Μοντέρνες επιλογές στο μενού, σε ένα στέκι για όλη την ημέρα.

22 Ιουν 2017

*Γράφω για το εστιατόριο και όχι απλώς για το καφέ-μπαρ (αν και έχουμε πάει πολλές φορές για καφέ-γλυκό, χυμό, κοκτέιλ ή μπύρα+σνακ κ. λ. π., έχει πολλές επιλογές και συνήθως καλής εκτέλεσης και παρουσίασης), που αν και έχει ξεχωριστό χώρο είναι δίπλα δίπλα (μέσα-έξω) και απολαμβάνει την ίδια μαγική ατμόσφαιρα μέσα στο πράσινο, με διακόσμηση ρομαντική (φωτάκια, δέντρα στο εσωτερικό) και δυνατή μουσική...

Σάββατο βράδυ με κράτηση μέρες πριν για να εξασφαλίσουμε ένα από τα δυο τραπεζάκια για 2 στον πιο ανοιχτό χώρο (στο μπαλκόνι), πλην όμως η βροχή χάλασε τα σχέδια και βρήκαμε δυο τεράστια τραπέζια να μονοπωλούν την κυρίως αίθουσα (με 2-3 τεσσάρων ή έξι ατόμων να συμπληρώνουν) και στο βάθος, αλλά στο "λάθος βάθος", αυτό δηλ. που δεν έχει θέα στο μπροστινό φωτισμένο τμήμα του δάσους και απλώς είναι στριμωγμένο πίσω πίσω στα σκοτεινά, ένα μικρό τραπεζάκι το οποίο μάς υπέδειξαν. Δεν καθίσαμε εκεί (ούτε κανένας άλλος), καθώς υπήρχε εναλλακτική στο χώρο μη καπνιζόντων του καφέ όπου είχαν στρώσει αρκετά τραπέζια για δείπνο (προφανώς για όσους θα έβαζαν κανονικά στο ανοιχτό μπαλκόνι αν δεν έβρεχε), ΟΚ, τι να κάνουμε, με τον καιρό δεν τα βάζεις! Τουλάχιστον είχαμε ευρύχωρο τραπέζι, με θέα το μπαρ και όχι όσο γίνεται δίπλα στο πράσινο όπως είχαμε ζητήσει τόσες μέρες πριν. Δε θα με ενοχλούσε αν η παρέα που έκλεισε τον πιο προνομιούχο χώρο με ένα δεκάρι τραπέζι είχε έρθει τελικά, αλλά δεν ήρθε! Και λίγο αργότερα το προσωπικό "έσπασε" το τραπέζι σε 3 μικρότερα, με ένα υπέροχο τραπέζι για δύο στην άκρη (στεγασμένο ώστε να μη βρέχεται αλλά δίπλα ακριβώς στο μπαλκόνι με ανοιχτά τα γυάλινα πετάσματα) το οποίο καταλήφθηκε μετά από ζευγάρι δίχως κράτηση και τα άλλα δύο τραπέζια έμειναν άδεια μέχρι τις 11+ που φύγαμε...

Η βαθμολογία μου στην εξυπηρέτηση έπεσε γιατί εκείνη τη βραδιά το προσωπικό ήταν σε γενική αμηχανία και δεν ήξεραν ποιος αριθμός αντιστοιχούσε σε ποιο τραπέζι. Τους άκουγα να φωνάζουν αριθμούς πάνω από τα κεφάλια μας, καθώς καθόμασταν σε βασικό πέρασμα, και σπάνια πετύχαιναν αφού τα περισσότερα πιάτα (και τα δικά μας) περνούσαν από διάφορα τραπέζια πριν βρουν τον προορισμό τους! Έχουμε δειπνήσει πολλές φορές εκεί και δε μας έχει ξανατύχει τέτοιο χάλι μπορώ να πω! Με αποκορύφωμα τη μεγάλη καθυστέρηση στα κυρίως, που πρέπει να τα ξέχασαν αν και από μόνοι τους μάζεψαν τα πιάτα σαλάτας για να μάς φέρουν τα κυρίως, όπως είπαν... Αλλά έφεραν τα κυρίως των διπλανών (που ήρθαν και παρήγγειλαν μετά από εμάς) κι όταν εκείνοι τα έφαγαν και αφού αναγκάστηκα να ρωτήσω το σερβιτόρο μας αν μάς ξέχασαν ήρθαν κάποια στιγμή και τα δικά μας!

Πήραμε σαλάτα ρόκα-σπανάκι-βαλεριάνα-πορτοκάλι-γραβιέρα-λούζα-λιαστή ντομάτα (9,10€) που ήταν τρυφερή και αρκετή σε ποσότητα και δεν άργησε πολύ να έρθει μετά τη... βόλτα της, αλλά το ψωμί (που ο ίδιος ο σερβιτόρος είχε ρωτήσει από την αρχή αν το θέλουμε και είπαμε "ναι" μετ'επιτάσεως! ) άργησε και πίναμε για ώρα το κρασί μας ξεροσφύρι ώσπου το ξαναζητήσαμε (και έκανε μεγαλύτερη βόλτα στα γύρω τραπέζια απ'ό, τι η σαλάτα μας, το είδα με τα μάτια μου). Ωραια κριτσινάκια σαν μπατόν σαλέ, ντιπ τυριού-ελιάς, ψωμάκια έτσι κι έτσι (αποψυγμένα-ξαναζεσταμένα) προς 1,30€/άτομο. Μπουκάλι ερυθρό κρασί "Βόρεια Γη" Κτήμα Κύαθος στα 20,50€ από μια μικρή και λογική σε τιμές λίστα. Νερό εμφιαλωμένο.

Τα κυρίως ήταν "ribeye sauce cafe de Paris" (21,90€, 400γρ) και ψαρονέφρι σε κρούστα με σως σταφυλιού (14,80€). Το πρώτο αξίζει εντελώς τα εισαγωγικά του, αφού ούτε ribeye ήταν ούτε sauce cafe de Paris! Ήρθε ένα πολύ παχουλό στρογγυλό κομμάτι που έμοιαζε με φιλε-μινιόν (ΟΚ, αυτό ήταν προς συμφέρον μας αφού συνήθως είναι ακριβότερο και τυχαίνει να το προτιμά ο σύζυγός μου από το ribeye, απλώς δεν υπήρχε η επιλογή κανονικού φιλέτου στον κατάλογο, μόνο ταλιάτα ή ribeye) και στη βιασύνη τους το είχαν ψήσει πολύ λίγο (medium είχε ζητηθεί, με το ζόρι ήταν medium rare αφού στο κέντρο ήταν κόκκινο και έτρεχε αίμα), αλλά και αυτό δεν πείραζε αφού ήταν τρυφερότατο και άρεσε πολύ στο σύζυγο, και δίπλα είχαν συμπληρώσει με ένα κομμάτι μοσχάρι απροσδιορίστου κοπής (πιο λεπτό, πιο ψημένο και σίγουρα όχι φιλέτο ή ribeye) και έγινε μεγάλη μερίδα κρέατος. Η σάλτσα ήταν καφετιά, καλούτσικη σε γεύση (έμοιαζε απλή σάλτσα από ζωμό βοδινού) και γύρω είχε πινελιές από μουστάρδα-κέτσαπ του εμπορίου (!!! ). Ας μην την αποκαλούν Cafe de Paris όμως! Η γαρνιτούρα ήταν πατάτες με τη φλούδα ("πατάτες Νέας Γης" έγραφε ο κατάλογος) και ήταν καλές. Το ψαρονέφρι μου ήταν στεγνό (παλιότερα που το ίδιο πιάτο ήταν γεμιστό με μετσοβόνε ή άλλο τυρί ήταν πιο ζουμερό) και συνοδευόταν από πουρέ γλυκοπατάτας. Συνολικά δεν ήταν κακό πιάτο, λίγη προσοχή ήθελε μόνο.

Με το λογαριασμό (λίγο πάνω από 70€ αρχικά, αλλά με την έκπτωση 15% του e-table πήγε ~60€) μάς κέρασαν 2 σφηνάκια μαστίχας. Αν δεν είχαμε τα θέματα με την εξυπηρέτηση θα περνούσαμε καλύτερα, αλλά θα του ξαναδώσουμε ευκαιρία για δείπνο και σίγουρα θα ξαναπάμε για καφέ, είναι όμορφο και βολικό μέρος παντός καιρού, με αρκετό ελεύθερο χώρο για πάρκινγκ, κάτι που μας ενδιαφέρει όταν πρέπει να κινηθούμε με αυτοκίνητο!

**Με συγχωρείτε για τη μακροσκελή περιγραφή.

09 Ιαν 2016

Μετά την πρόσφατη μετακόμισή μας στην περιοχή του Παπάγου, αποφασίσαμε να πάμε για καφεδάκι στο πιο γνωστό καφέ της περιοχής...... Τί το θέλαμε???
Καθίσαμε σε μια γωνία μπροστά στην λιμνούλα, δυστυχώς οι καρέκλες ήταν σπασμένες.
Μετά από ένα τέταρτο που αποφάσισε να έρθει ο σερβιτόρος μας άλλαξαν καρέκλα η οποία δυστυχώς ήταν άθλια..... μες την βρωμιά.

Μια ματιά στο χώρο γύρω μας διαπιστώσαμε οτι όλες οι καρέκλες ήταν στην ίδια κατάσταση. Δυστυχώς όλος ο εξωτερικός χώρος είχε τα χάλια του. Ακόμα και το λιγοστό νερό στην λιμνούλα είχε πρασινίσει. (απ το κακό του???)

Απαράδεκτο το σέρβις. Άργησαν να έρθουν οι "καφέδες'' τουλάχιστον 20 λεπτα, ο Θεός να τους κάνει καφέδες.....
Ένας φρέντο εσπρέσο και ένας καπουτσίνο ντεκαφεϊνέ σχεδόν 10 ευρώ....... ??? Τόσα δώσαμε και στον Λυκαβηττό και είχαμε την Αθήνα πιάτο....!!!!
Τελικά, σίγουρα θα βρούμε άλλο στέκι για τον καφέ μας.

09 Οκτ 2014

Το αγαπώ αυτό το εστιατόριο.

Ο κήπος είναι φανταστικός, η ατμόσφαιρα υποβλητική και το φαγητό νόστιμο και ελαφρύ.

Έχω πάει αρκετές φορές. Τα πιάτα που προτείνω είναι τα ζυμαρικά με θαλασσινά (είναι πιάτο ημέρας κ δεν το έχει πάντα) και τις παπαρδέλες με τρούφα.

Must, το lemoncello στο τέλος.

Το συνιστώ οπωσδήποτε, ειδικά για ρομαντικό ραντεβού.

08 Σεπ 2014

Έχω επισκεφθεί το Piu Verde 3 φορές για φαγητό και θα συνεχίσω να το επισκέπτομαι!!!

Ας ξεκινήσω από την τοποθεσία. ΥΠΕΡΟΧΗ!!! Στην μέση του άλσους και ο εξωτερικός χώρος με τεχνητές λιμνούλες και καταρράχτες σαν παραμύθι! Το μεγαλύτερο μέρος λειτουργεί σαν καφετέρια και για το εστιατόριο έχουν ξεχωριστή γωνία με όχι πολλά τραπέζια γι αυτό καλύτερα να έχετε κράτηση αν πρόκειται για Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ.

Το menu διαφορετικό ανάλογα με την εποχή γεγονός εντυπωσιακό. Είχα πάει φθινόπωρο και δοκίμασα τα ρολά χοιρινού με βερίκοκο και κρέμα τυριού. Απίστευτο!!! Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ!!

Οποιοδήποτε πιάτο κι αν έχουμε δοκιμάσει μας έχει αφήσει άφωνους ακόμα και τα πιο απλά όπως τα χοιρινά πανσετάκια τα οποία ήτα πάρα πολύ καλοψημένα!! Οι σαλάτες πάντα καλές και μεγάλες σε ποσότητα!! Μόνο το γλυκό που είχα δοκιμάσει μια φορά με άφησε αδιάφορη αλλά ίσως να μην ήταν και καλή η επιλογή.

Οι τιμές πολύ καλές σε σχέση με την ποιότητα που σου προσφέρει!!!
Κατά μέσω όρο για μία σαλάτα, 2 κυρίως και 2 ποτήρια κρασί δίνουμε 50 ευρώ κι ίσως λίγο παραπάνω αν διαλέξουμε από τις ιδιαίτερες δημιουργίες τους.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα και ταιριάζει απόλυτα σε ιδιαίτερες και ρομαντικές καταστάσεις!!

07 Σεπ 2014

Είναι ένα πολύ όμορφο και ήρεμο μέρος, μόλις λίγα λεπτά μακρυά από την ηχορρύπανση της Λ. Μεσογείων.. Ενδείκνυται περισσότερο για καφέ, παρά για φαγητό, καθώς πρόκειται για το κλασσικό "πλαστικό" φαγητό των Fast Food, αλλά πιο εξυγενισμένα σερβιρισμένο.

Είναι ιδανική λύση για καφεδάκι χαλαρό ή κρέπα σοκολάτα.

17 Ιούλ 2014

Επισκέφθηκα για φαγητό το PIU VERDE στου Παπάγου, βράδυ Τρίτης 15/7/14.

Ξεκινώντας από τον εξωτερικό χώρο, θα έλεγα ότι πρόκειται για μια τοποθεσία με πολύ πράσινο, γενικά ήσυχο μέρος, εξαιρετική επιλογή για περίπατο ή ραντεβού. Μπορεί κανείς να απολαύσει καφέ ή φαγητό, ανάλογα τη διάθεση ή την όρεξη.

Εμείς βρεθήκαμε εκεί συνειδητά για φαγητό, έχοντας ακούσει καλά σχόλια από φίλους. Ο εσωτερικός χώρος ήταν ευχάριστος ως προς τη διακόσμηση, άνετος, με ωραία θέα στο πράσινο, καθώς εμείς επιλέξαμε το υπερυψωμένο σημείο κι όχι απέναντι το ισόγειο που ήταν εξίσου ενδιαφέρον όμως.

Ο κατάλογος φαγητού έχει ενδιαφέρουσες επιλογές. Ανεπιφύλακτα προτείνω από τα ορεκτικά το "ανθότυρο με καραμελωμένα φουντούκια και αχλάδι σε κόκκινο κρασί" όπως έγραφε ο κατάλογος, εγώ όμως θα το έλεγα με μία λέξη... "πανδαισία"! Ωραία εμφάνιση, απίστευτη γεύση, κι ένα άρωμα που δημιουργεί χαμόγελο στο στόμα εκείνου που το δοκιμάζει! Ναι, δοκιμάστε το!

Για σαλάτα επιλέξαμε πράσινη με μπιφτεκάκια γαλοπούλας και κατίκι δομοκού. Ήταν νόστιμη.

Από τα κυρίως πιάτα, καλές οι "σπιτικές παπαρδέλες με μπέικον και άγρια τρούφα", πολύ καλές οι ''κοτολέτες με μπέιμπυ πατατούλες'', όπως επίσης και το ''χοιρινό σε γλυκόξινη σάλτσα''.

Ήπιαμε κρασί σε ποτήρι, λευκό, το οποίο ήταν αρκετά εύγευστο και ταιριαστό με την παραγγελία. Στις μπύρες δεν υπάρχει ποικιλία.

Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε τσιζκέικ με oreo σαν βάση, λεμονόπιτα με σως φραμπουάζ, προφιτερόλ με σουδάκια γεμιστά με παγωτό και σοκολάτα. Το τσιζκέικ ήταν εξαιρετικό, το προφιτερόλ πολύ νόστιμο, η λεμονόπιτα αδιάφορη και σε λίγωνε.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας κέρασαν βινσάντο, μια επιπλέον ευχάριστη νότα που έδενε με το όλο μενού.

Η εξυπηρέτηση καλή, γρήγορη, με χιούμορ.

Εν κατακλείδι... εννοείται πως θα ξαναπάω και το προτείνω σε όλους.

04 Μαι 2014

Φανταστικός χώρος, τόσο εσωτερικός όσο και εξωτερικός. Ενδείκνυται για καφέ, μπύρα, ποτό. Από φαγητό είναι εντάξει, αλλά δεν είναι εστιατόριο. Η κουζίνα του είναι καλή για καφετέρια και μέχρι εκεί. Προσωπικό εξυπηρετικότατο.

Οι τιμές του είναι λογικές στα πλαίσια του κλασάτου μαγαζιού. Προσωπικά μου φαίνεται ακριβό, αλλά ο χώρος το αξίζει και με το παραπάνω. Πάω συχνά και θα ξαναπάω, απλά όχι για φαγητό.

14 Φεβ 2014

Έχω φάει μία φορα με κουπονι στο εστιατοριο (με κουπονι προσφορας) και μια στην καφετερεια finger food.

Πραγματικα τα θεώρησα πεντανοστιμα-όλα!!!
Και το καλύτερο? Συνοδεύεται απο ενα πολυ όμορφο περιβαλον!
Το μόνο κακό ειναι οι τιμές που είναι στα ύψη.. αλλα οταν εχει προσφορες πραγματικα αξιζει να το δοκιμασετε!

06 Σεπ 2013

PIU VERDE. Πριν δέκα-δώδεκα περίπου χρόνια, το ανέφερε ένας καλός φίλος σα πιθανό τόπο συνάντησης της τότε παρέας. Τελικά το επισκευτήκαμε (για κάφε) και το μέρος καθιερώθηκε για τις επίσημες συναντήσεις μας με άλλα άτομα από όλη την Αττική.

Ένας υπέροχος κήπος (η μάλλον πάρκο) από παραμύθι. Μια όαση στου Παπάγου. Τα μεγάλα πέυκα προσφέρουν την σκιά τους στους ανέμελους πελάτες (και καθαρό χρήμα στον/-ους ιδιοκτήτη/-ές).

Όταν αποκτήσουν φωνή τα δέντρα αυτά θα μας μιλήσουν για αγάπες, έρωτες, κουτσομπολιά, τσακωμούς, εργασιακά θέματα και τόσα άλλα. Σίγουρα έχουν δεί και έχουν ακούσει πολλά. Η λιμνούλα υπέροχη. Το τοπιο γενικότερα σε στέλνει. Φυσικά θα δείτε και ελεύθερα πτηνά στα δέντρα ή ακομα και να περπατούν. Respect !!!

Εσωτερικά ο χώρος είναι αρκετά καλαίσθητος, μοντέρνος και διαχρονικός. Του βάζω 3,5. Πάντα τα μέσα τραπέζια για καφέ-ποτό είναι γεμάτα το χειμώνα και ίσως δυσκολευτείτε να βρείτε θέση, αν έχετε μεγάλη παρέα τα Παρασκευοσαββατοκύριακα.

Στο θέμα εξυπηρέτηση βάζω 3 μόνο και μόνο επειδή όταν πας για καφέ ή ποτά, πολλές φορές οι σερβιτόροι σε ξεχνούν και αργούν τις παραγγελίες. Στο φαγητό το σέρβις είναι πολυ καλό εως κορυφαίο.

Ο χώρος του φαγητου βρίσκεται πίσω και αριστερά του μπαρ. Εκεί νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο άνετα. Το καλοκαίρι πιστέυω ότι το καλύτερο είναι να απολαύσεις φαγητό ή σνακ στον παραδεισένιο κήπο.

Δε θα σταθώ πολύ στο φαί, το οποίο ήταν αρκετά ποιοτικό, ειδικά ο σωλωμός και μια σαλάτα που παρήγγειλα. Πιάτα επιπέδου, τόσο σαν γευστικοί συνδιασμοί, όσο και σε παρουσίαση. Το μόνο -και μικρό ίσως μειονέκτημα- ήταν οτι τα υλικά να μην ήταν και τα πιο φρέσκα (η μήπως είμαι ευαίσθητος και παράξενος). Τα κρασιά επώνυμα μπουκάλια.

Το σέρβις στο φαί πολύ καλό και επιπέδου.

Απο τιμές στο φαί δεν γνωρίζω, μιας και ήταν επαγγελματικό δείπνο. Πάντως δεν είναι και το ακριβότερο. Στον καφέ/ποτό θα ήθελα 10-20% καλύτερες τιμές.

Σε όσους δεν έχουν δοκιμάσει φαγητό, θα πρότεινα ένα δείπνο.

26 Ιούλ 2013

επισκεψη παρασκευη βραδυ 19/7.

ο χωρος πολυ ωραιος μεστο αλσος, δροσερος ιδιαιτερα τις ζεστες νυχτες του καλοκαιριου. αρκετος κοσμος οτι ωρα και να πας, τις ωρες αιχμης υπαρχει μια δυσκολια να βρεις τραπεζι. Το ιδιο και για το παρκιν , υπαρχει χωρος απεξω. εστω και δυσκολα θα βρεις.

η εξυπηρετηση ειναι λιγο αργη. ενα λογος ισως ειναι οτι ο χωρος ειναι μεγαλος και υπαρχει μια αποσταση αναμεσα στην κουζινα-ταμειο και τα τραπεζια, ιδιαιτερα αυτα που βρισκονται στον εξωτερικο χωρο.

οι τιμες του θα μπορουσαν να ειναι ενα 10% πιο φθηνες. τα φαγητα του σε επιπεδο σνακ ειναι απλα ικανοποιητικα κατα μεσο ορο. δεν ξερω για τα κυριως του (οι τιμες των οποιων αποτι ειδα στον καταλογο ηταν τσιμπημενες). πηραμε:

σαλατα καισαρα 8,80 (ουδετερη)
κλαμπ 8,50 (μετριο, οι πατατες μετα απο δεκα λεπτα πετσιασανε)
πιτσα πεπερονε 9,80 (πολυ καλη, με ψιλη ζυμη, μεγαλη σε μεγεθος αλλα λογω του ψιλου ζυμαριου δεν χορταινεις)
μπυρες γυρω στα 6 ευρω το μπουκαλι

γενικα ειναι μια καλη επιλογη αλλα οχι για πολλα πολλα

Έκπτωση μέχρι 15%

Στρ. Αλ. Παπάγου & Πεντέλης, 'Αλσος Παπάγου