LE PIERROT BISTRO

Γαλλία

Καραΐσκου 139-143, Πειραιάς [Χάρτης]

Γαλλία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Λυπάμαι αν ξαφνικά σας βομβαρδίσω με τις κριτικές μου αλλά είναι πολλά μαγαζιά που ενώ τα επισκέπτομαι ανά διαστήματα όπως το Pierrot, δεν έχω καταφέρει να ανεβάσω κριτικές τους. Τώρα, λοιπόν, που βρήκα λίγο χρόνο θα με υποστείτε...

Το συγκεκριμένο cafe bistrot βρίσκεται στον πεζόδρομο της Καραϊσκου και η αλήθεια είναι ότι σε προδιαθέτει από μακριά ιδιαίτερα ευχάριστα με την διακόσμηση του εξωτερικού του χώρου, ο οποίος είναι πραγματικά κουκλίστικος και παριζιάνικος. Εσωτερικά είναι πιο βαρύς αλλά εξίσου ωραίος... Σε ταξιδεύει όντως στο Παρίσι ως χώρος αλλά θα ήθελα αυτό να συμβαίνει και γευστικά. Δυστυχώς, το Pierrot δεν έχει γαλλικές γεύσεις, είναι γεύσεις λίγο από όλα (και μακαρόνια και πίτσα και μπέργκερ), οι οποίες μεν δεν είναι κακές με περιποιημένα πιάτα αλλά εγώ το ήθελα εξειδικευμένο και καθαρόαιμα γαλλικό...

Το έχω επισκεπτεί αρκετές φορές, τις περισσότερες για καφέ ή για κάποια κρέπα (νόστιμες είναι), κάποια μακαρονάδα ή σαλάτα (μια χαρά και αυτά) μετά από ψώνια στην περιοχή. Σε μια από τις τελευταίες μας επισκέψεις είδαμε ότι κάποιες μέρες έχει ζωντανή μουσική από το Canto Liba (τραγουδίστρια είναι η Μαρούσα Στρογγυόγλου, τηλεοπτική κόρη του Γιάννη Μπέζου στο Άκρως Οικογενειακόν και ιδιαίτερα καλή φωνητικά όπως αποδείχθηκε) οπότε αποφασίσαμε να το επισκεπτούμε.

Κλείνουμε, λοιπόν, τραπέζι και φθάνουμε στο μαγαζί (αρχικά για τέσσερις και στην πορεία για δύο) γύρω στις 10:30 που ήταν και η κράτηση μας. Ο χώρος ήταν ασφυκτικά γεμάτος (δεν ξέρω αν έφταιγε ότι δεν τον είχα ξαναδεί πλήρη ή αν λόγω του live είχαν προστεθεί και άλλα τραπέζια) με επακόλουθο να μην υπάρχει καμία ιδιωτικότητα προπάντων στα τραπέζια των δύο ατόμων αλλά και άνεση κινήσεων. Για το λόγο αυτό στερώ και μία ντοματούλα από τον χώρο, ο οποίος κατά τα άλλα μου αρέσει καθώς και μία ακόμα από το service για να υπάρχει ισορροπία στην βαθμολογία.. Πάντως οι δύο κοπέλες που είχαν αναλάβει το service κατάφεραν παρά τον πανικό που επικρατούσε να φέρουν εις πέρας το έργο τους με ταχύτητα, χαμόγελο και ευγένεια.

Όσον αφορά το φαγητό επειδή το μεσημέρι είχαμε φάει αρκετά δεν είχαμε ιδιαίτερη διάθεση οπότε θέλαμε απλά κάτι να συνοδεύσει την σανγκρία μας (ιδιαίτερα πετυχημένη)... Αποφασίσαμε να πάρουμε την ποικιλία finger food που περιλάμβανε τα περισσότερα από τα ορεκτικά του καταλόγου (πατατοκροκέτες, στικς μοτσαρέλας, chicken wings, spring rolls κ. λπ) συνοδεία τριών διαφορετικών σος και μιας σαλατούλας. Η τιμή της στα 12 ευρώ ήταν ιδιαίτερα οικονομική μιας και ήταν πολύ πλούσια. Η γεύση της ήταν καλή αν και ίσως τα περισσότερα ήταν έτοιμα, ήταν πάντως καλής ποιότητας και καλοτηγανισμένα.

Το μουσικό σχήμα ήταν πολύ καλό, παιδιά με ωραίες φωνές που τραγουδούσαν τραγούδια του χθες και του σήμερα με δικές τους πολύ ιδιαίτερες ενορχηστρώσεις. Πραγματικά ήταν απολαυστικοί και τις τρεις ώρες που ήμασταν στο μαγαζί. Και θα μπορούσαμε να κάτσουμε περισσότερο αλλά το άβολο όπως προείπα των τραπεζιών δεν σου επέτρεπαν να χαλαρώσεις όσο θα ήθελες με κρασάκι ακουμπώντας χαλαρά στον ώμο του καλού σου (μετά από κάποια ώρα αυτό θέλεις) και σιγοτραγουδώντας οπότε και ζητήσαμε λογαριασμό. Αυτός ανήλθε στα 24 ευρώ (12 η ποικιλία και 12 το 1 lt σανγκρία) τιμή πολύ καλή πραγματικά.

Το Le Pierrot, λοιπόν, είναι ένα μπιστρό που μου αρέσει (λατρεύω την φοντανιέρα που σου φέρνουν μπισκοτάκια με τον καφέ σου αλλά και το υπέροχο φοντί σοκολάτας με χιλιάδες παρελκόμενα για συνοδεία ) κυρίως λόγο της ατμόσφαιρας του. Αν, πάντως, πάω ξανά σε live του θα φροντίσω να είμαστε περισσότεροι από 2 ώστε να ζητήσω συγκεκριμένο τραπέζι για να είμαι πιο άνετα και χαλαρά...