Το εστιατόριο La Scala ristorante pizzeria λειτουργεί όλο το χρόνο στην περιοχή της Πετρούπολης-28ης Οκτωβρίου 90 και αποτελεί κοντινό προορισμό για ποιοτικό και οικονομικό φαγητό τόσο για την Πετρούπολη, όσο και τις όμορες περιοχές του Ιλίου, του Περιστερίου και τις ευρύτερης περιοχής των δυτικών προαστίων της Αθήνας.
Οι εγκαταστάσεις του εστιατορίου είναι σύγχρονες και η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του χώρου δημιουργούν ένα περιβάλλον οικείο και ζεστό. Από το 1992 σας προσφέρουμε ιταλικές γεύσεις προσαρμοσμένες στην ελληνική γευστική παράδοση.
Στο εστιατόριο La Scala ristorante pizzeria μπορείτε να απολαύσετε δροσιστικές σαλάτες, εξαιρετικά ζυμαρικά, λαχταριστές πίτσες, ζουμερά πιάτα της ώρας και ακαταμάχητα γλυκά.
Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας (www. lascala-estiatorio. gr)

Καθημερινά 6:00μμ-01:30πμ Κυριακή μεσημέρι από τις 12:00μμ Διανομή καθημερινά 6:00μμ-01:30πμ

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

08 Δεκ 2016

Υπάρχουν λατρείες... Άλλος με το ποδόσφαιρο, άλλος με το μπάσκετ, άλλος με το ψάρεμα και άλλος με τη γρήγορη οδήγηση. Υπάρχουν νοσταλγοί... άλλος με τη δεκαετία του '60, άλλοι με cult ταινίες εποχής του 1980....

Οι ιδιοκτήτες του La Scala μάλλον είναι λάτρεις της δεκαετίας του 1990, τότε που άρχισα εγώ να καταλαβαίνω τι εστί έξοδος σε "ιταλικό" εστιατόριο... μέχρι και σειρά είχε βγάλει το συγχωρεμένο (;) Mega με τη Βάσια Παναγοπούλου και τον Γιάννη Ζαβραδινό, το Casa di Macaroni. Όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα μένουν ίδια. Αυτό τουλάχιστον αισθάνθηκα στη δική μου επίσκεψη. Αν δείτε τη φωτογραφία τους στο σάιτ τους, πιθανότερο είναι να πιστέψετε πως πρόκειται για ξενοδοχείο παρά για εστιατόριο. Και αν δεν με πιστεύετε, απλώς πληκτρολογήστε στην ιστοσελίδα τους!

Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, ημέρα χωρίς μάθημα στη σχολή λόγω Πολυτεχνείου και προτείνω σε φίλη να πάμε κάπου χαλαρά να φάμε και να τα πούμε. Προτιμούσε κάτι σε ιταλικό αντί για ταβέρνα ή ρακάδικα και τότε σκέφτηκα το La Scala. Οι κριτικές δεν ήταν ιδιαίτερα θελκτικές όσον αφορά το φαγητό του, γνώριζα σχεδόν που πήγαινα.

Ας πιάσουμε τον χώρο. Πιο πολύ με ξενοδοχείο μοιάζει παρά με εστιατόριο. Τεράστιος και με όροφο μάλιστα, παλιομοδίτικος. Τραπεζομάντιλα, καρέκλες της δεκαετίας του '90. Όχι άσχημα αλλά μια ατμόσφαιρα βαριά και πιο επίσημη. Το πάρκινγκ τη συγκεκριμένη μέρα όχι πολύ εύκολο, ίσως χρειαστεί να περπατήσετε κάποια λεπτά καθώς υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης πολύ κοντά, όπως ο Παράδεισος που όλοι ορκίζονται στο όνομα του.

Επίσημη ήταν και η αμφίεση των σερβιτόρων με πουκάμισο λευκό και μαύρο παντελόνι. Ευγενικοί και κατατοπιστικοί με το μενού, μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να σου προτείνουν πιάτα αλλά πρόκειται κυρίως για εκτελεστικά όργανα που δεν κάνουν παραπάνω από τα βασικά. Σαν να είναι προγραμματισμένοι από κομπιούτερ. Η απόδειξη κόπηκε κανονικά και χρησιμοποιήσα πολύ εύκολα την πιστωτική μου κάρτα για να πληρώσω.

Επίσημο το ύφος του μαγαζιού, επίσημο το σέρβις.... ανεπίσημος ο χαρακτήρας του φαγητού. Εδώ δεν πρόκειται να βρεις κάτι εξεζητημένο. Θα βρεις συνταγές που είναι από τη δεκαετία του '90 ή συνταγές wanna be ιταλικές. Θεωρώ πως δεν πρόκειται να έχουν στην κουζίνα τους κάποιον ιδιαίτερα εκπαιδευμένο σεφ καθώς...

Θα βρείτε μύδια πικάντικα ή α λα κρεμ (κατεψυγμένα), λουκάνικα- τυρί φούρνου, φέτα ψητή και αν θυμάμαι καλά μέχρι και μυδοπίλαφο έχει ο κατάλογος. Και κάποιες συνταγές που ίσως έχουν στοιχεία ιταλικά (προσούτο-πεπόνι), είναι τόσο μονότονα γραμμένες στον κατάλογο που είναι αδιάφορες ακόμα και να τις διαβάσεις. Ααα, έχουν και γαρίδες σαγανάκι. Όποιος είναι λάτρης της ιταλικής κουζίνας μπορεί να σιχτίριζε.

Είναι κακό όλο αυτό με το μενού που αναφέρω;Τολμώ να πω όχι. Πάντα θα υπάρχει και ένα γκρουπ ανθρώπων που γοητεύονται από αυτές τις γεύσεις.

Η παραγγελία μας για να μη σας κουράζω ήταν η εξής:

- Σαλάτα που δεν θυμάμαι το όνομα της στα 5 ευρώ (χοντρικά). Μπόλικη πρασινάδα πεταμένη πάνω σε μια πιατέλα, μισή τομάτα κομμένη στα 6 και τυρί, ζαμπόν. Όπου τυρί-ζαμπόν σημειώστε ΜΙΑ φέτα από το καθένα, κομμένη στα 4 και τοποθετημένη σε κάθε γωνιά της πιατέλας μπας και πιάσει χώρο. Είμαι 100% βέβαιος πως ακόμα και σε ένα απλό τοστάκι στο σπίτι σας, βάζετε περισσότερη ποσότητα. Κοροϊδία...

- Ραβιόλια La Scala αν θυμάμαι καλά, στα 7 ευρώ περίπου. Μην περιμένετε καμιά γευστική πανδαισία, θύμιζαν εποχές 1995. Περισσότερο βρασμένα από όσο πρέπει, χορταστικά βέβαια λόγω αρκετής κρέμας γάλακτος, χοντροκομμένη κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια κονσέρβας και ψιλοκομμένοι κύβοι ζαμπόν. Για πιάτο που θα έφτιαχνα εγώ (σαν άσχετος από μαγειρική) στο σπίτι μου θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένος! Για τον χώρο της εστίασης....

- Σνίτσελ στα 8 ευρώ περίπου. Καλοψημμένο και ζουμερό σε 2 χορταστικά τεμάχια. Σαν ποιότητα μου άρεσε αρκετά από αυτό που δοκίμασα. Κρέμα γάλακτος και μανιτάρια κονσέρβας από πάνω που δεν προσέθεταν και κάτι ιδιαίτερο. Γαρνιτούρα από πατάτες τηγανιτές που ήταν ΟΚ και ρυζάκι με λαχανικά. Χορταστική ποσότητα.

- Μισό λίτρο κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ικανοποιητικής γεύσης.

Σύνολο με απόδειξη στα 24-25 ευρώ, τιμή ικανοποιητική για μια χαλαρή βραδιά.

Σαν τελικό συμπέρασμα θα πω... μάλλον τα είπα όλα!

Προσφέρεται για νοσταλγούς ή για άτομα κάποιας λίγο μεγαλύτερης ηλικίας. Για πιο ψαγμένους... θα με σιχτίριζαν αν τους το πρότεινα. Τα κάνει όλα και συμφέρει, σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο εκτός κεντρικής πιάτσας.

Και ο Ντάνιελ Χάκετ τα κάνει όλα λίγο καλά... Μπορεί να κάνει όμως τη διαφορά στον μπασκετικό Ολυμπιακό;Πάλι τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη θα περιμένουμε και θα παρακαλάμε να είναι υγιείς (και την παικτάρα τον Λοτζέσκι να τα "στάζει" από παντού)!