Μεζεδοπωλείο με έμφαση στα μαγειρευτά. Και μεσημέρι. Ζωντανή μουσική Παρασκευή, Σάββατο.

25 Σεπ 2017

Ο Ανταίος είναι ένα μαγαζί στο οποίο έχω πάει πάρα πολλές φορές σε διάστημα τουλάχιστον 15 ετών.

Είναι ένα εστιατόριο που μου αρέσει, απλό, με καλό φαγητό κι ευχάριστο περιβάλλον.
Είναι ακριβώς δίπλα στην Πλατεία Ελευθερίας στο Νέο Ψυχικό που έχει και μεγάλη παιδικά χαρά. Συνεπώς είναι ιδανικό για οικογένειες με παιδιά αλλά όχι μόνο.

Βγάζει τραπέζια ακριβώς δίπλα στην πλατεία, κάποια και πάνω στην πλατεία και είναι πολύ ευχάριστα. Τα τραπέζια βέβαια που είναι πάνω στον δρόμο ήπιας κυκλοφορίας δεν είναι ό, τι καλύτερο, αν και σπάνια περνάνε αυτοκίνητα. Προτιμήστε αυτά πάνω στην πλατεία.
Ο χώρος μέσα είναι μεγάλος σε 2 επίπεδα. Προσωπικά μου αρέσει η πρώτος χώρος μόλις μπαίνεις που έχει τζαμαρία γύρω γύρω και είναι φωτεινός.
Ο δεύτερος χώρος πιο μέσα, αν και άνετος δεν μου αρέσει. Μου φαίνεται ψυχοπλακωτικός.
Το φαγητό απλό, καλό, φρέσκο, καλομαγειρεμένο. Τι άλλο να ζητήσεις; Τόσα χρόνια που τρώμε εκεί δεν είχαμε ποτέ κάποιο πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι αν και τρώμε εκεί συχνά δεν έχω δοκιμάσει όλα του τα πιάτα, έχω τα αγαπημένα μου και είμαι σταθερή.
Σαρδέλα ψητή πολύ καλή, χωρίς περίεργες βαριές μυρωδιές
Κοτόπουλο φιλέτο απλό, ζουμερό
Μπιφτέκι νόστιμο, ζουμερό. Το μοναδικό εστιατόριο όπου τρώω μπιφτέκι.
Κότσι με πατάτες νόστιμο
Κόκορας με χυλοπίτες πολύ καλός
Ψαρόσουπα πολύ καλή αληθινή ψαρόσουπα ελαφριά όχι τίγκα στα κορνφλάουρ
Γαρίδες σαγανάκι με σάλτσα ντομάτα εκπληκτικό πιάτο, ελαφριά σάλτσα ντομάτας όχι κονσέρβα
Γίγαντες επίσης πολύ ωραίο πιάτο ελαφριά σάλτσα
Σαλάτες πολλές και καλές
Σαγανάκι τυρί πολύ καλό όχι μέσα στα λάδια
Γενικά τα φαγητά του είναι απλά και μου αρέσει που μπορείς να πας και να φας πχ πατάτες φούρνου, φέτα και σαλάτα. Οι τιμές λογικές 10 περίπου το κυρίως πιάτο.

Η κατάσταση είναι χαλαρή δεν αισθάνεσαι πίεση να πάρεις πολλά και ακριβά πιάτα.
Η κουζίνα έχει κάποιες αστοχίες πχ οι κολοκυθοκεφτέδες έχουν άπειρη μαγιονέζα μέσα. Επίσης, μερικές φορές τα μαγειρευτά του μπορεί να είναι λίγο βαριά.
Παλιότερα κάποια στιγμή είχε κάνει κοιλιά.

Εδώ και καιρό έχει όμως επανέρθει.
Στο τέλος κερνάνε φρούτο ή/και γλυκό σε κανονικές μερίδες, όχι τσιγκουνιές! Εκμέκ, σοκολατόπιτα και κάτι τύπου ραβανί. Τα παγωτά του είναι καγιάκ και το χειμώνα έχουν και χειροποίητο γλυκό κουταλιού.
Το σέρβις είναι απλό, ευγενικό, ανεπιτήδευτο.

Κάποιες Κυριακές με λιακάδα μπορεί να γίνεται χαμός όποτε καλύτερα να κλείσετε. Το σέρβις τότε είναι επαγγελματικό μεν αλλά οπωσδήποτε θα χρειαστείτε περισσότερο χρόνο.

Επίσης καμιά φορά κλείνουν για γάμους, βαφτίσεις κλπ. όποτε πάλι καλό είναι να το τσεκάρετε.

Αν έχετε παιδιά είναι τέλειο γιατί τα παιδιά θα παίζουν στην πλατεία και στην παιδική χαρά ενώ εσείς ανάλογα βέβαια με την ηλικία των παιδιών μπορείτε να πιείτε το κρασάκι σας με την ησυχία σας ή έστω φυλώντας βάρδιες εναλλάξ!

Μου αρέσει αυτό το μαγαζί γιατί ξέρω ότι θα φάω κάτι απλό, φρέσκο χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις και περικοκλάδες.

Πεινάω και θα φάω ένα καλό φαγητό, χωρίς κανέναν να με παρενοχλεί, να με πιέζει, να νοιώθω ότι με παρακολουθούν, σε στημένο περιβάλλον κλπ. θα πιω το κρασάκι μου με την ησυχία μου και την επόμενη μέρα δεν θα πω τι ήθελα και τα έφαγα τώρα αυτά με χάλασαν.

Μετά κάθεσαι και στην πλατεία για καφέ με την εφημερίδα και χαλαρώνεις ολοκληρωτικά!

23 Αυγ 2016

Έχω πάει στο μαγαζί αρκετές φορές εδώ και 10 χρόνια.
Είναι ένα εστιατόριο καλό και τίμιο θα έλεγα (αν και τώρα τελευταία μα τα χάλασε λίγο ως προς τις τιμές του)
Τελευταία φορά πήγα τον Ιούλιο του 2016.

Μεσημέρι Κυριακής. Ευτυχώς η πλατεία ήταν άδεια από παιδάκια.

Είμαστε 3 άτομα και παραγγείλαμε
-Σαρδέλα ψητή 4/4 πολύ καλή το συνιστώ ανεπιφύλακτα
-Μπακαλιαράκαι ψητά 4/4 φρέσκα και καλοψημένα
-Σπανακόπιτα καλή 3/4

Κρασί άσπρο μοσχοφίλερο 4/4 πολύ καλό. (ΝΑΙ υπάρχει μαγαζί με ωραίο κρασί τελικά)

Η Εξυπηρέτηση καλή. Το προσωπικό ευγενικό και γρήγορο.

Ο λογαριασμός ήταν 45 €. Οκ.. Λίγο πάνω από τις προηγούμενες φορές αλλά τα φαγητά του και το κρασί ήταν υπέροχα.
Πολύ καλό για οικογένειες αφού δίπλα είναι η παιδική χαρά και μπορούν να απασχοληθούν.

Σίγουρα το συνιστώ και θα ξαναπάω

ΥΓ. Θα διαφωνήσω με κριτική που διάβασα οτι συχνάζουν άτομα με ύφος χιλίων καρδιναλίων. Απλά παντού βρίσκεις τα πάντα και ο κόσμος εδώ είναι καλός ευγενικός και ήσυχος.

18 Μαι 2016

Τα τελευταία τρια χρόνια έχω επισκευθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο αρκετές φορές.

Τις τελευταίες τρεις, σε διάστημα 3 μηνών διαπίστωσα ότι οι τιμές αυξάνονταν και κάποιες μερίδες μειώνονταν με πολύ υψηλές ταχύτητες, με αποκορύφωμα την τελευταία, που για τρια άτομα η επιβάρυνση πλησίασε τα 30 € το άτομο, με λουκάνικα, παστουρμαδόπιτα, ντοματο-κολοκυθοκεφτέδες και άλλα φτηνά πιάτα.
Δεν θα ξαναπεράσω ούτε απ΄ έξω.

Σημειώνω εδώ ότι στο πασίγνωστο ψαρομάγαζο ΚΑΝΑΡΙΑ στο Μοσχάτο, με τις κορυφαίες γαρίδες ever, η επιβάρυνση θα ήταν μικρότερη.

Δροσίνη 7, Πλ. Ελευθερίας, Ν. Ψυχικό