Μια ξεχωριστή προσέγγιση για το Αγορά Select που παντρεύει την εμπειρία χρόνων με μια νέα πορεία στο χώρο της εστίασης, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στο να σας παρέχει ό, τι πιο εκλεκτό, σε τιμές πάντοτε προσιτές.
Σε έναν πλήρως ανανεωμένο κατάλογο, με διεθνείς και μεσογειακές επιρροές, έρχονται να προστεθούν μια μεγάλη ποικιλία από ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά καθώς επίσης και πεντανόστιμα μαγειρευτά ημέρας, σε μερίδες πραγματικά πλούσιες.
Πρώτο μας μέλημα, τα πιο διαλεχτά και φρέσκα υλικά για κάθε ένα από τα πιάτα που ετοιμάζουμε για εσάς.
Κυριότερος μας στόχος, η γευστική πανδαισία να περικλείεται από όλα εκείνα τα στοιχεία που θα σας κάνουν να νιώσετε τη μαγεία του να απολαμβάνεις, σε ένα περιβάλλον ζεστό και φιλικό!

www. agoraselect. gr

Καθημερινά, όλη μέρα ανοιχτό (12.00 μέχρι αργά το βράδυ)

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

01 Ιουν 2019

Πριν από ένα περίπου χρόνο είχα επισκεφτεί την ΑΓΟΡΑ στους Αμπελόκηπους, μετά από πολλά χρόνια, και έφυγα με πολύ καλές εντυπωσεις, ενώ και νέα επίσκεψή μου μετά από λίγο ήταν και πάλι απολύτως επιτυχημένη. Έτσι όταν έπεσε η πρόταση 2 φίλων να τους συναντήσω στην έτερη ΑΓΟΡΑ, στην περιοχή του Hilton, ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσω την κουζίνα της μετά από αρκετό καιρό.

Η ΑΓΟΡΑ SELECT λοιπόν βρίσκεται κοντά στο Hilton. Σάββατο μεσημέρι, βρήκα εύκολα θέση parking, νομίζω τις καθημερινές ωστόσο τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Ο χώρος μου φάνηκε κάπως διαφοροποιημένος σε σχέση με το παρελθόν. Άνετα τραπέζια, καναπέδες, μεγάλα φωτιστικά, με το ξύλο να κυριαρχεί, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός και απρόσωπος.

Η εξυπηρέτηση, παρά το πολυάριθμο προσωπικό, είχε αρκετές καθυστερήσεις, ιδίως στο τέλος που ψάχναμε κάποιον για να πληρώσουμε. Δεν πρέπει ωστόσο να παραβλέψω το κέρασμα στο τέλος 2 γλυκών, μιας πορτοκαλοπιτας με παγωτό και ενός προφιτερολ.

Ο κατάλογος αρκετά εκτενής, με πάρα πολλές επιλογές, ενώ υπάρχουν και πολλά πιάτα ημέρας. Εμείς 3 άτομα παράγγειλαμε:
- για αρχή ήρθε ψωμί με ντιπ από ελιά (1.80 ευρώ επί 3) και νερό εμφιαλωμένο (1,50)
- σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά, τηγανητά μοτσαρελάκια, ντοματίνια, χωριάτικο κρουτόν, τραγανό προσούτο Πάρμας και σάλτσα Βαλσάμικου (10,5 ευρώ). Αρκετά νόστιμη, μας ικανοποίησε.
-  Μπιφτέκι μοσχαρίσιο σχάρας, με φρέσκιες τηγανητές πατάτες (12 ευρώ) για εμένα. Νόστιμο σε γενικές γραμμές, αλλά καμία φαντασία και πρωτοτυπία. Ένα ικανοποιητικό μεγέθους μπιφτέκι με λίγες τηγανητές πατάτες και μισό λεμόνι δίπλα. Εμφάνιση που την συναντάς παντού και σίγουρα δεν ήταν αυτή που περίμενες από ένα εστιατόριο σαν το ΑΓΟΡΑ SELECT. Και ειδικά όταν ένα τέτοιο πιάτο σου χρεώνεται 12 ευρώ και η γεύση δεν έχει κάτι το ξεχωριστό, σίγουρα στο τέλος μένεις ανικανοποίητος.
- Ριζότο με άγρια μανιτάρια και κρέμα παρμεζάνας 11μήνης ωρίμανσης (10,5 ευρώ) η επιλογή του ενός της παρέας. Εδώ το βασικό μειονέκτημα του πιάτου ήταν στο ρύζι που ήθελε σίγουρα περισσότερο μαγείρεμα. Όταν αδειασαν το τραπέζι και είδαν το συγκεκριμένο πιάτο μισοφαγωμένο, ρωτηθηκαμε τι δεν πήγε καλά και προσφέρθηκαν να μας φέρουν κάποιο άλλο πιάτο. Εμείς αρνηθήκαμε, αφού δεν είχαμε και πολύ χρόνο στη διάθεσή μας, το πιάτο ωστόσο χρεώθηκε κανονικά.
- Παπαρδέλες με χοιρινή καπνιστή πανσέτα, ψητά ντοματίνια, μοτσαρέλα και φρέσκα μυρωδικά (11,2 ευρώ) για το τρίτο της παρέας, μάλλον το καλύτερο πιάτο από τα κυρίως που παράγγειλαμε. Δοκίμασα και εγώ μια μπουκιά, σίγουρα ήταν νόστιμο το πιάτο, ιδίως λόγω της καπνιστής πανσέτας, από την άλλη βέβαια αντίστοιχης νοστιμιά πιάτα έχεις δοκιμάσει και αλλού.
- ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί Μοσχοφίλερο (6 ευρω), απλώς ικανοποιητικό.
- στο τέλος, όπως προανέφερα, μας έφεραν 2 γλυκά (απλώς συμπαθητικά). Αρχικά θεωρησαμε ότι μας τα κέρασαν λόγω της αστοχίας με το ριζότο, ωστόσο είδαμε ότι τα συγκεκριμένα γλυκά πήγαιναν σε όλα τα τραπέζια. Σε κάθε περίπτωση, το κέρασμα για οποιαδήποτε αιτία, είναι κίνηση εκτιμητέα.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κάτι παραπάνω από 55 ευρώ, η παραγγελία μας ωστόσο ήταν σχετικά μικρή (1 σαλάτα, 3 κυρίως, μισό κιλό χύμα κρασί), οπότε σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι δεν ξετρελαθήκαμε και με τις γευσεις, και η αξιολόγησή μου ως προς το value for money θα είναι χαμηλή.

Αυτά λοιπόν για το ΑΓΟΡΑ SELECT, το οποίο δεν με ικανοποίησε, τουλάχιστον στο βαθμό που ανεμένα. Δεν νομίζω λοιπόν να το ξανά τιμήσω, τουλάχιστον σύντομα.

17 Μαι 2018

Τρίτη βράδυ στις 8/5, γύρω στις 9 μ. μ., πάμε με μια φίλη στον γνωστό μας από παλιά χώρο εστίασης με ελληνική και μεσογειακή κουζίνα, που βρίσκεται στο πλάι του Hilton. Αναφέρομαι στο κλασικό AGORA SELECT (AS), μεταξύ Χατζηγιάννη Μέξη και Βεντήρη, που ισαπέχει (5 περίπου λεπτά με τα πόδια) απ’ τους Σταθμούς του Μετρό, ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ.

Το AS κλείνει μια 15ετία, αφού άνοιξε το 2003, λειτουργεί δε καθημερινά από 10.00 μέχρι 02.00 και παραμένει πάντα δημοφιλές και γεμάτο από Έλληνες αλλά και ξένους τουρίστες, πολλοί απ’ τους οποίους υποθέτω ότι πιθανόν θα προέρχονται απ’ το διπλανό HILTON. Το ίδιο συνέβη και κατά την προχθεσινή επίσκεψή μας, είμαστε δε πολύ τυχεροί γιατί χωρίς κράτηση εξασφαλίσαμε θαυμάσιο τραπέζι στο κέντρο του ενός απ’ τους δύο χώρους του, και συγκεκριμένα του ημιυπαίθριου στεγασμένου.

Το εστιατόριο ανήκει στον αεικίνητο νεαρό επιχειρηματία κ. Θύμιο Κουτσούμπα, ο οποίος πρόσφατα άνοιξε και το διπλανό, Βεντήρη Roast House, που σας παρουσίασα πέρσι τον Νοέμβρη. Υποθέτω ότι το AGORA SELECT και το AGORA των Αμπελοκήπων ανήκουν σε συγγενικά πρόσωπα, αφού το τελευταίο ανήκει στον κ. Χρήστο Κουτσούμπα, έχουν δε παραπλήσιο ύφος και διακόσμηση, αλλά και μενού! Σημειωτέον ότι ο τωρινός σεφ του AS, κ. Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, υπήρξε στο παρελθόν σεφ του AGORA των Αμπελοκήπων!

Στους δύο χώρους, τον κεντρικό και τον ημιυπαίθριο, που επικοινωνούν (υπάρχουν διάφορα πάσο με κηροπήγια! ) δεσπόζει σαφέστατα το ξύλο, σε τραπεζοκαθίσματα, δάπεδο, δοκούς οροφής, το μπαρ του κεντρικού χώρου, ενώ στον ημιυπαίθριο κυριαρχεί ένας ψηλός κορμός δένδρου! Τα σουπλά των τραπεζιών έχουν το διακριτικό σήμα του εστιατορίου, που είναι ένα καλλιτεχνικό άλφα, δηλωτικό της επωνυμίας της επιχείρησης!
Οι περιμετρικές τζαμαρίες αναδεικνύουν το πλούσιο εξωτερικό πράσινο δένδρων και φυτών, ενώ την ημέρα φωτίζουν άπλετα τις σάλες. Υπάρχει ακόμη μια πληθώρα κάδρων, (καλλιτεχνικών κ. λπ. ) στους τοίχους, που είναι βαμμένοι με ανοιχτές μπεζ αποχρώσεις, όπως και η οροφή, όπου διάφοροι ευμεγέθεις ανεμιστήρες δροσίζουν τις αίθουσες! Τα κλιματιστικά και ο άνετος εξαερισμός διευκολύνουν το κάπνισμα, τουλάχιστον στον ημιυπαίθριο χώρο. Υπολογίζω δυναμικότητα περί τα 150 άτομα μέσα, ενώ έξω στο πίσω μέρος του κήπου υπάρχουν λίγα ακόμη τραπέζια για άλλα 40-50 θαμώνες, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Παρά τον σχετικό θόρυβο από τα γκρουπ και τις παρέες, ακούγονταν απαλή lounge και τζαζ μουσική, που ταίριαζε με την όλη ατμόσφαιρα.

Εξάλλου, στο υπόγειο υπάρχουν 2+2 καθαρά WC, δίπλα στη κουζίνα, πίσω απ’ την οποία διακρίνονταν κάποιες γλάστρες με ευωδιαστά μυρωδικά, που θα αξιοποιούνται δεόντως στο μαγείρεμα!

Η εξυπηρέτηση γίνονταν από 7-8 νεαρά γκαρσόνια, όλα με μαύρες στολές (παντελόνια και μπλούζες με το σήμα α και την επωνυμία ολόκληρη στα μανίκια τους), τα οποία ήταν απόλυτα ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενο του σέρβις, του χώρου, των φαγητών και ποτών, του σεφ κ. λπ. συντελεστών του εστιατορίου. Βαθμολογώ την άξια εξυπηρέτηση με 4 στα 4, λαμβάνοντας επίσης υπόψη και την ετοιμότητά τους, σπάνια για τα ελληνικά δεδομένα, στην άμεση ετοιμασία των τραπεζιών, ευθύς μόλις οι πελάτες έφευγαν. Ο επιχειρηματίας κάνει άψογη δουλειά, όντας πανταχού παρών, και ομολογώ ότι συνιστά παράδειγμα προς μίμηση!!

Το μενού είναι απόλυτα ενημερωμένο, και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τα εξής: καμιά 10αριά ορεκτικά στα 6-10 €, 10 σαλάτες, από 9-11 €, 12 ζυμαρικά από 7-15 €, πληθώρα πουλερικών, ψαριών και κρεατικών, όπως και ποικιλία γλυκών, στα 5-8 €.
Υπάρχει ακόμη μενού με καμιά 20αριά πιάτα ημέρας (πολλά ψάρια, αστακομακαρονάδα και καβουρομακαρονάδα, κουνέλι, μουσακά, σαλάτες, κ. λπ. ), για να διευκολύνει τις επιλογές σας.

Εξάλλου, η ανανεωμένη λίστα κρασιών, περιλαμβάνει 50 περίπου ετικέτες, σε τιμές που κυμαίνονται από 15-45 €: για το κορυφαίο κόκκινο, Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη (στις κάβες από 20 €). Ακόμη, 15 μπύρες (3-5 €), αφρώδεις οίνοι, και τα συνήθη αποστάγματα και αναψυκτικά.
Πρέπει να προσθέσω, ότι στα τραπέζια διαφημίζουν τα house wines, από ένα ελληνικό, λευκό και κόκκινο, που εναλλάσσουν σε μηνιαία βάση, σε τιμές περί τα 15 € το καθένα!

Εμείς δοκιμάσαμε:

• Μια κρέπα φούρνου γεμάτη σπανάκι, ανθότυρο και μυρωδικά, που μας θύμισε σπανακόπιτα σε σχήμα κρέπας. Εκλεκτή, στην τιμή των 7.70 €.

• Απ’ τα πιάτα ημέρας, η φίλη μου παρήγγειλε ένα burger με αρνίσιο κιμά, τηγανιτές πατάτες και σαλάτα βαλεριάνα, που της άρεσε, αν και στο burger την ενόχλησε κάπως η μαρμελάδα με τα σκληρά κομματάκια μπέικον, καθώς και η υπερβολική σε ποσότητα barbeque sauce, που θα ήταν προτιμότερο να έρχεται σε ξεχωριστό μπολάκι! Τιμή στα 12.50 €.

• Εγώ πήρα μια μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας με πουρέ. Ήρθαν δύο τεράστια και πεντανόστιμα μπιφτέκια γαλοπούλας, ο δε πουρές ήταν ό, τι έπρεπε. Το συνιστώ σαν πιάτο διαίτης. Τιμή, 10.00 €.

• Μας ρώτησαν για ψωμί και δεν θέλαμε, έφεραν δε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, σε τιμή 1.80 €.

Πλήρωσα 32 € (10/16 € το άτομο), αποφεύγοντας ποτά και γλυκά, για τα οποία επιφυλασσόμαστε προσεχώς!

Συμπερασματικά το AS παραμένει ένα προσεγμένο εστιατόριο, σε κομβική θέση του αθηναϊκού κέντρου. Με τις ποικιλίες, τις λογικές τιμές, την ωραία ατμόσφαιρα και το εκπληκτικό του σέρβις, δικαίως είναι πάντα δημοφιλές και γεμάτο κόσμο.

Θεωρώ πως με τον καιρό βελτιώνεται, όπως τα καλά κόκκινα κρασιά που προσφέρει!

Φυσικά και σας το συνιστώ για μελλοντική σας επίσκεψη, business lunch ή romantic dinner!!

15 Σεπ 2017

Αξιοπρεπείς γεύσεις σ έναν αξιοπρεπή χώρο με αξιοπρεπείς τιμές, Δεν σε κοροιδεύει, δεν σου πουλάει ψευτογκουρμέ όπως άλλοι, στην περιοχή και αλλού, σίγουρα δεν μετανοιώνει ούτε ο ουρανίσκος σου ούτε η τσεπη σου.

Ο μουσακάς υπέροχος, τα ψητά λαχανικά καλούτσικα θα μπορούσαν καλύτερα, το χοιρινό με τα δαμάσκηνα αξιοπρεπές όχι φοβερό, η σαλάτα καλή, η μπριζόλα πολύ καλή.

Τίποτα συγκλονιστικό αλλα ούτε απογοητευτικό.