Πρώτες ύλες απο Κρήτη και αυθεντικές γεύσεις Κρητικής κουζίνας. Και μεσημέρι. Παρασκευή, Σάββατο με ζωντανή μουσική.

02 Μάρ 2017

Για τα Ρωμανάκια είχα γράψει και παλιότερα κριτική, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό έχω πάει τρεις φορές σε τρεις διαφορετικές εποχές του χρόνου, κι επειδή έχουν αλλάξει κάπως το μενού, είπα να σας ξαναγράψω μία να την έχετε και πρόσφατη.

Θα ξεκινήσω να σας πω λίγα λόγια για τον χώρο.
Αν πάτε καλοκαίρι, μην συνεχίζετε να διαβάζετε. Ο έξω χώρος με τα τραπεζάκια στην πλατεία είναι τέλειος, κι επειδή δεν έχει καθόλου βαβούρα θα μπορείτε και να ακούσετε τα κρητικά και τα ριζίτκα τραγούδια που παίζουν τα διασκορπισμένα ηχεία (σε ένταση που ούτε ενοχλεί, αλλά ούτε και χάνεται).
Το πρόβλημα, δυστυχώς, με τα Ρωμανάκια είναι το χειμερινό μαγαζι. Ως χώρος είναι πολύ όμορφος. Τα τραπέζια είναι όμως αρκετά στριμωγμένα και υπάρχει μία -παραπάνω από όσο αντέχει το μέσο αφτί- βαβούρα και μία αίσθηση πως κάθεσαι και τρως -και ακούς και τι λέει- παρέα με τον διπλανό σου. Για να ακούσεις την μουσική που παίζει, ούτε λόγος!
Την τελευταία φορά που πήγαμε, παρακαλέσαμε θερμά να καθόμαστε κάπου που δεν είναι "πέρασμα" σερβιτόρων και πελατών. Αποτέλεσμα? Καθόμασταν δίπλα στην πόρτα. Η οποία άνοιγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ, όχι μόνο για να μπουν και να βγουν οι πελάτες, αλλά και για να μπουν και να βγουν οι σερβιτόροι που πήγαιναν κι έρχονταν στην διπλανή αποθήκη. Πέρασα το πρώτο μισό της βραδιάς βάζοντας και βγαζοντας το μπουφάν μου ενώ από ένα σημείο και μετά το πήρα απόφαση και το φόρεσα με το φόβο πως θα ξυπνήσω άρρωστη.
Για να πω την αλήθεια, νομίζω χειμώνα δεν θα ξαναπάω...

Το φαγητό είναι εξαιρετικό. Είναι Κρητικό με τα όλα του, χωρίς υπερβολή.
Αυθεντικό, καλομαγειρεμένο, και με καλά υλικά.
Στις σταθερές αξίες του μαγαζιού είναι το γαμοπίλαφο, το οφτό, το μαγειρευτό ερίφι, τα σκιουφιχτά (με μανιτάρια και χοιρινό ή κοτόπουλο -εγώ έχω δοκιμάσει αυτά με το χοιρινό και είναι πεντανόστιμα), οι πατάτες οι τσικαλάτες, η στάκα (με αβγό ή άνευ, αλλά πάρτε αυτή με το αβγό να κάνετε βούτες σα να μην υπάρχει αύριο), τα ντολμαδάκια με το αμπελόφυλλο, το απάκι (ψημένο τόσο όσο να βγάλει αρώματα και γεύσεις), τα πιταράκια (καλιτσούνια τηγανητά είτε με ανθότυρο είτε με χορταράκια και μυρωδικά), τα λουκάνικα, και το κότσι.
Ξεχωριστή αναφορά θα κάνω στους χοχλιούς τους μπουμπουριστούς οι οποίοι όχι μόνο είναι τέλειοι αλλά σερβίρονται με έξτρα πιάτο και αρωματικά μαντηλάκια για να μπορείς να τους φας σαν άνθρωπος και να μην γίνεις χάλια (δηλαδή να γίνεις, αλλά να έχεις κάπου να σκουπιστείς).
Όπως σας είπα και πιο πάνω, έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στο μενού. Από τις καινούριες προσθήκες εγώ έχω δοκιμάσει τα εξής και σας τα συνιστώ ΟΛΑ:
-Τυροζουλάκια. Μπαστουνάκια από διάφορα Κρητικά τυριά, παναρισμένα και τηγανισμένα, σερβιρισμένα με σάλτσα ντοματούλας ελαφρώς πικάντικη.
-Χοιρινά πλούμια. Κεφτεδάκια γεμιστά με τυρί. Γιαμ!
-Χοιρινή αποκοθιά. Μαγειρευτό χοιρινό, έξτρα μυρωδάτο σερβιρισμένο με ένα καταπληκτικό ρύζι φούρνου. Δεν έχει τύχει να ξαναφάω ρύζι φούρνου και ομολογώ πως ξετρελλάθηκα.
-Μακαρονάδα Ρωμανάκια. Με κοκκινιστό μοσχάρι, χοντρό μακαρόνι, και ανθόγαλο. Ω πω πω, καταπληκτικό!

Η χύμα ρακή τους είναι εξαιρετικής ποιότητας και δεν χτυπάει καθόλου στο κεφάλι όση και να πιείς.

Η εξυπηρέτηση ειναι από τις λίγες. Θυμούνται τι είχες φάει την προηγούμενη φορά, τι σου άρεσε, τι δεν έχεις ξαναπάρει, και σερβίρουν γρήγορα, με χαμόγελο, και περίσσεια ευγένεια.

Όσον αφορά τις τιμές... Ναι, αν πεινάτε και αν πίνετε πολύ (τύπου 300ml ρακής το άτομο) παίζει να φτάσετε, ίσως και να ξεπεράσετε ελάχιστα, το 25ευρω. ΟΜΩΣ, στη σχεση ποιότητας-τιμής οι 4 ντομάτες μπαίνουν άνευ δεύτερης σκέψης γιατί όλα είναι εξαιρετικά εκτελεσμένα, φωνάζουν "Κρητική παραδοση", τα υλικά είναι όλα πρώτης ποιότητας (όποιος μαγειρεύει το καταλαβαίνει αυτό), και εδώ που τα λέμε αν πάτε δύο άνθρωποι και φάτε δύο κυρίως με κρέας, πέντε-έξι ορεκτικά, και πιείτε και πάνω από μισό κιλό ρακή, ε δεν είναι παράλογο να δώσετε ένα πενηντάρικο.

Κερνάνε και ρακή (ή ό, τι άλλο πίνετε, υποθέτω) και γλυκάκι (εμείς παίρνουμε πάντα σφακιανόπιτα με μέλι, την κάνουν τέλεια).

Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως με το που καθίσετε στο τραπέζι θα σας έρθει καλαθάκι στρωμένο με φασκόμηλο, δύο ειδών ζυμωτό ψωμί, ελίτσες Κρητικές (αυτές οι μικρές που κάθε μια κρύβει μέσα της όλη τη γεύση και το άρωμα τση Κρήτης) και ανθόγαλο.

Όσον αφορά αν το συστήνω και αν θα ξαναπάω: Ναι και ναι, αλλά θα σας έλεγα να το προτιμήσετε για τους καλοκαιρινούς μήνες. Ο μέσα χώρος είναι hit and miss, και είναι κρίμα να χαλάσει η βραδιά σας επειδή συνέχεια σας σκουντάει ένας άσχετος, ή επειδή κάποιος τσιρίζει μέσα στο αφτί σας, ή επειδη μπάζει κρύο η πόρτα που ανοίγει συνέχεια. Βάλτε το λοιπόν στη λίστα σας για το καλοκαίρι, και θα με θυμηθείτε.

Σημείωση: Τα Ρωμανάκια απέχουν ένα δεκάλεπτο ποδαράτο από το μετρό Νομισματοκοπείο. Πας, πίνεις όοοση ρακή θες, κι ούτε σε νοιάζει πως θα οδηγήσεις. Οδηγεί το μετρό για σένα. Άρχοντας!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

01 Φεβ 2017

Μένω στην Αγία Παρασκευή από το 1981 και τα Ρωμανάκια ενώ είναι 5 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου, δεν τα είχα επισκεφτεί ποτέ. Κακώς...

Πήγαμε 3 ενήλικες και δύο παιδιά, μεσημέρι Σαββάτου κατά τις 1.30 η ώρα. Στεγάζεται λίγα μέτρα πιο πέρα από τη Μεσογείων. Τετραγωνισμένος χώρος 40-50 τετραγωνικών, με τζαμαρίες από τις τρεις πλευρές, που βλέπουν στην μικρή πλατεία Κοραή και τραπέζια όπου κάθεσαι σε σχετική ευρυχωρία χωρίς στρίμωγμα. Ήταν ζεστά παρόλο το κρύο της ημέρας, χωρίς κόσμο. Κατά την παραμονή μας ήλθαν άλλες 2 παρέες. Το ντεκόρ λιτό και φωτεινό. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές.

Τα φαγητά του θεσπέσια. Απίστευτο γαμοπίλαφο με βραστό, καταπληκτική στάκα με αυγό, ανάλαφρη σαλάτα Ρωμανάκια, εκπληκτικά τυροζουλάκια (πήραμε και δεύτερα), ντάκο που δεν με ενθουσίασε (αν ήταν πιο μαλακός ίσως) Μεσσαρίτικους κολοκυθοκεφτέδες όνειρο, κυβικές τηγανιτές πατάτες και ντολμαδάκια με ντομάτα. Ήπιαμε μπόλικη ρακί που δεν έκαιγε και ρακόμελο που μας κέρασαν.
Δώσαμε 74€ που δεν το λες ακριβά αλλά δεν το λες και value for money.
Τη δουλειά μας να ΄χουμε κι εννοείται ότι θα ξαναπάμε...

28 Δεκ 2015

Καθημερινή βράδυ επαγγελματική συνάντηση με 2 συνεργάτες που διαλέγουν αυτοί το μέρος. Φτάνω αργοπορημένος και οι συνεργάτες μόλις είχανε φάει όμως απο ευγένεια παραγγέλνουν ξανά.

Ο χώρος μικρός, σε κεντρικό σημείο με πρόβλημα στο παρκάρισμα χωρίς κάτι το σπουδαίο σε διακόσμηση με απλές πινελίες όπως κάδρα απο προσωπικότητες της Κρήτης. Θα έλεγα ότι κατά την άποψη μου, ήταν λίγο καταθλιπτικός.

Ο κατάλογος μικρός με πιάτα απο την Κρητική κουζίνα, Εγώ δοκίμασα μια Μυζηθροπιτάκια με μέλι (καλή μερίδα, αρκετά καλάσε γεύση χωρίς να ενθουσιαστώ) μια σαλάτα πράσινη με τριμένη φέτα, ντομάτα, κάπαρη και μια ωραία σώς (πλούσια μερίδα, φρέσκια και νόστιμη).

Για κυρίως μου πρότειναν το χοιρινό ρολό κατσαρόλας γεμιστό με τυρί κίτρινο και τυλιγμένο με κάποια πρασινάδα. Να είμαι ειλικρινής δεν με ενθουσίασε το πιάτο, το βρήκα πολύ με. τριο σε γεύση και έπεσα τελικά με τα μούτρα στις μικρές πατάτες με την φλούδα που ήταν νοστιμότατες.

Η εξυπηρέτηση καλή, γρήγορη και μάλιστα μας κέρασανε ρακί, τα μυζηθροπιτάκια και την δεύτερη κανάτα ρακόμελο. Ο λογαριασμός ήρθε άμεσα και είχαν φροντίσει να διαθέτουν μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες.

Οι τιμές ήταν καλές, φυσιολογικές οπότε θα τονίσω το νερό σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο και το μέσο κόστος περίπου στο άτομο έρχεται στα 14 ευρώ.

Δεν ενθουσιάστηκα απο τον χώρο, το μενού και τις γεύσεις και κατα συνέπεια δεν νομιζω να το ξαναεπισκεφθώ. Έχω βάλει τόσα άλλα εστιατόρια στην wish list μου, θα προτιμούσα να επισκεφθώ αυτά παρά το συγκεκριμένο.

01 Μάρ 2016

Στεναχωριέμαι όταν επισκέπτομαι μαγαζιά που ενώ έχω φάει καλά διαπιστώνω πως με το πέρασμα του χρόνου έχουν αλλάξει. Είχα δύο χρόνια να επισκεφθώ το εν λόγω μαγαζί και πήγα όλο λαχτάρα και προσμονή για να φάω καλά όπως συνήθιζα.

Κλείσαμε τραπέζι για Παρασκευή βράδυ πριν λίγες μέρες. Αρχικά είχαμε πει ότι θα ήμασταν 4, αλλά τελευταία στιγμή ακυρώθηκε από τους δύο της παρέας. Ενημερώσαμε τον έναν εκ των ιδιοκτητών που μας υποδέχθηκε ότι θα ήμασταν δύο τελικά και φυσικά δεν υπήρξε πρόβλημα. Βέβαια το τραπέζι που αρχικώς προοριζόταν για 4, χωρούσε χωρίς υπερβολή δύο. Αν τελικά είχαμε πάει και οι τέσσερις μάλλον θα κρατούσε κάποιος κανένα πιάτο στο χέρι. Αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί ανεξαρτήτως μαγαζιού. Η άνεση του τραπεζιού. Άμα στριμώχνεις κάθε πιάτο που έρχεται και δεν έχεις χώρο να απολαύσεις, πώς να ευχαριστηθείς το φαγητό σου;

Ο χώρος γνώριμος και οικείος. Λιτή αλλά προσεγμένη διακόσμηση, τόσο όσο να νιώθεις ευχάριστα.

Αντιπαρέχομαι και συνεχίζω. Το σέρβις θα το έλεγα συμπαθητικό. Την παραγγελία την πήραν σχετικά γρήγορα και τα πρώτα πιάτα κατεύθασαν εξίσου γρήγορα.
Από τον κατάλογο δεν έχει αλλάξει τίποτα. Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Ίσως για κάποιους καλό γιατί η δοκιμασμένη συνταγή είναι η καλύτερη. Θα προτιμούσα παρόλα αυτά κάποιο εξτρά πιάτο ημέρας έστω.

Για αρχή σαν καλωσόρισμα σου φέρνουν δύο σφηνάκια ρακί, ελαφριά και ευκολόπιοτη για κάποιον που δεν κατάγεται από Κρήτη, ψωμί φρέσκο μαζί με ένα μπολάκι στάκα (αν δεν απατώμαι) και μικρές ελίτσες. Πολύ καλό για ξεκίνημα.

Παραγγείλαμε αμανίτες ή αλλιώς μανιτάρια. Τα μανιτάρια ως γνωστό δεν φημίζονται για κάποια ξεχωριστή γεύση βέβαια τα συγκεκριμένα ήταν καλοψημένα και νόστιμα.

Πήραμε πατάτες τσικαλάτες ή αλλιώς οι τηγανιτές κομμένες σε κυβάκια. Συμπαθητικές, μέχρι εκεί.

Χοιρινό ρολό τυλιγμένο σε αμπελόφυλλα και γεμιστό με γραβιέρα και απάκι. Ακούγεται υπερπαραγωγή, τρώγεται με ικανοποίηση. Όχι με ενθουσιαμό!

Τσιγαριαστό αρνί όπου συμβαίνει το εξής στο συγκεκριμένο μαγαζί. Άλλες φορές είναι νόστιμο πολύ και άλλες όχι. Τη συγκεκριμένη μέρα δεν το πετύχαμε στα φόρτε του.

Πήραμε μισό κιλό μαρουβά, ελαφρύς σαν τη ρακί και ένα αναψυκτικό.

Συνολικά πληρώσαμε 44 ευρώ. Δεν το λες οικονομικό και σίγουρα σου χτυπάει λίγο αν περιμένεις να φας καλά και τελικά μένεις με την προσδοκία του παρελθόντος.

Με το λογαριασμό μας κέρασαν ρακόμελο βάλσαμο! Ότι καλύτερο για να κλείσει η βραδιά.

Μεγάλο μείον παραμένει το κάπνισμα που κάποιες φορές γίνεται αρκετά ενοχλητικό.

Αν θα το ξαναεπισκεφτόμουν; Χμμ... ακόμα το σκέφτομαι...

Λ. Μεσογείων 366 & Κοραή 1, Αγ. Παρασκευή