Μεσογεική κουζίνα με διεθνείς επιρροές. Ανοικτά κάθε μέρα και μεσημέρι.

Δευτέρα έως Σάββατο 10:00-2:00 Κυριακή 12:00-12:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Νοε 2018

Στο Αγορά των Αμπελοκήπων είχα να πάω από μια πρωτοχρονιά πριν από 2-3 χρόνια. Το προηγούμενο Σάββατο και μετά από θέατρο οι επιλογές ήταν περιορισμένες αλλά ενδιαφέρουσες! Τελικά καταλήξαμε εκεί και δεν το μετανιώσαμε.

Ο χώρος δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια αλλά παραμένει καθαρός, σωστά φωτισμένος και γενικότερα όμορφος. Η εξυπηρέτηση (που ήταν πάντα το ατού του μαγαζιού) παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Μόλις ξεκινήσαμε μας ήρθε ψωμάκι ζεστό πεντανόστιμο και ένα ντιπάκι από γιαούρτι και πατέ ελιάς. Διαλέξαμε για τη μέση τη σαλάτα με το σπανάκι και τη γραβιέρα Κρήτης και τα αυγά με την τρούφα που ήταν ίσως και το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σωστά τηγανισμένα, με τη γεύση της τρούφας από το τρουφέλαιο να το απογειώνει. Ο φίλος μου για κύριο διάλεξε το T-Bone που ήρθε και το φλάμπαραν εντυπωσιακά στο τραπέζι μας κι εγώ το κριθαρότο με τον ροφό. Το T-Bone για medium ήταν παραψημένο αλλά νόστιμο, το δικό μου ήταν ένα πολύ καλό πιάτο που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή στο παρελθόν και παραμένει (όπως διαπίστωσα) στα must. Κλείσαμε με κερασμένο παγωτό μπακλαβά (αρκετά γλυκό για τα γούστα μου) και ένα σορμπέ με τον λογαριασμό ακόμα πιο γλυκό!

Για τα παραπάνω δώσαμε (χωρίς τα ποτά) γύρω στα 80 ευρώ. Δεδομένου ότι τα κυρίως μας είχαν γύρω στα 20 ευρώ ήταν μια φυσιολογική τιμή. Πάντως ο κατάλογος έχει και αρκετά φθηνότερα πιάτα γι' αυτό και το 26-36 στον μέσο όρο.

Γενικότερα έχουμε να κάνουμε με μια από τις πλέον ασφαλείς επιλογές στην Αθήνα ειδικά για φαγητό αργούτσικα.

15 Μάρ 2018

Την ΑΓΟΡΑ είχα να την επισκεφθώ πάρα πολλά χρόνια, από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας που είχα πρωτοέρθει στην Αθήνα. Σύχναζα τότε στην περιοχή (Αμπελόκηποι), οπότε συχνά την είχα στα υπόψη μου για έξοδο. Έκτοτε, δεν με έφερε ποτέ ο δρόμος σε αυτήν, μεσολάβησαν απλώς 2-3 επισκέψεις στο έτερο κατάστημα ΑΓΟΡΑ SELECT, πίσω από το Hilton, αλλά και αυτές τουλάχιστον 4-5 χρόνια πριν.

Οπότε ένα Σάββατο θα βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου να πάμε μετά, το μάτι μου έπεσε στην ΑΓΟΡΑ, οι πρόσφατες κριτικές στο site ήταν αρκετά ενθαρρυντικές, οπότε γιατί όχι. Έγινε λοιπόν ηλεκτρονική κράτηση για Σάββατο 7.30 (εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος, ωστόσο κατά τις 10.30 που φύγαμε δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα).

Η ΑΓΟΡΑ Restaurant Bar, λοιπόν, βρίσκεται έξω σχεδόν από το μετρό των Αμπελοκήπων, οπότε προτιμήστε το. Από τον τίτλο, αντιλαμβάνεται κανείς ότι λειτουργεί και ως café και bar, πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι την επιλέγουν για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών, με περιμετρικές τζαμαρίες και πολλές γλάστρες με πρασινάδες είναι όμορφος και περιποιημένος, εμείς ωστόσο προτιμήσαμε τον εσωτερικό.

Ο μέσα χώρος λοιπόν πολύ όμορφος, με το ξύλο να κυριαρχεί, ωραία διακόσμηση με πολλά κάδρα (κυρίως παλαιών διαφημίσεων), ενώ και η εικόνα του όμορφου bar συμπληρώνει ιδανικά το όλο σκηνικό. Μείον, ωστόσο, μία ντομάτα, γιατί ενώ θεωρητικά ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών, κάτι τέτοιο στην ουσία δεν ισχύει, καθώς στο bar, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στα τραπέζια φαγητού, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει.

Τέλος πάντων, κάποιο παράπονο δεν είχα, στο τέλος μάλιστα, μαζί με το λογαριασμό, μας έφεραν 2 δροσερά ποτήρια με γρανίτα φράουλα (κανονικά μέγεθος όχι σφηνάκια), πολύ ωραία σερβιρισμένα με μία φέτα ανανά το καθένα πάνω του.

Πάμε τώρα στο μενού. Πλούσιο, με πάρα πολλές επιλογές, ικανές να καλύψουν κάθε γούστο και προτίμηση. Επίσης προσφέρονται και αρκετά πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους, με αναλυτική περιγραφή για κάθε πιάτο. Ηλεκτρονικά επίσης μπορείτε να δείτε και τα πιάτα ημέρας.

Εμείς 2 άτομα, λοιπόν, παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με 2 ψωμάκια και 2 κριτσίνια, πολύ νόστιμα, και 1 ντιπ ελιάς (αν θυμάμαι καλά). Η χρέωση στα 1.80 € ανά άτομο.
- πράσινη σαλάτα με φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, σπανάκι, αβοκάντο, μπέικον, blue cheese, καρύδια και βινεγκρέτ μελιού (10,50 €). Πολύ ωραία σαλάτα, με το blue cheese να ξεχωρίζει γευστικά, αλλά και τα υπόλοιπα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. μοναδική μικρή ένσταση το κοτόπουλο, που ήταν κάπως άνοστο. Τη σαλάτα πάντως την ευχαριστηθήκαμε.
- ποικιλία φρέσκων μανιταριών, με θυμάρι, σκόρδο και ελαιόλαδο (7,80 €). Αρωματικό και πολύ γευστικό πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Η δε ποσότητα επαρκέστατη. Προτείνεται!
- από τα πιάτα ημέρας, εγώ επέλεξα 1 κοτόπουλο ταντούρι, με μπόλικες τηγανητές πατάτες και γιαούρτι αρωματισμένο με διάφορα μυρωδικά (10,80 €). Τρυφερό και καλοψημένο το κοτόπουλο, μου άρεσε. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις στο βαθμό που το έκανε το άλλο κυρίως που επέλεξε η γυναίκα μου, ήταν ωστόσο γευστικό. Και να μην ξεχάσω, και τα συνοδευτικά δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.
- η σύζυγος πήρε μοσχαρίσια μπιφτέκια black angus, ψητά στη σχάρα, με σάλτσα γιαουρτιού, καπνιστή μαγιονέζα και πατάτες ψητές (10,90 €). Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ ζουμερό το μπιφτέκι και νοστιμότατο, ταίριαζε δε απόλυτα με την πολύ πετυχημένη μαγιονέζα (κυρίως), αλλά και με το γιαούρτι. Οι δύο ολόκληρες ψητές πατάτες ήθελαν κάποια ενίσχυση, ενδεχομένως από κάποια μπαχαρικά, καθώς κυριαρχούσε το λιωμένο βούτυρο. Καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα πάντως. Η γυναίκα μου ευτυχώς αντιλήφθηκε πόσο μου άρεσαν τα μπιφτέκια, οπότε δέχθηκε να μοιραστούμε από κοινού τα 2 κυρίως πιάτα.

- από ποτά, εγώ ήπια 2 μπύρες draft 500 ml. stella artois (5 € έκαστη). Θετική εντύπωση μου έκαναν και οι αρκετές επιλογές από κρασί σε ποτήρι και σε λογικές τιμές. Η σύζυγος ήπιε ένα αγιωργίτικο (4 €) που της άρεσε. Αρκετές επιλογές επίσης και σε μπουκάλι, δυστυχώς, δεν πρόσεξα τιμές, ενώ σερβίρονται και κάποια κοκτέιλ.
Συνολική αποτίμηση για τις γεύσεις, άριστη. Όλα τα πιάτα νόστιμα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην αξιολογηθεί στον τομέα αυτό με «4».

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 57,60 €. Αν αφαιρέσεις τα ποτά, το κόστος για το φαγητό είναι στα 43,60 €, σχετικά καλά δηλαδή δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι πλούσιες και αρκετά χορταστικές. Για να πω τη αλήθεια στα κυρίως ειδικά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές, ίσως στα ορεκτικά και ιδίως στις σαλάτες να ήταν ένα κλικ πιο τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στην ΑΓΟΡΑ ήταν απολύτως επιτυχημένη Θα ξαναπάω...

04 Ιαν 2018

Πήγαμε χθες βράδυ 4 άτομα στην Αγορά, ένα εστιατόριο-μπιστρό στους Αμπελόκηπους, το οποίο είχα επισκεφτεί και παλαιότερα και μου είχε αρέσει. Η εξωτερική του εικόνα όμορφη, καθώς ήταν στολισμένο με πολλά φωτάκια λόγω Χριστουγέννων. Το ίδιο και εσωτερικά, με τα μεγάλα ξύλινα άνετα τραπέζια, τις βολικές καρέκλες, τον όμορφα διακοσμημένο χώρο. Δυστυχώς οι φίλοι μας καπνίζουν κι έτσι καθίσαμε στον στεγασμένο εξωτερικό χώρο που είναι για καπνίζοντες. Ο χώρος, αν και έχει εγκατάσταση εξαερισμού οροφής, που μας διαβεβαίωσαν οτι δουλεύει διαρκώς στο φουλ, μετά τις 23.30 είχε μια αρκετά αποπνικτική ατμόσφαιρα, μετά τις 24.00 δε, είχαν αρχίσει να μου καίνε τα μάτια από τον καπνό όσων εκάπνιζαν. Βέβαια είναι και γιορτινές μέρες και υπήρχε πολύς κόσμος.

Πεινασμένοι και οι τέσσερις ξεκινήσαμε με ορεκτικό και σαλάτα. Η επιλογή του ορεκτικού, μονόδρομος: το είχα σταμπάρει από πριν, από τον κατάλογο στο site. Καρπάτσιο με φιλέτο μοσχαριού. Εξαιρετικό! Απογείωνε τον ουρανίσκο. Λεπτοκομμένο και απίστευτα τρυφερό μοσχάρι που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα. Το συνοδεύσαμε με μια σαλάτα που περιείχε πράσινα λαχανικά, καπνιστό κοτόπουλο, γραβιέρα, ψητή τορτίγια και μια νόστιμη λευκή σως. Τέλος, ωραία ψημένα ψωμάκια και ένα ντιπ μαγιονέζα με γεύση ελιά συμπλήρωσε το άνοιγμα της όρεξης και μας προετοίμασε για το κυρίως.

Το κυρίως είναι ο λόγος που έβαλα 3 κι όχι 4 στη γεύση. Εγώ παρήγγειλα ένα Tennessee burger που ζήτησα να το συνοδεύσουν με πουρέ πατάτας, ο οποίος ήταν καλός. Το burger σίγουρα δεν ήταν το νοστιμότερο που έχω ποτέ φάει, αλλά παίζει να ήταν το μεγαλύτερο. Αυτό θα ήταν προτέρημα αν το μπιφτέκι ήταν τόσο τρυφερό και βουτυράτο όσο πρέπει να είναι ένα medium ψημένο black Angus burger, αλλά δεν ήταν. Και για το μέγεθός του οι σως που έβρεχαν το ψωμάκι, ιδίως από πάνω, ήταν πολύ λίγες με αποτέλεσμα να τρως στεγνό μπιφτέκι. Λόγω λαιμαργίας το έφαγα όλο, αλλά με απογοήτευσε η γεύση του - περίμενα κάτι καλύτερο από την Αγορά. Οι υπόλοιποι παράγγειλαν: ένα burger μαύρου χοίρου όπου το μπιφτέκι ήταν επίσης μεγάλο μεν, αλλά δεν ήταν όσο τρυφερό και γευστικό θα περίμενε κανείς. Ένα κοτόπουλο σε ατομική σούβλα που αυτός που το έφαγε το βρήκε υπέροχο και ένα μίνι γιουβετσάκι (αν χώραγε το σκεύος σε τσάντα θα το παίρναμε - ήταν τόσο ωραίο! ) με μάγουλο χοιρινό μαριναρισμένο με μέλι ή κάτι τέτοιο. Η κοπέλα που το έφαγε το βρήκε σχετικώς καλό αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας. Επίσης, συνοδεύσαμε το φαγητό μας με 4 ποτήρια κόκκινο κρασί.

Γλυκό δεν παραγγείλαμε. Ήταν τόσο τεράστιες οι μερίδες που δεν χώραγε τίποτε άλλο (αφού με δυσκολία σηκωθήκαμε να φύγουμε). Ωστόσο, αφού πληρώσαμε τον λογαριασμό (ακριβές ποσό δεν ξέρω γιατί μας κεράσανε, αλλά θα πρέπει να ήταν γύρω στα 90-100 ευρώ για 4 άτομα), έρχεται ξαφνικά στο τραπέζι... η ελεγεία! Ένας πέτρινος δίσκος με ροζέτες από σοκολατένια μους, κομμάτια από την πιο υπέροχη πανακότα που έχω δοκιμάσει ποτέ, μίνι ροζ μπεζεδάκια, απίστευτα τέλεια μους καφέ και αποδομημένο μιλφέιγ. Κέρασμα από το μαγαζί. Αυτό, είναι αλήθεια, μας κέρδισε!

Θα έβαζα τεσσάρια στην Αγορά αν ήταν καλύτερη η γεύση στα κυρίως. Αν είχαν τα πιάτα που έλεγε ο κατάλογος (πολλά, είχαν τελειώσει όταν πήγαμε). Αν δεν είχε τόσο καπνίλα από τα τσιγάρα.

Θα ξαναπήγαινα;
Ναι, αλλά δεν θα έπαιρνα ξανά burger.