Πρώτες ύλες απο Κρήτη και αυθεντικές γεύσεις Κρητικής κουζίνας. Και μεσημέρι. Παρασκευή, Σάββατο με ζωντανή μουσική.

02 Μάρ 2017

Για τα Ρωμανάκια είχα γράψει και παλιότερα κριτική, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό έχω πάει τρεις φορές σε τρεις διαφορετικές εποχές του χρόνου, κι επειδή έχουν αλλάξει κάπως το μενού, είπα να σας ξαναγράψω μία να την έχετε και πρόσφατη.

Θα ξεκινήσω να σας πω λίγα λόγια για τον χώρο.
Αν πάτε καλοκαίρι, μην συνεχίζετε να διαβάζετε. Ο έξω χώρος με τα τραπεζάκια στην πλατεία είναι τέλειος, κι επειδή δεν έχει καθόλου βαβούρα θα μπορείτε και να ακούσετε τα κρητικά και τα ριζίτκα τραγούδια που παίζουν τα διασκορπισμένα ηχεία (σε ένταση που ούτε ενοχλεί, αλλά ούτε και χάνεται).
Το πρόβλημα, δυστυχώς, με τα Ρωμανάκια είναι το χειμερινό μαγαζι. Ως χώρος είναι πολύ όμορφος. Τα τραπέζια είναι όμως αρκετά στριμωγμένα και υπάρχει μία -παραπάνω από όσο αντέχει το μέσο αφτί- βαβούρα και μία αίσθηση πως κάθεσαι και τρως -και ακούς και τι λέει- παρέα με τον διπλανό σου. Για να ακούσεις την μουσική που παίζει, ούτε λόγος!
Την τελευταία φορά που πήγαμε, παρακαλέσαμε θερμά να καθόμαστε κάπου που δεν είναι "πέρασμα" σερβιτόρων και πελατών. Αποτέλεσμα? Καθόμασταν δίπλα στην πόρτα. Η οποία άνοιγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ, όχι μόνο για να μπουν και να βγουν οι πελάτες, αλλά και για να μπουν και να βγουν οι σερβιτόροι που πήγαιναν κι έρχονταν στην διπλανή αποθήκη. Πέρασα το πρώτο μισό της βραδιάς βάζοντας και βγαζοντας το μπουφάν μου ενώ από ένα σημείο και μετά το πήρα απόφαση και το φόρεσα με το φόβο πως θα ξυπνήσω άρρωστη.
Για να πω την αλήθεια, νομίζω χειμώνα δεν θα ξαναπάω...

Το φαγητό είναι εξαιρετικό. Είναι Κρητικό με τα όλα του, χωρίς υπερβολή.
Αυθεντικό, καλομαγειρεμένο, και με καλά υλικά.
Στις σταθερές αξίες του μαγαζιού είναι το γαμοπίλαφο, το οφτό, το μαγειρευτό ερίφι, τα σκιουφιχτά (με μανιτάρια και χοιρινό ή κοτόπουλο -εγώ έχω δοκιμάσει αυτά με το χοιρινό και είναι πεντανόστιμα), οι πατάτες οι τσικαλάτες, η στάκα (με αβγό ή άνευ, αλλά πάρτε αυτή με το αβγό να κάνετε βούτες σα να μην υπάρχει αύριο), τα ντολμαδάκια με το αμπελόφυλλο, το απάκι (ψημένο τόσο όσο να βγάλει αρώματα και γεύσεις), τα πιταράκια (καλιτσούνια τηγανητά είτε με ανθότυρο είτε με χορταράκια και μυρωδικά), τα λουκάνικα, και το κότσι.
Ξεχωριστή αναφορά θα κάνω στους χοχλιούς τους μπουμπουριστούς οι οποίοι όχι μόνο είναι τέλειοι αλλά σερβίρονται με έξτρα πιάτο και αρωματικά μαντηλάκια για να μπορείς να τους φας σαν άνθρωπος και να μην γίνεις χάλια (δηλαδή να γίνεις, αλλά να έχεις κάπου να σκουπιστείς).
Όπως σας είπα και πιο πάνω, έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στο μενού. Από τις καινούριες προσθήκες εγώ έχω δοκιμάσει τα εξής και σας τα συνιστώ ΟΛΑ:
-Τυροζουλάκια. Μπαστουνάκια από διάφορα Κρητικά τυριά, παναρισμένα και τηγανισμένα, σερβιρισμένα με σάλτσα ντοματούλας ελαφρώς πικάντικη.
-Χοιρινά πλούμια. Κεφτεδάκια γεμιστά με τυρί. Γιαμ!
-Χοιρινή αποκοθιά. Μαγειρευτό χοιρινό, έξτρα μυρωδάτο σερβιρισμένο με ένα καταπληκτικό ρύζι φούρνου. Δεν έχει τύχει να ξαναφάω ρύζι φούρνου και ομολογώ πως ξετρελλάθηκα.
-Μακαρονάδα Ρωμανάκια. Με κοκκινιστό μοσχάρι, χοντρό μακαρόνι, και ανθόγαλο. Ω πω πω, καταπληκτικό!

Η χύμα ρακή τους είναι εξαιρετικής ποιότητας και δεν χτυπάει καθόλου στο κεφάλι όση και να πιείς.

Η εξυπηρέτηση ειναι από τις λίγες. Θυμούνται τι είχες φάει την προηγούμενη φορά, τι σου άρεσε, τι δεν έχεις ξαναπάρει, και σερβίρουν γρήγορα, με χαμόγελο, και περίσσεια ευγένεια.

Όσον αφορά τις τιμές... Ναι, αν πεινάτε και αν πίνετε πολύ (τύπου 300ml ρακής το άτομο) παίζει να φτάσετε, ίσως και να ξεπεράσετε ελάχιστα, το 25ευρω. ΟΜΩΣ, στη σχεση ποιότητας-τιμής οι 4 ντομάτες μπαίνουν άνευ δεύτερης σκέψης γιατί όλα είναι εξαιρετικά εκτελεσμένα, φωνάζουν "Κρητική παραδοση", τα υλικά είναι όλα πρώτης ποιότητας (όποιος μαγειρεύει το καταλαβαίνει αυτό), και εδώ που τα λέμε αν πάτε δύο άνθρωποι και φάτε δύο κυρίως με κρέας, πέντε-έξι ορεκτικά, και πιείτε και πάνω από μισό κιλό ρακή, ε δεν είναι παράλογο να δώσετε ένα πενηντάρικο.

Κερνάνε και ρακή (ή ό, τι άλλο πίνετε, υποθέτω) και γλυκάκι (εμείς παίρνουμε πάντα σφακιανόπιτα με μέλι, την κάνουν τέλεια).

Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως με το που καθίσετε στο τραπέζι θα σας έρθει καλαθάκι στρωμένο με φασκόμηλο, δύο ειδών ζυμωτό ψωμί, ελίτσες Κρητικές (αυτές οι μικρές που κάθε μια κρύβει μέσα της όλη τη γεύση και το άρωμα τση Κρήτης) και ανθόγαλο.

Όσον αφορά αν το συστήνω και αν θα ξαναπάω: Ναι και ναι, αλλά θα σας έλεγα να το προτιμήσετε για τους καλοκαιρινούς μήνες. Ο μέσα χώρος είναι hit and miss, και είναι κρίμα να χαλάσει η βραδιά σας επειδή συνέχεια σας σκουντάει ένας άσχετος, ή επειδή κάποιος τσιρίζει μέσα στο αφτί σας, ή επειδη μπάζει κρύο η πόρτα που ανοίγει συνέχεια. Βάλτε το λοιπόν στη λίστα σας για το καλοκαίρι, και θα με θυμηθείτε.

Σημείωση: Τα Ρωμανάκια απέχουν ένα δεκάλεπτο ποδαράτο από το μετρό Νομισματοκοπείο. Πας, πίνεις όοοση ρακή θες, κι ούτε σε νοιάζει πως θα οδηγήσεις. Οδηγεί το μετρό για σένα. Άρχοντας!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

01 Φεβ 2017

Μένω στην Αγία Παρασκευή από το 1981 και τα Ρωμανάκια ενώ είναι 5 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου, δεν τα είχα επισκεφτεί ποτέ. Κακώς...

Πήγαμε 3 ενήλικες και δύο παιδιά, μεσημέρι Σαββάτου κατά τις 1.30 η ώρα. Στεγάζεται λίγα μέτρα πιο πέρα από τη Μεσογείων. Τετραγωνισμένος χώρος 40-50 τετραγωνικών, με τζαμαρίες από τις τρεις πλευρές, που βλέπουν στην μικρή πλατεία Κοραή και τραπέζια όπου κάθεσαι σε σχετική ευρυχωρία χωρίς στρίμωγμα. Ήταν ζεστά παρόλο το κρύο της ημέρας, χωρίς κόσμο. Κατά την παραμονή μας ήλθαν άλλες 2 παρέες. Το ντεκόρ λιτό και φωτεινό. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές.

Τα φαγητά του θεσπέσια. Απίστευτο γαμοπίλαφο με βραστό, καταπληκτική στάκα με αυγό, ανάλαφρη σαλάτα Ρωμανάκια, εκπληκτικά τυροζουλάκια (πήραμε και δεύτερα), ντάκο που δεν με ενθουσίασε (αν ήταν πιο μαλακός ίσως) Μεσσαρίτικους κολοκυθοκεφτέδες όνειρο, κυβικές τηγανιτές πατάτες και ντολμαδάκια με ντομάτα. Ήπιαμε μπόλικη ρακί που δεν έκαιγε και ρακόμελο που μας κέρασαν.
Δώσαμε 74€ που δεν το λες ακριβά αλλά δεν το λες και value for money.
Τη δουλειά μας να ΄χουμε κι εννοείται ότι θα ξαναπάμε...

Λ. Μεσογείων 366 & Κοραή 1, Αγ. Παρασκευή