Μαγειρευτά και στη σχάρα, παραδοσιακές γεύσεις. Ανοιχτό μόνο το μεσημέρι.

17 Ιούλ 2017

- "Ρε παιδιά να κανονίσουμε ένα απόγευμα να πάμε για φαγητό στον "Κίτσουλα! "
- " Σε ποιον;"
- " Στον Κίταουλα! Καλά δεν ξέρετε το φοβερό μαγερειό στο Κάτω Χαλάνδρι, που λειτουργεί μόνο μεσημέρι και σερβίρει σπιτικό φαγητό;"
Με έναν διάλογο σαν κι αυτόν ξεκίνησε η γνωριμία μου με τον "Κίτσουλα", καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν, όταν ένας γνωστός μας τον πρωτοσύστησε. Από τότε έχω πάει πολλές φορές και σε γενικές γραμμές, οι εντυπώσεις παραμένουν ίδιες.

Τελευταία επίσκεψη πριν από μια βδομάδα, παρέα τεσσάρων ατόμων. Ο χώρος παραμένει εδώ και πολλά χρόνια αναλλοίωτος: Κλασικά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας, κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, λίγο "στριμωγμένη" διαρρύθμιση, για να χωρέσουν όλοι. Ο εσωτερικός χώρος κλιματίζεται, αλλά, ακόμα και τώρα, ντάλα καλοκαίρι, οι περισσότεροι πελάτες προτιμούν τον ημιυπαίθριο. Στον εσωτερικό χώρο, τους τοίχους διακοσμούν δημοσιεύματα υμνητικά για την ταβέρνα, καθώς και φωτογραφίες με διάσημους που κατά καιρούς την επισκέφτηκαν.

Κατάλογος δεν υπάρχει! Τα φαγητά απαγγέλει (αυτό είναι το σωστό ρήμα, πιστέψτε με! ) ο κύριος Χρήστος, σύζυγος της κόρης της πρώτης ιδιοκτήτριας του "Κίτσουλα"! Θαλερός, παρά τα 85 του χρόνια, με διάθεση για αστεία και πειράγματα (που, ειρήσθω εν παρόδω, μερικοί πελάτες παρεξηγούν) και χωρίς την ταχύτητα και τη σβελτάδα προηγουμένων ετών. Παρότι τα παιδιά του έχουν αναλάβει εδώ και χρόνια την επιχείρηση, ο κ. Χρήστος είναι το cult και must συγχρόνως στοιχείο της επιχείρησης! Η παραγγελία περνάει υποχρεωτικά από τα χέρια του και καταγράφεται σε κλασικό μπλοκάκι παραγγελίας εστιατορίου...

Με δεδομένο ότι οι πελάτες, ειδικά τις ώρες αιχμής είναι πολλοί, πρέπει να επισημάνω ότι η σειρά δεν τηρείται πάντα στη λήψη παραγγελίας, μικροκαθυστερήσεις παρατηρούνται, αλλά όποιος βιάζεται, ας πάει στα Goody's ή στα (παρακείμενα) McDonald's... Στον "Κίτσουλα" δεν πας για βιαστικό φαγητό, πας όπως θα πήγαινες επίσκεψη σε μια υπερήλικη θεία που σε έχει καλέσει για τραπέζι...

Ο ακριβής στις περιγραφές του piperman έχει δώσει τα περισσότερα στοιχεία για το ποια φαγητά σερβίρονται, εγώ θα το περιέγραφα με τρεις λέξεις: "Κλασική ελληνική κουζίνα"!

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Γεμιστά: Παραδοσιακή καλοκαιρινή ελληνική γεύση, άρεσαν σε όλους μας:

- Κεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, "μαμαδίστικοι", σερβιρίστηκαν με φρέσκες τηγανιτές πατάτες, άρεσαν πολύ!

- Παστίτσιο: Από τα must taste του μαγαζιού! Καθαρά σπιτική γεύση!

- Κοτόπουλο σουβλάκι μερίδα: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές, σωστά ψημένο, χωρίς όμως κάτι (π. χ. μια μαρινάδα) που θα "απογείωνε" τη γεύση του.

- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλής ποιότητας η φέτα, θα περίμενα να έχει λίγο καλύτερης ποιότητας ελαιόλαδο. Πάντως, οφείλω να αναφέρω ότι η φέτα καταναλώθηκε γρήγορα και παραγγείλαμε ακόμα μία μερίδα.

- Ψωμάκι χωριάτικο: Έρχεται ζεσταμένο, μαζί με τα τραπεζομάντιλα και τα ποτήρια, αμέσως μετά τη λήψη της παραγγελίας.

Μαζί με κανά-δυο αναψυκτικά ο λογαριασμός έφτασε τα 11-12 ευρώ το άτομο, και, όταν πληρώσαμε, κατέφθασε στο τραπέζι κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού βύσσινο και εξαιρετική καρυδόπιτα! Ήπιαμε και αρκετά ποτήρια νεράκι παγωμένο που ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε, όταν χρειάστηκε, από έναν ευγενικό νεαρό σερβιτόρο.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά! Για το σπιτικό φαγητό και μόνο, αξίζει! Σίγουρα, παρά τη φιλική διάθεση, υπάρχουν μικροαδυναμίες στην εξυπηρέτηση, ο χώρος καλό θα ήταν να ανακαινιστεί, ωστόσο το value for money είναι πολύ καλό και φυσικά, η ποιότητα του φαγητού, άριστη! Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν σας φέρει ο δρόμος σας στο Κάτω Χαλάνδρι, Τρίτη με Κυριακή 12-6 (Δευτέρα είναι κλειστά), δοκιμάστε τις αυθεντικές ελληνικές γεύσεις του "Κίτσουλα" και δεν θα χάσετε!

10 Φεβ 2017

Φαγητό της Μαμάς ή και της Γιαγιάς αν προτιμάτε, σε γενναίες μερίδες και λογικότετες τιμές (8€ το πιάτο). Πάνω από 15 μαγειρευτά και πίτες σε καθημερινή βάση από τις 12:00 έως τις 18:00.

Σάββατο μεσημέρι γύρο στις 13:00, κάτσαμε αμέσως και παραγγελία μας πήρε ένας ηλικιωμένος κύριος. Πήραμε λαχανοντολμάδες (τέλειοι), κόκκορα κοκκινιστό (πολύ καλός) φρικασέ (πολύ καλό) και στιφάδο (τέλειο). Κρασί κόκκινο το οποίο το έχουν στο ψυγείο (λάθος) και στο τέλος κέρασμα καρυδόπιτα και γιαούρτι με γλυκά του κουταλιού.

Άν το αποφασίσετε, οπλιστείτε με υπομονή (ουρές τράπεζας που πληρώνει συντάξεις) και δεν θα χάσετε. Άν μένετε κοντά, αξίζει καλύτερα η αγορά σε πακέτο.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες, η εξυπηρέτηση καλή, το παρκάρισμα σχετικά εύκολο.

12 Μάρ 2016

Εδώ και μια δεκαετία περίπου που έχω “ανακαλύψει” τον Κίτσουλα στο Χαλάνδρι, αποτελεί τον σταθερό μου προορισμό όταν το μεσημέρι δεν υπάρχει φαΐ στο σπίτι. Προσπαθώ να πηγαίνω νωρίς για να προλαβαίνω τα αγαπημένα μου πιάτα (λαχανοντολμάδες και κόκορα κοκκινιστό), ιδίως τα σαββατοκύριακα. Δεν κάθομαι συνήθως σε τραπέζι. Τα παίρνω και φεύγω. Για έξτρα σιγουριά παίρνω τηλέφωνο πιο πριν και η παραγγελία μου με περιμένει. Εννοείται ότι παίρνω τηλέφωνο σε φίλους και συγγενείς και πάντα έχω παραγγελιές. Κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στον Κίτσουλα.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που τον είχα επισκεφθεί, “πρωί” Κυριακής, γύρω στις 12 το μεσημέρι δηλαδή. Άδειο το μαγαζί. Όμως μια ουρά είχε ήδη σχηματιστεί στο βάθος του μαγαζιού. Έκατσα και εγώ λοιπόν εκεί και αναρωτιόμουν τι να πάρω. Απέναντι μου, σε ένα τραπέζι, μια μεσόκοπη κυρία, είχε μπροστά της δυο λεκάνες και μια τεράστια πλασοτέ κατσαρόλα. Στη μια λεκάνη φύλλα λάχανου, στην άλλη γέμιση. Τύλιγε με σιγουριά και μαεστρία τη δεύτερη δόση της ημέρας. Αυτή ήταν η αρχή ενός έρωτα: οι λαχανοντολμάδες του Κίτσουλα!

Στον Κίτσουλα τραπεζώνομαι αραιά και που. Κατά μέσο όρο, μία φορά τον χρόνο. Η τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα περίπου. Το εντυπωσιακό είναι ότι πάνω - κάτω θα έγραφα τα ίδια και αν έγραφα για τη πρώτη φορά.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν 4 άτομα, οικογενειακή έξοδος με γονείς. Είχε προηγηθεί κράτηση, δυο ημέρες πιο πριν, όπου προειδοποιήθηκα να μην καθυστερήσουμε την άφιξη μας μετά τις 2 το μεσημέρι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός και χωρισμένος σε εσωτερικό, για τους μη καπνίζοντες, και εξωτερικό, καλυμμένο και προστατευμένο για το χειμώνα. Τα τραπέζια δυστυχώς είναι αρκετά στριμωγμένα. Επιπλέον, αν το τραπέζι σου είναι κεντρικό, πάνω στο νοητό διάδρομο, υπάρχει περίπτωση να τρως με κόσμο πάνω από το κεφάλι σου, να περιμένει για να βρει να κάτσει. Η βαβούρα τις ώρες αιχμής είναι επίσης ένα θέμα.

Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά άνιση και ιδιότροπη, κυρίως ως προς την ταχύτητα και θα εξηγηθώ. Την παραγγελία, ότι και να γίνει, θα την πάρει, ο ηλικιωμένος κύριος που είναι και ο ιδιοκτήτης. Όσο και να χτυπιέσαι και να απευθύνεσαι στους πολυπληθείς σερβιτόρους, θα πρέπει να περιμένεις να έρθει η σειρά σου ή να τραβήξεις την προσοχή του για να έρθει στο τραπέζι σου (η σειρά προτεραιότητας με βάση την ώρα άφιξης δεν τηρείται πάντα). Κατάλογος δεν παίζει στα τραπέζια. Εμένα δεν με πειράζει γιατί ξέρω τις τιμές, αλλά είναι φάουλ αυτό. Ο ηλικιωμένος κύριος σου λέει τα πιάτα που υπάρχουν διαθέσιμα και στα ξαναλέει αν χρειαστεί και δίνει και τις απαραίτητες διευκρινήσεις ή ακόμα κάνει κάποιες προτάσεις. Είναι πραγματικά αποτελεσματικός, αλλά με τους δικούς του ρυθμούς και το δικό του στυλ.

Με το που θα φύγει η παραγγελία από αυτόν τον κύριο, τα πάντα επιταχύνονται και συνήθως μετά από πολύ λίγο τρως. Το υπόλοιπο προσωπικό είναι γρήγορο, ευγενικό, αλλά διεκπεραιωτικό.

Πήραμε: ως σαλάτα βραστό μπρόκολο και κουνουπίδι (4,3 ευρώ), που ήταν όπως πρέπει, φάβα (4,5 ευρώ), μια μερίδα λαχαναντολμάδες (8 ευρώ), δυο μερίδες κόκκορα κρασάτο (8 ευρώ). Για αυτά τα δυο πιάτα έχω ήδη εκφραστεί και δεν με απογοητεύσανε και πάλι. Επίσης αρνάκι φρικασέ (8 ευρώ), πολύ καλό και μια μοσχαρίσια μπριζόλα (15 ευρώ), η οποία ζητήθηκε καλοψημένη και δεν με ενθουσίασε. Οι μερίδες είναι γενναίες και πολύ νόστιμες κατά κοινή ομολογία όλης της οικογένειας, που δεν είναι και πολύ εύκολη στο φαγητό της. Όλα τα μαγειρευτά περιείχαν καλά και καθαρά κομμάτια κρέατος, σε μεγάλη ποσότητα. Σκάσαμε από το φαγητό και πήραμε και σε ταπεράκι το περισσευούμενο σπίτι.

Σε γενικές γραμμές προτείνω τα μαγειρευτά πιάτα του και όχι τα της ώρας. Άσε που όποιος προτιμήσει της ώρας θα κάθεται άπραγος, να κοιτάει τους υπόλοιπους να τρώνε, περιμένοντας το πιάτο του. Η λίστα των πιάτων περιέχει και ψάρια και ψαρικά, σε διάφορες εκδοχές πχ μπακαλιάρο πλακί, τηγανιτά, χταπόδι με μακαρονάκι κ. α. καθώς και πίτες, πιάτα με όσπρια και κάποια λαδερά χωρίς κρέας.

Το μισόκιλο λευκό χύμα κρασί που πήραμε δεν μου πολυάρεσε. Μας κέρασαν ένα πιάτο με γιαούρτι, με ποικιλία γλυκών του κουταλιού που ήταν απλά ok.
Πληρώσαμε για όλα αυτά 60 ευρώ και δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήρθε απόδειξη, γιατί δεν πλήρωσα εγώ. Το vmf είναι πραγματικά αχτύπητο, αν και οι τιμές έχουν ανέβει λίγο από την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου εκεί.

Μερικές ακόμα οδηγίες προς ναυτιλλομένους: Ο Κίτσουλας ανοίγει κάθε μέρα γύρω στις 12:30 και κλείνει στις 6 το απόγευμα. Σαββατοκύριακα οπωσδήποτε κράτηση. Αν πάτε για take away, ζητήστε τον κατάλογο (ναι υπάρχει, αλλά δεν κυκλοφορεί) για να κατατοπιστείτε. Τον κατάλογο μπορείτε να τον βρείτε και στη σελίδα τους στο fb. Αν οι λαχανοντολμάδες έχουν τελειώσει (έχω κόλλημα, είπαμε), πάρτε κολοκυθάκια γεμιστά.

05 Ιαν 2017

Πριν αποφασίσω να γράψω κριτική, διάβασα μερικές από τις προηγούμενες. Μερικές από αυτές εμπίπτουν στην κατηγορία του promotion! Χαρακτηριστική λεπτομέρεια: "Πάρκινγκ άνετο" (!!! ). Που ρε φίλε? Εκτός και κάποιος ήρθε με μηχανή ή με ταξί! Εμείς (σε καθημερινή, όχι Σ/Κ) παρκάραμε (παράνομα) πάνω σε πεζοδρόμιο!
Έχουμε ξαναπάει στον Κίτσουλα πριν από 7 χρόνια και ξανά πριν από 4! Το φαγητό του παραμένει καλό με μικρές εξαιρέσεις, Ίσως ήταν και τα συγκεκριμένα πιάτα που παραγγείλαμε. Σε καμμιά περίπτωση δεν είχαμε πάει για degustation, πήγαμε γιατί παραδόξως γυρίζαμε νωρίς στο σπίτι από το γραφείο και βαριόμαστε να μαγειρέψουμε, οπότε ψάχναμε ένα μαγειρείο με έτοιμα φαγητά (της κατσαρόλας όπως τα λέγαμε οι παλαιότεροι), να φάμε και να φύγουμε, όπως είπα δεν είχαμε πάει για γευστική δοκιμή!
Πρώτο αρνητικό: Περιμέναμε πάνω από 25 λεπτά της ώρας για να δώσουμε παραγγελία! Στο διάστημα αυτό είχαν έρθει σερβίτσια και νερό αλλά όχι ψωμί (αν και το χρέωσαν στο τέλος στον λογαριασμό! Λεπτομέρεια... )
Όταν επιτέλους ήρθε ο (πανέξυπνος και ακμαιότατος σωματικά και πνευματικά παρά τα χρονάκια του) κ. Χρήστος βρήκε μία δικαιολογία για την καθυστέρηση και τον "συγχωρέσαμε"!
Παραγγείλαμε (2 άτομα αλλά είπαμε πεινάγαμε) 3 μερίδες: Κοκκινιστό μοσχαράκι, αρνί στο φούρνο και... μουσακά (αντί για σαλάτα!!! ).
Λοιπόν αρχίζω από τα καλά: Ο μουσακάς ΤΕΛΕΙΟΣ, οι μελιτζάνες σωστά ξεπικρισμένες, ο κιμάς νοστιμότατος και η μπεσαμέλ... αχ! αυτή η μπεσαμέλ! Καμμιά σχέση με τις μπεσαμέλ των άλλων εστιατορίων που είναι πηγμένες στο αλεύρι και έχουν 1 πόντο (και βάλε... ) πάχος! Την άλλη φορά θα παραγγείλουμε ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΑΚΑ!
Το μοσχάρι αν και είχαμε πει ότι το θέλουμε με μακαρόνια μόνο αν είναι χοντρά, ήρθε με... σπαγγέτι! Φάουλ για μένα αλλά το αποδώσαμε σε κακή συνεννόηση με τον κ. Χρήστο που είπαμε είναι κάποιας ηλικίας. Το ζητήσαμε με μυζήθρα και όχι κεφαλοτύρι αλλά μας είπε ότι δεν την τρώνε οι περισσότεροι πελάτες! ΟΚ, φάουλ δεν το λες αλλά σίγουρα μας κρύωσε λίγο! Το κρέας βέβαια ήταν λιιιγο σκληρό αλλά και πάλι το ξεπεράσαμε!
Το αρνάκι φούρνου ήταν από εξαιρετικό κομμάτι, όλο ψαχνό αλλά προσωπικά θα το ήθελα πιο καρυκευμένο! Ήταν κάπως... νοσοκομειακό! Οι δε πατάτες έφερναν περισσότερο σε βραστές παρά σε ψητές φούρνου!
Φυσικά όσοι λένε ότι "το μάτι είναι αχόρταγο" κάτι ξέρουν! Φάγαμε λίγο μόνο από το κακκινιστό και ζητήσαμε να πάρουμε το υπόλοιπο σε πακέτο! Μαζί ζητήσαμε και τον λογαριασμό. Ο ευγενέστατος βοηθός σερβιτόρου μας είπε "αμέσως" και ακολούθησε μία αναμονή άλλων 20-25 λεπτών και χρειάστηκε να ζητήσουμε από (το ίδιο βοηθό σερβιτόρου) άλλες δύο φορές (!!! ) τον λογαριασμό για να έρθει τελικά ο λογαριασμός 25€ και ήταν χρεωμένο και το ψωμί που δεν είχε έρθει καθόλου! Μικρό το κακό, αλλά στην παρατήρηση μας προς την κυρία (απλά για τον τύπο) εισπράξαμε την έντονη παρατήρηση της ότι αυτά δεν λέγονται έτσι (φαντάζομαι εννοούσε ψιθυριστά!!! ).
Συμπερασματικά, σε σχέση με την ακρίβεια της εποχής, τα 7€ για τον μουσακά και τα 7,5€ και 8€ για τα κρέατα είναι οικονομικά αν συνυπολογιστεί το γεγονός ότι ο Κίτσουλας βρίσκεται στα σύνορα Χαλανδρίου-Ν. Ψυχικού όπου οι τιμές στην εστίαση είναι λίγο "τσιμπημένες". Το σέρβις όμως είναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟ, δεδομένου ότι μέσα στην ταβέρνα τριγυριζαν 4-5 άτομα και υπήρχαν και (λιγότερα στην αρχή και περισσότερα όταν φεύγαμε) άδεια τραπέζια!
Αυτά για πρώτη κριτική στο μπλογκ αυτό, Καλή Χρονιά!

25 Μαι 2016

Τί να γράψει και τί να πει κανείς για τον "ορισμό" του οινομαγειρείου; Η ιστορία των εβδομήντα χρόνων του, που συμπληρώθηκαν φέτος, είναι ο καλύτερος μάρτυρας της ποιότητάς του. Τα χρόνια έχουν κυλήσει - εβδομήντα συμπληρώνει φέτος - αλλά, αντί για φθορά, το έχουν σημαδέψει με την πατίνα του κλασσικού.

Δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους παλιούς, παραδοσιακούς, πελάτες του - πώς θα μπορούσα άλλωστε, η αριθμητική των χρόνων καθίσταται απαγορευτική.... Ομως έχω προλάβει να συλλέξω τις δικές μου εμπειρίες εκεί μέσα, έστω, όχι και πολύ παλιές.

Οπως ο χώρος του μαγαζιού. Ε, ναι λοιπόν, εγώ είμαι ικανοποιημένος εκεί μέσα. Κι ας είμαστε στριμωγμένοι πολλές φορές...... κι ας έχεις την αίσθηση, ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην αισθητική και την χωροταξία εκεί μέσα, για να γίνει πιο μοντέρνο και πιο λειτουργικό.... Αδιάφορον. Διότι, διάβολε, πρόκειται για μαγέρικο. Πα να πει, για παλλαϊκό μαγαζί, που πας να απολαύσεις μια "ταπεινή" γεύση, για κανα μισάωρο το πολύ, για να φύγεις ευχαριστημένος και να θελήσεις να ξαναπάς, χωρίς φιοριτούρες και προετοιμασίες...... Και ο χώρος λοιπόν είναι ο πλέον αντιπροσωπευτικός, με όλες τις δυσλειτουργίες του.
Για τους "μυημένους" λοιπόν:

Ωρα προσέλευσης πριν τις δύο το μεσημέρι. Πιο αργά θα χαζεύετε τους άλλους, να απολαμβάνουν τις γενναίες μερίδες τους και θα παρακαλάτε να δεήσει εκείνο το ζευγαράκι της γωνίας, να αφήσει τα "σορόπια" και να σας αδειάζει το τραπέζι..... ή εκείνο το καλωδιομένο γιαποειδές, που πιάνει μια καρέκλα ο ίδιος κι άλλες δύο ακόμη με τις τσάντες, τους φακέλλους, το laptop και τα κινητά του, να αποφασίσει ποια είναι η καλύτερη τιμή επιτέλους για να πουλήσει και να κινήσει, χορτάτος πλέον, για νέες περιπέτειες.

Γιατί έτσι είναι στου Κίτσουλα: δίπλα -δίπλα θα δεις να κάθετε ο κουστουμάτος με τον "μπαρουτοκαπνισμένο" ακτιβιστή, η ηλικιωμένη αρχόντισσα μιας άλλης εποχής με την γεμάτη όνειρα και ζωντάνια φοιτήτρια και πάει λέγοντας......
Ασε δε, που δεν είναι και σίγουρο, ότι θα βρείτε αυτό, που ορέγεστε για την ημέρα. Πολλές γαρ οι σπεσιαλιτέ, η ποσότητα κανονισμένη για επάρκεια της σήμερον και αν αργήσεις..... εσύ θα φταις!!

Είπα σπεσιαλιτέ; Ποιότητα φαγητού λοιπόν! Προχτές την Τρίτη, που πήγαμε με την σύζυγο, πήραμε μία μερίδα κρασάτο κόκκορα με μακαρόνια με εξτρά τριμμένο τυράκι για μένα και μια μερίδα λαχανοντολμάδες αυγολέμονο εκείνη. Απόλαυση..... για μια στιγμή "διακτινιστήκαμε" ο καθένας στο πατρικό του, με τη μαμά να σερβίρει τις ίδιες μερίδες, στην ίδια ποσότητα, στην ίδια θεσπέσια γεύση!
Δεν έχει σημασία όμως ποιά ήταν η παραγγελία εκείνη την ημέρα..... Θα μπορούσε να ήταν ένα αρνάκι φρικασέ ή στον φούρνο με πατάτες.... Η ακόμη και μια μερίδα φασολάκια ή γεμιστά ή και φακές ακόμη..... Η αίσθηση πάντοτε ήταν η ίδια κι απαράλλαχτη....

Στα συνοδευτικά, που πήραμε, το σαγανάκι ήταν καλοτηγανισμένο και νόστιμο και η χειροποίητη σπανακόπιτα φάνηκε κάπως υπερτιμημένη σε σχέση με την φήμη της.
Αλλά αυτά ήταν συνοδευτικά... η "σφραγίδα γεύσης" υπάρχει στα κυρίως πιάτα, που είπαμε πιο πάνω..... Ακόμη και το μπιφτεκάκι με πατάτες φούρνου, που πήραμε 'πακέτο" για το σπίτι ήταν πεντανόστιμο, ζουμερό και ψημένο εξαιρετικά.
Από εξυπηρέτηση; Στον Κίτσουλα θα πας να φας, ΜΟΝΟ εάν δεν έχεις κάτι το επείγον να κάνεις αμέσως μετά. Κατά μέσο όρο, όπως συνέβη και σε εμάς προχθές, όση ώρα κάνεις να φας άλλη τόση, περίπου, κάνεις να πληρώσεις τον λογαριασμό!!
Τέσσερα - πέντε άτομα επί του σερβισρίσματος, αλλά εκείνο, που θα έλθει σίγουρα αμέσως είναι το φαγητό και το νεράκι σου (χυμός βρύσης σε χοντρό γυάλινο μπουκάλι). Τα αναψυκτικά και το ψωμάκι "παίζονται" αλλά έρχονται πάντα χωρίς δεύτερη κουβέντα.... απλά όλοι εκεί μέσα ακούνε και κινούνται.... δια τεθλασμένης!!
Και μην κάνει το λάθος κανείς, όπως το έπραξα εγώ, να ρωτήσει πάνω από δύο φορές, τί έγινε εκείνο το φαγητό, που παραγγείλαμε "πακέτο" μαζί με τον λογαριασμό, διότι το μπιφτεκάκι του θα έλθει, αντί με ρυζάκι, όπως το είχαμε ζητήσει, με πατατούλες φούρνου!! (εξίσου νόστιμες όμως)

Ας είναι όμως.... η ταλαιπωρία φαίνεται μικρότερη, όταν ξέρεις τί να περιμένεις και όλα τα καλύπτει το χιούμορ και το σπιρτόζικο πνεύμα του αεικίνητου μπαρμπα-Χρήστου, που πάντοτε είναι στις επάλξεις να σου απαριθμήσει τα καλούδια του καταλόγου, συνοδεύοντάς τα από έξυπνες ατάκες, με καλόκαρδο χαμόγελο, που σε κάνει να νιώθεις καλοδεχούμενος εκεί μέσα....

Οι τιμές του; 36 ευρώ πληρώσαμε, μαζί με το φαγητό στο "πακέτο" και τα αναψυκτικά μας, ήτοι 12 ευρώ το άτομο (μαζί με τον απόντα γιο μας, για τον οποίον προορίζονταν η παραγγελία). Απαιχτος, απλά....
Ναι θα ξαναπάω.... και σκοπεύω, καλά να μας έχει ο Θεός όλους, να γεράσω και να είμαι ακόμη πελάτης του...... και να μην αλλάξει τίποτα.... ούτε το φαγητό του (αλλίμονο! ), ούτε τον χώρο του, ούτε την χρονοκαθυστέρηση στην εξυπηρέτησή του..... Γιατί εκεί μέσα είναι μια Ελλάδα, που μόνο στις παλιές ελληνικές ταινίες την βλέπουμε πλέον..... Δυστυχώς......

18 Απρ 2016

Σάββατο μεσημέρι, αποφασίσαμε παρέα 5 ατόμων να επισκεφτούμε τον γνωστό "Κίτσουλα" στο Χαλάνδρι. Για εμένα ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα, η υπόλοιπη παρέα όμως το επισκέπτεται συχνά.

Το μαγαζί γεμάτο, οικογένειες με μικρά παιδιά, παρέες όλων των ηλικιών απολάμβαναν το ομολογουμένως πολύ νόστιμο φαγητο του.
Ο χώρος είναι κλασικό μαγειρείο, λίγο παρατημένο και σου δίνει την αίσθηση όχι και τόσο καθαρού περιβάλλοντος αλλά και αυτό το προσπερνάς. Τέλος πάντων καθήσαμε 14:40, ο ιδιοκτήτης γνωρίζοντας την υπόλοιπη παρέα μας καλωσόρισε και μας πρότεινε και ένα μεγαλύτερο τραπέζι. Με 10 λεπτά καθυστέρηση, ήρθαν τα ποτά που ζητήσαμε και μας έστρωσαν τραπέζι. Καθόμασταν ωραία και καλά και περιμέναμε να έρθει ο ιδιοκτήτης να μας πάρει παραγγελία (σ. σ. είναι ο μοναδικός ο οποίος κάνει αυτή τη δουλειά στο μαγαζί).

Το πρόβλημα εδώ είναι το εξής: Όντας μεγάλος άνθρωπος, έχει τον δικό του ρυθμό και είναι σεβαστό. Βέβαια, δεν νοείται να περιμένεις 45' να έρθει να σου πάρει παραγγελία και στο μεταξύ πήγαινε σε όποιο τραπέζι επιθυμούσε (και ας ερχόντουσαν πελάτες μετά από εμάς). Ο ίδιος γνώριζε και πότε ήρθαμε στο μαγαζί και που καθόμασταν και δύο φορές που του κάναμε νόημα μας αγνόησε επιδεικτικά. Στο τέλος λοιπόν, και αφού αποφασίσαμε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε τα ποτά μας είδε και "έτρεξε" στο μέρος μας, δηλώνοντας με θράσος "Είμαι σίγουρος ότι με βρίσατε, αλλά δεν με αφορά καθόλου. Τέλος πάντων, πείτε μου τώρα τι θέλετε.. " Ειλικρινά σε ό, τι αφορά στην εξυπηρέτηση, αν μπορούσα θα έβαζα 0/4.

Παραγγείλαμε λοιπόν: μοσχαράκι κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές. Αρκετά νόστιμο, αλλά όχι για τα δικά μου γούστα 100%, μιας και είχε και αρκετό σκόρδο και μοσχοκάρυδο. Ήταν μαγειρεμένο με "μαμαδιστικο τρόπο" και η σαλτσούλα του μπόλικη πάνω στις πατάτες και αυτό μου άρεσε.

Αρνάκι φούρνου: Πολύ ωραία μαγειρεμένο, νόστιμο, μελωμένο και δεν μύριζε καθόλου.

Κόκκορας κοκκινιστός με μακαρόνια: Επίσης πολύ ωραίο γευστικά, μαλακό το κρέας του, κλασσική αξία φαγητού.

Κεφτεδάκια με πατάτες: Όχι κάτι ιδιαίτερο, συνηθισμένη συνταγή αλλά γευστικό.

Από σαλάτες, πήραμε κλασσική ντοματοσαλάτα και χόρτα και ορεκτικά πατάτες χειροποίητες (γιαμ γιαμ) και φάβα (εδώ με χάλασε που είδα ολόκληρες ροδέλες κρεμμυδιού πεταμένες πάνω στη φάβα και επίσης δεν θα την ήθελα τόσο σφιχτή αλλά λίγο πιο βελουτέ). Στα συν προσθέτω και το νόστιμο, ζημωτό και ζεστό ψωμι του.

Εν κατακλείδι, φάγαμε ένα αρκετά καλό γεύμα σε πολύ καλή τιμή (13/άτομο, μαζι με 1 λίτρο κρασί, μπύρες και αναψυκτικά). Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, χαλάστηκα με την νοοτροπία του ιδιοκτήτη και την προφορική απόδειξη (ούτε λόγος για το αγαπημένο χαρτάκι των εστιατορίων) αλλά σίγουρα η σχέση ποιότητας/τιμής είναι value for money!

14 Νοε 2015

Ο κιτσουλας στο Χαλάνδρι είναι ένα μαγειριο με εξαιρετικές πρώτες υλες και απίστευτο μαμαδίστικο φαγητό. οποτε και να έχω πάει να φάω η να πάρω πακέτο για το σπίτι δεν υπάρχει ούτε μια φορά που να έμεινα παραπονούμενος.

Όλα τέλεια σα να τρως σπίτι σου. μεγαλη ποικιλία από μαγειρευτά και ψητά της ώρας πίτες σαλάτες τα πάντα. μπορεις να μπεις στην κουζίνα και να δεις ότι θέλεις να παραγγείλεις. λιγα μαγαζιά το κάνουν αυτό. τεραστια ταψιά με φαγητά μεγάλες κατσαρόλες και όλα νόστιμα. ο Δημήτρης έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και πάντα με το χαμόγελο. προσοχη το μαγαζί ειναι ανοικτό μέχρι το απόγευμα.

Φιλικής Εταιρείας 25, Χαλάνδρι