Παραδοσιακή Κρητική κουζίνα με ζωντανή μουσική περιστασιακά. Και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

03 Μαι 2018

Το Ραέτι είναι ένα ταβερνάκι με κρητική κουζίνα και αρκετά μαγειρευτά πιάτα που βρίσκεται στην περιοχή των Αμπελοκήπων, σε ένα στενάκι πολύ κοντά στην Πανόρμου. Το είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια, με θετικές κατά βάση εντυπώσεις, από όσο θυμάμαι. Ένας φίλος το επισκέπτεται συχνά, μιας και μένει κοντά, οπότε είχαμε καιρό να τα πούμε και κανονίσαμε έξοδο στο Ραέτι, μαζί με έναν τρίτο φίλο, Παρασκευή απογευματάκι προς βραδάκι.
Βρίσκεται στους Αμπελοκήπους οπότε μάλλον προτιμήστε το μετρό, εγώ βέβαια βρήκα θέση παρκαρίσματος σχεδόν απέξω, αλλά μάλλον θα ήμουν τυχερός. Ο χώρος μικρός, μου φάνηκε κάπως πιο περιποιημένος σε σχέση με την παλαιότερη επίσκεψή μου. Μπαίνοντας αντικρίζεις τη βιτρίνα με τα πιάτα ημέρας, ενώ στον υπόλοιπο χώρο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια, σχετικά άνετα αναλογικά με το μέγεθος του χώρου. Διάφορα διακοσμητικά με αναφορές στη Μεγαλόνησο, μουσική κρητική αλλά σε σωστή ένταση, γενικά ο χώρος είναι καθαρός και δε θα σε απογοητεύσει.

Η εξυπηρέτηση από τον νεαρό επίσης πολύ καλή. Ευγενικός, χαμογελαστός και με διάθεση να μας αναφέρει όλες τις επιλογές σε μαγειρευτά. Στο τέλος μας έφερε και για κέρασμα μια πολύ νόστιμη πίτα με μυζήθρα και μέλι.

Ο κατάλογος πλούσιος με πολλές επιλογές σε ορεκτικά, σαλάτες, της ώρας αλλά και αρκετά μαγειρευτά, όπως προανέφερα. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε:
- πράσινη σαλάτα, με μαρούλι, ρόκα, ντομάτες, ελιές, ρόδι και τριμμένο τυρί, νόστιμη σχετικά αλλά κάπως στεγνή.
- μαραθόπιτα, κλασική γεύση που έχεις δοκιμάσει και αλλού..
- γραβιέρα κρητική, πολύ νόστιμη.

- από κυρίως εγώ παρήγγειλα μπιφτέκια φούρνου με πατάτες και οι λοιποί δύο της παρέας γεμιστά και σουτζουκάκια. Το δικό μου πιάτο δεν με ικανοποίησε, καθώς το μπιφτέκι ήταν νόστιμο και τραγανό εξωτερικά, αλλά από την κάτω πλευρά του και εσωτερικά είχε «ποτίσει» από το ζωμό στον οποίο βρισκόταν μετά την παρασκευή του, με αποτέλεσμα να έχει μια αρκετά βαριά γεύση. Δοκίμασα και τα υπόλοιπα πιάτα και μόνο με τα σουτζουκάκια μπορώ να πω ότι έμεινα περισσότερο ευχαριστημένος γευστικά. Με ωραία αρώματα και μπαχαρικά, βουτηγμένα σε μια ελαφριά σάλτσα ντομάτας, εάν είχαν και λίγο λιγότερο αλάτι θα ήταν επιλογή που θα την πρότεινα χωρίς αμφιβολία. Τα γεμιστά ήταν αρκετά νόστιμα και αρωματικά αλλά με αρκετό λάδι, ιδίως για τις προτιμήσεις μου. Να αναφέρω ωστόσο τις πολύ νόστιμες, τραγανές και φρεσκοκομμένες πατάτες που συνόδευαν τα κρεατικά (υπάρχει και η επιλογή σε ρύζι ή μακαρόνια)

- από ποτά ήπιαμε αρκετό κόκκινο κρασί (3 ή 4 μισόλιτρα), στο μέσο όρο αλλά χωρίς δυσάρεστες παρανέργειες.

Η συνολική εμπειρία δεν με ενθουσίασε, καθώς τα μαγειρευτά που είναι και ο βασικός λόγος να επισκεφθείς το Ραέτι είχαν τα θεματάκια τους. Ενδεχομένως να έφταιγε η δική μου επιλογή, το πιάτο ωστόσο με τα μπιφτέκια φούρνου με απογοήτευσε, οπότε η βαθμολογία μου στη γεύση δεν μπορεί να είναι παραπάνω από «2». Αν είχα επιλέξει τα σουτζουκάκια, σίγουρα η βαθμολογία θα ήταν υψηλότερη, αλλά και πάλι πιστεύω ότι αντίστοιχα μαγειρευτά φαγητά υπάρχουν σε πολλά μέρη στην πρωτεύουσα.

Ανακεφαλαιώνοντας, παρά τις όχι τόσο θετικές εντυπώσεις, δεν θα σας αποθάρρυνα να επισκεφθείτε το Ραέτι. Οι μερίδες είναι πλούσιες και χορταστικές, οι τιμές αρκετά οικονομικές, καθώς με πολύ φαγητό και ποτό, δεν πρόκειται να πληρώσεις πάνω από 15 € το άτομο (τόσα δώσαμε εξάλλου και εμείς με μεγάλη κατανάλωση τόσο στο φαγητό όσο και στο ποτό), οπότε εάν μένετε κοντά, γιατί όχι... Εμένα πάντως πιο πιθανόν είναι να με πετύχετε στον γειτονικό Νικηφόρο που εάν και ελαφρώς πιο τσιμπημένος σε τιμές, τα πιάτα και τα μαγειρευτά του ποτέ δεν με έχουν απογοητεύσει.

18 Οκτ 2016

Πολύ νόστιμο κρητικό φαγητο. Πήγαμε μεγάλη παρέα
Για πρώτα διαλέξαμε ντολμαδάκια γιαλαντζι μικρά με γιαούρτι, Λουκάνικο ξυδάτο μπουμπουριστούς χοχλιούς και χοχλιους κοκκινιστούς, απάκι και μαραθόπιτα για πρώτα πιάτα Το ένα πιο νόστιμο από το άλλο.
Για κυρίως πιάτο διαλέξαμε οφτό, μακαρόνια με ζυγούρι κοκκινιστό και κουνέλι καθώς και πατάτες τηγανιτες. Μερίδες ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ. Δεν μπορείς να φας μόνος σου πρέπει να την μοιραστείς με κάποιον άλλον [και ιδιαίτερα να φροντίσεις να είναι νηστικός........... εκτός και να δεν σε πειράζει που θα περισσέψει]
Βέβαια δεν θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχουμε πλήρες γεύμα χωρίς τσικουδιά.
Τέλεια λοιπόν η τσικουδιά τόσο όσο πρέπει δυνατή και ευχάριστη.
Για επιδόρπιο πήραμε καλτσούνια με μέλι Αλλη άπαιχτη πανδαισία.
Γενικά το φαγητό είναι πάρα πολύ νόστιμο και γεναιώδρο οι τιμές πολύ καλές Κάθε άτομο περίπου έρχεται 15-20 ευρώ αλλά το φαγητό είναι διπλάσιας αξίας!!!!!!!!
Σέρβις πολύ καλό για ταβέρνα Το μόνο αρνητικό είναι οτι ο χώρος είναι μικρός και σκοτεινός. Αλλά αν είσαι με καλή παρέα και ωραίο φαγητό αυτό λίγο μετράει
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Πουλίου & Αμαλιάδος 18, Αμπελόκηποι