Πρώτες ύλες απο Κρήτη και αυθεντικές γεύσεις Κρητικής κουζίνας. Και μεσημέρι. Παρασκευή, Σάββατο με ζωντανή μουσική.

18 Μάρ 2019

Τελευταίο Σαββατόβραδο πριν τη Σαρακοστή και καλός φίλος, λάτρης της Κρητικής κουζίνας, (αν και μη έχων καμία σχέση με την Κρήτη), οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στα "Ρωμανάκια" στην Αγία Παρασκευή. Το εστιατόριο αυτό έχει καλή φήμη για τα κρητικά εδέσματα που προσφέρει και με δεδομένο ότι ποτέ ως τώρα δεν το είχα επισκεφτεί, η προτροπή του φίλου μου φάνηκε ευχάριστη πρόκληση.

Έχοντας ρίξει μια ματιά και στις κριτικές άλλων χρηστών του ask4food ήξερα τι να περιμένω. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι το δυνατό του σημείο... Τραπεζοκαθίσματα στριμωγμένα, δυσκολία στην κίνηση πελατών και σερβιτόρων και επιπλέον αρκετοί καπνιστές... Η ατμόσφαιρα δεν ήταν και τόσο καθαρή, εξαιτίας των πολλών καπνιστών (και ατμιστών... )
Είμαι σίγουρος ότι το καλοκαίρι, στην απέναντι πλατεΐτσα, θα είναι πολύ πιο όμορφα να καθίσει μια παρέα και να απολαύσει τα γευστικά κρητικά φαγητά!

Η υποδοχή ευγενική, μας προσφέρθηκε κέρασμα καλωσορίσματος γλυκόπιοτη τσικουδιά και σχεδόν αμέσως έφτασαν στο τραπέζι οι κατάλογοι, μαζί με κανάτες νερού βρύσης και καλόγουστα καλαθάκια με ζυμωτό λευκό και μαύρο ψωμί. Μικρή, αλλά σημαντική λεπτομέρεια, τα καλαθάκια ήταν στρωμένα με φασκόμηλο που αρωμάτιζε τις φέτες του ψωμιού. Μαζί με το ψωμί προσφέρθηκαν μικρές πράσινες κρητικές ελίτσες και ντιπ τυριού πιθανότατα ξύγαλου ή ξινομυζήθρας, όλα πολύ νόστιμα!

Μετά απο προσεκτική μελέτη του καταλόγου, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Καστρινή σαλάτα: Ρόκα, ντοματίνια, κόκκινη πιπεριά, κάπαρη, ανθόγαλα και κρητικά παξιμαδάκια. Φρεσκοκομμένα λαχανικά, δροσερός ο γευστικός συνδυασμός με το ανθόγαλα.

- Κρητική σαλάτα: Σταμναγκάθι, μαρούλι, ντομάτα, πιπεριές, κάπαρη, ελιές, ξινομυζήθρα και τα απαραίτητα κρητικά παξιμαδάκια. Ακόμα πιο πλούσια, ακόμα πιο γευστική από την προηγούμενη αυτή η σαλάτα.

- Μυζηθροπιτάκια: Πολύ νόστιμα, φρεσκοτηγανισμένα, με έντονη τη γεύση της κρητικής μυζήθρας, μας άρεσαν πολύ.

- Χορτοπιτάκια: Νόστιμα και φρεσκοτηγανισμένα μεν, δεν μας ενθουσίασαν ωστόσο τόσο, όσο τα μυζηθροπιτάκια.

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί: Τα σαλιγκάρια, η σπεσιαλιτέ αυτή της κρητικής κουζίνας, αξίζει στα "Ρωμανάκια"! Πολύ νόστιμοι οι χοχλιοί, πολύ ωραία ιδέα να σερβίρονται με αρωματικά μαντηλάκια, ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία καθαρισμού τους (και φυσικά ο καθαρισμός των χεριών των πελατών στη συνέχεια).

- Χοιρινά πλούμια: Χοιρινά κεφτεδάκια γεμιστά με ξινομυζήθρα, σάλτσα κόκκινης πιπεριάς και ζεματιστό σταμναγκάθι, συνοδευόμενα από πατάτες τηγανιτές. Αρκετά εύγευστο, αν και κάπως βαρύ στη γεύση πιάτο.

- Γαμοπίλαφο: (Στον κατάλογο αναγράφεται και ως πιλάφι του Καπλανογιώργη). Αρκετά νόστιμο το κρέας, στο πιλάφι ίσως να είχε πέσει λίγο παραπάνω στάκα από όση χρειαζόταν.

- Μπιφτεκάκια (τση Καπλανοχαρίκλειας, αναγράφονταν στον κατάλογο). Νόστιμα και σωστά ψημένα, από μοσχαρίσιο (αν δεν κάνω λάθος) κιμά, ζητήσαμε και μας τα σέρβιραν με λαχανικά και ρύζι.

- Συκώτι μοσχαρίσιο. Η αποτυχία της βραδιάς... Σερβιρίστηκε παραψημένο, σχεδόν καμμένο και (το μοναδικό παράπονο από την εξυπηρέτηση), ενώ οι σερβιτόροι είδαν ότι φάγαμε ελάχιστο και ότι το καθαρίσαμε από το καμμένο μέρος, κανένας δεν ρώτησε τι συμβαίνει και κανένας δεν προσφέρθηκε να το αντικαταστήσει.

- Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο: Αντίθετα με το προηγούμενο, αυτό σερβιρίστηκε σωστά ψημένο, με ρύζι και λαχανικά, όπως είχαμε ζητήσει και σίγουρα ήταν ένα από τα πιάτα που άρεσε πολύ στην παρέα.

Δεν δοκιμάσαμε γλυκό, παρότι οι σφακιανόπιτες που σερβιρίστηκαν στο διπλανό τραπέζι μύριζαν πολύ ωραία και το μέλι που της συνόδευε φαινόταν πολύ καλής ποιότητας.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκε γα κέρασμα συμπαθητικό, ζεστό οινόμελο.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 18-19 ευρώ το άτομο, εκτιμώ λογική τιμή για όσα δοκιμάσαμε.

Συνολικά, τα "Ρωμανάκια" μας άφησαν καλές εντυπώσεις, χωρίς όμως, να μας ενθουσιάσουν... Καλή κρητική κουζίνα, πολύ καλές πρώτες ύλες, μικρές αστοχίες στο φαγητό (με μόνη δικαιολογία την πολυκοσμία, ξέχασα να αναφέρω ότι λόγω της ημέρας η αίθουσα ήταν ασφυκτικά γεμάτη), ευγενική εξυπηρέτηση. Ωστόσο το μειονέκτημα του περιορισμένου χώρου και της άσχημης ατμόσφαιρας λόγω καπνίσματος με έκανε να σκεφτώ ότι επόμενη επίσκεψη θα γίνει μόνο στον ανοικτό εξωτερικό χώρο στην όμορφη μικρή πλατεία απέναντι από το κατάστημα, τους καλοκαιρινούς μήνες...

22 Οκτ 2018

Στα Ρωμανάκια λοιπόν Κυριακή μεσημέρι με μεγάλη παρέα. Είχαμε κλείσει νωρίς το απόγευμα τραπέζι και λογικά περιμέναμε να κάτσουμε απευθείας. Αντί αυτού υπήρξε μικρή καθυστέρηση που δεν επηρέασε το ευχάριστο κλίμα.

Αφού κάτσαμε περιμέναμε αρκετή ώρα για να καθαρίσουν το τραπέζι και φυσικά να στρώσουν. Δεν πτοηθήκαμε. Στη συνέχεια μας έφεραν δυο καταλόγους και προσπαθήσαμε να συννεονοηθούμε για την παραγγελία πράγμα αρκετά δύσκολο ειδικά όταν δεν έχεις κατάλογο.

Τα καταφέραμε και διαλέξαμε αρκετά πιάτα με έμφαση στα κρητικά κρέατα οφτό και αντικριστό και φυσικά στους μεζέδες.

Οι σαλάτες Ρωμανάκια και Χωριάτικη Ντάκος ήταν μέτριες χωρίς γεύση. Τα πιτάκια ήταν αποδεκτά όπως και τα σαλιγκάρια.

Από εκεί και πέρα ωραίες ήταν οι πατάτες και το οφτό. Το αντικριστό και τα παϊδάκια πολύ κάτω του μετρίου.

Η ρακή τουλάχιστον ήταν καλή.

Δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά η εμπειρία ήταν μέτρια.

09 Μαι 2019

Το ωραίο των Ρωμανακιων ειναι το φαγητό.
Και το καλωσόρισμα με ρακή.
Σκιουφιχτα, τυροζουληχτα, γαμοπιλαφο, πατάτες, επιδόρπια, αρκετά καλα εως πολυ καλα.
Η ραλη επισης καλη.

Δεν μου άρεσαν όμως τα εξης:
Οι σερβιτόροι (-ες) ηταν βλοσυροι. Δεν ξερω αν ήταν μόνο εκείνη την ημέρα αλλα οπως και να χει ένιωθα ότι εκαναν τη δουλειά διεκπεραιωτικα. Η εξυπηρέτηση σε επίπεδο ταχύτητας ηταν πολυ καλή αλλα ενα χαμογελακι χρειάζεται.

Το χειρότερο όλων ηταν ότι πολλοί από τους θαμώνες κάπνιζαν υπό την ανοχή των υπολοίπων σα να ζούσαμε το 1985. Όσο ημουν εκει εντόπισα τσιγάρο, πουρακι, πουρακλα και ηλεκτρονικό τσιγάρο αναμμένα ολα συγχρόνως σε διαφορετικές παρέες. Δηλαδή ούτε καν να φροντίσουν να βαλουν τους καπνιζοντες στη μια πλευρά του εστιατορίου ετσι για το καλο.
Ηταν διεσπαρμενοι σε όλο το μαγαζί.
Αυτά.

Λ. Μεσογείων 366 & Κοραή 1, Αγ. Παρασκευή