ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR ATHENS

Λ. Αλεξάνδρας & Βουρνάζου 31, Αμπελόκηποι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα έως Σάββατο 10:00-2:00 Κυριακή 12:00-12:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεσογεική κουζίνα με διεθνείς επιρροές. Ανοικτά κάθε μέρα και μεσημέρι.

Γράψε τη δική σου κριτική

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κλασικό διαχρονικό μαγαζί με σταθερή αξία στο πέρασμα των χρόνων. Σε κομβικό σημείο που εξυπηρετεί πολύ κόσμο και ανοιχτό από το πρωί για καφέ. Ήμουν καλεσμένη σε τραπέζι μαζί με άλλα 7 άτομα περίπου. Ήταν καθημερινή μεσημέρι και ευτυχώς τα πράγματα ήταν ήρεμα. Δεν είχε πολυκοσμία.
Το εσωτερικό του εστιατορίου είναι σικάτο, διακριτικά πολυτελές, μου θυμίζει αρκετά μεγαλοαστική οικία. Όμορφα διακοσμημένο χωρίς εκκεντρικότητες και περιττές πολυτέλειες.

Η εξυπηρέτηση ήταν καθόλα άψογη, εξαιρετική θα την χαρακτήριζα σε όλα τα επίπεδα: σβελτάδα, προθυμία, φιλοτιμία, διακριτικότητα.

Στα του φαγητού, λόγω της πολυμελούς παρέας πήραμε διάφορα πιάτα με ποικιλία γεύσεων και κατά συνέπεια είχα την ευκαιρία και τη δυνατότητα να δοκιμάσω αρκετές από τις νοστιμιές του μενού το οποίο είναι πολυσυλλεκτικό, δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις και φυσικά ικανό για κάθε γευστικό γούστο.
Παραγγείλαμε λοιπόν και δοκιμάσαμε:

- 2 μυτζηθροπιτάκια Σφακίων με μέλι και θυμάρι, καθόλου αλμυρά με ισορροπημένο το συνδυασμό αλμυρού και γλυκού, ήταν πεντανόστιμα

- 2 πουγκιά γεμιστά με κοτόπουλο και λαχανικά με γλυκόξινη σάλτσα, γεύση με ροπή προς την κινέζικη κουζίνα που μας άρεσε και διάνθισε τα κατά βάση ελληνικά πιάτα που είχαμε κυρίως παραγγείλει

- 2 κολοκυθοκεφτέδες με φέτα Μυτιλήνης και σάλτσα γιαουρτιού αρωματισμένη με λάδι βασιλικού, χωρίς καθόλου λαδίλα, στεγνοί όπως τους προτιμώ και καθόλου αλμυροί

- 2 σαλάτες πράσινες ανάμεικτες με ρόκα, προσούτο, ψητό μανούρι, ντοματίνια, ρόδι, λίγο μέλι και αλμυρό κριτσίνι, πολύ gourme και ενδιαφέρων συνδυασμός, δυνατός και ιδιαίτερος που άρεσε σε όλους

- 1 ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, με φιλετάκια καπνιστό κοτόπουλο, ψητή τορτίγια, σάλτσα γιαουρτιού, γραβιέρα Κρήτης, επίσης εντυπωσιακή και δροσερή

- 1 μερίδα φρέσκα νιόκι με φιλετάκια κοτόπουλο, πέστο βασιλικού με κουκουνάρι και παρμεζάνα, πολύ χορταστική μερίδα, φρέσκα ζυμαρικά και μεγάλη δόση νοστιμιάς

- 2 σπαγγέτι με φιλετάκια κοτόπουλο και μπέικον σε σάλτσα με φρέσκια κρέμα, ντομάτα και εστραγκόν, μερίδα με νοστιμιά και gourme πινελιές

- 1 χοιρινή πανσέτα σιγομαγειρεμένη 8 ώρες με πουρέ καρότου άγρια μανιτάρια και σάλτσα πάπρικας, από τα πιο εντυπωσιακά και νόστιμα πιάτα. Η παντσέτα έλιωνε στο στόμα κυριολεκτικά και αποθέωνε μοναδικά τον ουρανίσκο

- 1 Black Angus μοσχαρίσια μπιφτέκια ψητά στη σχάρα, με μαγιονέζα και ψητές πατάτες, ζουμερά με μυρωδικά και πολύ καλό ψήσιμο

- 2 φιλέτα μπούτι κοτόπουλο γεμιστό με μανούρι με κρούστα από μπέικον, συνοδεύονταν από πουρέ πατάτας και σάλτσα από ροζ πιπέρι και εστραγκόν. τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο: ήταν απλά εξαιρετικό

- 1 φιλέτο κοτόπουλο σχάρας μαριναρισμένο με ουίσκι και μέλι με σάλτσα γιαουρτιού, baby σοτέ πατάτες, επίσης πολύ δυνατό πιάτο συνδυασμένο με ωραία συνοδευτικά

- 2 μους σοκολάτας με Amaretto και σάλτσα από φρέσκιες φράουλες, γευστική, καθόλου λιγωτική, ελαφριά, ό, τι πρέπει για το κλείσιμο ενός τέτοιου γεύματος

- 2 πανακότες, επίσης ελαφριές και φρεσκότατες

- 2 παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, μακράν το καλύτερο επιδόρπιο

- 5 Καφέδες

- νερό εμφιαλωμένο γύρω στα 5 μπουκάλια

- Κρασί χύμα λευκό, γύρω στις 4 κανάτες

- αναψυκτικά

Είναι ευνόητο ότι δεν γνωρίζω από τη στιγμή που το τραπέζι ήταν κέρασμα πόσο κόστισε. Ωστόσο επειδή είδα τον κατάλογο αναλυτικά μπορώ να πω ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες, όχι άδικα κατά τη γνώμη μου, γιατί το μαγαζί τις αξίζει: έχει πολύ ωραία πιάτα με νόστιμους συνδυασμούς για όλα τα γούστα και μεγάλες χορταστικές μερίδες. Όλοι οι συνδαιτημόνες μου έμειναν απολύτως ικανοποιημένοι από όλα τα πιάτα. Δεν άκουσα κανένα παράπονο για κανένα πιάτο.

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR στους Αμπελοκήπους βρεθήκαμε τις προάλλες, Παρασκευή βραδάκι, γύρω στις 8, δύο άτομα, μετά από επαγγελματική υποχρέωση στην περιοχή. Είχα σχηματίσει θετική άποψη για το εστιατόριο αυτό από προηγούμενες επισκέψεις μου και έτσι πήρα την πρωτοβουλία να το προτείνω για ένα γρήγορο δείπνο.

Οφείλω να αναφέρω ότι η πρώτη εντύπωση από την εξυπηρέτηση δεν ήταν θετική: Ενώ μας υποδέχτηκε ένα ευγενέστατος σερβιτόρος στην είσοδο, μας παρέπεμψε στον μετρ, για να μας κατευθύνει πού να καθίσουμε. Αρχικά, συνομιλούσε με δύο άλλους πελάτες που είχαν φτάσει πριν από μας. Στη συνέχεια και αφού τους έδωσε ένα τραπέζι, απομακρύνθηκε αγνοώντας την παρουσία μας, χωρίς να πει ούτε μια τυπική "Καλησπέρα" ή ένα τυπικό "Παρακαλώ περιμένετε λίγο". Επανήλθε δυο-τρία λεπτά μετά, μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση, αντέδρασε με έκπληξη, όταν του απαντήσαμε πως όχι, ψέλλισε ότι δεν υπάρχει τραπέζι (στο σχεδόν εντελώς άδειο εκείνη τη στιγμή εστιατόριο) και μόνο, όταν του εξηγήσαμε ότι είχαμε έρθει για ένα γρήγορο δείπνο και ότι στις 9, μία ώρα αργότερα δηλαδή, έπρεπε να φύγουμε, προθυμοποιήθηκε να μας εξυπηρετήσει και μας υπέδειξε ένα τραπέζι να καθίσουμε. Οφείλω όμως, να επισημάνω ότι αυτή ήταν και η μόνη αρνητική στιγμή για την εξυπηρέτηση. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν ευγενέστατοι, ταχύτατοι, μας εξυπηρέτησαν με καλή διάθεση και ευγένεια.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι πολύ γουστόζικα διακοσμημένος και χωρίζεται σε έναν εσωτερικό και έναν ημιυπαίθριο. Ειδικά ο εσωτερικός χώρος, στον οποίο υπάρχουν 15-20 τραπέζια, θυμίζει παμπ, ενώ τα καθίσματα είναι πολύ άνετα και τα τραπέζια τοποθετημένα έτσι, ώστε πελάτες και σερβιτόροι να κινούνται χωρίς δυσκολίες. Στη δεξιά πλευρά του, καθώς μπαίνουν οι πελάτες, βλέπουν την ανοιχτή κουζίνα του, γεγονός που προσδίδει αμεσότητα στην εξυπηρέτηση. Ο ημιυπαίθριος χώρος είναι, κυριολεκτικά και μεταφορικά, πιο κρύος, με πιο λιτά τραπεζοκαθίσματα, στολισμένος αυτή την εποχή με φωτάκια.

Το εστιατόριο διαθέτει έναν αρκετά εκτεταμένο κατάλογο με ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά, πουλερικά, ψαρικά, μπέργκερ, ζυμαρικά και επιδόρπια. Όπως προανέφερα, εμείς είχαμε πάει για ένα λιτό δείπνο και προτιμήσαμε ζυμαρικά και σαλάτα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε, ένας ευγενής χαμογελαστός σερβιτόρος μας έφερε τους καταλόγους και άνοιξε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, βάζοντας στα ποτήρια μας. Μόλις αντιλήφθηκε ότι είχαμε κάνει τις επιλογές μας, ήρθε χωρίς καθυστέρηση να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν:

- Ψωμάκι (ένα φρεσκοψημένο αρτίδιο για κάθε άτομο) με ένα πεντανόστιμο ντιπ, το οποίο πιθανότατα προέκυπτε από έναν συνδυασμό πάστας ελιάς και γιαουρτιού ή τυριού κρέμα. Αποτέλεσε την καλύτερη δυνατή εισαγωγή για το δείπνο μας.

- Μία σαλάτα με σπανάκι, άγρια ρόκα, παρμεζάνα Grana Padano, σουσάμι & σάλτσα μελιού. Η σαλάτα σερβίρεται σε πλούσια μερίδα και η σως μελιού προδίδει γευστική ένταση στη ρόκα και το σπανάκι. Μας άρεσε πάρα πολύ!

- Δύο μερίδες πέννες ολικής άλεσης με μοσχαρίσια φιλετάκια, μπρόκολο & πέστο λιαστής τομάτας. Οι πέννες ήταν βρασμένες "al dente", τόσο όσο χρειαζόταν. Ο γευστικός συνδυασμός με το πέστο λιαστής ντομάτας, το μοσχαράκι, το μπρόκολο και λίγη τριμμένη παρμεζάνα ήταν τέλειος!

Σκεφτήκαμε να παραγγείλουμε επιδόρπιο, έχοντας ακούσει από φίλους πολύ καλά λόγια για το παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, τη μους σοκολάτας και την πανακότα, όμως ο χρόνος και οι υποχρεώσεις έτρεχαν, οπότε το αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 17-18 ευρώ το άτομο. δεν τα λες και λίγα για δυο μερίδες πέννες και μία σαλάτα...
Εκτιμώ ότι στο value for money το εστιατόριο χρειάζεται βελτίωση...

Όμως, η ποιότητα του φαγητού είναι εξαιρετική, η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, ο χώρος όμορφος, οπότε νομίζω ότι, αν βρεθώ στην περιοχή των Αμπελοκήπων, το "Αγορά" αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή για all day (καθημερινές ανοίγει από τις 10:00 το πρωί, Κυριακές 12 το μεσημέρι και κλείνει μεταμεσονύκτιες ώρες) restaurant-bar (εκτιμώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι στο όνομά του προτάσσεται το restaurant). Άλλωστε ένα πιο πλήρες δείπνο θα προσφέρει και μια πιο συνολική εικόνα του εστιατορίου...

ΥΓ. Χρυσανθεμάκι, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αμοιβαία η εκτίμηση!

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Χθες Κυριακή 8/5 ήμουνα σε μια φίλη στους Αμπελόκηπους και πήγαμε παρέα για μεσημεριανό φαγητό στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR ATHENS, που βρίσκεται στη γωνία Αλεξάνδρας και Βουρνάζου, και είναι πολύ βολικό γιατί απέχει μόνο 50 μέτρα από τις σκάλες του Μετρό Αμπελοκήπων.

Το μαγαζί τής το πρότεινα εγώ, γιατί είχα πάει μικρή με τους γονείς μου κάποιες Κυριακές και, όπως μας είπανε, λειτουργεί εδώ και είκοσι χρόνια, δηλαδή από το 1996, και μάλιστα ανοίγει από το πρωί για καφέδες και σνακ, μέχρι τις 2 τη νύχτα, ενώ τις Κυριακές, από το μεσημέρι μέχρι την 1η νυχτερινή. Τα βράδια είναι επίσης ατμοσφαιρικό στέκι για ένα ποτάκι.

Έχει μέσα καμιά 20αριά ξύλινα τραπέζια, ανάμεσα τα οποία και αρκετές ροτόντες. Στους τοίχους οι αφίσες και τα κάδρα θυμίζουν παλιές νοσταλγικές εικόνες, που συνδυάζονται με τους καθρέφτες και την όλη διακόσμηση. Δεξιά, ξεχωρίζει η μεγάλη μπάρα με τα σκαμπό και τα ράφια με τα ποτά. Γενικά το καφέ χρώμα των ξύλων δίνει μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, κάτι ανάμεσα σε αμερικανικό μπεργκεράδικο και σε ευρωπαϊκό pub ή μπιστρό.

Το μενού, που δεν το θυμόμουνα ή μπορεί και να έχει αλλάξει με τα χρόνια, είναι τεράστιο και πολυσέλιδο. Υπάρχουνε καμιά 15αριά ορεκτικά (καγιανάς, τυριά, μανιτάρια, λουκάνικα, γαρίδες, σολομός), και από καμιά 10αριά σαλάτες, και άλλα τόσα ψαρικά, κρεατικά, και ζυμαρικά. Επίσης, 3-4 φιλέτα κοτόπουλου, burgers και ριζότο. Ακόμη, καμιά 10αριά γλυκά και παγωτά για το τέλος. Οι τιμές είναι γενικά λίγο τσιμπημένες, με πολλά ορεκτικά ή γλυκά, γύρω στα 5-10 €, και αρκετά από τα κύρια πιάτα, γύρω στα 10-20 €.

Αντίστοιχες είναι βέβαια και οι τιμές των ποτών, μιας και κάθε κατάστημα υπολογίζει στις σχετικές εισπράξεις. Υπάρχει, ωστόσο, ποικιλία από καμιά 30αριά ετικέτες λευκών, ροζέ, κόκκινων κρασιών, όπως και κάποια γλυκά και αφρώδη. Φυσικά, όπως εμείς, μπορείτε απλά να πάρετε κάποιο ποτήρι κρασί, γύρω στα 5-6 €, οπότε, αν δεν είστε φανατικοί πότες, το επίπεδο του λογαριασμού σας θα κρατηθεί σε πιο λογικά επίπεδα.

Όσον αφορά το σέρβις, υπάρχουν πολλά και ευγενικά άτομα, αλλά υστερούν αρκετά σε οργάνωση και ταχύτητα εξυπηρέτησης, ειδικά αν πέσετε στις αιχμές του Σ/Κ. Αναφορικά με την κουζίνα, που πιο μικρή μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί δεν είχα τις ίδιες γνώσεις και απαιτήσεις, θα συμφωνήσω με τον σοφό μέσο όρο των κριτικών του σάιτ μας, ότι υπερέχει σε ποσότητα αλλά υστερεί κάπως σε ποιότητα. Με τη φίλη μου, που κι αυτή είχε την ίδια άποψη, θυμηθήκαμε τη σοφή μας παροιμία για τα πολλά κεράσια…

Και για να γίνω τώρα πιο συγκεκριμένη, θα σας αναφέρω τα πιάτα ημέρας που πήραμε, αφού βέβαια ήρθαν προηγουμένως στο τραπέζι μας, το κλασικό εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια, με το αζημίωτο εννοείται!

Μια τάρτα κολοκυθιού με τυρί μανούρι Θράκης, μια κεφτεδάκια από ψάρι τόνο με λαχανικά και ρύζι, ένα γύρο από κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες και μικρή σαλάτα, και για το τέλος, ένα cheesecake λευκής σοκολάτας και ένα σουφλέ σοκολάτας. Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό και φρουτώδες κρασί, που δυστυχώς ξέχασα ποιο ήτανε. Το κρασί, ή τάρτα και τα γλυκά ήταν συμπαθητικά, ενώ τα κυρίως, κατά τη γνώμη μας, ήταν μάλλον ουδέτερα σε γεύση αν και ικανοποιητικά σε ποσότητα. Θα πρότεινα, με την ευκαιρία αυτή, να εστιάσουν σε μικρότερο κατάλογο από τα πιο δημοφιλή πιάτα τους, σύμφωνα με την ως τώρα εμπειρία τους.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 57 €, που σημαίνει ότι χωρίς το κρασί, μας ήρθε στα 22.50 € η καθεμία μας, δηλαδή, κατηγορία 17/25 € το άτομο, ποσό που μια φορά τόσο, ίσως αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως στην κατηγορία αυτή υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές!

Άμα τύχει και βρεθείτε στην περιοχή αυτή, δώστε μια ευκαιρία στο μαγαζί, προτιμώντας ένα ορεκτικό ή μια σαλάτα με κάποιο ποτάκι, και αποφεύγοντας τις γνωστές ώρες και μέρες αιχμής!!

Ιούλ

Πέμπτη απόγευμα, εγώ και η παρέα μου ( τρία άτομα συνολικά ) είχαμε προορισμό τους Αμπελόκηπους, καθώς δεν έχουμε επισκεφτεί σχεδόν κανένα εστιατόριο εκεί.

Έπειτα από έρευνες καταλήξαμε στο " ΑΓΟΡΑ ", ένα Restaurant -Bar. Ο κύριος λόγος που το επιλέξαμε ήταν η περιέργεια, καθώς οι φήμες που το ακουλουθούσαν
ήταν άκρως θετικές.

Η διαδρομή προς το εστιατόριο έγινε φυσικά με το μετρό. Είναι πιο πιθανό να κερδίσεις jackpot παρά να βρεις θέση στάθμευσης εκεί κοντά. Περπατήσαμε 2 λεπτά από την έξοδο προς οδό Τσόχα.
Από τη στιγμή που αντικρίσαμε τον χώρο περιμέναμε να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά. Και όντως, έτσι έγινε. Στην είσοδο ήταν δυο σερβιτόροι που μάλλον μας είχαν σαν φαντάσματα. Ειλικρεινά αυτό το βρίσκω απαράδεκτο.
Αφού βρήκαμε ένα τραπέζι και καθήσαμε, αμέσως οι σερβιτόροι άλλαξαν μπαταρίες και μας έφεραν τους καταλόγους.

Καθώς ερχόνταν ο σερβιτόρος να μας πάρει παραγγελία, έφερε μαζί του και ένα μπουκάλι νερό. Μας το άνοιξε με ταχυδαχτυλουργικά προτού καν το ακουμπίσει στο τραπέζι. Κλασσικός τρόπος εστιατορίων να κερδίζουνε extra. Καταλάβαμε στη συνέχεια πως το νερό αυτό ήταν ΒΡΥΣΗΣ αφού το καπάκι ήταν πατηκωμένο και μεγαλύτερο από το μπουκάλι και το ίδιο το μπουκάλι γρατζουνισμένο Bad start, really really bad.

Στη συνέχεια ήρθε η ώρα των παραγγελιών. Πήραμε:

-Βurger με τυρί τσένταρ, BBQ sauce, μπέικον, τομάτα και κρεμμύδι

-Σαλάτα πράσινη με ξερά σύκα, ανθότυρο, καρύδια και σάλτσα πορτοκαλιού

-Cheesecake με λευκή σοκολάτα

-Κρασί Σανγκρία

Αμέσως μετά την παραγγελία μας έφεραν ψωμί σε μια ξύλινη τύπου ψωμιέρα σκεπασμένο με μια πετσέτα. Θα μου πείτε, και ΤΙ περίεργο εχει αυτό; Το ένα πιαστράκι ήταν σπασμένο, με αποτέλεσμα να πέσει κάτω καθώς μοιράζαμε τις φέτες. Και, όχι, δεν το ρίξαμε επειδή είμαστε ατσούμπαλοι. Αν γινόταν έτσι δεν θα το επισήμαινα εδώ καν.

Μόλις έφτασαν οι παραγγελίες απλά κοιτούσαμε τα πιάτα με γουρλωμένα μάτια.
Η ποσότητα αυτή ήταν για γίγαντες, σε τεράστια πιάτα.

Το μπέργκερ καλό, θα μπορούσε βέβαια να ήταν ομοιογενές επειδή δυσκολευτήκαμε να το κόψουμε. Οι πατάτες πολύ καλές. ( 8/10 )

Cheesecake νόστιμο, περιείχε Ελληνικά τυριά και είχε μια σπέσιαλ γεύση.
( 6,5 / 10 )

Κρασί. Μάλλον ξέχασαν να γράψουν " Ποσότητα Για Παιδιά " στο τέλος ( 4/10 )

Η σαλάτα είχε τεράστια δόση dressing, την έκανε πολύ γλυκή. Τα σύκα μας λίγωσαν (1/10 )

Τιμές σχετικά φυσιολογικές, ιδίως για αυτή τη ποσότητα.

Τέλος, επισκέφτηκα την τουαλέτα. Οι σκάλες είναι από τις πιο στενές που έχω ξαναδεί σε εστιατόριο. Πρέπει να είσαι ορειβάτης για να πας εκεί.

In conclusion, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ξαναεπισκευτώ το εστιατόριο, αλλά υπάρχουν εκατομμύρια άλλα που έχουν τις πόρτες τους ανοιχτές, και εμένα περιμένοντας για κριτικές, θετικές ή αρνητικές.

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Βράδυ Σαββάτου και τέσσερα φαγανά άτομα, ξεκινάμε να πάμε στην Agora. Δεν γνώριζα την ύπαρξη του μέχρι να μας το προτείνει ο ένας από τους 4. Έτσι λοιπόν πήγαμε.. μιας και που χατήρια δεν χαλάμε ειδικά σε φαγητό....

Ο χώρος απλός και ωραίος. Δεν θυμάμαι το θέμα αλλά θυμάμαι ότι ήταν καλόγουστος.

Η εξυπηρέτηση ήταν ειλικρινά θεσπέσια κ συγκεκριμένα το παλικάρι που μας σέρβιρε... υπέροχος. Μπράβο.

Παραγγείλαμε 3 ορεκτικά και συγκεκριμένα ένα με μελιτζάνα και προσούτο, φαχίτας και μυζηθροπιτάκια. Όλα καλά ήταν αλλά το πρώτο ήταν εκπληκτικό.

Από κυρίως οι υπόλοιποι πήραν μπέργκερ Αγορά, ένα άλλο μπέργκερ, νιόκι με πανσέτα και εγώ ριζότο με λαχανικά και κοτόπουλο. Νόστιμα όλα και χορταστικά πιάτα. Το δικό μου ήταν αρκετά χυλωμένο και το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η γεύση του κολοκυθιού. Τα μπιφτέκια στα μπέργκερ ήταν σαν σπιτικά και τα νιόκι απλά καλά.

Επίσης πήραμε δύο νεράκια, ένα ποτήρι μπύρα, ένα ποτήρι κρασί και ένα ανθρακούχο με μαστίχα.

Δεν είπα ότι στην αρχή φέρνουνε ζεστό ψωμάκι και κάτι μπάρες ψωμιού με ντιπ. Πεντανόστιμα...

Μετά το φαγητό μας έφεραν πανακότα που ήταν πολύ κρεμώδης και νόστιμη.
Ααα επίσης να πω ότι η εμφάνιση των πιάτων ήταν πολύ φίνα, θα έλεγα χωρίς υπερβολές.

Αλλά το μεγάλο αλλά ήταν οι τιμές. Πληρώσαμε 85 ευρώ. Άουτς...
Δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε μόνο και μόνο για το τι πληρώσαμε...

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πολυ καλο εστιατοριο με εξαιρετικο φαγητο. Κανουν πολυ ωραιο φιλετο κοτοπουλο και ο πουρες τους ειναι πεντανοστιμος.

Το μονο παραπονο που θα εξεφραζα ειναι οτι τη τελευταια φορα που το επισκεφτηκα πηρα φιλετο κοτοπουλο με ψητα λαχανικα το οποια ομως ηρθαν καμμενα αντι για ψητα. Παρολα αυτα, θα συνεχισω να το επισκεπτομαι λογω του χαλαρωτικου περιβαλλοντος και της αψογης εξυπηρετησης τους.

Απλα μαλλον δε θα το επισκεπτομαι πολυ τακτικα λογω του οικονομικου, γιατι δεν ειναι κ απο τα φτηνοτερα εστιατορια. Καποια πιατα του τα βρισκω υπερβολικα ακριβα. Γενικοτερα ομως οι εντυπωσεις μου ειναι καλες.

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Βράδυ Σαββάτου, 4 άτομα μετά από κράτηση φτάνουμε κατά τις 21:30! Ο χώρος όμορφος, επικρατεί το ξύλο ενώ υπάρχει ο χώρος των μη καπνιστών πιο μέσα και ο χώρος των καπνιστών στον οποίο και μπαίνεις και περιβάλλεται από τζαμαρία! Πολύ ευγενικά μας έφεραν το κατάλογο, κουζίνα που δουλεύει με ωραία ελληνικά προϊόντα αλλά και με επιλογές για τους λάτρεις του Black Angus!

Παραγγειλαμε ένα μπουκάλι κρασί για τα δύο άτομα και κοκτέιλ και φρέσκια μπύρα για τους άλλους δύο! Νερό εμφιαλωμένο πράγμα που το θεωρώ ενοχλητικό, ας γίνεται ερώτηση πρώτα! Στα των εδεσμάτων παραγγειλαμε πένες με συγκλινο, νιοκι με πεστο, ριζότο με κοτόπουλο και μπιφτέκι Black Angus. Επίσης μια σαλάτα με συγκλινο και μανούρι, την οποία προτείνω μόνο σε όσους αντέχουν την έντονη γεύση του συγκλινου.

Οι πένες ωραίες, Al dente, πλούσια υλικα, τα νιοκι εξαιρετικά, το ριζότο συμπαθητικό, σωστά χυλωμενο χωρίς τσιγκουνιες στα συστατικά και τα μπιφτέκια το καλύτερο πιάτο!

Στο τέλος κέρασμα σορμπε φρούτων! Ο λογαριασμός 22 ευρώ το άτομο, το οποίο όμως ανεβαίνει αν η παρέα είναι μικρη! Θα μπορούσε να κατεβάσει λίγο τις τιμές του κυρίως στα πιάτα με κρεατικα!

Η εξυπηρέτηση άριστη με εξαίρεση ένα φάουλ: το κοκτέιλ έκανε 20 λεπτά να έρθει! Το προτείνω, καλή επιλογή για όποιον διαθέτει το ανάλογο ποσο!

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Αγαπημένος χώρος που μας συστήθηκε απο φιλικό ζευγάρι το 2012!!
Εκ πρώτης όψεως δεν σε ελκύει ιδιαίτερα διότι βρίσκεται σε ενα στενό που είναι κάθετο της λεωφόρου Αλεξάνδρας, ωστόσο πλησιάζοντας (παρατήρηση που είχαμε εκφράσει και στη διεύθυνση του καταστήματος) πλέον υπάρχει μια καινούργια ταμπέλα η οποία καταφέρνει να σου αποσπάσει τη προσοχή! (ίσως το νέο λογότυπο! )

Στα του χώρου: Το εστιατόριο διαθέτει δύο χώρους έναν εσωτερικό με ρετρό διακόσμηση και γόνδολες στο μπροστινό μέρος, πίσω μερικά ακόμη τραπεζάκια αμερικανικής διακόσμησης & bar για αναμονή είτε για ποτάκι, προς την είσοδο του δεύτερου χώρου(μια προσομοίωση roof garden παρότι ισόγειο) σε αυτό το χώρο έχουν φροντίσει να δημιουργείται μια αίσθηση πλήρης αποκοπής απ τον εξωτερικό περιβάλλον χώρο με δυο λόγια:

-Αποχρώσεις γήινες με καλαίσθητη επίπλωση!! -

Στα της κουζίνας:

Η κουζίνα διαθέτει σταθερές επιλογές σε κρεατικά&θαλασσινά απ'τα οποία έχουμε δοκιμάσει τα περισσότερα! Έχοντας ποσοστό επιτυχίας επιλογών 90% και φυσικά κάποιες απ'τις αστοχίες οφείλονταν σε υποκειμενικούς γνώμονες όπως η αντίληψη του ουρανίσκου.

Επίσης ο κατάλογος διαθέτει τα πιάτα ημέρας όπου επιτρέπει στο chef να αποδείξει το ταπεραμέντο του στη δημιουργική κουζίνα απ'το σερβίρισμα έως τους εκρηκτικούς γευστικούς συνδυασμούς.

Το προσωπικό είναι πάντοτε φιλικό&ευδιάθετο και θα σας βοηθήσει να κάνετε την καλύτερη παραγγελία για εσάς και τη παρέα σας.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Καλησπέρα!

επισκεφθήκαμε χθες το εστιατόριο το βράδυ.. Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετή κίνηση και περιμέναμε λίγο στο bar μέχρι να βρούμε τραπέζι.

Πήραμε τέσσερα πιάτα (1 σαλάτα - 1 ορεκτικό - 2 κυρίως και 1 κιλό χύμα λευκό)

Η σαλάτα είχε μέσα καπνιστό χαλούμι ήταν πολύ γευστική, όμως το ορεκτικό (πουγκάκια με κοτόπουλο) θεωρώ ότι είναι αρκετά υπερτιμημένα για την γεύση που προσφέρουν.. δεν μας ικανοποίησαν αρκετά..

Για κυρίως πήρα εγώ ένα ψαρονέφρι στο πήλινο και ο άντρας μου μάγουλα χοιρινά.

Το ψαρονέφρι να πω την αλήθεια το περίμενα κάπως διαφορετικό.. ο άντρας μου που πήρε τα μάγουλα χοιρινα με πουρέ έμεινε ικανοποιημένος, όμως κάποια κομμάτια κρέατος ήταν σκληρά.. μπορεί να οφείλεται στο κρέας, όχι στον μάγειρα.

Γενικά ήταν κάπως τσιμπημένα σε σχέση με την προσφορά της γεύσης του γεύματος.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση το σέρβις ήταν πολύ καλό και ευγενικό.. όμως η κουζίνα κολούσε μερικές φορές με αποτέλεσμα η καθυστέρηση μεταξύ σαλάτας - ορεκτικού και κυρίως να είναι μεγάλη.

Bar Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πραγματικά μια πολυ καλη επιλογη για φαι!! Ο χώρος θυμίζει "κυριλε" μπριζολαδικο της αμερικης, το service παρα πολυ καλο, οι σερβιτόροι ευγενικοι, και οι γευσεις φαντατικές, τα φαγητα προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας χωρις καμία καθυστέρηση....

Εγώ και η γυναίκα μου πήραμε: μια σαλάτα, 2 ορεκτικά, 2 κυριως πιάτα και μια μπύρα και ενα κρασι και δώσαμε 60 ευρώ. Σίγουρα δεν ειναι και η πιο φτηνή επιλογή αλλα παιδια ότι πληρώνεις παίρνεις (τρως) σε αυτή την ζωη!!

Σαββάτο βράδυ αν πάτε, καλό ειναι να κλείσετε ένα τραπέζι αλλιώς θα περιμένετε στο μπαρ μεχρι να αδειάσει κατι.