Κλασική ιταλική τρατορία. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή από το πρωί. Δευτέρα κλειστό.

04 Σεπ 2016

Επίσκεψη καθημερινής 19*30 το απογευμα την περασμένη εβδομάδα.
Σε μια αδεια Γλυφαδα μετα τις διακοπές, μας εντυπωσίασε οτι ήταν το μόνο που είχε 3 παρέες οπότε και το τιμήσαμε για να μην πάμε πάλι στο sale bianco.

Ο χώρος λίγο στριμωγμένος και εντυπωσιακα γεμάτος με θαμώνες μεχρι να φυγουμε! Μας έκανε να απορρησουμε πως και δεν το είχαμε επισκεφθεί νωρίτερα.
Μια επίσκεψη τελικά αρκούσε αφου δεν μας άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις και δεν θα ξαναπάμε.

Ενα carpaccio 7/10, μια σαλάτα Καίσαρα με υπερβολικά ψιλοκομμένο μαρούλι 4/10,
μια φοκάτσια με γκοργκοντόλα κ συκα 3/10. Η φρεσκάδα των αποξηραμένων σύκων ήταν ίδια με του σπιτιού μου, το σακουλάκι που ξέχασα ανοιγμένο στο ντουλάπι πριν τις διακοπές!

Απο κυρίως μια καρμπονάρα 2/10(άνοστη, αναλατη με μπουκατινι ενα κλικ πριν το al dente. ) και μια ταλιατέλες με μελανι σουπιάς, θαλασσινα. γαρίδες 7/10.

Με 2 ποτηρια μπυρα, ενα εμφιαλωμένο και κανένα κέρασμα (στους θαμώνες πήγε λεμοντσελο απο οτι είδαμε) πληρώσαμε 90ευρω!
Τουλάχιστον φέρανε απόδειξη.

21 Ιουν 2017

Πήγαμε στο εστιατόριο αφού μας το προτείνανε ως καλό.
Μπαίνοντας έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε κήπο σπιτιού, που μας άρεσε.
Δεν είχαμε κάνει κρατηση αλλά επειδή είμαστε 2 άτομα μας εξυπηρέτησαν άμεσα.

Πρώτο σοκ ο τιμοκατάλογος. Στα ύψη αλλά λες δεν πειραζει εάν φάμε καλά.
Περιμέναμε για παραγγελία, περιμέναμε και αφού το ζητήσαμε 2-3, ήρθαν.

Σαλάτα κλασικη caprese, 7/10. Foccacia με καραμελωμένα κρεμμύδια 8/10.
Καρμπονάρα 2/10 και πολύ είναι! Απαράδεκτα στεγνή με μακαρόνια πολύ λιγότερο βρασμένα από al dente.
Mακαρόνια με μύδια 0/10, ΔΕΝ τρωγόταν! Υπερβολικά λαδερή με σάλτσα από πελτε (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) και μακαρόνια παραβρασμένα.
Εννοέίτε ότι δεν φάγαμε το κυρίως γεύμα.

Εξυπηρέτηση μέτρια, όχί λόγω αριθμού ατόμων αλλά ίσως λόγω κακής οργάνωσης. Ευγενικά τα γκαρσόνια αλλά όχι σβέλτοι. Στο διπλανό τραπέζι, ρώτησε 2 φορές το γκαρσόνι άν όλα ήταν εντάξει ενώ το γκαρσόνι του δικού μας τραπεζιού δεν ρώτησε καθόλου.
ζητήσαμε λογαριασμό κι έφεραν λικέρ μαστίχας (ΧΩΡΊΣ ΓΛΥΚΑΚΙ)

Για τον λογαριασμό περιμέναμε 15 + λεπτά κι ήρθε αφού το υπενθυμίσαμε 2 φορές.
Κανένα "ευχαριστούμε" όταν φεύγαμε....

Εχοντας ζήσει στη Ρώμη, μπορώ ξεκάθαρα να πω ότι η πάστα δεν έχει καμία σχέση με Ιταλία. Αν θέλετε καλό Ιταλικό φαητό, διαλέξετε άλλο εστιατόριο.

17 Οκτ 2015

Πάνε σχεδόν 2 εβδομάδες από την επίσκεψή μου στο Peccati di Gola (ακόμα δεν έψαξα τι σημαίνει... ), γι' αυτό συγχωρήστε μου την όχι και τόσο λεπτομερή περιγραφή των πιάτων του τραπεζιού μας.

Σάββατο μεσημέρι, μετά από βροχή και χωρίς κράτηση, φτάνουμε στο εστιατόριο 7 άτομα και ζητάμε τραπέζι έξω. Ευτυχώς μας τακτοποίησαν, ζητώντας από ένα ζευγάρι που μόλις είχε καθίσει να μεταφερθεί σε διπλανό τραπέζι. Ο χώρος γενικά είναι μικρός και αρκετά απλός έως αδιάφορος. Ο εσωτερικός δε, κοντά στην κουζίνα και με μια αίσθηση στριμώγματος.

Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, μας έφεραν πιτσάκια για κουβέρ και ρώτησαν αν θέλουμε νερό μεταλλικό ή όχι (δεν ανέφεραν βρύσης κι έτσι επιλέξαμε μεταλλικό, δηλαδή μπουκάλι). Ο κατάλογος μου φάνηκε μεγαλύτερος απ' όσο θα ήθελα, με δυσκόλευε να καταλήξω στα ορεκτικά και στα κυρίως, από τα οποία βρίσκεις μακαρονάδες, ριζότα, πίτσες και κρεατικά (δε θυμάμαι για ψαρικά).

Από ορεκτικά πήραμε 2 μερίδες μπαστούνια με δενδρολίβανο (τσακωνόμασταν ποιος θα προλάβει να φάει τα περισσότερα), 1 μερίδα με καυτερά μπαστούνια, αρκετά καυτερά (με μπούκοβο νομίζω) και ένα πιάτο με μπρουσκετάκια με μελιτζάνα, βουβαλίσιο τυρί καταπληκτικό και κάτι που μου διαφεύγει που έκανε όμως έναν συνδυασμό φοβερό!

Πήραμε 2 σαλάτες, εκ των οποίων θυμάμαι ότι η μία ήταν με σπανάκι, αλλά οι υπόλοιπες λεπτομέρειες δεν έχουν συγκρατηθεί στο μυαλουδάκι μου... Καλές μερίδες και οι σαλάτες, θέλοντας με αυτό να πω πως για ένα ζευγάρι 1 σαλάτα και 1 ορεκτικό αρκούν για πριν τα κυρίως. Τα οποία κυρίως πιάτα (με τιμές υψηλές θα έλεγα) είναι σε πολύ ικανοποιητικές μερίδες.

Το δικό μου κυρίως (γιατί μόνο αυτό θα αναφέρω) ήταν ταλιατέλες με σολομό, πολύ νόστιμο, δε θες να αφήσεις σταγόνα από τη σάλτσα! Όλη η παρέα πήρε από ένα κυρίως πιάτο και θυμάμαι πως η καρμπονάρα είναι η κλασική ιταλική με αυγό και όχι κρέμα γάλακτος, αν κάτι τέτοιο σας κάνει τη διαφορά που κάνει σε εμένα.

Το σέρβις ανταποκρινόταν άμεσα, όταν τα μισά τουλάχιστον τραπέζια του εστιατορίου είχαν κόσμο, ενδιάμεσα ρωτηθήκαμε για το πώς μας φαίνονται τα πιάτα μας και στο τέλος μας αποχαιρέτησε και η κυρία που πρέπει να είναι η ιδιοκτήτρια (και ήταν αυτή που μας τακτοποίησε στο τραπέζι επίσης).

Συνολικά πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 170 ευρώ, έχοντας επιλέξει να πιούμε μεταλλικό νερό.. Τα συμπεράσματα τα αφήνω για την τσέπη του καθενός, εγώ πάντως θα ξαναπήγαινα καθώς ένιωσα αρκετά οικεία και άνετα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη kounoupaki.