Μια ξεχωριστή προσέγγιση για το Αγορά Select που παντρεύει την εμπειρία χρόνων με μια νέα πορεία στο χώρο της εστίασης, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στο να σας παρέχει ό, τι πιο εκλεκτό, σε τιμές πάντοτε προσιτές.
Σε έναν πλήρως ανανεωμένο κατάλογο, με διεθνείς και μεσογειακές επιρροές, έρχονται να προστεθούν μια μεγάλη ποικιλία από ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά καθώς επίσης και πεντανόστιμα μαγειρευτά ημέρας, σε μερίδες πραγματικά πλούσιες.
Πρώτο μας μέλημα, τα πιο διαλεχτά και φρέσκα υλικά για κάθε ένα από τα πιάτα που ετοιμάζουμε για εσάς.
Κυριότερος μας στόχος, η γευστική πανδαισία να περικλείεται από όλα εκείνα τα στοιχεία που θα σας κάνουν να νιώσετε τη μαγεία του να απολαμβάνεις, σε ένα περιβάλλον ζεστό και φιλικό!

www. agoraselect. gr

Καθημερινά, όλη μέρα ανοιχτό (12.00 μέχρι αργά το βράδυ)

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

17 Μαι 2018

Τρίτη βράδυ στις 8/5, γύρω στις 9 μ. μ., πάμε με μια φίλη στον γνωστό μας από παλιά χώρο εστίασης με ελληνική και μεσογειακή κουζίνα, που βρίσκεται στο πλάι του Hilton. Αναφέρομαι στο κλασικό AGORA SELECT (AS), μεταξύ Χατζηγιάννη Μέξη και Βεντήρη, που ισαπέχει (5 περίπου λεπτά με τα πόδια) απ’ τους Σταθμούς του Μετρό, ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ.

Το AS κλείνει μια 15ετία, αφού άνοιξε το 2003, λειτουργεί δε καθημερινά από 10.00 μέχρι 02.00 και παραμένει πάντα δημοφιλές και γεμάτο από Έλληνες αλλά και ξένους τουρίστες, πολλοί απ’ τους οποίους υποθέτω ότι πιθανόν θα προέρχονται απ’ το διπλανό HILTON. Το ίδιο συνέβη και κατά την προχθεσινή επίσκεψή μας, είμαστε δε πολύ τυχεροί γιατί χωρίς κράτηση εξασφαλίσαμε θαυμάσιο τραπέζι στο κέντρο του ενός απ’ τους δύο χώρους του, και συγκεκριμένα του ημιυπαίθριου στεγασμένου.

Το εστιατόριο ανήκει στον αεικίνητο νεαρό επιχειρηματία κ. Θύμιο Κουτσούμπα, ο οποίος πρόσφατα άνοιξε και το διπλανό, Βεντήρη Roast House, που σας παρουσίασα πέρσι τον Νοέμβρη. Υποθέτω ότι το AGORA SELECT και το AGORA των Αμπελοκήπων ανήκουν σε συγγενικά πρόσωπα, αφού το τελευταίο ανήκει στον κ. Χρήστο Κουτσούμπα, έχουν δε παραπλήσιο ύφος και διακόσμηση, αλλά και μενού! Σημειωτέον ότι ο τωρινός σεφ του AS, κ. Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, υπήρξε στο παρελθόν σεφ του AGORA των Αμπελοκήπων!

Στους δύο χώρους, τον κεντρικό και τον ημιυπαίθριο, που επικοινωνούν (υπάρχουν διάφορα πάσο με κηροπήγια! ) δεσπόζει σαφέστατα το ξύλο, σε τραπεζοκαθίσματα, δάπεδο, δοκούς οροφής, το μπαρ του κεντρικού χώρου, ενώ στον ημιυπαίθριο κυριαρχεί ένας ψηλός κορμός δένδρου! Τα σουπλά των τραπεζιών έχουν το διακριτικό σήμα του εστιατορίου, που είναι ένα καλλιτεχνικό άλφα, δηλωτικό της επωνυμίας της επιχείρησης!
Οι περιμετρικές τζαμαρίες αναδεικνύουν το πλούσιο εξωτερικό πράσινο δένδρων και φυτών, ενώ την ημέρα φωτίζουν άπλετα τις σάλες. Υπάρχει ακόμη μια πληθώρα κάδρων, (καλλιτεχνικών κ. λπ. ) στους τοίχους, που είναι βαμμένοι με ανοιχτές μπεζ αποχρώσεις, όπως και η οροφή, όπου διάφοροι ευμεγέθεις ανεμιστήρες δροσίζουν τις αίθουσες! Τα κλιματιστικά και ο άνετος εξαερισμός διευκολύνουν το κάπνισμα, τουλάχιστον στον ημιυπαίθριο χώρο. Υπολογίζω δυναμικότητα περί τα 150 άτομα μέσα, ενώ έξω στο πίσω μέρος του κήπου υπάρχουν λίγα ακόμη τραπέζια για άλλα 40-50 θαμώνες, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Παρά τον σχετικό θόρυβο από τα γκρουπ και τις παρέες, ακούγονταν απαλή lounge και τζαζ μουσική, που ταίριαζε με την όλη ατμόσφαιρα.

Εξάλλου, στο υπόγειο υπάρχουν 2+2 καθαρά WC, δίπλα στη κουζίνα, πίσω απ’ την οποία διακρίνονταν κάποιες γλάστρες με ευωδιαστά μυρωδικά, που θα αξιοποιούνται δεόντως στο μαγείρεμα!

Η εξυπηρέτηση γίνονταν από 7-8 νεαρά γκαρσόνια, όλα με μαύρες στολές (παντελόνια και μπλούζες με το σήμα α και την επωνυμία ολόκληρη στα μανίκια τους), τα οποία ήταν απόλυτα ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενο του σέρβις, του χώρου, των φαγητών και ποτών, του σεφ κ. λπ. συντελεστών του εστιατορίου. Βαθμολογώ την άξια εξυπηρέτηση με 4 στα 4, λαμβάνοντας επίσης υπόψη και την ετοιμότητά τους, σπάνια για τα ελληνικά δεδομένα, στην άμεση ετοιμασία των τραπεζιών, ευθύς μόλις οι πελάτες έφευγαν. Ο επιχειρηματίας κάνει άψογη δουλειά, όντας πανταχού παρών, και ομολογώ ότι συνιστά παράδειγμα προς μίμηση!!

Το μενού είναι απόλυτα ενημερωμένο, και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τα εξής: καμιά 10αριά ορεκτικά στα 6-10 €, 10 σαλάτες, από 9-11 €, 12 ζυμαρικά από 7-15 €, πληθώρα πουλερικών, ψαριών και κρεατικών, όπως και ποικιλία γλυκών, στα 5-8 €.
Υπάρχει ακόμη μενού με καμιά 20αριά πιάτα ημέρας (πολλά ψάρια, αστακομακαρονάδα και καβουρομακαρονάδα, κουνέλι, μουσακά, σαλάτες, κ. λπ. ), για να διευκολύνει τις επιλογές σας.

Εξάλλου, η ανανεωμένη λίστα κρασιών, περιλαμβάνει 50 περίπου ετικέτες, σε τιμές που κυμαίνονται από 15-45 €: για το κορυφαίο κόκκινο, Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη (στις κάβες από 20 €). Ακόμη, 15 μπύρες (3-5 €), αφρώδεις οίνοι, και τα συνήθη αποστάγματα και αναψυκτικά.
Πρέπει να προσθέσω, ότι στα τραπέζια διαφημίζουν τα house wines, από ένα ελληνικό, λευκό και κόκκινο, που εναλλάσσουν σε μηνιαία βάση, σε τιμές περί τα 15 € το καθένα!

Εμείς δοκιμάσαμε:

• Μια κρέπα φούρνου γεμάτη σπανάκι, ανθότυρο και μυρωδικά, που μας θύμισε σπανακόπιτα σε σχήμα κρέπας. Εκλεκτή, στην τιμή των 7.70 €.

• Απ’ τα πιάτα ημέρας, η φίλη μου παρήγγειλε ένα burger με αρνίσιο κιμά, τηγανιτές πατάτες και σαλάτα βαλεριάνα, που της άρεσε, αν και στο burger την ενόχλησε κάπως η μαρμελάδα με τα σκληρά κομματάκια μπέικον, καθώς και η υπερβολική σε ποσότητα barbeque sauce, που θα ήταν προτιμότερο να έρχεται σε ξεχωριστό μπολάκι! Τιμή στα 12.50 €.

• Εγώ πήρα μια μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας με πουρέ. Ήρθαν δύο τεράστια και πεντανόστιμα μπιφτέκια γαλοπούλας, ο δε πουρές ήταν ό, τι έπρεπε. Το συνιστώ σαν πιάτο διαίτης. Τιμή, 10.00 €.

• Μας ρώτησαν για ψωμί και δεν θέλαμε, έφεραν δε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, σε τιμή 1.80 €.

Πλήρωσα 32 € (10/16 € το άτομο), αποφεύγοντας ποτά και γλυκά, για τα οποία επιφυλασσόμαστε προσεχώς!

Συμπερασματικά το AS παραμένει ένα προσεγμένο εστιατόριο, σε κομβική θέση του αθηναϊκού κέντρου. Με τις ποικιλίες, τις λογικές τιμές, την ωραία ατμόσφαιρα και το εκπληκτικό του σέρβις, δικαίως είναι πάντα δημοφιλές και γεμάτο κόσμο.

Θεωρώ πως με τον καιρό βελτιώνεται, όπως τα καλά κόκκινα κρασιά που προσφέρει!

Φυσικά και σας το συνιστώ για μελλοντική σας επίσκεψη, business lunch ή romantic dinner!!

02 Ιαν 2017

“Τα πάντα ρει” έλεγε ο Ηράκλειτος, “ She moves in mysterious ways” τραγουδούν οι U2, life is full of surprises πιστεύει, ακράδαντα, η υποφαινόμενη η οποία ευρίσκεται σε άκρως φιλοσοφική διάθεση αναπολώντας τη χρονιά, που είναι δύο μέρες πριν το τέλος της, με τις εκπλήξεις και ανατροπές που έκρυβε.

Φαντάζομαι ότι δε θα κομίσω γλαύκας εις τας Αθήνας λέγοντάς σας ότι το παρόν site άλλαξε χέρια. Λίγο απότομα και άκομψα για μένα αλλά business is business, οπότε, κάτω από αυτό το πρίσμα fine by me και τις καλύτερες ευχές μου στους αποχωρήσαντες για επιτυχίες στα μελλοντικά τους σχέδια.

Από την άλλη πλευρά βέβαια, χάρηκα πολύ με την πρωτοβουλία των νέων υπευθύνων να έρθουν σε επαφή με κάποιους από μας, σε πρώτη φάση, ευελπιστώντας αυτή η κίνηση να έχει και συνέχεια. Χάρηκα πολύ που είδα νέα παιδιά με φρέσκιες ιδέες και όρεξη ενώ είμαι πρόθυμη, επί του παρόντος, να συγχωρήσω τα λάθη και τις αστοχίες που παρατηρήθηκαν αποδίδοντάς τα στην έλλειψη εμπειρίας και τη “νηπιακή ηλικία” αλλά και να προειδοποιήσω ότι απ τη νέα χρονιά θα είμαι πολύ πιο αυστηρή.

Ένα bonus αυτής της συνάντησης ήταν μια δωροεπιταγή 50 ευρώ για γεύμα ή δείπνο σε κάποια εστιατόρια που είχαν επιλεγεί. Ενώ, λοιπόν, κοιτώ ελαφρώς πελαγωμένη τη λίστα γιατί όλα μου φαίνονται ενδιαφέροντα και άξια επίσκεψης, με πλησιάζει ο κύριος που είχε ραντεβού μετά από μένα ο οποίος, με τη διακριτικότητα και γλυκύτητα που τον χαρακτηρίζει, μου την αρπάζει απ τα χέρια και λέει: Agora Select.. εκεί θα πας, έχω φάει, είναι ωραίο, τέλος.

Έτσι λοιπόν το τελευταίο Σάββατο του Νοέμβρη μετά από τηλεφωνική κράτηση που προηγήθηκε μέσω e-table, για την οποία, επιτρέψτε μου να πω, ότι η κυρία η οποία τη χειρίστηκε ήταν απόλυτα ευγενής και εξυπηρετική, φορώντας το φόρεμα που για πρώτη, ίσως, φορά διάλεξε ο καλός μου και με μαλλί γκράντε(άσχετο αλλά μη δίνετε σημασία) μπήκαμε στο μαγαζί, συνεπείς στην ώρα κράτησης.

Η πρώτη αίσθηση που μου έδωσε ο χώρος ήταν της ζεστασιάς κι αυτό οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο ξύλο το οποίο κυριαρχεί και λιγότερο στις διακοσμητικές παρεμβάσεις. Τραπέζια όχι πολύ μεγάλα αλλά επαρκή, καρέκλες άνετες, γλυκός φωτισμός, χριστουγεννιάτικα λαμπάκια περιμετρικά που πάντα δίνουν έναν γιορταστικό τόνο, λιτή αλλά σικάτη art de la table. Το ξέρετε ότι βαριέμαι αφόρητα τις περιγραφές του χώρου οπότε θα αρκεστώ στα λόγια του καλού μου που νομίζω ότι περιγράφουν ακριβέστατα το feeling που αποκόμισα …. Παλιό Κολωνάκι, ρήση η οποία επιβεβαιώθηκε απόλυτα αφού συνάντησε πελάτες και γνωστούς του οι οποίοι κατοικοεδρεύουν στην, περί ου ο λόγος, συνοικία.

Η κάρτα του μενού μπορεί και να είναι από τις μεγαλύτερες που έχω δει. Άφθονες επιλογές για όλα τα γούστα τόσο σε ορεκτικά, σαλάτες, πρώτα, ζυμαρικά, κρεατικά, θαλασσινά, συν των πιάτων ημέρας, που με έκανε, πραγματικά, να αναρωτηθώ πως και πόσο καλά τα καταφέρνουν στην εκτέλεσή τους ενώ μας έβαλε σε πειρασμό να διαλέξουμε διαφορετικά πράγματα για να το διαπιστώσουμε.

Στην αρχή μας ήρθαν φετούλες ενός αδιάφορου ψωμιού με ένα ντιπ από τυρί και ελιά. Ομολογώ ότι από ένα εστιατόριο αυτού του ύφους περιμένω κάτι πιο ψαγμένο και καλύτερο.

Συνεχίσαμε με καβουροσαλάτα με ντοματίνια, αβοκάντο και λάδι βασιλικού που είναι ένα από τα δύο πιάτα που θα με κάνουν να επιστρέψω. Δεν ξέρω, ειλικρινά, αν το καβούρι ήταν φρέσκο, που αμφιβάλλω, αλλά το αποτέλεσμα ήταν τόσο νόστιμο, δροσερό, ελαφρύ, φίνο, με τα υλικά να δένουν απίστευτα μεταξύ τους, σε πλήρη ισορροπία, που, πραγματικά, λίγη σημασία είχε.

Μύδια αχνιστά για να συνεχίσουμε στο θαλασσινό μοτίβο τα οποία είχαν ωραίο ζουμάκι για βούτες, ένταση από το διακριτικό αλλά παρόν σκόρδο, το κρεμμυδάκι, το κρασί και τα καρεδάκια ντομάτας αλλά η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάτι τους έλειπε για να τα απογειώσει.

Αλλάζοντας πλεύση διαλέξαμε για τη συνέχεια μανιτάρια σωτέ με θυμάρι, σκόρδο και ψητή φορμαέλα Αράχωβας. Ρουστίκ πιάτο γήινης νοστιμιάς με τα μανιτάρια άψογα μαγειρεμένα. Λόγω πρόσφατης επίσκεψης στον Παρνασσό όπου έφαγα άπειρες φορμαέλες κατέληξα για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι εμένα αυτό το τυρί δε με τρελαίνει, με εξαίρεση το σαγανάκι της Φυσαρμόνικας.

Ο καλός μου επέλεξε για κύριο την πάπια με σάλτσα από δαμάσκηνα, πράσινα φασολάκια τυλιγμένα με προσούτο και πατάτα στο αλάτι που υπήρξε και το δεύτερο highlight της βραδιάς. Το στήθος του πουλερικού ήταν άψογα ψημένο με τραγανή πετσούλα και μαλακό, χυμώδες κρέας, αν και, λίγο πιο ροζ να ήταν, εμένα δε θα με χάλαγε. Σάλτσα αρωματική και γλυκίζουσα όσο έπρεπε ενώ τα συμπαρομαρτούντα υπήρξαν τα τέλεια συνοδευτικά αναδεικνύοντας το κύριο συστατικό του πιάτου.

Εγώ, από τα πιάτα ημέρας, διάλεξα τα μοσχαρίσια ribs με bbq sauce. Λόγω έλλειψης σιδήρου αγαπώ οτιδήποτε έχει να κάνει με μοσχάρι τον τελευταίο καιρό. Προσγειώθηκε μπροστά μου ένα μεγάλο κομμάτι καθαρού κρέατος, με πολύ λιγότερο, έως καθόλου, του αναμενόμενου λίπους, αριστοτεχνικά ξεκοκαλισμένου αν και υπήρχαν τα πλευρά από κάτω, εν είδη πλέγματος. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση κακό, όμως, για μένα που έχω φάει πολλά bbq στον αμερικάνικο νότο και όχι μόνο, ήταν σαφώς υποδεέστερο του αναμενόμενου, με κομμάτια του κρέατος στην άκρη να έχουν στεγνώσει και ξεραθεί. Συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες οι οποίες και να έλειπαν δε θα πείραζε.

Ήπιαμε, μετά από σκέψη, το house wine Μοσχοφίλερο το οποίο, ενώ δεν ήταν κακό, δεν είναι και το καλύτερο που έχουμε πιει. Πάλι, όμως, οφείλω να τονίσω ότι η αυστηρότητά μου έγκειται στο ύφος και τις τιμές του μαγαζιού.

Τελειώσαμε με ένα προφιτερόλ το οποίο θα χαρακτηρίσω, απλώς, συμπαθητικό και η τιμή για τα παραπάνω έφτασε στα 85 ευρώ περίπου. Βεβαια για να είμαι δίκαιη θα πρέπει να κρατήσετε στα υπόψην ότι οι μερίδες είναι τεράστιες, με μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα ή δύο κυρίως θα σκάσετε οπότε ο τελικός λογαριασμός θα είναι σαφώς χαμηλότερος

Η εξυπηρέτηση από τους περιποιητές μας ήταν ευγενική, άμεση, αν και, ελαφρώς αγχώδης λόγω, βεβαίως, και του κόσμου, γιατί σημειώστε ότι όχι μόνον το μαγαζί ήταν γεμάτο, αλλά και ότι άνθρωποι περίμεναν στο μπαρ να ελευθερωθεί τραπέζι. Εξαιρετική εντύπωση παρόλα αυτά μου έκανε το γεγονός ότι από ένα σημείο και μετά μας πρόσθεσαν ένα τραπέζι για να είμαστε πιο άνετα, το οποίο τους δυσκόλευε αρκετά στις κινήσεις τους.

Είναι από τις ελάχιστες φορές που θα ήθελα και εγώ να υπάρχουν οι μισές ντοματούλες στη βαθμολογία γιατί και το φαγητό και η εξυπηρέτηση θα έπαιρναν 3,5. Αφού όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα είμαι πιο αυστηρή και θα βαθμολογήσω με τρία, γιατί από τέτοια εστιατόρια απαιτώ το κάτι παραπάνω, που θα κάνει τη διαφορά.

Εδώ κάπου τελειώνει η actual κριτική οπότε όσοι βαριέστε τα περαιτέρω, καλό είναι να σταματήσετε.

Για τους υπόλοιπους, αμετανόητους λάτρεις των μακροσκελών και προσωπικών εκμυστηρεύσεων έχω να καταθέσω ότι η χρονιά που πέρασε τα είχε όλα. Εντάσεις και νεύρα, πολύ δουλειά, ταξίδια, μία κόρη της οποίας η εφηβεία εγκαταστάθηκε για τα καλά, τύψεις γιατί μερικές φορές δεν ήμουν εκεί όταν έπρεπε, κύκλους που έκλεισαν, άλλους που άνοιξαν, ανθρώπους που έφυγαν κι άλλους που ήρθαν, φιλίες που κρατούν χρόνια, φιλίες που εδραιώνονται, καινούργιους ανθρώπους που μπήκαν στη ζωή μου με προοπτική να μείνουν, άλλους που πέρασαν τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ απλών φίλων και κομματιών της καρδιάς μου, ανάσες που χάθηκαν, καινούργια χαϊδευτικά, βιβλία με αφιερώσεις και δώρα πολύτιμα, τραγούδια, περίεργα όνειρα, καλημέρες απρόσμενες, συζητήσεις από καρδιάς, καινούργιους έρωτες και crushes, δάκρυα, γέλια, χορούς και πολλά άλλα, τα οποία θα με έκαναν να πω ότι ακόμα κι αν η ζωή μου τελείωνε το τελευταίο λεπτό του 16 όχι μόνο δε θα μετάνοιωνα για τίποτα, αλλά, αντίθετα, θα ήταν η ζωή που έζησα κι όχι αυτή που θα ήθελα να ζήσω!

Εύχομαι σε όλους μας να είναι η νέα χρονιά όπως η εικόνα που αντίκρυσα σήμερα το πρωί... Λευκοί δρόμοι, απάτητοι, καθαροί και τριζάτοι που περιμένουν τα χνάρια μας!

Ευτυχισμένο το 2017!

18 Ιαν 2017

Πρώτη κριτική για το 2017 και κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, αλλά και σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food καλή χρονιά με υγεία! Μακάρι το 2017 να είναι για όλους μας καλύτερο από το 2016!

Οι μέρες των γιορτών, η περίοδος των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δίνει πάντα την ευκαιρία για συναντήσεις φίλων. Μέσα στη γιορτινή περίοδο βρεθήκαμε λοιπόν, βράδυ Παρασκευής, τέσσερα άτομα για φαγητό στο "Αγορά Select". Ευτυχώς μια προνοητική φίλη είχε κάνει κράτηση, γιατί το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο...

Η αγαπητή tzia και ο αγαπητός jim έχουν περιγράψει σε προηγούμενες κριτικές τους με ακρίβεια τον χώρο. Θα συμφωνήσω μαζί τους: Στον χώρο κυριαρχεί το ξύλο, προσφέροντας μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Τα καθίσματα είναι άνετα, τα τραπέζια λίγο στριμωγμένα, ίσως όμως η αίσθηση αυτή να οφείλεται στην πολυκοσμία των ημερών,,, Πάντως, τόσο ο εσωτερικός, όσο και ο ημιυπαίθριος στεγασμένος χώρος είναι καλόγουστα διακοσμημένοι και δημιουργούν στους πελάτες θετική διάθεση να καθίσουν και να απολαύσουν το φαγητό τους. Ιδιαίτερα δε, τις γιορτινές μέρες που επισκεφτήκαμε το κατάστημα, υπήρχε και ένας εξαιρετικά φωτεινός διάκοσμος με λαμπάκια που δημιουργούσε ακόμα πιο θετική διάθεση για όλους μας.

Η εξυπηρέτηση είναι γενικά επαγγελματική, γρήγορη και με διάθεση να βοηθήσουν τον πελάτη να κάνει τις επιλογές του από τον εξαιρετικά εκτενή κατάλογο που περιλαμβάνει πιάτα ημέρας, τυριά, σαλάτες, ζυμαρικά, πουλερικά, κρεατικά, ψάρια και γλυκά! Χώρια οι επιλογές του καταλόγου των κρασιών σε λευκά, ροζέ, κόκκινα, από τα οποία υπάρχει η δυνατότητα να πιει κάποιος λευκό και κόκκινο και σε ποτήρι. Μικρές καθυστερήσεις που παρατηρήθηκαν προφανώς οφείλονταν στο συνωστισμό της ημέρας, ενώ οφείλω να αναφέρω ότι αμέσως μόλις καθίσαμε, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας (χωρίς να ερωτηθούμε) ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ο ευγενέστατος σερβιτόρος γέμισε τα ποτήρια μας.

Η μελέτη του καταλόγου μας πήρε αρκετή ώρα λόγω της έκτασής του. Μόλις ήρθε ο υπεύθυνος για την παραγγελία, ένας άλλος σερβιτόρος μας έφερε αρκετά μεγάλη ποσότητα από φέτες συμπαθητικού λευκού και μαύρου ψωμιού μαζί με ένα νόστιμο ντιπ που είχε βάση το γιαούρτι και περιλάμβανε ροδέλες ελιάς.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

- Ποικιλία μανιταριών με λιαστή ντομάτα, τσίπουρο και βότανα. Σωστά τηγανισμένα, είχαν πάρει το άρωμα του τσίπουρου, μας άρεσαν πολύ.

- Ανάμεικτη σαλάτα με ψητό χαλούμι σχάρας, ψητά ντοματίνια και σάλτσα πέστο δυόσμου. Φρεσκοκομμένα και πολύ εύγευστα λαχανικά, εξαιρετική γεύση για το χαλούμι σχάρας. Να σημειώσω ότι και η ποσότητα της σαλάτας ήταν αρκετά μεγάλη.

- Πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής και ανθότυρο σε βινεγκρέτ μελιού. Κι αυτή εύγευστη και φρεσκοκομμένη, αλλά και σε ικανοποιητική ποσότητα, μας άφησε θετικές εντυπώσεις.

- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα και τυρί κρέμα. Η φίλη που το παρήγγειλε μας είπε ότι ήταν σωστά χυλωμένο και ότι η γεύση της παρμεζάνας ήταν αρκετά έντονη.

- Φιλέτο κοτόπουλου στην σχάρα με βραστά λαχανικά. Σωστά ψημένο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια σχάρας με τηγανητές πατάτες. Κι αυτά σωστά ψημένα, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη γεύση από μυρωδικά.

- Μπριζόλα χοιρινή με τηγανητές πατάτες. Η χοιρινή μπριζόλα ζητήθηκε να είναι καλά ψημένη, ήρθε "μέτρια προς καλά" ψημένη. αλλά κατά τα άλλα το κρέας ήταν καλής ποιότητας και οι πατάτες συμπαθητικές.

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκαν ως κέρασμα:

- Παγωτό γιαούρτι με μέλι και καρύδια. Μας άρεσε πάρα πολύ.

- Πανακότα. Συμπαθητική, φρέσκια, αρκετά εύγευστη.

Συνολικά, πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο, τιμή που θεωρώ αρκετά λογική για όσα πήραμε. Σίγουρα, στην εποχή μας. υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στο value for money π. χ. με το να θεσπιστεί κάποιο μενού σε οικονομικότερη τιμή.

Εν κατακλείδι, η αποτίμηση για το "Αγορά Select" είναι θετική: Όμορφα διακοσμημένος χώρος, επαγγελματική εξυπηρέτηση, καλής ποιότητας φαγητό με έναν εξαιρετικά περιεκτικό κατάλογο και ικανοποιητικό value for money. Αυτά συνθέτουν την εικόνα του εστιατορίου και προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα σε επόμενη ευκαιρία!

15 Σεπ 2017

Αξιοπρεπείς γεύσεις σ έναν αξιοπρεπή χώρο με αξιοπρεπείς τιμές, Δεν σε κοροιδεύει, δεν σου πουλάει ψευτογκουρμέ όπως άλλοι, στην περιοχή και αλλού, σίγουρα δεν μετανοιώνει ούτε ο ουρανίσκος σου ούτε η τσεπη σου.

Ο μουσακάς υπέροχος, τα ψητά λαχανικά καλούτσικα θα μπορούσαν καλύτερα, το χοιρινό με τα δαμάσκηνα αξιοπρεπές όχι φοβερό, η σαλάτα καλή, η μπριζόλα πολύ καλή.

Τίποτα συγκλονιστικό αλλα ούτε απογοητευτικό.

25 Ιουν 2016

Το είχαμε εντοπίσει τυχαία περνώντας από την περιοχή και μας άρεσε ο χώρος. Βρήκαμε ευκαιρία να το επισκεφθούμε ένα μεσημέρι Σαββάτου. Ο εξωτερικός χώρος που καθήσαμε ήταν όμορφος και άνετος.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη. Υπήρχαν μια-δυο μικρές αστοχίες αλλά τίποτα ιδιαίτερο ή που θα πρόσεχε κανείς εύκολα. Για το καλωσόρισμα ήρθε επαρκής ποσότητα ωραίου, σφιχτού ψωμιού μαζί με ένα ντιπ.

Ο κατάλογος ήταν μεγάλος. Υπήρχαν πιάτα για όλα τα γούστα, τόσο από κρεατικά/πουλερικά όσο και από ζυμαρικά και ψάρι. Προς στιγμήν ανησύχησα για την ποιότητα του φαγητού με τόσες διαθέσιμες επιλογές αλλά η πρόσκαιρη αυτή ανησυχία δεν είχε τελικά καμία βάση.

Επιλέξαμε μία εύγευστη σαλάτα με ντομάτα και κρίταμο. Από κυρίως, πήραμε ένα πιάτο ζυμαρικών και ένα burger. Και τα δύο μας άρεσαν πολύ και ήταν επαρκέστατα σε ποσότητα. Στο κρασί δεν είχαμε επιτυχία, αλλά ο κατάλογος κρασιών είναι μεγάλος, με καλές επιλογές και σχετικά καλές τιμές.

Στο τέλος μας προσέφεραν μία πολύ δροσιστική γρανίτα που ήταν ό, τι έπρεπε για την πολύ ζεστή ημέρα.

Για τα παραπάνω δώσαμε περίπου €50, θεωρώντας το vfm αρκετά καλό. Οι περισσότεροι ίσως έπαιρναν κάτι παραπάνω ανεβάζοντας και τον λογαριασμό, αλλά φύγαμε πράγματι πλήρως χορτασμένοι. Μας άρεσε τόσο το φαγητό όσο και το ύφος του μαγαζιού και σίγουρα στο μέλλον θα το τιμήσουμε ξανά.

28 Νοε 2016

Αναφέρομαι στο κατάστημα της Χατζηγιάννη Μέξη. Το άλλο δεν το έχω επισκεφτεί.
Το βρίσκω ένα από τα καλλίτερα και συνεπή μαγαζιά για να φας με την ιδιωτική ή την επαγγελματική παρέα σου. Γεύσεις προσεγμένες που σου δίνουν την αίσθηση ότι οι άνθρωποι που μαγειρεύουν έχουν πάρει πολύ σοβαρά τη δουλειά τους.
Δική μου σχεδόν μόνιμη προτίμηση η τραγανή πάπια Πεκίνου με σάλτσα δαμάσκηνο. Υπέροχη γεύση και πολύ χορταστική μερίδα! Οι σαλάτες πολύ ενδιαφέρουσες, το ίδιο και τα ορεκτικά. Ακριβά τα κρασιά, ακόμη και τα χύμα, που αν προσθέσεις τις τιμές του ποτηριού, ίσως έρχονται ακριβότερα από τα εμφιαλωμένα, σε τιμή μονάδας.
Αν αποφύγεις τα κρασιά έχεις σημαντική οικονομία!
Ο χώρος δεν είναι κακός, αλλά μάλλον παντελώς αδιάφορος που θυμίζει εστιατόριο... αεροδρομίου. Νομίζω θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο ενδιαφέρων με επέμβαση μερακλή διακοσμητή.
Το καλοκαίρι, με τις ανοιχτές τζαμαρίες, εισχωρεί κάποιος κυκλοφοριακός θόρυβος, όχι τρομερός, αλλά όχι και τόσο ευχάριστος. Διαθέτει χώρους για καπνιστές και μη και αυτό σίγουρα είναι θετικό.

21 Ιούλ 2016

Απο τα πολύ αγαπημένα εστιατόρια της Αθήνας. Το agora κατ' εμε εχει μια πολύ θετική ενέργεια. Συνδυάζει περιβάλλον άνεση εξυπηρέτηση ποιότητα και ποσότητα φαγητού. Τι άλλο να θέλει κανεις?
Αρχικά συνίσταται να πάει κανεις με κράτηση. Σε ρωτανε για καπνίζοντες ή μη.
Και εδώ ένα επιπλέον μπόνους καθως έχω παρατηρήσει οτι τηρούν αυστηρά τον "χώρο για μη καπνίζοντες ".
Καθυστέρηση σε τραπέζι δεν υπήρχε ποτε όσες φορές και αν έχω πάει. Βασικό!

Με το που κάθεσαι έρχονται και σου προσφέρουν ψωμί με προζύμι νοστιμότατο και φρεσκότατο συνοδευόμενο με μια ντιπ sauce γιαουρτιού.

Για την παραγγελία οι σερβιτόροι είναι επαγγελματίες, ευγενικοί, προσπαθούν να σε βοηθήσουν να επιλέξεις απο όλο αυτόν τον κατάλογο..

Σημείωση: το εστιατόριο διαθέτει και πιάτα ημέρας.

Απ όσα πιάτα έχω δοκιμάσει σε όλα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Αγαπημένα:
-Απο τα ορεκτικά ειναι τα πουγκιά γεμιστά και οι κολοκυθοκροκέτες με σάλτσα γιαουρτιού
-Απο τις σαλάτες σίγουρα η σαλάτα του Καίσαρα, η σαλάτα σπανάκι με λιαστές ντομάτες και η ελληνική σαλάτα.
-Απο τα κυρίως αγαπημένες οι γλυκόξινες μπουκιές κοτόπουλου με πολύχρωμες πιπεριές και ανανά, το agora burger, το μοσχαρίσιο μπιφτέκι με κασέρι και ντομάτα και ο φρέσκος σολομός σχάρας.
-Απο τα γλυκά η μηλόπιτα, η πανακότα, το προφιτερόλ και το σορμπέ μάνγκο

Χωρίς να ειμαι υπερβολική δεν έχω δοκιμάσει ποτε πιάτο που να μη μου αρέσει.

Εδώ άλλη μια παρατήρηση: Το agora select εχει πολύ μεγάλες μερίδες. Για δυο άτομα μια σαλάτα ένα ορεκτικό και δυο κυρίως ειναι υπερβολικά.

Ένα άλλο ένα μπόνους για το κέρασμα μαστίχας στο τελος!

Πάνω κάτω για δυο άτομα με δυο ποτήρια κρασί η τιμή κυμαίνεται γύρω στα 45-50 ευρώ.

Σίγουρα δεν είναι φτηνό και για κάθε μέρα. Ειναι όμως προσιτό με αυτά που σου προσφέρει γιατί ικανοποιεί και τους πιο "απαιτητικούς". Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για ξεχωριστές βραδιές, για γιορτές, γενέθλια και αν θες κάπου να φας πολύ καλα ή με το ταίρι σου ή με την παρέα σου γιατι σε βγάζει ασπροπρόσωπο!

22 Απρ 2016

Μετά από παρότρυνση συναδέλφου επισκεφτήκαμε το Agora Select μετά από μια κουραστική ημέρα στη δουλειά.. Ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν για μεσημεράκι Παρασκευής.. Το εστιατόριο προσεγμένο και όμορφα διακοσμημένο, το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι διαθέτει και εξωτερικό χώρο που είναι ιδανικό για μια ημέρα με ελαφρύ αεράκι που σε δροσίζει.. Το μενού πλούσιο και ενδιαφέρον με πολλές προτάσεις και με παραδοσιακά προϊόντα όπως φέτα Καρδίτσας, Καπνιστό Μετσόβου ή κρέας νεροβούβαλου! Καθώς γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι μεγάλες-κάτι που αποδείχτηκε όταν ήρθαν τα πιάτα- αρκεστήκαμε για 2 άτομα να παραγγείλουμε μια γευτικότατατηα σαλάτα πράσινη με τηγανητό προσούτο και τηγανητά μοτσαρελάκια, μια μερίδα κολοκυθοκροκέτες με σως γιαούρτι και δυόσμο που ήταν πραγματικά σα σπιτικές και κοτόπουλο στήθος γεμιστό με σπανάκι και φέτα Καρδίτσας με ψητά ντοματίνια. Πιστέψτε με ήταν υπεραρκετά!! Και για επιδόρπιο ζεστή πορτοκαλόπιτα με παγωτό μαστίχα και creme brulee.

Ο συνολικός λογαριασμός για τα πιάτα, 2 ποτήρια κρασί, 1 μπουκάλι νερό και 2 κουβέρ ήταν 38€ (τα γλυκά ήταν κερασμένα). Είναι σίγουρα ένα εστιατόριο που θα πρότεινα και θα επισκεπτόμουν ξανά χωρίς ενδοιασμό για να δοκιμάσω και τις υπόλοιπες γεύσεις..

Χατζ. Μέξη 8 & Βεντήρη 9, Περιοχή Hilton

210 7252252 - 210 7252242