Μοντέρνοι θαλασσινοί μεζέδες και επιλογές κρεατικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

09 Ιαν 2020

Καλή χρονιά σε όλους!!
Λίγο πριν τις γιορτές, βρέθηκα με τη σύζυγο στην Αργυρούπολη, νωρίς το απόγευμα καθημερινής. Κάνοντας μια βόλτα στην οδό Γερουλάνου, διαπιστώσαμε ότι ο μοναδικός χώρος εστίασης με 4-5 παρέες ήταν το Αλαργινό Ρακάδικο, οπότε είπαμε να το δοκιμάσουμε. Μάλιστα, μέχρι τις 8 που αποχωρήσαμε, το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει και υπήρχαν και κάποιες κρατήσεις. Η λογική λέει ότι κάτι θα κάνει καλά το Αλαργινό Ρακάδικο, για να το προτιμάει τόσος κόσμος, εγώ η αλήθεια είναι δεν βρήκα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ξαναπάω. Αν μένεις κοντά στην περιοχή αποτελεί μια σχετικά ασφαλή επιλογή, τίποτα περισσότερο.

Ο χώρος κλασικός νέο-ταβέρνας, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί και την τζαμαρία να μεγαλώνει τα όρια του πολύ περιορισμένου εσωτερικού χώρου. Τα τραπέζια σχετικά άνετα, η θερμοκρασία σε καλά επίπεδα, η απαγόρευση του καπνίσματος ίσχυε και η μουσική ευχάριστη και σε σωστή ένταση. Κάτι χτυπητά αρνητικό δεν βρήκα, αλλά ούτε και κάτι να μου μείνει.
Η εξυπηρέτηση δεν ξεκίνησε καλά, καθώς μάλλον πετύχαμε το προσωπικό σε αλλαγή βάρδιας και η σερβιτόρα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή δεν είχε τα κέφια της και το έδειχνε. Τελοσπάντων από τον νεαρό που ανέλαβε το service στη συνέχεια δεν είχαμε παράπονο. Ήταν αρκετά φιλικός και ευγενικός, αισθητά περισσότερο επικοινωνιακός και χαμογελαστός σε σύγκριση με την συνάδελφό του.

Ο κατάλογος επικεντρώνεται κατά βάση σε ψαρομεζέδες, ενώ υπάρχουν και λίγες επιλογές σε κρεατικά. 2 άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν λίγες νόστιμες ελίτσες (κυριολεκτικά πολύ μικρές) με παξιμάδια και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (δεν ζητήσαμε αλλαγή).
- πατατοσαλάτα, απλή με ντομάτα, κρεμμύδι και διάφορα άλλα μυρωδικά, ήταν ωστόσο πολύ νόστιμη και με ωραίο τρόπο σερβιρισμένη.
- καπνιστό σκουμπρί, δεν το βρήκαμε ιδιαίτερα πετυχημένο, καθώς το έλειπε το κάπνισμα, ενώ δεν ήταν και πολύ καλά φιλεταρισμένο. Καταναλώθηκε με το ουζάκι, αλλά ως εκεί.
- μύδια πικάντικα. Συμπαθητική τη βρήκαμε τη σάλτσα, κάπως αραιή ωστόσο και με λιγότερο έντονη γεύση από αυτήν που θα περιμέναμε.
- θράψαλο ψητό. Και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις, καλοψημένο και σε επαρκή ποσότητα, αλλά χωρίς να σου μένει κάποια ιδιαίτερη γεύση στο τέλος.
- μπακαλιάρο σκορδαλιά, το καλύτερο πιάτο όλων. 3 μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, με ελαφρύ πανάρισμα και πολύ ωραία τηγανισμένα. Τα ευχαριστηθήκαμε. Η σκορδαλιά με κύριο υλικό το ψωμί και το καρύδι ήταν συμπαθητική, προτιμώ ωστόσο περισσότερο την κλασσική συνταγή με πατάτα.
- ήπιαμε ένα καραφάκι από το αγαπημένο ούζο Απαλαρίνα.
Δυστυχώς, ακριβείς τιμές δεν θυμάμαι, πληρώσαμε ωστόσο για τα πέντε πιάτα και το ούζο ένα ποσό κοντά στα 45 €, τιμή που είναι σχετικά λογική, δεδομένων των πιάτων που πήραμε και του μεγέθους αυτών.
Αυτά λοιπόν για το Αλαργινό Ρακάδικο, το οποίο, όπως εύλογα αντιληφθήκατε, δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα σε κανέναν τομέα. Οπότε, όπως προανέφερα και στην αρχή της κριτικής μου, εάν βρεθείτε στην περιοχή, για να δοκιμάσετε πιάτα ψαρικών και θαλασσινών χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και σε λογικές τιμές, προτιμήστε το, αλλιώς μπορείτε να το προσπεράσετε.

19 Μαι 2018

Το Αλαργινό Ρακάδικο ήταν μία από τις πρώτες κριτικές μου, ίσως ένας από τους λόγους που άνοιξα λογαριασμό στο σάιτ. Όταν είχε πρωτοανοίξει, όλη η τότε παρέα είχαμε ενθουσιαστεί. Ήταν από τις πρώτες νεο-ψαρο-ταβέρνες των Ν. Π., όπου μπορούσες να βρεις φρέσκα θαλασσινά και ψαράκια, μεζεδάκια και διάφορες άλλες γκουρμεδιές θαλασσινού τύπου.

Μάλιστα τότε, ακόμα και τις καθημερινές, έπρεπε να έχεις κάνει την κράτησή σου για να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τραπέζι. Ο καιρός πέρασε. Όποτε τύχαινε να περάσω από τον πολυσύχναστο δρόμο της Γερουλανου, έβλεπα ότι λειτουργούσε κανονικά, είχε πάντα παρέες. Απλά εγώ, μετά την επέλαση των τόσο νεοταβερνών και μοντέρνων μπιστρο-εστιατορίων, που όλο και ήθελα να δοκιμάσω, το είχα εκτοπίσει από την λίστα μου.

Εδώ και δυο βδομάδες το ξαναθυμηθήκαμε, απορώντας μάλιστα πώς είχαμε απορρίψει μια τόσο εύκολη και κοντινή μας λύση. Δύο λοιπόν επισκέψεις σε σύντομο διάστημα, μου επιτρέπουν να ανανεώσω την παλιά κριτική μου και να συγκρίνω το τότε με το τώρα.

Το Αλαργινό Ρακάδικο λοιπόν βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της Αργυρούπολης. 'Οπως και άλλες ταβέρνες εκεί γύρω, έχει την αυλή του και βγαζει και 2-3 τραπεζάκια στην μέσα άκρη του πεζοδρομίου. Ως χώρος είναι γενικά απλός κι ευχάριστος, αν δεν σε ενοχλεί η ένταση της μουσικής, που ήταν αρκετά δυνατή, όπως μου φάνηκε στην τελευταία επίσκεψη. Τα τραπεζοκαθίσματα, δεν έχουν ανανεωθεί: κουρασμένα και ξεβαμμένα πλέον λευκά, κλασικά τραπεζοκαθίσματα νεοταβέρνας, χρειάζονται μια ζωντάνια.

Το μενού των εδεσμάτων, ούτε αυτό έχει ανανεωθεί. Μια μικρή επιφύλαξη έχω για τα κρεατικά, αν αποτελούν νέα προσθήκη, στα οποία ποτέ δεν είχα δώσει σημασία. Άλλωστε ο λόγος που το επισκεπτόμουν ήταν τα πάντα λαχταριστά θαλασσινά του.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψη, βραδάκι Κυριακής, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε τα εξής. Θα τα βαθμολογήσω με άριστα το 10:

- πράσινη σαλάτα, με ρόκα, μαρούλι, μήλο, καρύδι και μαστέλο (6/10): την παρήγγειλα κυρίως για το μαστέλο, το οποίο, δυστυχώς, ήρθε σε ελάχιστη ποσότητα σε σχέση με την τεράστια ποσότητα της πρασινάδας. Η σως ήταν ξινούτσικη, η ξινίλα επιδεινωνόταν από το μήλο και γενικώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα.

- παντζαροσαλάτα (7/10): περιμέναμε κομμάτια παντζαριού τεμαχισμένα και σερβιρισμένα με λαδάκι. Ήρθε πολτός παντζαριού, περασμένος από το μπλέντερ με μπόλικο σκόρδο και κάποιο άλλο συστατικό που την έκανε πικάντικη. Έμοιαζε πολύ με σκορδαλιά, την έτρωγες με ψωμί. Ο ξάδελφός μου που την παράγγειλε, έφαγε μια μπουκιά. Εμένα μου φάνηκε καλή γι αυτό που ήταν.

- ρολάκια μελιτζάνας με γέμιση μαστέλο (αγαπάμε μαστέλο! ): ήταν νόστιμα (8/10), όχι απογειωτικά, όπως διαβάζω σε άλλες κριτικές. Το μαστέλο πάλι το τσιγκουνεύτηκαν, πάντως τρώγονταν ευχάριστα. Θα τα παράγγελνα ξανά.

- χταπόδι ξυδάτο (7/10): έρχεται τεμαχισμένο σε σκεύος τύπου πιρόγα. Εγώ όταν βλέπω τεμαχισμένο χταπόδι, πάει το μυαλό μου στην κονσέρβα. Εδώ όμως, με φόβο Θεού, λέω ότι ήταν απλά κατεψυγμένο (θα το χαιρόμουν πάρα πολύ να ήταν φρέσκο! ).

- καλαμάρι τηγανιτό (7/10): ένα κατεψυγμένο, σε ροδέλες καλαμάρι. Τίποτα περισσότερο, τίποτα χειρότερο απ' αυτό. Το λάδι του ήταν καλό, σε ποσότητα ήταν οριακά επαρκές για 4 άτομα.

- Ριζότο γαρίδας (8/10): το είχα παραγγείλει και την πρώτη φορά που πήγα. Έρχεται σε βαθύ, μεγάλο πιάτο, υπεραρκετή ποσότητα. Γενικώς- παρένθεση- τα κυρίως πιάτα στο Αλαργινό Ρακάδικο, είναι τεράστια. Προτείνονται για τη μέση. Στα ριζότο έχεις την επιλογή να διαλέξεις το κοκκινιστό ( με σάλτσα ντομάτας) ή το πιο ελαφρύ λευκό, σβησμένο με ούζο. Εμείς πήραμε την λευκή εκδοχή. Συνοδεύεται από 5 μεγάλες γαρίδες ολόκληρες, μοιράσαμε όσο μπορούσαμε και το υπόλοιπο έμεινε στο πιάτο.

- Αχινομακαρονάδα (7,5/10): από την αρχή φλερτάραμε με τον αχινό (αγαπημένη οικογενειακή λιχουδιά), αλλά δεν ξέραμε σε ποια μορφή να τον παραγγείλουμε: αχινοσαλάτα στα 10ευρώ, σφηνάκι αχινού ή αχινομακαρονάδα; Τελικά επικράτησε η πιο χορταστική επιλογή. Όταν προσγειώθηκε η πιατέλα στο τραπέζι, θυμήθηκα εκείνον τον σχολιασμό που είχα κάνει στην πρώτη μου κριτική: τόσα καρυκεύματα και κόκκινη σάλτσα, που καλύπτει την ιώδη γεύση του αχινού. Πόσο προτιμώ την αχινομακαρονάδα στην απλή εκδοχή της δεν λέγεται: σπαγγέτι με βούτυρο και πλούσιο αχινό να δίνει χρώμα και άρωμα, μμμ! Βέβαια και αυτή η αχινομακαρονάδα, δεν μας χάλασε. Ευτυχώς είχε αρκετό αχινό για όλους μας, μια χαρά βουτήξαμε τα πιρούνια κι αρχίσαμε το... ψάρεμα.

Για τα παραπάνω εδέσματα, το καλωσόρισμα- ψωμί, 2 εμφιαλωμένα και ένα μπουκάλι λευκό Θηβαϊκή Γη (24 ευρώ) - πρόσφατη ανακάλυψή μου, καταπληκτικό κρασί! -, ο λογαριασμός ανήλθε στα 90 ευρώ. Λίγο άουτς μου φάνηκε εμένα, αλλά βλέποντας ότι μόνο το ριζότο και η αχινομακαρονάδα έκαναν σχεδόν 35 ευρώ, έβγαλα συμπέρασμα.

Το vfm, όπως καταλαβαίνετε δεν είναι το καλύτερο. Θεωρώ ότι 20 ευρώ το άτομο θα χρειαστείτε μίνιμουμ για μια νορμάλ παραγγελία. Εκτός αν πάτε για αστακομακαρονάδα ή κινηθείτε αποκλειστικά σε θαλασσινά, που δύσκολα χορταίνουν και ανεβάζουν την παραγγελία. Πάντως στο Αλαργινό Ρακάδικο αυτό που θα έλεγα ότι αξίζει την επίσκεψη είναι οι ποικιλίες θαλασσινών και τα ριζότα.

Σε προηγούμενη επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει και 2 πιάτα με κρέας: τα κεφτεδάκια και τα μπιφτέκια από τα κυρίως. Ήταν πολύ νόστιμα και τα δύο, δεν το περίμενα από ταβέρνα που ειδικεύεται στα θαλασσινά. Κι ένα ακόμα πολύ ωραίο πιάτο κρεατικών, όπως το θυμάμαι, είναι το Σαντορινιό. Δοκιμάστε το!

Η εξυπηρέτηση λίγο μπερδεμένη. Τα πρώτα ήρθαν γρήγορα, τα κυρίως άργησαν αρκετά. Ένα δεύτερο ποτήρι κρασί που ζητήσαμε, ξεχάστηκε και το υπενθυμίσαμε σε όλους τους σερβιτόρους για να το θυμηθεί κάποιος να το φέρει. Επιεικώς 3/4.

Στο τέλος κερνάνε στο κλασικό σφηνάκι μαστίχα με βανίλια υποβρύχιο. Ένα κέρασμα, που κάποτε με είχε ενθουσιάσει. Τώρα μου φάνηκε μια απ΄ τα ίδια.

Συμπέρασμα: περίμενα μια ανανέωση. Γενική. Δεν θα ήθελα να έχουν μείνει όλα ίδια εκτός από τις τιμές που έχουν πάρει την ανιούσα. Κάτι μου έλειψε. Ωστόσο το έβαλα ξανά στη λίστα μου, όχι την άμεση. Θα το πρότεινα, με κάποιες επιφυλάξεις, σε κάποιον που δεν έχει πάει, θα πήγαινα κάποιον φίλο που δεν το έχει δοκιμάσει. Απλά θα το σύστηνα ως μια ακόμα ψαρο-νεο-ταβέρνα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.