Απο τα παλαιότερα και πιο ονομαστά σουβλατζίδικα της Κηφισιάς.

14 Ιούλ 2016

Απλα πανακριβο για αυτο που προσφερει σαν ποιοτητα φαγητου. Παω τουλαχιστον 5 χρονια μια η δυο φορες το χρονο, και στην παλια τους θεση, ολο και χειροτερα!

Σκεφτομουνα να του δωσω ακομα μια ευκαιρια αλλα την τελευταια φορα απλα απογοητευτηκα: η ρωσικη σιγουρα ημερων, καθολου φρεσκια, οι πατατες σας πλαστικες και στο ενα πιατο ζεστες στο αλλο κρυες. Οι τιμες στα υψη. Πραγματικα απορω γιατι δεν τα διορθωνουν αυτα.

27 Νοε 2015

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τις κριτικές που έχουν προηγηθεί. Νομίζω ότι εκτός από το χώρο και την εξυπηρέτηση, τίποτα άλλο και κυρίως το φαγητό δεν θυμίζει αυτό του σουβλατζίδικο πολυτελείας που ήξερα κάποτε, εκτός ίσως από τις τιμές οι οποίες παραμένουν αναλλοίωτες στο χρόνο, διαχρονικές και με σταθερή αξία στο μαγαζί...!

Αναλυτικότερα θα ήθελα να πω ότι ο χώρος παραμένει αρκετά όμορφος, παραδοσιακός, ρετρό σε πολλά διακοσμητικά του στοιχεία. Μου θυμίζει πολύ επαρχία στο πιο πολυτελείας και σικάτο στυλ. Για να είμαι ειλικρινής μου άρεσε πολύ περισσότερο στην προηγούμενη θέση του. Ο εξωτερικός χώρος στεγασμένος μέσα σε γνωστό εμπορικό κέντρο της περιοχής είναι συμπαθητικός. Πλαισιώνεται από τα γνωστά μανιτάρια-σόμπες τώρα το χειμώνα και μια χαλαρού τύπου περίφραξη από τζαμαρίες-πλεξιγκλάς.

Ως προς την εξυπηρέτηση, αυτή είναι άψογη και ικανοποιητική σε όλα τα σημεία.

Ωστόσο το μεγάλο ζητούμενο είναι σίγουρα το φαγητό. Καμία σχέση σε κανένα τομέα από τον πιο ασήμαντο (π. χ. παρουσίαση πιάτου), μέχρι τον πιο σημαντικό (ποσότητα και κυρίως ποιότητα φαγητού). Τα πιάτα μίκρυναν σε βαθμό κακουργήματος, επομένως και η ποσότητα (καθόλου χορταστική), σε τίποτα δε θυμίζει τα πανέμοφα και πολύ ωραία παρουσιασμένα πιάτα που ήξερα. Όσον αφορά στην ποιότητα, αυτή είναι αμφισβητούμενη αν σκεφτεί κανείς και την κατανάλωση που κάνει το μαγαζί. Την ημέρα που πήγα, 2 άτομα παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

-1 πατάτες τηγανιτές που ήταν πιο προκάτ από ποτέ
-1 μερίδα κοντοσούβλι, νόστιμο αλλά ελάχιστο σε ποσότητα και με λίγες πατάτες
-1 καλαμάκια κοτόπουλο με πατάτες και σως, που συνοδευόταν από πιτούλες

Στα συν το νερό σε κανάτα.

Συμπερασματικά θα ήθελα να τονίσω ότι είναι πραγματικά λυπηρό, μαγαζί όπως το συγκεκριμένο, το οποίο είχε εξαιρετική φήμη που ανταποκρινόταν στην ποιότητα και γενικότερα στις παρεχόμενες υπηρεσίες να έχει ξεπέσει τόσο πολύ και μάλιστα σε μια εποχή κατά την οποία -λόγω της οικονομικής κρίσης- θα έπρεπε να καταβάλλεται προσπάθεια να σταθεί στο ύψος της φήμης που το ίδιο δημιούργησε. Η φήμη συνήθως ακολουθεί, είναι διαχρονική και συμβάλλει σε αυτές τις δύσκολες περιόδους τα μαγαζιά να αντεπεξέρχονται στις προκλήσεις των καιρών. Τι να πουν και άλλοι που δεν τους ξέρει κανείς, ανοίγουν τώρα μαγαζιά και πρέπει να καταβάλουν διπλάσια προσπάθεια;

Ως προς τις τιμές, περιττό να αναφέρω ότι είναι αρκετά τσιμπημένες σε σχέση με αυτό που προσφέρει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη evi.

03 Μάρ 2015

Περασμένα μεγαλεία και διηγοντας τα να κλαις...

Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που για να βρεις τραπέζι στο παλιό μαγαζί έπρεπε να κάνεις τάμα.

Το νέο βρίσκεται στην πιάτσα μελά, εκεί ουσιαστικά που οι παλιοί Κηφισιωτες θυμόμαστε το Λούνα Πάρκ και τα σουβλάκια του Κήπου....

Ο χώρος μπορεί να φαίνεται ανανεωμένος, αλλά σίγουρα υπάρχουν λεπτομέρειες (βλ. ίδια τραπέζια) που θυμίζουν τον παλιό.

Το καλοκαίρι αναγκαστικά παίρνει όλη τη βαβούρα από τη στάση των λεωφορείων...

Εννοείται ότι συναισθηματικά και μόνο προτιμώ το παλιό μαγαζί.

Ευτυχώς ο ανταγωνισμός τους ανάγκασε να αυξήσουν τις μερίδες τους, χωρίς να ρίξουν την ποιότητα πολύ. Αυτό σημαίνει κανονικά σουβλάκια χωρίς να περιμένεις κάτι το ιδιαίτερο και προκατ πατάτα.

Δυνατό σημείο παραμένει η τυροκαυτερή.

Οι σερβιτόροι εξυπηρετικοί και γρήγοροι.

Αν με ρωτήσει κανείς αν θα πρέπει να πάει, δεν ξέρω τι θα του πω και αν με ρωτήσει εγώ γιατί συνεχίζω να πηγαίνω, θα του πω γιατί πηγαίνω 20 χρόνια...

21 Φεβ 2014

Πολύ μικρός χώρος και αρκετά "παγωμένος". Στην παλιά τοποθεσία ήταν πολύ πιο καλά... Έχω δοκιμάσει μερίδα γυρο και τυλιχτά και έμεινα ευχαριστημένος. Και ειδικά για τον γύρο μεγάλη ποσότητα με ωραία εμφάνιση μερίδας.

Αρνητικό οι τιμές... αρκετά τσιμπημένες. Ικανοποιητική εξυπηρέτηση. Αρνητικό η αλλαγή τοποθεσίας, έχασε αρκετό κόσμο... δεν είναι πλέον στις προτιμήσεις μου.

02 Σεπ 2013

Τραγικο φαγητο σε τραγικες τιμες. Η μεριδα κοντοσουβλι με το εξυπνακιστηκο ονομα κανει 10,60€ και ηταν στεγνο, ανοστο και ξαναζεσταμενο αλλα οχι πολυ, ηταν δηλαδη κρυο και θυμιζε κακο catering κοσμικου κεντρου.

Τα σουβλακια με γυρο χοιρινο στα 2,60€ ηταν πολυ χειροτερα απο μετρια. Οι σερβιτοροι προσπαθουν να ειναι αστειοι αλλα η κατασταση δεν ειναι για γελια.

Παλιοτερα στεγαζοταν σε ενα συμπαθητικο χωρο αλλα τωρα μετακομισανε στο υπογειο της πιατσας μελα, απροσωπο, αχρωμο και κρυο σαν το κοντοσουβλι. Απο τα χειροτερα του ειδους και σιγουρα το πιο ακριβο.

23 Μαι 2013

Ίσως εγώ να είμαι παράξενος, αλλά θέλω τα χοιρινά σουβλάκια να είναι από "μπούτι" να μην είναι κατεψυγμένα και να μοσχομυρίζουν ρίγανη. Όταν τα σουβλάκια θυμίζουν Gozzila, τότε λυπάμαι....

25 Φεβ 2013

Ντροπη.
Πηγα Κυριακη βραδυ κακην κακως απλα επειδη ο Βλαχος στα Μελισσια ηταν κλειστος.

Μια μεριδα κοντοσουβλι σαν πανιασμενο πραγμα που μυριζε ασχημα 11 κατι ευρω.
ενα κοτοπουλο σουβλακι στεγνο κοντα στα 10 ευρω
ενα τζατζικι σερβιρισμενο σε μπωλ του σουφλε σοκολατας ετοιμο απο τα παρασκευασμενα του σουπερ μαρκετ 4.5 νομιζω
και 2 μπυρες heineken 8,60!!!!!!!!!!

...δεν θελω να πω τπτ αλλο.
Δεν ξαναπαω ακομα και τσαμπα να ειναι!

20 Φεβ 2013

Απλα απαραδεκτο. το φαγητο κατω του μετριου, μεσα στη λαδιλα και οι ποσοτητες μια σταλια. ο χωρος δεν ειναι για να πας με παρεα με τοσο μικρα τραπεζια που με βια χωρας να κατσεις μονος σου.

Οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες μαλλον γιατι νομιζουν οτι πρεπει να χρεωθουμε και τα δημοτικα τελη της κηφισιας για ενα σουβλακι.

Ισως καποτε να αξιζε. τωρα ομως ειναι απο τα χειροτερα. απορω γιατι συνεχιζει και πηγαινει ο κοσμος. προσωπικα δεν προκειται να ξανακανω το ιδιο λαθος. χιλιες φορες να πας σε τουριστικο σουβλατζιδικο στο κεντρο, παρα εκει. τσαμπα λεφτα.

08 Ιαν 2013

Κυριως παραγγελνω delivery, νοστιμα σουβλακια κυριως με το κονοσουβλι του,αλλα πολυ λαδιλα!
Πολυ λαδιλα στις πιτες στα σουβλακια και στις πατατες,αυτο δεν το αντεχω.

Τσιμπημενες λιγο οι τιμες για την ποιοτητα του και το μεγεθος των πιατων.
Αξιζει να δοκιμασει κανεις και την σαλτσα παπρικα που εχει.

03 Ιαν 2013

Τα Γουρουνάκια μεγάλη κατάθλιψη μου προκαλούν και ως εκ τούτου παραθέτω παρακάτω ένα καταθλιπτικό ποίημα της Κικής Δημουλά (της οποίας μου έχουν κάνει δώρο ένα βιβλίο-ποιητική συλλογή αλλά έχω καταφέρει να διαβάσω 6 ποιήματα όλα κι όλα)

Διατίθεται ἀπόγνωσις
εἰς ἀρίστην κατάστασιν,
καὶ εὐρύχωρον ἀδιέξοδον.
Σὲ τιμὲς εὐκαιρίας.
Ἀνεκμετάλλευτον καὶ εὔκαρπον
ἔδαφος πωλεῖται
ἐλλείψει τύχης καὶ διαθέσεως.
Καὶ χρόνος
ἀμεταχείριστος ἐντελῶς.
Πληροφορίαι: Ἀδιέξοδον
Ὥρα: Πᾶσα.

Φρικτές συνθήκες πάρκινγκ, τσιμπημένες τιμές, έντονη λαδίλα σε όλο το σύστημα που αποκαλείται τυλιχτό σουβλάκι ή πίτα, άσχημες προτηγανισμένες πατάτες, τελείως άβολα τραπεζοκαθίσματα. Και για όλα αυτά υπάρχει άτομο στην υποδοχή να διευθετεί τις ουρές ανθρώπων που περιμένουν όρθιοι να αδειάσει ένα τραπέζι.

Βέβαια, τώρα που ξαναδιαβάζω τις παρακάτω κριτικές, όπως εύστοχα παρατηρεί ένας χρήστης, είναι πολύ πιθανό η αρνητική μου κρίση να βασίζεται στο ότι είμαι ένας μίζερος ανθρωπίσκος που φθονεί το συγκεκριμένο κατάστημα λόγω της περιοχής που βρίσκεται. Και επειδή δεν έχει νόημα να κρύβομαι πλέον, να δηλώσω τα εξής: φθονώ την Κηφισιά και οποιαδήποτε άλλη περιοχή της οποίας οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν μέσο μηνιαίο εισόδημα άνω των 1080 ευρώ.

Ο φθόνος μου αυτός δεν περιορίζεται στην περιοχή αυτή καθ’αυτή (π.χ. στα πεζοδρόμια της Κηφισιάς, στις πλατείες, στο Δημαρχείο ή στα φύλλα που πέφτουν τον Οκτώβρη από τα δέντρα της Κηφισιάς). Επεκτείνεται και σε όλους τους κατοίκους της Κηφισιάς, σε αυτούς που μπορεί να μην κατοικούν μόνιμα εκεί αλλά έχουν ακίνητη περιουσία την οποία ενοικιάζουν και φυσικά σε όσους επιχειρούν στην Κηφισιά. Σε κάθε περίπτωση, το μίσος μου είναι απύθμενο και ανελέητο κυρίως για τους ιδιοκτήτες σουβλατζίδικων, ένα είδος επιχείρησης που θεωρώ ότι βάσει πρεστίζ, ύφους & εμπειρίας θα έπρεπε να λειτουργεί μόνο σε «λαϊκές» περιοχές όπως η Μεταμόρφωση, τα Σεπόλια και η Καστέλα. Μη νομίζεις όμως ότι σταματάω εκεί.

Ο φθόνος μου είναι γνήσιος και αυθεντικός και δε θα μπορούσε να μην επεκτείνεται και σε όλες τις υπόλοιπες επιχειρήσεις της Κηφισιάς. Μισώ και ζηλεύω παράφορα τα υφασματοπωλεία της Κηφισιάς, τα φωτογραφεία, τα μαγαζιά βιομηχανικών εργαλείων της Κηφισιάς αλλά και τους Κηφισιώτες ηλεκτρολόγους και ψυκτικούς, οι οποίοι μπορεί να μην έχουν επιχειρηματική στέγη αλλά δραστηριοποιούνται σαν φρίλανσερς επιχειρηματίες στη συγκεκριμένη περιοχή.