Ξυλόφουρνος, ψητά κρέατα και πολλά μαγειρευτά, σε παλιό αρχοντικό με τζάκι. Και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

23 Ιαν 2018

Ιανουάριος 2018.
Πήγαμε οικογενειακώς (2 ενήλικες, 2 παιδιά) μια Κυριακή μεσημέρι για να φάμε μαγειρευτό φαί.
Το περιβάλλον είναι ζεστό, οικογενειακό και σε παραπέμπει στον προηγούμενο αιώνα με τα εργαλέια που βρίσκονται στους τοίχους.

Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό ενώ τα κύριως πιάτα αν και μαγειρευτά καθυστέρησαν λίγο.
Πήραμε 4 κυρίως πιάτα, 1 σαλάτα κι ένα ορεκτικό, πορτοκαλάδες και κρασί χύμα.
Τα κυρίως πιάτα (μοσχαράκι κοκκινιστό, κατσικάκι ριγανάτο, χοιρινο γεμιστό) ήταν πολύ νόστιμα, καλομαγειρεμένα και σε ποσότητα σπιτική, όχι εστιατορίου.

Η σαλάτα μεγάλη και χορταστική, ενώ το ορεκτικό (μελιτζανοσαλάτα) καλοφτιαγμένο και νόστιμο.

Πληρώσαμε 65 ευρώ. Δεν θα τα έλεγα πολλά... θα τα έλεγα αρκετά. Αν αυτά τα κυρίως πιάτα είχαν περίπου 9-10 ευρώ το καθένα θα το έλεγα πολύ καλό value for money αλλά με τιμές από 11 -12 ευρώ είναι λίγο τσιμπημένα.
Θα ξαναπάμε, είναι σίγουρο... όχι σύντομα όμως.

21 Αυγ 2017

Πριν απο 5-6 μηνες που ειχα παει θα εβαζα βαθομλγια 4 σε ολα τα πεδια. Τελευταια ομως φορα πριν 1 μηνα που πηγα, ιδου η βαθμολογια μου!

Μετα απο χρονια που πηγαινω σε αυτο το μαγαζι απολαμβανωντας την ζεστη ατμοσφαιρα, τα πολυ καλα φαγητα και το απιστευτο κοτσι, οπως επισης και τη φιλικη διαθεση των ιδιοκτητων του μαγαζιου μιας και εχω κανει 2 βαφτισεις εκει, κατι αλλαξε. Τα κρεατικα ανοστα και αψητα σε σημειο να μην τα δωσω στα παιδια μου να τα φανε και οι πατατες κολυμπαγαν στο λαδι! Επαθα σοκ.

Τεραστια αλλαγη στην ποιοτητα των κρεατων(θυμισε κακη ποιοτητα κρεατων απο σουπερ μαρκετ). Φυγαμε πεινασμενοι!
Μπορει να ξαναπαω να δω αν διορθωθηκε η κουζινα τους μιας και το μαγαζι αυτο το εχω συνδεσει με πολυ ομορφες στιγμες.

23 Νοε 2016

Γειά σας, αναγνώστες!
Σημερα που γραφω μια κριτηκη για τον γαιδαρο, δεν θα αρχισω να λεω για την μερα ή τον καιρο, γιατι προφανως δεν σας νοιαζουν! Λιγα κι ωραια!
Λοιπον, οσων αφορα την γευση, μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα. Πηραμε τρια πιατα (σαλατα-νοστιμοτατη, αρνακι-με λιπος αλλα πολυ ωραιο, λαζανια-που ηταν τελικως χυλοπιτες με σαλτσα αλλα κι αυτες παρα πολυ νοστιμες)και κρασακι (επισης πολυ γευστικο και μοσχατο). Τα πιατα δεν αργησαν και ηρθαν ζεστα, κατι που με ευχαριστησε ιδιαιτερα.
Η εξυπηρετηση, 'νταξει καλη, οχι τελεια. Περιμεναμε κανα τεταρτο να μας εντοπισει ο σερβιτορος, που ηταν κρυμενος στην κουζινα, για να μας παρει παραγγελια (και ναι, ειχαμε κλεισει και βαλει στην ακρη το μενου). Υστερα, ο σερβιτορος, οπως ανεφερα, ηταν διαρκως μεσα στην κουζινα και δεν μπορεσαμε να παραγγειλουμε εξτρα τυρακι.
Ο χωρος ηταν πολυ ωραιος και χουζουρικος και μου θυμισε παλιο εστιατοριο χωριου!
Εμπαζε λιγο κρυο, αλλα δε βαριεσε, δεν πειραζει! Μαλιστα φευγοντας ειδαμε και τον πισω κηπο που πραγματικα με μαγεψε! Ο γαιδαρος θα ειναι και επισης ωραιος το καλοκαιρι (τωρα ειναι χειμωνας).
Τελος, η τιμες ειναι λογικοτατες. Πηραμε πεντε πραγματα (πορτοκαλαδα, κρασι, σαλατα, αρνακι, λαζανια) και πληρωσαμε 31€ (για τρια ατομα δηλαδη). Γενικως απο οσα ειδα στον καταλογο οι τιμες ειναι καλες, και μην ξεχνατε πως οι μεριδες ειναι τεραστιες!
Αυτα ειχα να σας πω! Σας συστηνω τον Γαιδαρο να πατε με την οικογενεια σας, ανεξαρτητου καιρου κι εποχης γιατι σιγουρα θα περασετε υπεροχα! Σας το λεει "Το Ψαρωνι", φιλοι μου!

Ελληνοσερβικής Φιλίας 52 (πρών Σουλίου), Αγ. Παρασκευή