Παραδοσιακή Κρητική κουζίνα με ζωντανή μουσική περιστασιακά. Και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

24 Ιαν 2019

Κρητική κουζίνα στους Αμπελόκηπους ? Εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια η απάντηση για εμένα ήταν Νικηφόρος (ανακαινίστηκε πρόσφατα), έλα όμως που το Ραέτι έχει από ότι φαίνεται κάτι το ασυναγώνιστα πιο αυθεντικό. Ραέτι σημαίνει φιλοδώρημα και είναι ομολογουμένως πολύ εύστοχος τίτλος για το συγκεκριμένο μαγαζί.

Τοποθετημένο σε ένα στενό μια ανάσα μακριά από τους δύο κεντρικούς πολύβουους δρόμους της περιοχής (Κηφισίας και Αλεξάνδρας), το εν λόγω κρητικομάγαζο είναι αναπάντεχα ήσυχο τις απογευματινές ώρες. Η μικρή σάλα είναι ένας ενιαίος λιτός χώρος και η προθήκη με τα μαγειρευτά σε υποδέχεται στα δεξιά σου με το που εισέρχεσαι. Η όλη ατμόσφαιρα φωνάζει «μαγαζί της γειτονιάς», θα ένιωθα τυχερός αν έμενα στην απέναντι πολυκατοικία και ήμουν σε εργένικη φάση.

Το μενού είναι μενού και τα μαγειρευτά είναι μαγειρευτά. Δηλαδή ? Σε τέτοιου είδους εξορμήσεις να ξεκινάτε πάντα από τα δεύτερα. Εκτός αν τρώτε κάθε μέρα στις Δύο Δεκάρες στην Οκά στο Κουκάκι και τα έχετε δοκιμάσει πια όλα. Σπιτικά και φρέσκα πράγματα συναντήσαμε όμως και εδώ:

• Γίγαντες. Παραπάνω από ικανή ποσότητα για ορεκτικό, όσο μαλακούς τους θέλαμε και με όση σάλτσα πρέπει.
• Ντάκος. Ε, κρητική σαλάτα θα διαλέγαμε. ΟΚ ήταν, λίγο παραπάνω όμως ρε παιδιά, τα μικρά πιατάκια είναι για τους ελληνικούς καφέδες…
• Πίτα του βοσκού. Ελάχιστα λαδωμένη, δεν σου αφήνει καμία τηγανίλα σαν επίγευση, σερβιρίστηκε ζεστή και λαχταριστή.
• Απάκι. Λιτά διακοσμημένο με τη ντοματούλα του στο πλάι, καλοψημένο και πεντανόστιμο!
• Αρνάκι οφτό. Δηλαδή ψημένο στα κάρβουνα λέει ο googlης, παραδοσιακός τρόπος μαγειρέματος στο νησί. Αν και δεν μου αρέσει να γλείφω το μεδούλι (με την καλή έννοια), όπου βρήκα ψαχνό ήταν πολύ νόστιμο. Λίγο οι πατάτες τηγανητές ήταν φάουλ. Έμοιαζαν με προτηγανισμένες αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω…

Το ψωμάκι ήταν φρεσκότατο. Το εμφιαλωμένο νερό που μας ήρθε απρόσκλητο το στείλαμε πίσω ευγενικά, στην Αθήνα το νερό είναι ακόμη πόσιμο. Το χύμα κόκκινο κρασί λίγο έντονο αλλά τελικά όχι βαρύ. Όλα μας ήρθαν στο τραπέζι σε ταχύτητα «πεινάμε και φέρτα όπως βγαίνουνε». Κανένα παράπονο δεν έχω από το service (σπάνιο για έναν γκρινιάρη σαν και μένα). Πληρώσαμε 44€, τιμή λογική για δύο άτομα, ούτε φτηνά ούτε ακριβά.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εμείς σίγουρα θα ξαναπάμε γιατί η ουσία είναι το φαγητό και τα γύρω γύρω απλά χρυσόσκονη…

03 Μαι 2018

Το Ραέτι είναι ένα ταβερνάκι με κρητική κουζίνα και αρκετά μαγειρευτά πιάτα που βρίσκεται στην περιοχή των Αμπελοκήπων, σε ένα στενάκι πολύ κοντά στην Πανόρμου. Το είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια, με θετικές κατά βάση εντυπώσεις, από όσο θυμάμαι. Ένας φίλος το επισκέπτεται συχνά, μιας και μένει κοντά, οπότε είχαμε καιρό να τα πούμε και κανονίσαμε έξοδο στο Ραέτι, μαζί με έναν τρίτο φίλο, Παρασκευή απογευματάκι προς βραδάκι.
Βρίσκεται στους Αμπελοκήπους οπότε μάλλον προτιμήστε το μετρό, εγώ βέβαια βρήκα θέση παρκαρίσματος σχεδόν απέξω, αλλά μάλλον θα ήμουν τυχερός. Ο χώρος μικρός, μου φάνηκε κάπως πιο περιποιημένος σε σχέση με την παλαιότερη επίσκεψή μου. Μπαίνοντας αντικρίζεις τη βιτρίνα με τα πιάτα ημέρας, ενώ στον υπόλοιπο χώρο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια, σχετικά άνετα αναλογικά με το μέγεθος του χώρου. Διάφορα διακοσμητικά με αναφορές στη Μεγαλόνησο, μουσική κρητική αλλά σε σωστή ένταση, γενικά ο χώρος είναι καθαρός και δε θα σε απογοητεύσει.

Η εξυπηρέτηση από τον νεαρό επίσης πολύ καλή. Ευγενικός, χαμογελαστός και με διάθεση να μας αναφέρει όλες τις επιλογές σε μαγειρευτά. Στο τέλος μας έφερε και για κέρασμα μια πολύ νόστιμη πίτα με μυζήθρα και μέλι.

Ο κατάλογος πλούσιος με πολλές επιλογές σε ορεκτικά, σαλάτες, της ώρας αλλά και αρκετά μαγειρευτά, όπως προανέφερα. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε:
- πράσινη σαλάτα, με μαρούλι, ρόκα, ντομάτες, ελιές, ρόδι και τριμμένο τυρί, νόστιμη σχετικά αλλά κάπως στεγνή.
- μαραθόπιτα, κλασική γεύση που έχεις δοκιμάσει και αλλού..
- γραβιέρα κρητική, πολύ νόστιμη.

- από κυρίως εγώ παρήγγειλα μπιφτέκια φούρνου με πατάτες και οι λοιποί δύο της παρέας γεμιστά και σουτζουκάκια. Το δικό μου πιάτο δεν με ικανοποίησε, καθώς το μπιφτέκι ήταν νόστιμο και τραγανό εξωτερικά, αλλά από την κάτω πλευρά του και εσωτερικά είχε «ποτίσει» από το ζωμό στον οποίο βρισκόταν μετά την παρασκευή του, με αποτέλεσμα να έχει μια αρκετά βαριά γεύση. Δοκίμασα και τα υπόλοιπα πιάτα και μόνο με τα σουτζουκάκια μπορώ να πω ότι έμεινα περισσότερο ευχαριστημένος γευστικά. Με ωραία αρώματα και μπαχαρικά, βουτηγμένα σε μια ελαφριά σάλτσα ντομάτας, εάν είχαν και λίγο λιγότερο αλάτι θα ήταν επιλογή που θα την πρότεινα χωρίς αμφιβολία. Τα γεμιστά ήταν αρκετά νόστιμα και αρωματικά αλλά με αρκετό λάδι, ιδίως για τις προτιμήσεις μου. Να αναφέρω ωστόσο τις πολύ νόστιμες, τραγανές και φρεσκοκομμένες πατάτες που συνόδευαν τα κρεατικά (υπάρχει και η επιλογή σε ρύζι ή μακαρόνια)

- από ποτά ήπιαμε αρκετό κόκκινο κρασί (3 ή 4 μισόλιτρα), στο μέσο όρο αλλά χωρίς δυσάρεστες παρανέργειες.

Η συνολική εμπειρία δεν με ενθουσίασε, καθώς τα μαγειρευτά που είναι και ο βασικός λόγος να επισκεφθείς το Ραέτι είχαν τα θεματάκια τους. Ενδεχομένως να έφταιγε η δική μου επιλογή, το πιάτο ωστόσο με τα μπιφτέκια φούρνου με απογοήτευσε, οπότε η βαθμολογία μου στη γεύση δεν μπορεί να είναι παραπάνω από «2». Αν είχα επιλέξει τα σουτζουκάκια, σίγουρα η βαθμολογία θα ήταν υψηλότερη, αλλά και πάλι πιστεύω ότι αντίστοιχα μαγειρευτά φαγητά υπάρχουν σε πολλά μέρη στην πρωτεύουσα.

Ανακεφαλαιώνοντας, παρά τις όχι τόσο θετικές εντυπώσεις, δεν θα σας αποθάρρυνα να επισκεφθείτε το Ραέτι. Οι μερίδες είναι πλούσιες και χορταστικές, οι τιμές αρκετά οικονομικές, καθώς με πολύ φαγητό και ποτό, δεν πρόκειται να πληρώσεις πάνω από 15 € το άτομο (τόσα δώσαμε εξάλλου και εμείς με μεγάλη κατανάλωση τόσο στο φαγητό όσο και στο ποτό), οπότε εάν μένετε κοντά, γιατί όχι... Εμένα πάντως πιο πιθανόν είναι να με πετύχετε στον γειτονικό Νικηφόρο που εάν και ελαφρώς πιο τσιμπημένος σε τιμές, τα πιάτα και τα μαγειρευτά του ποτέ δεν με έχουν απογοητεύσει.