Το γνωστό κοσμοπολίτικο εστιατόριο με την ιαπωνική κουζίνα, ήρθε και στην Αθήνα.

24 Ιούλ 2017

Επισκεψη στο εκπληκτικο οικοπεδο του Αστερα, που αυτη τη περιοδο ειναι σε φαση ανακατασκευων, το εστιατοριο δεν επηρεάζεται. Μας υποδεχονται κατοπιν -αναγκαιας-κρατησης, το καλοκαιρι θα ειναι απλα συνεχεια γεματο ακομα και καθημερινες.

Τα τακος θαλασσινων ηταν εξαιρετικα μικρα, η σαλτσα οχι οπως περιγραφοταν, η γευση συμπαθητικη. Εξαιρετικα τα χτενια και η σχετικη σαλτσα με τσιλι.
Τα "σουβλάκια" καπως βαρια και το κρεας με μια υφη περιεργη.
Απο τον μπακαλιαρο (black cod) δεν εμεινε ιχνος, ισως το καλυτερο πιατο. Ειναι παντως απλουστερο απο οτι φανταζομασταν, ενα καλο κομματι-φιλετο μαριναρισμενο και μαγειρεμα-μαλλον-στον ατμο. Απο γλυκα δεν δοκιμασαμε πολλα, θα συστησω ανεπιφυλακτα την σοκολατα με το παγωτο πρασινο τσαι.

Το σερβις ηταν ικανοποιητικο, χωρις να κανει το extra mile.
Σημειωνω κι εγω οτι την ωρα του γλυκου το κουταλι που ερχεται ακουμπα γυμνο πανω στο τραπεζι. Απαραδεκτο για τετοιο μαγαζι.

Πληρωσαμε (μαζι με ποτα & γλυκα) περι τα 80Ε/άτομο, δεν περιμεναμε κατι φτηνο φυσικα, αλλα δεν μπορεις να το πεις value for money. Επισης ειναι δυσκολο να φυγετε πληρως χορτασμενοι.

08 Αυγ 2017

Μια πικρη ιστορια για το περιφημο Nobu

Βραδυ Σαββατου 29 Ιουλιου το κολλημα μου εγινε πραγματικοτητα και μαζι με παρεα 3 φιλων αφου φυσικα τους ειχα πρηξει από τοτε που ανοιξε εκανα το ντεμπουτο μου στο εν λογω εστιατοριο.

Υπεροχος χωρος, τρομερο προσωπικο που το μονο λαθος του είναι-αν και είμαι σιγουρος ότι δεν γινεται αυτόβουλος-ότι ενώ εχουμε τελειωσει το φαγητο μας 2 φορες μας ρωτησε σχεδόν επιμονα αν θελουμε κατι άλλο για φαγητο.
Το θεωρω αυτονοητο 50 χρονων ανθρωποι ότι αν θελαμε εστω και ένα ποτηρι κρασι θα το ζητούσαμε.

Κατά τα αλλα

Warm mushroom salad 27 euro
Κομματια πρασινάδας με 6-7 μανιταρια σε μια αδιαφορη σως

Shrimp spicy garlic 44 euro (συν 2 ζαντακ που ηπια όταν γυρισα σπιτι για να σταματησει το καψιμο από την καουρα)
Μικρες γαριδες με σκορδο τιποτα το ιδιαιτερο.

Scallop Wasabi pepper 45 euro
Ο θεος μαζι σας, αγευστα σα να επινα νερο.

Ποικιλια από sushi rolls 16 τον αριθμο 90 euro
Εχω/ουμε φαει καλυτερα απο delivery της γειτονιας, δε μπορούσαμε να καταλάβουμε τη διαφορα μεταξυ τους. Ολα γευστικα ηταν το ιδιο.

Black Cod Yuzu Miso 46 euro
Σαφως το καλυτερο πιατο αλλα ειλικρινα όχι κατι που θα σου ανατιναξει τον ουρανισκο.

Από επιδόρπια πηραμε

Chocolate Bento BOX 16 euro
Suntory Whisky Cappuccino 8 euro
Matsuhisa Cheescake 15 euro

Οι υπολοιποι της παρεας μου ειπαν ότι ηταν καλα, εγω γλυκα δε τρωω οποτε η γνωμη μου είναι περιττη.

291 euro συνολο χωρις ποτα χωρις κρασι, τα συμπερασματα δικα σας και εννοείται πως δε θα ξαναπαμε.

25 Μαι 2016

Αποφασισμενοι να εκμεταλλευτουμε στο επακρο τις "Ημερες Βραβευμενης Γαστρονομιας" περασαμε και απο το Matsuhisa Athens.

Σε ειδυλλιακη τοποθεσια της αθηναϊκης ριβιερας, μες στο πολυτελεστατο "Astir Palace", πανω στο βραχο με τη μαγευτικη θεα στον κολπο της Βουλιαγμενης ο παγκοσμιως διασημος κορυφαιος σεφ Nobu Matsuhisa εχει στησει εδω και 8 χρονια το δευτερο (μετα τη Μυκονο) εν Ελλαδι πολυτελες εστιατοριο του. Εχοντας ξεπερασει τα 30 πια (τα περισσοτερα με το ονομα Nobu, σε συνιδιοκτησια με τον αμερικανο σταρ Robert De Niro, και καποια με το ονομα Matsuhisa) ο αστειρευτος Nobuyuki εχει βαλθει να ενταξει την πολυτελεια της κουζινας του σε καθε γωνια της γης.

Δυο ατομα φθασαμε γυρω στις 19:30. Ο παρκαδορος αφου μας ζητησε τα κλειδια του αυτοκινητου και αρνηθηκα, ευγενεστατα μας υπεδειξε το μερος σταθμευσης. Στη συνεχεια μας καλοσωρισαν με χαμογελο οι κοπελες της υποδοχης και αφου τσεκαρισαν την κρατηση οδηγηθηκαμε στο τραπεζι. Περνωντας απο την ανοιχτη κουζινα, ολο το προσωπικο του εστιατοριου (σεφ, σερβιτοροι, επικεφαλης κλπ) μας... καλωσορισαν με τη γνωστη δυναμη της φωνης των Ιαπωνων. Χαμογελασαμε. Τη δευτερη φορα που ακουσαμε... τα ουρλιαχτα ψιλοενοχληθηκαμε. Απο την τριτη φορα που εμπαιναν νεες παρεες και μετα και ενω προσπαθουσαμε να απολαυσουμε το φαγητο, ε καταντησε αηδια.

Αυτο ηταν και το πρωτο πραγμα που μας ενοχλησε καπως. Το δευτερο αφορουσε το χωρο, οχι ομως σε βαθμο που να χαθει το 4αρι. Εχει λοιπον να κανει με τα τραπεζια: υπαρχουν καποια μεγαλα στρογγυλα στη μεση της αιθουσας και καποια μικρα γυρω γυρω και σχεδον κολλητα το ενα με το αλλο, επομενως αισθανομασταν λιγο στριμωγμενοι. Με τετοια θεα ομως...

Στα του φαγητου, που ειναι και το σημαντικοτερο:
1 μπουκαλι νερο μεταλλικο, με αναιτια υπερβολικο κοστος 5€. Ενα μπολ με soy sauce και, φυσικα, chopsticks.
Ειδικο μενου, με 50%:
- Eryngii salad (σαλατα με μανιταρια eryngii): Ιαπωνια μανιταρια που μας φανηκαν λιγο "βαρια" και γενικα μια σαλατα οκ, τιποτα το ιδιαιτερο.
- Salmon new style (σολομος new style): ωραια συνεχεια με σασιμι σολομου με σχοινοπρασο, τζιντζερ και σαλτσα σογιας yozu. Νοστιμοτατο.

- Matsuhisa sushi: Εξαιρετικης ποιοτητας σουσι, απλα (σολομος, σκουμπρι και τονος).
- Black cod yuzu miso (μαυρος μπακαλιαρος με yuzu miso): Το signature dish του Matsuhisa. Τι απιστευτο πιατο η αληθεια! Μαυρος μπακαλιαρος μαριναρισμενος τρεις μερες σε yuzu miso, σερβιρισμενος με daikon, hajikami ginger και φυλλο κανταϊφι απο πανω. Π ε ν τ α ν ο σ τ ι μ ο. Απο τα ωραιοτερα πιατα που εχω δοκιμασει ποτε.
Beef fillet chimichurri (μοσχαρισιο φιλετο με σαλτσα τσιμιτσουρι): Σωστα ψημενο (medium rare) και νοστιμο μοσχαρισιο φιλετο με την ιδιαιτερη γλυκοξινη σαλτσα τσιμιτσουρι. Μονη μου ενσταση οτι δεν πολυταιριαζε σε τετοιο μενου ή αν θελετε δεν ηταν απαραιτητο ενα κρεατικο πιατο.

- Whiskey cappuccino: με καφε «brule», κακαο, παγωμενο γαλα και κρεμα και αφρο από whisky Suntory: Σε τρια επιπεδα, μες στο φλιτζανακι του καφε, το ετρωγες απο την κατω στρωση προς την επανω. Ενδιαφερον αλλα οχι κατι γευστικα σπουδαιο. Θεωρω πως τα επιδορπια αποτελουν την αχιλλειο πτερνα του Ματσουχισα.
Οσο για vfm; Για το ειδικο μενου, τα 44€ ηταν πολυ καλα. Κοιτωντας ομως τον καταλογο διεπιστωσα οτι δυσκολα μενεις κατω απο 80€, ποσο που θεωρω παρα μα παρα πολυ υψηλο. Ειπαμε, εξαιρετικο σουσι και μοναδικος μπακαλιαρος αλλα πανω απο 100€ με κρασι (επισης αναιτια πανακριβα μπουκαλια) ειναι αδιανοητα πολλα, εκτος αν (υπερ)πληρωνεται η τοποθεσια και η θεα.

Θα ξαναπηγαινα ευχαριστα, και μονο για το black cod miso, αλλα μονο στα ιδια επιπεδα τιμων με αυτα της προσφορας.

16 Μαι 2016

Τελικα μονο αφου εχεις παει σε τετοιου επιπεδου εστιατορια καταλαβαινεις την διαφορα στην ποιοτητα.

Επιισκεφτηκα λοιπον για αλλη μια φορα το εστιατοριο αυτο και πραγματικα το γευμα ηταν μια απολαυση. Η ποιοτητα των υλικων αριστη η γευση των φαγητων φανταστικη.

Το προσωπικο ευγενικο, εξυπηρετικο και πανω απ΄ολα καθολου αχρωμο για το επιπεδο του εστιατοριου. Η θεα φυσικα φανταστικη.
Η σαλατα μανιταριων φρεσκοτατη και γευστικοτατη
Ο μαυρος μπακαλιαρος απιστευτος

Το sushi ομοιως
Το μοσχαρισιο φιλετο για οποιον το τρωει μετριο ωραιοτατο και με εξαιρετικη σαλτσα
Φυσικα το κοστος ακριβο. Νομιζω ομως αν καποιος μπορει να το κανει αξιζει τον κοπο

Απόλλωνος 40, (Ξεν. Astir Palace), Βουλιαγμένη