Παραδοσιακές συνταγές από την Ικαρία και διάφοροι ελληνικοί μεζέδες σε νησιώτικο σκηνικό. Ζωντανή μουσική Παρασκευή, Σάββατο. Δευτέρα κλειστά.

10 Μάρ 2016

Πριν 20 μέρες μου είχε πει η φίλη που με είχε καλέσει...

"Βαγγέλη, ότι και να κάνεις, φρόντισε Κυριακή 6/3 από τις 14.00 ως τις 19.00 να είσαι ελεύθερος και να ΜΗΝ έχεις προγραμματίσει τίποτα"...

Ξεροκαταπίνω, η Κυριακή είναι δύσκολη μέρα για εμένα. Μετά μαθαίνω και το μαγαζί... Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Γενικά τα ντάπα-ντούπα δεν είναι του χαρακτήρα μου, ποτέ δεν ενθουσιαζόμουν με αυτού του είδους τη διασκέδαση. Άντε 3 φορές τον χρόνο και πολλά λέω. Ούτε καν στα (σχετικά πρόσφατα) φοιτητικά μου χρόνια ενθουσιαζόμουν.

Υπήρξε όμως μέσα μου και μια περιέργεια για το τι εστί Ικαριώτικο γλέντι, καθώς πλέον έχει πάρει τη μορφή μύθου. Το μόνο σίγουρο είναι πως η παρέα θα ήταν καλή και πως δεν θα υπήρχε η πιθανότητα να βαρεθούμε. Οι καλεσμένοι ήταν περίπου στα 40-50 άτομα αλλά το παρεάκι είχε στηθεί και είχε λάβει θέσεις μάχης.

Θα ξεκινήσω με τα τετριμμένα. Ζεύκια στην Ικαρία λέγονται τα ολονύκτια γλέντια με μεζέδες, κρασοπότι, μουσική και ξέφρενο χορό. Σε αυτές τις γιορτές εκφράζεται η πλούσια μουσικοχορευτική παράδοση του νησιού και ο φιλόξενος και κοινωνικός χαρακτήρας των κατοίκων. Μπαίνοντας μέσα στο μαγαζί έπαθα λίγο σοκ. Δεν ήταν ο χώρος που αντίκρυζα. Ίσα-ίσα που ήταν αρκετά συμπαθητικός.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως στον σχεδόν γεμάτο χώρο υπήρξαν πολλοί άνθρωποι ηλικίας άνω των 60. Γινόταν βέβαια και εκδήλωση κάποιου συλλόγου από τη Σάμο, μέχρι και βουλευτής έδωσε το παρόν. Γενικώς λοιπόν προτιμάται ΚΑΙ από νησιώτες που κατοικούν στην Αττική, είμαι βέβαιος δε, πως θα έχει και φανατικούς "παραθεριστές" της Ικαρίας. Μια χαρά.

Η πρόσβαση είναι εύκολη, πάνω στην προέκταση της Αμφιθέας, περίπου 500 μέτρα πριν την παραλιακή. Αν έχετε βάλει σημάδι το παλιό μαγαζί του Στούμπου (cars) που λόγω κρίσης έκλεισε, τότε να ξέρετε πως είστε σχεδόν έξω από το μαγαζί. Ρε πως αλλάζουν οι καιροί. Πριν μερικά χρόνια περνώντας απέξω έβλεπες Lamborghini, Ferrari και Aston Martin και νόμιζες πως ζούσες στη Γαλλική Ριβιέρα, τώρα βλέπεις το κτίριο εγκαταλελειμένο.

Το Ζεύκιν μεταφέρθηκε πριν κάποια χρόνια ακριβώς από τον απέναντι χώρο. Στεγάζεται στον χώρο που παλαιότερα υπήρχε η μπυραρία Ζύθος. Σαν χώρος είναι αρκετά καθαρός, σε γαλάζιες αποχρώσεις. Οι τουαλέτες που βρίσκονται υπογείως μπορεί να είναι λίγο παλιές αλλά είναι ευρύχωρες και καθαρές. Τουλάχιστον 4. Δεν αναλώνομαι σε περισσότερες λεπτομέρειες καθώς καταλαβαίνετε και εσείς περίπου που κυμαίνονται τα μουσικά μεζεδοπωλεία. Μου άρεσαν πολύ πάντως τα φωτιστικά που ήταν από καλάθια, σαν αυτά που ξεχύνεσαι στη φύση για να μαζέψεις χόρτα-μανιτάρια-τομάτες ή και αυγά ακόμα. Απέναντι από την ορχήστρα θα δείτε μια τεράστια φωτογραφία από το πιο φημισμένο Καριώτικο πανηγύρι της Λαγκάδας.

Το μουσικό σχήμα σε καμιά περίπτωση δεν παίζει σκυλάδικα. Για αυτό που εκπροσωπεί, σύμφωνα με τις μαρτυρίες πιο ειδικών από εμένα, είναι πάρα πολύ καλό. Στο βιολί είναι ο Νίκος Φάκαρος, αρκετά γνωστός από ότι λένε. Σίγουρα το κέφι ανάβει και στην πίστα είδαμε μέχρι και παππούδες να χορεύουν σα να περνούσαν δεύτερη νιότη. Παρατηρώντας και τις φωτογραφίες τους στο facebook, θα "ψηθείτε" να κάνετε την επίσκεψη. Το κύριο συστατικό όμως λέγεται ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό ήταν αρκετά καλή, ευγενική. Με τόσο κόσμο μπορεί να υπάρχουν και καθυστερήσεις αλλά αυτό θα οφείλεται λόγω του χορού που θα έχει ξεκινήσει και λόγω πολυκοσμίας. Προβλήματα δεν θα συναντήσετε πάντως. Τώρα για το τσιγάρο, όπως είναι λογικό σε τέτοια μέρη, ΔΕΝ γίνεται να περιοριστεί. Η αλήθεια είναι πως περίμενα τα ρούχα μου να έχουν ποτίσει, γεγονός που δεν μπορώ να πω πως επιβεβαιώνεται πλήρως.

Εκεί που ένιωσα ευχάριστη έκπληξη ήταν στο φαγητό. Δεν πρόκειται να φάτε γκουρμέ κουζίνα αλλά δεν θα μείνετε και παραπονεμένοι. Εδώ το φαί δεν είναι απλό συνοδευτικό αλλά κανονικό φαγητό. Φρόντισε να δώσει σαφέστατες οδηγίες η φίλη μας άλλωστε που τίποτα δεν αφήνει στην τύχη. Η παραγγελία ήταν λογικά προσυνεννοημένη αλλά όχι και περιορισμένη γιατί είχαμε το ελεύθερο να πάρουμε και εμείς ότι θέλουμε. Τσιγκουνιές δεν χωράνε!

- Σαλάτα Ζεύκιν με παξιμάδι, τομάτα, ρόκα, κουκουνάρια, κοπανιστή και πάστα ελιάς στα 8.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, φρέσκια και δροσερή. Να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα σε κυβάκια την τομάτα και όχι σε χοντρά κομμάτια αλλά ήταν μια χαρά τελικά. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους και η πάστα ελιάς ενώ δεν είναι στις προτιμήσεις μου, έδινε μια διαφορετική νότα από τα συνηθισμένα. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ένας αλλιώτικος ντάκος όπως είπε και ένας φίλος στο τραπέζι.

- Κολοκυθοκεφτέδες με φέτα στα 6 ευρώ. Οπτικά μου έμοιαζαν με προκάτ σαν πλακουτσωτοί που ήταν, τελικά όμως ήταν νόστιμοι και αρωματικοί. Άφησα τις ντροπές στην άκρη και έφαγα και αυτούς που οι άλλοι δεν τίμησαν. Μια σως γιαουρτιού θα ταίριαζε.

Το συγκεκριμένο πιάτο ανήκει στα Καριώτικα πιάτα και υπάρχει κατάλογος με περίπου 10 πιάτα αυτής της κατηγορίας.

- Τυροκαυτερή στα 5.5 ευρώ. Σίγουρα σπιτική, με το πορτοκαλί χρώμα της και την ξεκάθαρη γεύση από κομμάτια τυριού. Θύμιζε όμως τυροσαλάτα περισσότερο καθώς μόνο στην τελική επίγευση ένιωσα ένα ελαφρύ κάψιμο. Ωραίο συνοδευτικό πάντως!

- Τηγανιτή τυρόπιτα με καβουρδισμένο σουσάμι και ρακόμελο στα 6.5 ευρώ. Έφτασε τελευταία και καυτή. Εγώ δεν πρόσεξα και κάηκε η γλώσσα μου. Ωραίο φύλλο, ωραίο ψήσιμο αλλά δεν ένιωσα ρακόμελο. Ίσως χρειαζόταν και δυόσμο στη γέμιση όπως είπε η φίλη. Γούστα είναι αυτά.

- Τηγανιά κοτόπουλο με κρασί και μουστάρδα στα 8 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο κατά τα γούστα μου αλλά και εκ του αποτελέσματος αφού έμεινε. Δεν είχε κάποια ένταση, ενώ το κοτόπουλο δεν είχε καταφέρει να διατηρηθεί ζουμερό.

- Μακαρούνες με στάκα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 8 ευρώ. Η ευχάριστη έκπληξη. Ψημμένα όπως έπρεπε, με ωραίο ζουμάκι. Εγώ θα ήθελα να τις δοκιμάσω και με τυράκι. Όπως και να έχει χρειαστήκαμε έξτρα μερίδα.

- Ποικιλία κρεατικών στα 36 ευρώ η μεγάλη. Κεμπαπάκια αδιάφορα δυστυχώς, χωρίς κανένα μπαχαρικό. Λουκάνικο νοστιμότατο και καθόλου βαρύ, μου άρεσε. Μπριζόλα καλοψημμένη με πολύ καλά σχόλια, φαγώθηκε πολύ γρήγορα. Οι φτερούγες κοτόπουλου επίσης μια χαρά. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές, πιτούλες και λάχανο-καρότο.

Από ποτά υπήρχε άφθονη ρακί στα 8 ευρώ τα 500 μλ, λάιτ σύμφωνα με τον ειδικό της παρέας. Εγώ δοκίμασα το ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ τα 500 μλ, από τα καλύτερα και πιο ευκολόπιοτα. Το κατανάλωσα σχεδόν όλο μόνος. Μπύρα στα 3 ευρώ η Άμστελ της φίλης.

Από γλυκό δοκιμάσαμε τούρτα γενεθλίων από το ζαχαροπλαστείο Τσίρου με γεύση μπισκότο όπου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αν σκεφτούμε πως τα παιδιά των καλεσμένων είπαν τα καλύτερα λόγια. Άλλωστε από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια!

Για το κόστος θα σας γελάσω αλλά για τόσα άτομα μιλάμε για πολύ μεγάλο ποσό. Οι τιμές που παραθέτω είναι βάσει καταλόγου ενώ υπάρχουν αρκετά ακόμα εδέσματα για να επιλέξετε.

Συμπερασματικά θα πω πως είναι αξία ανεκτίμητη να βλέπεις μια ολόκληρη κιουρία της καλής κοινωνίας όπως ήταν η φίλη που μας κάλεσε, να χορεύει τσιφτετέλι (όταν έφυγε ο πολύς κόσμος) και χασάπικο. Επίσης είναι αξία ανεκτίμητη να έχεις τόσο καλό παρεάκι με ίδια ενδιαφέροντα, ασχέτως αν μας χωρίζει κάποια διαφορά ηλικίας.

Το Ζεύκιν λοιπόν προσφέρεται για αξιοπρεπές φαγητό, πολλή διασκέδαση και άφθονη καλή παρέα με μπόλικο γέλιο. Να έχετε κατά νου ότι κάθε Παρασκεύη προσφέρεται πλήρες μενού με απεριόριστη ποσότητα κρασιού στα 16 ευρώ το άτομο. Όλοι εκεί μαζεύονται σα να γίνεται ένα μεγάλο πανηγύρι!

Στις 20.30 που είχα προπόνηση μου έβγαινε αυθόρμητα ένα (χαζό)χαμόγελο... θέλετε το κρασί, θέλετε οι πλάκες που κάναμε... Περάσαμε καλά!

Προσφέρεται για όλες τις ηλικίες!

15 Απρ 2016

Στο Ζεύκιν δεν πας για το φαγητό. Αλλά κυρίως για το βιολί του Φάκαρου, μετά της απαραίτητης οινο-μπυροποσίας φυσικά, άντε και με τη συνοδεία κάποιων μεζέδων, από τους οποίους δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις.

Τώρα πως η “πρωτευουσιάνα” φίλη, έκανε την επιλογή αυτή για να γιορτάσει τα γενέθλιά της… είναι πραγματικά απορίας άξιο. Πάντως όχι μόνο τα έκανε, αλλά τα τίμησε κι όλας… με τις ανάλογες χορευτικές δεξιοτεχνίες. Aαααα, ξέχασα, είναι ο καλός της Ικαριώτης…that’s why βρε!

Θέλοντας λοιπόν να ευχαριστήσει τους καλεσμένους της, τα γιόρτασε μια εβδομάδα νωρίτερα για να αποφύγει την περίοδο της σαρακοστής που κάποιοι νηστεύουν, ώστε να μην μείνει κανείς παραπονεμένος. Εγώ το είχα επισκεφθεί άλλη μια φορά πριν 4-5 χρόνια όταν βρισκόταν σε άλλο χώρο, ακριβώς απέναντι από εκεί που είναι τώρα.

Ο χώρος δεν συγκρίνεται, είναι κλάσεις ανώτερος και πιο μεγάλος τώρα. Εντάξει δεν έχει κάτι ιδιαίτερο διακοσμητικά που να συναρπάσει τον επισκέπτη. Τα χρώματα είναι κυκλαδίτικα, δηλαδή επικρατεί το γαλάζιο και το λευκό. Υπάρχει γυάλινη οροφή (νομίζω ανοιγόμενη) σε ένα μέρος του μαγαζιού προς την έξοδο που καθιστά το σημείο πιο φωτεινό κατά την διάρκεια της ημέρας. Για φωτιστικά μεγάλα κοφίνια και σήμα κατατεθέν η μεγάλη φωτογραφία που πιάνει όλο τον τοίχο από πανηγύρι στην Ικαρία, με κάποιες εκατοντάδες κόσμου σ'έναν ατελείωτο κύκλο! Οι τουαλέτες θέλουν περισσότερη φροντίδα, ειδικά τις ώρες αιχμής, γιατί όσες φορές κατέβηκα ήταν σε οριακή κατάσταση και είχαν και μια συγκεκριμένη μυρωδιά που μάλλον ήταν από τα σιφώνια. Υπάρχουν λύσεις.

Η εξυπηρέτηση νομίζω ότι επιδέχεται βελτίωσης, καθώς όσες φορές χρειάστηκα είτε νερό, είτε χαρτοπετσέτες, είτε οτιδήποτε άλλο, περίμενα πολύ ώρα ώστε να πιάσει το οπτικό μου πεδίο κάποιο σερβιτόρο. Όμως δεν αφαιρώ ντομάτα γιατί το μαγαζί ομολογουμένως είχε πάρα πολύ κόσμο. Ίσως χρειάζονται περισσότερα άτομα.

Το πρόγραμμα είναι εξαιρετικό για όσους τους αρέσουν τα ακούσματα αυτά. Επειδή τυχαίνει να έχω κάνει παραδοσιακό χορό από την εφηβεία μου και επί 18 περίπου συνεχόμενα έτη, το κομμάτι αυτό της παράδοσης μας, μου είναι πολύ οικείο και ευχάριστο. Και μπορώ να σας εγγυηθώ ότι δεν θα ακούσετε ούτε σκυλονησιώτικα (γιατί δυστυχώς ανθούν κι αυτά στις μέρες μας), ούτε σκυλολαϊκά γενικότερα.

Ξεκινάει με έντεχνα τραγούδια από μια κοπέλα με πολύ αξιοπρεπή φωνή, κι από ένα αγόρι (μου διαφεύγουν τα ονόματα). Συνεχίζει με ωραίες επιλογές νησιώτικων (Κυκλάδες ως επί τω πλείστων αλλά με παραγγελιές θα ακούσετε και Κρητικά και Δωδεκάνησα ακόμα και θρακιώτικα (βλέπε ζωναράδικα κτλ) και παίζουν και ωραίες επιλογές καρσιλαμάδων, (απτάλικους, ζεϊμπέκικους κ. ο. κ).

Βέβαια αν έχετε υπομονή και καθίσετε λίγο παραπάνω όπως εμείς -τότε που θα έχει αραιώσει λίγο ο κόσμος- θα το ευχαριστηθείτε καλύτερα, καθώς με τα πρώτα χορευτικά ακούσματα, ο κόσμος αρέσκεται στο να συνωστίζεται στην πίστα και να παλεύει για να καταφέρει απλά κάποια επιτόπια βήματα. Συνεπώς δεν θεωρώ ότι φταίει γι’ αυτό ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε η πίστα που παρεμπιπτόντως δεν είναι μικρή. Και μια αλάνα να είχαν πάλι δεν θα μας χώραγε!

Κάποτε στην Κρήτη συνηθιζόταν ένας άνθρωπος να δίνει μια παραγελλιά, αφήνοντας και τον οβολόν του στην ορχήστρα και να σηκώνεται ΜΟΝΟ η παρέα του, ώστε να ευχαριστηθούν τον χορό τους. Έπειτα ακολουθούσε η επόμενη παρέα και ούτω ο κάθε εξής. Νομίζω ότι πέρα από το “οικονομικό" θέμα που ενδεχομένως προέκυπτε από αυτήν την τακτική, υπήρχε σε κάθε περίπτωση μια τάξη και ένας σεβασμός σε αυτές τις κοινωνικές εκδηλώσεις. Anyway.

Το φαγητό τώρα μπορώ να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να είναι ιδιαίτερα αξιόλογο. Αν και ομολογώ ότι ούτε παλαιότερα που το είχα επισκεφθεί παραμονή πρωτοχρονιάς ήταν κακό, παρότι είχε συγκεκριμένο μενού εκτός καταλόγου.

Αναλυτικά το μενού που είχε επιλέξει η φίλη μας, περιελάμβανε:

- Σαλάτα Ζεύκιν η ομώνυμη πράσινη με ρόκα, ντομάτα, κουκουνάρι, μικρά παξιμάδια, κοπανιστή και πατέ ελιάς. Μου άρεσε πολύ, ήταν πολύ καλή σε μέγεθος, φρέσκια και γευστική.

- Τυροκαυτερή χειροποίητη και αρκετά νόστιμη, που άφηνε μια ήπια αλλά ικανοποιητική για το γούστο μου κάψα στο στόμα. Δεν χαρακτηρίζεται όμως ιδιαίτερα καυτερή.

- Τυρόπιτα με ρακόμελο, φτιαγμένη στο τηγάνι, πολύ καλή αλλά θα ήθελα λίγο δυόσμο στην γέμιση του τυριού που θα την έκανε πιο ιδιαίτερη.

- Κολοκυθοκεφτέδες με τυρί και μυρωδικά, επίσης χειροποίητοι και αξιοπρεπέστατοι.

- Μακαρούνες με στάκα και καραμελωμένα κρεμμύδια… πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψετε. Μέσα στην απλότητά του, η στάκα δίνει ένα εκλεπτυσμένο και φίνο άρωμα καθόλου έντονο, και τα καραμελωμένα κρεμμύδια συμπληρώνουν την τελική γεύση ακόμα πιο ευχάριστα!

- Ποικιλία κρεατικών μεγάλη, που εντάξει δεν μένει αξέχαστη αλλά δεν την λες και κακή. Με λουκάνικο συμπαθητικό, φτερούγες κοτόπουλου που μου άρεσαν, μπριζόλα ζουμερή και νόστιμη, κεμπάπ που δεν δοκίμασα αλλά δεν είχε κακά σχόλια, πίτες κομμένες, σαλάτα λάχανο-καρότο και λίγες πατάτες τηγανιτές. Συμπαθητική θα την χαρακτήριζα.

- Τηγανιά κοτόπουλο με μέλι και μουστάρδα, συμφωνώ και με τους προλαλήσαντες ότι ήταν το πλέον αδύναμο πιάτο.

Ζήλεψα βέβαια το μενού των μικρών φίλων του πάρτυ… που ως γνωστόν είναι δύσκολοι στο φαγητό και ποτέ δεν ευχαριστιούνται τίποτα περισσότερο από τις λατρεμένες τηγανιτές πατάτες. Έτσι στο μενού τους περιλαμβάνονταν και 2-3 γαβάθες ξεχειλισμένες με φρέσκες, χρυσαφένιες τηγανιτές πατάτες… τι κρίμα να μην είμαι 10 χρονών! Αυτό το λέω γιατί είμαι καλός άνθρωπος και θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση την φίλη μου…χαχαχα!

Είχα όμως την τύχη να δοκιμάσω επιπλέον κάποια μπουρεκάκια που είχαν και παστουρμά μέσα, καθώς έμεινα ως αργά που ήρθαν κάποιοι άλλοι φίλοι, αλλά και το κέρασμα του μαγαζιού που ήταν κάτι σαν μους σοκολάτας. Η τούρτα της φίλης μας ήταν εξαιρετική απ’ ότι άκουσα, και μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ που δεν τις συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά δοκίμασα και την βρήκα πολύ καλή με μπισκοτένια γεύση.

Τα ποτά ήταν απεριόριστα φυσικά. Δεν ξέρω πόσο στοίχισε κατά άτομο το πλουσιοπάροχο αυτό τραπέζωμα, γιατί σίγουρα υπήρξε κάποια ειδική συμφωνία λόγω γνωριμίας αλλά και πολλών ατόμων. Αν κρίνω όμως από τον κατάλογο του εστιατορίου, με 18-20 ευρώ μπορείτε να έχετε ένα αξιοπρεπές γεύμα και να το ευχαριστηθείτε.

Εμείς περάσαμε πάρα πολύ όμορφα! Το κλείσαμε που λένε το μαγαζί. Πήγαμε μέρα μεσημέρι και φύγαμε νύχτα… γύρω στις 9:30 που φυσικά τέλειωσε και το πρόγραμμα! Ευχαριστούμε πολύ λοιπόν την εορτάζουσα και του χρόνου να είναι καλά.

Μέχρι τότε… σίγουρα θα ξαναπάμε και το προτείνουμε για όσους θέλουν μια αξιοπρεπή γευστική αλλά και μουσικο-ακουστικο-χορευτική εμπειρία!

21 Μάρ 2016

Καλεσμένος σε γενέθλια φίλης, θεώρησα δεδομένο ότι θα παραστώ διότι είναι από τα άτομα που εκτιμώ, αλλά και γιατί θεωρώ τιμή να με καλούν φίλοι σε προσωπικές τους στιγμές. Είναι και κοντοπατριώτισσα οπότε είχα σίγουρο ότι τα γενέθλια θα εορταστούν σε μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική και μάλιστα του τόπου μας. Κλαρίνο δηλαδή με όλα τα παρελκόμενα.

Αμ δε!!!!! Έπεσα μέσα στα μισά. Μουσικό μεζεδοπωλείο μεν, νησιώτικα δε. Ακολούθησε σαν καλή σύζυγος τις συμβουλές-εντολές του άνδρα της και μας τραπέζωσε σε μαγαζί από τον τόπο του, δηλαδή σε Ικαριώτικο μεζεδοπωλείο.
Δεν μπορώ να πω ότι τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση στη νησιώτικη μουσική. Για την ακρίβεια ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αντέχω να την ακούσω για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση άντεξα πέραν των 3 ωρών και δεν θα έφευγα αν δεν είχε κουραστεί ο υιός μου ο μικρός. Όλο το μουσικό σχήμα με πρωτομάστορα τον βιολιτζή –Φάκαρος με τ’ όνομα- έδωσε ρέστα. Ξεκίνησε να παίζει έντεχνο με ρεπερτόριο από Σκουλά, Θαλασσινό, Περίδη μέχρι Ιωαννίδη, Μάλαμα και Χαρούλη. Και μετά non stop νησιώτικα. Εξεπλάγην ευχάριστα. Είχα χρόνια να σηκωθώ για χορό και να μην θέλω να καθίσω κάτω.
Επιτυχής λοιπόν η επιλογή από άποψη ακουστικής. Καλύφθηκε η μια των αισθήσεων.

Από άποψη οπτικής ο χώρος λιτός και απέρριτος σε γαλάζια απόχρωση όπως ταιριάζει σε νησιώτικο περιβάλλον. Τα φωτιστικά – κοφίνια δίναν έξτρα τόνο στο όλο περιβάλλον. Οι 2 τεράστιες φωτογραφίες από Ικαριώτικα πανηγύρια προδιέθεταν το τι θα επακολουθούσε. Επιτυχής και η επιλογή από άποψη αισθητικής. Καλύφθηκε η δεύτερη των αισθήσεων.

Πάμε τώρα στη βασική των αισθήσεων. Ο λόγος στη γεύση.
Η ομώνυμη σαλάτα γευστική, δροσερή και χορταστική. Παραλλαγή του κρητικού ντάκου, με παξιμάδι, μεγάλα κομμάτια ζουμερής ντομάτας, κουκουνάρι, ρόκα, κοπανιστή και πάστα ελιάς. Ομολογώ ότι με προβλημάτισε το γεγονός των 2 αλοιφών στην ίδια σαλάτα. Κατά ένα περίεργο τρόπο έδεναν τέλεια και μαζί με τα υπόλοιπα υλικά άνοιγαν την όρεξη για τα υπόλοιπα πιάτα. Η δε Ελένη, που καθόταν σε θέση ‘’ώρα 1’’ από μένα, εξασκήθηκε στο αγώνισμα της ‘’βούτας’’.
Τυροκαυτερή με ψιλοκομμένη πιπεριά κατά την διάρκεια της παρασκευής για να πάρει το ροζ χρώμα, με ελαφρύ κάψιμο, τόσο όσο για να δώσει μια σπιρτάδα και να βοηθήσει ομαλά στην μετάβαση των υπολοίπων εδεσμάτων.
Και μετά ήρθαν οι μακαρούνες tetti και όχι οι μέλισσες του Ξανθούλη.
Χοντρό μακαρόνι νούμερο τάδε, με στάκα και καραμελωμένα κρεμύδια!!!!!

Ταιρίαζει;
Ήμουν περίεργος στη δοκιμή, αλλά ναι ταιριάζει.
Έλααα δεν το πιστεύωωωω!!!!
Όσο και να ακούγεται περίεργο ως συνδυασμός ήταν φανταστικό πιάτο. 2η μερίδα εννοείται έπεσε στο τραπέζι. Και ξανά βούτες η Ελένη. Βέβαια λίγο τριμμένο τυρί φέτα νομίζω δεν θα το χαλούσε. Ίσα ίσα δεν θα ήθελες να ‘’κατέβεις από το αεροπλάνο’’.
Στάση κολοκυθοκεφτέδες. Διάφορα μυρωδικά και φέτα, πλάσθηκαν μαζί με το κολοκύθι και δώσαν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Την έλλειψη συνοδευτικής sauce την αντικατέστησε η τυροκαυτερή για να γεύεται ο ουρανίσκος πολλές γεύσεις μαζί.

Τηγανιά κοτόπουλο μουσταρδάτο, κλασσικό πιάτο με μαλακά κομμάτια κοτόπουλο αλλά μέχρι εκεί. Δεν είχε κάτι που να σου προξενήσει το ενδιαφέρον και να το θυμάσαι και την επόμενη μέρα.
Τηγανιτή τυρόπιτα με σουσάμι και ρακόμελο. Ωραία αίσθηση του crispy φύλλου, φαγώθηκε άνετα, έλειπαν όμως τα έξτρα μυρωδικά, συν ότι το ρακόμελο δεν έδινε καμία ένταση στο πιάτο αφού δεν το καταλάβαινες.

Τέλος, ποικιλία κρεατικών μεγάλη και αξιοπρεπέστατη με κομμένες πίτες, σαλατούλα λάχανο και χεράτες πατάτες. Με διαφορά ξεχώριζε το λουκάνικο το οποίο είχε τα κατάλληλα μπαχαρικά για να του δώσουν μια σπινθηροβόλα γεύση και η ζουμερή αφράτη μπριζόλα. Το κεμπάπ τρωγόταν απλά (άλλωστε το συγκεκριμένο κρεατικό θέλει μάστορα-γνώστη της Ανατολίτικης κουζίνας να το φτιάξει) και chicken wings που απόρησα γιατί υπήρχαν στην ποικιλία.
Γλυκό κερνάνε απ’ ότι έμαθα στο τέλος αλλά εμείς είχαμε την χαρά να φάμε φοβερή τούρτα από χ μαγαζί με ψ γεύση που δεν την αναλύω διότι θα βγω εκτός θέματος.

Καλύφθηκε και η βασική των αισθήσεων.
Οι τιμές δεν είναι ψηλές (έως 20 euro), αν σκεφτείς ότι προσφέρει και μουσική και καλό φαγητό. Σίγουρα αποτελεί μια αξιοπρεπέστατη λύση για φαγητό μετά μουσικής, μιας που ξεφεύγει από τα τετριμμένα και πολλές φορές προκάτ μενού των περισσότερων μουσικών μεζεδοπωλείων.

Προτιμήστε το μιας και η πρόσβαση είναι πολύ απλή, το παρκάρισμα είτε μπροστά στο μαγαζί, είτε στους γύρω δρόμους είναι εύκολο και κυρίως, διότι τα Ελληνικά νησιά με τους κατοίκους και με όλα τα παρελκόμενά τους αποτελούν το στολίδι της Ελλάδας και θέλουν στήριξη.

15 Μάρ 2016

Σαββατο 12/3 βγηκαμε με 2φιλους
Μας ειχε κλεισει τραπεζι στο εν λογο μαγαζι ενας γνωστος.
Διαβασα καλες κριτικες κ πηγα με ορεξη. Ειδικα για αυτες τις μακαρουνες...
Δυστυχως απογοητευτικα γενικα.

Η σαλατα Ζευκιν καλη κ σε καλη ποσοτητα.
Απο εκει κ περα το χαος.....
Πατατες τηγανιτες (του σουβλατζιδικου)
Μακαρουνες.... Δεν ειναι χεοροποιητες, αναλατες κ χωρις καμια γευση.
Μονο σε συνδιασμο με τα καραμελωμενα κρεμυδια κατεβαιναν....
Καγιανας. Τρωγοταν
Ποικιλια κρεατικων μικρη.... Τι να πω. Το λαχανο που ειχε το πιατο ηταν το πιο ωραιο.......
Λουκανικο αδιαφορο
Κεμπαπ... αστο.

Ενα κοματι παραψημενη χοιρινη μπριζολα λαιμου
3 4 φτερουγες κοτοπουλο.
Τα γλυκα που κερασαν στο τελος εξαιρετικα.

Η εξυπηρετηση αψογη.

Η ορχηστρα εκανε την προσπαθεια της με διαλείμματα αναμεσα στα τραγουδια.....
Τα πιατα απλα δοκιμαστηκαν κ παρεμειναν ανεγγιχτα.
Πληρωσαμε μαζι με μισο κιλο κρασι 68Ε!!!!!!
Πληρωσαμε γρηγορα γρηγορα κ φυγαμε για αλλες πολιτειες....

23 Νοε 2015

Καλησπέρα,

επισκευθήκαμε το Ζεύκιν πριν περίπου μία βδομάδα... ήταν Σάββατο και είχε αρκετό κόσμο! Στην αρχή πιστέψαμε ότι δεν θα μπορέσουμε να ευχαριστηθούμε το γεύμα μας, όμως διαψευσθήκαμε καθώς το service ήταν πολύ καλό!

Ήταν όλα πολύ καλά! Σε ταξιδεύει σε άλλα τοπία με την μουσική και το περιβάλλον που δημιουργείται...

Οι ποσότητες ήταν καλές και οι τιμές για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί.

Η μουσική ότι ακριβώς περιμέναμε, σε καλή ποιοτική νησιώτικη μουσική.

10 Απρ 2016

Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα να περάσω τόσο όμορφα, να διασκεδάσω και να ευχαριστηθώ φαγητό...

Το περασμένο καλοκαίρι είχα πάει για διακοπές στην Ικαρία και ένα μεσημεράκι μέσα στη ζέστη και στο ραχάτι αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό στον Αρμενιστή... με μεγάλη δυσκολία βρήκαμε τραπέζι στο καλοκαιρινό ΖΕΥΚΙΝ... έφαγα ένα καλαμάρι ψητό στα κάρβουνα, φρέσκο που τι να σας πω έγλυφα τα δάχτυλά μου!!!!!!!!
Ένα Σάββατο λοιπόν μία φίλη μας ενημερώνει πως έκλεισε τραπέζι στο Ζευκιν και μας περιμένει...

Μία όμορφη ατμόσφαιρα ηρεμίας, (στην αρχή γιατί μετά το γλέντι πανικός... με την καλή την έννοια), και ένας ιδιοκτήτης να μας χαμογελά τόσο ζεστά που ήθελα να τον αγκαλιάσω σαν να είναι φίλος από τα παλιά...

Αχ η σαλάτα Ζευκιν, οι μακαρούνες, η τηγανιτή τυρόπιτα, το λουκάνικο, η μπριζολίτσα, το κρασάκι, το βιολί του Φάκαρου, τα νησιώτικα.... Όλα πολύ ωραία... όμως εγώ και ως λίγο περίεργη ήθελα πιο μεγάλο χώρο.... βέβαια αν το καλοσκεφτείς όσο μεγάλος και να είναι ο χώρος δεν φτάνει γιατί στα ικαριώτικα πανηγύρια ποτέ ο χώρος δεν είναι αρκετός....

Αγαπητοί φίλοι, από κείνο το καλοκαίρι και από εκείνον τον χειμώνα όποτε βρω ευκαιρία πάω στο Ζεύκιν!!!!! Πάρα πολύ ωραία είναι και την Κυριακή το μεσημεράκι...

Καλή σας διασκέδαση και καλή μου επίσης!!!

Λ. Ελευθερίας 45 (συνέχεια Αμφιθέας)

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...