ΑΛΑΡΓΙΝΟ ΡΑΚΑΔΙΚΟ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Μ. Γερουλάνου 94, Αργυρούπολη [Χάρτης]

Μοντέρνοι θαλασσινοί μεζέδες και επιλογές κρεατικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Αυγ

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι εν μέσω καύσωνα. Το περίμενα να είναι αρκετά χαλαρά αλλά όση ώρα ήμασταν εκεί, είχε πολύ κόσμο και τα τραπέζια άδειαζαν και γέμιζαν μέσα σε λίγα λεπτά. Πηγαίναμε για παρακείμενο μεζεδοπωλείο αλλά επειδή η παρέα το είδε άδειο, επέμενε να κάτσουμε στο Αλαργινό γιατί είχε κι άλλες παρέες. Κατά τη γνώμη μου, από τα πιο χαζά κριτήρια για να κάτσεις κάπου και να επιλέξεις που θα πας να φας.

6 άτομα κάτσαμε στο τραπέζι πάνω στη Γερουλάνου. Πολύ άνετα και ο χώρος μέσα αρκετά καλός με μια φασαρία απολύτως λογική λόγω κόσμου. Το σέρβις επίσης αρκετά καλό και γρήγορο με μια μικρή δόση ενόχλησης της σερβιτόρας επειδή μετά την αρχική μας παραγγελία, τα ποτά (κρασί και ρακί) τα ζητούσαμε ένα-ένα. Συγγνώμη κιόλας που δεν συντονιστήκαμε και οι έξι να τελειώνουμε ταυτόχρονα τα ποτά μας.

Για το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα με το κοτόπουλο (νομίζω την λέει κοκορίκο) πάρα πολύ καλή και πολύ πλούσια μερίδα. Οι κολοκυθοκεφτέδες σε μέγεθος μπάλας του τένις από τους χειρότερους που έχω φάει. Τα τυροπιτάρια Μήλου πάρα πολύ γευστικά. Οι πατάτες τηγανητές είναι απλά πατάτες τηγανητές. Τα κυρίως επίσης μέτρια. Το κοτόπουλο με τη σάλτα μαστίχας αδιάφορο και τίγκα στη σάλτσα με το κοτόπουλο να κολυμπάει. Η πρασοτηγανιά εντελώς άνοστο το κρέας, επίσης έντονη η παρουσία της σάλτσας. Το σύγκλινο αρκετά καλό. Μεγάλες μερίδες δεν λέω αλλά έχει σημασία και η γεύση. Βασικό αυτό. Μην χάνουμε τον προσανατολισμό μας λόγω της εν γένει κρίσης και βολευόμαστε απλά στο να έρχονται μεγάλες μερίδες με μπόλικη γαρνιτούρα.

Το κρασί το χύμα αρκετά καλό, ρακί που δοκίμασα επίσης καλή και σε λογικές τιμές.

Δεν θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στην περιοχή. Είναι όμως ένα αξιοπρεπές μεζεδοπωλείο και θέλω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία δοκιμάζοντας αυτή τη φορά θαλασσινούς μεζέδες που ενδεχομένως να είναι και το φόρτε του.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Βράδυ εορταστικής καθημερινής και ο φόρτος της ημέρας μας ήθελε χαλαρό μεζεδοπωλείο Αργυρούπολης... Το αλαργινό ήταν μια καλή επιλογή μιας που είχαμε να πάμε χρόνια και είχαμε ακούσει πολλά για την κουζίνα του καθώς και ότι το προτιμούν αρκετοί διάσημοι της τηλεόρασης και του θεάτρου.

Κατόπιν εύκολου παρκαρίσματος σε δρομάκι κάθετο της Γερουλάνου, μας υποδέχτηκε η σερβιτόρα του μαγαζιού όπου μας οδήγησε και στο τραπέζι μας. Η ώρα προσέλευσής μας ήταν 20:00 και μέχρι τις 21:00 το εστιατόριο είχε γεμίσει.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά ζεστός και φωτεινός με την γνωστή τζαμαρία που κοιτάει στον δρόμο της Γερουλάνου, αλλά τα τραπέζια αρκετά στριμωγμενα.

Για αρχή μαζί με τους καταλόγους μας προσφέρθηκε ψωμάκι με ένα πιατάκι ελίτσες και τριμμένη ντομάτα καθώς και εμφιαλωμένο νερό (αχ με τα εμφιαλωμένα μην τα ξαναλέμε... ). Ο κατάλογος απαρτίζεται κυρίως από θαλασσινούς μεζέδες και κυρίως πιάτα, πολλά ορεκτικά και σαλάτες καθώς και επιλεγμένα limited πιάτα κρεατικών, κάτι στο οποίο τελικά και καταλήξαμε λόγω του ότι λόγω Χριστουγέννων δεν ημασταν σε mood θαλασσινών.

Οι επιλογές μας ήταν:
-Σαλάτα Πράσινη (ρόκα μαρούλι σταμναγκάθι και εξαιρετική σώς μπαλσάμικου) η οποία ήταν για οκτώ άτομα χωρίς να περιαυτολογώ, καθώς και γευστικότατη.

-Μανιτάρια πλευρώτους στην σχάρα γευστικότατα και πολύ καλά σε μερίδα.

-Φιλετάκια χοιρινού με λευκή σοκολάτα (πολύ πρωτότυπο πιάτο το οποίο δεν το βρίσκεις εύκολα, αρκετά γλυκό κάτι όμως που ικανοποιεί τα δικά μου γούστα), το βρήκα γευστικότατο και ικανοποιητικό σε μερίδα, αν και δεν είχε συνοδευτικό που θεωρώ ότι σερβιρίζονταν επίτηδες σκέτο λόγω της σοκολάτας.

-Σύγκλινο με ντομάτα, φέτα και αυγό, αρκετά βαρύ πιάτο αλλά η παρέα μου το βρήκε εξαιρετικό και εξίσου πρωτότυπο, αν και η μερίδα ήταν εξίσου μεγάλη και έμεινε.

-Ένα τέταρτο ροζέ κρασί.

Η κουζίνα ήταν εξαιρετική και θεωρώ έξυπνη της κίνηση να κρατήσει στα limited κρεατικά του καταλόγου τόσο πρωτότυπες επιλογές. Σε αυτό που βρήκα μεγάλο φάουλ ήταν στην ώρα παράδοσης των πιάτων που λόγω της απότομης προσέλευσης του κόσμου στις 21:00 μας άργησαν να έρθουν. Κατά τα άλλα το σέρβις ήταν ευγενικό και πρόθυμο.

Για όλα τα παραπάνω που σας ανέφερα ο λογαριασμός έκλεισε στα 40 ευρώ, τιμή που παίζει σε όλα τα εστιατόρια -μεζεδοπωλεία της Αργυρούπολης.
Μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι και σίγουρα θα επιστρέψουμε να δοκιμάσουμε και τις θαλασσινές γεύσεις.

Γρήγορο Προφίλ: Γευστικότατες επιλογές θαλασσινών-κρεατικών σε σχετικά καλές τιμές, όχι και τόσο γρήγορο σέρβις, ωραίος χώρος ο οποίος χρειάζεται λίγη άνεση ακόμα.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το φιλικό ζευγάρι είχε επισκεφθεί το μαγαζί στο παρελθόν και είχε προτείνει να πάμε και μαζί αλλά διάφοροι λόγοι ανέβαλαν την επίσκεψη μέχρι το βράδυ του ΣΑ 14/11/2015. Γνωρίζοντας το χώρο είχαν φροντίσει εγκαίρως να κλείσουν τραπέζι, μιας και το σαββατόβραδο έχει καθιερωθεί ως η κλασική εβδομαδιαία έξοδος του Έλληνα. Πριν φτάσει το ΣΑ, είχα διαβάσει, βέβαια, τις κριτικές στο forum και ενημερώθηκα σχετικά.

Η οδός Γερουλάνου είναι μια φαρδιά και κεντρική αρτηρία του δήμου Αργυρούπολης αλλά τα πρόσφατα έργα διαπλάτυνσης των πεζοδρομίων σε κάθε πλευρά, για τη δημιουργία ποδηλατόδρομου, είχαν αποτέλεσμα να περιοριστεί ο διαθέσιμος αριθμός χώρων στάθμευσης, αλλά μπόρεσα να βρω θέση σε κάθετο δρόμο.

Ο χώρος αποτελείται από ένα τμήμα που βρίσκεται στο ισόγειο της οικοδομής και καλύπτεται, κυρίως, από τους χώρους λειτουργίας (κουζίνα, αποθήκη, ψησταριά κλπ) και από ένα μικρό τμήμα με ένα τραπέζι, αν θυμάμαι καλά, και ως κύριος χώρος, με τα περισσότερα τραπέζια, χρησιμοποιείται η επιφάνεια της πρασιάς του οικοπέδου, που έχει κλειστεί σαν λυόμενη κατασκευή, όπως, άλλωστε συνηθίζεται σχεδόν σε όλα τα καταστήματα της συγκεκριμένης περιοχής αλλά και άλλων. Για τους λόγους αυτούς, σε περιπτώσεις πολυκοσμίας, όπως τα σαββατόβραδα και ίσως και άλλες μέρες, ο θόρυβος που δημιουργείται αλλά και το ελεύθερο κάπνισμα δημιουργούν αρνητικούς παράγοντες, ειδικά, στις περιόδους από φθινόπωρο μέχρι την άνοιξη.

Μπροστά στο δίλημμα “κρεατικά” ή “θαλασσινά” η πλάστιγγα έγειρε προς τη 2η επιλογή. Παρασυρμένοι τόσο από τα πιάτα που είχε δοκιμάσει το φιλικό ζευγάρι στην προηγούμενη επίσκεψη αλλά και από αυτά που είχα διαβάσει στις κριτικές, παραγγείλαμε υπερβολικά μεγάλο αριθμό πιάτων, για 4 άτομα, όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων, με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε σημείο “σκασμού“, επειδή αφενός οι γεύσεις ήταν πραγματικά υπέροχες αφετέρου οι μερίδες ήταν πολύ χορταστικές. Αναλυτικά, πήραμε για πρώτα την αχινοσαλάτα (10€), την ταραμοσκορδοσαλάτα (4€), τη σαλάτα Περί Γης (7), και, για συνέχεια, την αθερίνα (8), τον μπακαλιάρο σκορδαλιά (8,50), ένα θράψαλο ψητό (9), το μυδοπίλαφο (9) και τα μανιτάρια πλευρώτους (6). Το δείπνο συνοδεύτηκε με 3 μισόκιλα άσπρο κρασί (3*3).

Τα πρώτα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και, ειδικότερα, η ταραμοσκορδοσαλάτα αρκετά πετυχημένος συνδυασμός. Η πράσινη σαλάτα “Περί Γης“ πολύ ωραία και σε μεγάλη ποσότητα. Η αθερίνα ήρθε σαν βρασμένη και όχι τηγανισμένη και τραγανιστή, επιστρέψαμε το πιάτο για να τηγανιστεί αλλά και πάλι δεν τρωγόταν (περίμενα ότι μετά τις παρατηρήσεις θα την αφαιρούσαν από το λογαριασμό αλλά τη χρέωσαν). Δεν έχω λόγια να περιγράψω τις υπέροχες γεύσεις από τα υπόλοιπα πιάτα και ιδιαίτερα του μυδοπίλαφου. Παρά το γεγονός ότι η αθερίνα δεν τρωγόταν, οι γεύσεις όλων των υπόλοιπων πιάτων επηρέασαν την συνολική βαθμολογία στη Γεύση. Ο λογαριασμός ανέβηκε στο ποσό των 65,80€ χωρίς ποτά (16,45/άτομο) και 74,80€ με τα ποτά (18,70/άτομο).

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από το ανδρικό και γυναικείο νεανικό προσωπικό, που φαίνεται να ξέρει αρκετά καλά τη δουλειά του και, ιδιαίτερα, από την Ελευθερία που έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον όταν ζήτησα διευκρινίσεις για το λογαριασμό (όλα τα πιάτα αναφέρονται ως φαγητό), προκειμένου να ξέρω τι κοστίζει το καθένα, για την κριτική, και ρώτησε τον τίτλο του forum και το ψευδώνυμό μου για να τη διαβάσει (αν και δεν πολυπιστεύω ότι θα το κάνει).

Όλη η παρέα έμεινε ικανοποιημένη από τις πολύ καλές γεύσεις που δοκιμάσαμε εκείνο το βράδυ και συμφωνήσαμε ότι θα ξαναπάμε.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι και μετά από τηλεφωνική κράτηση επισκεφτήκαμε το Αλαργινό Ρακάδικο μία παρέα πέντε ατόμων. Εγώ είχα ξαναφάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο και είχα θετική άποψη.

Όταν πήγαμε στις δύο το μεσημέρι είχε μόλις 5-6 παρέες, αλλά στη συνέχεια και μέχρι τις τεσσερισήμισι που φύγαμε ήταν συνεχώς γεμάτο.

Ξεκινάω από το αρνητικό του χώρου, όπου τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα και σε συνδυασμό με την κατασκευή που έχουν κλείσει το χώρο έχει απίστευτα έντονη οχλαγωγία. Σε σημείο που αρκετές φορές παρόλο που φωνάζαμε δεν ακουγόμαστε μεταξύ μας.

Στα του φαγητού τώρα. Μας έφεραν στην αρχή ψωμί ψημένο, πολύ ωραίο με λαδάκι και αλάτι, και ένα πιάτο με παξιμαδάκια, ελιές και μικρά κομματάκια ντομάτας με σκόρδο και βασιλικό αν δεν έκανα λάθος. Επίσης στα μείον το εμφιαλωμένο νερό (ευτυχώς όμως σε γυάλινο μπουκάλι) χωρίς να ρωτηθούμε.

Παραγγείλαμε: Μία σαλάτα νομίζω λέγεται Περί Γης, πολύ νόστιμη, με λάχανο, ρόκα, σύκο, κουκουνάρι, μπαλσάμικο και δε θυμαμαι τι άλλο. Πολύ ικανοποιητική σε ποσότητα.
Μαραθόπιτα, πολύ νόστιμη επίσης.
Μία μερίδα σαρδέλες ψητές, πολύ καλές.
Γοιυβέτσι με γαρίδες και πορτοκάλι, ίσως το πιάτο που ευχαριστηθήκαμε λιγότερο, λόγω της αρκετά έντονης γεύσης του πορτοκαλιού. Έπρεπε να είναι σε λιγότερη ένταση.

Δύο μερίδες μπακαλιάρο τηγανητό με σκορδαλιά, πολύ καλά τηγανισμένος και αφράτος. Η σκορδαλιά είναι με καρύδι, καλή.
Το πιάτο που έκανε τη διαφορά ήταν το θράψαλο γεμιστό με σπανάκι και τυριά. Η γέμιση απίστευτα νόστιμη, ίσως λίγο πιο σκληρό το θράψαλο από ότι θα ήθελα.

Ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο, ένα καραφάκι ρακί χύμα, λευκό κρασί 500 και 250 ml, τρία μπουκάλια νερό.
Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι μαστίχας με υποβρύχιο βανίλιας.

Όλες οι μερίδες ήταν αρκετά μεγάλες, τόσο ώστε δε χρειαζόταν ίσως να πάρουμε τόσα πιάτα. Παρόλο που ήταν ένα κυρίως για τον καθένα.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν 87 ευρώ, με απόδειξη που ήρθε κανονικά χωρίς να ζητηθεί.

Συμπερασματικά, αξίζει τον κόπο να πάτε για φαγητό, είναι value for money και θα ευχαριστηθείτε την κουζίνα του. Να πάτε όμως σε μέρα και ώρα που δε θα έχει πολύ κόσμο, γιατί η φασαρία είναι πολύ ενοχλητική.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Πήγαμε στο μαγαζί Παρασκευή βράδυ, έχοντας κλείσει τραπέζι διότι γνωρίζω ότι πάντα γεμίζει.
Είχαμε να πάμε αρκετό καιρό και αυτό γιατί μας είχε απογοητεύσει, αλλά επειδή είναι σταθερή αξία στην Αργυρούπολη ξαναπήγαμε.

Γενικά τα πιάτα ήταν αρκετά καλά, με εξαίρεση τα μανιτάρια πλευρώτους τα οποία είναι εκπληκτικά και δεν νομίζω να έχω φάει κάπου αλλού πιο νόστιμα. Τα κάνουν εξαιρετικά.

Μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ρωτήσουν και αυτό μου προκαλεί πάντα αρνητική εντύπωση. Καλά κάνουν όμως αφού το δεχόμαστε και κανείς δεν το επιστρέφει. Θα μου πεις τόσα λεφτά χαλάς το εμφιαλωμένο σε πειράζει; Επισημαίνω απλά το σωστό, ότι πρέπει να ερωτάται ο πελάτης εάν θέλει εμφιαλωμένο ή της βρύσης.

Προχωράμε στα υπόλοιπα πιάτα:
Σαλάτα καλή
Χταποδάκι κομμένο σε φέτες καλό
Θράψαλο ψητό πολύ καλό
Φέτα με σουσάμι ωραιότατη
Γαύρος τηγανητός απογοητευτικός
Μανιτάρια πλευρώτους εξαιρετικά
Κρασί λευκό χύμα καλό

Σε γενικές γραμμές μειναμε ικανοποιημένοι.
Το σέρβις πολύ καλό ο χώρος ευχάριστος και ωραία διακοσμημένος.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Καταρχας, επισκεπτομαστε το μαγαζι τα τελευταια χρονια αρκετα τακτικα, οποτε η κριτικη θα αφορα μια γενικοτερη εικονα και οχι μια μεμονωμενη επισκεψη, αλλα λιγο πιο αναλυτικα απο την προηγουμενη κριτικη μου, που διαβαζοντας την τωρα, μου φαινεται καπως περιεργη και παραταιρη στην λογικη του γαστρονομικου ιστοτοπου μας, αρχες τοτε εδω περα βλεπετε...

Ξεκινωντας απο τον χωρο, απλος κι ευχαριστος σε λευκους τονους με πολυ φυσικο φως την ημερα, αλλα δυστυχως οταν ειναι γεματο ειναι εντονη η βαβουρα.

Για το σερβις δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι τωρα, παντα αντιμετωπισα ευγενεια και σωστους χρονους, ισως παιζει ρολο πως πλεον με γνωριζουν στο μαγαζι.

Στο φαγητο τωρα, που ειναι το βασικο. Οποτε πηγαινουμε, παντα προτιμουμε θαλασσινα, ειναι ελαχιστες οι φορες που εχει καταληξει πιατο με κρεας στο τραπεζι μας, κυριως λογω καποιου φιλου που δεν τρωει ψαρικα. Μετα απο τοσες επισκεψεις εχω πειστει πως τα προσφερομενα πιατα, αν οχι απαραιτητα ημερας, ειναι φρεσκα, και αναφερομαι κυριως στα ψαρια που μπορει να δει κανεις στην μικρη βιτρινα του μαγαζιου, καθως και στα πιατα ημερας που βρισκονται σε αλλη βιτρινα. Μην φανταστειτε δηλαδη, το ψαρι στην βιτρινα Σαββατο μεσημερι αντε να ειναι της Παρασκευης.

Μπορει κανεις να επιλεξει και εχουμε δοκιμασει, απο τα εξης (και ποσα αλλα ακομα που δεν θυμαμαι):

-ορεκτικα οπως μελιτζανα με μαστελο με σως γιαουρτιου κι οχι μαγιονεζα οπως διαβασα καπου εδω (να γνωριζετε οτι ειναι κρυο πιατο), ντοματοκεφτεδες, φαβα (αυτη μου αρεσε πολυ), ταραμοσκορδαλια (επισης πολυ ωραια), κολοκυθοκεφτεδες και αλλα ορεκτικα τετοιυ τυπου, που εμενα ετσι κι αλλιως δεν με ενθουσιαζουν, αλλα δεν εχω ακουσει παραπονο απο τις παρεες μου για αυτα, αντιθετως

-γαυρο μαρινατο, πολυ καλος χωρις ομως να ενθουσιαζει, υπο την εννοια οτι δεν διαφοροποιειται με καποιο δημιουργικο τροπο απο τον κλασσικο τροπο που σερβιρεται σχεδον παντου

-αχινο σφηνακι ή αχινοσαλατα, πολυ νοστιμα

-οστρακα φρεσκα, κυδωνια και γυαλιστερες οποτε υπαρχουν- παντα κουνιουνται οταν τους ριχνεις λεμονακι, δεν μας εχει τυχει ποτε τιποτα περιεργο, πολυ νοστιμα
καθως και μυδια κρασατα και πετροσωληνες, επισης νοστιμα και με ωραιο ζουμακι για βουτες

-μικρο ψαρακι, γαυρο και μαριδακι τηγανητο και σαρδελες ψητες, επισης ωραια, καθως και γαριδακι τηγανητο

-καλαμαρι και θραψαλο ψητο, καλαμαρι και θραψαλακι μικρο τηγανητο, χταποδι ψητο

-σαλατες φρεσκες και πολυ νοστιμες κατα τη γνωμη μου, ξεχωριζω αυτη με ντοματα, ξινομυζηθρα και φυλλαρακια καππαρης

-καβουροσαλατα (σουριμι ειναι και χρεωνεται αναλογα)

-σουπια μαγειρεμενη με σπανακι και κριθαρωτο θαλασσινων, ειδικα το δευτερο απιστευτο.

Τελος υπαρχουν τα ψαρια της βιτρινας, τα οποιο λογικα εξαιτιας της θεσης του μαγαζιου και εποχης δεν ξεπερνουν συνηθως το 1,5 κιλο το πολυ.
Μπαρμπουνακια και μπακαλιαρος πολυ συχνα, μαγιατικο, σκορπινες εννιοτε, και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα, καθως και καποια απο τα μαλάκια που αναφερω παραπανω (θραψαλακι μικρο) βρισκονται στην βιτρινα, μα εχουν τυχει και καραβιδακια μικρα που τα πηραμε αχνιστα, νομιζω τοσο μικρα δεν αναδεικνυετει η γευση τους, με δυσκολεψαν και να τα φαω, τα ψαρια πολυ καλα.

Παντως μπορειτε μετα απο συνεννοηση να παραγγειλετε μεγαλυτερο ψαρι για μερα που θα κανετε κρατηση.

Το μονο που δεν εχω φαει ειναι οι φημισμενες καβουροδαγκανες τους, και το αποφευγω επιμελως λογω της τιμης, μιας και δεν μπορω να υπολογισω ποσο θα παει.

Μικρη αλλα ευχαριστη ποικιλια απο ουζα και τσιπουρα, ελαχιστες μπυρες της σειρας και κρασι ευκολοπιοτο.

Θα προτεινα σε ολους οσοι επισκεφτουν το μαγαζι να ριξουν μια ματια στον μαυροπινακα με τα πιατα ημερας και να επιλεξουν απο εκει τα βασικα πιατα και να αποφυγουν τον μακροσκελη καταλογο, εκτος αν δεν βρουν τιποτα εκει που να τους αρεσει.

Υπαρχει εμφανης διακριση αναμεσα στα κατεψυγμενα και φρεσκα πιατα, οπως πχ. με το καλαμαρακι που προσφερεται τηγανητο τοσο φρεσκο οσο και κατεψυγμενο με την αναλογη χρεωση για το καθενα φυσικα, το οποιο βρισκω τιμιο και δινει την δυνατοτητα ας πουμε σε ενα ζευγαρι με πιτσιρικια να εστιασουν στα πιατα "χορτασης" (οχι οτι ειναι κι ασχημα τα κατεψυγμενα) για τα παιδια και "απολαυσης" για τους μεγαλους.

Κερασμα παντα σφηνακι μαστιχα στο τελος, και ο, τι αλλο αναλογα μετο ατομο που σερβιρει και την διαθεση.

Οι φορες που εχουμε φυγει οχι τοσο ικανοποιημενοι, ειναι ελαχιστες, και αφορουν κυριως αστοχιες της κουζινας και οχι την ποιοτητα, κι αυτο ειναι το μονο μου παραπονο.

Αφορα κυριως το τηγανι, το οποιο για καποιο λογο μερικες φορες ξεφευγει. Δεν γινεται να σου ερχεται γαυρος τηγανητος αερινος και χωρις ιχνος λαδιλας, και την ιδια μερα, με τον ιδιο μαγειρα και την ιδια ωρα να σου φτανει στο τραπεζι μικρο θραψαλακι τηγανητο που να σταζει λαδι, ενω ας πουμε οτι ειναι ψητο (που εμενα μου φαινεται πιο δυσκολο) να ειναι παντα σωστο. Θελω να δωσουν λιγη προσοχη παραπανω σε αυτο τον τομεα.

Γουνα που εχουμε παρει μια φορα, μας φανηκε πολυ αλμυρη.
Επισης, εχει ενα πιατο το οποιο σε αντιθεση με ολα τα αλλα, ειναι αθλιο. Μην παρετε ψαρι γλωσσα με τιποτα.

Κλεινοντας αυτο το σεντονι, επισκεπτομαστε το μαγαζι συχνα και θα συνεχισουμε να το κανουμε. Πληρωνουμε (χωρις ποτα παντα) απο 17ευρω το ατομο (το ελαχιστο), και εχουμε φτασει και πολυ παραπανω βεβαιως, αναλογα με την παραγγελια.

Κατα την γνωμη μου ειναι το καλυτερο μαγαζι στην Αργυρουπολη και στα περιξ αυτη την στιγμη -ακομα δεν εχω παει στα φουρνομαγειρεματα που τοσοι εκθιαζουν, σιγουρα καλυτερο απο τo "τσιπουραδικο by rif" παντως, δεν θα προτρεψω κανεναν να ερθει απο την αλλη ακρη της Αθηνας για να φαει εδω μιας και φανταζομαι οτι σε καθε περιοχη θα υπαρχει ενα καλο ψαραδικο, αλλα αν βρεθειτε εκει κοντα, μην διστασετε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Kostas7.

Αυγ

Επισκέφθηκα το Αλαργινό Ρακάδικο μέσα στο κατακαλόκαιρο, ένα ζεστό μεσημέρι στις αρχές του Αυγούστου. Ήταν γεμάτο. Αυτό, ως πρώτη ένδειξη, δείχνει ότι ο κόσμος είναι ευχαριστημένος τόσο με την ποιότητα του φαγητού όσο και με τις τιμές.

Ξεκινήσαμε με εμφιαλωμένο νερό, δύο παξιμαδάκια, μικρές ελίτσες (πολύ γευστικές) και λιωμένη τομάτα με μυρωδικά. Ήρθαν κατευθείαν από το κατάστημα.

Παραγγείλαμε τα ακόλουθα φαγητά:

Σαλάτα ''περί γης'': δροσερή, γευστική, τεράστια, χορταστική και πρωτότυπη.

Φάβα: σερβιρισμένη με κρεμμυδάκι και σάλτσα. Η γεύση της κάπως διαφορετική από ότι έχω φάει αλλού αλλά σαφώς ενδιαφέρουσα και καλοδεχούμενη.

Πατάτες τηγανητές: γευστικές, χωρίς την αίσθηση λαδίλας και σερβιρισμένες ζεστές.

Καλαμάρι (θράψαλο) ψητό με τυριά: νόστιμο και τεράστιο. Το ψητό καλαμάρι είναι κάπως σκληρό και χρειάζεται λίγο παραπάνω μάσημα αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ενοχλεί (έχω όλα μου τα δόντια ακόμα)!

Mανεστράκι με πορτοκάλι και γαρίδες. Ωραία γεύση, ιδιαίτερη, ξινούτσικη και αρωματική, ταίριαζε με όλα τα υπόλοιπα. Μας έφεραν μύλο για φρεσκοαλεσμένο πιπέρι που προστέθηκε στο ζυμαρικό και το έκανε ακόμα νοστιμότερο.

Ήπιαμε μπύρα και κρασί καθώς η παρέα είχε διαφορετικές προτιμήσεις.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, χαμογελαστό, φιλικό. Η παραγγελία ήρθε στην ώρα της, παρά το πλήθος του κόσμου και τα συνεχή καλέσματα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Αν δεν υπήρχε το τελευταίο γεγονός που θα γράψω στη συνέχεια, ως μόνα μειονεκτήματα θα παρέθετα τον θόρυβο από την πολυκοσμία που δυσκόλευε τη συζήτηση αλλά και το γεγονός ότι αρκετοί πελάτες κάπνιζαν μέσα σε ένα κλειστό χώρο, ή τουλάχιστον σε χώρο που διαφοροποιείται από τα εξωτερικά τραπέζια με γυάλινο διαχωριστικό. Η είσοδος ήταν διαρκώς ανοιχτή και υπήρχε καλός αερισμός αλλά είμαι μη καπνιστής και εν τέλει δεν επιθυμώ να αναπνέω τον καπνό του διπλανού μου, ειδικά όταν απολαμβάνω το φαγητό μου.

Και το τελευταίο αλλά σημαντικό: ζητήσαμε να πληρώσουμε και μας έφεραν διακριτικά τον λογαριασμό με το χαρτί παραγγελίας μας και το συνολικό ποσό πληρωμής. Αλλά χωρίς απόδειξη, Βεβαίως πληρώσαμε και περιμέναμε να έρθει η απόδειξη στη συνέχεια, αλλά ουδέποτε ήρθε. Περιμέναμε αρκετά αλλά μάταια. Προφανώς ξεχάστηκε!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Η παρέα της Δευτέρας* αποτελούμενη απο 4 άντρες, αυτή τη φορά επέλεξε Αργυρούπολη και συγκεκριμένα το Αλαργινό Ρακάδικο στη Γερουλάνου. Χαμός, ακόμα και την Δευτέρα!

Είχαμε διαβάσει καλές κριτικές και έτσι πήγαμε.
Ο χώρος καλός, με μέγεθος ικανοποιητικό. Σίγουρα το καλοκαίρι που θα ειναι ανοιχτή η τζαμαρία θα ειναι πιο όμορφα. Η μηδενική παρουσία εξαερισμού, με την προσθήκη τόσων ατόμων (το μαγαζί ηταν τίγκα) και την ενοχλητική βαβούρα, ρίχνουν την βαθμολογία μας. Χαρακτηριστικά γυρνάς σπίτι καπνισμένος και με πονοκέφαλο!

Η εξυπηρέτηση αν και έκανε φιλότιμες προσπάθειες, το γκαρσόνι που μας εξυπηρετούσε ηταν εξαιρετικό, ήταν κάτω του μετρίου μιας και περισσότερη ώρα περιμέναμε να φάμε, παρά τρώγαμε. Είπαμε οτι γινότανε χαμός, αλλά αν είναι έτσι την Δευτέρα, τι γίνεται το Σάββατο?

Η γεύση είχε πολύ ενδιαφέρον και αρκετές αντιθέσεις!

Συγκεκριμένα πήραμε:
Τσίρος 4.50€ αδιάφορο πιάτο, πάρα πολύ μέτριο, σαν να το πήρες από το σουπερμάρκετ και το έβαλες στο πιάτο. 2/4

Ρολάκια μελιτζάνας 4.50€ γεμιστές με τυρί, πολύ ωραίες για τα 2/3 της παρέας, ο τέταρτος δεν δοκίμασε. 3/4

Πλευρώτους ψητά 6.00€ εξαιρετικό πιάτο! Πάρα πολύ ωραία, λες και έτρωγες μπριζόλα (με την καλή έννοια), πιάτο μαστ! 4/4

Πατάτες τηγανιτές 3.00€ φρέσκες όχι προκάτ, ωραίες. 3/4

Σαλάτα περί γης 7.00€ πρασινάδες με διάφορα, πάρα πολύ ωραία, βουνό ολόκληρο, αν κάνεις δίαιτα την παίρνεις και σκάς! Πάρα πολύ ωραία και η σως. 4/4

Σφηνάκι αχινού! ? 4.00€ ένας το πήρε του άρεσε πάρα πολύ 4/4

Γούνα ψητή 8.00€ δεν θυμάμαι τι ψάρι ήταν, αλλά ηταν καλό. Λίγο αλάτι παραπάνω είχε. 3/4

Φιλέτο γλώσσα 12.00€ τραγικό πιάτο. Άγευστο, άοσμο, απαράδεκτο! Πως κατάφεραν και χάλασαν ένα πιάτο με γλώσσα, που μαγειρεύεται πανεύκολα, ειναι απορίας άξιον! 1/4

Μπριζολάκια Σαντορινιά 10.50€ εξαιρετικό! Πάρα μα πάρα πολύ καλό, εξαιρετική γεύση, ενθουσιάστηκε όλη η παρέα! Δεύτερο πιάτο μαστ, ίσως το καλύτερο πιάτο! 4/4

Πρασοτηγανιά 7.50€ πάρα πολύ καλό και αυτό. Άρεσε σε όλους, με ωραίο τυράκι, ωραίος ο συνδυασμός! 4/4
Σημειωτέον οτι όλες οι μερίδες ήταν μεγάλες σε μέγεθος!

Ηπιαμε 2 μόνο τσιπουρα 4€ έκαστος.
Σύνολο 80€ / 20€ το άτομο δίκαιο, έκοψε απόδειξη.

Συμπέρασμα αν πας για κρέας: εξαιρετικό μαγαζί, αξίζει η βαβούρα και η αναμονή (αν πας Σαββατο) πάρα πολύ ωραίες γεύσεις, με τρία πιάτα σε αυτά που πήραμε, που πρέπει να τα ξαναπάρουμε όταν θα ξαναπαμε!

Αν πας για ψάρι: σύμφωνα με αυτά που πήραμε, μην πας! Αδικείται το μαγαζί, αλλά αυτή η γλώσσα ήταν από τα χειρότερα πιάτα που έχουμε φάει εδώ και πολύ καιρό!

Θα ξαναπάμε για κρέας!

* η παρέα της Δευτέρας αποτελείται απο 3 εώς 6 άντρες, με πολύ όρεξη για φαγητό και ποτό!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Παρόλο που έχω πάει και παλαιότερα στο Αλαργινό τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να γράψω κριτική. Μας άρεσαν όλες οι γεύσεις του Αλαργινού και είπαμε ότι θα ξαναπάμε. Παραγγείλαμε σαλάτα ρόκα λιαστή, μια απίστευτη αλοιφή ταραμά με σκορδαλιά δεμένα πολύ ωραία, πατάτες τηγανιτές και μελιτζάνα γεμιστή στον φούρνο. Μεγάλες μερίδες και νόστιμες οι πρώτες γεύσεις.

Συνεχίσαμε με κριθαράκι με γαρίδες και σως πορτοκαλιού που μας ενθουσίασε και ένα κιλό μπακαλιάρο φρέσκο στην σκάρα. Φυσικά δεν καταφέραμε 3 άτομα να τα φάμε όλα αυτά αλλά ειλικρινά ήταν όλα γευστικά.

Το προσωπικό ήταν φιλικότατο και το περιβάλλον ευχάριστο έχοντας θέα στον κεντρικό δρόμο της Αργυρούπολης. Τα φαγητά μας συνόδευσαν κρασί και ούζο.

Το ποσό που πληρώσαμε 32 ευρώ έκαστος θα μπορούσε να είναι πολύ λιγότερο αφού θα μπορούσε να φάει και 4ο άτομο. Αξίζει όμως τα λεφτά του διότι ευχαριστηθήκαμε φρέσκο ψάρι και γευστικότατα ορεκτικά. Μην το χάσετε!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Τρίτη βραδυ και αποφασισμενοι να βολταρουμε στην αργυρουπολη, κατευθυνθηκαμε κατευθειαν για το Αλαργινο. Τρομερη εντυπωση οτι ολη η Αργυρουπολη αδεια, αυτο και ενα επωνυμο κεμπαπτζιδικο ηταν πατητα.

Στο διαταυτα λοιπον, εξυπηρετηση των ανδρων σερβιτορων εξαιρετικη πραγματικα. Μας βαλανε σε ενα ωραιο τραπεζακι μεσα αλλα ειχε πολυ βαβουρα και μολις αναφεραμε το εξω μας αλλαξανε επιτοπου.

Αμεσα μας στρωσανε, νερακι κτλ κρασακι 1/2 λιτρο λευκο, βατό για την κατηγορια του μαγαζιου και μας δωσανε τους καταλογους. Εκει ξεκινησε το δραμα.
Καταλογος με 30 πιατα στην πρωτη σελιδα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ακολουθια δε απειρα στις πισω σελιδες. Αφου μας πηρε περιπου ενα τεταρτο να καταληξουμε ειπαμε να παμε με ορεκτικα γιατι σε τετοιο χαοτικο καταλογο με κρεατα, ψαρια, αλοιφες και πιτες ημουνα ψιλιασμενος οτι το αποτελεσμα θα ητανε κατω του μετριου που και τελικα ητανε.

1. Σαλατα ροκα με απακι και ντρεσινγκ λεμονιου. 0/4
Οτι χειροτερο εχω φαει. ροκα κανονικη ουτε καν μπειμπι, σκληρη πικρη, ευτυχως καλα πλυμενη και τερμα στεγνη με το απακι κατευθειαν απο τη συσκευασια, ουτε καν να το σχαρωσει για 5 δευτερολεπτα να παρει τη γλιτσα. Το ντρεσινγκ? μια κουταλια πανω χωρις να μπορει να αναμιχθει ουτε στο 1/5 της σαλατας. αισχος!!!!

2. Μαραθοπιτα. 3/4
Πολυ ωραια γευστικη λεπτη ζυμη σαν κρεπα, ζεσταμενη λιγο στο φουρνο και ο μαραθος με τη γευση που επρεπε να ηταν.

3. Ρολα μελιτζανας με μαστελο. 1/4
οτι λεει ο τιτλος, ρολο με ενα τετραγωνο κομματακι μαστελο αγευστο, ανουσιο και με απειρη μαγιονεζα απο πανω. Μα μαγιονεζα? τι ειναι σαντουιτσαδικο? απαραδεκτο

4. μπουγιουρντι. 1/4
Μια μετρια φετα και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα με πολυ ζουμι τοματας και ενα κομματακι πιπερια. αδιαφορο.

5. Γλυκο χαλβα στη σχαρα με παγωτο καιμακι. 1/4
θεοστεγνος και μαπα ο χαλβας με ενα τρομερο παγωτο καιμακι και κανελα.

1/2 λιτρο λευκο κρασακι χυμα τιρναβου ξηρο. ωραιο και κεφατο.

ολα τα παραπανω 28.40 και εδω σας εφιστω την προσοχη που ειναι το σημαντικοτερο και λογος για να τσακωθεις.

ζηταμε το λογαριασμο και μας ερχεται το μπλοκακι των παραγγελειων με ενα νουμερο σε κυκλο. Και περιμενω....

αφου λοιπον παω μεσα και λεω να πληρωσω, μου λεει ναι και τον κοιταω και του λεω του ενος που φαινοτανε ο κουμαντο-σερβιτορος,
- Αποδειξη αδερφε γιατι τις μαζευω, ασπριζει και μου λεει μα ναι φυσικα.

δυσαρεστη εξοδος και η τελευταια φορα στο συγκεκριμενο.