Ψαροταβέρνα με ειδίκευση στην ψαρόσουπα.

15 Σεπ 2017

Χτεσινοβραδινη επίσκεψη στον Νίκο. ¨Ενα απο τα μαγαζία στα οποια πάμε χρόνια. Γνωστό πως δε πα´με για τον χώρο του, πάμε για τη σούπα του πρωτίστως, για τη πολυ καλή ποιότητα φαγητόυ κ για το έως τώρα πολυ φιλικό κ σβέλτο σέρβις του.

Στό σέρβις τώρα δυστυχώς υπάρχουν θέματα πια, η γνωστή κυρία επί της υποδοχής σκιζεται να σε εξυπηρετήσει μαζί με ένα αλλο σερβιτόρο κ εναν άλλο νεαρο παλικάρι τον οποίο ζητούσαμε να μας φέρει κατι επι ώρα αλλά αυτός κοίταζε το κινητό του.

Θα ξαναπάμε λόγω του καλού φαγητόυ κ ελπίζουμε να ήταν μια ατυχής ημέρα.

28 Μάρ 2017

Επισκεφτήκαμε την ψαροταβέρνα μία μέρα σχετικά δύσκολη "25η Μαρτίου 2017". Εθνική εορτή, Σάββατο μεσημέρι με 25 βαθμούς Κελσίου και ηλιοφάνεια! Όλος ο κόσμος έψαχνε τραπέζι για να φάει. Είχαμε κλείσει από την προηγούμενη το μεσημέρι τραπέζι και από εκείνη τη στιγμή στο τηλέφωνο φάνηκε η αμεσότητα του προσωπικού με τον πελάτη.

Φτάσαμε το μεσημέρι στις 13.30 και αμέσως οδηγηθήκαμε στο τραπέζι μας όπως είχαμε ζητήσει. Ο χώρος είναι ευτυχώς χωρισμένος για καπνιστές και μη και από τον κόσμο που έφτανε καταλάβαμε ότι είναι το σταθερό στέκι πολλών.

Εντύπωση μου έκανε η απουσία καταλόγων όμως πάρα πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι ήταν απολύτως περιττοί αφού η κυρία που ήρθε για να παραγγείλουμε ήξερε πολύ καλά τι να προτείνει καθώς και τις ποσότητες ώστε να φαγωθούν όλα.

Η μέρα επέβαλλε σκορδαλιά, παντζάρια και μπακαλιάρο, καλαμαράκια πατάτες και φυσικά την διάσημη κακαβιά!!! Έφτασαν αμέσως οι σούπες συνοδευόμενες από λεμόνια και μισό κιλό κρασί λευκό χύμα. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΚΑΒΙΑ. Είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθώ έτσι ψαρόσουπα. Σε ελάχιστο χρόνο ήρθαν τα παντζάρια όπως ακριβώς μας είπε η κυρία, γλυκά και φρέσκα μαγειρεμένα από εκείνη, η σκορδαλιά από πατάτα μαστιχωτή και με το κατάλληλο σκόρδο (ούτε πολύ αλλά ούτε αδιάφορο), τα καλαμαράκια σωστά τηγανισμένα και χωρίς να μυρίζουν λαδίλα καθώς και οι πατάτες τηγανιτές που η μία μερίδα ήταν σαν δύο. Σωστά κομμένες στο μέγεθος και σωστά τηγανισμένες όπως και τα καλαμαράκια. Μαμαδίστικο φαγητό που μα έδινε την αίσθηση ότι είμαστε στο σπίτι μας. Γρήγορη, άμεση και φιλική εξυπηρέτηση. Στο τέλος έφτασαν τα ψάρια (δύο μπακαλιάροι περίπου πάνω από κιλό) τηγανισμένα άριστα μέχρι μέσα. Σε πολύ λίγο χρόνο είχαμε τελειώσει το γεύμα μας έχοντας τη δυνατότητα να συνδυάσουμε γεύσεις αφού όλα τα φαγητά ήρθαν σχεδόν μαζί χωρίς να έχουμε τεράστια κενά αναμονής εφοδιασμού.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με σταφίδες, γλυκό που το επιβάλλει η Σαρακοστή αλλά και η μέρα!

Ο λογαριασμός 75€ για 4 άτομα, ίσως φανεί τσιμπημένος αλλά το γεγονός ότι έχει φρέσκα ψάρια δικαιολογεί ίσως το ύψος.
Η εμπειρία μας με τη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα ήταν πάρα πολύ καλή και αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε διαβάζοντας κριτική στο συγκεκριμένο site.
Σας ευχαριστούμε και σίγουρα θα ξανά έρθουμε.

14 Νοε 2016

Ετυχε να παμε στο Νικο, ενα κυριακατικο απογευματακι Νοεμβριου μετα απο χαλαρη οικογενειακη βολτιτσα στον πολυχωρο "Σταυρος
Νιαρχος"... 5 λεπτα με τα ποδια και το μοναδικο στην περιοχή, οπότε προέκυψε αβίαστα!

Ο χωρος αφηνει αναμεικτα συναισθηματα στον καινουριο επισκεπτη.. Προκειται κυριολεκτικα για αυτοσχεδιο
παραπηγμα! οπως γραφουν και αλλοι συναδελφοι...
Πρωην υπαιθριος χωρος?, πυλωτη?, καλυμμενος οπως-οπως τριγυρω με βαμμενα μπλε κοντρα πλακέ και διαφανείς μουσαμαδες...
Ναι μεν φιλικο, χωριατοπαρείστικο σαν πρωτη εντυπωση, αλλά και υπερβολικά "χύμα" απ΄την αλλη..

Περα απο τα εσωτερικα στο παραπηγμα τραπεζια, υπηρχαν και 4-5 πολυ στριμωγμενα αναμεσα σε δεντρακια, εξω στο πεζοδρομιο... Προτιμησαμε τον εσωτερικο χωρο...
.... αντιφατικο, αλλά ήταν λιγοτερο κλειστοφοβικος απο τον εξωτερικο..

Μετα απο μια μικρη ασυννενοησια μεταξυ τριων σερβιτορων για το ποιος θα μας εξυπηρετησει, ηρθε να παρει παραγγελία το αφεντικό..
Καταλογος-μενού φυσικα δεν προσφερεται... υπαρχει μεν, αλλα πρεπει να τον διεκδικησεις για να τον παρεις..
-"Καλυτερα να σας τα πω εγω", η προτροπη του αφεντικου... Αρκεστηκαμε σ'αυτο, αφου ετσι ειναι η "γραμμή" του μαγαζιού... χωρις βεβαια να
μας δωθει ο απαραιτητος χρονος για να αποφασισουμε τι θα παρουμε, και βασικοτερο, χωρις να εχουμε εικονα για τις τιμες...

Το αφεντικο εκρινε πως ημασταν παραπανω αναποφασιστοι απ'οσο θα πρεπε, οπότε με πηρε κατα καποιον τροπο ¨εκβιαστικά"
μεσα στην κουζινα να δω τι εχει,
ντραπηκα να του το αρνηθω και πηγα.... Ετσι λοιπον η μιση παραγγελία δωθηκε απο μενα μεσα στην κουζινα, και η αλλη μιση ( συνοδευτικα πιατα ), μετα απο λιγο στο τραπεζι....
Φυσικα δεν σημειωσε πουθενα την παραγγελια μας, οπότε μια τηγανητες πατατες που΄χαμε πει, πηγε υπερ πιστεως, δεν ηρθε ποτέ..

Η ακουστικη του χωρου ειναι λιγο ενοχλητικη, αλλά συνηθιζεται με την ωρα... Στα ηχεια Οικονομοπουλος, Παολα και αλλα συναφή λαικοπόπ
, αλλά σε διακριτική ενταση ευτυχώς... Εκεινο που ηταν αρκετα εντονο ομως και ενοχλητικο ηταν η ενδοσυνεννοηση του προσωπικου, που
γινοταν κυριολεκτικα πανω απο τα κεφαλια και τα αυτια μας φωναζοντας ο ενας στον αλλο, αναμεσα στα τραπεζια:
.. -- " Παρε εσυ το 9, εγω φερνω στο 11 τις κοτσομουρεεεες!! "
-- "Τελειωσε το κοκκινο, στειλε ενα μισόκιλο ροζέ στην εξω παρεααααα!!!! ",
-- " Που πανε ρε συ ειπαμε οι δυο κακαβιέεεες ?! ? "
Γενικως υπηρχε μια εντονη αισθηση του "χυμα", που καποιους ενδεχομενως να ενοχλησει... Σιγουρα δεν ειναι η ιδανικοτερη επιλογη για ενα
ησυχο μεσημεριανο γευματακι που θα σε χαλαρωσει..

Στο φαγητο τωρα, που ειναι και η ουσια τελικά, μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι.. ( αν εξαιρεσουμε τις πατατουλες που δεν μας εκαναν την τιμη να τις δοκιμασουμε.. )
Ωραια χορταρακια, φρεσκο ψωμακι οκ, νοστιμη φετουλα, φρεσκοτατα πεντανοστιμα καλαμαρακια τηγανητα,
λαχταριστη κακαβια, φρεσκοτατο μπακαλιαρακι (350gr) σωστα τηγανισμενο, ροζε κρασακι χυμα μια χαρα.. Ικανοποιητικες μεριδες,
σωστοι χρονοι στο σερβις..

Ολα μαζι 42 ευρω, χωρις κερασματακι.... σε αλλα τραπεζια ερχοταν χαλβαδακι ή φρουτα αλλά ηταν μεγαλες παρεες, εμεις ζευγαρι με ενα
παιδακι, και με μικρο λογαριασμο... οπότε εγινε γαργαρα το κερασματακι απ΄οτι καταλαβα..

Συνοπτικα λοιπον, συμπαθητικη επιλογη μετα απο βολτα στο "Νιαρχος", χωρος που σιγουρα δεν "εμπνεει",
γρηγορο αλλα φασαριοζικο σερβις, φρεσκοτατα νοστιμα θαλασσινα-ψαρικα, που δεν θα ικανοποιησουν ομως τους γκουρμε ψαροφαγους,
τιμες ουτε κρυο ουτε ζεστη, ατμοσφαιρα οικογενειακη παρείστικη μεν, χυμα δέ...
Προσωπικα θα ξαναπηγαινα λογω του φρεσκου και νοστιμου φαγητου, δεν θα το προτεινα ομως σε ολους, λογω του χωρου που κινειται στα
ορια του παρεξηγησιμου...