Στα TGI Fridays bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα ή το αυθεντικό, Αμερικάνικο Mac & Cheese. Το μοναδικό Jack Daniel's® Grill, αυθεντικές γεύσεις από το Tennessee, με τη μυστική συνταγή της Jack Daniel's sauce, αποκλειστικότητα των TGI Fridays. Τις γευστικές σαλάτες, όπως τη Strawberry Fields Salad με φρέσκες φράουλες ή τη Quinoa Salad.
Επίσης, εκτός από υπέροχα πιάτα μπορείτε να απολαύσετε απίθανα δροσιστικά cocktails όπως την Spicy Pineapple Margarita και το Caribbean Rum Punch.

Δευτέρα έως Παρασκευή : 11:00 - 02:00 Σάββατο & Κυριακή: 10:00 - 02:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Ιουν 2017

«Πάει, χάλασε κι ο fratello» θα σκεφθούν σίγουρα πολλοί βλέποντας να ανεβάζω κριτική για το TGIF. Κι όμως, φίλτατοι, υπάρχει λόγος που έγραψα αυτή την κριτική, ή μάλλον υπάρχουν δύο λόγοι, με τη λογική ότι τα καλά πρέπει να λέγονται, όποιον κι αν αφορούν.

Γι’ αυτό θέλω κατ’ αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η κριτική αυτή αναφέρεται στο υποκατάστημα του TGIF που βρίσκεται στη Μαρίνα Φλοίσβου, στο οποίο είμαι πια τακτικός, καθότι ευχαριστημένος, πελάτης. Πριν από την πρώτη επίσκεψη στο παραλιακό TGIF είχα βρεθεί πριν από χρόνια μια φορά σ’ ένα TGIF στο Παγκράτι, το οποίο εν τω μεταξύ έκλεισε, αν δεν κάνω λάθος. Η εντύπωση που είχα αποκομίσει τότε: φασαριόζικη αμερικανιά, δεν αξίζει δεύτερη επίσκεψη.

Έλα όμως που η πιο συνηθισμένη κυριακάτικη βόλτα μας είναι κατά μήκος της παραλιακής. Με το τραμ μέχρι το Έδεμ και μετά ποδαράτα μέχρι το Τροκαντερό. Και επειδή στο τέλος της βόλτας νιώθεις συνήθως ένα γουργουρητό στο στομάχι, είχαμε επισκεφθεί και το MARE MARINA και το ΝΗΣΟΣ, πριν καταλήξουμε στο εστιατόριο του Ναυτικού Ομίλου Παλαιού Φαλήρου, που είναι κάπως απόμερο (τρόπος του λέγειν, απλά δεν θα το δεις, αν δεν φθάσεις κυριολεκτικά στο τέλος της διαδρομής) και αρκετά ήσυχο. Γιατί βέβαια η Μαρίνα Φλοίσβου μαζεύει, ειδικά τις Κυριακές, πάρα πολύ κόσμο, κυρίως οικογένειες με παιδιά, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να πάρει κανείς σοβαρά υπόψη, πριν αποφασίσει πού θα καθίσει για φαγητό.

Μια Κυριακή λοιπόν που είπαμε να εμπιστευθούμε την τύχη μας και να μην κάνουμε κράτηση, φάγαμε στο Ναυτικό Όμιλο κατά το κοινώς λεγόμενο πόρτα, και μάλιστα με τρόπο όχι ιδιαίτερα ευγενικό, αφού περίπου μας επέπληξαν που δεν είχαμε προνοήσει για ρεζερβέ. Εκνευρισμένοι κάναμε μεταβολή και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Περνώντας μπροστά από το TGIF είδαμε την ουρά που περίμενε στην είσοδο, μάλλον ήρεμη και κινούμενη σχετικά γρήγορα. Ανταλλάξαμε βλέμματα και αποφασίσαμε να του δώσουμε μια (δεύτερη) ευκαιρία.

Ε λοιπόν, αυτό ήταν. Μπορεί να με πείτε εύπιστο, μπορεί να με πείτε καλόβολο (tzia, ακούς;), γεγονός είναι ότι μας εντυπωσίασε η ευγένεια, η ταχύτητα και η αποτελεσματικότητα του σέρβις. Ξέρω ή μπορώ να υποθέσω ότι οι εργαζόμενοι καθοδηγούνται ή εκπαιδεύονται κατάλληλα (να σου συστήνονται π. χ. με το όνομά τους), όμως θα ήθελα πράγματι να έχω τέτοια αντιμετώπιση σε όποιο χώρο μαζικής εστίασης επιλέξω.

Δεν ξέρω αν τα «μπράβο» πρέπει να πάνε στο διευθυντή ή στις κοπέλες επί της υποδοχής, σίγουρα όμως αξίζουν τέσσερις ντοματούλες σε όλα τα παιδιά που κινούνται ακούραστα κι αγόγγυστα στο χώρο, καθένα με συγκεκριμένη αποστολή (άλλος παίρνει την παραγγελία, άλλος φέρνει τα ποτά, άλλος τα πιάτα από την κουζίνα), πάντα με το χαμόγελο, και μάλιστα έχοντας να κουμαντάρουν δύσκολη πελατεία (καροτσάκια, παιδάκια, κακότροπους Ελληνάρες που δυστροπούν με το παραμικρό). Μιλάμε για πραγματικά δύσκολο και κοπιαστικό μεροκάματο.

Ο δεύτερος λόγος που συχνά προτιμούμε το συγκεκριμένο TGIF είναι βέβαια η θέση του. Πρώτο τραπέζι πίστα ή μάλλον θάλασσα. Ο Σαρωνικός στα καλύτερά του, όχι η βρωμιά του Μικρολίμανου. Ο εξωτερικός χώρος μεγάλος με πολλά μοναστηριακού τύπου τραπέζια και καναπέδες για μεγάλες παρέες, ο εσωτερικός πιο μαζεμένος και με κανονικού μεγέθους τραπεζοκαθίσματα.

Η κουζίνα του TGIF δεν πρόκειται να σας καταπλήξει, ούτε όμως και να σας απογοητεύσει. Διότι ναι μεν όλα τα φαγητά είναι γνωστά και αναμενόμενα, το ίδιο όμως ισχύει και για το ΔΙΑΣΗΜΟ ή το ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗ (και ο νοών νοείτω). Σημασία έχει ότι υπάρχει ποικιλία, χορταστικές μερίδες και σταθερή ποιότητα στα προσφερόμενα. Ακόμα και αυτοί που έχουν λόγους να σκέφτονται τη χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια εδώ θα βρουν κάτι κατάλληλο και αξιοπρεπές. Οι τιμές κυμαίνονται σε μέτρια προς υψηλά επίπεδα, στην ουσία όμως με ένα κύριο πιάτο και μια μπύρα (το συγκεκριμένο κατάστημα με κατέκτησε και λόγω του ότι διαθέτει την καταπληκτική ΝΗΣΟΣ Pilsner) λίγο κάτω ή πάνω από τα 20 ευρώ έχεις καθαρίσει.

Δεν έχω συνεπώς λόγο να σας αποτρέψω από μια επίσκεψη στο παραλιακό TGIF, ειδικά αν έχετε παιδιά μαζί σας. Φροντίστε οπωσδήποτε για κράτηση, διαφορετικά μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε από 15 έως 45 λεπτά, οι κοπέλες στην υποδοχή είναι πάντα ακριβέστατες στην πρόβλεψή τους. Αν δεν σας εξυπηρετεί το τραμ και πάρετε το αυτοκίνητό σας, το πιθανότερο είναι να επιβαρυνθείτε με το έξοδο του υπαίθριου πάρκινγκ.

12 Ιούλ 2017

Ημασταν στο Φλοίσβο Κυριακή μεσημέρι και πεινάγαμε οπότε είπαμε να κάτσουμε στο φραιντεις. Είμαι στα 30 ηλικιακά και θυμάμαι από τα σχολικά μου χρόνια τα φραιντεις στο Κεφαλάρι στα οποία πήγαινα αραιά και που. Θυμάμαι όμως ότι είχαν μεγάλες μερίδες καλό φαγητό για το είδος τους και καλό σέρβις. Βέβαια από τότε έχουν περάσει 15 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα ξαναφάει στα φραιντεις. Οπότε είχα καλή εικόνα για την αλυσίδα.

Δυστυχώς τη Κυριακή το μεσημέρι δέχτηκα μια ηχηρή σφαλιάρα για την επιλογή μου να φάμε εκεί.

2 άτομα και πήραμε ;

1 californian club sandwich
1 beef bolognese rigatoni
2 ποτήρια μπύρας.

Λογαριασμός 27 ευρώ.
Με αυτά τα λεφτά φάγαμε πολύ καλά σε ψησταριά μέσα στον Πύργο Ηλείας,4 άτομα,2 μέρες πριν. Θα μου πείτε ίδιο είναι Πύργος και ίδιο Φλοίσβος? Δε ξέρω πάντως το αποτέλεσμα είναι ότι με αυτά τα πράγματα που φάγαμε ούτε χορτάσαμε ούτε το ευχαριστηθήκαμε.

Το κλαμπ σάντουιτς είχε κονσερβα απο γαλαπούλα η κάτι τέτοιο, πολύ κοντά παντως σε γατοτροφή. Το γατάκι που τρίγυριζε λαίμαργα στα πόδια μας πάντως την εκτίμησε πολύ. Επίσης το κλαμπ σαντουιτς είχε μόνο 2 αντί 4 κομμάτια που συνηθίζεται παντού. Επίσης πολύ λιγες πατάτες και πολύ μικρό πιάτο. Μια αστεία σε μέγεθος μερίδα.

Οσο για τα ριγγατόνι με το μοσχάρι ήταν μια πάρα πολύ μικρή μερίδα με πολύ λίγο μοσχάρι μέσα και τα μακαρόνια ήταν εντελώς ξερά, πετσιά. Το κρέας ηταν ζουμερό βέβαια, αυτό οφείλω να το πω. Επίσης, πολύ σημαντικό το πιάτο που μου σερβιρίστηκε ήταν εμφανώς κακοπλυμμενο. Κόστιζε και 11.5 ευρώ.

Συνολικά πέσαμε απ τα σύννεφα, γιατί φάγαμε λίγο, κακό φαγητό και πληρώσαμε πολλά. Επιπλέον είδαμε ότι τα φράιντεις δεν έχουν καμμία σχέση με το παρελθόν και ότι σε καμμία περιπτωση δεν αξίζει κανείς να πάει και να φάει εκεί. Αρπακόλα και κανένας σεβασμός στον πελάτη.

23 Φεβ 2016

Έχω πάει πολλές φορές σε Fridays, αλλά στο Φλοίσβο μόνο δύο φορές. Τη τελευταία φορά πήγαμε δύο άτομα και πήραμε από μία μπύρα και ένα μπέργκερ το Hangover (10,20 ευρώ):
- Peppercorn μπέικον
- τηγανητό αβγό
- ντομάτα και φύλλο γαλλικής σαλάτας
Σερβίρετε πάνω σε μοσχαρίσιο burger με λιωμένο τυρί Swiss και Dijonnaise sauce.

Η γενική αίσθηση ήταν ότι είναι στεγνό πολύ! Η Dijonnaise sauce άφαντη...
Και να πεις ότι το μπιφτέκι ήταν ζουμερό, να πεις οκ, αλλά το αντίθετο. Χρειάστηκε να φτιάξω τη δικιά με σος ανακατεύοντας κέτσαπ και μουστάρδα και να την αλείψω στο ψωμάκι για να τρώγεται.

Το τυρί η ντομάτα και το μπέικον ήταν αποδεκτά, αλλά το ψωμάκι (από το πιο σημαντικά μέρη ενός μπέργκερ, που όμως συνήθως ξεχνιέται) ήταν ψιλό-μπαγιάτικο, και το μόνο που το έσωζε ήταν το τηγανιτό αυγό που του έδινε κάποια γεύση, και το διαχώριζε από ένα μπέργκερ φαστφουντάδικου.

Ο χώρος ενώ γενικά ήταν άνετος και όμορφος, μας βάλανε να καθίσουμε σε μια πτέρυγα που δεν είχαν ανοίξει τη θέρμανση ακόμη, και καλά επειδή δεν είχε βραδιάσει, αλλά όμως έκανε κρύο, οπότε με τη πρώτη ευκαιρία που άδειασε τραπέζι αλλού, μεταφερθήκαμε...

Το θετικό της ιστορίας είναι το εξής: Ενίοτε όταν σου τυπώνουν τα Fridays το λογαριασμό, μπορεί να τύχει να σου δώσουν ένα χαρτάκι για να αξιολογήσεις την εμπειρία της επίσκεψής σου, στο διαδίκτυο εντός 48 ωρών, και αν το κάνεις κερδίζεις ένα από τα γλυκά του καταλόγου στην επόμενη επίσκεψή σου.

Εγώ το έκανα επιτόπου από το κινητό και ζήτησα το γλυκό (Death by chocolate αξίας 9 ευρώ) να το πάρω μαζί μου. Αφού η σερβιτόρα τρομοκρατήθηκε από αυτό το περίεργο που είχα κάνει και αρχικά είπε ότι δεν γίνετε, επέμενα και χωρίς πολλά πολλά πήγε και ρώτησε την υπεύθυνη και μου το έδωσε σε ωραία σακουλίτσα με ειδικό κουτάκι για το παγωτό: -)

Εν κατακλείδι το μπέργκερ ήταν οριακά αποδεκτό, και αυτό που είναι από τα καλύτερα του Fridays, δεν θέλω μα σκέφτομαι πως θα είναι τα αλλά.

03 Νοε 2015

Με καλέσανε σε συνάντηση που θα τρώγαμε τσάμπα. Διάβασα όλα τα reviews και φρίκαρα. Όταν μπήκα στο μαγαζί και περίμενα να με πάνε στο τραπέζι είδα μπροστά μου μία τύπισσα να τα χώνει σκληρά σε ένα σερβιτόρο και να του λέει πάνω κάτω ότι λένε τα reviews (ήταν στεγνό, ήταν άψητο, κτλ κτλ) και φρίκαρα διπλά... νόμιζα οτι έβλεπα έργο.

Anyway, μπήκα μέσα και έκατσα, και τελικά αυτά που διάλεξα (έχοντας υπόψιν τα comments) μου βγήκαν σχεδόν καλά. Αν τα πλήρωνα εγώ όμως θα είχα ξενερώσει πάρα πολύ. Αναλυτικά:

- λεμονάδα: 6/10. αδιάφορη βλακία με ζάχαρη
- σαλάτα με κινόα: 10/10. τρομερή γεύση, φρέσκα καθαρά λαχανικά, κινόα, μέλι, σταφίδες καλές.

- σολομός grilled: 6/10. καλή γεύση, φτωχότατο πιάτο, απειροελάχιστο κομμάτι σολομού, στο κέντρο ελαφρώς άψητο (ροζ ζελεδιασμένο). 16e για αυτό το πιάτο πάντως αν ερχότανε αυτός που το μαγείρεψε μπροστά μου για να μου τα ζητήσει πιστεύω οτι θα ντρεπόταν και θα μου κρατούσε 7-8e το πολύ από μόνος του.
- παγωτό: 7/10. 3 μπάλες σοκολάτα, βανίλια, φράουλα. τα 2 πρώτα πολύ καλά, η φράουλα όχι.

Μαρίνα Φλοίσβου, Παλαιό Φάληρο

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι