Στο Μουσικό Εστιατόριο “Ενθύμιον” μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε ζεστά και κρύα ορεκτικά, ολόφρεσκες σαλάτες, γευστικά πιάτα, κρέπες και γλυκά, ενώ συνήθως Παρασκευή και Σάββατο συνοδεύουν το δείπνο σας οι μελωδίες του πιάνου, της κιθάρας και του σαξοφώνου.

Σας προτείνουμε τις κρέπες που μας χαρακτηρίζουν από το ξεκίνημα μας, με ιδιαίτερους γευστικούς συνδυασμούς και gourmet πινελιές, εμπνευσμένες από τη γαλλική γαστρονομική παράδοση.

Ιδανικό για διοργάνωση θεματικών ή μουσικών εκδηλώσεων. Ανοιχτά και την Κυριακή 1μ. μ. έως 6μ. μ.

Τετάρτη ως Σάββατο, ανοιχτά από τις 8.00 μ.μ. Κυριακή 1.00 μ.μ. έως 6.00 μ.μ. Δευτέρα & Τρίτη κλειστά. Πρόγραμμα ζωντανών μουσικών παραστάσεων & μενού στην ιστοσελίδα μας: www.enthymion.gr

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

02 Οκτ 2014

Υπάρχουν ακόμη κρεπερί ? - όπως τον παλιό καλό καιρό εκεί περί τα τέλη της δεκαετίας του 80 ? Ναι,... κι όμως..

Στα Ανω Πατήσια, η κρεπερί Ενθύμιον, αναβιώνει την ζεστή ατμόσφαιρα, την ρομαντική αίσθηση, την συνοδεία φαγητού και ποτού με όμορφα ακούσματα...

Ο χώρος πολύ όμορφος και ζεστός, σε κάνει να αισθανθείς πολύ άνετα και οικεία. Σε αυτό συνδράμει η πληθωρική και ευγενική παρουσία της ιδιοκτήτριας.

Το φαγητό, πολύ καλό, με διαβάθμιση των τιμών και προτεινόμενα menu....

Δοκιμάσαμε, 2 άτομα, menu 24 ευρώ το οποίο περιελάμβανε ορεκτικό - επιλέξαμε: τομάτα γεμιστή με γαρίδες, 2 κρέπες - επιλέξαμε: ανθότυρο και μπεσαμέλ, μία σαλάτα - επιλέξαμε: την ρόκα- λιαστή τομάτα, και τέλος 1 γλυκό - επιλέξαμε: μιλφειγ λεμόνι.

Σε ένα τέτοιο χώρο δεν έρχεσαι για να φας του σκασμού...., οι μερίδες όμως ήταν μεγάλες και πολύ χορταστικές. Μαζί με 2 ποτήρια κρασί, πληρώσαμε 30 ευρώ...
Αξιζε τον κόπο.

Αξίζει μιά επίσκεψη το Ενθύμιο, έτσι, για να φάμε κάτι ποιοτικό, να πιούμε ένα ποτήρι κρασί και να ακούσουμε όμορφες μουσικές, χαλαρώνοντας, σε ένα πολύ όμορφο χώρο που σέβεται τον πελάτη του...

Μας έγινε γνωστό οτι από τον Οκτώβριο θα ξεκινήσουν πάλι μουσικές βραδιές..., πολύ όμορφες βραδιες για ποικίλα γούστα που πολύ συχνά καταλήγουν σε παρείστικη κατάσταση, και τα προγράμματα ανακοινώνονται στην σελίδα τους

το συστήνουμε ανεπιφύλακτα....

26 Οκτ 2013

Χθες μετά από 8 περίπου χρόνια ξαναπήγαμε στο ενθύμιον. Πόσο χάρηκα που το βρήκα καλύτερο από ποτέ.

Πάντα λαμπερό, πάντα με την εξαιρετική διακόσμηση, την υποδοχή και την εξυπηρέτηση. Αν αυτό το μαγαζί ήταν στο κέντρο της πόλης θα το ήξερε όλη η Αθήνα. Το φαγητό ωραιότατο, αισθάνεσαι την ποιότητα. Οι τιμές προσιτές, η μουσική προσεγμένη.

05 Οκτ 2013

Έχω επισκεφθεί τον χώρο αρκετές φορές. Κι αυτό γιατί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι περισσότερες βραδιές έχουν καταλήξει σε νύχτες μυσταγωγίας!! Ένα ιδιαίτερης υψηλής αισθητικής περιβάλλον, ρομαντικό, που με τις μουσικές επιλογές της ιδιοκτήτριας σε χαλαρώνει και σε απομακρύνει από τις εντάσεις της ημέρας!

Οι δε μουσικές βραδιές, με μια λογική επιβάρυνση γύρω στα 7 ευρώ για να πληρωθούν οι μουσικοί, έχουν καταφέρει πολλάκις να κάνουν όλους τους θαμώνες... μια παρέα!! Συνθήκη που γυρνάει,εμάς τους μεγαλύτερους, στο κλίμα που υπήρχε στις παλιές μπουάτ,όπου όλοι μαζί τραγουδούσαμε τα αγαπημένα μας, εκτός συρμού, τραγούδια!!

Ως εκ τούτου, για μένα, το φαγητό περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού άλλοι είναι οι λόγοι που με προσελκύουν εκεί. Αυτό δε σημαίνει πως μου είναι αδιάφορο το τι θα φάω. Κάθε άλλο! Ο κατάλογος αρκετά καλός, επιδέχεται βελτίωση. Τα περισσότερα πιάτα αρκούντως αξιοπρεπή και χορταστικά!

Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στην κρέπα με κιμά, κουκουνάρι και δαμάσκηνα που είναι εξαιρετική!! Αυτό πάντως που έχει σημασία για μένα είναι ότι τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι πάντα φρέσκα και προσεκτικά επιλεγμένα. Από το τραγανό αγγουράκι στο ντιπ και το ολόφρεσκο κριτσίνι, μέχρι τον εύγευστο και μυρωδάτο κιμά που έλεγα προηγουμένως.

Γλυκό δεν έχει τύχει να παραγγείλω γιατί με καλύπτουν τα εκάστοτε γλυκάκια που προσφέρει το μαγαζί (με έμφαση στη μους σοκολάτα!! ). Και για τα κρασιά δεν έχω να πω πολλά, γιατί προτιμώ τις πολλές και διαφορετικές μπύρες που μπορώ να επιλέξω. Στην σύντροφό μου όμως αρέσει το ποτήρι κόκκινο κρασί που συνήθως παραγγέλνει. (Δεν ξέρω ποια είναι η μάρκα που προσφέρουν.)

Τώρα, για την υποδοχή και το σέρβις μόνο καλά λόγια έχω! Ευγενικές, γρήγορες και καθόλου ενοχλητικές οι κοπέλες που ενίοτε σερβίρουν. Όσο για την ιδιοκτήτρια, πρόσχαρη και πληθωρική, ξέρει να σε κάνει να νιώθεις άνετα και οικεία, πράγμα που πολύ μου αρέσει και βοηθάει στη σύσφιξη των συνδαιτημώνων στις μουσικές βραδιές που έλεγα στην αρχή.

Οι τιμές για όλα τα παραπάνω κατά τι τσιμπημένες για την εποχή που διανύουμε. Μπορεί να είναι υπέροχη η ατμόσφαιρα, αλλά για όλους μας πλέον μετράει και το τελευταίο ευρώ... Γιαυτό καλά θα κάνουν να αναπροσαρμόσουν, προς τα κάτω, τις τιμές, ώστε να μην γίνονται απαγορευτικές στην συχνή επίσκεψή μας στο χώρο αυτό.

Γενικά έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις από όσα έχω βιώσει μέσα σ' αυτό το κουκλίστικο μαγαζί και, σε αντίθεση με άλλους, δε βλέπω την ώρα να ξαναβρεθώ εκεί και να ταξιδέψει η ψυχή μου μέσα από τις μελωδίες και τα τραγούδια!

05 Οκτ 2013

Έχω επισκεφτεί πολλές φορές το «ενθύμιον» από το 2010 και μετά… και πιο πρόσφατα εχθές το βράδυ.

Πρόκειται για έναν πολύ ιδιαίτερο χώρο, με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα και διακόσμηση που σε συνδυασμό με τη μουσική επένδυση σου δημιουργεί την αίσθηση πως βρίσκεσαι «κάπου αλλού»… σε άλλη εποχή? σε άλλη χώρα? Ίσως προσωπική εντύπωση αλλά αδιαμφισβήτητα δεν είναι κάτι συνηθισμένο.

Τα πιάτα του σε «ξενίζουν» εκ πρώτης όψεως καθώς υπάρχει λίγο ιδιαίτερο πάντρεμα γεύσεων και περισσότερο στις κρέπες του καθώς δε βλέπεις τα αναμενόμενα υλικά… παρ’όλα αυτά όσες φορές δοκίμασα το φαγητό ήταν πολύ εύγευστο και καλομαγειρεμένο.

Αγαπημένες μου γεύσεις το χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και μανιτάρια, οι γαρίδες με σως κοκτέιλ και η κρέπα με μπεσαμέλ. Σίγουρα θα μπορούσε να πει κανείς πως οι τιμές δεν είναι οι πιο χαμηλές που μπορεί να βρει κανείς σε ένα χώρο που προσφέρει φαγητό αλλά τις βρίσκω ανάλογες και της ποιότητας και της ποσότητάς τους και αναμενόμενες σε ένα μαγαζί που δηλώνει “music restaurant”.

Το μαγαζί κατά καιρούς φιλοξενεί διάφορα μουσικά σχήματα. Σε όσα παρευρέθηκα το χειμώνα η επιβάρυνση ήταν 7 ευρώ το άτομο.. υπάρχει όμως και χώρος όπου η εν λόγω επιβάρυνση δεν ισχύει. Ωραίος κατάλογος κρασιών, ωραία κ άμεση εξυπηρέτηση από το προσωπικό, ωραίος και καθαρός χώρος…

Πιστεύω πως μια δοκιμή θα άξιζε τον κόπο, για όσους τουλάχιστον θέλουν να δοκιμάσουν μια «άλλη» γεύση σε έναν όμορφο μουσικό χώρο…

20 Μάρ 2013

Εχω επισκεφτεί το μαγαζί δύο φορές το καλοκαίρι του 2012 και μια φορά στις 21/12/2012.

Θα ξεκινήσω από τον χώρο, που είναι πραγματικά υπέροχος τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Η αυλή του αν και μικρή, με τα φωτάκια της και τα δέντρα σε ταξιδεύει...

Τον χειμώνα στον εσωτερικό χώρο είχε μουσική βραδιά με τις αδελφές αβδελοπούλου, αν τις πετύχετε μην τις χάσετε με τίποταααα!!!!!

Στα του φαγητού, η κρέπα τριών τυριών που είχα δοκιμάσει την πρώτη φορά ήταν εύγεστη, αλλά πολύ βαριά... Τα φρυγανάκια με κατίκι και μαρμελάδα κρεμμύδι, απλά υπέροχα!!! Η σαλάτα του χειμώνα δροσερή και από τα κυρίως έχουμε ξεχωρίσει το κοτόπουλο με πορτοκάλι και κάσιους και το φιλέτο γαλοπούλας με ανανά, που θα μπορούσαν βεβαίως να έχουν πολύ καλύτερες τιμές δεδομένης και της ποσότητάς τους.

Από γλυκά δοκιμάσαμε το μιλφέιγ με κρέμα λεμόνι και παγωτό, που ήταν εξαιρετικό και τεράστιο σε ποσότητα!!!
Αν δεν πάρετε γλυκό, προσφέρεται κέρασμα, μους σοκολάτας συνήθως.

Για δύο κυρίως, μια σαλάτα, ένα ορεκτικό, γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί υπολογίστε ότι θα σας στοιχίσει περίπου 60 ευρώ. Στις μουσικές βραδιές έχει επιπλέον εισιτήριο 7 ευρώ το άτομο.

Για τους καιρούς μας πολύ ακριβό, αλλά αν θέλετε να χαρίσετε μια ήρεμη ρομαντική βραδιά στον/ην αγαπημένο/η σας είναι πολύ καλή επιλογή!!!!

15 Φεβ 2013

φαγητό = ερασιτεχνικό !!!! η σταφίδα για ντεκόρ δεν κάνει το γκουρμέ (κάνει το ράσο τον παπα???)

χώρος = ωραιότατος με ζωντανή μουσική

20 Ιαν 2013

Έχοντας αγοράσει κουπόνι αξίας 20 ευρώ αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Ενθύμιον.

Φτάνουμε και καθόμαστε στο τραπέζι που μας αναλογούσε με βάση την προσφορά σε έναν χώρο αρκετά μικρό (4 τραπέζια) και λίγο απομονωμένο μπορώ να πώ. Να σημειώσω πως το κατάστημα διέθετε και ζωντανή μουσικη όπου ήταν σε άλλο χώρο όπου απαιτούσε μεγαλύτερο ποσό. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική μαζί μας και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

Πήραμε μια σαλάτα και για κυρίως πιάτο κοκκινιστό με πιλάφι. Με την σαλάτα όλα καλά αλλα η σάλτσα του κυρίως πιάτου ήταν αρκετά ξινή και το κρέας άνοστο. Τελειώσαμε με το φαγητό μας και αφού πληρώσαμε για τις 2 μπύρες που δεν ήταν στην προσφορά φύγαμε. Να σημειώσω πως μέσα το μαγαζί είχε μια παράξενη μυρωδιά που θύμιζε μούχλα. Δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένος και δεν θα το ξαναεπισκεφτώ.

15 Ιαν 2013

Επιλέξαμε το Ενθύμιο για το ρεβεγιόν των Χριστουγέννων. Ο λόγος ήταν γιατί την πρώτη φορά που είχαμε πάει, ήταν μία όμορφη και ζεστή βραδιά και επειδή το μενού για την ρεβεγιόν ήταν ενδιαφέρον.

Δυστυχώς όμως η δεύτερη επίσκεψη στο εστιατόριο μας άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις και αρνητική διάθεση, ευτυχώς μόνο τις λίγες ώρες που μείναμε εκεί.

Να ξεκινήσω από το προσωπικό του εστιατορίου. Η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη.
Ενεργούσαν καθαρά διεκπεραιωτικά και καθόλου επαγγελματικά. Δεν είχαν την διάθεση που αρμόζει σε μία τέτοια βραδιά, να εξυπηρετήσουν περίπου 30 πελάτες που είχαν κάνει κράτηση και όλα έπρεπε να λειτουργούσαν άψογα.

Το μενού δεν είχε καμία σχέση με ότι διαφήμιζαν στο site και μας παρουσίασαν στον κατάλογο, παρόλο τα 40 ευρώ που πληρώσαμε χωρίς τα ποτά. Η παρουσίαση των πιάτων ήταν κακή και η ποιότητα πολύ μέτρια. Το πρώτο πιάτο, εκτός των υλικών που έπρεπε να είναι παγωμένα, ήταν και το πιάτο παγωμένο - ο λόγος προφανής - με αποτέλεσμα και τα υλικά να είναι στεγνά.

Στην ερώτησή μας γιατί έλειπαν υλικά που έπρεπε να έχει το πιάτο (πχ. πατάτες), μας είπαν ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Τέλος για γλυκό, μας έφεραν σε ένα κρασοπότηρο ένα κομματάκι καρυδόπιτα με λίγη σαντιγί (εμπορίου εννοείται) σε αντίθεση με το γκουρμε πιάτο με παγωτό που διαφήμιζαν. Σε ερώτηση που έκαναν από το διπλανό αυτή τη φορά τραπέζι για το γλυκό και την έλλειψη του παγωτού, η απάντηση ήταν και πάλι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα.

Τελικά αποφασίσαμε να φύγουμε αρκετά νωρίς πληρώνοντας 50 ευρώ το άτομο. Πραγματικά δεν γνωρίζω αν υπήρχε κάποιο προσωπικό ή άλλο πρόβλημα που αντιμετώπιζαν εκείνη τη βραδιά. Εκείνο που ξέρω είναι ότι όταν λες ότι είσαι επαγγελματίας, συμπεριφέρεσαι και σαν επαγγελματίας. Δεν χρειάζεται μετά να απορεί κανείς γιατί κλείνουν κάποια μαγαζιά.

26 Οκτ 2012

Τρομερό περιβάλλον και διακόσμηση, απίστευτα ζεστός χώρος ιδανικός για χειμωνιάτικες βραδιές αλλά και πολύ όμορφη αυλίτσα για το καλοκαίρι.
Μας καλωσόρισαν με ψωμάκι και ένα νόστιμο ντιπ.

Παραγγείλαμε:
Από σαλάτες-τη σαλάτα του χειμώνα(λάχανο άσπρο & κόκκινο, καρότο, μήλο, σταφίδες, καρύδια, άσπρη σως κρασιού) όπου ενώ ακούγεται και την περιμένεις ιδιαίτερα εντυπωσιακή από την πρώτη μπουκιά κάτι δεν μας άρεσε στο πως έδενε η σάλτσα με τα υπόλοιπα συστατικά... Απλά κάτι την χάλαγε..
Μία κρέπα με κιμά, κουκουνάρια, σταφίδες και δαμάσκηνα... Μας την παρουσίασαν ως ένα από τα τοπ πιάτα τους με τη μεγαλύτερη πέραση... Και πάλι όμως ζήσαμε μια απογοήτευση καθώς ήταν άλλη μια μετριότητα..

Ακόμα πήραμε φιλετάκια χοιρινά με μανιτάρια... Αυτά ήταν εξαιρετικά δεν έχουμε παράπονο..

Τώρα όσον αφορά τις ποσότητες.. Μάλλον κάτι πρέπει να έχει αλλάξει από όταν την επισκέφτηκαν όσοι έγραψαν τις προηγούμενες κριτικές γιατί εμάς ότι μας έφερναν ήταν το 1/4-1/2 μιας φυσιολογικής μερίδας! Εξαίρεση αποτελεί το γλυκό που πήραμε(μιλφέιγ με κρέμα λεμόνι, παγωτό και σιρόπι καραμέλα)που ήταν πλούσιο σε ποσότητα... Και οι τιμές φωτιά και λάβρα... Ενδεικτικά η κρέπα έκανε 14 ευρώ (δηλαδή οκ,κρέπα τρως όχι χαβιάρι! )

Ακόμα ενημερωθήκαμε πως ξεκινάνε βραδιές με ζωντανή μουσική όπου για να μπεις έχει έξτρα είσοδο 7 ή 9 ευρώ-δεν είμαι σίγουρη...

Συμπέρασμα:δεν νομίζω να ξαναπάω