ΚΙΤΣΟΥΛΑΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Φιλικής Εταιρείας 25, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Μαγειρευτά και στη σχάρα, παραδοσιακές γεύσεις. Ανοιχτό μόνο το μεσημέρι.

2017

Φαγητό της Μαμάς ή και της Γιαγιάς αν προτιμάτε, σε γενναίες μερίδες και λογικότετες τιμές (8€ το πιάτο). Πάνω από 15 μαγειρευτά και πίτες σε καθημερινή βάση από τις 12:00 έως τις 18:00.

Σάββατο μεσημέρι γύρο στις 13:00, κάτσαμε αμέσως και παραγγελία μας πήρε ένας ηλικιωμένος κύριος. Πήραμε λαχανοντολμάδες (τέλειοι), κόκκορα κοκκινιστό (πολύ καλός) φρικασέ (πολύ καλό) και στιφάδο (τέλειο). Κρασί κόκκινο το οποίο το έχουν στο ψυγείο (λάθος) και στο τέλος κέρασμα καρυδόπιτα και γιαούρτι με γλυκά του κουταλιού.

Άν το αποφασίσετε, οπλιστείτε με υπομονή (ουρές τράπεζας που πληρώνει συντάξεις) και δεν θα χάσετε. Άν μένετε κοντά, αξίζει καλύτερα η αγορά σε πακέτο.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες, η εξυπηρέτηση καλή, το παρκάρισμα σχετικά εύκολο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μια απ' τις πιο παλιές ταβέρνες του Λεκανοπεδίου, ο ΚΙΤΣΟΥΛΑΣ κλείνει σε λίγους μήνες τα 70 χρόνια λειτουργίας. Ο ΚΙΤΣΟΥΛΑΣ, στο Κάτω Χαλάνδρι, λειτουργεί από το 1946, την εποχή που η γιαγιά των σημερινών ιδιικτητών (Δημήτρης και οι συγγενείς του) άνοιξε εκεί μια μπακαλοταβέρνα με αυλή.

Το φαγητό της γιαγιάς που το λειτούργησε μέχρι το 1978 παραμένει σήμερα σχεδόν αναλλοίωτο και ανόθευτο, πάντα νόστιμο και με αγνά υλικά. Περιλαμβάνει καθημερινά καμιά τριανταριά εδέσματα: ορεκτικά, σαλάτες, λαδερά και όσπρια, μαγειρευτά της κατσαρόλας, κρεατικά στα κάρβουνα και διάφορες εναλλασσόμενες σπεσιαλιτέ. Οι τιμές κυμαίνονται σε κανονικά επίπεδα και το σέρβις είναι εξυπηρετικό.

Κατά τη γνώμη μου, ο χρήστης Telis Tipitelis μας έχει δώσει μια ωραία περιγραφή του χώρου αλλά και της συρροής του κόσμου (ειδικά τα Σ/Κ). Το μαγαζί λειτουργεί μόνο τα μεσημέρια (Τρίτη-Κυριακή: 12-6 μ. μ. ) και υπάρχει κάποτε το δίλημμα κατά πόσο κάποιος θα βρει τελικά μια θεση να καθίσει, ή θα αναγκασθεί να πάρει πακέτο για το σπίτι. Θα επιχειρήσω να συμπληρώσω εδώ τις δικές μου εμπειρίες.

Στον Κίτσουλα πηγαίνω αρκετά συχνά όταν βρίσκομαι στα πέριξ, άλλοτε μόνος και άλλοτε με παρέα. Προχθές πήγα μόνος και απόλαυσα τον εξαιρετικό κόκορα κρασάτο με μακαρόνια και τριμμένο τυρί (7.50€), που για μένα είναι και η πιο ενδιαφέρουσα σπεσιαλιτέ του.

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει από ορεκτικά, ταραμοσαλάτα (3€), ή σαγανάκι (4.50€), σαλάτα κουνουπίδι ή μπρόκολο (4€), από λαδερά, φασολάκια φρέσκα ή κουκιά (5€), μουσακά τρομερό ή παστίτσιο (6.50€), καθώς και τις μικρές αλλά γευστικές πίτες του με σπανάκι ή κολοκύθι (3€), όπως και τους λαχανοντολμάδες (7.50€). Όλα ειναι όντως μπουκιά και συχώριο!!

Από ψαρικά έχει συνήθως γαύρο, μαρίδα, μπακαλιάρο πλακί, γαλέο και καλαμαράκια, όλα στα 7€, ενώ στην ίδια τιμή υπάρχουν της ώρας, χοιρινή μπριζόλα, μπιφτέκι ή σουβλάκι κοτόπουλο.

Τα επιδόρπια: χαλβάς, ραβανί ή γιαούρτι με μέλι, στοιχίζουν μόνο 1.70€.

Αναφορικά με το ιστορικό του χώρου αυτού, από το 1978 που το μαγαζί στεγάστηκε και η μπακαλοταβέρνα με την αυλή της πέρασαν στην ιστορία, είναι γεγονός ότι δεν έχει πραγματοποιηθεί καμία ανακαίνιση. Η παλιά ταβέρνα παραμένει όπως τότε και για τον λόγο αυτό η σχετική βαθμολογία μου είναι χαμηλή (2 στα 4). Πρέπει, αργά ή γρήγορα να γίνουν κάποιες στοιχειώδεις προσπάθειες αναβάθμισης του χώρου, των τραπεζιών και των καθισμάτων, τόσο μέσα όσο και στον εξωτερικό χώρο -πλευρικά και στο πεζοδρόμιο- όπου υπάρχουν συνολικά περί τα 40 τραπέζια, για 120 περίπου άτομα.

Τον ιστορικό αυτό χώρο έχουν κατά καιρούς τιμήσει τα πιο μεγάλα ονόματα της διανόησης και του καλλιτεχνικού χώρου, όπως ο Ρίτσος παρέα με τον Αραγκόν το 1977 και στη συνέχεια σωρεία άλλων.

Για τις καθημερινές (Τρίτη-Παρασκευή) ξεκίνησε πρόσφατα delivery από 12-5 μμ. κυρίως για τις γύρω Εταιρίες της Κηφισίας, που το μικρό lunch-break δεν επιτρέπει την επίσκεψη του χώρου. Ωστόσο, το take-away γίνεται κανονικά στη διάρκεια του ωραρίου του μαγαζιού. Πάντως, για να προλάβει κάποιος σπεσιαλιτέ ή μαγειρευτά, πρέπει να βρίσκεται εκεί μέχρι τις 2μ. μ καθημερινά, και φυσικά αρκετά νωρίτερα τα Σ/Κ, εκτός βέβαια αν προηγηθεί έγκαιρη κράτηση.

Τον ΚΙΤΣΟΥΛΑ τον συγκρίνω με κάποιες παλιές ταβέρνες που πρόλαβα πιτσιρικάς στην Κυψέλη όπου γεννήθηκα, όπως τον ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ & ΤΑ 7 ΑΔΕΛΦΙΑ στην Κεφαλληνίας, την ΣΠΕΤΣΟΠΟΥΛΑ στην ομώνυμη οδό, το ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΚΟΚΟΡΑ, τότε στη Σποράδων, καθώς και τη ΘΡΑΚΑ ή τον ΠΑΕΖΑΝΟ -το χοντρό με τη μαϊμού- στην ιστορική ΦΩΚΙΩΝΟΣ ΝΕΓΡΗ, ή τον ΚΩΣΤΟΓΙΑΝΝΗ στη Ζαϊμη, στο Πεδίο του Άρεως, κ. α.

Ο ΚΙΤΣΟΥΛΑΣ, μια τέτοια ταβέρνα απ' το παρελθόν, αξίζει μια επίσκεψη, για απλό και νόστιμο φαγητό, με περίσκεψη όμως για την έγκαιρη ώρα άφιξης.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εδώ και μια δεκαετία περίπου που έχω “ανακαλύψει” τον Κίτσουλα στο Χαλάνδρι, αποτελεί τον σταθερό μου προορισμό όταν το μεσημέρι δεν υπάρχει φαΐ στο σπίτι. Προσπαθώ να πηγαίνω νωρίς για να προλαβαίνω τα αγαπημένα μου πιάτα (λαχανοντολμάδες και κόκορα κοκκινιστό), ιδίως τα σαββατοκύριακα. Δεν κάθομαι συνήθως σε τραπέζι. Τα παίρνω και φεύγω. Για έξτρα σιγουριά παίρνω τηλέφωνο πιο πριν και η παραγγελία μου με περιμένει. Εννοείται ότι παίρνω τηλέφωνο σε φίλους και συγγενείς και πάντα έχω παραγγελιές. Κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στον Κίτσουλα.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που τον είχα επισκεφθεί, “πρωί” Κυριακής, γύρω στις 12 το μεσημέρι δηλαδή. Άδειο το μαγαζί. Όμως μια ουρά είχε ήδη σχηματιστεί στο βάθος του μαγαζιού. Έκατσα και εγώ λοιπόν εκεί και αναρωτιόμουν τι να πάρω. Απέναντι μου, σε ένα τραπέζι, μια μεσόκοπη κυρία, είχε μπροστά της δυο λεκάνες και μια τεράστια πλασοτέ κατσαρόλα. Στη μια λεκάνη φύλλα λάχανου, στην άλλη γέμιση. Τύλιγε με σιγουριά και μαεστρία τη δεύτερη δόση της ημέρας. Αυτή ήταν η αρχή ενός έρωτα: οι λαχανοντολμάδες του Κίτσουλα!

Στον Κίτσουλα τραπεζώνομαι αραιά και που. Κατά μέσο όρο, μία φορά τον χρόνο. Η τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα περίπου. Το εντυπωσιακό είναι ότι πάνω - κάτω θα έγραφα τα ίδια και αν έγραφα για τη πρώτη φορά.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν 4 άτομα, οικογενειακή έξοδος με γονείς. Είχε προηγηθεί κράτηση, δυο ημέρες πιο πριν, όπου προειδοποιήθηκα να μην καθυστερήσουμε την άφιξη μας μετά τις 2 το μεσημέρι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός και χωρισμένος σε εσωτερικό, για τους μη καπνίζοντες, και εξωτερικό, καλυμμένο και προστατευμένο για το χειμώνα. Τα τραπέζια δυστυχώς είναι αρκετά στριμωγμένα. Επιπλέον, αν το τραπέζι σου είναι κεντρικό, πάνω στο νοητό διάδρομο, υπάρχει περίπτωση να τρως με κόσμο πάνω από το κεφάλι σου, να περιμένει για να βρει να κάτσει. Η βαβούρα τις ώρες αιχμής είναι επίσης ένα θέμα.

Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά άνιση και ιδιότροπη, κυρίως ως προς την ταχύτητα και θα εξηγηθώ. Την παραγγελία, ότι και να γίνει, θα την πάρει, ο ηλικιωμένος κύριος που είναι και ο ιδιοκτήτης. Όσο και να χτυπιέσαι και να απευθύνεσαι στους πολυπληθείς σερβιτόρους, θα πρέπει να περιμένεις να έρθει η σειρά σου ή να τραβήξεις την προσοχή του για να έρθει στο τραπέζι σου (η σειρά προτεραιότητας με βάση την ώρα άφιξης δεν τηρείται πάντα). Κατάλογος δεν παίζει στα τραπέζια. Εμένα δεν με πειράζει γιατί ξέρω τις τιμές, αλλά είναι φάουλ αυτό. Ο ηλικιωμένος κύριος σου λέει τα πιάτα που υπάρχουν διαθέσιμα και στα ξαναλέει αν χρειαστεί και δίνει και τις απαραίτητες διευκρινήσεις ή ακόμα κάνει κάποιες προτάσεις. Είναι πραγματικά αποτελεσματικός, αλλά με τους δικούς του ρυθμούς και το δικό του στυλ.

Με το που θα φύγει η παραγγελία από αυτόν τον κύριο, τα πάντα επιταχύνονται και συνήθως μετά από πολύ λίγο τρως. Το υπόλοιπο προσωπικό είναι γρήγορο, ευγενικό, αλλά διεκπεραιωτικό.

Πήραμε: ως σαλάτα βραστό μπρόκολο και κουνουπίδι (4,3 ευρώ), που ήταν όπως πρέπει, φάβα (4,5 ευρώ), μια μερίδα λαχαναντολμάδες (8 ευρώ), δυο μερίδες κόκκορα κρασάτο (8 ευρώ). Για αυτά τα δυο πιάτα έχω ήδη εκφραστεί και δεν με απογοητεύσανε και πάλι. Επίσης αρνάκι φρικασέ (8 ευρώ), πολύ καλό και μια μοσχαρίσια μπριζόλα (15 ευρώ), η οποία ζητήθηκε καλοψημένη και δεν με ενθουσίασε. Οι μερίδες είναι γενναίες και πολύ νόστιμες κατά κοινή ομολογία όλης της οικογένειας, που δεν είναι και πολύ εύκολη στο φαγητό της. Όλα τα μαγειρευτά περιείχαν καλά και καθαρά κομμάτια κρέατος, σε μεγάλη ποσότητα. Σκάσαμε από το φαγητό και πήραμε και σε ταπεράκι το περισσευούμενο σπίτι.

Σε γενικές γραμμές προτείνω τα μαγειρευτά πιάτα του και όχι τα της ώρας. Άσε που όποιος προτιμήσει της ώρας θα κάθεται άπραγος, να κοιτάει τους υπόλοιπους να τρώνε, περιμένοντας το πιάτο του. Η λίστα των πιάτων περιέχει και ψάρια και ψαρικά, σε διάφορες εκδοχές πχ μπακαλιάρο πλακί, τηγανιτά, χταπόδι με μακαρονάκι κ. α. καθώς και πίτες, πιάτα με όσπρια και κάποια λαδερά χωρίς κρέας.

Το μισόκιλο λευκό χύμα κρασί που πήραμε δεν μου πολυάρεσε. Μας κέρασαν ένα πιάτο με γιαούρτι, με ποικιλία γλυκών του κουταλιού που ήταν απλά ok.
Πληρώσαμε για όλα αυτά 60 ευρώ και δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήρθε απόδειξη, γιατί δεν πλήρωσα εγώ. Το vmf είναι πραγματικά αχτύπητο, αν και οι τιμές έχουν ανέβει λίγο από την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου εκεί.

Μερικές ακόμα οδηγίες προς ναυτιλλομένους: Ο Κίτσουλας ανοίγει κάθε μέρα γύρω στις 12:30 και κλείνει στις 6 το απόγευμα. Σαββατοκύριακα οπωσδήποτε κράτηση. Αν πάτε για take away, ζητήστε τον κατάλογο (ναι υπάρχει, αλλά δεν κυκλοφορεί) για να κατατοπιστείτε. Τον κατάλογο μπορείτε να τον βρείτε και στη σελίδα τους στο fb. Αν οι λαχανοντολμάδες έχουν τελειώσει (έχω κόλλημα, είπαμε), πάρτε κολοκυθάκια γεμιστά.

2017

Πριν αποφασίσω να γράψω κριτική, διάβασα μερικές από τις προηγούμενες. Μερικές από αυτές εμπίπτουν στην κατηγορία του promotion! Χαρακτηριστική λεπτομέρεια: "Πάρκινγκ άνετο" (!!! ). Που ρε φίλε? Εκτός και κάποιος ήρθε με μηχανή ή με ταξί! Εμείς (σε καθημερινή, όχι Σ/Κ) παρκάραμε (παράνομα) πάνω σε πεζοδρόμιο!
Έχουμε ξαναπάει στον Κίτσουλα πριν από 7 χρόνια και ξανά πριν από 4! Το φαγητό του παραμένει καλό με μικρές εξαιρέσεις, Ίσως ήταν και τα συγκεκριμένα πιάτα που παραγγείλαμε. Σε καμμιά περίπτωση δεν είχαμε πάει για degustation, πήγαμε γιατί παραδόξως γυρίζαμε νωρίς στο σπίτι από το γραφείο και βαριόμαστε να μαγειρέψουμε, οπότε ψάχναμε ένα μαγειρείο με έτοιμα φαγητά (της κατσαρόλας όπως τα λέγαμε οι παλαιότεροι), να φάμε και να φύγουμε, όπως είπα δεν είχαμε πάει για γευστική δοκιμή!
Πρώτο αρνητικό: Περιμέναμε πάνω από 25 λεπτά της ώρας για να δώσουμε παραγγελία! Στο διάστημα αυτό είχαν έρθει σερβίτσια και νερό αλλά όχι ψωμί (αν και το χρέωσαν στο τέλος στον λογαριασμό! Λεπτομέρεια... )
Όταν επιτέλους ήρθε ο (πανέξυπνος και ακμαιότατος σωματικά και πνευματικά παρά τα χρονάκια του) κ. Χρήστος βρήκε μία δικαιολογία για την καθυστέρηση και τον "συγχωρέσαμε"!
Παραγγείλαμε (2 άτομα αλλά είπαμε πεινάγαμε) 3 μερίδες: Κοκκινιστό μοσχαράκι, αρνί στο φούρνο και... μουσακά (αντί για σαλάτα!!! ).
Λοιπόν αρχίζω από τα καλά: Ο μουσακάς ΤΕΛΕΙΟΣ, οι μελιτζάνες σωστά ξεπικρισμένες, ο κιμάς νοστιμότατος και η μπεσαμέλ... αχ! αυτή η μπεσαμέλ! Καμμιά σχέση με τις μπεσαμέλ των άλλων εστιατορίων που είναι πηγμένες στο αλεύρι και έχουν 1 πόντο (και βάλε... ) πάχος! Την άλλη φορά θα παραγγείλουμε ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΑΚΑ!
Το μοσχάρι αν και είχαμε πει ότι το θέλουμε με μακαρόνια μόνο αν είναι χοντρά, ήρθε με... σπαγγέτι! Φάουλ για μένα αλλά το αποδώσαμε σε κακή συνεννόηση με τον κ. Χρήστο που είπαμε είναι κάποιας ηλικίας. Το ζητήσαμε με μυζήθρα και όχι κεφαλοτύρι αλλά μας είπε ότι δεν την τρώνε οι περισσότεροι πελάτες! ΟΚ, φάουλ δεν το λες αλλά σίγουρα μας κρύωσε λίγο! Το κρέας βέβαια ήταν λιιιγο σκληρό αλλά και πάλι το ξεπεράσαμε!
Το αρνάκι φούρνου ήταν από εξαιρετικό κομμάτι, όλο ψαχνό αλλά προσωπικά θα το ήθελα πιο καρυκευμένο! Ήταν κάπως... νοσοκομειακό! Οι δε πατάτες έφερναν περισσότερο σε βραστές παρά σε ψητές φούρνου!
Φυσικά όσοι λένε ότι "το μάτι είναι αχόρταγο" κάτι ξέρουν! Φάγαμε λίγο μόνο από το κακκινιστό και ζητήσαμε να πάρουμε το υπόλοιπο σε πακέτο! Μαζί ζητήσαμε και τον λογαριασμό. Ο ευγενέστατος βοηθός σερβιτόρου μας είπε "αμέσως" και ακολούθησε μία αναμονή άλλων 20-25 λεπτών και χρειάστηκε να ζητήσουμε από (το ίδιο βοηθό σερβιτόρου) άλλες δύο φορές (!!! ) τον λογαριασμό για να έρθει τελικά ο λογαριασμός 25€ και ήταν χρεωμένο και το ψωμί που δεν είχε έρθει καθόλου! Μικρό το κακό, αλλά στην παρατήρηση μας προς την κυρία (απλά για τον τύπο) εισπράξαμε την έντονη παρατήρηση της ότι αυτά δεν λέγονται έτσι (φαντάζομαι εννοούσε ψιθυριστά!!! ).
Συμπερασματικά, σε σχέση με την ακρίβεια της εποχής, τα 7€ για τον μουσακά και τα 7,5€ και 8€ για τα κρέατα είναι οικονομικά αν συνυπολογιστεί το γεγονός ότι ο Κίτσουλας βρίσκεται στα σύνορα Χαλανδρίου-Ν. Ψυχικού όπου οι τιμές στην εστίαση είναι λίγο "τσιμπημένες". Το σέρβις όμως είναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟ, δεδομένου ότι μέσα στην ταβέρνα τριγυριζαν 4-5 άτομα και υπήρχαν και (λιγότερα στην αρχή και περισσότερα όταν φεύγαμε) άδεια τραπέζια!
Αυτά για πρώτη κριτική στο μπλογκ αυτό, Καλή Χρονιά!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο κιτσουλας στο Χαλάνδρι είναι ένα μαγειριο με εξαιρετικές πρώτες υλες και απίστευτο μαμαδίστικο φαγητό. οποτε και να έχω πάει να φάω η να πάρω πακέτο για το σπίτι δεν υπάρχει ούτε μια φορά που να έμεινα παραπονούμενος.

Όλα τέλεια σα να τρως σπίτι σου. μεγαλη ποικιλία από μαγειρευτά και ψητά της ώρας πίτες σαλάτες τα πάντα. μπορεις να μπεις στην κουζίνα και να δεις ότι θέλεις να παραγγείλεις. λιγα μαγαζιά το κάνουν αυτό. τεραστια ταψιά με φαγητά μεγάλες κατσαρόλες και όλα νόστιμα. ο Δημήτρης έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και πάντα με το χαμόγελο. προσοχη το μαγαζί ειναι ανοικτό μέχρι το απόγευμα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τί να γράψει και τί να πει κανείς για τον "ορισμό" του οινομαγειρείου; Η ιστορία των εβδομήντα χρόνων του, που συμπληρώθηκαν φέτος, είναι ο καλύτερος μάρτυρας της ποιότητάς του. Τα χρόνια έχουν κυλήσει - εβδομήντα συμπληρώνει φέτος - αλλά, αντί για φθορά, το έχουν σημαδέψει με την πατίνα του κλασσικού.

Δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους παλιούς, παραδοσιακούς, πελάτες του - πώς θα μπορούσα άλλωστε, η αριθμητική των χρόνων καθίσταται απαγορευτική.... Ομως έχω προλάβει να συλλέξω τις δικές μου εμπειρίες εκεί μέσα, έστω, όχι και πολύ παλιές.

Οπως ο χώρος του μαγαζιού. Ε, ναι λοιπόν, εγώ είμαι ικανοποιημένος εκεί μέσα. Κι ας είμαστε στριμωγμένοι πολλές φορές...... κι ας έχεις την αίσθηση, ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην αισθητική και την χωροταξία εκεί μέσα, για να γίνει πιο μοντέρνο και πιο λειτουργικό.... Αδιάφορον. Διότι, διάβολε, πρόκειται για μαγέρικο. Πα να πει, για παλλαϊκό μαγαζί, που πας να απολαύσεις μια "ταπεινή" γεύση, για κανα μισάωρο το πολύ, για να φύγεις ευχαριστημένος και να θελήσεις να ξαναπάς, χωρίς φιοριτούρες και προετοιμασίες...... Και ο χώρος λοιπόν είναι ο πλέον αντιπροσωπευτικός, με όλες τις δυσλειτουργίες του.
Για τους "μυημένους" λοιπόν:

Ωρα προσέλευσης πριν τις δύο το μεσημέρι. Πιο αργά θα χαζεύετε τους άλλους, να απολαμβάνουν τις γενναίες μερίδες τους και θα παρακαλάτε να δεήσει εκείνο το ζευγαράκι της γωνίας, να αφήσει τα "σορόπια" και να σας αδειάζει το τραπέζι..... ή εκείνο το καλωδιομένο γιαποειδές, που πιάνει μια καρέκλα ο ίδιος κι άλλες δύο ακόμη με τις τσάντες, τους φακέλλους, το laptop και τα κινητά του, να αποφασίσει ποια είναι η καλύτερη τιμή επιτέλους για να πουλήσει και να κινήσει, χορτάτος πλέον, για νέες περιπέτειες.

Γιατί έτσι είναι στου Κίτσουλα: δίπλα -δίπλα θα δεις να κάθετε ο κουστουμάτος με τον "μπαρουτοκαπνισμένο" ακτιβιστή, η ηλικιωμένη αρχόντισσα μιας άλλης εποχής με την γεμάτη όνειρα και ζωντάνια φοιτήτρια και πάει λέγοντας......
Ασε δε, που δεν είναι και σίγουρο, ότι θα βρείτε αυτό, που ορέγεστε για την ημέρα. Πολλές γαρ οι σπεσιαλιτέ, η ποσότητα κανονισμένη για επάρκεια της σήμερον και αν αργήσεις..... εσύ θα φταις!!

Είπα σπεσιαλιτέ; Ποιότητα φαγητού λοιπόν! Προχτές την Τρίτη, που πήγαμε με την σύζυγο, πήραμε μία μερίδα κρασάτο κόκκορα με μακαρόνια με εξτρά τριμμένο τυράκι για μένα και μια μερίδα λαχανοντολμάδες αυγολέμονο εκείνη. Απόλαυση..... για μια στιγμή "διακτινιστήκαμε" ο καθένας στο πατρικό του, με τη μαμά να σερβίρει τις ίδιες μερίδες, στην ίδια ποσότητα, στην ίδια θεσπέσια γεύση!
Δεν έχει σημασία όμως ποιά ήταν η παραγγελία εκείνη την ημέρα..... Θα μπορούσε να ήταν ένα αρνάκι φρικασέ ή στον φούρνο με πατάτες.... Η ακόμη και μια μερίδα φασολάκια ή γεμιστά ή και φακές ακόμη..... Η αίσθηση πάντοτε ήταν η ίδια κι απαράλλαχτη....

Στα συνοδευτικά, που πήραμε, το σαγανάκι ήταν καλοτηγανισμένο και νόστιμο και η χειροποίητη σπανακόπιτα φάνηκε κάπως υπερτιμημένη σε σχέση με την φήμη της.
Αλλά αυτά ήταν συνοδευτικά... η "σφραγίδα γεύσης" υπάρχει στα κυρίως πιάτα, που είπαμε πιο πάνω..... Ακόμη και το μπιφτεκάκι με πατάτες φούρνου, που πήραμε 'πακέτο" για το σπίτι ήταν πεντανόστιμο, ζουμερό και ψημένο εξαιρετικά.
Από εξυπηρέτηση; Στον Κίτσουλα θα πας να φας, ΜΟΝΟ εάν δεν έχεις κάτι το επείγον να κάνεις αμέσως μετά. Κατά μέσο όρο, όπως συνέβη και σε εμάς προχθές, όση ώρα κάνεις να φας άλλη τόση, περίπου, κάνεις να πληρώσεις τον λογαριασμό!!
Τέσσερα - πέντε άτομα επί του σερβισρίσματος, αλλά εκείνο, που θα έλθει σίγουρα αμέσως είναι το φαγητό και το νεράκι σου (χυμός βρύσης σε χοντρό γυάλινο μπουκάλι). Τα αναψυκτικά και το ψωμάκι "παίζονται" αλλά έρχονται πάντα χωρίς δεύτερη κουβέντα.... απλά όλοι εκεί μέσα ακούνε και κινούνται.... δια τεθλασμένης!!
Και μην κάνει το λάθος κανείς, όπως το έπραξα εγώ, να ρωτήσει πάνω από δύο φορές, τί έγινε εκείνο το φαγητό, που παραγγείλαμε "πακέτο" μαζί με τον λογαριασμό, διότι το μπιφτεκάκι του θα έλθει, αντί με ρυζάκι, όπως το είχαμε ζητήσει, με πατατούλες φούρνου!! (εξίσου νόστιμες όμως)

Ας είναι όμως.... η ταλαιπωρία φαίνεται μικρότερη, όταν ξέρεις τί να περιμένεις και όλα τα καλύπτει το χιούμορ και το σπιρτόζικο πνεύμα του αεικίνητου μπαρμπα-Χρήστου, που πάντοτε είναι στις επάλξεις να σου απαριθμήσει τα καλούδια του καταλόγου, συνοδεύοντάς τα από έξυπνες ατάκες, με καλόκαρδο χαμόγελο, που σε κάνει να νιώθεις καλοδεχούμενος εκεί μέσα....

Οι τιμές του; 36 ευρώ πληρώσαμε, μαζί με το φαγητό στο "πακέτο" και τα αναψυκτικά μας, ήτοι 12 ευρώ το άτομο (μαζί με τον απόντα γιο μας, για τον οποίον προορίζονταν η παραγγελία). Απαιχτος, απλά....
Ναι θα ξαναπάω.... και σκοπεύω, καλά να μας έχει ο Θεός όλους, να γεράσω και να είμαι ακόμη πελάτης του...... και να μην αλλάξει τίποτα.... ούτε το φαγητό του (αλλίμονο! ), ούτε τον χώρο του, ούτε την χρονοκαθυστέρηση στην εξυπηρέτησή του..... Γιατί εκεί μέσα είναι μια Ελλάδα, που μόνο στις παλιές ελληνικές ταινίες την βλέπουμε πλέον..... Δυστυχώς......

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, αποφασίσαμε παρέα 5 ατόμων να επισκεφτούμε τον γνωστό "Κίτσουλα" στο Χαλάνδρι. Για εμένα ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα, η υπόλοιπη παρέα όμως το επισκέπτεται συχνά.

Το μαγαζί γεμάτο, οικογένειες με μικρά παιδιά, παρέες όλων των ηλικιών απολάμβαναν το ομολογουμένως πολύ νόστιμο φαγητο του.
Ο χώρος είναι κλασικό μαγειρείο, λίγο παρατημένο και σου δίνει την αίσθηση όχι και τόσο καθαρού περιβάλλοντος αλλά και αυτό το προσπερνάς. Τέλος πάντων καθήσαμε 14:40, ο ιδιοκτήτης γνωρίζοντας την υπόλοιπη παρέα μας καλωσόρισε και μας πρότεινε και ένα μεγαλύτερο τραπέζι. Με 10 λεπτά καθυστέρηση, ήρθαν τα ποτά που ζητήσαμε και μας έστρωσαν τραπέζι. Καθόμασταν ωραία και καλά και περιμέναμε να έρθει ο ιδιοκτήτης να μας πάρει παραγγελία (σ. σ. είναι ο μοναδικός ο οποίος κάνει αυτή τη δουλειά στο μαγαζί).

Το πρόβλημα εδώ είναι το εξής: Όντας μεγάλος άνθρωπος, έχει τον δικό του ρυθμό και είναι σεβαστό. Βέβαια, δεν νοείται να περιμένεις 45' να έρθει να σου πάρει παραγγελία και στο μεταξύ πήγαινε σε όποιο τραπέζι επιθυμούσε (και ας ερχόντουσαν πελάτες μετά από εμάς). Ο ίδιος γνώριζε και πότε ήρθαμε στο μαγαζί και που καθόμασταν και δύο φορές που του κάναμε νόημα μας αγνόησε επιδεικτικά. Στο τέλος λοιπόν, και αφού αποφασίσαμε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε τα ποτά μας είδε και "έτρεξε" στο μέρος μας, δηλώνοντας με θράσος "Είμαι σίγουρος ότι με βρίσατε, αλλά δεν με αφορά καθόλου. Τέλος πάντων, πείτε μου τώρα τι θέλετε.. " Ειλικρινά σε ό, τι αφορά στην εξυπηρέτηση, αν μπορούσα θα έβαζα 0/4.

Παραγγείλαμε λοιπόν: μοσχαράκι κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές. Αρκετά νόστιμο, αλλά όχι για τα δικά μου γούστα 100%, μιας και είχε και αρκετό σκόρδο και μοσχοκάρυδο. Ήταν μαγειρεμένο με "μαμαδιστικο τρόπο" και η σαλτσούλα του μπόλικη πάνω στις πατάτες και αυτό μου άρεσε.

Αρνάκι φούρνου: Πολύ ωραία μαγειρεμένο, νόστιμο, μελωμένο και δεν μύριζε καθόλου.

Κόκκορας κοκκινιστός με μακαρόνια: Επίσης πολύ ωραίο γευστικά, μαλακό το κρέας του, κλασσική αξία φαγητού.

Κεφτεδάκια με πατάτες: Όχι κάτι ιδιαίτερο, συνηθισμένη συνταγή αλλά γευστικό.

Από σαλάτες, πήραμε κλασσική ντοματοσαλάτα και χόρτα και ορεκτικά πατάτες χειροποίητες (γιαμ γιαμ) και φάβα (εδώ με χάλασε που είδα ολόκληρες ροδέλες κρεμμυδιού πεταμένες πάνω στη φάβα και επίσης δεν θα την ήθελα τόσο σφιχτή αλλά λίγο πιο βελουτέ). Στα συν προσθέτω και το νόστιμο, ζημωτό και ζεστό ψωμι του.

Εν κατακλείδι, φάγαμε ένα αρκετά καλό γεύμα σε πολύ καλή τιμή (13/άτομο, μαζι με 1 λίτρο κρασί, μπύρες και αναψυκτικά). Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, χαλάστηκα με την νοοτροπία του ιδιοκτήτη και την προφορική απόδειξη (ούτε λόγος για το αγαπημένο χαρτάκι των εστιατορίων) αλλά σίγουρα η σχέση ποιότητας/τιμής είναι value for money!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

25/3/2015 Τετάρτη μεσημέρι, 2 άτομα. Απόφαση τελευταίας στιγμής και παραλαβή από το κατάστημα

Για τον Κίτσουλα είχα ακούσει από πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους, μόνο καλά λόγια. Ανά διαστήματα το μαγειρείο αυτό, αναφερόταν σε συζητήσεις. Ο Κίτσουλας αυτό, ο Κίτσουλας το άλλο... Μέσα μου είχε γεννηθεί ένας αστικός μύθος γύρω από το όνομα του Κίτσουλα.

Έφτασε κάποια στιγμή, η μέρα του μπακαλιάρου και από τις φούριες της καθημερινότητας δεν είχαμε κανονίσει τίποτα για το που θα πάμε, ούτε είχαμε ψωνίσει για να μαγειρέψουμε κάτι στο σπίτι. Ξύπνησα την συγκεκριμένη Τετάρτη και έβαλα το μυαλό μου να δουλέψει. Αφού πήρα τηλέφωνο συγγενείς και φίλους και κανείς δεν με κάλεσε να φάω τον δικό τους μπακαλιάρο, θυμήθηκα τον Κίτσουλα! Ντυθήκαμε σχετικά πρόχειρα και ξεκινήσαμε για κει. Είχα πιστέψει πως δεν θα απογοητευθούμε.

Φτάσαμε. Ο Κίτσουλας βρίσκεται σε ένα κάθετο δρομάκι της Εθνικής αντιστάσεως στο Χαλάνδρι. Το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Ο χώρος απλός με πολλές τζαμαρίες και τραπέζια στημένα πολύ κοντά μεταξύ τους (κλασικό στήσιμο παλιάς ταβέρνας). Πλησιάσαμε το μαγαζί και μία μεγάλη ουρά (20 περίπου άτομα) περίμενε απέξω... Καταλάβαμε οτι περίμεναν, για να βρουν να καθίσουν. Η ώρα ήταν περίπου 14:00 και ο πρώτος γύρος των πελατών του μαγαζιού, είχε φάει και οι περισσότεροι είχαν ριχτεί σε μαραθώνιο πολυλογίας...

Κοιταχτήκαμε ελαφρώς αγχωμένοι και κάναμε την ίδια σκέψη, λες να μας πάρει ώρα μέχρι να καταφέρουμε να βάλουμε την πρώτη μπουκιά μπακαλιάρου στο στόμα μας ??? Με μια απότομη δρασκελιά βρέθηκα μέσα. Συνάντησα μία δεύτερη ουρά... Την ουρά των παραλαβών. Είχαμε αποφασίσει, πως αν δεν βρίσκαμε να καθίσουμε θα τα παίρναμε πακέτο. Αυτή η ουρά, ευτυχώς για μας, ήτο μικρότερη (σχεδόν 10 ατόμων). Καθίσαμε υπομονετικά και περιμέναμε την στιγμή που θα φτάναμε στον πάγκο παραγγελιών και θα λέγαμε... 2 μερίδες μπακαλιάρο, 1 ταραμοσαλάτα και μια σαλάτα χωριάτικη... Το λευκό κρασί, καλού-κακού, είχε ήδη μπει στο ψυγείο και μας περίμενε!

Όση ώρα περιμέναμε, πιάτα πέρναγαν από μπροστά μου, τα οποία μετά από μερικά αεροπλανικά κόλπα μεταξύ των όρθιων και των καθιστών πελατών, προσγειώνονταν στους τελικούς προορισμούς των... Οι παραγγελιές απαρτίζονταν κατά το ήμισυ από τον υπέροχο χρυσοτηγανισμένο μπακαλιάρο. Το υπόλοιπο μισό απαρτιζόταν από, ζουμερές μακαρονάδες με μοσχάρι, πατατούλες φούρνου με ροδοψημένο χωριάτικο κοτόπουλο, χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι, σαλατικά και πατατούλες τηγανιτές. Οι μυρωδιές ήταν μαγευτικές, η όψη όλων των εδεσμάτων προσυπόγραφε για τη νοστιμιά τους.

Τελικά ήρθε η σειρά μας, μετά από, περίπου, 10 λεπτά αναμονής και σπρωξιμάτων, διότι κατά το χρονικό διάστημα που πέρασε, οι δύο ουρές μεγάλωσαν και ο συνωστισμός αυξήθηκε. Η ουρά των ανθρώπων που περίμεναν να καθίσουν παρέμενε στο μέγεθος που ήταν πριν μπούμε, αλλά είχε ανανεωθεί από καινούρια πρόσωπα... Στο μεσοδιάστημα, οι μισοί βρήκαν να κάτσουν και οι υπόλοιποι μισοί μας ακολούθησαν στην εσωτερική ουρά. Έτσι η ουρά του "πακέτου" τριπλασιάστηκε και οι άνθρωποι του μαγαζιού δυσκολευόντουσαν να εξυπηρετήσουν τους ανυπόμονους "τυχερούς" πελάτες που μόλις είχαν βρει να κάτσουν.

Στην παραγγελία μας προστέθηκε και μία χορτόπιτα, γιατί την ζήλεψα. Όλα ήταν υπέροχα, η κρούστα του μπακαλιάρου παρέμεινε τραγανή και φανταχτερή, μέχρι να φτάσουμε στο σπίτι, το κρέας του, λευκό και καλοτηγανισμένο, χωρίς ίχνος λαδίλας. Η ταραμοσαλάτα ήταν από τις καλύτερες που έχω γευτεί σε μαγαζί, βελούδινη, γευστικότατη, πικάντικη όσο πρέπει. Η καλύτερη είναι της γιαγιάς μου και οι δύο αμέσως καλύτερες είναι του Βασίλαινα, στον Πειραιά και η τηγανιτή του Ψάριστον, στο Ηράκλειο. Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε τις τέσσερις καλύτερες ταραμοσαλάτες της Αττικής!

Ο Κίτσουλας μπήκε, στην λίστα των αγαπημένων μου, μονομιάς. Εξαιρετικές πρώτες ύλες, καλομαγειρεμένες συνταγές και αυθεντικοί άνθρωποι. Τέτοιους συνήθως συναντάς σε μέρη, πιο έξω από τα αστικά κέντρα, σε εκδρομές και διακοπές. Ο Κίτσουλας προσφέρει κλασικό χωριάτικο-μαμαδίστικο ή μάλλον γιαγιαδίστικο φαγητό με γεύσεις που σε ταξιδεύουν με σάλτσες που γεμίζουν το στόμα, χωρίς πολλές φλυαρίες και φιοριτούρες. Απολαμβάνεις το φαγητό σου εκεί και... ξεφεύγεις!

HIGHLIGHTS: Η θεσπέσια ταραμοσαλάτα και η παραδοσιακή προσέγγιση της εστίασης!

Αν δεν έχετε πάει, να πάτε. Από όπου κι αν ξεκινήσετε, σίγουρα θα σας αποζημιώσει. Το κακό είναι οτι ανοίγει μόνον το μεσημέρι! Ενημερωθείτε για το πρόγραμμά του και επισκεφτείτε τον!

Ιούλ

Τα λόγια είναι περιττά. Όποιος θεωρεί τον εαυτό του καλοφαγά και δεν εχει δοκιμάσει την κουζίνα του Κίτσουλα στο Χαλάνδρι, οφείλει να το πράξει άμεσα. Ο χώρος δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό με το πέρασμα των χρόνων, ουτε και όμως και η ποιότητα των φαγητών.

Κολοκυθόπιτα, κόκκορας κοκκινιστός με μακαρόνια, ντολμάδες και και και.. έχουν γεμίσει τα στομάχια κόσμου και κοσμάκη. Οι τιμές καλές και ο Κος Κίτσουλάς ακροβατεί στα όρια του classic με cult. Είναι μορφη. Τον αγαπάμε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μια ΦΙΛΗ μου λεει, εκει γυρω στην πρωτομαγια,: παμε μεσημερι για φαΐ στο Χαλανδρι καπου στην Εθν. Αντιστασεως ?? Ωχ λεω, παλι "λιγα " θα πληρωσουμε!!!, αλλα δεν της χαλαω το χατηρι, την ακολουθαω.

Με βαζει σε ενα στενο και βγαινουμε στον "ΚΙΤΣΟΥΛΑ", Τι ΕΚΠΛΗΞΗ!!, Παλια ταβερνα, στυλ ξεχασμενο!!! Την αφηνω να αποφασισει σχεδον μονη της για το τι θα φαμε, μιας και το ηξερε, Αραγε ποσο καιρο ειχα να φαω και να μου θυμιζει, πραγματικα, ΣΠΙΤΙΚΟ, φαι ??Τιμες προ προ προ κρισεως!!! Δυο θεματακια 1, Η τιμη στα χορτα τσιμπημενη, 2, Καλοκαιρακι, ας κραταγε ορισμενες μερες(π. χ. ΤΕΤ. -ΠΑΡ-ΣΑΒ) ως 11 η 12 το βραδυ.

Αλλο η βραδυνη δροσια με λιγο κρασι - φαΐ και υπο το φως της νυχτας!!! και ας μην εδινε για πακετο, το βραδυ ΑΞΙΖΕΙ, και οπως με ρωτησε και η φιλη μου:, αν θα ξαναερχομουν, ΣΙΓΟΥΡΑ!!