, μαζι με λιγο κρασι, σαν πολλα δεν ειναι? Και ιδιως στη σχεση τιμης και ποιοτητας. Ενα μετριοτατο φαγητο ηταν, τοσο μετριο που εμειναν μεγαλες ποσοτητες στα πιατα μας. Τι να τον κανω τον συμπαθητικο χωρο και τι να το κανω το σχετικα καλο σερβις οταν το φαγητο δε μ'αφηνει ικανοποιημενο? Μα στο Φαγαδικο, Κατ'αρχην για να Φας πηγαινεις!

Δε νομιζω πως χρειαζεται να προσθεσω κατι. Το καταστημα απορριπτεται! Συμφωνω με τη χαμηλη βαθμολογια που εχει συγκεντρωσει και συνοψιζω ως εξης:

Μετριο φαγητο-φτηνη τιμη, τρωγεται! Μετριο φαγητο-πολλα λεφτα, ουτε τρωγεται, ουτε χωνευεται!

07 Απρ 2016

Είχα να πάω χρόνια (περίπου 4 ) στο μπιφτεκάαατσι και δεν έχασα κ τίποτα εδώ που τα λέμε.

Έχω πάει σε πολλά κρητικά "στέκια" και αυτό θα το χαρακτήριζα από τα πιο μέτρια.

Σπεσιαλιτέ τους είναι το μπιφτέκι ααλλά όχι το "κούβου" παρ'όλο που για τα δικά μου γούστα είναι μακράν καλύτερο. Οι πατάτες με την στάκα κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα κάπου, γευστικές μεν πολύ λιπαρές δε!

Αν ξαναβρεθώ κάπου εκεί κοντά ίσως να το ξαναεπισκεφτώ (ααααν το θυμηθώ. )

Έκπτωση μέχρι 15%

Περικλέους 39, Χολαργός