Μεσογεική κουζίνα με διεθνείς επιρροές. Ανοικτά κάθε μέρα και μεσημέρι.

Δευτέρα έως Σάββατο 10:00-2:00 Κυριακή 12:00-12:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Νοε 2018

Στο Αγορά των Αμπελοκήπων είχα να πάω από μια πρωτοχρονιά πριν από 2-3 χρόνια. Το προηγούμενο Σάββατο και μετά από θέατρο οι επιλογές ήταν περιορισμένες αλλά ενδιαφέρουσες! Τελικά καταλήξαμε εκεί και δεν το μετανιώσαμε.

Ο χώρος δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια αλλά παραμένει καθαρός, σωστά φωτισμένος και γενικότερα όμορφος. Η εξυπηρέτηση (που ήταν πάντα το ατού του μαγαζιού) παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Μόλις ξεκινήσαμε μας ήρθε ψωμάκι ζεστό πεντανόστιμο και ένα ντιπάκι από γιαούρτι και πατέ ελιάς. Διαλέξαμε για τη μέση τη σαλάτα με το σπανάκι και τη γραβιέρα Κρήτης και τα αυγά με την τρούφα που ήταν ίσως και το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σωστά τηγανισμένα, με τη γεύση της τρούφας από το τρουφέλαιο να το απογειώνει. Ο φίλος μου για κύριο διάλεξε το T-Bone που ήρθε και το φλάμπαραν εντυπωσιακά στο τραπέζι μας κι εγώ το κριθαρότο με τον ροφό. Το T-Bone για medium ήταν παραψημένο αλλά νόστιμο, το δικό μου ήταν ένα πολύ καλό πιάτο που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή στο παρελθόν και παραμένει (όπως διαπίστωσα) στα must. Κλείσαμε με κερασμένο παγωτό μπακλαβά (αρκετά γλυκό για τα γούστα μου) και ένα σορμπέ με τον λογαριασμό ακόμα πιο γλυκό!

Για τα παραπάνω δώσαμε (χωρίς τα ποτά) γύρω στα 80 ευρώ. Δεδομένου ότι τα κυρίως μας είχαν γύρω στα 20 ευρώ ήταν μια φυσιολογική τιμή. Πάντως ο κατάλογος έχει και αρκετά φθηνότερα πιάτα γι' αυτό και το 26-36 στον μέσο όρο.

Γενικότερα έχουμε να κάνουμε με μια από τις πλέον ασφαλείς επιλογές στην Αθήνα ειδικά για φαγητό αργούτσικα.

15 Μάρ 2018

Την ΑΓΟΡΑ είχα να την επισκεφθώ πάρα πολλά χρόνια, από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας που είχα πρωτοέρθει στην Αθήνα. Σύχναζα τότε στην περιοχή (Αμπελόκηποι), οπότε συχνά την είχα στα υπόψη μου για έξοδο. Έκτοτε, δεν με έφερε ποτέ ο δρόμος σε αυτήν, μεσολάβησαν απλώς 2-3 επισκέψεις στο έτερο κατάστημα ΑΓΟΡΑ SELECT, πίσω από το Hilton, αλλά και αυτές τουλάχιστον 4-5 χρόνια πριν.

Οπότε ένα Σάββατο θα βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου να πάμε μετά, το μάτι μου έπεσε στην ΑΓΟΡΑ, οι πρόσφατες κριτικές στο site ήταν αρκετά ενθαρρυντικές, οπότε γιατί όχι. Έγινε λοιπόν ηλεκτρονική κράτηση για Σάββατο 7.30 (εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος, ωστόσο κατά τις 10.30 που φύγαμε δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα).

Η ΑΓΟΡΑ Restaurant Bar, λοιπόν, βρίσκεται έξω σχεδόν από το μετρό των Αμπελοκήπων, οπότε προτιμήστε το. Από τον τίτλο, αντιλαμβάνεται κανείς ότι λειτουργεί και ως café και bar, πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι την επιλέγουν για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών, με περιμετρικές τζαμαρίες και πολλές γλάστρες με πρασινάδες είναι όμορφος και περιποιημένος, εμείς ωστόσο προτιμήσαμε τον εσωτερικό.

Ο μέσα χώρος λοιπόν πολύ όμορφος, με το ξύλο να κυριαρχεί, ωραία διακόσμηση με πολλά κάδρα (κυρίως παλαιών διαφημίσεων), ενώ και η εικόνα του όμορφου bar συμπληρώνει ιδανικά το όλο σκηνικό. Μείον, ωστόσο, μία ντομάτα, γιατί ενώ θεωρητικά ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών, κάτι τέτοιο στην ουσία δεν ισχύει, καθώς στο bar, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στα τραπέζια φαγητού, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει.

Τέλος πάντων, κάποιο παράπονο δεν είχα, στο τέλος μάλιστα, μαζί με το λογαριασμό, μας έφεραν 2 δροσερά ποτήρια με γρανίτα φράουλα (κανονικά μέγεθος όχι σφηνάκια), πολύ ωραία σερβιρισμένα με μία φέτα ανανά το καθένα πάνω του.

Πάμε τώρα στο μενού. Πλούσιο, με πάρα πολλές επιλογές, ικανές να καλύψουν κάθε γούστο και προτίμηση. Επίσης προσφέρονται και αρκετά πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους, με αναλυτική περιγραφή για κάθε πιάτο. Ηλεκτρονικά επίσης μπορείτε να δείτε και τα πιάτα ημέρας.

Εμείς 2 άτομα, λοιπόν, παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με 2 ψωμάκια και 2 κριτσίνια, πολύ νόστιμα, και 1 ντιπ ελιάς (αν θυμάμαι καλά). Η χρέωση στα 1.80 € ανά άτομο.
- πράσινη σαλάτα με φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, σπανάκι, αβοκάντο, μπέικον, blue cheese, καρύδια και βινεγκρέτ μελιού (10,50 €). Πολύ ωραία σαλάτα, με το blue cheese να ξεχωρίζει γευστικά, αλλά και τα υπόλοιπα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. μοναδική μικρή ένσταση το κοτόπουλο, που ήταν κάπως άνοστο. Τη σαλάτα πάντως την ευχαριστηθήκαμε.
- ποικιλία φρέσκων μανιταριών, με θυμάρι, σκόρδο και ελαιόλαδο (7,80 €). Αρωματικό και πολύ γευστικό πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Η δε ποσότητα επαρκέστατη. Προτείνεται!
- από τα πιάτα ημέρας, εγώ επέλεξα 1 κοτόπουλο ταντούρι, με μπόλικες τηγανητές πατάτες και γιαούρτι αρωματισμένο με διάφορα μυρωδικά (10,80 €). Τρυφερό και καλοψημένο το κοτόπουλο, μου άρεσε. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις στο βαθμό που το έκανε το άλλο κυρίως που επέλεξε η γυναίκα μου, ήταν ωστόσο γευστικό. Και να μην ξεχάσω, και τα συνοδευτικά δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.
- η σύζυγος πήρε μοσχαρίσια μπιφτέκια black angus, ψητά στη σχάρα, με σάλτσα γιαουρτιού, καπνιστή μαγιονέζα και πατάτες ψητές (10,90 €). Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ ζουμερό το μπιφτέκι και νοστιμότατο, ταίριαζε δε απόλυτα με την πολύ πετυχημένη μαγιονέζα (κυρίως), αλλά και με το γιαούρτι. Οι δύο ολόκληρες ψητές πατάτες ήθελαν κάποια ενίσχυση, ενδεχομένως από κάποια μπαχαρικά, καθώς κυριαρχούσε το λιωμένο βούτυρο. Καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα πάντως. Η γυναίκα μου ευτυχώς αντιλήφθηκε πόσο μου άρεσαν τα μπιφτέκια, οπότε δέχθηκε να μοιραστούμε από κοινού τα 2 κυρίως πιάτα.

- από ποτά, εγώ ήπια 2 μπύρες draft 500 ml. stella artois (5 € έκαστη). Θετική εντύπωση μου έκαναν και οι αρκετές επιλογές από κρασί σε ποτήρι και σε λογικές τιμές. Η σύζυγος ήπιε ένα αγιωργίτικο (4 €) που της άρεσε. Αρκετές επιλογές επίσης και σε μπουκάλι, δυστυχώς, δεν πρόσεξα τιμές, ενώ σερβίρονται και κάποια κοκτέιλ.
Συνολική αποτίμηση για τις γεύσεις, άριστη. Όλα τα πιάτα νόστιμα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην αξιολογηθεί στον τομέα αυτό με «4».

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 57,60 €. Αν αφαιρέσεις τα ποτά, το κόστος για το φαγητό είναι στα 43,60 €, σχετικά καλά δηλαδή δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι πλούσιες και αρκετά χορταστικές. Για να πω τη αλήθεια στα κυρίως ειδικά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές, ίσως στα ορεκτικά και ιδίως στις σαλάτες να ήταν ένα κλικ πιο τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στην ΑΓΟΡΑ ήταν απολύτως επιτυχημένη Θα ξαναπάω...

29 Ιουν 2017

Σκέφθηκα να ξαναπάω, ύστερα από πολλά χρόνια, αφού φέτος το μαγαζί αυτό ενηλικιώθηκε και ο σεφ του εμπνεύστηκε ενδιαφέρουσες καινοτομίες στο μενού. Μιλάω για την ΑΓΟΡΑ (Α) των Αμπελοκήπων, που ιδρύθηκε το 1996 και ήδη συμπλήρωσε 21 χρόνια! O συγκεκριμένος χώρος εστίασης θεωρώ πως είναι κάτι ανάμεσα σε γαλλικό bistrot και αγγλοσαξονική pub!!

Την επισκέφθηκα λοιπόν το μεσημέρι της Τρίτης 20.6 για ένα ελαφρύ μάλλον γεύμα, αφού ήμουν μόνος και είχα περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή μου, λόγω υποχρεώσεων. Με εξυπηρέτησε απόλυτα το Μετρό, απ’ τη Στάση ‘Αμπελόκηποι’ του οποίου απέχει κυριολεκτικά γύρω στα 40 μέτρα!! Βέβαια, για τους χρήστες που θα πάνε με ΙΧ, υπάρχει γκαράζ απέναντι στα 100 μ., στην οδό Αθανασιάδου, την πάροδο της Σούτσου όπου βρίσκεται η Ευρωκλινική Αθηνών!

Η Α λειτουργεί πάντα σε καθημερινή βάση, Δευτέρα με Σάββατο απ’ τις 10 το πρωί μέχρι τις 02.30 τη νύχτα, ενώ τις Κυριακές, απ’ το μεσημέρι μέχρι 01.00. Δεδομένου ότι πρόκειται για Restaurant-Bar, είναι προφανές ότι στοχεύει και στους πελάτες που θα πιούν καφέ, αναψυκτικά, μπύρες ή ποτά (το πρωί συνήθως στον εξωτερικό ημιστεγασμένο χώρο, ενώ αργότερα στο μεγάλο μπαρ της εσωτερικής αίθουσας).

Ο εξωτερικός χώρος είναι διαμπερής κατά μήκος της οδού Βουρνάζου, και συνεπώς δροσερός, αφού άλλωστε έχει και 4 ανεμιστήρες οροφής σε πλήρη λειτουργία. Είναι πνιγμένος στο πράσινο από ζαρντινιέρες και φυτά, και προφανώς είναι χώρος καπνιζόντων. Σημειωτέον, ότι διαθέτει κλιματισμό με ψύξη / θέρμανση, και στα κρύα του χειμώνα υποθέτω ότι μπορεί να κλείσει και να αξιοποιηθεί καλύτερα. Η στεγασμένη αυτή βεράντα περιλαμβάνει περί τα 12 τραπέζια για καμιά 30αριά άτομα.

Ο εσωτερικός χώρος, όπως τον είχα συγκρατήσει στη μνήμη μου απ’ τη δεκαετία του 90, είναι πάντα το ίδιο ζεστός και ατμοσφαιρικός, χάρη στο καφέ ξύλο που κυριαρχεί παντού: στα 20 περίπου τραπέζια, τετράγωνα, ορθογώνια και ροτόντες για καμιά 80αριά πελάτες, τις αριστοκρατικές μπουαζερί (ξύλινες επενδύσεις) σε κολόνες, δοκάρια, τοίχους, κορνίζες, κ. λπ. επιφάνειες, το εντυπωσιακό ξύλινο μπαρ στη δεξιά πλευρά, με την τεράστια μπάρα και μια ντουζίνα από ψηλά ξύλινα καθίσματα και φυσικά τα πατώματα. Υπάρχουν ακόμη δεκάδες κάδρα με κλασικές μπύρες, νοσταλγικές εικόνες περασμένων δεκαετιών, κ. λπ., vintage καθρέφτες κι άλλα διακοσμητικά στοιχεία, ενώ ο ατμοσφαιρικός φωτισμός συμπληρώνει την όλη ρομαντική ατμόσφαιρα! To μάλλον σκούρο χρώμα του ξύλου εξισορροπείται απ’ τις τεράστιες τζαμαρίες της μεγάλης πρόσοψης κατά μήκος της Βουρνάζου, που επιτρέπουν στις ηλιαχτίδες να φωτίσουν τον χώρο!
Στην αριστερή πλευρά, κάποιες σκάλες, μάλλον στενές, οδηγούν στις καθαρές τουαλέτες του υπογείου (2 γυναικείες και 1 ανδρική), ενώ κατεβαίνοντας θαυμάζουμε αφίσα της Ιρλανδέζικης μπύρας Guinness, καδράκια αλλά και διακοσμητικά πιατάκια με vintage εικόνες από Ευρώπη και Αμερική! Ατυχώς, δεν υπάρχει πρόβλεψη για ΑΜΕΑ, αφού την δεκαετία του 90 δεν είχαν θεσπιστεί οι σχετικές διατάξεις…

Η μουσική, lounge και easy listening περασμένων δεκαετιών, που έχει την τιμητική της τα βράδια, ταιριάζει απόλυτα με το ατμοσφαιρικό αυτό περιβάλλον και επιτρέπει την άνετη συζήτηση μεταξύ των διαφόρων συνδαιτυμόνων!

Ο ιδιοκτήτης κ. Χρήστος Κουτσούμπας και ο chef, Ιερόθεος Τσορβάς έχουν φροντίσει για το ανανεωμένο μενού της 20ετούς ενηλικίωσης που αποτυπώνεται ακόμα και στα νέα τους σουπλά, με την ένδειξη: celebrating 20 years!. Ο σεφ, εδώ και 4 χρόνια περίπου ήταν αρχικά ο βασικός συνεργάτης του πρώην executive chef κ. Κώστα Κωστόπουλου και ήδη τον έχει αντικαταστήσει πλήρως και επάξια! Παράλληλα, διάβασα στο Διαδίκτυο ότι έχει διατελέσει και σεφ στην γαστρονομική Υπηρεσία Cooking Co.

Στον αναλυτικό κατάλογο, υπάρχουν κλασικά εδέσματα, μεσογειακά κυρίως, όπως 15 ορεκτικά, από 5.50-11.50 € (για τις γαρίδες σουβλάκι ή mini burgers μαύρου χοίρου με τυρί chevre), 11 σαλάτες, 8-14 € (για αυτή με καπνιστό σολομό, καβούρι και αβοκάντο), γύρω στα 12 ζυμαρικά και ριζότο, 10-17 € (για σπαγγέτι με γαρίδες και ψητά κολοκυθάκια), 3 ψαρικά, 15-19 €, 6 πουλερικά, 10-16 € και μια ντουζίνα κρεατικών και burgers, στα 10-23 € (για το φιλέτο Black Angus). Σερβίρουν ακόμη 10 γλυκά στα 5-7 €.

Από ποτά, διατίθενται καφέδες και αναψυκτικά, 2-6 €, αλκοολούχα στα 7 €, και αποστάγματα 200 ml περί τα 8 €. Ακόμη, 15 μπύρες, 3-6 €, ποτήρι κρασί, 4-7 € και καμιά 50αριά ελληνικές και ξένες ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, από 15-38 € (για το ερυθρό Κτήμα Άλφα).
Υπάρχουν επίσης γνωστοί αφρώδεις οίνοι, απ’ τους οποίους δεν μπορεί φυσικά να απουσιάσει η κορωνίδα, η γαλλική σαμπάνια Dom Perignon, με τιμή: 230 €.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2-3 νεαρούς σερβιτόρους, με ομοιόμορφες μαύρες ποδιές και τιράντες, που είναι όλοι τους ευγενέστατοι, σβέλτοι και προπαντός ενημερωμένοι με το αντικείμενό τους, τόσο τη σύνθεση του ανανεωμένου μενού όσο φυσικά και το σωστό σερβίρισμα.

Εγώ λοιπόν κάθισα μέσα και περιεργάστηκα τον όμορφο χώρο τον οποίο σας περιέγραψα, που ήταν σχετικά ήρεμος το μεσημέρι, μιας και οι περισσότεροι καπνίζοντες προτιμούν, αυτές τις ώρες, τον εξωτερικό χώρο.
Τελικά επέλεξα τα ακόλουθα;

• Αρχικά ήρθε νερό εμφιαλωμένο, στα 2 €, που άλλωστε το ήθελα.
• Παράλληλα μου σέρβιραν φρεσκοψημένο ζυμωτό ψωμάκι, με κριτσίνια και ντιπ πάστας ελιάς και σος γιαουρτιού, στα 1.60 €.
• Απ’ το ανανεωμένο μενού του σεφ, δοκίμασα το γαλλικό κατσικίσιο τυρί chevre, δυο στρογγυλά κομμάτια, σε τραγανή κρούστα δημητριακών, που συνοδεύονταν από τσάτνεϊ (είδος γλυκόξινης μαρμελάδας με μπαχαρικά) γεύσης τριαντάφυλλου, καθώς και από τηγανιτές κορδέλες πράσου. Ευφυέστατη και πεντανόστιμη σύνθεση, σαν μια πολύ βελτιωμένη γεύση π. χ. ψητού camembert. Ήταν όλα τα λεφτά. Τιμή στα 9.50 €.
• Ήπια μια μπύρα Mc Farland κόκκινη, 5.60 βαθμών οινοπνεύματος: 4.40 €.
• Απ’ τα γλυκά διάλεξα μια μους καπουτσίνο λευκής σοκολάτας, που ήρθε σε ένα μεγάλο διαφανές φλιτζάνι. Είχε μια απόχρωση μεταξύ λευκού και μπεζ, λόγω των συστατικών της. Θα νόμιζε κανείς ότι είναι σαντιγί, αλλά βέβαια ήτανε λευκή σοκολάτα... Στο πάνω μέρος υπήρχαν ορισμένοι κόκκοι καφέ, που διακοσμούσαν και συμπλήρωναν ωραία το φλιτζάνι. Κλασικό γαλλικού τύπου dessert που ήταν χορταστικό και ό, τι έπρεπε για την τελική μου επίγευση! Τιμή 6 €.

Ο λογαριασμός, στα 23.50 €, σημαίνει ότι χωρίς τη μπύρα, βρίσκομαι στην κατηγορία 17/25 €. Το ποσό μπορεί να φαίνεται κάπως τσιμπημένο, αλλά αντικατοπτρίζει το επίπεδο του κλασικού αυτού χώρου, τον οποίο βαθμολογώ γενικά με 3 στα 4 παντού.
Ειδικά, στο value for money, το 3 είναι ίσως λίγο επιεικές (αφού δεν προβλέπεται στο site 2.50 στα 4). Ωστόσο, πιστεύω ότι εντέλει η Α το δικαιούται!

Με την ευκαιρία, θεωρώ ότι κάποια κύρια πιάτα, σαλάτες και ορεκτικά, έχουν μικρά περιθώρια συμπίεσης, λόγω και της κρίσης. Αντίθετα, οφείλω να παραδεχτώ ότι οι τιμές σε καφέδες, αναψυκτικά, ποτά και μπύρες, που αφορούν μεγάλο μέρος της πελατείας τους, κινούνται σε νορμάλ επίπεδα (τα κρασιά π. χ. είναι μόνο 1.50 με 2 φορές την αντίστοιχη τιμή της κάβας).

Συμπερασματικά, προτείνω ότι μπορείτε άνετα να επισκεφθείτε την Α, γιορτάζοντας την ενηλικίωσή της, με καφέ ή ποτό, αλλά προφανώς και ένα ρομαντικό δείπνο σε μια δική σας επέτειο ή γενέθλια!

04 Ιαν 2018

Πήγαμε χθες βράδυ 4 άτομα στην Αγορά, ένα εστιατόριο-μπιστρό στους Αμπελόκηπους, το οποίο είχα επισκεφτεί και παλαιότερα και μου είχε αρέσει. Η εξωτερική του εικόνα όμορφη, καθώς ήταν στολισμένο με πολλά φωτάκια λόγω Χριστουγέννων. Το ίδιο και εσωτερικά, με τα μεγάλα ξύλινα άνετα τραπέζια, τις βολικές καρέκλες, τον όμορφα διακοσμημένο χώρο. Δυστυχώς οι φίλοι μας καπνίζουν κι έτσι καθίσαμε στον στεγασμένο εξωτερικό χώρο που είναι για καπνίζοντες. Ο χώρος, αν και έχει εγκατάσταση εξαερισμού οροφής, που μας διαβεβαίωσαν οτι δουλεύει διαρκώς στο φουλ, μετά τις 23.30 είχε μια αρκετά αποπνικτική ατμόσφαιρα, μετά τις 24.00 δε, είχαν αρχίσει να μου καίνε τα μάτια από τον καπνό όσων εκάπνιζαν. Βέβαια είναι και γιορτινές μέρες και υπήρχε πολύς κόσμος.

Πεινασμένοι και οι τέσσερις ξεκινήσαμε με ορεκτικό και σαλάτα. Η επιλογή του ορεκτικού, μονόδρομος: το είχα σταμπάρει από πριν, από τον κατάλογο στο site. Καρπάτσιο με φιλέτο μοσχαριού. Εξαιρετικό! Απογείωνε τον ουρανίσκο. Λεπτοκομμένο και απίστευτα τρυφερό μοσχάρι που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα. Το συνοδεύσαμε με μια σαλάτα που περιείχε πράσινα λαχανικά, καπνιστό κοτόπουλο, γραβιέρα, ψητή τορτίγια και μια νόστιμη λευκή σως. Τέλος, ωραία ψημένα ψωμάκια και ένα ντιπ μαγιονέζα με γεύση ελιά συμπλήρωσε το άνοιγμα της όρεξης και μας προετοίμασε για το κυρίως.

Το κυρίως είναι ο λόγος που έβαλα 3 κι όχι 4 στη γεύση. Εγώ παρήγγειλα ένα Tennessee burger που ζήτησα να το συνοδεύσουν με πουρέ πατάτας, ο οποίος ήταν καλός. Το burger σίγουρα δεν ήταν το νοστιμότερο που έχω ποτέ φάει, αλλά παίζει να ήταν το μεγαλύτερο. Αυτό θα ήταν προτέρημα αν το μπιφτέκι ήταν τόσο τρυφερό και βουτυράτο όσο πρέπει να είναι ένα medium ψημένο black Angus burger, αλλά δεν ήταν. Και για το μέγεθός του οι σως που έβρεχαν το ψωμάκι, ιδίως από πάνω, ήταν πολύ λίγες με αποτέλεσμα να τρως στεγνό μπιφτέκι. Λόγω λαιμαργίας το έφαγα όλο, αλλά με απογοήτευσε η γεύση του - περίμενα κάτι καλύτερο από την Αγορά. Οι υπόλοιποι παράγγειλαν: ένα burger μαύρου χοίρου όπου το μπιφτέκι ήταν επίσης μεγάλο μεν, αλλά δεν ήταν όσο τρυφερό και γευστικό θα περίμενε κανείς. Ένα κοτόπουλο σε ατομική σούβλα που αυτός που το έφαγε το βρήκε υπέροχο και ένα μίνι γιουβετσάκι (αν χώραγε το σκεύος σε τσάντα θα το παίρναμε - ήταν τόσο ωραίο! ) με μάγουλο χοιρινό μαριναρισμένο με μέλι ή κάτι τέτοιο. Η κοπέλα που το έφαγε το βρήκε σχετικώς καλό αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας. Επίσης, συνοδεύσαμε το φαγητό μας με 4 ποτήρια κόκκινο κρασί.

Γλυκό δεν παραγγείλαμε. Ήταν τόσο τεράστιες οι μερίδες που δεν χώραγε τίποτε άλλο (αφού με δυσκολία σηκωθήκαμε να φύγουμε). Ωστόσο, αφού πληρώσαμε τον λογαριασμό (ακριβές ποσό δεν ξέρω γιατί μας κεράσανε, αλλά θα πρέπει να ήταν γύρω στα 90-100 ευρώ για 4 άτομα), έρχεται ξαφνικά στο τραπέζι... η ελεγεία! Ένας πέτρινος δίσκος με ροζέτες από σοκολατένια μους, κομμάτια από την πιο υπέροχη πανακότα που έχω δοκιμάσει ποτέ, μίνι ροζ μπεζεδάκια, απίστευτα τέλεια μους καφέ και αποδομημένο μιλφέιγ. Κέρασμα από το μαγαζί. Αυτό, είναι αλήθεια, μας κέρδισε!

Θα έβαζα τεσσάρια στην Αγορά αν ήταν καλύτερη η γεύση στα κυρίως. Αν είχαν τα πιάτα που έλεγε ο κατάλογος (πολλά, είχαν τελειώσει όταν πήγαμε). Αν δεν είχε τόσο καπνίλα από τα τσιγάρα.

Θα ξαναπήγαινα;
Ναι, αλλά δεν θα έπαιρνα ξανά burger.