Μοντέρνοι θαλασσινοί μεζέδες και επιλογές κρεατικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

05 Ιαν 2016

Βράδυ εορταστικής καθημερινής και ο φόρτος της ημέρας μας ήθελε χαλαρό μεζεδοπωλείο Αργυρούπολης... Το αλαργινό ήταν μια καλή επιλογή μιας που είχαμε να πάμε χρόνια και είχαμε ακούσει πολλά για την κουζίνα του καθώς και ότι το προτιμούν αρκετοί διάσημοι της τηλεόρασης και του θεάτρου.

Κατόπιν εύκολου παρκαρίσματος σε δρομάκι κάθετο της Γερουλάνου, μας υποδέχτηκε η σερβιτόρα του μαγαζιού όπου μας οδήγησε και στο τραπέζι μας. Η ώρα προσέλευσής μας ήταν 20:00 και μέχρι τις 21:00 το εστιατόριο είχε γεμίσει.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά ζεστός και φωτεινός με την γνωστή τζαμαρία που κοιτάει στον δρόμο της Γερουλάνου, αλλά τα τραπέζια αρκετά στριμωγμενα.

Για αρχή μαζί με τους καταλόγους μας προσφέρθηκε ψωμάκι με ένα πιατάκι ελίτσες και τριμμένη ντομάτα καθώς και εμφιαλωμένο νερό (αχ με τα εμφιαλωμένα μην τα ξαναλέμε... ). Ο κατάλογος απαρτίζεται κυρίως από θαλασσινούς μεζέδες και κυρίως πιάτα, πολλά ορεκτικά και σαλάτες καθώς και επιλεγμένα limited πιάτα κρεατικών, κάτι στο οποίο τελικά και καταλήξαμε λόγω του ότι λόγω Χριστουγέννων δεν ημασταν σε mood θαλασσινών.

Οι επιλογές μας ήταν:
-Σαλάτα Πράσινη (ρόκα μαρούλι σταμναγκάθι και εξαιρετική σώς μπαλσάμικου) η οποία ήταν για οκτώ άτομα χωρίς να περιαυτολογώ, καθώς και γευστικότατη.

-Μανιτάρια πλευρώτους στην σχάρα γευστικότατα και πολύ καλά σε μερίδα.

-Φιλετάκια χοιρινού με λευκή σοκολάτα (πολύ πρωτότυπο πιάτο το οποίο δεν το βρίσκεις εύκολα, αρκετά γλυκό κάτι όμως που ικανοποιεί τα δικά μου γούστα), το βρήκα γευστικότατο και ικανοποιητικό σε μερίδα, αν και δεν είχε συνοδευτικό που θεωρώ ότι σερβιρίζονταν επίτηδες σκέτο λόγω της σοκολάτας.

-Σύγκλινο με ντομάτα, φέτα και αυγό, αρκετά βαρύ πιάτο αλλά η παρέα μου το βρήκε εξαιρετικό και εξίσου πρωτότυπο, αν και η μερίδα ήταν εξίσου μεγάλη και έμεινε.

-Ένα τέταρτο ροζέ κρασί.

Η κουζίνα ήταν εξαιρετική και θεωρώ έξυπνη της κίνηση να κρατήσει στα limited κρεατικά του καταλόγου τόσο πρωτότυπες επιλογές. Σε αυτό που βρήκα μεγάλο φάουλ ήταν στην ώρα παράδοσης των πιάτων που λόγω της απότομης προσέλευσης του κόσμου στις 21:00 μας άργησαν να έρθουν. Κατά τα άλλα το σέρβις ήταν ευγενικό και πρόθυμο.

Για όλα τα παραπάνω που σας ανέφερα ο λογαριασμός έκλεισε στα 40 ευρώ, τιμή που παίζει σε όλα τα εστιατόρια -μεζεδοπωλεία της Αργυρούπολης.
Μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι και σίγουρα θα επιστρέψουμε να δοκιμάσουμε και τις θαλασσινές γεύσεις.

Γρήγορο Προφίλ: Γευστικότατες επιλογές θαλασσινών-κρεατικών σε σχετικά καλές τιμές, όχι και τόσο γρήγορο σέρβις, ωραίος χώρος ο οποίος χρειάζεται λίγη άνεση ακόμα.

09 Αυγ 2016

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι εν μέσω καύσωνα. Το περίμενα να είναι αρκετά χαλαρά αλλά όση ώρα ήμασταν εκεί, είχε πολύ κόσμο και τα τραπέζια άδειαζαν και γέμιζαν μέσα σε λίγα λεπτά. Πηγαίναμε για παρακείμενο μεζεδοπωλείο αλλά επειδή η παρέα το είδε άδειο, επέμενε να κάτσουμε στο Αλαργινό γιατί είχε κι άλλες παρέες. Κατά τη γνώμη μου, από τα πιο χαζά κριτήρια για να κάτσεις κάπου και να επιλέξεις που θα πας να φας.

6 άτομα κάτσαμε στο τραπέζι πάνω στη Γερουλάνου. Πολύ άνετα και ο χώρος μέσα αρκετά καλός με μια φασαρία απολύτως λογική λόγω κόσμου. Το σέρβις επίσης αρκετά καλό και γρήγορο με μια μικρή δόση ενόχλησης της σερβιτόρας επειδή μετά την αρχική μας παραγγελία, τα ποτά (κρασί και ρακί) τα ζητούσαμε ένα-ένα. Συγγνώμη κιόλας που δεν συντονιστήκαμε και οι έξι να τελειώνουμε ταυτόχρονα τα ποτά μας.

Για το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα με το κοτόπουλο (νομίζω την λέει κοκορίκο) πάρα πολύ καλή και πολύ πλούσια μερίδα. Οι κολοκυθοκεφτέδες σε μέγεθος μπάλας του τένις από τους χειρότερους που έχω φάει. Τα τυροπιτάρια Μήλου πάρα πολύ γευστικά. Οι πατάτες τηγανητές είναι απλά πατάτες τηγανητές. Τα κυρίως επίσης μέτρια. Το κοτόπουλο με τη σάλτα μαστίχας αδιάφορο και τίγκα στη σάλτσα με το κοτόπουλο να κολυμπάει. Η πρασοτηγανιά εντελώς άνοστο το κρέας, επίσης έντονη η παρουσία της σάλτσας. Το σύγκλινο αρκετά καλό. Μεγάλες μερίδες δεν λέω αλλά έχει σημασία και η γεύση. Βασικό αυτό. Μην χάνουμε τον προσανατολισμό μας λόγω της εν γένει κρίσης και βολευόμαστε απλά στο να έρχονται μεγάλες μερίδες με μπόλικη γαρνιτούρα.

Το κρασί το χύμα αρκετά καλό, ρακί που δοκίμασα επίσης καλή και σε λογικές τιμές.

Δεν θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στην περιοχή. Είναι όμως ένα αξιοπρεπές μεζεδοπωλείο και θέλω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία δοκιμάζοντας αυτή τη φορά θαλασσινούς μεζέδες που ενδεχομένως να είναι και το φόρτε του.

16 Αυγ 2016

Επισκέφθηκα το Αλαργινό Ρακάδικο μέσα στο κατακαλόκαιρο, ένα ζεστό μεσημέρι στις αρχές του Αυγούστου. Ήταν γεμάτο. Αυτό, ως πρώτη ένδειξη, δείχνει ότι ο κόσμος είναι ευχαριστημένος τόσο με την ποιότητα του φαγητού όσο και με τις τιμές.

Ξεκινήσαμε με εμφιαλωμένο νερό, δύο παξιμαδάκια, μικρές ελίτσες (πολύ γευστικές) και λιωμένη τομάτα με μυρωδικά. Ήρθαν κατευθείαν από το κατάστημα.

Παραγγείλαμε τα ακόλουθα φαγητά:

Σαλάτα ''περί γης'': δροσερή, γευστική, τεράστια, χορταστική και πρωτότυπη.

Φάβα: σερβιρισμένη με κρεμμυδάκι και σάλτσα. Η γεύση της κάπως διαφορετική από ότι έχω φάει αλλού αλλά σαφώς ενδιαφέρουσα και καλοδεχούμενη.

Πατάτες τηγανητές: γευστικές, χωρίς την αίσθηση λαδίλας και σερβιρισμένες ζεστές.

Καλαμάρι (θράψαλο) ψητό με τυριά: νόστιμο και τεράστιο. Το ψητό καλαμάρι είναι κάπως σκληρό και χρειάζεται λίγο παραπάνω μάσημα αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ενοχλεί (έχω όλα μου τα δόντια ακόμα)!

Mανεστράκι με πορτοκάλι και γαρίδες. Ωραία γεύση, ιδιαίτερη, ξινούτσικη και αρωματική, ταίριαζε με όλα τα υπόλοιπα. Μας έφεραν μύλο για φρεσκοαλεσμένο πιπέρι που προστέθηκε στο ζυμαρικό και το έκανε ακόμα νοστιμότερο.

Ήπιαμε μπύρα και κρασί καθώς η παρέα είχε διαφορετικές προτιμήσεις.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, χαμογελαστό, φιλικό. Η παραγγελία ήρθε στην ώρα της, παρά το πλήθος του κόσμου και τα συνεχή καλέσματα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Αν δεν υπήρχε το τελευταίο γεγονός που θα γράψω στη συνέχεια, ως μόνα μειονεκτήματα θα παρέθετα τον θόρυβο από την πολυκοσμία που δυσκόλευε τη συζήτηση αλλά και το γεγονός ότι αρκετοί πελάτες κάπνιζαν μέσα σε ένα κλειστό χώρο, ή τουλάχιστον σε χώρο που διαφοροποιείται από τα εξωτερικά τραπέζια με γυάλινο διαχωριστικό. Η είσοδος ήταν διαρκώς ανοιχτή και υπήρχε καλός αερισμός αλλά είμαι μη καπνιστής και εν τέλει δεν επιθυμώ να αναπνέω τον καπνό του διπλανού μου, ειδικά όταν απολαμβάνω το φαγητό μου.

Και το τελευταίο αλλά σημαντικό: ζητήσαμε να πληρώσουμε και μας έφεραν διακριτικά τον λογαριασμό με το χαρτί παραγγελίας μας και το συνολικό ποσό πληρωμής. Αλλά χωρίς απόδειξη, Βεβαίως πληρώσαμε και περιμέναμε να έρθει η απόδειξη στη συνέχεια, αλλά ουδέποτε ήρθε. Περιμέναμε αρκετά αλλά μάταια. Προφανώς ξεχάστηκε!

Μ. Γερουλάνου 94, Αργυρούπολη