Κλασσική "χασαποταβέρνα". Διαθέτει κοκορέτσι όλο το χρόνο.

Στον Πιπινιο ειχα να παω απο το λογοδοσιμο του θειου μου του Αντωνη, μικρου αδερφου της μαμας μου, που μας εκανε το τραπεζι ο -νυν μακαριτης- παππους μου και ειχαμε γεμισει ολη τη σαλα με αδεσποτα κοτσιδια. Ειμαστε και 26 πρωτα ξαδερφια. Δεδομενου οτι ο μεγαλος γιος του θειου μου αυτου κοντευει να παει φανταρος, βαλε και υπολογισε ποσα χρονια πριν ημουν εκει. Και ημουν και τρελοκοτσιδου.

Κυριακη μεσημερι στα τελειωματα του Γεναρη και μια κολλητη φιλη στελνει μηνυμα λακωνικο και επιτακτικο. "Μωρη. Παμε πιπινιο. Ελα. " Σε αμερικανικο εδαφος, για λιγοτερα την ανεκριναν ως υποπτη τρομοκρατιας. Ελα, ομως, που εγω δεν τρομοκρατουμαι ευκολα, οποτε, τί να κανω? Πηγα. Βοηθαει που μενω κοντα. Βοηθαει, επισης, το συννεφο τσικνας που εχει κανει ολη την κοινοτητα Σταματας τοπιο στην ομιχλη.

Ο χωρος ειναι ταβερνισιος. Σουβλες απ εξω να γυρνανε αρειμανιως, μια ενιαια αιθουσα με απειρα τραπεζια το ενα πανω στο αλλο, λαδοκολλα και αγιος ο Θεος. Υπαρχει ενας σχετικος διαχωρισμος καπνιζοντων και μη, στον οποιο ομως ειναι καμποσο ελαστικοι. Μολις εφυγαν τα παιδακια του διπλα τραπεζιου φεραν τασακι σε οσους ζητησαν, ενω ως τοτε τηρουσαν το νομο. Τουλαχιστον σεβαστηκαν τα παιδακια. Εκει φτασαμε. Να επαινουμε τη μερικη καταπατηση των δικαιωματων μας.

Το σερβις είναι πολύ φιλικο, αλλα το λες και τα ζωα μου αργα. Οι κυριοι που εξυπηρετουν γνησιοι ταβερνοϋπαλληλοι, ξεχνανε τα μισα που ζητας, σε ταξιδεύουν στο αγαπημένο νησί που ονομάζεται Ικαρία με ότι αυτό συνεπάγεται και ειναι λιγο αλαλλουμ. Τι να πρωτοθυμηθω! Στο τραπεζι αναπαυοταν ενα τσιπουρο αζητητο, μπας και μας κανει ορεξη και το πιουμε. Οταν ζητησα να αντικατασταθει το εμφιαλωμενο με κανατα, το έκαναν με μεγάλη προθυμία μεν όμως η πρώτη κανάτα που ήρθε ήταν μεσα στα αλατα και αναγκαστήκαμε να τη γυρίσουμε πίσω 2 φορες. Συμβαινουν αυτα, και το αφιλτραριστο νερο της περιοχης δεν το λες και ΑΑ, οποτε δεν θα τους το καταλογισω.

Κατα την παραγγελια προσπαθουσε ο σερβιτορος μας να πασαρει διαφορα αλλα απο αυτα που ζητησαμε, πραγμα που μπορείς να το πεις και καλό, αν δεν γινεται επιμονα οπότε καταντά ενοχλητικό. Κάποια από τα σκεύη που χρησιμοποιήθηκαν είχαν τα θέματά τους κι έτσι ζητήσαμε την αλλαγή τους γιατί δε μας φάνηκαν καταλληλα το οποίο μπορείς να αποδώσεις σε δική μας παραξενιά αλλά το ότι αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε το λογαριασμό πάνω από 5 φορες με αποτέλεσμα να χρειαστεί τελικα να σηκωθώ εγώ να τον πληρωσω στο ταμειο παραξενιά δεν το λες. Ηταν ομως ευγενικοι και οχι δεν λεγανε, απλως φάνηκε ότι δεν ειναι των γρήγορων ταχυτητων. Θελησαν, μάλιστα στο τελος να κερασουν γιαουρτι με μελι, αλλο που εμεις βιαζομασταν και αρνηθηκαμε αλλά πάντως και μόνο η πρόθεση κουμπώνει με το φιλικό του πράγματος που σας έλεγα

Ο καταλογος ειναι επισης ταβερνισιος. Ολα οσα περιμενεις να φας σε χασαποταβερνα γραμμενα χασαποταβερνιαρικα γραψε σβησε σε δερματοδετη πλαμουτσα. Το μαγαζι φημιζεται για το παϊδακι του και τα φαγητα σε πηλινη γαστρα, αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω. Εμεις χλαπακιασαμε:

-Ψωμακι σε φετες φρεσκο και μυρωδατο ζυμωτο, ελαφρως ψημενο (1€)

-Σαλατα μαρουλι, με φρεσκο κρεμμυδι και ανηθο, (3.5€) φρεσκια και με μπολικο λαδι, αλλα ερχεται σε ρηχο πιατο και πολλη δε τη λες. Λιγη παραπανω θα πρεπε να ναι, παει και με το ξιγκι.

-Τυροκαυτερη (3€) Χειροποιητη και καυτερη. Ειναι μια οκ τυροκαυτερη, οχι πολυ συγκλονιστικη, σιγουρα οχι κακη.

-Τηγανιτες πατατες (3€) Ωραιες, χειροποιητες, οχι πολυ τραγανες αλλα λαδι δεν ειχαν ρουφηξει. Θα τις ηθελα λιγες παραπανω, ειναι μετρια προς μικρη μεριδα.

-Τυροπιτα (6€) Το βετο της κολλητης. Τη δηλωσε τοσο επιθετικα, που δεν ειπαμε λεξη. Ηταν 2 τριγωνα κομματια φυλλο κρουστας γεμιστο, που θα μπορουσε να ειναι πολυ νοστιμο αν δεν ειχε πιει τοσο λαδι στο τηγανι. Αλλα μας ηρθε πιωμενο, τι να λεμε.

-Κοκορετσι επι δυο (7€χ2), ηρθε καπως χλιαρο και σε μικρες μεριδες. Ηταν νοστιμο και σωστα αλατισμενο, και ας μην ηταν τραγανο οπως το λαχταρουσαμε. Ή οπως ειναι το σωστο το κοκορετσι.

- 1/2 κιλο παιδακια κοτοπουλο γιατι η τεταρτη της παρεας ειναι μη κοκορετσοφαγος, αλλα ειναι ακινδυνη, μη σκιαζεστε. Ηρθαν ωραια και ζουμερα ψημενα και ξεκοκκαλιστηκαν ταχιστα. (6.5€ με 13€ το κιλο)

Συνολικα το φαγητο ειναι ευχαριστο, ουτε πολυ καλο ουτε πολυ κακο, ειναι ταβερνας. Ταβερνας που βρισκεται εκει απο τη νηπιακη μου ηλικια. Θα εβαζα 3/5 αν υπηρχε, γιατι αυτο θελω να καταδειξω: ειναι πανω απο μετριο, αλλα οχι κατι πολύ παραπανω απο αυτο.

Ξερω οτι η βαθμολογια μου δεν το καθιστα σαφες, αλλα θα επεστρεφα στον Πιπινιο ανετα. Γιατι ειναι ταβερνα (μετα τις 20 φορες που θα το τονισω, παιρνω δωρο μηχανη εσπρεσσο, γι αυτο η επαναληψη) και το ξερει. Και το ξερω και γω. Και γι αυτο δεν θα παω περιμενοντας να αλλαξει. Το μονο που θα ηθελα ειναι πιο ταβερνισιες μεριδες. Βλαχικα δεν εχετε παει? Καλυβια? Παραδειγματιστειτε.

Δωσαμε ενα 37ρι 4 ατομα, αλκοολ δεν ηπιαμε, δε θα λεγες οτι σκασαμε. Ευτυχως η μια ειναι σε διατροφη, η αλλη απλως ιδιοτροπη και ετσι καπως εξισορροπησε το πραμα. Βεβαια τωρα γιατι το να ακους την Ελεντινα να σε ρωτα ποσες θερμιδες εχει το κοκορετσι και αν πετα η κοιλια της ανα διλεπτο, δεν ξερω γιατι το λεω εγω ευτυχως.

08 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημέρι, παρέα επτά ατόμων και ένας πιτσιρίκος βρεθήκαμε στον Πιπινιό για πρώτη φορά.
Αρκετός κόσμος στην περιοχή, μυρωδιές από ψητά παντού, περιμέναμε λίγη ώρα μέχρι να κάτσουμε.

Παραγγείλαμε 3/4 γουρουνοπούλα, 3/4 αρνί γάστρας, 1/2 παϊδάκια, 2μερ. κοντοσούβλι, γαρδούμπα, 2 πατάτες, 1 κολοκυθάκια και 1 μελιτζάνες, 1 χωριάτικη, 1 τζατζίκι, 1 τυροκαφτερή, 7 μπύρες και 2 αναψυκτικά και 1 μπύρα κερασμένη. Στο τέλος κέρασμα παγωτίνια. Λογ/σμός: 140 ευρώ.

Βασικές παρατηρήσεις: γεύση κάτω του αναμενόμενου, περιμέναμε κάτι καλύτερο στα κρεατικά τουλάχιστον.
Οι μερίδες στα πρώτα τουλάχιστον πιάτα ήταν μικρές για τέτοιας κατηγορίας μαγαζί της εξοχής. Ωστόσο δεν έμειναν αφάγωτα και φυσικά χορτάσαμε.

Από την άλλη πρέπει να παρατηρήσω ότι τα 140 ευρώ για όλα αυτά δεν είναι πολλά σε σχέση με άλλα μαγαζιά και η εξυπηρέτηση ήταν ικανοποιητική. Όμως δεν μείναμε ικανοποιημένοι από την ποιότητα. Δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε, πάντως υπάρχουν σίγουρα καλύτερα μαγαζιά από άποψη ποιότητας αλλά και ποσότητας.

13 Οκτ 2017

Κλασικό φαγητό κρεατοταβέρνας χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Όλα τηγανητά μαγειρεμένα σε φθηνό σπορέλαιο (τουλάχιστον αυτό είναι σαφές στο κατάλογο ώστε να γνωρίσεις τι σε περιμένει) και ως εκ τούτου οι τηγανιτές πατάτες είναι απαράδεκτες.

Το κρέας σε γενικές γραμμές ήταν καλοψημένο και νόστιμο αλλά η ταλαιπωρία τεράστια. Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή και ως εκ τούτου η μεγαλύτερη αναμονή ήταν αναμενόμενη. Ωστόσο η συμπεριφορά του προσωπικού είναι απαράδεκτη.

Έπρεπε να ζητήσουμε 4 φορές από τους σερβιτόρους προκειμένου να μας πάρουν παραγγελία μετά από περίπου 45 λεπτά (η απάντηση κάθε φορά ήταν "ναι, ναι τώρα". Ο επικεφαλής του εστιατορείου συμπεριφέρεται λες και είσαι υποχρεωμένος για κάποιο λόγο να αντιμετωπίσεις αυτή την κατάσταση... στωικά.

Μετά από κάποιο σημείο ήταν σαφές ότι δοκίμαζε τα νεύρα μας και μείναμε στο μαγαζί μόνο και μόνο για να διαπιστώσουμε αν αξίζει η ανάμονη και κυρίως γιατί είχαμε λυσάξει από την πείνα. Είναι σαφές ότι το μαγαζί δεν αξίζει τον κόπο να το επισκεπτεί κάποιος, κυρίως λόγω της έλλειψης επαγγελματισμού των ανθρώπων του.

Σε καθε περίπτωση πρέπει να αποφεύγεται πάση φυσία τις Κυριακές και είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και καλύτερες επιλογές στην περιοχή.

05 Μάρ 2016

Βρεθήκαμε μια παρέα με φιλους και ειπαμε να παμε στον πιπινιο για παϊδάκια. Τον ηξεραν δυο φιλοι απο την παρεα, φυσικα ειναι αρκετα μακρια για εμας που ζουμε μεσα στην Αθηνα αλλα ειπαμε να παμε να παρουμε λίγο καθαρό αερα μια και ζουμε μεσα στο καυσαεριο. Το μαγαζι αυτο βρισκεται στη Σταμάτα φτασαμε μετα απο περίπου μια ωρα πηγαινοντας απο εθνικη οδο.

Εγω δεν ειχα ξαναπαει και οταν φτασαμε ειδα μια κλασσικη ταβερνα με πλαστικες τεντες. Καθησαμε και μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο και ψωμι χωρις να το ζητησουμε. 6 ατομα παραγγειλαμε 3 κιλα παϊδάκια 2 πατατες 2 φετες 2 τζατζικια 2 σαλατες και 1 κιλο κρασι χυμα λευκο. Πρωτα ηρθαν οι 2 φετες και τα 2 τζατζικια φετα μεριδα παντως αυτο δεν ητανε με τιποτα.

Ηρθαν και 2 πατατες οταν πηρα μια πατατα να φαω μουρθε μια λαδιλα στο στομα πολυ ασχημη μαλλον ηθελε αλαγμα το λαδι τηγανισματος. Σε κανα 20 λεπτο ηρθαν και οι πιατελες με τα παϊδάκια 3 πιατελες με ενα κιλο η καθε μια.. 28 ευρω το κιλο αυτα πρεπει να ειναι τελεια ειπα απο μεσα μου και πηρα ενα παϊδακι στο πιατο μου του ζουληξα μπολικο λεμονι και το εβαλα στο στομα μου.. τιποτα το ιδιαιτερο εχω φαει κατα πολυ καλυτερα παϊδάκια και κατα πολυ φθηνοτερα..

Πειναγα ομως πολυ και τελικα εφαγα μερικα. Μολις τελειωσαμε συμφωνησαμε ολοι μαζι να μην ξαναπάμε δεν αξιζει τον κόπο τόσος δρομος.
Μας εφερε κέρασμα χαλβα που μυριζε καρύδα εγω τον αφησα οι αλλοι τον φαγανε.
πληρωσαμε 123 ευρω.

25ης Μαρτίου & Γ.Ν. Πέππα 1

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια