SCALA VINOTECA

Wine Restaurants

Σίνα 50 & Αναγνωστοπούλου, Κολωνάκι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μεσογειακή κουζίνα και fingerfood με το κρασί στο επίκεντρο. Ανοιχτό όλη μέρα, Κυριακή μόνο μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Wine Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

Το Scala Vinoteca είναι ένα ακόμα από τα ωραία wine restaurants της Αθήνας, με εξαιρετικό φαγητό και όμορφο περιβάλλον.

Στη μοναδική μου μέχρι στιγμής επίσκεψη, στις αρχές Φεβρουαρίου, δοκίμασα καταρχάς 3 εκπληκτικά σε γεύση και παρουσίαση πρώτα πιάτα: τη σαλάτα με ντομάτα/ντοματίνια, μοτσαρέλα και pesto βασιλικού, με ιδιαιτέρως φρέσκες όλες τις πρώτες ύλες, το καλαμάρι με μανιτάρια και λουκάνικο, που ήταν τόσο εντυπωσιακό όσο και η περιγραφή του στον κατάλογο, και τα χτένια, που θα τα ξεχώριζα ως ένα από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ. Από τα κυρίως, επέλεξα το χοιρινό iberico, ενώ δοκίμασα και από το ρυζότο με τις καραβίδες των συνδαιτυμόνων. Και τα δύο πιάτα πολύ εύγευστα και με εντυπωσιακή παρουσίαση. Το ψωμί, που έρχεται στο τραπέζι συνοδεία λαδιού, ήταν δύο ειδών, απλό και (κάπως γλυκό) μπριος – πολύ ωραία και τα δύο. Στα επιδόρπια, το προφιτερόλ ήταν εξαιρετικό, τόσο ως σύνολο όσο και ξεχωριστά τα συστατικά του, με τη σως σοκολάτας να περιχύνεται την ώρα που σερβίρεται, ενώ μου άρεσε και η πρωτότυπα φτιαγμένη τάρτα λεμονιού με παγωτό πραλίνα.

Για να απολαύσει κανείς πιάτα σαν τα παραπάνω, είναι απαραίτητο να τα γευτεί σε ένα περιβάλλον με αντίστοιχα εξαιρετικές συνθήκες, και εδώ νομίζω 'χάνει' κάπως το όλο εγχείρημα. Ο χώρος είναι βέβαια πολύ ωραία διαμορφωμένος, ώστε, μεταξύ άλλων, να 'αντιμετωπίζονται' οι ατέλειες, όπως το όχι μεγάλο μέγεθος και η έλλειψη παραθύρων. Η απόλαυση του φαγητού, όμως, περιορίζεται σημαντικά τόσο από την πολλή φασαρία όσο και από την όχι τόσο αποτελεσματική θέρμανση. Στο σημείο όπου καθόμασταν, το κρύο από την εξώπορτα γινόταν (σε κάποιες στιγμές, έως ενοχλητικά) αισθητό.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε τίποτα λιγότερο από άριστη και επαγγελματική, όπως ταιριάζει σε έναν τέτοιο χώρο εστίασης. Όλες οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικές, πρόθυμες, γρήγορες και με επαρκείς γνώσεις τόσο των πιάτων όσο και των κρασιών. Δοκιμάσαμε πολύ ωραίο λευκό και ροζέ κρασί, έχοντας ακούσει τις χρήσιμες πληροφορίες της σερβιτόρας για τις υποψήφιες επιλογές μας.
Μου άρεσαν ιδιαίτερα το πολύ νόστιμο κέρασμα στην αρχή, αλλά και, κατά την αναχώρησή μας, το 'δώρο' 2 μπουκαλάκια κρασί από εκείνο που είχαμε στο τραπέζι.

Το value for money είναι νομίζω αναμενόμενο και καθόλου παράλογο για ό, τι προσφέρεται. Γενικά, θα έλεγα ότι είναι ένα εστιατόριο το οποίο αξίζει να δοκιμάσει κανείς, όταν επιθυμεί ένα ιδιαίτερο γεύμα με ωραίο κρασί.