Το γνωστό κοσμοπολίτικο εστιατόριο με την ιαπωνική κουζίνα, ήρθε και στην Αθήνα.

24 Ιούλ 2017

Επισκεψη στο εκπληκτικο οικοπεδο του Αστερα, που αυτη τη περιοδο ειναι σε φαση ανακατασκευων, το εστιατοριο δεν επηρεάζεται. Μας υποδεχονται κατοπιν -αναγκαιας-κρατησης, το καλοκαιρι θα ειναι απλα συνεχεια γεματο ακομα και καθημερινες.

Τα τακος θαλασσινων ηταν εξαιρετικα μικρα, η σαλτσα οχι οπως περιγραφοταν, η γευση συμπαθητικη. Εξαιρετικα τα χτενια και η σχετικη σαλτσα με τσιλι.
Τα "σουβλάκια" καπως βαρια και το κρεας με μια υφη περιεργη.
Απο τον μπακαλιαρο (black cod) δεν εμεινε ιχνος, ισως το καλυτερο πιατο. Ειναι παντως απλουστερο απο οτι φανταζομασταν, ενα καλο κομματι-φιλετο μαριναρισμενο και μαγειρεμα-μαλλον-στον ατμο. Απο γλυκα δεν δοκιμασαμε πολλα, θα συστησω ανεπιφυλακτα την σοκολατα με το παγωτο πρασινο τσαι.

Το σερβις ηταν ικανοποιητικο, χωρις να κανει το extra mile.
Σημειωνω κι εγω οτι την ωρα του γλυκου το κουταλι που ερχεται ακουμπα γυμνο πανω στο τραπεζι. Απαραδεκτο για τετοιο μαγαζι.

Πληρωσαμε (μαζι με ποτα & γλυκα) περι τα 80Ε/άτομο, δεν περιμεναμε κατι φτηνο φυσικα, αλλα δεν μπορεις να το πεις value for money. Επισης ειναι δυσκολο να φυγετε πληρως χορτασμενοι.

08 Αυγ 2017

Μια πικρη ιστορια για το περιφημο Nobu

Βραδυ Σαββατου 29 Ιουλιου το κολλημα μου εγινε πραγματικοτητα και μαζι με παρεα 3 φιλων αφου φυσικα τους ειχα πρηξει από τοτε που ανοιξε εκανα το ντεμπουτο μου στο εν λογω εστιατοριο.

Υπεροχος χωρος, τρομερο προσωπικο που το μονο λαθος του είναι-αν και είμαι σιγουρος ότι δεν γινεται αυτόβουλος-ότι ενώ εχουμε τελειωσει το φαγητο μας 2 φορες μας ρωτησε σχεδόν επιμονα αν θελουμε κατι άλλο για φαγητο.
Το θεωρω αυτονοητο 50 χρονων ανθρωποι ότι αν θελαμε εστω και ένα ποτηρι κρασι θα το ζητούσαμε.

Κατά τα αλλα

Warm mushroom salad 27 euro
Κομματια πρασινάδας με 6-7 μανιταρια σε μια αδιαφορη σως

Shrimp spicy garlic 44 euro (συν 2 ζαντακ που ηπια όταν γυρισα σπιτι για να σταματησει το καψιμο από την καουρα)
Μικρες γαριδες με σκορδο τιποτα το ιδιαιτερο.

Scallop Wasabi pepper 45 euro
Ο θεος μαζι σας, αγευστα σα να επινα νερο.

Ποικιλια από sushi rolls 16 τον αριθμο 90 euro
Εχω/ουμε φαει καλυτερα απο delivery της γειτονιας, δε μπορούσαμε να καταλάβουμε τη διαφορα μεταξυ τους. Ολα γευστικα ηταν το ιδιο.

Black Cod Yuzu Miso 46 euro
Σαφως το καλυτερο πιατο αλλα ειλικρινα όχι κατι που θα σου ανατιναξει τον ουρανισκο.

Από επιδόρπια πηραμε

Chocolate Bento BOX 16 euro
Suntory Whisky Cappuccino 8 euro
Matsuhisa Cheescake 15 euro

Οι υπολοιποι της παρεας μου ειπαν ότι ηταν καλα, εγω γλυκα δε τρωω οποτε η γνωμη μου είναι περιττη.

291 euro συνολο χωρις ποτα χωρις κρασι, τα συμπερασματα δικα σας και εννοείται πως δε θα ξαναπαμε.