ΤΕΧΛΙΚΙΔΗΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Αργοναυτών 13, Δροσιά [Χάρτης]

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ειδίκευση στο πεϊνιρλί. Της ώρας αλλά και μαγειρευτά. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι ανοιχτά.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Δροσια, Αθήνα
2017

Να πω την αλήθεια μου, αυτή είναι μια κριτική που έπρεπε να είχε γραφτεί λίγο νωρίτερα, αλλά από τη μια... ξεχάστηκα, κι από την άλλη, κάπου χάθηκε η απόδειξη.... ου γάρ έρχεται μόνο του.....
Μόλις όμως το χαρτάκι εμφανίστηκε ξαφνικά μπροστά μου, ήρθε και η φλασιά, οπότε... ιδού η γνώμη μου για τον Τεχλικίδη, τον οποίο επισκεφθήκαμε στα μέσα του Δεκέμβρη.

Είναι ο 2ος της Αγίας Τριάδας, όσον αφορά στο περίφημο και μαστόρικο πεϊνιρλί της Δροσιάς, οπότε μια σύγκριση μοιραία δεν θα τη γλιτώσει. Βρίσκεται λίγα μέτρα πιο πάνω από τον Ελευθεριάδη, για όσους γνωρίζουν την περιοχή, και το εστιατόριο μαζί με το παρακείμενο ξενοδοχείο ανήκουν στην ίδια ιδιοκτησία.
Το πάρκινγκ δεν προβληματίζει καθόλου στην ευρύτερη περιοχή, ενώ υπάρχει και δικό τους ιδιόκτητο με απεριόριστο χώρο.

Η εσωτερική του μεγάλη αίθουσα μου φάνηκε συμπαθητική, οπωσδήποτε πρόκειται για ένα παλιό και ιστορικό μαγαζί, οπότε δεν αξιώνουμε να έχει και την τελευταία trendy διακόσμηση, αλλά γενικώς είναι περιποιημένο, καθαρό, καλαίσθητο και τακτοποιημένο, μάλιστα ήταν και πολύ όμορφα στολισμένο για τα Χριστούγεννα. Αλλά δυστυχώς, το βρήκαμε εντελώς άδειο από παρέες.

Μας άφησαν να καθήσουμε όπου θέλαμε κι εμείς διαλέξαμε μια μεγάλη ροτόντα κοντά στο ενεργειακό τζάκι, για περισσότερη ζεστασιά. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, ήταν από εκείνους τους μεσήλικες σερβιτόρους, με τη στόφα της εμπειρίας των χρόνων, που μοιάζει να είναι καρφωμένος από πάντα σε αυτό το πόστο, ευγενικός τόσο - όσο και χωρίς περιττές αβρότητες.
Μαζί με τους καταλόγους, ήρθε και νεράκι εμφιαλωμένο ( μικρό ) που όμως στην απόδειξη δεν χρεώθηκε.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα Μεξικάνα ( 6,50 ευρώ ) με ανάμεικτες πρασινάδες, χρωματιστές πιπεριές, καλαμπόκι, τριμμένο καρότο, φασόλια κόκκινα ( κονσέρβας ), μπέικον και μια σως με βάση τη μαγιονέζα και την κέτσαπ. Δεν μας ενθουσίασε ούτε η γεύση ούτε η εικόνα.
Ως ποσότητα μέτρια, τα υλικά της ήταν φρέσκα, αλλά είχαν τοποθετηθεί στο πιάτο κάπως χύμα. Επιπλέον το μπέικον ήταν σε ολόκληρα κομμάτια, όπως το αγοράζουμε στο σούπερ μάρκετ, περασμένο ελάχιστα στο γκριλ και εμφανώς ωμό.
Νομίζω ότι ήταν μια άτυχη επιλογή. Τσιμπολογήσαμε λίγη, παρέα με το λαγανάκι, που ήταν εξαιρετικό και ζεστό ζεστό ( 1,50 ευρώ ), μέχρι να ψηθούν και να έρθουν τα πεϊνιρλί.

Επιλέξαμε ένα με 2 υλικά ( ζαμπόν και αυγό, στα 9,90 ευρώ ) και το σπέσιαλ που έχει μέσα απ΄όλα ( 11 ευρώ ). Σαν μέγεθος, ίδιο με του Ελευθεριάδη. Ήρθαν και τα 2 αρκετά ξεροψημένα και λίγο καμένα σε κάποια σημεία τους. Επίσης ήταν πέραν του δέοντος φορτωμένα με τυρί και βούτυρο, κάτι που δεν αποδείχτηκε καλή ιδέα, γιατί μετά από ελάχιστη ώρα το κάτω μέρος του ζυμαριού πάνιασε και δεν έμοιαζε πια με πεϊνιρλί.
Από νοστιμιά, αρκετά καλό και πολύ χορταστικό, αλλά όχι "γουάου", δεν συγκλονίστηκα.

Συνοδέψαμε το φαγητό και με μια έξτρα παγωμένη Βεργίνα ( 3,50 ευρώ ) και κάπου εδώ... ολοκληρώνεται η άποψή μου για τον Τεχλικίδη.
Σύνολο με κανονική απόδειξη, 32,40 ευρώ, χωρίς κάποιο κέρασμα. Οι άνθρωποι που βρίσκονταν στο χώρο - μάλλον ήταν η οικογένεια που διευθύνει το μαγαζί νομίζω - ήταν πολύ ευγενικοί και γελαστοί, μέχρι και τη στιγμή που φύγαμε και μας ευχήθηκαν καλές γιορτές.
Δεν έχω κάτι το αρνητικό να προσάψω, πέρα από το ότι γενικώς δεν μου έμεινε αξιομνημόνευτο. Μοιραία στη σύγκριση των 2, υπάρχει νικητής, ο οποίος θα πάει σε επόμενη αγωνιστική σε ματσάκι με τον Θέμη, για να δούμε κι εκεί αν θα σκοράρει. Μέχρι τότε λοιπόν...

Ελευθεριάδης - Τεχλικίδης, σημειώσατε 1.