ΚΙΤΡΟΜΗΛΟ
Κύπρος

Αμπελόκηποι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Αυθεντικές κυπριακές γεύσεις. Σάββατο και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή.

09 Σεπ 2012

Πήγαμε στο εν λόγω μαγαζί με κουπόνι (χωρίς να δούμε τις εδώ κριτικές) όπου παραγγείλαμε μια ποικιλία με σχεδόν όλα τα καλούδια.. τους. Δεν μας αρέσαν καθόλου όλα. Έτσι απλά. Μόνο ο χώρος άξιζε αλλά τι να λέει..

09 Μαι 2012

Αν πάρεις το μενού με τα μεζεδάκια όπως συνηθίζεται στην Κύπρο δεν σου φεύγει μια περιουσία (είναι γύρω στα ευρώ και έρχονται πολλά πιάτα).

Νόστιμο φαγητό και αρκετά αυθεντικό.
Το συνιστώ για όσους θέλουν να δοκιμάσουν Κυπριακή κουζίνα.

05 Μάρ 2012

Θεωρώ ότι είναι ψιλοακριβό. Ωστόσο μας αποζημίωσε με τις πεντανόστιμες γεύσεις του σε ικανοποιητικές ποσότητες, την άψογη εξυπηρέτηση και κυρίως τον πανέμορφο παραδοσιακό, ατμοσφαιρικό χώρο του ο οποίος μου άρεσε πολύ.

58 ευρώ 2 άτομα για: 1 αφέλεια (χοιρινό με πληγούρι) πεντανόστιμο, κούπες (γευστικότατες), πύργος λαχανικών με χαλούμι (άψογος), καταΐφι με 4 τυριά (αποθέωση γεύσης), σεφταλιές (κλασική αξία της κυπριακής κουζίνας), πίτες αραβικές, πανακότα, δάχτυλα κυριών, 1 κιλό κόκκινο κρασί χύμα. Το συστήνω!

14 Φεβ 2012

Ο κύριος λόγος εγγραφής μου στο site ήταν το συγκεκριμένο εστιατόριο. Μιας που είμαι λάτρης του φαγητού και μ'αρέσει να δοκιμάζω όλες τις κουζίνες, αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω και την κυπριακή. Το επισκέφτηκα την περασμένη εβδομάδα, Τρίτη απόγευμα. Ο χώρος ήταν άδειος και μέχρι να φύγω ήρθε μόνο ένα ακόμη ζευγάρι. Ο υπεύθυνος ήταν όλη την ώρα απασχολημένος με τον υπολογιστή του, ενώ ο σερβιτόρος ήταν σχετικά αργός. Ωστόσο το φαγητό ήρθε πολύ γρήγορα, πράγμα που συνεπάγεται με την όλη προχειρότητα των πιάτων.

Παραγγείλαμε
-χωριάτικο λουκάνικο στα κάρβουνα (νομίζοντας πως είναι κυπριακό, κατέληξε να είναι το βραστό του supermarket στα κάρβουνα, συνοδευμένο με λίγο μαρουλάκι κ 3 φέτες τομάτας)
-ψητά λαχανικά με χαλούμι και πέστο (ίσως το μόνο αξιόλογο πιάτο)
-ταμπουλέ (το μόνο που γευόμασταν ήταν ο μαιντανός και λιγότερο το πληγούρι)
-σεφταλιές (5 σεφταλιές που απλά τρωγόντουσαν, συνοδευμένες με σαλάτα (λίγο μαρούλι,3 φέτες τομάτας και αγγούρι) και κυπριακές πιτούλες)

Οι ποσότητες των φαγητών δεν ήταν ούτε χορταστικές, αλλά ούτε αντιπροσωπευτικές για τις τιμές τους. Σύνολο 45 ευρώ για 2 άτομα μαζί με κυπριακή ζιβανία (κυπριακό τσίπουρο). Δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάω, αν και μένω στην γειτονιά!

13 Ιαν 2012

Λοιπόν, μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ στο site μόνο και μόνο για να περιγράψω τη χθεσινή μου "εμπειρία" στον εν λόγω εστιατόριο και να αναρωτηθώ πως είναι δυνατό να επιβιώνουν τέτοιες επιχειρήσεις!!
Ο χώρος ήταν άδειος. Μόνο ένα ακόμη ζευγάρι. Ο υπεύθυνος ήταν όλη την ώρα σκυμμένος στο Laptop του, ενώ ο σερβιτόρος ήταν και αυτός πνευματικά απών.

Εκεί πήγαμε με την προσφορά των 17€ για 7 ορεκτικά, σαλάτα και ένα γλυκό. Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχω στο φαγητό και συχνά πηγαίνω με προσφορές σε διάφορα εστιατόρια (κρίση γαρ). Χειρότερο όμως φαγητό δεν έχω φάει πουθενά αλλού πραγματικά. Τζατζίκι και χούμους μου θύμιζαν τα έτοιμα από το supermarket (private labels), οι σεφταλιές ήταν απλά οκ, κάτι άλλα κεφτεδάκια κρύα και σκληρά, η τηγανιά απλά δεν καταναλώθηκε γιατί φαινόταν μπαγιάτικη και ζεσταμένη πολλές φορές, το Κυπριακό αλλαντικό δεν έλεγε τίποτα, οι πιπεριές μετριότατες και γενικώς απορούσα με το θράσος του ιδιοκτήτη που μας πέρασε για ιθαγενείς!!

Για να ολοκληρωθεί το κακό, μας χρέωσε 5,5€ 2 αναψυκτικά (το μικρότερο μέγεθος που υπάρχει)!!!!Χρειάζεται να πω ότι δε θα με ξαναδούν?

28 Νοε 2011

Στην Κύπρο συνηθίζεται να παίρνεις μενού με πολλά μεζεδάκια σε τέτοια μαγαζιά και αυτό προτιμησαμε και εμείς όταν το επισκεφτήκαμε. Τα πιάτα είναι μικρά αλλά είναι τόσα πολλά που χορταίνεις.

Με menu 22ευρω πήραμε λοιπόν:
-σεφταλιές
-αφέλια(χοιρινό)
-κολοκάσι(εποχιακό)
-ραβιόλες
-δάχτυλα (γλυκό σαν δίπλες)

Επίσης πήγαμε δεύτερη φορά σε βραδιά οινοποσίας και μείναμε το ίδιο ικανοποιημένοι. Μας σέρβιραν σταθερό μενού με 4 ποτήρια κρασί,ένα για κάθε πιάτο:
-μιλφειγ λαχανικων με χαλούμι,λουνζτα,πατατα,πέστο(άψογο)
-πράσινη σαλατα με ροδι,φραουλες και σως από balsamico
-αφέλια με πληγούρι
-δάχτυλα

Αξίζει μια επίσκεψη.

23 Νοε 2011

Πήγαμε το καλοκαίρι με κουπόνι από το ίντερνετ μόνο με 13 ευρώ για 2 άτομα με μαζεδάκια. Ωραία η ταράτσα του, γραφική. Σέρβις αργό και βαριεστημένο.

Τα φαγητά σε μικρά πιατάκια του καφέ, δεν χορτάσαμε. Χούμους απλό, γιαούρτι με καρότο σε αλοιφή οκ, χοιρινές μπουκίτσες καλό, σεφταλιά πολυ καλή.. το πιο ωραίο πιάτο... και τα δάχτυλα κυριών αδιάφορα... Δεν νομίζω να ξαναπάω δεν τρελάθηκα κιόλας. Μέτριο μαγαζί.

18 Σεπ 2011

το επισκεφθηκαμε 4 ατομα , με κουπονι απο deal site, υποτιθεται οτι το βαζεις για νε ερθει ο αλλος να γνωρισει το μαγαζι σου και εκεινοι μας συμπεριφερθηκαν λες και ημασταν ζητιανοι,ουτε σουπλα δεν εστρωσαν στο τραπεζι. Ο σερβιτορος απο αδιαφορος εως αγενης, και εκανε και πολυ ωρα να μας εξυπηρετησει καθε φορα που ζητουσαμε κατι.

Οι τιμες του για τις ποσοτητες που προφερει ειναι απαρεδεκτες! Η ταρατσα συμπαθητικη!

Δεν νομιζω να ξαναπαμε αν και μενουμε στην γειτονια!

05 Σεπ 2011

το επισκεφτηκα μεσω κουπονιου απο site προσφορων, γυρω στα 25 ευρω για μεζεδες 2 ατομων

γενικα καποια πιατα ηταν νοστιμα και καποια αλλα αδιαφορα τελειως σε αναλογια 50/50

η εξυπηρετηση του σερβιτορου αδιαφορη, του μετρ με υφος σνομπ

ο χωρος ωραια διαμορφωμενος, η μουσικη ομως δεν ταιριαζε

για τα 25 ευρω που κοστισε ψιλοικανοποιημενος, για τις κανονικες του τιμες δεν θα το προτεινα στη σχεση value for money

21 Ιουν 2011

Χώροι αφημένοι στην εγκατάλειψη με πολλές κακογουστιές (και η ταράτσα), ορεκτικά ικανοποιητικά έως νόστιμα αλλά τα κυρίως πιάτα (φάγαμε αφέλια και ψαρονέφρι) επιεικώς μέτρια.
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική.

Το άτομο 20 Ευρώ (χωρίς να "σκάσουμε" κιόλας).

Αλέξη Παυλή 34 & Μικρομάνης 16, Αμπελόκηποι