Γνωστή αλυσίδα με πολύ μεγάλη ποικιλία μπύρας και πολλά συνοδευτικά. Και μεσημέρι.

01 Νοε 2017

Μια νύχτα του μακρινού 1992 προχωρώντας μαζί με δύο φίλους στην Στουρνάρη με κατεύθυνση την πλατεία Εξαρχείων κοντοσταθήκαμε έξω από ένα μαγαζί που βλέπαμε για πρώτη φορά. Το όνομα του, μας έκανε κλικ. Ρε σεις, τι είναι αυτό τώρα; ακαδημία μπύρας; Δεν πάμε να δούμε; Και μπήκαμε: Πάθαμε σοκ. Παντού υπήρχαν μπουκάλια μπύρας άγνωστα σε μας. Ανοίγω παρένθεση: Τον καιρό εκείνο η μόνη μπύρα που πίναμε ήταν η Άμστελ, άντε και καμιά Χένιγκερ για τους ψαγμένους. Η δε λέξη μπυραρία δεν υπήρχε ούτε ως έννοια. Κλείνει η παρένθεση.

Καθόμαστε και μας φέρνουν καταλόγους. Το σοκ διαδέχεται το δέος. Βλέπετε συνειδητοποιούμε ότι κάθε μπύρα στοίχιζε όσο ένα μπουκάλι σαμπάνια στο Χίλτον. Τα γερμανικά λουκάνικα όσο ο αστακός στην Μεγάλη Βρετάνια. Κατόπιν συντόμου συσκέψεως, πλην όμως καθόλου ωρίμου σκέψεως, λαμβάνουμε την διόλου συνετή απόφαση να παραγγείλουμε μερικές μπύρες και κάμποσα πιάτα. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουμε κανά μήνα να ξαναβγούμε αφού είχαμε καταναλώσει το ήδη πενιχρό μηνιαίο εισόδημα μας. Βέβαια για να πω την μαύρη αλήθεια, είχαμε γίνει πρώτες μούρες, αφού δεν υπήρχε γνωστός/συγγενής/φίλος που να μην τον είχαμε εντυπωσιάσει λέγοντας: α ναι, και τις προάλλες ήπια μαύρη μπύρα. Ναι, ναι κατάμαυρη. Και μια άλλη θολή που αφρίζει άμα την κουνάς στο ποτήρι.
Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία επίσκεψη μου σε Beer Academy. Ξαναπήγα την περασμένη εβδομάδα στο τελευταίο μαγαζί που έχει απομείνει από την πάλαι ποτέ κραταιά αλυσίδα. Ήταν απογοήτευση. Εξηγούμαι: Τα τραπέζια στριμωγμένα. Πολύ στριμωγμένα. Ο χώρος βαρύς και σκοτεινός. Ξύλο, ξύλο και άλλο ξύλο. Μιλάμε για ξεκλήρισμα δάσους μεγέθους Αμαζονίου (Aν διαβάζει κάποιος από την Green Peace τον καλώ να παρέμβει πάραυτα ). Concept παντελώς παρωχημένο που μπορεί να ήταν πρωτότυπο και εντυπωσιακό στις αρχές του 90, αλλά είναι πιο χιλιοφορεμένο και από τα λευκά τραπεζάκια στις νεοταβέρνες.
Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν ήταν το στυλ που ταίριαζε στην Ελλάδα. Ίσως σε μια μπυραρία στις Άλπεις αλλά σίγουρα όχι σε μπυραρία στην Κηφισίας. Και αφού προσπεράσουμε το αδύνατο σημείο περιβάλλον/χώρος πάμε σε ένα ακόμα πιο αδύνατο σημείο. Εξυπηρέτηση: Θα το θέσω απλά: Η ταμίας στη ΙΓ' ΔΟΥ Αθηνών είναι ασφαλώς πιο χαρούμενη και εξυπηρετική. Καταλαβαίνω, ότι το να είσαι σερβιτόρος δεν είναι το καλύτερο επάγγελμα του κόσμου. Καταλαβαίνω ότι είναι σπαστικό να δουλεύεις την ώρα που ο υπόλοιπος κόσμος διασκεδάζει. Καταλαβαίνω ότι εργάζεσαι μέσα σε αντίξοες συνθήκες για έναν ελεεινό μισθό. Αλλά θέλω να με καταλάβεις και εσύ. Θέλω να καταλάβεις ότι το μόνο που σου ζητάω είναι ένα χαμόγελο, έστω και ψεύτικο. Ίσως και δυό κουβεντούλες, τύπου σας άρεσε το φαγητό; χρειάζεστε κάτι ακόμα; Θέλω να καταλάβεις ότι όταν μου χρειάζεται μια μπύρα ακόμα, δεν θέλω να σε ψάχνω με το κυάλι. Και θέλω να καταλάβεις ότι τον έστω ελεεινό μισθό θα τον πάρεις γιατί κάποιος ήρθε και άφησε λεφτά στο μαγαζί. Αν αυτός ο κάποιος δεν ξανάρθει δεν θα ξαναπάρεις φράγκο.

Πάμε παρακάτω: φαγοπότι. Κατάλογος με μπύρες καλός. Ούτε μεγάλος από αυτούς που χρειάζεσαι τρεις βδομάδες διάβασμα, ούτε μικρός. Πλην όμως ως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιου είδους μαγαζιά υπερτιμημένος. Και το φαγητό μέτριο (για να μην πω κακό). Το κότσι το χειρότερο (με διαφορά) που έχω φάει οποτεδήποτε. Συνήθως τα κότσια έχουν μια ωραία τραγανή πέτσα. Έτσι δεν είναι; Εδώ ξεχάστε το. Έχει ένα πλαδαρό στρώμα λίπους. Τα λουκάνικα μια από τα ίδια. Της σειράς. Πατατοσαλάτα; Αφήστε το καλύτερα. Τέλος πάντων για να μην το κουράζω: σε φαστφουντάδικο τρώτε καλύτερα.
Και όταν και αν ευδοκήσουν μετά από κανένα μισάωρο απεγνωσμένων νοημάτων να φέρουν λογαριασμό θα διαπιστώσετε (αφού πρώτα γουρλώσετε με τρόμο τα μάτια) δύο πραγματάκια: ότι δεν πρόκειται να σας κεράσουν ούτε καραμέλα. Και ότι τα χρήματα που ζητάνε ανήκουν σε άλλες χώρες. Προφανώς ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι βρίσκεται στο Ντουμπάι. Προσγειώσου άνθρωπε. Στην Ελλάδα της φτώχειας βρίσκεσαι και ο πελάτης σου δεν είναι εμίρης αλλά κακομοίρης που είπε να πιεί μια μπυρίτσα να πάνε κάτω τα φαρμάκια.

Εάν το έβλεπα αντικειμενικά θα έπρεπε να βάλω άσσο σε όλα. Βλέπετε επί εικοσι πέντε έτη από την στιγμή που πρωτάνοιξε ο χώρος έχει μείνει ίδιος και απαράλλακτος. Η εξυπηρέτηση είναι απρόσωπη και διεκπεραιωτική. Οι τιμές στα ύψη. Τα γερμανικά λουκάνικα και το κότσι δεν είναι πλέον κάτι εξωτικό για να χρεώνονται πανάκριβα. Αλλά είναι και το μαγαζί που μας έμαθε ότι υπάρχουν και άλλες μπύρες πέρα από την Άμστελ. Είναι το μαγαζί που μας έμαθε ότι μπορείς να πιεις μια μπύρα τρώγοντας και κάτι πέρα από κεφτεδάκια. Αλλά δυστυχώς είναι και το μαγαζί που έμαθε και τα υπόλοιπα μαγαζιά του είδους να κοστολογούν τις μπύρες σε τιμές σαμπάνιας. Δυστυχώς.

Επισκεπτήκαμε τον εξωτερικό χώρο της μπυραρίας μια καθημερινή μεσημέρι. Είχαμε μια δουλειά στην περιοχή και βόλευε σαν τοποθεσία. Αρχικά επιλέξαμε να καθήσουμε στον πίσω χώρο αλλά μας σήκωσαν ευγενικά λέγοντάς μας πως ο χώρος αυτός ανοίγει μόνο το βράδυ με αποτέλεσμα να καθήσουμε μπροστά όπου ακούγεται αρκετά έντονα η κίνηση από την Κηφισίας.
Πήραμε μια πράσινη σαλάτα με μοτσαρέλα και σάλτσα πέστο και για κυρίως: μοσχάρι με μανιτάρια κ πουρέ και κοτόπουλο με πιπεριές και μπασμάτι. Οι μερίδες είναι ικανοποιητικές αλλά οι γεύσεις μέτριες. Με ένα μπουκάλι νερό ο λογαριασμός έφτασε στα 38 ευρώ, αρκετά ακριβά κατά την άποψή μας. Ειδικά αν θέλει να πάρει κανείς και μπύρα θα κυμανθεί ο λογαριασμός σε υψηλά επίπεδα, αφού οι περισσότερες ήταν αρκετά ακριβές (γύρω στα 7 ευρώ). Με 20 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά τρώει κανείς σε καλύτερα εστιατόρια, ειδικά σε μια περιοχή σαν το Χαλάνδρι όπου βρίσκεται η εν λόγω μπυραρία και η οποία βρίθει από επιλογές φαγητού. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξαναφάμε στο εν λόγω μέρος.

16 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί Σάββατο κατόπιν κράτησης γιατί έχει αρκετό κόσμο(απορώ γιατί??). Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά καλός κυριαρχεί το ξύλο αλλά στις καρέκλες εγώ προσωπικά πιάστηκα, ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ ωραίος. Ο κόσμος που μαζεύει είναι κυρίως μεγάλης ηλικίας, το μαγαζί απ ότι παρατήρησα σε αυτό το κοινό στοχεύει γιατί πιο πολύ θυμίζει εστιατόριο παρά μπυραρία. Η ποικιλία στις μπύρες πολύ μικρή και πάρα πολύ ακριβές δύσκολα παίρνει κάποιος δεύτερη.

Το φαγητό μια απ τα ίδια πανάκριβο για τέτοιου τύπου μαγαζί π. χ ένα μπεργκερ 13.5€. Πιο αναλυτικά για 4 άτομα που δεν πήγανε για φαγητό:

-3 μπύρες 16.40€
-2 αναψυκτικά 4,60€

-1 μπυροποικιλία η οποία περιείχε 2 λουκάνικα, μια σαλατούλα μικρή και διάφορες τηγανιτές μπουκιές προτηγανισμένες(χάλια γεύση) χωρίς πατάτες 19,80€

-1 μερίδα μπουκίτσες κοτόπουλου μια σταλιά μεριδούλα 8,00€

-1 μερίδα πατάτες 5,50€(δεν έχω ξαναδεί πιο ακριβές ίσως γιατί είχανε 2 σωσάκια)
και μας χρέωσαν και 2 κουβερ για ψωμί που ήταν σαν του τόστ 2,40€

Σύνολο για όλα αυτά 56,70€ δηλαδή περίπου 14€ το άτομο χωρίς να φας απλά για ένα μεζέ. Σκέφτομαι αν θέλαμε να φάμε θα δίναμε περίπου 25€ το άτομο πιστέψτε με υπάρχουν πολύ καλύτερα μαγαζιά με αυτή τη τιμή για να φας!

Δεν θα ξαναπηγαίναμε ποτέ ξανά. Καλό θα είναι να χαμηλώσουν τις τιμές τους σε τέτοιους καιρούς!!!!