Μοντέρνοι θαλασσινοί μεζέδες και επιλογές κρεατικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

19 Μαι 2018

Το Αλαργινό Ρακάδικο ήταν μία από τις πρώτες κριτικές μου, ίσως ένας από τους λόγους που άνοιξα λογαριασμό στο σάιτ. Όταν είχε πρωτοανοίξει, όλη η τότε παρέα είχαμε ενθουσιαστεί. Ήταν από τις πρώτες νεο-ψαρο-ταβέρνες των Ν. Π., όπου μπορούσες να βρεις φρέσκα θαλασσινά και ψαράκια, μεζεδάκια και διάφορες άλλες γκουρμεδιές θαλασσινού τύπου.

Μάλιστα τότε, ακόμα και τις καθημερινές, έπρεπε να έχεις κάνει την κράτησή σου για να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τραπέζι. Ο καιρός πέρασε. Όποτε τύχαινε να περάσω από τον πολυσύχναστο δρόμο της Γερουλανου, έβλεπα ότι λειτουργούσε κανονικά, είχε πάντα παρέες. Απλά εγώ, μετά την επέλαση των τόσο νεοταβερνών και μοντέρνων μπιστρο-εστιατορίων, που όλο και ήθελα να δοκιμάσω, το είχα εκτοπίσει από την λίστα μου.

Εδώ και δυο βδομάδες το ξαναθυμηθήκαμε, απορώντας μάλιστα πώς είχαμε απορρίψει μια τόσο εύκολη και κοντινή μας λύση. Δύο λοιπόν επισκέψεις σε σύντομο διάστημα, μου επιτρέπουν να ανανεώσω την παλιά κριτική μου και να συγκρίνω το τότε με το τώρα.

Το Αλαργινό Ρακάδικο λοιπόν βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της Αργυρούπολης. 'Οπως και άλλες ταβέρνες εκεί γύρω, έχει την αυλή του και βγαζει και 2-3 τραπεζάκια στην μέσα άκρη του πεζοδρομίου. Ως χώρος είναι γενικά απλός κι ευχάριστος, αν δεν σε ενοχλεί η ένταση της μουσικής, που ήταν αρκετά δυνατή, όπως μου φάνηκε στην τελευταία επίσκεψη. Τα τραπεζοκαθίσματα, δεν έχουν ανανεωθεί: κουρασμένα και ξεβαμμένα πλέον λευκά, κλασικά τραπεζοκαθίσματα νεοταβέρνας, χρειάζονται μια ζωντάνια.

Το μενού των εδεσμάτων, ούτε αυτό έχει ανανεωθεί. Μια μικρή επιφύλαξη έχω για τα κρεατικά, αν αποτελούν νέα προσθήκη, στα οποία ποτέ δεν είχα δώσει σημασία. Άλλωστε ο λόγος που το επισκεπτόμουν ήταν τα πάντα λαχταριστά θαλασσινά του.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψη, βραδάκι Κυριακής, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε τα εξής. Θα τα βαθμολογήσω με άριστα το 10:

- πράσινη σαλάτα, με ρόκα, μαρούλι, μήλο, καρύδι και μαστέλο (6/10): την παρήγγειλα κυρίως για το μαστέλο, το οποίο, δυστυχώς, ήρθε σε ελάχιστη ποσότητα σε σχέση με την τεράστια ποσότητα της πρασινάδας. Η σως ήταν ξινούτσικη, η ξινίλα επιδεινωνόταν από το μήλο και γενικώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα.

- παντζαροσαλάτα (7/10): περιμέναμε κομμάτια παντζαριού τεμαχισμένα και σερβιρισμένα με λαδάκι. Ήρθε πολτός παντζαριού, περασμένος από το μπλέντερ με μπόλικο σκόρδο και κάποιο άλλο συστατικό που την έκανε πικάντικη. Έμοιαζε πολύ με σκορδαλιά, την έτρωγες με ψωμί. Ο ξάδελφός μου που την παράγγειλε, έφαγε μια μπουκιά. Εμένα μου φάνηκε καλή γι αυτό που ήταν.

- ρολάκια μελιτζάνας με γέμιση μαστέλο (αγαπάμε μαστέλο! ): ήταν νόστιμα (8/10), όχι απογειωτικά, όπως διαβάζω σε άλλες κριτικές. Το μαστέλο πάλι το τσιγκουνεύτηκαν, πάντως τρώγονταν ευχάριστα. Θα τα παράγγελνα ξανά.

- χταπόδι ξυδάτο (7/10): έρχεται τεμαχισμένο σε σκεύος τύπου πιρόγα. Εγώ όταν βλέπω τεμαχισμένο χταπόδι, πάει το μυαλό μου στην κονσέρβα. Εδώ όμως, με φόβο Θεού, λέω ότι ήταν απλά κατεψυγμένο (θα το χαιρόμουν πάρα πολύ να ήταν φρέσκο! ).

- καλαμάρι τηγανιτό (7/10): ένα κατεψυγμένο, σε ροδέλες καλαμάρι. Τίποτα περισσότερο, τίποτα χειρότερο απ' αυτό. Το λάδι του ήταν καλό, σε ποσότητα ήταν οριακά επαρκές για 4 άτομα.

- Ριζότο γαρίδας (8/10): το είχα παραγγείλει και την πρώτη φορά που πήγα. Έρχεται σε βαθύ, μεγάλο πιάτο, υπεραρκετή ποσότητα. Γενικώς- παρένθεση- τα κυρίως πιάτα στο Αλαργινό Ρακάδικο, είναι τεράστια. Προτείνονται για τη μέση. Στα ριζότο έχεις την επιλογή να διαλέξεις το κοκκινιστό ( με σάλτσα ντομάτας) ή το πιο ελαφρύ λευκό, σβησμένο με ούζο. Εμείς πήραμε την λευκή εκδοχή. Συνοδεύεται από 5 μεγάλες γαρίδες ολόκληρες, μοιράσαμε όσο μπορούσαμε και το υπόλοιπο έμεινε στο πιάτο.

- Αχινομακαρονάδα (7,5/10): από την αρχή φλερτάραμε με τον αχινό (αγαπημένη οικογενειακή λιχουδιά), αλλά δεν ξέραμε σε ποια μορφή να τον παραγγείλουμε: αχινοσαλάτα στα 10ευρώ, σφηνάκι αχινού ή αχινομακαρονάδα; Τελικά επικράτησε η πιο χορταστική επιλογή. Όταν προσγειώθηκε η πιατέλα στο τραπέζι, θυμήθηκα εκείνον τον σχολιασμό που είχα κάνει στην πρώτη μου κριτική: τόσα καρυκεύματα και κόκκινη σάλτσα, που καλύπτει την ιώδη γεύση του αχινού. Πόσο προτιμώ την αχινομακαρονάδα στην απλή εκδοχή της δεν λέγεται: σπαγγέτι με βούτυρο και πλούσιο αχινό να δίνει χρώμα και άρωμα, μμμ! Βέβαια και αυτή η αχινομακαρονάδα, δεν μας χάλασε. Ευτυχώς είχε αρκετό αχινό για όλους μας, μια χαρά βουτήξαμε τα πιρούνια κι αρχίσαμε το... ψάρεμα.

Για τα παραπάνω εδέσματα, το καλωσόρισμα- ψωμί, 2 εμφιαλωμένα και ένα μπουκάλι λευκό Θηβαϊκή Γη (24 ευρώ) - πρόσφατη ανακάλυψή μου, καταπληκτικό κρασί! -, ο λογαριασμός ανήλθε στα 90 ευρώ. Λίγο άουτς μου φάνηκε εμένα, αλλά βλέποντας ότι μόνο το ριζότο και η αχινομακαρονάδα έκαναν σχεδόν 35 ευρώ, έβγαλα συμπέρασμα.

Το vfm, όπως καταλαβαίνετε δεν είναι το καλύτερο. Θεωρώ ότι 20 ευρώ το άτομο θα χρειαστείτε μίνιμουμ για μια νορμάλ παραγγελία. Εκτός αν πάτε για αστακομακαρονάδα ή κινηθείτε αποκλειστικά σε θαλασσινά, που δύσκολα χορταίνουν και ανεβάζουν την παραγγελία. Πάντως στο Αλαργινό Ρακάδικο αυτό που θα έλεγα ότι αξίζει την επίσκεψη είναι οι ποικιλίες θαλασσινών και τα ριζότα.

Σε προηγούμενη επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει και 2 πιάτα με κρέας: τα κεφτεδάκια και τα μπιφτέκια από τα κυρίως. Ήταν πολύ νόστιμα και τα δύο, δεν το περίμενα από ταβέρνα που ειδικεύεται στα θαλασσινά. Κι ένα ακόμα πολύ ωραίο πιάτο κρεατικών, όπως το θυμάμαι, είναι το Σαντορινιό. Δοκιμάστε το!

Η εξυπηρέτηση λίγο μπερδεμένη. Τα πρώτα ήρθαν γρήγορα, τα κυρίως άργησαν αρκετά. Ένα δεύτερο ποτήρι κρασί που ζητήσαμε, ξεχάστηκε και το υπενθυμίσαμε σε όλους τους σερβιτόρους για να το θυμηθεί κάποιος να το φέρει. Επιεικώς 3/4.

Στο τέλος κερνάνε στο κλασικό σφηνάκι μαστίχα με βανίλια υποβρύχιο. Ένα κέρασμα, που κάποτε με είχε ενθουσιάσει. Τώρα μου φάνηκε μια απ΄ τα ίδια.

Συμπέρασμα: περίμενα μια ανανέωση. Γενική. Δεν θα ήθελα να έχουν μείνει όλα ίδια εκτός από τις τιμές που έχουν πάρει την ανιούσα. Κάτι μου έλειψε. Ωστόσο το έβαλα ξανά στη λίστα μου, όχι την άμεση. Θα το πρότεινα, με κάποιες επιφυλάξεις, σε κάποιον που δεν έχει πάει, θα πήγαινα κάποιον φίλο που δεν το έχει δοκιμάσει. Απλά θα το σύστηνα ως μια ακόμα ψαρο-νεο-ταβέρνα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

09 Αυγ 2016

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι εν μέσω καύσωνα. Το περίμενα να είναι αρκετά χαλαρά αλλά όση ώρα ήμασταν εκεί, είχε πολύ κόσμο και τα τραπέζια άδειαζαν και γέμιζαν μέσα σε λίγα λεπτά. Πηγαίναμε για παρακείμενο μεζεδοπωλείο αλλά επειδή η παρέα το είδε άδειο, επέμενε να κάτσουμε στο Αλαργινό γιατί είχε κι άλλες παρέες. Κατά τη γνώμη μου, από τα πιο χαζά κριτήρια για να κάτσεις κάπου και να επιλέξεις που θα πας να φας.

6 άτομα κάτσαμε στο τραπέζι πάνω στη Γερουλάνου. Πολύ άνετα και ο χώρος μέσα αρκετά καλός με μια φασαρία απολύτως λογική λόγω κόσμου. Το σέρβις επίσης αρκετά καλό και γρήγορο με μια μικρή δόση ενόχλησης της σερβιτόρας επειδή μετά την αρχική μας παραγγελία, τα ποτά (κρασί και ρακί) τα ζητούσαμε ένα-ένα. Συγγνώμη κιόλας που δεν συντονιστήκαμε και οι έξι να τελειώνουμε ταυτόχρονα τα ποτά μας.

Για το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα με το κοτόπουλο (νομίζω την λέει κοκορίκο) πάρα πολύ καλή και πολύ πλούσια μερίδα. Οι κολοκυθοκεφτέδες σε μέγεθος μπάλας του τένις από τους χειρότερους που έχω φάει. Τα τυροπιτάρια Μήλου πάρα πολύ γευστικά. Οι πατάτες τηγανητές είναι απλά πατάτες τηγανητές. Τα κυρίως επίσης μέτρια. Το κοτόπουλο με τη σάλτα μαστίχας αδιάφορο και τίγκα στη σάλτσα με το κοτόπουλο να κολυμπάει. Η πρασοτηγανιά εντελώς άνοστο το κρέας, επίσης έντονη η παρουσία της σάλτσας. Το σύγκλινο αρκετά καλό. Μεγάλες μερίδες δεν λέω αλλά έχει σημασία και η γεύση. Βασικό αυτό. Μην χάνουμε τον προσανατολισμό μας λόγω της εν γένει κρίσης και βολευόμαστε απλά στο να έρχονται μεγάλες μερίδες με μπόλικη γαρνιτούρα.

Το κρασί το χύμα αρκετά καλό, ρακί που δοκίμασα επίσης καλή και σε λογικές τιμές.

Δεν θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στην περιοχή. Είναι όμως ένα αξιοπρεπές μεζεδοπωλείο και θέλω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία δοκιμάζοντας αυτή τη φορά θαλασσινούς μεζέδες που ενδεχομένως να είναι και το φόρτε του.

16 Αυγ 2016

Επισκέφθηκα το Αλαργινό Ρακάδικο μέσα στο κατακαλόκαιρο, ένα ζεστό μεσημέρι στις αρχές του Αυγούστου. Ήταν γεμάτο. Αυτό, ως πρώτη ένδειξη, δείχνει ότι ο κόσμος είναι ευχαριστημένος τόσο με την ποιότητα του φαγητού όσο και με τις τιμές.

Ξεκινήσαμε με εμφιαλωμένο νερό, δύο παξιμαδάκια, μικρές ελίτσες (πολύ γευστικές) και λιωμένη τομάτα με μυρωδικά. Ήρθαν κατευθείαν από το κατάστημα.

Παραγγείλαμε τα ακόλουθα φαγητά:

Σαλάτα ''περί γης'': δροσερή, γευστική, τεράστια, χορταστική και πρωτότυπη.

Φάβα: σερβιρισμένη με κρεμμυδάκι και σάλτσα. Η γεύση της κάπως διαφορετική από ότι έχω φάει αλλού αλλά σαφώς ενδιαφέρουσα και καλοδεχούμενη.

Πατάτες τηγανητές: γευστικές, χωρίς την αίσθηση λαδίλας και σερβιρισμένες ζεστές.

Καλαμάρι (θράψαλο) ψητό με τυριά: νόστιμο και τεράστιο. Το ψητό καλαμάρι είναι κάπως σκληρό και χρειάζεται λίγο παραπάνω μάσημα αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ενοχλεί (έχω όλα μου τα δόντια ακόμα)!

Mανεστράκι με πορτοκάλι και γαρίδες. Ωραία γεύση, ιδιαίτερη, ξινούτσικη και αρωματική, ταίριαζε με όλα τα υπόλοιπα. Μας έφεραν μύλο για φρεσκοαλεσμένο πιπέρι που προστέθηκε στο ζυμαρικό και το έκανε ακόμα νοστιμότερο.

Ήπιαμε μπύρα και κρασί καθώς η παρέα είχε διαφορετικές προτιμήσεις.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, χαμογελαστό, φιλικό. Η παραγγελία ήρθε στην ώρα της, παρά το πλήθος του κόσμου και τα συνεχή καλέσματα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ το άτομο, συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Αν δεν υπήρχε το τελευταίο γεγονός που θα γράψω στη συνέχεια, ως μόνα μειονεκτήματα θα παρέθετα τον θόρυβο από την πολυκοσμία που δυσκόλευε τη συζήτηση αλλά και το γεγονός ότι αρκετοί πελάτες κάπνιζαν μέσα σε ένα κλειστό χώρο, ή τουλάχιστον σε χώρο που διαφοροποιείται από τα εξωτερικά τραπέζια με γυάλινο διαχωριστικό. Η είσοδος ήταν διαρκώς ανοιχτή και υπήρχε καλός αερισμός αλλά είμαι μη καπνιστής και εν τέλει δεν επιθυμώ να αναπνέω τον καπνό του διπλανού μου, ειδικά όταν απολαμβάνω το φαγητό μου.

Και το τελευταίο αλλά σημαντικό: ζητήσαμε να πληρώσουμε και μας έφεραν διακριτικά τον λογαριασμό με το χαρτί παραγγελίας μας και το συνολικό ποσό πληρωμής. Αλλά χωρίς απόδειξη, Βεβαίως πληρώσαμε και περιμέναμε να έρθει η απόδειξη στη συνέχεια, αλλά ουδέποτε ήρθε. Περιμέναμε αρκετά αλλά μάταια. Προφανώς ξεχάστηκε!

Μ. Γερουλάνου 94, Αργυρούπολη