Μαγειρευτά και στη σχάρα, παραδοσιακές γεύσεις. Ανοιχτό μόνο το μεσημέρι.

17 Ιούλ 2017

- "Ρε παιδιά να κανονίσουμε ένα απόγευμα να πάμε για φαγητό στον "Κίτσουλα! "
- " Σε ποιον;"
- " Στον Κίταουλα! Καλά δεν ξέρετε το φοβερό μαγερειό στο Κάτω Χαλάνδρι, που λειτουργεί μόνο μεσημέρι και σερβίρει σπιτικό φαγητό;"
Με έναν διάλογο σαν κι αυτόν ξεκίνησε η γνωριμία μου με τον "Κίτσουλα", καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν, όταν ένας γνωστός μας τον πρωτοσύστησε. Από τότε έχω πάει πολλές φορές και σε γενικές γραμμές, οι εντυπώσεις παραμένουν ίδιες.

Τελευταία επίσκεψη πριν από μια βδομάδα, παρέα τεσσάρων ατόμων. Ο χώρος παραμένει εδώ και πολλά χρόνια αναλλοίωτος: Κλασικά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας, κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, λίγο "στριμωγμένη" διαρρύθμιση, για να χωρέσουν όλοι. Ο εσωτερικός χώρος κλιματίζεται, αλλά, ακόμα και τώρα, ντάλα καλοκαίρι, οι περισσότεροι πελάτες προτιμούν τον ημιυπαίθριο. Στον εσωτερικό χώρο, τους τοίχους διακοσμούν δημοσιεύματα υμνητικά για την ταβέρνα, καθώς και φωτογραφίες με διάσημους που κατά καιρούς την επισκέφτηκαν.

Κατάλογος δεν υπάρχει! Τα φαγητά απαγγέλει (αυτό είναι το σωστό ρήμα, πιστέψτε με! ) ο κύριος Χρήστος, σύζυγος της κόρης της πρώτης ιδιοκτήτριας του "Κίτσουλα"! Θαλερός, παρά τα 85 του χρόνια, με διάθεση για αστεία και πειράγματα (που, ειρήσθω εν παρόδω, μερικοί πελάτες παρεξηγούν) και χωρίς την ταχύτητα και τη σβελτάδα προηγουμένων ετών. Παρότι τα παιδιά του έχουν αναλάβει εδώ και χρόνια την επιχείρηση, ο κ. Χρήστος είναι το cult και must συγχρόνως στοιχείο της επιχείρησης! Η παραγγελία περνάει υποχρεωτικά από τα χέρια του και καταγράφεται σε κλασικό μπλοκάκι παραγγελίας εστιατορίου...

Με δεδομένο ότι οι πελάτες, ειδικά τις ώρες αιχμής είναι πολλοί, πρέπει να επισημάνω ότι η σειρά δεν τηρείται πάντα στη λήψη παραγγελίας, μικροκαθυστερήσεις παρατηρούνται, αλλά όποιος βιάζεται, ας πάει στα Goody's ή στα (παρακείμενα) McDonald's... Στον "Κίτσουλα" δεν πας για βιαστικό φαγητό, πας όπως θα πήγαινες επίσκεψη σε μια υπερήλικη θεία που σε έχει καλέσει για τραπέζι...

Ο ακριβής στις περιγραφές του piperman έχει δώσει τα περισσότερα στοιχεία για το ποια φαγητά σερβίρονται, εγώ θα το περιέγραφα με τρεις λέξεις: "Κλασική ελληνική κουζίνα"!

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Γεμιστά: Παραδοσιακή καλοκαιρινή ελληνική γεύση, άρεσαν σε όλους μας:

- Κεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, "μαμαδίστικοι", σερβιρίστηκαν με φρέσκες τηγανιτές πατάτες, άρεσαν πολύ!

- Παστίτσιο: Από τα must taste του μαγαζιού! Καθαρά σπιτική γεύση!

- Κοτόπουλο σουβλάκι μερίδα: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές, σωστά ψημένο, χωρίς όμως κάτι (π. χ. μια μαρινάδα) που θα "απογείωνε" τη γεύση του.

- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλής ποιότητας η φέτα, θα περίμενα να έχει λίγο καλύτερης ποιότητας ελαιόλαδο. Πάντως, οφείλω να αναφέρω ότι η φέτα καταναλώθηκε γρήγορα και παραγγείλαμε ακόμα μία μερίδα.

- Ψωμάκι χωριάτικο: Έρχεται ζεσταμένο, μαζί με τα τραπεζομάντιλα και τα ποτήρια, αμέσως μετά τη λήψη της παραγγελίας.

Μαζί με κανά-δυο αναψυκτικά ο λογαριασμός έφτασε τα 11-12 ευρώ το άτομο, και, όταν πληρώσαμε, κατέφθασε στο τραπέζι κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού βύσσινο και εξαιρετική καρυδόπιτα! Ήπιαμε και αρκετά ποτήρια νεράκι παγωμένο που ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε, όταν χρειάστηκε, από έναν ευγενικό νεαρό σερβιτόρο.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά! Για το σπιτικό φαγητό και μόνο, αξίζει! Σίγουρα, παρά τη φιλική διάθεση, υπάρχουν μικροαδυναμίες στην εξυπηρέτηση, ο χώρος καλό θα ήταν να ανακαινιστεί, ωστόσο το value for money είναι πολύ καλό και φυσικά, η ποιότητα του φαγητού, άριστη! Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν σας φέρει ο δρόμος σας στο Κάτω Χαλάνδρι, Τρίτη με Κυριακή 12-6 (Δευτέρα είναι κλειστά), δοκιμάστε τις αυθεντικές ελληνικές γεύσεις του "Κίτσουλα" και δεν θα χάσετε!

10 Φεβ 2017

Φαγητό της Μαμάς ή και της Γιαγιάς αν προτιμάτε, σε γενναίες μερίδες και λογικότετες τιμές (8€ το πιάτο). Πάνω από 15 μαγειρευτά και πίτες σε καθημερινή βάση από τις 12:00 έως τις 18:00.

Σάββατο μεσημέρι γύρο στις 13:00, κάτσαμε αμέσως και παραγγελία μας πήρε ένας ηλικιωμένος κύριος. Πήραμε λαχανοντολμάδες (τέλειοι), κόκκορα κοκκινιστό (πολύ καλός) φρικασέ (πολύ καλό) και στιφάδο (τέλειο). Κρασί κόκκινο το οποίο το έχουν στο ψυγείο (λάθος) και στο τέλος κέρασμα καρυδόπιτα και γιαούρτι με γλυκά του κουταλιού.

Άν το αποφασίσετε, οπλιστείτε με υπομονή (ουρές τράπεζας που πληρώνει συντάξεις) και δεν θα χάσετε. Άν μένετε κοντά, αξίζει καλύτερα η αγορά σε πακέτο.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες, η εξυπηρέτηση καλή, το παρκάρισμα σχετικά εύκολο.

05 Ιαν 2017

Πριν αποφασίσω να γράψω κριτική, διάβασα μερικές από τις προηγούμενες. Μερικές από αυτές εμπίπτουν στην κατηγορία του promotion! Χαρακτηριστική λεπτομέρεια: "Πάρκινγκ άνετο" (!!! ). Που ρε φίλε? Εκτός και κάποιος ήρθε με μηχανή ή με ταξί! Εμείς (σε καθημερινή, όχι Σ/Κ) παρκάραμε (παράνομα) πάνω σε πεζοδρόμιο!
Έχουμε ξαναπάει στον Κίτσουλα πριν από 7 χρόνια και ξανά πριν από 4! Το φαγητό του παραμένει καλό με μικρές εξαιρέσεις, Ίσως ήταν και τα συγκεκριμένα πιάτα που παραγγείλαμε. Σε καμμιά περίπτωση δεν είχαμε πάει για degustation, πήγαμε γιατί παραδόξως γυρίζαμε νωρίς στο σπίτι από το γραφείο και βαριόμαστε να μαγειρέψουμε, οπότε ψάχναμε ένα μαγειρείο με έτοιμα φαγητά (της κατσαρόλας όπως τα λέγαμε οι παλαιότεροι), να φάμε και να φύγουμε, όπως είπα δεν είχαμε πάει για γευστική δοκιμή!
Πρώτο αρνητικό: Περιμέναμε πάνω από 25 λεπτά της ώρας για να δώσουμε παραγγελία! Στο διάστημα αυτό είχαν έρθει σερβίτσια και νερό αλλά όχι ψωμί (αν και το χρέωσαν στο τέλος στον λογαριασμό! Λεπτομέρεια... )
Όταν επιτέλους ήρθε ο (πανέξυπνος και ακμαιότατος σωματικά και πνευματικά παρά τα χρονάκια του) κ. Χρήστος βρήκε μία δικαιολογία για την καθυστέρηση και τον "συγχωρέσαμε"!
Παραγγείλαμε (2 άτομα αλλά είπαμε πεινάγαμε) 3 μερίδες: Κοκκινιστό μοσχαράκι, αρνί στο φούρνο και... μουσακά (αντί για σαλάτα!!! ).
Λοιπόν αρχίζω από τα καλά: Ο μουσακάς ΤΕΛΕΙΟΣ, οι μελιτζάνες σωστά ξεπικρισμένες, ο κιμάς νοστιμότατος και η μπεσαμέλ... αχ! αυτή η μπεσαμέλ! Καμμιά σχέση με τις μπεσαμέλ των άλλων εστιατορίων που είναι πηγμένες στο αλεύρι και έχουν 1 πόντο (και βάλε... ) πάχος! Την άλλη φορά θα παραγγείλουμε ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΑΚΑ!
Το μοσχάρι αν και είχαμε πει ότι το θέλουμε με μακαρόνια μόνο αν είναι χοντρά, ήρθε με... σπαγγέτι! Φάουλ για μένα αλλά το αποδώσαμε σε κακή συνεννόηση με τον κ. Χρήστο που είπαμε είναι κάποιας ηλικίας. Το ζητήσαμε με μυζήθρα και όχι κεφαλοτύρι αλλά μας είπε ότι δεν την τρώνε οι περισσότεροι πελάτες! ΟΚ, φάουλ δεν το λες αλλά σίγουρα μας κρύωσε λίγο! Το κρέας βέβαια ήταν λιιιγο σκληρό αλλά και πάλι το ξεπεράσαμε!
Το αρνάκι φούρνου ήταν από εξαιρετικό κομμάτι, όλο ψαχνό αλλά προσωπικά θα το ήθελα πιο καρυκευμένο! Ήταν κάπως... νοσοκομειακό! Οι δε πατάτες έφερναν περισσότερο σε βραστές παρά σε ψητές φούρνου!
Φυσικά όσοι λένε ότι "το μάτι είναι αχόρταγο" κάτι ξέρουν! Φάγαμε λίγο μόνο από το κακκινιστό και ζητήσαμε να πάρουμε το υπόλοιπο σε πακέτο! Μαζί ζητήσαμε και τον λογαριασμό. Ο ευγενέστατος βοηθός σερβιτόρου μας είπε "αμέσως" και ακολούθησε μία αναμονή άλλων 20-25 λεπτών και χρειάστηκε να ζητήσουμε από (το ίδιο βοηθό σερβιτόρου) άλλες δύο φορές (!!! ) τον λογαριασμό για να έρθει τελικά ο λογαριασμός 25€ και ήταν χρεωμένο και το ψωμί που δεν είχε έρθει καθόλου! Μικρό το κακό, αλλά στην παρατήρηση μας προς την κυρία (απλά για τον τύπο) εισπράξαμε την έντονη παρατήρηση της ότι αυτά δεν λέγονται έτσι (φαντάζομαι εννοούσε ψιθυριστά!!! ).
Συμπερασματικά, σε σχέση με την ακρίβεια της εποχής, τα 7€ για τον μουσακά και τα 7,5€ και 8€ για τα κρέατα είναι οικονομικά αν συνυπολογιστεί το γεγονός ότι ο Κίτσουλας βρίσκεται στα σύνορα Χαλανδρίου-Ν. Ψυχικού όπου οι τιμές στην εστίαση είναι λίγο "τσιμπημένες". Το σέρβις όμως είναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟ, δεδομένου ότι μέσα στην ταβέρνα τριγυριζαν 4-5 άτομα και υπήρχαν και (λιγότερα στην αρχή και περισσότερα όταν φεύγαμε) άδεια τραπέζια!
Αυτά για πρώτη κριτική στο μπλογκ αυτό, Καλή Χρονιά!