Κεμπάμπ, μπριζολάκια και παραδοσιακά πολίτικα πιάτα. Ανοιχτό από το απόγευμα μέχρι αργά.

20 Δεκ 2017

Μια φίλη μου έχει ένα motto ζωής "Αν κάτι ξεκινήσει στραβά, θα συνεχιστεί ακόμα χειρότερα, οπότε μετά την πρώτη στραβή παίρνουμε το αμαξάκι μας, το μετρό ή το λεωφορείο και επιστρέφουμε σπίτι μας". Εγώ, φύση αισιόδοξη, δεν θέλω να παραδίδω τα όπλα και προσπαθώ να ανατρέψω τις αναποδιές μετατρέποντας την "φόλα" σε μια σούπερ επιτυχημένη έξοδο. Μερικές φορές τα καταφέρνω, η προηγούμενη Τετάρτη, όμως, δεν ήταν μία από αυτές...

Ξεκινήσαμε μετά από μια τρομερά δύσκολη μέρα στην δουλειά, να πάμε με την κολλητή μου σε ένα θέατρο στην περιοχή του Κεραμεικού μιας και διαθέταμε προσκλήσεις. Τελικά το θέατρο ήταν τόσο "φόλα" που όχι μόνο δεν το παρακολουθήσαμε αλλά εκνευριστήκαμε τόσο που δεν μπορέσαμε να σχεδιάσουμε με επιτυχία την συνέχεια της βραδιάς. Αφού, λοιπόν, λίγο πριν είχαμε περάσει έξω από το Νέζο και έχοντας στο νου καλές κριτικές, τουλάχιστον για το φαγητό του, αποφασίσαμε να τον επισκεπτούμε να πιούμε ένα κρασάκι να πάνε κάτω τα φαρμάκια.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από τους φίλους καλοφαγάδες, θεωρώ ότι έχει υποστεί μια μικρή ανανέωση αλλά π. χ. τα σουτζούκια συνεχίζουν να κρέμονται όχι και τόσο καθαρά από το ταβάνι και η τουαλέτα να θυμίζει τουαλέτα σε απομακρυσμένο από τον κόσμο χωριουδάκι... Αλλά οκ, δεν πας στο Νέζο για τον χώρο. Μπαίνοντας μέσα μια σερβιτότα- μασκώτ φαντάζομαι του μαγαζιού, μας υποδέχθηκε με ευγένεια και τραγουδιστά. Μας υπέδειξε σε ποια τραπέζια μπορούσαμε να καθίσουμε και μας έφερε τον κατάλογο και το νερό σε κανάτα.

Οι επιλογές στον κατάλογο δεν ήταν πολλές και η δική μας παραγγελία περιλάμβανε τα εξής: Σαλάτα παντζάρι με σταφίδες, αμύγδαλα και καρύδια, πατάτες τηγανιτές Κύπρου όπως έγραφε ο κατάλογος, φαλάφελ με ένα ντιπ γιαουρτιού και τα διάσημα μπριζολάκια του Νέζου (τα οποία ήταν καλοψημένα και πλούσια μερίδα) καθώς και 1/2 λίτρο ροζέ κρασί (νερωμένο μου φάνηκε). Μαζί τους ήρθε και αρκετό ψωμί, το οποίο όμως δεν αγγίξαμε (δεν ξέρω αν χρεώθηκε ). Λοιπόν, όλα καλά θα μου πείτε... Αμ δε, όλα ήταν εντάξει φτιαγμένα αλλά βρε παιδιά ήταν άνοστα, όλα ήταν άνοστα, δεν είχαν γεύση... Ήταν τελείως flat, ότι και να έτρωγες ήταν ίδιο. Και συμφωνήσαμε και οι δύο σε αυτό, αυτός ήταν και λόγος που δεν τα τελειώσαμε ενώ δεν μας έκανε όρεξη να δοκιμάσουμε καν το ψωμί τους.

Στο τέλος, αντί για λογαριασμό (18 ευρώ) ήρθε το δελτίο παραγγελίας ως φυσικό επακόλουθο μιας αποτυχημένης βραδιάς. Δεν υπήρχε φυσικά λόγος να ζητήσουμε απόδειξη γιατί θα χαλιόμασταν ακόμα περισσότερο αλλά για μένα ο Νέζος δεν υπάρχει πια στα κιτάπια μου και όχι για την απόδειξη αλλά γιατί δεν είχε τίποτα να με τραβήξει... Το αντίθετο θα έλεγα!!!

24 Μαι 2016

Λένε ότι αν ποτέ γινόταν πυρηνικό ολοκαύτωμα στη γη, το μόνο είδος που θα επιζούσε είναι οι κατσαρίδες. Ωχ, λάθος παράδειγμα χρησιμοποιώ γράφοντας κριτική για φαγάδικο. Ας το πιάσουμε αλλιώς:

Τα πάντα γύρω αλλάζουνε, ο ΝΕΖΟΣ όμως μένει. Άκρως λυρικό, πολύ καλύτερο! Εδώ και οκτώ χρόνια λοιπόν που είμαι επαγγελματικά κάτοικος Κεραμεικού, έχω δει να ανοιγοκλείνουν δεκάδες μαγαζιά στα πέριξ, ο ΝΕΖΟΣ όμως εκεί, ο Μητσοτάκης (να ‘στε καλά, κύριε πρόεδρε! ) της περιοχής. Θεωρώ λοιπόν ως τακτικός θαμώνας ότι του χρωστώ μια ανανεωμένη κριτική ματιά.

Ο ΝΕΖΟΣ: ένα από τα λίγα μαγαζιά στο Γκάζι που μπορείς να επισκεφθείς εφόσον είσαι πάνω από τα 25, χωρίς να καρφωθούν στην έμπα πολλά μάτια πάνω σου. Ένα μαγαζί sui generis, με τα καλά του και τα κακά του. Ένας εμβληματικός, τολμώ να πω, χώρος φαγητού ανάμεσα σε δεκάδες all day and night café bar restaurants. Ένα μαγαζί που δεν θα σας απογοητεύσει, ίσως μάλιστα σας γοητεύσει, αρκεί να πάτε με το σωστό επίπεδο προσδοκιών.

Ο ΝΕΖΟΣ βρίσκεται παράλληλα προς τις γραμμές του τρένου, το βράδυ με την πόρτα κλειστή και το θόρυβο που κάνουν οι πελάτες δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτε (ούτε και βλέπεις, μια και όλη η πρόσοψη είναι καλυμμένη από αμέτρητες αφίσες για τις εκατοντάδες παραστάσεις και εκδηλώσεις στα πέριξ), το καλοκαίρι όμως, αν πετύχεις τραπέζι στο απέναντι πεζοδρόμιο, μπορείς να έχεις την εμπειρία να δεις και να νιώσεις ένα τρένο να περνά ξυστά δίπλα σου. Μην πάρετε αυτοκίνητο, ο σταθμός του μετρό βρίσκεται κυριολεκτικά δίπλα.

Ο ΝΕΖΟΣ είναι, όπως είπαμε, παλιός και το δείχνει, κατάλειπο από το τουρκοχώρι που είναι συνυφασμένο με την ιστορία της περιοχής του Γκαζιού. Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, τετράγωνος, με την κουζίνα και τις τουαλέτες στο βάθος. Ένα μεγάλο κομμάτι του πάνω μέρους του μαγαζιού είναι καλυμμένο με νοβοπάν βαμμένο σε χρώματα της δεκαετίας του 70 και έχει ενσωματωμένο τον κλιματισμό, που κάνει ότι μπορεί, όμως δεν μπορεί πολλά, και ένα παλιό ραδιόφωνο με λυχνίες.

Ο ΝΕΖΟΣ γράφει το γούστο και την αισθητική στα πιο παλιά του πασούμια. Οι τοίχοι είναι γεμάτοι κουρελούδες, κομπολόγια και ναργιλέδες γιγαντιαίων διαστάσεων, που πολύ θα ‘θελα να ξέρω κάθε πότε ξεσκονίζονται (ή μήπως... ;) ενώ από το ταβάνι κρέμονται αλλαντικά, σουτζούκια και λουκάνικα, ψεύτικα ή αληθινά, θα σας γελάσω, και εδώ έχω την απορία κάθε πότε ξεσκονίζονται (ή μήπως...: ) καθώς και δεκάδες κομπολόγια (κοιτάξτε στα δεξιά).

Ο ΝΕΖΟΣ είναι χώρος για απλό, γρήγορο και φθηνό φαγητό. Φαγητά και ποτά αναγράφονται σε μια σελίδα χαρτί, οι πελάτες σημειώνουν τι θέλουν και τα φαγητά φθάνουν στο τραπέζι όπως βγαίνουν από την κουζίνα. Υπάρχουν δύο μόνο «κύρια», που όμως είναι must, το κεμπάπ (7€) πάντα αφράτο και καλοψημένο, με τη συνοδεία της θρυλικής κόκκινης σάλτσας, και τα ψευτοφιλετάκια (5 €), επίσης καλοψημένα, τρώγονται σχεδόν σαν τσιπς. Στα ορεκτικά επαναλαμβάνεται δίπλα στο όνομα κάθε μεζέ με θρησκευτική ευλάβεια «του Νέζου», και είναι όντως όλοι χειροποίητοι. Ξεχωρίζω τους παστουρμαδοκεφτέδες, που δεν συναντάς συχνά, την πολίτικη σαλάτα (αρκετά πικάντικη), το τζατζίκι (με πιπεράκι) και τα ντολμαδάκια γιαλαντζή (που έχουν βελτιωθεί σημαντικά).

Όσον αφορά το σέρβις, είναι με τις ώρες του. Την τελευταία φορά η σερβιτόρα αρκέστηκε σε δύο φράσεις: «Μόνο εκεί! » στην υποδοχή, δείχνοντας το τραπέζι όπου μπορούσαμε να καθίσουμε, όχι ότι τα άλλα ήταν ρεζερβέ, όμως το μαγαζί είναι όπως είπαμε μικρό, και «Ευχαριστούμε πολύ! » όταν έφερε τα ρέστα. Απόδειξη; Εκείνο με τον Τοτό το ξέρετε; Φυσικά δεν περιμένεις κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος, όμως πληρώνοντας γύρω στα 25 € για να σηκωθούν χορτασμένα από το τραπέζι δύο άτομα, δεν έχεις κανένα παράπονο.

Ο ΝΕΖΟΣ είναι τόσο αλλιώτικος που, αν δεν τον ξέρετε και σας φέρει κατά εκεί ο δρόμος, σας συνιστώ να τον επισκεφθείτε. Εμείς το συνδυάζουμε πάντα με σινεμά στο κοντινό GAZARTE, ωραίο παιχνίδι αντιθέσεων.
Επί του πιεστηρίου: Περνώντας σήμερα το μεσημέρι με το αυτοκίνητο από μπροστά, είδα ότι το μαγαζί ανακαινίζεται! Για να δούμε τι θα δούμε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.