ΑΓΟΡΑ SELECT

Μοντέρνα κουζίνα

Χατζ. Μέξη 8 & Βεντήρη 9, Περιοχή Hilton [Χάρτης]
  210 7252252 - 210 7252242
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά, όλη μέρα ανοιχτό (12.00 μέχρι αργά το βράδυ)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μια ξεχωριστή προσέγγιση για το Αγορά Select που παντρεύει την εμπειρία χρόνων με μια νέα πορεία στο χώρο της εστίασης, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στο να σας παρέχει ό, τι πιο εκλεκτό, σε τιμές πάντοτε προσιτές.
Σε έναν πλήρως ανανεωμένο κατάλογο, με διεθνείς και μεσογειακές επιρροές, έρχονται να προστεθούν μια μεγάλη ποικιλία από ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά καθώς επίσης και πεντανόστιμα μαγειρευτά ημέρας, σε μερίδες πραγματικά πλούσιες.
Πρώτο μας μέλημα, τα πιο διαλεχτά και φρέσκα υλικά για κάθε ένα από τα πιάτα που ετοιμάζουμε για εσάς.
Κυριότερος μας στόχος, η γευστική πανδαισία να περικλείεται από όλα εκείνα τα στοιχεία που θα σας κάνουν να νιώσετε τη μαγεία του να απολαμβάνεις, σε ένα περιβάλλον ζεστό και φιλικό!

www. agoraselect. gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

“Τα πάντα ρει” έλεγε ο Ηράκλειτος, “ She moves in mysterious ways” τραγουδούν οι U2, life is full of surprises πιστεύει, ακράδαντα, η υποφαινόμενη η οποία ευρίσκεται σε άκρως φιλοσοφική διάθεση αναπολώντας τη χρονιά, που είναι δύο μέρες πριν το τέλος της, με τις εκπλήξεις και ανατροπές που έκρυβε.

Φαντάζομαι ότι δε θα κομίσω γλαύκας εις τας Αθήνας λέγοντάς σας ότι το παρόν site άλλαξε χέρια. Λίγο απότομα και άκομψα για μένα αλλά business is business, οπότε, κάτω από αυτό το πρίσμα fine by me και τις καλύτερες ευχές μου στους αποχωρήσαντες για επιτυχίες στα μελλοντικά τους σχέδια.

Από την άλλη πλευρά βέβαια, χάρηκα πολύ με την πρωτοβουλία των νέων υπευθύνων να έρθουν σε επαφή με κάποιους από μας, σε πρώτη φάση, ευελπιστώντας αυτή η κίνηση να έχει και συνέχεια. Χάρηκα πολύ που είδα νέα παιδιά με φρέσκιες ιδέες και όρεξη ενώ είμαι πρόθυμη, επί του παρόντος, να συγχωρήσω τα λάθη και τις αστοχίες που παρατηρήθηκαν αποδίδοντάς τα στην έλλειψη εμπειρίας και τη “νηπιακή ηλικία” αλλά και να προειδοποιήσω ότι απ τη νέα χρονιά θα είμαι πολύ πιο αυστηρή.

Ένα bonus αυτής της συνάντησης ήταν μια δωροεπιταγή 50 ευρώ για γεύμα ή δείπνο σε κάποια εστιατόρια που είχαν επιλεγεί. Ενώ, λοιπόν, κοιτώ ελαφρώς πελαγωμένη τη λίστα γιατί όλα μου φαίνονται ενδιαφέροντα και άξια επίσκεψης, με πλησιάζει ο κύριος που είχε ραντεβού μετά από μένα ο οποίος, με τη διακριτικότητα και γλυκύτητα που τον χαρακτηρίζει, μου την αρπάζει απ τα χέρια και λέει: Agora Select.. εκεί θα πας, έχω φάει, είναι ωραίο, τέλος.

Έτσι λοιπόν το τελευταίο Σάββατο του Νοέμβρη μετά από τηλεφωνική κράτηση που προηγήθηκε μέσω e-table, για την οποία, επιτρέψτε μου να πω, ότι η κυρία η οποία τη χειρίστηκε ήταν απόλυτα ευγενής και εξυπηρετική, φορώντας το φόρεμα που για πρώτη, ίσως, φορά διάλεξε ο καλός μου και με μαλλί γκράντε(άσχετο αλλά μη δίνετε σημασία) μπήκαμε στο μαγαζί, συνεπείς στην ώρα κράτησης.

Η πρώτη αίσθηση που μου έδωσε ο χώρος ήταν της ζεστασιάς κι αυτό οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο ξύλο το οποίο κυριαρχεί και λιγότερο στις διακοσμητικές παρεμβάσεις. Τραπέζια όχι πολύ μεγάλα αλλά επαρκή, καρέκλες άνετες, γλυκός φωτισμός, χριστουγεννιάτικα λαμπάκια περιμετρικά που πάντα δίνουν έναν γιορταστικό τόνο, λιτή αλλά σικάτη art de la table. Το ξέρετε ότι βαριέμαι αφόρητα τις περιγραφές του χώρου οπότε θα αρκεστώ στα λόγια του καλού μου που νομίζω ότι περιγράφουν ακριβέστατα το feeling που αποκόμισα …. Παλιό Κολωνάκι, ρήση η οποία επιβεβαιώθηκε απόλυτα αφού συνάντησε πελάτες και γνωστούς του οι οποίοι κατοικοεδρεύουν στην, περί ου ο λόγος, συνοικία.

Η κάρτα του μενού μπορεί και να είναι από τις μεγαλύτερες που έχω δει. Άφθονες επιλογές για όλα τα γούστα τόσο σε ορεκτικά, σαλάτες, πρώτα, ζυμαρικά, κρεατικά, θαλασσινά, συν των πιάτων ημέρας, που με έκανε, πραγματικά, να αναρωτηθώ πως και πόσο καλά τα καταφέρνουν στην εκτέλεσή τους ενώ μας έβαλε σε πειρασμό να διαλέξουμε διαφορετικά πράγματα για να το διαπιστώσουμε.

Στην αρχή μας ήρθαν φετούλες ενός αδιάφορου ψωμιού με ένα ντιπ από τυρί και ελιά. Ομολογώ ότι από ένα εστιατόριο αυτού του ύφους περιμένω κάτι πιο ψαγμένο και καλύτερο.

Συνεχίσαμε με καβουροσαλάτα με ντοματίνια, αβοκάντο και λάδι βασιλικού που είναι ένα από τα δύο πιάτα που θα με κάνουν να επιστρέψω. Δεν ξέρω, ειλικρινά, αν το καβούρι ήταν φρέσκο, που αμφιβάλλω, αλλά το αποτέλεσμα ήταν τόσο νόστιμο, δροσερό, ελαφρύ, φίνο, με τα υλικά να δένουν απίστευτα μεταξύ τους, σε πλήρη ισορροπία, που, πραγματικά, λίγη σημασία είχε.

Μύδια αχνιστά για να συνεχίσουμε στο θαλασσινό μοτίβο τα οποία είχαν ωραίο ζουμάκι για βούτες, ένταση από το διακριτικό αλλά παρόν σκόρδο, το κρεμμυδάκι, το κρασί και τα καρεδάκια ντομάτας αλλά η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάτι τους έλειπε για να τα απογειώσει.

Αλλάζοντας πλεύση διαλέξαμε για τη συνέχεια μανιτάρια σωτέ με θυμάρι, σκόρδο και ψητή φορμαέλα Αράχωβας. Ρουστίκ πιάτο γήινης νοστιμιάς με τα μανιτάρια άψογα μαγειρεμένα. Λόγω πρόσφατης επίσκεψης στον Παρνασσό όπου έφαγα άπειρες φορμαέλες κατέληξα για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι εμένα αυτό το τυρί δε με τρελαίνει, με εξαίρεση το σαγανάκι της Φυσαρμόνικας.

Ο καλός μου επέλεξε για κύριο την πάπια με σάλτσα από δαμάσκηνα, πράσινα φασολάκια τυλιγμένα με προσούτο και πατάτα στο αλάτι που υπήρξε και το δεύτερο highlight της βραδιάς. Το στήθος του πουλερικού ήταν άψογα ψημένο με τραγανή πετσούλα και μαλακό, χυμώδες κρέας, αν και, λίγο πιο ροζ να ήταν, εμένα δε θα με χάλαγε. Σάλτσα αρωματική και γλυκίζουσα όσο έπρεπε ενώ τα συμπαρομαρτούντα υπήρξαν τα τέλεια συνοδευτικά αναδεικνύοντας το κύριο συστατικό του πιάτου.

Εγώ, από τα πιάτα ημέρας, διάλεξα τα μοσχαρίσια ribs με bbq sauce. Λόγω έλλειψης σιδήρου αγαπώ οτιδήποτε έχει να κάνει με μοσχάρι τον τελευταίο καιρό. Προσγειώθηκε μπροστά μου ένα μεγάλο κομμάτι καθαρού κρέατος, με πολύ λιγότερο, έως καθόλου, του αναμενόμενου λίπους, αριστοτεχνικά ξεκοκαλισμένου αν και υπήρχαν τα πλευρά από κάτω, εν είδη πλέγματος. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση κακό, όμως, για μένα που έχω φάει πολλά bbq στον αμερικάνικο νότο και όχι μόνο, ήταν σαφώς υποδεέστερο του αναμενόμενου, με κομμάτια του κρέατος στην άκρη να έχουν στεγνώσει και ξεραθεί. Συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες οι οποίες και να έλειπαν δε θα πείραζε.

Ήπιαμε, μετά από σκέψη, το house wine Μοσχοφίλερο το οποίο, ενώ δεν ήταν κακό, δεν είναι και το καλύτερο που έχουμε πιει. Πάλι, όμως, οφείλω να τονίσω ότι η αυστηρότητά μου έγκειται στο ύφος και τις τιμές του μαγαζιού.

Τελειώσαμε με ένα προφιτερόλ το οποίο θα χαρακτηρίσω, απλώς, συμπαθητικό και η τιμή για τα παραπάνω έφτασε στα 85 ευρώ περίπου. Βεβαια για να είμαι δίκαιη θα πρέπει να κρατήσετε στα υπόψην ότι οι μερίδες είναι τεράστιες, με μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα ή δύο κυρίως θα σκάσετε οπότε ο τελικός λογαριασμός θα είναι σαφώς χαμηλότερος

Η εξυπηρέτηση από τους περιποιητές μας ήταν ευγενική, άμεση, αν και, ελαφρώς αγχώδης λόγω, βεβαίως, και του κόσμου, γιατί σημειώστε ότι όχι μόνον το μαγαζί ήταν γεμάτο, αλλά και ότι άνθρωποι περίμεναν στο μπαρ να ελευθερωθεί τραπέζι. Εξαιρετική εντύπωση παρόλα αυτά μου έκανε το γεγονός ότι από ένα σημείο και μετά μας πρόσθεσαν ένα τραπέζι για να είμαστε πιο άνετα, το οποίο τους δυσκόλευε αρκετά στις κινήσεις τους.

Είναι από τις ελάχιστες φορές που θα ήθελα και εγώ να υπάρχουν οι μισές ντοματούλες στη βαθμολογία γιατί και το φαγητό και η εξυπηρέτηση θα έπαιρναν 3,5. Αφού όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα είμαι πιο αυστηρή και θα βαθμολογήσω με τρία, γιατί από τέτοια εστιατόρια απαιτώ το κάτι παραπάνω, που θα κάνει τη διαφορά.

Εδώ κάπου τελειώνει η actual κριτική οπότε όσοι βαριέστε τα περαιτέρω, καλό είναι να σταματήσετε.

Για τους υπόλοιπους, αμετανόητους λάτρεις των μακροσκελών και προσωπικών εκμυστηρεύσεων έχω να καταθέσω ότι η χρονιά που πέρασε τα είχε όλα. Εντάσεις και νεύρα, πολύ δουλειά, ταξίδια, μία κόρη της οποίας η εφηβεία εγκαταστάθηκε για τα καλά, τύψεις γιατί μερικές φορές δεν ήμουν εκεί όταν έπρεπε, κύκλους που έκλεισαν, άλλους που άνοιξαν, ανθρώπους που έφυγαν κι άλλους που ήρθαν, φιλίες που κρατούν χρόνια, φιλίες που εδραιώνονται, καινούργιους ανθρώπους που μπήκαν στη ζωή μου με προοπτική να μείνουν, άλλους που πέρασαν τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ απλών φίλων και κομματιών της καρδιάς μου, ανάσες που χάθηκαν, καινούργια χαϊδευτικά, βιβλία με αφιερώσεις και δώρα πολύτιμα, τραγούδια, περίεργα όνειρα, καλημέρες απρόσμενες, συζητήσεις από καρδιάς, καινούργιους έρωτες και crushes, δάκρυα, γέλια, χορούς και πολλά άλλα, τα οποία θα με έκαναν να πω ότι ακόμα κι αν η ζωή μου τελείωνε το τελευταίο λεπτό του 16 όχι μόνο δε θα μετάνοιωνα για τίποτα, αλλά, αντίθετα, θα ήταν η ζωή που έζησα κι όχι αυτή που θα ήθελα να ζήσω!

Εύχομαι σε όλους μας να είναι η νέα χρονιά όπως η εικόνα που αντίκρυσα σήμερα το πρωί... Λευκοί δρόμοι, απάτητοι, καθαροί και τριζάτοι που περιμένουν τα χνάρια μας!

Ευτυχισμένο το 2017!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Το είχαμε εντοπίσει τυχαία περνώντας από την περιοχή και μας άρεσε ο χώρος. Βρήκαμε ευκαιρία να το επισκεφθούμε ένα μεσημέρι Σαββάτου. Ο εξωτερικός χώρος που καθήσαμε ήταν όμορφος και άνετος.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη. Υπήρχαν μια-δυο μικρές αστοχίες αλλά τίποτα ιδιαίτερο ή που θα πρόσεχε κανείς εύκολα. Για το καλωσόρισμα ήρθε επαρκής ποσότητα ωραίου, σφιχτού ψωμιού μαζί με ένα ντιπ.

Ο κατάλογος ήταν μεγάλος. Υπήρχαν πιάτα για όλα τα γούστα, τόσο από κρεατικά/πουλερικά όσο και από ζυμαρικά και ψάρι. Προς στιγμήν ανησύχησα για την ποιότητα του φαγητού με τόσες διαθέσιμες επιλογές αλλά η πρόσκαιρη αυτή ανησυχία δεν είχε τελικά καμία βάση.

Επιλέξαμε μία εύγευστη σαλάτα με ντομάτα και κρίταμο. Από κυρίως, πήραμε ένα πιάτο ζυμαρικών και ένα burger. Και τα δύο μας άρεσαν πολύ και ήταν επαρκέστατα σε ποσότητα. Στο κρασί δεν είχαμε επιτυχία, αλλά ο κατάλογος κρασιών είναι μεγάλος, με καλές επιλογές και σχετικά καλές τιμές.

Στο τέλος μας προσέφεραν μία πολύ δροσιστική γρανίτα που ήταν ό, τι έπρεπε για την πολύ ζεστή ημέρα.

Για τα παραπάνω δώσαμε περίπου €50, θεωρώντας το vfm αρκετά καλό. Οι περισσότεροι ίσως έπαιρναν κάτι παραπάνω ανεβάζοντας και τον λογαριασμό, αλλά φύγαμε πράγματι πλήρως χορτασμένοι. Μας άρεσε τόσο το φαγητό όσο και το ύφος του μαγαζιού και σίγουρα στο μέλλον θα το τιμήσουμε ξανά.

Αυγ

Οι συζητήσεις με τον Ανδρέα πάντοτε παρουσιάζουν ενδιαφέρον και με κρατάνε σε εγρήγορση. Δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω γαρ, έχει όλα να φόντα να σου αναλύσει τα τεκταινόμενα σε όλους τους τομείς της επικαιρότητας. Συνήθως ξεκινάμε αναλύοντας καλλιτεχνικά και εικαστικά, συνεχίζουμε με πολιτικές και γεωπολιτικές αναλύσεις και πάντα την ώρα του γλυκού καταλήγουμε σε φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Σημείο συνάντησης τις περισσότερες φορές το ‘’All time classic’’ Agora select ή σκέτο Agora για τους παλαιούς. Το θυμάμαι από τότε που σύχναζα στο Sui generis και στα άλλα μπαράκια της Βεντήρη, πίσω από το Hilton, πάντα γεμάτο.
Και συνεχίζει να είναι γεμάτο με βέρους Αθηναίους που συνεχίζουν να πηγαίνουν -αν και τσιμπημένο στις τιμές- εδώ και χρόνια.

Εκεί θα δεις οικογένειες σε φουλ απαρτία (παππούς γιαγιά, παιδιά, εγγόνια), νεαρά ζευγάρια, μεσήλικες αλλά και πλούσιους τουρίστες προφανώς των γύρω ξενοδοχείων, που επιλέγουν σταθερά τον χώρο, για το γεύμα ή το δείπνο τους.

O εσωτερικός χώρος εκπέμπει χλιδή του παρελθόντος που δεν σε χαλάει εν μέρει στο παρόν. Χωρίζεται σε 2 ευρύχωρες σάλες με ξύλινο δάπεδο και μπεζ χρωματισμό στον τοίχο ο οποίος συμπληρώνεται από διάφορα κάδρα και άλλα διακοσμητικά αντικείμενα. Η μία σάλα έχει τραπέζια σε σκούρο καφέ ξύλο με βαριές ξύλινες καρέκλες και δερμάτινη βάση και η άλλη σάλα ανοιχτόχρωμα ξύλινα τραπέζια με μεταλλικές καρέκλες με πλέξη στην πλάτη και στη βάση που συνήθως χρησιμοποιούνται σε κήπο ή βεράντα. Το ίδιο σετ υπάρχει και στον μικρό εξωτερικό χώρο ο οποίος δροσίζεται από τα δέντρα και τα φυτά που περικλείουν και σκεπάζουν το agora. Πέριξ, συμπληρώνεται από τζαμαρία ή οποία ανοίγει το Καλοκαίρι. Παρόλη την πρασινάδα που υπάρχει και τα air condition ο χώρος δεν δροσίζεται επαρκώς σε full Αυγουστιάτικο καιρό.

Το service θετικό, άκρως επαγγελματικό, επεξηγηματικό, με τους σερβιτόρους ντυμένους ομοιόμορφα στα μαύρα και δίπλα σου όταν τους χρειαστείς. Με το που καθίσεις γίνεται αλλαγή του εμφιαλωμένου νερού που υπάρχει στο τραπέζι με αντίστοιχο παγωμένο και σερβίρεται στα κολονάτα ποτήρια. Εμφιαλωμένο;;; Ναι στην Ελλάδα βρισκόμαστε με νερό υπέροχο, αλλά όταν πας στο Select κανείς δεν ασχολείται με το νερό. Μαζί με το νερό έρχεται μεγάλη ποσότητα ψωμιού συνοδευόμενο από δροσερό ντιπ τζατζικιού ελαφρύ στη γεύση με ψιλοκομμένη ελιά εντός, που του δίνουν διαφορετική, αλλά πολύ καλή γεύση.

Ο κατάλογος βιβλιόδετος, ξύλινος, με πάρα πολλά πράγματα χωριζόμενα σε κατηγορίες. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανταποκριθεί ο σεφ στην παρασκευή όλων αυτών των εδεσμάτων και μάλλον για διευκόλυνση των καταναλωτών υπάρχουν ξεχωριστά τα πιάτα ημέρας. Αυτά έρχονται σε έξτρα σελίδα μαζί με τον κατάλογο, αλλά βρίσκονται και γραμμένα σε βιβλίο στην είσοδο του μαγαζιού. Ουσιαστικά αποτελούν ένα δεύτερο κατάλογο αφού είναι πάρα πολλά και αλλάζουν καθημερινά. Η επιλογή εξαρτάται από εσάς.

Δοκιμάσαμε λοιπόν μια φανταστική στην όψη και στην γεύση σαλάτα με ανάμεικτη πρασινάδα, τριμμένη φέτα, κινόα, sauce μελιού και καρπούζι. Όλα τα υλικά ήταν τοποθετημένα μέσα στον φλοιό μισού καρπουζιού, από το οποίο είχε αφαιρεθεί το εσωτερικό του και είχε τοποθετηθεί σε μικρούς σβόλους στη σαλάτα. Θεϊκή, full δροσιστική, η κατάλληλη σαλάτα τον συγκεκριμένο μήνα.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε ένα διαφορετικό σαγανάκι με διάφορα μανιτάρια, τσίπουρο και βότανα, σερβιρισμένο σε τηγάνι, θεσπέσια και παράλληλα ανάλαφρη γεύση, με πολλή καλά δεμένα τα μανιτάρια και το τσίπουρο σε ποσότητα τόση όση να μην υπερκαλύπτει τα υπόλοιπα αρώματα.

Από κυρίως, νιόκι με ψιλοκομμένα φιλετάκια, σωστά μαριναρισμένου κοτόπουλου, με πέστο βασιλικού και παρμεζάνα. Όλο το πιάτο ήταν ‘’δεμένο’’ επαγγελματικά έτσι ώστε τα χειροποίητα νιοκι να μην κολυμπάνε στη σάλτσα.
Χοιρινά μπριζολάκια σχάρας, με χαλούμι και sauce μουστάρδας, εδώ έχω πολλές ενστάσεις και επειδή έχω φάει πολύ καλά πιάτα στο agora, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο αποτελεί αστοχία του σεφ. 3 χοιρινά μπριζολάκια το ένα επάνω στο άλλο με 2 κομμάτια ψητό χαλούμι ενδιάμεσα λουσμένο από την μουσταρδάτη sauce και συνοδευόμενο από τηγανιτές πατάτες, κομμένες όπως οι φούρνου. Οι πατάτες ήταν η μια εξαίρεση του πιάτου αφού ήταν ομοιόμορφα τηγανισμένες μέσα και έξω, προφανώς πρέπει να είχαν βραστεί πρώτα. Το χαλούμι ψημένο με μαεστρία έτσι ώστε να καταλαβαίνεις τη γεύση από τη σχάρα, χωρίς να έχει λιώσει πάνω στα μπριζολάκια.

Τα μπριζολάκια τώρα δεν ήταν ότι καλύτερο διότι ήταν λαιμού με αποτέλεσμα να έχουν αρκετές ίνες και να είναι πολύ σκληρά. Η sauce μουστάρδας υπερβολική στο πιάτο και πέραν του δέοντος αλατισμένη. Το αποτέλεσμα ενώ ευχαριστούσε το μάτι δεν ικανοποιούσε γευστικά.

Στο τέλος λόγω όπως προείπα φιλοσοφικών αναζητήσεων, κλείσαμε με μια διαφορετική μηλόπιτα με crumble (τριμμένο, ψημένο μπισκότο) κανέλλας, σάλτσα καραμέλας και παγωτό βανίλια, συνοδευόμενο από κερασμένα σφηνάκια μαστίχας.

Συνοδέψαμε με μπύρα παγωμένη ζ στο ποτήρι της, μια καστανόξανθη αρωματική και με ελάχιστη πικράδα. Το agora διαθέτει μια αξιόλογη λίστα λευκών και κόκκινων κρασιών από όλα τα μέρη της Ελλάδος που ξεκινούν από 17 ευρώ (Σιγάλας) και φθάνουν έως 28 ευρώ (Βίβλια Χώρα).

Ο λογαριασμός είναι μεν τσιμπημένος αλλά οι μερίδες είναι υπερβολικές, υπερπαραγωγή θα έλεγα. Σε σύγκριση με τιμές Απριλίου παρουσιάζει μια αύξηση 3-5 ευρώ το πιάτο. 2 άτομα χωρίς κρασί θα χρειαστούν σίγουρα 50 ευρώ.
Συμπερασματικά παρά τις ελάχιστες αστοχίες σε κάποια πιάτα, στις κατά καιρούς επισκέψεις μου, το agora αποτελεί χώρο που δεν πρόκειται να σε εκθέσει αν θες να το επισκεφθείς σε κάποιο σημαντικό γεγονός της ζωής σου, αντίθετα θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω.

Χρήζει σίγουρα κάποιας ανακαίνισης του χώρου αφού υπάρχουν σημεία που φαίνονται τα χρόνια που κουβαλάει, ενώ ο μισός εσωτερικός χώρος σίγουρα δεν κολλάει με την χλιδή του υπόλοιπου.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Αναφέρομαι στο κατάστημα της Χατζηγιάννη Μέξη. Το άλλο δεν το έχω επισκεφτεί.
Το βρίσκω ένα από τα καλλίτερα και συνεπή μαγαζιά για να φας με την ιδιωτική ή την επαγγελματική παρέα σου. Γεύσεις προσεγμένες που σου δίνουν την αίσθηση ότι οι άνθρωποι που μαγειρεύουν έχουν πάρει πολύ σοβαρά τη δουλειά τους.
Δική μου σχεδόν μόνιμη προτίμηση η τραγανή πάπια Πεκίνου με σάλτσα δαμάσκηνο. Υπέροχη γεύση και πολύ χορταστική μερίδα! Οι σαλάτες πολύ ενδιαφέρουσες, το ίδιο και τα ορεκτικά. Ακριβά τα κρασιά, ακόμη και τα χύμα, που αν προσθέσεις τις τιμές του ποτηριού, ίσως έρχονται ακριβότερα από τα εμφιαλωμένα, σε τιμή μονάδας.
Αν αποφύγεις τα κρασιά έχεις σημαντική οικονομία!
Ο χώρος δεν είναι κακός, αλλά μάλλον παντελώς αδιάφορος που θυμίζει εστιατόριο... αεροδρομίου. Νομίζω θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο ενδιαφέρων με επέμβαση μερακλή διακοσμητή.
Το καλοκαίρι, με τις ανοιχτές τζαμαρίες, εισχωρεί κάποιος κυκλοφοριακός θόρυβος, όχι τρομερός, αλλά όχι και τόσο ευχάριστος. Διαθέτει χώρους για καπνιστές και μη και αυτό σίγουρα είναι θετικό.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Μετά από παρότρυνση συναδέλφου επισκεφτήκαμε το Agora Select μετά από μια κουραστική ημέρα στη δουλειά.. Ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν για μεσημεράκι Παρασκευής.. Το εστιατόριο προσεγμένο και όμορφα διακοσμημένο, το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι διαθέτει και εξωτερικό χώρο που είναι ιδανικό για μια ημέρα με ελαφρύ αεράκι που σε δροσίζει.. Το μενού πλούσιο και ενδιαφέρον με πολλές προτάσεις και με παραδοσιακά προϊόντα όπως φέτα Καρδίτσας, Καπνιστό Μετσόβου ή κρέας νεροβούβαλου! Καθώς γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι μεγάλες-κάτι που αποδείχτηκε όταν ήρθαν τα πιάτα- αρκεστήκαμε για 2 άτομα να παραγγείλουμε μια γευτικότατατηα σαλάτα πράσινη με τηγανητό προσούτο και τηγανητά μοτσαρελάκια, μια μερίδα κολοκυθοκροκέτες με σως γιαούρτι και δυόσμο που ήταν πραγματικά σα σπιτικές και κοτόπουλο στήθος γεμιστό με σπανάκι και φέτα Καρδίτσας με ψητά ντοματίνια. Πιστέψτε με ήταν υπεραρκετά!! Και για επιδόρπιο ζεστή πορτοκαλόπιτα με παγωτό μαστίχα και creme brulee.

Ο συνολικός λογαριασμός για τα πιάτα, 2 ποτήρια κρασί, 1 μπουκάλι νερό και 2 κουβέρ ήταν 38€ (τα γλυκά ήταν κερασμένα). Είναι σίγουρα ένα εστιατόριο που θα πρότεινα και θα επισκεπτόμουν ξανά χωρίς ενδοιασμό για να δοκιμάσω και τις υπόλοιπες γεύσεις..

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ευρισκόμενος στο κέντρο για δουλειές και με αφορμή τις κριτικές του site, επίσκεψη στο Αγορά Select, απόγευμα καθημερινής για πρώτη φορά.

Το Αγορά βρίσκεται πίσω από το Hilton σε ένα ωραίο και ήσυχο δρομάκι.
Πρώτη εντύπωση από το χώρο, άκρως θετική.
Προσωπικά θα το χαρακτήριζα αρχοντικό και συνάμα vintage.
Χαρακτηριστικά τα ωραία vintage posters αλκοολούχων ποτών και η μπάρα.

Επιλογή τραπεζιού δίπλα στην τζαμαρία και αμέσως καταφθάνει ο ευγενικός σερβιτόρος να μας καλωσορίσει και να αφήσει τους καταλόγους μαζί με τα πιάτα ημέρας.
Το μενού καλύπτει ένα ευρύ φάσμα σε κλασικές γεύσεις προσφέροντας παράλληλα και ορισμένες ιδιαίτερες.

Οι επιλογές μας:

1) Σαλάτα πράσινη με προσούτο, ντοματίνια και κρουτόν μοτσαρέλας 3/4

Εξαιρετική σαλάτα, με εμφανή τα φρεσκότατα υλικά σερβιρισμένη σε καλή ποσότητα.

2) Φέτα ψημένη σε φύλλο με μέλι 3/4

Ενα πιάτο που πλέον συναντάς συχνά, πολύ καλά εκτελεσμένο και εδώ.

3) Λαχανοντολμάδες

Τους επέλεξε ο συνδαιτυμόνας μου και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
Μερίδα μεγάλη με αρκετό αυγολέμονο.

4) Μοσχαρίσιo μπιφτέκι σχάρας Αγορά με ψιλοκομμένη ντομάτα, βούτυρο Κερκύρας και φρέσκιες τηγανητές πατάτες 4/4

Άψογο πιάτο.
2 μεγάλα μπιφτέκια, πεντανόστιμα και ζουμερά που συνοδευόντουσαν με πολύ καλές πατάτες τηγανιτές.
Ψημένα όπως ακριβώς ζητήθηκαν.

Εν κατακλείδι, το Αγορά Select μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Είναι μια τίμια επιλογή για το κέντρο που συνδυάζει καλό φαγητό, όμορφο χώρο και σωστή εξυπηρέτηση.
Θα φροντίσω να το επισκεφτώ πάλι σύντομα, καθώς όπως προανέφερα το Αγορά Select προσφέρει πολλές επιλογές.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Πήγαμε τρία άτομα, το Σάββατο, 30 Μαίου 2015, μετά από κράτηση που έγινε το μεσημέρι.

Μείναμε ευχαριστημένοι από το φαγητό, την εξυπηρέτηση και τον χώρο. Ειδικά από τον χώρο, καθότι ξεχνάς ότι βρίσκεσαι στο κέντρο της Αθήνας. Το προσωπικό πρόθυμα μας μετέφερε από το αρχικό τραπέζι (το οποίο ήταν ελαφρώς "ριγμένο") σε τραπέζι δίπλα στην τζαμαρία, οπότε υπήρχε και θέα προς τα έξω.

Πληρώσαμε συνολικά 63 ευρώ για τρία κυρίως (περίπου 10/12 ευρώ έκαστο), μία σαλάτα (10 ευρώ), τρεις μπύρες (2 μικρές, 3 ευρώ έκαστη, και 1 μεγάλη, 4.5 ευρώ) και μία πορτοκαλόπιτα με παγωτό ( 6.5 ευρώ). Θα έλεγα ότι ίσως να είναι κάπως ακριβό για αυτό που προσφέρεται, αλλά μάλλον αυτό δικαιολογείται τελικά από τις πραγματικά μεγάλες μερίδες. Το μόνο που δεν μου άρεσε από το φαγητό, με την έννοια ότι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο ήταν η σαλάτα που πήραμε.

Για φαγητό απλό, πολύ και ωραίο είναι άριστη επιλογή για το κέντρο της Αθήνας.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Τέλος συνεδρίου στο Hilton, με την πείνα να αγριεύει, και, μετά από πρόταση συναδέλφου, βρεθήκαμε, Κυριακή απόγευμα, στο ΑΓΟΡΑ...
Ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στο μαγαζί αυτό και, ως εκ τούτου υπήρξα πολύ επιφυλακτικός για το τι θα συναντήσω.

Αρχικά μου έκανε εντύπωση ο προσεγμένος, λαμπερός χωρίς υπερβολές χώρος, κάτι που σου δημιουργούσε μια αίσθηση άνεσης και θετικής διάθεσης.
Αμέσως ήρθαν τα παιδιά και πήραν παραγγελίες. Πολύ εξυπηρετικοί και μονίμως ευγενικοί, χωρίς να γίνονται επιτηδευμένοι και κουραστικοί.

Θέλαμε κάτι ελαφρύ, οπότε παραγγείλαμε (3 άτομα συνολικά) μια σαλάτα ανάμεικτη με ζαμπόν Πάρμας (το οποίο σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν έμοιαζε με το αυθεντικό, το οποίο έχω δοκιμάσει στην Ιταλία, ξερό και πολύ αλατισμένο). Γενικά η σαλάτα ήταν η παραφωνία και νομίζω πως θα έπρεπε να προσεχτεί πιο πολύ (το λάχανο και το μαρούλι χοντροκομμένα ή κομμένα άτσαλα).

Πήραμε επίσης κρεατομπουκιές (ικανοποιητικές) και δύο εξαιρετικές μερίδες: Κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα και ανανά και ρύζι με μανιτάρια και μια ιδιαίτερα γευστική σάλτσα περιχυμένη πάνω από το πιάτο. Το εκπληκτικό είναι ότι, ενώ δεν αναλογούσε ούτε μια μερίδα κατ' άτομο, εν τούτοις, σηκωθήκαμε πρησμένοι(! ), κάτι που έχουν τονίσει και άλλοι επισκέπτες (πράγματι, οι μερίδες τελικά ήταν μεγάλες! ).

Τα φαγητά + 1 λίτρο άσπρο κρασί κόστισαν 55 ευρώ, τιμώ όχι φθηνή, ούτε όμως και υπερβολική. Νομίζω ότι η διεύθυνση έχει επιτύχει να προσαρμόσει το φαγητό σε επίπεδα ανάλογα της ποιότητάς του και της -σχετικά- ανεκτής τιμής.

Δεν είδα πάντως κόσμο να φεύγει δυσαρεστημένος, κι αυτό είναι πολύ καλό σημάδι. Είδα επίσης μέσα στους πελάτες σημαίνοντα πρόσωπα της Ελληνικής πολιτικής ζωής... και -ξέρετε- οι πολιτικοί γνωρίζουν που βρίσκεται το καλό φαγητό...

Ιούλ

Απο τα πολύ αγαπημένα εστιατόρια της Αθήνας. Το agora κατ' εμε εχει μια πολύ θετική ενέργεια. Συνδυάζει περιβάλλον άνεση εξυπηρέτηση ποιότητα και ποσότητα φαγητού. Τι άλλο να θέλει κανεις?
Αρχικά συνίσταται να πάει κανεις με κράτηση. Σε ρωτανε για καπνίζοντες ή μη.
Και εδώ ένα επιπλέον μπόνους καθως έχω παρατηρήσει οτι τηρούν αυστηρά τον "χώρο για μη καπνίζοντες ".
Καθυστέρηση σε τραπέζι δεν υπήρχε ποτε όσες φορές και αν έχω πάει. Βασικό!

Με το που κάθεσαι έρχονται και σου προσφέρουν ψωμί με προζύμι νοστιμότατο και φρεσκότατο συνοδευόμενο με μια ντιπ sauce γιαουρτιού.

Για την παραγγελία οι σερβιτόροι είναι επαγγελματίες, ευγενικοί, προσπαθούν να σε βοηθήσουν να επιλέξεις απο όλο αυτόν τον κατάλογο..

Σημείωση: το εστιατόριο διαθέτει και πιάτα ημέρας.

Απ όσα πιάτα έχω δοκιμάσει σε όλα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Αγαπημένα:
-Απο τα ορεκτικά ειναι τα πουγκιά γεμιστά και οι κολοκυθοκροκέτες με σάλτσα γιαουρτιού
-Απο τις σαλάτες σίγουρα η σαλάτα του Καίσαρα, η σαλάτα σπανάκι με λιαστές ντομάτες και η ελληνική σαλάτα.
-Απο τα κυρίως αγαπημένες οι γλυκόξινες μπουκιές κοτόπουλου με πολύχρωμες πιπεριές και ανανά, το agora burger, το μοσχαρίσιο μπιφτέκι με κασέρι και ντομάτα και ο φρέσκος σολομός σχάρας.
-Απο τα γλυκά η μηλόπιτα, η πανακότα, το προφιτερόλ και το σορμπέ μάνγκο

Χωρίς να ειμαι υπερβολική δεν έχω δοκιμάσει ποτε πιάτο που να μη μου αρέσει.

Εδώ άλλη μια παρατήρηση: Το agora select εχει πολύ μεγάλες μερίδες. Για δυο άτομα μια σαλάτα ένα ορεκτικό και δυο κυρίως ειναι υπερβολικά.

Ένα άλλο ένα μπόνους για το κέρασμα μαστίχας στο τελος!

Πάνω κάτω για δυο άτομα με δυο ποτήρια κρασί η τιμή κυμαίνεται γύρω στα 45-50 ευρώ.

Σίγουρα δεν είναι φτηνό και για κάθε μέρα. Ειναι όμως προσιτό με αυτά που σου προσφέρει γιατί ικανοποιεί και τους πιο "απαιτητικούς". Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για ξεχωριστές βραδιές, για γιορτές, γενέθλια και αν θες κάπου να φας πολύ καλα ή με το ταίρι σου ή με την παρέα σου γιατι σε βγάζει ασπροπρόσωπο!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Καναμε κράτηση για 2 ατομα Δευτερα βράδυ. Παρόλο που αργησαμε μιση ωρα και παρολο που το μαγαζί ηταν γεμάτο, μεσα σε 10 λεπτα το τραπεζι μας ηταν ετοιμο.

Ο χωρος ειναι πολύ ανετος, με γηινα χρώματα και με μοντερνα και κλασσικά στοιχεία.

Παραγγείλαμε μια πράσινη σαλάτα με φρουτα και ανθότυρο αμφιλοχίας. Γευση, εμφανιση και ποσότητα, 8/10

Για κυρίως
ενα φιλέτο κοτόπουλο με γλυκοξινη σαλτσα και πατατες τηγανιτες. Γευση εμφανιση και ποσοτητα 7/10

ενα φιλετο κοτόπουλο γεμιστο με σπανακι και ανιθο. Παρα πολύ νόστιμο το κοτόπουλου, οπως και η σως ή ηποια ηταν ελαφριά και νοστιμότατη. Το μόνο αρνητικό ήταν τα ψητα τοματίνια τα οποία θεωρω πως δεν ταιριαζαν πολύ γευστικά στο πιάτο. Θα του ταιριαζε δηλαδη περισσοτερο ρυζι σαν συνοδευτικό. Επισης, λιγο τυρι σαν γεμιση μαζι με το σπανάκι πιστευω πως θα απογείωνε το πιάτο. Γευση, εμφανιση και ποσότητα, 8/10

2 μπυρες 500ml ελληνικής παρασκευής. Μας εκανε πολύ θετική εντυπωση οτι ειχαν ελληνικες μπυρες στο μενου, οι οποίες δεν ειχαν να ζηλεψουν τίποτα απο τις ευρωπαικών προελεύσεων.

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη, οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί και ευπαρουσίαστοι.

Στο τέλος μας εφεραν ενα γλυκό προφιτερόλ με ενα κερί, λογω ημέρας γενεθλίων, το οποίο τελικά δεν χρεωθηκε στον λογαριασμό, παρόλο που το ειχαμε ζητησει εμείς. Επίσης μια προσφορά του εστιατόριου που μας εκανε εντύπωση

Ο λογαριασμός ήταν 45€, πολυ λογικός για τις υπηρεσιες, τον χωρο, την τοποθεσία (οπισθεν Χιλτον) και την ποιοτητα του φαγητού.

Το προτεινω ανεπιφυλαχτα για ιδιαιτερες αλλα και πιο καζουαλ περιστάσεις.